DUITSCHLAND ZATERDAG 23 MEI 1942 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Economische Berichten DE STAND VAN DEN LANDBOUW IN BULGARIJE. 1015 pet. van het herfstzaad Hoodgevroren. Sofia, 20 Mei. (Europapress). Naar het Bulgaarsche Ministerie van Landbouw mededeelt w.as de stand van het herfstzaad in Maart bevredigend, ondanks het kou de weer. Het slechte weer heeft verhin derd dat tijdig kon worden begonnen met den voorjaarsuitzaai. Niettemin vond deze hoofdzakelijk plaats in Thracië, Macedonië en Zuid Bulgarije en werd daar, waar het klimaat en de omstandigheden zulks ver oorloven, voortgezet. De strenge winter is niet onopgemerkt aan dent Bulgaarschen landbouw voorbijge gaan en' volgens het Ministerie van Land bouw is in den afgeloopen winter 1015 pet. van het herfstzaad doodgevroren. Er is ook nog eemge schade aangericht doordat de sneeuw lang is blijven liggen, terwijl hier en daar ook het zaad onder water staat. De weiden bevinden zich daarente gen in goeden staat. De wijnbergen heb ben hier en daar van den winter te lijden gehad. In de fruitcultures zijn perziken en abrikozen, tendeele ook amandelen, ker sen en kwee-peren door de strenge koude aangetast, voornamelijk de jonge boomen. In Zuid Bulgarije ging men over tot den aanplant van nieuwe fruitboom en. De lan ge en koude winter deed ook zijn invloed gelden in de veeteelt, daar hierdoor de veqvoedervoorzïening bemoeilijkt werd. De toestand van de schapen en geiten is beneden de middelmaat. De voederpositie van de varkens is daarentegen beter. Ook in de pluimveeteelt waren bepaalde moei lijkheden ten aanzien van de voedselvoor ziening te constateeren, zonder dat hier door echter de leg benadeeld werd. ZWITSERLAND GAAT HET HOTEL WEZEN REORGANISEEREN. Minder goede hotels worden gesloten, andere verbeterd. Bazel, 20 Mei (Europapress). In het kader van het groote werkverschaffings programma in Zwitserland wordt een groo te actie voorbereid ter saneering van het hotelbedrijf, waartoe door het Bureau voor Verkeer een speciale commissie is be noemd. Het doel van de onderzoekingen is vast te stellen, hoe groot het aantal bedden moet zijn in elk toeristencentrum en hoe zwaar de hypothecaire druk in de toe komst mag zijn. In bepaalde toeristenplaat sen zal tevens een onderzoek worden in gesteld naar den bouwkundigen toestand van de hotels. Na afloop van deze werk zaamheden zullen reorganisatieplannen worden uitgewerkt. Eerste klas hotels, wel ke niet meer voldoen aan de hieraan te stellen eischen* zullen in een lagere groep worden ondergebracht. Een ander groot probleem is, welke hotels zullen worden gesaneerd en vernieuwd. Hierbij komt nog het opstellen van een financieel program ma voor de vernieuwde bedrijven, een af lossingsplan voor de stil te leggen hotels en"het inschakelen van deze geheele actie in hpt programma vóór de algemeene werkverschaffing. Ook aan nieuwbouw van hotels en aan aanleg van sportvelden, kort om aan de algemeene verbetering van de toeristencentra, zal aandacht worden be steed. De toeristenplaatsen waar de bouw te wenschen overlaat, zullen eveneens on der handen worden genomen. DE ZWEEDSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Steeds meer verwerking van nieuwe grondstoffen. Stockholm, 20 Mei (Europapress). In 1940 beschikte de Zweedsohe textielindu strie nog over ruime voorraden natuurlijke vezels, waardioor de bedrijvigheid in deze tak op een bevredigend peil kon worden gehouden. Zoo steeg de productie van