Ste- CeiubclreSoii/fcct/irtt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje - J DONDERDAG 28 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10261 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 •C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Waartegen de strijd gaat De strijd tegen het kapitalisme. .Waar tegen gaat die strijd eigenlijk? Wij hebben op deze vraag al meermalen een antwoord gegeven. En vandaag willen wij het eens laten zeggen door pater dr. G. Vrijmoed O.F.M. met een citaat uit een door hem ge houden redevoering in 1928. Het was in 1928, dat pater Vrijmoed ver oordeelde het kapitalisme zonder meer, ter wijl onzerzijds wel werd veroordeeld het kapitalisme maar niet 'zonder meer. De mteesten onzer achtten het noodig te spreken over het kapitalisme in zijn „exces sen", het heidensch, het liberaal kapitalis. ime. Dr. Vrijmoed was echter klaarblijkelijk van meening, dat die excessen", dat hei- densche element, dat liberale beginsel zóó was ingedrongen in, zoo was inhaérent ge worden aan het kapitalistisch stelsel, dat men gerust zijn veroordeeling kon uitspre ken over het kapitalisme zonder meer. Dat was zijn in 1928 veel bestreden meening. Nu, in 1942, zal men, hem gelijk geven. Wij willen uit de hier bedoelde redevoe ring citeeren. Elke volkshuishouding wordt geleid en beheerscht door een bepaalden geest, door een eigen universeele doel stelling, die haar karakteriseert en ^ïaar eigenlijk wezen uitmaakt. Vraagt men, welke die geest is van het kapitalisme, dan zeg ik: dat is de geest van de winst-economie, d.w.z. van een volkshuishouding, waarin de winst geen middel, maar doel is; van de rentabiliteit als doelstelling, van het dividend om zich zelfs wille, van de kapitaalvorming alleen uit zucht om het te zien groeien, kortom van een volkshuishouding, waarin niet de winst middel en prikkel, is tot het doel, dat bestaat in de bevrediging van de redelijke en zedelijke gemeenschapsbe hoeften, maar waarin omgekeerd de bevrediging der levensbehoeften'slechts middel is tot de grootst mogelijke winst. Wü moeten hebben, aldus dr. Vrijmoed verdeer „een economie, die niet de winst als doel en de behoeftebevrediging als middel ziet, maar omgekeerd: de winstprik kels als middel stelt, en als doel, waarnaar alles wordt afgemeten en beoordeeld: de bevrediging der redelijke en zedelijke gemeenschapsbehoeften". Dit is als ge schreven voor vandaag, als een program punt voor den nieuwen tijd! TIJDELIJKE TEWERKSTELLING VAN AMBTENAREN ZIJ KUNNEN WORDEN „UITGELEEND". In de Nederlandsche Staatscourant van 29 April 1942, nr. 82 is opgenomen een be schikking van de secretaris-generaal der Departementen van Algemeen Bestuur en van den commissaris voor de belangen van den voormaligen Nederlandschen Weer macht d.d. 27 April 1942 betreffende tijde lijke tewerkstelling van ambtenaren en overig personeel in openbare dienst bij in richtingen van algemeen nut. De strekking van deze beschikking is bij te dragen tot het welslagen en de verhoo ging van arbeidsprestatie van nieuw inge stelde stichtingen als bijvoorbeeld de Win terhulp Nederland en den Nederlandschen Volksdienst. Dergelijke nieuw ingestelde diensten van openbaar nut hebben uiteraard behoefte aan behoorlijk geschoold persorieel, willen ze kunnen beantwoorden aan het doel, waarvoor zij in het leven werden geroe pen. Dit geschoolde personeel nu kan ter be schikking worden gegeven, omdat onder de huidige omstandigheden in bepaalde takken van dienst (men denke hier bij voorbeeld aan de departementen van Ko loniën, Defensie en Buitenlandsche Zaken of aan de afdeelingen Militaire Zaken der gemeenten) voor een grooter of kleiner deel van het personeel de normale werk zaamheden zoodanig zijn teruggeloopen, dat voor hen geen volledige dagtaak meer aanwezig is. Voorzoover zulk personeel niet reeds el ders is tewerkgesteld, kan het op de wijze als in