ZATERDAG 23 MEI 1942 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Gemeentel. Aankondiging DISTRIBUTIE VAN SCHOEISEL, TEXTIELGOEDEREN EN KERAMISCHE PRODUCTEN. In verband'met den 2en Pinksterdag zijn de gebouwen van het Distributiekantoor op Maandag 25 Mêi a.s. gesloten. De uitreiking van formulieren voor het aanvragen van schoenen is, inplaate van op genoemde dag, bepaald op Woens dag 27 Mei a.s., bij uitzondering in het gebouw Breestraat 117. wordt nogmaals op gewezen, dat ge durende de maand Mei schoenbonnen I alleen voor kinderen tot en met 15 jaar kunnen worden aangevraagd. Aanvragen voor personen boven dezen leeftijd en on volledig ingevulde en niet onderteekende formulieren worden niet in behandeling genomen. Voor het afhalen van aanvraagformulie ren vooy textielgoederen en keramische producten blijft de bekend gemaakte rege ling ongewijzigd. Leiden, 23 Mei 1942. De Burgemeester van Leiden 7031 STEVENINCK. ONDERVOEDING. De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst te Leiden brengt ter kennis van belangheb benden, dat ingevolge de nieuwe N voor schriften van heden af geen extra voedsel beschikbaar wordt gesteld wegens onder voeding. Het is derhalve overbodig, dat men zich hiervoor vervoegt aan het bureau van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst, Leiderf, 23 Mei 1942. De Directeur voornoemd, Dr. M. D. HORST. INZAMELING HUISVUIL. In verband met den 2en Pinksterdag zal op Maandag 25 Mei a.s, geen huisvuil wor den opgehaald. Het ophalen van huisvuil uit die percee- len, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend zal nu plaats vinden op Donder dag 28 Mei e.k. Dir. Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Agenda. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt a.s. Zondag 24 Mei waargenomen door de dokters Flu, Hartman, v. Leeuwen, J de Bruyne en de Vries. Maandag 25 Mei (2de Pinksterdag) ne men waar de dokters Bruins Slot, De Bruy ne, de Graaff, de Jager, Langezaal enstarck Te Oegstgeest nemen waar: le Pinksterdag Dr. Hugenholz, tel. 20390. 2e Pinksterdag Dr. Varekamp, tel. 21916. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Mei 20 uur tot Maandag 25 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Ra penburg 9, Tel. 24807 en 4e Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Osgstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Van Maandag 25 Mei 8 uur tot Zaterdag 30 Mei 8 uur wordt waargenomen door: .ie Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te pegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Red. BuitenlandMr. H. Gel». Lelden: Red. Stad en SportI M. Zonderop. Leiden: Red. Omgeving: L. Rooien. Lelden: Red. Letteren en Komti Fr. Sebncldere. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.41 uur Zaterdagavond. Zon op 5.33 uur Zondagochtend. Zon onder "9.42 uur Zondagavond. Zon op 5.31 uur Maandagochtend. Zon onder 9.43 uur Maandagavond. Zon op 5.29 uur Dinsdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 23 Mei: De maan komt Zaterdagmiddag 1.05 uur op en gaat Zondagnacht om 3.04- uur onder. 24 Mei: De maan komt Zondagmiddag om 2.15 uur op en gaat Maandagnacht om 3.28 uur onder. 25 Mei: De maan komt Maandagmiddag om 3.27 uur op en gaat Dinsdagnacht om 3.53 uur onder. 28 Mei: De maan komt Donderdagavond om 7.è20 uur op en gaat Vrijdagochtend om 5.25 uur onder. 27 Mei: De^ maan komt Woensdagavond om 6 uur op en gaat Donderdagochtend om 4.50 uur onder. 26 Mei: De maan kqmt Dinsdagmiddag om 4.41 uur op en gaat Woensdagochtend c-m 4.20 uur onder. 29 Mei: De maan komt Vrijdagavond, om 8.40 uur op en gaat Zaterdagochtend om 6.07 uur onder. (Volle maan), WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 17.5 gr. C. Kippenhouders moeten eieren inleveren. In een officieele mededeeling maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd bekend, dat alle pluimveehou ders, die voor hun dieren geen voedertoe wijzing ontvangen, voor het jaar 1942 vijf tien eieren per kip moeten inleveren aan een door de landbouwcrisis-organisatie in overleg met de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te de Bilt aange wezen verzamelaar. Dit beteekent, dat alle kippenhouders, dus ook zij. die in hun stadstuintje eenige kippen hebben loopen, per dier vijftien eieren moeten inleveren en wel volgens een schaal, die in genoemde mededeeling wordt bekend gemaakt. Wanneer men niét aan den leveringsplicht voldoet, zal men geen pluimvee meer mogen aanhouden, af gezien nog van andere tegen de nalatigen te 'nemen maatregelen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar meergenoemde officieele mede deeling. DIENSTNEMING IN DEN NEDER- LANDSCHEN ARBEIDSDIENST. Mede in verband 'met het besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken om bepaalde catego rieën arbeidsdienstplichtigen op te roepen, is het aantal „zomerkampen" van den Ne- derlandsohen Arbeidsdienst uitgebreid tot meer dan tien, terwijl de datum, waarop deze kampen in bedrijf worden gesteld, naar Dinsdag 7 Juli a.s. werd verschoven. De diensttijd van de duizenden arbeids mannen, die in deze kampen worden on dergebracht, zal, in tegenstelling tot vroe gere berichten, dan ook tot en met Zater dag 19 Dec. 1942 duren. Ons bereikte de vraag aldus het A. N. P., of ook voor vrijwilligers nog de mogelijkheid tot dienst rieming in deze kampen beslaat en hierop kan bevestigend