ga rens tot ruim 53.000 ton in 1940 tegen circa 51.000 ton in 1939. Aan weefsel en vilten- stoffen kon de productie met circa 44.000 ton op het peil van het vorige jaar wor den gehandhaafd. In de. confectie-industrie was een lichte daling te constateeren voor wat betreft de productie van heeren- en damescostuums. De voornaamste opdracht gever' was in 1940 de staat, wiens orders, raar het voorbeeld van de confectie-in dustrie leert, met de civiele vraag kon con- curreeren. In 1941 werden de voorraden natiuurvezels langzamerhand schaarsoher als gevolg van in voermoeilijkhedenwat weer leidde tot eèn sterker verbruik van kunstvezels. Zweden als grootste Euro- peesch producent van cellulose bood steeds gunstige voorwaarden voor 'de .kunstve- zelproductie. De grootere vraag van de ZVeedsche textielindustrie naar syntheti sche vezels ging hand in hand met een geleidelijke uitbreiding van de celwol en kunstzijdeproductie en kon, sedert het uit breken van den oorlog, op dit gebied de productie tot een veelvoud worden opge voerd. Momenteel bedraagt de productie aan celwol en kunstzijde 7.000 ton, waar van de A. B. Nordisk Silkecellulosa in Nomkökimg -5.500 ton voor haar rekening neemt en de A. B. Svenskt Konstsilke Te Boras 1.500 ton. De capaciteit van de Zweedsohe kunstvezelproductie zal nog worden uitgebreid door een nieuwe kunst- vezelfabriek, welke momenteel te Warm- land door de Zweedsohe textielindustrie, in samenwerking met de Koopera tiva För- bundet wordt gebouwd. Men rekent erop dat deze fabriek begin 1943 met'de produc tie zal kunnen beginnen; de capaciteit be draagt 7.500 ton per jaar. Hierdoor zou de ■binnenlandische kunstveaelproduotie tolt circa 14.500 ton stijgen. Het is zeer wel mogelijk dat in 1943 Zweden in staat zal zijn een belangrijk deel van de grondstof fen der katoen- en wolindustrie te vervan gen door kunstvezels, terwijl men de rest door invoer van kunstvezels denkt te dek ken. Ook de jute- en hennepverwerkende in dustrieën hebben sinds de invoermoeilijk- heden zidh mepr en meer ingesteld op het verwerken van1 andere grondstoffen. Men gebruikt de spinmachines voor het ver vaardigen van papieren karens en de we verijen tendeele voor de fabricage van zak ken, tapijten en dergelijke. Niet alleen voor wat de grondstoffen betreft gevoelt Zweden den oorlog, ook de aard van de productie wordt sterk door de oorlogs omstandigheden beïnvloed doordat de staatsindustriecommissie productievoor schriften afkondigde. Zoo moeten bepaalde stan d a^rdweefsels voor overhemd enstof, •werkkleeding en ondergoed worden ver vaardigd en een bepaalde percentage van de grondstoffen voor de productie dezer standaardgoederen worden gebruikt. Niet minder dan dertig renpaarden worden momenteel getraind op het groote complex der stoeterijen met race-banen te Valkeveen, dat bezig is een belangrijk centrum van paardensport in Nederland te worden Pax Holland-De Haan m DE DUITSCHE PIJPTABAKINDUSTRIE. Concentratie van de productie op grootere bedrijven. Berlijn, 20«Mei (Europapress). De on langs aangekondigde rationalisatie in de tabaksindustrie heeft niet slechts betrek king op de sigarettenindustrie, doch ook op de industrie voor pijptabak. De Duit- sche pijptabakindustrie werd in de laatste jaren gekenmerkt door de situatie dat naast een groot concern nog talrijke kleine bedrijven bestonden. Niet minder dan ruim 600 bedrijven hielden zich met de produc tie van pijptabak bezig. Ten deele vond deze versnippering haar