deze beschikking bedoeld ten alge- meene nutte productief worden gemaakt, doordat het dan wordt „geleend" aan de nieuwe stichtingen door het Rijk, de pro vinciën, gemeenten en andere overheids lichamen. Op deze wijze wordt het overheidsperso neel'„productiefgemaakt en geplaatst op de posten, waar het op het oogenblik het meest gewenscht is. Dit houdt geen bena deeling in van de positie van debetrokken ambtenaren, zooals door verschillenden gevreesd wordt. De tijd, doorgebracht in den anderen dienst, geldt voor de pensioen jaren; het sa laris wordt niet verminderd, doch kan wel verhoogd worden; herplaatsing is gegaran deerd wanneer het tijdelijk werk wordt opgeheven of dp instelling de diensten van den ambtenaar niet meer noodig heeft. KEVELAER 300 JAAR. De beroémde Duitsche bedevaartsplaats Kevelaer viert dit jaar haar 300-jarig be staan. Z.H. de Paus heeft bij deze gelegen heid aan het bisdom Munster verlof gege ven een bijzonder jaarfeest te vieren ter eere van de „Troosteres der BedrUkten". De *zin van dezen oorlog ARTIKEL VAN DR. GOEBBELS IN „DAS REICH". Minister dr. Goebbels schrijft in het weekblad „Das Reich" onder het opschrift „Waarvoor?" over den zin van dezen oor log. Na er op te hebben gdwezen, dat hoe langer de oorlog duurt bij den vijand des te meer het streven merkbaar wordt om zijn oorlogsdoelstellingen propagandistisch nader bij die van de spilmogendheden te brengen, schrijft dr. Goebbels, dat,er thans nauwelijks nog Engelsche of Amerikaan- sche bladen zijn, die niet met een heiligen ijver opkomen voor 'n verstandige wereld orde, voor een rechtvaardige verdeeling der grondstoffen, voor de .vrijheid der zeeën en transportwegen, voor een nieuwe sociale orde voor de volken, alsmede tegen kapitalistisch-plutocratische uitbuiting en tegen imperialistischen machtshonger. Doch, zoo zegt dr. Goebbels, deze oorlogs doelstellingen van den vijand bestaan al leen maar op papier. Men heeft in de vijan delijke landen klaarblijkelijk begrepen, dat men met de oude parolen uit den wereld oorlog geen hond meer achter de kachel vandaan lokt. Wanneer dit zoo verder gaat, dan zal ver moedelijk over eenigen tijd de gemiddelde burger in Engeland en de Vereenigde Sta ten met verbazing vragen, waarom moet er dan nog gevochten worden, daar dat gene, wat Churchill en Roosevelt door middel van den oorlog willen bereiken, Hit- Ier in vrede reeds altijd gewild'en nage streefd heeft? In werkelijkheid, zoo schrijft dr. Goe'bels willen de vijanden in het ge heel geen nieuwe wereld, ook al dwepen zij hier nog zoo mede. Want hadden zij een nieuwe wereld gewild, waarom heeft men dan Duitschland den oorlog verklaard, ter wijl Duitschland bereid was met de tegen woordige vijanden deze nieuwe wereld langs vredelievenden weg te verkrijgen? De plutocratie is dus voornemens een grootscheepsch plagiaat te plegen. Men heeft den oorlog verklaard, omdat men, naar men beweerde, zich niet kon .vereeni gen met de Duitsche levenswijze en reeds in het verloop van dezen oorlog kan Duitschland de overwinning boeken, dat de vijanden den oorlog op geestelijk ter rein slechts kunnen doorstaan, door de Duitsche levenswijze tot heteigenlijke doel van hun oorlog te verklaren. Wij zijn in tegenstelling hiermede, zoo schrijft dr. Goebbels, tijdens den geheelen oorlog nog geen centimeter van het standpunt afge weken, dat wij innamen toen de oorlog ons werd opgedrongen. Vervolgens schrijft dr. Goebbels uitvoe rig over hetgeen Duitschland van zijn overwinning verwacht. Ons allen, zoo -schrijft hij, moet het na de overwinning be ter gaan d3n het ons voor den oorlog ge gaan is. In een nieuwe orde moet Europa zoo ingedeeld en georganiseerd worden, dat het zichzelf voeden kan. Dit moet de laatste oorlog voor de Europeesche nieuwe orde zijn en zijn resultaat zal hierin be staan, dat ons werelddeel onder de leiding Ider Spilmogendheden zijn economische, geestelijke