oorzaak hierin, dat de productie van pijptabak zich niet zoo goed leent voor trustvorming dan de sigaretten industrie. Gezien vanaf het standpunt der rentabiliteit konden vele kleine bedrijven nog een goed bestaan vinden, zonder dat zij gedwongen werden in grootbedrijven op te gaan. Hoewel de productie van pijp tabak zeer goed machinaal kan geschieden is de meehaniseering in deze Duitsche be drijfstak tot dusver slechts gering geweest. Van de reeds genoemde 600 bedrijven was slechts 6070 met moderne machines uitgeAst. Het feit dat wegens den oorlog de capa citeit niet ten volle kdn worden benut, gaf reeds een stoot naar concentratie. Bij de grootere bedrijven was sedert den oorlog 30 tot 40. van de capaciteit ongebruikt. Daar deze bedrijven het rationeelst werken, lag het voor de hand dat, ter besparing van arbeidskrachten en productiekosten, de productie op deze categorie zou worden geconcentreerd ten koste van de kleine bedrijven. De herziening van de grondstof- fentoe wij zing aan de Duitsche pijptabakin dustrie ging dan ook hiervan uit, waardoor 500 bedrijven moesten worden stilgelegd. In dit verband kan worden opgemerkt dat van de totale tabaksverwerking van 40.000 ton slechts 4.000 ton voor rekening van de pijptabakindustrie komt. OMGEVING LEIDSCHENDAM St. Jos. Gezellen. Zondag 24 Mei geen bijeenkomsten. Maandag 25 Mei na de Hoogmis en na het Lof bijeenkomst. Dins dag 26 Mei te 8 uur Maria-Congregatie, waarna bijeenkomst. Donderdag 28 Mei te 7.30 uur biljartclub en Zaterdag 30 Mei na het Lof bijeenkomst. VOORHOUT Personalia. Voor het eindexamen 5-j. H.B.S. B. is geslaagd de heer J. M. v. Dijk. WARMOND St. Jos. Gezellen. Nu het winterpro- gram achter ons ligt, staan wij voor het zomerprogram. Het bestuur heeft gemeend dezen zomer wat meer contact met de ge zellen te houden dan vorige jaren het'ge val was. A.s. Donderdag wordt er een roei- wedstrijd gehouden waar alle gezellen na tuurlijk aan meedoen. Gestar^zal worden aan de Gemeentehaven. Nadere bijzonder heden volgen nog. Tot a.s. Donderdag. WASSENAAR Personalia.^ Voor het eindexamen H.B.Ü zijn geslaagd de heeren W. van Tenten en F. A. Doorman. RIJNSTREEK 'ALPHEN AAN DEN RIJN Inbraak. In den afgeloopen nacht werd ingebroken ten huize van den veehouder' D. aan den Steekterweg. Van twee rijwie len werden de banden medegenomen, ter wijl alle distributiebescheiden benevens een tweetal kazen den ongewenschten be zoekers in handen vielen. Geboren: Johannes z. van J. L. van der Valk en J. A. Grootveld Gerda d. van G. Peeneman en K. van Biemen Gerardus Wilhelmina z. van A. H. Balk en E. C. van Noord- Ondertrouwd: Bastiaan Andreas Hijman 29 j. en Pieternella Theodora Ver- hage 21 j. Hendrik Meijer 27 j. en Jantje Duiker 25 j. Gehuwd: Richard Krabbendam 27 j., te Haarlemmermeer, en Willemijntje den Hertog 25 jj. Jan Dirk Bulk 24 j., te Haarlemmermeer, en Alida -Margaretha den Hertog 21 j. Bernardus Johannes Koek 21 j. en Susanna Wijfje 21 j. Jan Versteeg 29 j. en Margje den Horder 19 j. I Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten 23 vijandelijke schepen tot zinken gebracht UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 22 Mei. (D. N. B.). Het opper- bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche onderzeebooten hebben de vijan delijke ravitailleeringsscheepvaart in Ame- rikaansche wateren opnieuw zwaar getrof fen. Zij brachten tën Oosten van de An tillen, in de Caraibische Zee en in de Golf van Mexico twintig vijandelijke koopvaar dijschepen van tezamen 111.600 brt. tot zinken. Een andere duikboot drong door de Golf van St. Laurens tot in de rivier de St. Laurens door en bracht daar, in weer wil van de bewaking door talrijke zee- en luchtstrijdkrachten, drie schepen van 14.000 brt. tot zinken. Daarmede heeft de vijandelijke scheep vaart in het bestek van deze operaties weer 23 schepen, van tezamen 125.6U0 brt. verloren. Italiaansche duikboot brengt Amerikaansch slagschip tot zinken ROME, 22 Mei vStefani). In een extra bericht deelt het Italiaansche hoofdkwar tier mede, dat een Italiaansche duikboot ter hoogte van de Braziliaanschc kust, op 100 mijl ten Westen van het eiland Fer nando de Noronha. een naar het Zuiden koersende vlootformatie der Ver. Staten heeft aangevallen. De duikboot schoot van eenige honder den meters afstand een salvo torpedo's af op een slagschip van de Maryland-klasse (32.000 ton), dat door twee torpedo's in liet voorschip werd getroffen en binnen kerten tijd zonk. Jasper van Wieringen 29 j. en Bregetta Gerdiena Sneeuw 24 j. Overleden: Jan Pieter de Groot 67 j., geh. met Trijntje Zuidam Catharina Bouter 56 j., wed. van Jan Kentie. BODEGRAVEN Geboren: Hendricus Acfrianus z. van A. J. Disseldorp en W. J. van der Voorn Hendrika Wilhelmina d. van Joh. Joustra en E. J. W. Tinnemans Jacobus Johan nes Maria z. van N. J. Walraven en W. H. Bolander Maria Amarintia Clasina d. van Joh. Luuring en A. Hoogendoorn. Ondertrouwd: T. A. Zoutman 27 j. en J. C. van den Berg 24 jj. W. J. Groep 24 j. en J. M. van Vliet 25 j. C. J. Weber 29 j. en D. Kortland 24 j. H. A. Schreu- der 28 j. en M. Windhorst 23 j. Getrouwd: J. Versloot 24 j. en G. van Dijk 23 jj. J. Boer 29 j. en J. N. van El- ten 23 j. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Anthonia Arnolda Eliza- betha d. van G. J. v. Klaveren en J. Colpa Hendrik z. van H. de Wit en P. Pardon Sophia Hendrika Wilhelmina d. van Th. v. Westbroek en M. Springer Abraham z. van A. Chaudron en J. Pot Cornelia Petronella d. van P. C. v. d. Hoorn ,en C. A. Uitendaal Quirina Arnolda Cornelia d. van H. W. A. de Bruijn en J. J. M. Ouds hoorn Trijntje d. van M. Blok en J. Hartevelt Jacobus Hendrikus z. van J. Maree en M. Nijssen Clemence Gertru- dis Huberdina d. van J. J. H. Verlaak en Th. M. Drijvers Bernhardus Wolfgang z. van R. M. A. Kuipers en C. Dollhopf Klaus Peter z. van N. J. Matze en E. Rumpff Gerritje Cornelia d. van C. Kerkman en G. C. Bruin,Nicolaas z. van I. J. J. Werk en C. Sira. Ondertrouwd: J. Massaar jm. en M. H. Brandt jd. J. Sieval jm. 22 j. en C. M. Wassenaar jd. 21 j. Getrouwd: H. J. Teyn jm. en H. C. Barthen jd. Overleden: J. W. Boot m. 75 j. N. Hijmans wed. van G. Akrijn 88 j. S. P. de Groot wedn. 91 j. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Mei. Veiling. Per 100 kg.: prei 7.6010.80, rabarber f 5.609.00, andijvie 14.4018.00, sla 12—15, aard beien 200250, stamboonen 50.peu len 125.spinazie 5.60—9.00, tomaten A, B, C en CC 5565, raapstelen 612, STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch initiatief bl| Charkow HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 22 Mei. (D. N. B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj zyn bij de laaste zuiveringacties nog 19.942 gevan genen binnengebracht alsmede 36 pantser wagens, 264 kanonnen en een pantsertrein buitgemaakt. Daarmede is het in het weer- ma.chtsbericht van 20 Mei genoemde aan tal gevangenen gestegen tot 169.198, de buit tot 284 pantserwagens en 1397 ka