en cultureele krachten vrij kan ontwikkelen, zonder door plutocratische anti-continentale belangen hierin gehin- derd te worden. Wij hebben sedert 1914 niet meer aan een rijkelijk gedekte tafel gezeten, doch eeuwig kan een volk van bijna 100 mil- lioen niet van de hand in den tand leven. Wij waren nog nauwelijks in staat ons te vermeerderen zonder het gevaar te loo- pen bij twee of drie opeenvolgende mis lukte oogsten voor den hongersnood té titaan. Intusschen echter lagen elders de uit gestrekte landerijen en grondstof gebieden braak. Dit is geen oorlog voor kronen-en al taren, het is een oorlog voor graan en brood, ;een oorlog voor het veroveren van de materieele voorwaarden voor het op lossen van het sociale próbleem. Behalve al het andere, wat ons als natie in deze gigantische worsteling interesseert, is het verlangen naar geluk en vrede, naar welstand en een gewaarborgd bestaan, één van de voornaamste drijfveren van onzen wil tot overwinnen en van onze taaie vol hardendheid in het nastreven van dit doel. Wij kunnen slechts medelijdend lachen wanneer de imperialistische plutocratieën den Führer verwijten, dat hij de wereld wil veroveren om een duivelsche eerzucht bot te vieren. Neen, hij heeft de naties tot den strijd en den arbeid geroepen om zoo doende de elementaire voorwaarden van haar leven te waarborgen, die door de vijanden worden bedreigd en om daaren boven de voorwaarden voor een nationalen welstand te verzekeren, die ons volk zoo veel aardsche geluk zal geven als het ver diént. Dit is ons oorlogsdoel. Vraagt men ons dus, waarvoor wij strij den, dan zeggen wij helder en duidelijk: „Voor een leven, dat waard is om door honderd millioen menschen geleefd te wor den". ANTI-ENGELSCHE CAMPAGNE VAN GANDHI VERWACHT. Naar de „Times" uit New-Delbi meldt, verwacht men, dat Gandhi binnenkort een anti-Engelsche campagne zal begin nen. Men gelooft, dat deze campagne ten doel zal hebben de Engelschen er toe te brengen „dat zij Voor-Indië verlaten". ALFRED CORTOT SPEELT TE BERLIJN. In het kader van de Berlijnsche kunst- week zal het .Berlijnsch Philharmonisch Orkest op 31 Mei en 1 Juni a.s. concerten geven, waaraan de Fransche pianist Alfred Cortot als solist zal optreden. Groote Duitsch-Finsche overwinning bij» Loehi RESUMé VAN HET FINSCHE HOOFDKWARTIER. Het Finsche hoofdkwartier heeft gister middag een résumé gegeven van de ge vechten der Duitsch-Finsche trpepen in den sector van Loehi, waarin o.a. gezegd wordt: De gevechten in den sector van Loehi, die den 24sten April zijn begonnen, zijn geëindigd met een volledige overwinning Van de Finsche en Duitsche formaties. De vijand had in dezen sector drie divi sies, vier afzonderlijke brigades en een pantserbrigade geconcentreerd. Na uitge breide voorbereidingen ging hy tot den aanval over en poogde steeds weer de stel lingen te doorbreken, waarbij hij zelfs ge bruik maakte van de allerzwaarste pant serwagens. Alle aanvallen mislukten ech ter door de gemeefischappelijke onwrik bare verdediging der Finsche en Duitsche formaties. Het moeilijk begaanbare terrein en de hardnekkige tegenstand van den vijand eischten echter in dezen strijd zoo wel van de Finsche#als van de Duitsche formaties bijzonder zware prestaties. Bij deze gevechten werden het 238ste bolsjewistische regiment infanterie en de 8ste skibrigade geheel, het 298ste regiment infanterie en de 80ste brigade voor het grobtste deel vernietigd. Ook de .overige vijandelijke formaties, die aan den ftrijd deelnamen leden zware verliezen en ver loren de helft tot driekwart van haar strijdkrachten. In deze gevechten yiterden in de voorste linie alleen meer dan 15.000 man gesneuvelden geteld. Daarbij komen nog de zware verliezen, die door het artil lerievuur en de Duitsche duikbommenwer pers in den rug van den vijand ontstonden. Van den buitengewoon grooten oorlogs buit werden tot nu duizenden geweren,, honderden machinegeweren en automati sche generen, dozijnen stukken geschut en granaatwerpers geteld. De eigen verliezen waren daarentegen i^iterst. "gering. De Duitsch-Finsche troepen verloren in dezen reusachtigen strijd, die een maand duurde samen aan gesneuvelden 418 officieren, on derofficieren en manschappen. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt: Intensieve activiteit van dè luchtmacht in Cyrenaica, waar enkele centra der ach- terwaartsche verbindingen yan den wijand hevig werden gebombardeerd. Een esca drille duikbommenwerpers bestookte de installaties van Tobroek met bommen van elk kaliber. In luchtgevechten werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche vliegers vernietigd. Een onzer sterke for maties jachtvliegtuigen viel in een ge slaagde overrompeling het vliegveld Gam- boet aan, waar 25 Curtiss-toestellen ge reed stonden om op te stijgen. Enkele hier van werden in brand geschoten en alle an dere zwaar beschadigd. Dag en nacht ondernamen 'Italiaansche en Duitsche bommenwerpers aanvallen op Malta. Begeleidende jagers schoten 2 Spit fires neer. Twee onzer vliegtuigen zijn niet van de operaties teruggekeerd. In den afgeloopen nacht viel de vijand Messina aan met twee opeenvolgende gol ven van bommenwerpers, die brisant- en brandbommen wierpen. -Aanzienlijke scha de leden de Dom, de koninklijke universi teit en enkele particuliere woonhuizen. Tot dusver werden 7 dooden en 19 gewonden onder de burgerbevolking geteld, men is nog met het opruimen der puinhoopen be zig. Bovendien werden 7 matrozen ge wond. Een door het afweergeschut getrof fen vliegtuig stortte in zee. De houding der bevolking was kalm en gedisciplineerd. In den ochtend van 23 Mei heeft een on zer duikbooten onder bevel van een luite- nant-tqr-zee le klasse Gian Franco Gazza- na op den Atlantischen Oceaan met twee torpedo's een kruiser der Ver. Staten van de Pensacola-klasse (9100 ton), die een convooi begeleidde, getroffen. JAPANSCHE SUCCESSEN IN TSJEKIANG. De Japansche strijdkrachten staart thans," naar Domei meldt, voor de poor^n van de stad- Lantsji in het Westen der provincie Tsjekiang en zijn gereed den laatsten stormaanval op de stad te beginnen, nadat zij reeds Dinsdagavond de vijandelijke ver dedigingslinies op de heuvels ten Noord oosten der stad hadden vernietigd. Andere Japansche formaties namen on middellijk de vervolging der vijandelijke troepen ter hand,- trokken de rivier Lan- kiang over en drongen op den anderen oever Tsjisi binnen, waar zij Woensdag ochtend vijandelijke strijdkrachten omsin gelden. Het 88e legercorps der Tsjoenkineesche troepen ligt in de omgeving van Lantsji onder het vuur der Japansche artillerie, die zich op den anderen oever bevindt. Het gaat zijn volledige vernietiging tegemoet, daar het de terugweg is afgesneden door de vernieling van de eenige brug door de Japansche luchtmacht. BINNENLAND SCHOOLARTSEND IENST. Bij besluit van den secrtarissen-generaal van de departementen van Sociale zaken en van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat eerstgenoemde secrtaris-generaal 't Rijk ten behoeve van schoolartsendiensten in dis tricten verdeelt, waarvan het district be staat uit één of meer gemeenten. Het Rijk vergoedt 1/3 van de kosten der op te richten schoolartsëndiensten of van belangrijke verbeteringen van reeds be staande diensten. Indien in een district een schoolartsendienst niet of niet volledig be staat, kan worden bepaald dat binnen een door genoemden secretaris-generaal te stel len termijn in dat district een schoolartsen- dienst wordt uitgeoefend door de genees kundige instructeurs van de volksgezond heid. REISKOSTEN VAN EEN BURGEMEESTER. - De commissaris der provincie Utrecht heeft uit de rekening der gemeente Zeg veld geschrapt een bedrag van 12.50, dat door den burgemeester over een vol jaar in rekening was gebracht om zich te ver plaatsen van