nonnen. Gevechtsvliegtuigen wierpen in Ivet havengebied van Sebastcpol een koop vaardijschip -in brand. Nadat in den slag van Charkow alle bolsjewistische aanvallen onder zeer zware verliezen /oor den tegenstander waren af geslagen, is het initiatief thans in onze handen overgegaan. Ten Z. O. van het Ilmenmeer zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. In Lapland wonnen Duitsche troepen bij een aanval verder terrein. Een in den loop der gevechten ingesloten gevechtsgroep van den vijand werd vernietigd. In een haven op het schiereiland Kola beschadigde de luchtmacht drie vrij groote koopvaardijschepen, waarvan een zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het vernietigd is In het gebied ✓achter het front hebben Duitsche en Hongaarsche formaties een vrij sterke bolsjewistische bende uiteenge slagen. Nachtjagers schoten de laatste dagen aan het Oostelijke front verscheidene bolsjewistische bommenwerpers en trans portvliegtuigen neer. Op Malta werden de vloegvelden Halfar en Luca overdag en des nachts gebombar deerd. Andere luchtaanvallen waren ge richt tegen een Britsch steunpunt in Noord- Afrika. Duitsche duikbooten hebben, zooals in een extra-bericht is meegedeeld, ten Oos ten van den Antillen, op de Caraibische Zee en in de Golf -van Mexico 20 vijan delijke koopvaardijschepen, tezamen 111.600 brt. tot zinken gebracht. Een andere duik boot dring over de Golf van St. Laurens tct in de St. Laurensrivier door en bracht daar, in weerwil van de bewaking door talrijke zee- en luchtstrijdkrachten, 3 sche pen van 14.000 brt. tot zinken. Daarmede heeft de vijandelijke scheepvaart in de Amerikaansche wateren in het bestek de zer operaties weer 23 schepen met een ge- zamelijkon inhoud van 125.600 brt. ver laren. Bij de succesvolle opraties van Duitsche duikbooten in Amerikaansche wateren heb ben de booten onder bevel van de luite nants ter zee le klasse Thurmann, Wuer- demann en Folkers zich bijzonder onder scheiden. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 22 Mei (Stefani). Het 720e weermachtsbericht luidt: Artillerieduels aan het front van Cyre- naica. De achterwaartsche verbindingen van den vijand werden met succes door vliegtuigformaties van de as aangevallen. Een munitiedepot werd getroffen en vloog in de lucht. Twee vliegtuigen werden op den beganen grond vernield, een derde vli-gtuig werd door het vuur van ons lucht doelgeschut neergehaald. Doelen op Malta werden door formaties van de Itali nsche en Duitsche luchtmacht - bombardeerd. per 100 stuks: komkommers 8.4024. bloemkool f 10.40GO.saiade 3.60 6.per 100 bos: pieterselie 7.radijs f 1.002,20, selderie f 4.806.00, uien 8, p°en 18. Boter. Aanvoer 50 kg. Geen noteering. UTRECHT, 23 Mei. Vee. Totaal aanvoer: 4727 stuks vee, o.a. 450 runderen, Prijzen: pinken 180300, melkkoeien f 350580, kalfkoeien 380625, varekoeien f 240 430 per stuk, 60 magere kalveren 100250 per stuk, handel kalm, zelfde prijzen; 15 nuchtere kalveren, 2 schrammen, 600 big gen 2242 per stuk, handel flauw, prij zen terugloopend; 250 magere schapen 35 50 per stuk, handel redelijk, prijzen on veranderd; 3350 weidelammeren f 1631 per stuk, handel gedrukt, prijzen door groote aanvoer iets lager. ROELOFARENDSVEEN, 22 Mei. Veiling Aardbeien 2.50, idem afw. 2.00, peulen 125.snijboonen 150.spinazie 9. slavellen 15.per 100 kg^ raapstelen 18.