Zegveld, waar hij een ambts woning betrokken heeft, naar Kamerik, van welke gemeente hij ook burgemeester is. De commissaris was van oordeel, dat voor reizen, welke een burgemeester moet maken om zich binnen de gemeente te ver plaatsen, geen kosten in rekening mogen worden gebracht. De burgemeester echter voerde aan, dat ADAM EN NOë. Ik vraag my den laatsten tyd ster ker dan ooit te voren in mijn culinaire leven af, hoe Adam en Noë het bij het begin van hun omzwervingen op de woeste aarde hebben klaar gespeeld zonder biefstuk en doperwtjes een be hoorlijke maaltijd samen te stellen, om van de piepers maar niet te pra ten, waarover in de eerste eeuwen nog met geen woord werd gerept. Tot zulke overpeinzingen komt een mensch waarlijk, dié er voor gezet wordt om zonder vleesch jus en van een aardappelbon -f waterkraan pa tates frites te vervaardigen. En toch geloof ik, dat Adam er be ter aan toe was dan Noë, die met zijn koppels dieren boven op den berg Ararat kwam te zitten, die uit de pa trijspoort mocht toekijken hoe lang zaam het water zakte en die waar schijnlijk geen stukje droog hout had voor een vuurtje, waarboven hij een os aan het spit had kunnen braden, op gevaar af de komende ossengene- ratie grondig in de war te sturen. Evenals wij vóór het vertrek uit den vrede alles konden hamsteren, zal Noë vóór zijn vertrek uit .de droogte toch wel niet aan het veevoeder, de slaolie en de maggiblokjes allemaal tegelijk gedacht hebben en boven op dien berg zal hij ev'enals wij nu ook wel met de handen in het haar hebben gezeten. Adam had tenminste droog hout »en een paar leeuwen, die hij boven een vuurtje roosteren kon en het eerste wat Noë moet hebben gehad was de wijn. En misschien zijn er nu in bijna drie oorlogsjaren meer menschen ge dood dan toen bij den zondvloed. Wie zal het ooit weten? Ik wil maar zeggen, dat een hartige slok a la Noë ons in deze treurige omstandigheden goed zou doen. „KAMMEN WIJ AF?" Hedenavond van 19.1519.30 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie „Brandende kwesties" over het onderwerp: „Kammen wij af?" de door hem af te leggen afstand vaak 20 K.M. -bedraagt en hij om van Kamerik naar Zegveld te komen buiten de provincie Utrecht om moet rijden, terwijl eenig ver voermiddel ontbreekt. De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft thans dit besluit van den commissaris ver nietigd en daarbij overwogen, dat in het algemeen vervoerkosten, welke een burge meester dient te maken om zich te begeven naar een gemeente, waar hij niet woont, niet uit de gemeentekas behooren te wor den vergoed. Er kunnen zich echte? bijzon dere gevallen voordoen, waarbij vervoer kosten geacht moeten worden in het ge meentebelang te zijn gemaakt. Zulk een geval heeft zich hier voorgedaan, zoodat de betreffende post ten onrechte uit de reke ning is geschrapt. MEER GELIJKMATIGE AANVOER OP VEILINGEN. Het feit, dat aan de groenteveilingen de producten zeer onregelmatig werden aan gevoerd.' is aanleiding geworden, dat thans verschillende veilingbestyren in het West- land maatregelen hebben genomen, tenein de zooveel mogelijk de aanvoer gelijkmatig te doen geschieden,< Doordat op bepaalde delgen de aanvoeren belangrijk grooter wa ren dan normaal, ontstonden vaak moei lijkheden in afzet en vervoer van het pro duct. Hoewel de aanvoeren niet volledig be heerscht kunnen worden, zijn voorschrif ten vastgesteld, volgens welke bepaalde groepen kweekers op voor hen aangegeven dagen de producten kunnen Na de Inname van KertsJ. Duitsche infanterie zuivert de veroverde stad van Bolsjewistische strijdkrachten, die zich op verschillende punten verscholen hebben Deutscher Verlag-Recla-P.K. Horter-Pax Holland m Een kweeker te Beverwijk heeft met succes het telen van asperges op een gedeelte van zijn bollenvelden ter hand genomen Polygoon-Sagers-Pax Holl. m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1