—, sla f 3.40—6.00 per 100 st. KATWIJK a. d. RIJN, 22 Mei Groenten. Waspeen 8.60—10.80. Witlof ƒ13.50— 20.Spinazie f 6—9.Kroten I f 4.90— 6.Prei ƒ6.107.60 Schorseneeren ƒ12 19.per 100 kg. Radijs f 1.802.20, Ra barber ƒ79.per 100 bos. Natuursla 4.506.per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 21 Mei. Veiling Aardbeien 250.idem afw. 200.idem stek 145.00175.00 per 100 kg., koolrabi 8.sla f 4.506.00 per 100 stuks, spi nazie 5.60—9.00 per 100 kg., peulen 125 per 100 kg. LEIDSCHENDAM, 22 Met. Veiling. Eng. komkommers le soort 24. 2e soort 21, 3e soort 16.4e soort f 10.50, stek f 16, gole komkommers le soort 21.—, 2de soort 16.3e soort f 10,50, stek 16.krop sla le soort 6.2e soort 4.50, stoofsla 15 cent. bloemkool le soort 30.2e soort 26.3e soort 19.50, 4e soort f 13, andijvie per 100 18.spinazie per 4 kg. 36 cent, 'postelein f 20 raapstelen 12 csnt, rabarber f 97, radijs 2.20, prei 10.80—7.60, selderie 6.—. TER AAR, 22 Mei. Veiling. Spinazie 7.209.00, andijvie 18.slavellen 12 15 cent, dunsel 11 cent, peulen 12.50, snijboonen f 15.00. prei 10.80. radijs 1.00 2.20, rabarber 9.00, seldeerie f 6. raapstelen 11.sla 26, bloemkool 1030 cent, komkommers 1620 cent, to maten 65 cent, aardbeien 2.50. Officieele Mededeelingen Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt, bekend, dat de Nederlandsche Meelcentrale geen toewij zingen voor suiker rtleer aan ijsbereiders zal verstrekken, doch den ijsbereiders in plaats van suiker voortaan koudijspoeder zal toewijzen. In verband hiermede heeft de Secretaris- Generaal van het Departement van Land- bou wen Visscherij bepaald, dat het afle veren van koudijspoeder aan ijsbereiders slechts is toegestaan, indien de desbetref fende ijsbereiders in het bezit zijn van een hun door de Nederlandsche Meelcentrale verstrekte toewijzing, welke recht geeft op den aankoop van ten minste de afgele verde hoeveelheid koudijspoeder en indien voorts degenen, die het bedoelde product aan ijsbereiders afleveren, telkens de door hen afgeleverde hoeveelheid van het pro duct op de aan de betrokken ijsbereiders verstekte tiewijzing aanteekenen en toe wijzingen, waarop het geheele toegewe zen quantum is afgeschreven, innemen en bij de Nederlandsche Meelcentrale inleve ren. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat alle stro vlashandelaren de op 14 Mei j.l. door hen nog niet verkochte partijen stroovlas onverwijld dienen op te geven aan de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale, Bezuiden- houtscheweg 15, 's-Gravenhage. Er moet daarbij worden opgegeven of het gerepeld of oogerepeld vlas betreft, waar de partijen zijn opgeslagen en hoe groot zij zijn. Na 13 Mei 1942 mag geen vlas verkocht, worden, terwijl momenteel alle vervoer van vlas, vor zoover niet bestemd voor uitvoer naar het buitenland, is verboden. DE VERPLICHTE VEELEVERING 1942. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en vleesch maakt bekend, dat, zooals reeds eerder bekend gemaakt werd, er bij de be rekening van de verplichte rundveeleve ring 1942 naar is gestreefd de in vergelij king tnet den veestapel buitensporig groo te jongveestatpel, die in Decembe.r 1941 aanwezig was op de bedrijven, in den loop van 1942 terug te brengen tot meer nor male proporties. Daar er rekeinng mee moet worden gehouden, dat in de a.s. win terperiode geen krachtvoeder zal kunnen worden verstrekt en het rundvee dus zal zijn aangeiyezen op het in den zomer opge spaarde voeder, dient iedere veehouder er zich van bewust te zijn, dat door elk in de zomerperiode overtollig aangehouden stuk jongvee, dat in de a.s. beperkingsperiode toch uit het bedrijf zal moeten worden ver wijderd, het in den staltijd beschikbare kwantum rundvoeder verminderd wordt. Het is derhalve van het grootste belang, dat elke veehouder dit overtollig jongvee zoo vroeg mogelijk afzet. Ten einde dit streven ook van overheids wege te bevorderen, zal door de bedrijfs organisatie voor vee en vleesch een toeslag worden gegeven, welke uitbetaald zal wor den na levering op de slachtveemarkten aan dengene, op wiens leveringsplicht het desbetreffende dier geleverd is en welke 40 bedraagt per stuks vrouwelijk jongvee (pinken), geleverd of te leveren of opge geven ter levering in de perioden: 1 Dec. 41/m. 28 Febr. '42 met een netto levend gewicht van 80 tèeèmè 130 K.G. 1 Maart t/m. 23 Mei 1942 met een netto levend gewicht van 90 t.e.m. 130 K.G. 26 Mei t/m. 6 Juli 1942 met een netto le vend gewicht van 100 K.G. t.e.m. 130 K.G. en welke ƒ30 bedraagt per stuks vrou welijk jongvee (pink) met een netto le vend gewicht van 131 t.e.m. 160 K.G. gele verd of te leveren of opgegeven ter leve ring in de periode van 1 December 1941 t.e.m. 6 Juni 1942. Onder netto levend ge wicht wordt verstaan het gewicht van het rund na weging op de slachtveemarkt. Het bovenstaande houdt dus het volgen de in: a. Veehouders, op wier aanslag 1942 vrouwelijk jongvee is geleverd of opgege ven ter levering in een der hierbovenge- noemde gewichtsklassen, zullen een toeslag van ƒ40 of 30 ontvangen, afhankelijk van het gewicht van het geleverde rund. b. De mogelijkheid tot het verkrijgen van deze toeslagen is opengesteld tot 7 Juni a.s., voor vrouwelijk jongvee, dat voor dezen datum ter levering is opgegeven bij de Landbouw-Crisis-Organisaties, doch nog niet is afgenomen, zal eveneens de daarbij behoorende toeslag worden uitbetaald. Zy, die voor deze toeslagen in aanmer king wenschen te komen, dienen hiertoe bij hun plaatselyken bureauhouder een aanvraagformulier aan te vragen, waarop zij moeten vermelden: naam en volledig adres, organisatienummer, het gewicht van het rund, markt en datum van levering en het marktkantoormerknummer. Voor elk rund dient een afzonderlijk aanvraag formulier ingevuld te worden. Deze for mulieren moeten bij den plaatselijke bu reauhouder ingeleverd worden, waarna t.z.t. door de bedrijfsorganisatie vee fen vleesch voor de uitbetaling zorggedragen zal worden. De aanvraagformulieren, betrekking heb bende op vrouwelijk jongvee, geleverd uiterlijk op 23 Mei 1942 moeten vóór 7 Juni a.s. bij den plaatselijken bureauhouder in geleverd zijn, terwijl voor het verkrijgen van de toeslagen op het jongvee, geleverd of opgegeven ter levering in de periode van 26 Mei tot 7 Juni, de daarop betrek king hebbende aanvraagformulieren bin nen 14 dagen na levering van het rund bij den plaatselyken bureauhouder moeten worden ingediend. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat door de landbouwcrisis organisaties de aanslag op het jongvee in zeer bijzondere gevallen kan worden verlaagd. Alleen be drijven, waar door het lage gemiddelde ge wicht van het jongvee de aanslag hierop slechts zal kunnen worden voldaan door levering van meer jongvee dan met het oog op den resteerenden veestapel op die bedrijven gewenscht is, kunnen voor een verlaging van den aanslag in aanmerking komen. OVERNAME NUCHTERE KALVEREN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat het overnemen van nuchtere kalveren op 22, 23, 24 en 25 Mei niet zal kunnen geschieden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3