worden geantwoord. Tot en met Dinsdag 2 Juni a.s. kunnen zich vrijwillig aanmelden die ongehuwde Ne derlanders, die den leeftijd van 17, echter nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 December 1919 iijn geboren, wordt bovendien een beperkt aantal plaatsen be schikbaar gehouden. Immers wordt hun van overheidswege de eisch gesteld, dat bedoelde sollicitanten hun arbeidsdienst plicht hebben vervuld: De aanmelding vóór vrijwillige dienstneming in den Ne rf erlandschen Arbeidsdienst kan geschie den bij de arbeidsbureaux, bij de gemeen tehuizen of bij de aanmeldingsbureaux, bij rfe gemeenten 's Gravenhage, Groningen, 's Hertogenbosch en Utrecht lm de gisteren gehouden persconferentie tzijn door den Nederlandsohien Arbeids dienst nadere inlichtingen verstrekt om trent de groepen, die in de komende we ken vobr het vervullen van den dienst plicht bij den N.A.D. zullen worden opge roepen. Kort geleden is, zooals bekend, een besluit uitgevaardigd, waarbij de oproe ping van verschillende categorieën werd geregeld, nl. ten eerste vrijwilligers, ten tweede a.s. "studenten en a.s. overheidsper soneel, en ten derde personen, die niet of iniet volledig meer hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen. Het aantal vrijwilligers, dat zich heeft opge geven en waaronder zich ook een flink aantal studenten en leden van het over heidspersoneel bevinden, bedraagt rond 4200 mam Van het overheidspersoneel zal nu de oudere jaarklasse worden opgeroe pen, dat zijn dus de 21-jarigen, in het al gemeen zij, die geboren zijn tussohien 1 April 1920 en 31 Maart 1921, hetgeen in to taal ongeveer 2500 man zal zijn. In totaal zijn er in de ongeveer 50 kampen ongeveer 8500 plaatsen, zoodat van de derde catego rie nog ongeveer 2000 man kunnen worden ingedeeld. Voor deze laatste groep zal de datuim van 15 Mei worden gesteld als tijd stip, waarop de bepaling geldt, dat zij niet imeer volledig hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen. Hiervan zijn vrijgesteld zij, die op 15 Mei stonden inge- WINTERHULP NEDERLAND EN NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST» Verslag over de werkzaamheden. Bij verordening van den Rijkscommissa ris van 22 October 1940 werd het Winter hulp werk in het leven geroepen. Reeds het eerste winterhulpsciz.oen had een opbrengst van over de 7.000.00Ö gulden. Honderdduizenden hulpbehoevende volks- genooten konden zoodanig geholpen wor den, dat de ergste nood opgeheven werd. Direct bij deze eerste Winterhulp-actie stelden zich duizenden vrijwilligers ter beschikking als collectant en medewerker. Deze ontwikkeling van het eerste win terhulp wex-k van het jaar 194041 maakte het mogelijk in den zomer van 1941 ertoe over te gaan, een organisatie in het leven te roepen voor de sociale verzorging van het Nederlandsch volk, die onder den naam van Nederlandsch en Volksdienst reeds tot een begrip geworden is onder het volk. De afsluiting^ van het winterhulpwerk voor het jaar 1941/42 kan eerst over eenigc weken geschieden, daar thans nog steeds -giften binnenkomen. Toch kan reeds thans worden gezegd, dat het uiteindelijk resul taat verre boven dat van het vorig jaar zal liggen. Bij de hulpverleening werd het verme den naar een vaste maatstaf hulp te ver- leenen, doch in ieder afzonderlijk geval werd gesteund naar de individueele be hoeften van het betreffende gezin. Bijzon der verheugend is het feit, dat het aantal vrijwillige medewerkers gedurende het laatste winterhulpwerk aanmerkelijk ge stegen is. Hierbij dient ook nog de aandacht geves tigd'te worden op de loterij ten bate van het Winterhulpwerk. Door vele volksgenooten wei-den naast de geldsbedragen ook goederen ter beschik king gesteld, zoodat het winterhulpwerk ook in vele gevallen hulp kon verleenen met het beschikbaar stellen van kleeding- stukken, bedden enz. Behalve de werkzaamheden der Winter hulp werd door de medewerkers onder lei ding van den heer Piek, tevens de opbouw van den Nederlandschen Volksdienst ter hand genomen. De volgende cijfers, welke slechts een greep zijn uit het werk. van den N.V.D., geven een indruk van de presta ties van deze sociale instelling. Reeds in de laatste maanden van het jaar 1941. na het begin van het werk van den N.V.D., konden plus minus 8000 school gaande kinderen worden uitgezonden voor een verblijf van 46 weken- naar plaatsen, welke door hun ligging en klimaat bij uit stek geschikt waren voor hun gezondheid. In het begin van 1942 is wederom met de uitzending van kinderen een begin ge maakt. Thans zijn 1000 kinderen bij pleeg ouders en in inrichtingen ondergebracht, terwijl deze uitzendingen van week tot week in versterkte mate voortgaan. Met de moederuitzending werd in Neder land een geheel nieuwe tak van sociale verzorging begonnen. 450 hulpbehoevende moeders uit kinderrijke gezinnen werden in mooie tehuizen gedurende 4 weken opge nomen. Een andere geheel nieuwe taak heeft de N.V.D. eveneens op zich genomen, door het aanvatten van de schooltandverzorging, door middel van vervoerbare andheelkun dige klinieken. In enkele maanden werden reeds 7 klinieken ingericht, die in ver scheidene provincies de tandheelkundige verzorging der schoolkinderen op zich heb ben genomen. Er werden 1663 kinderen onderzocht, 3070 vullingen aangebracht en bovendien 497 andere taftdheelkundige handelingen op scholen, zoowel als in jeugdtehuizen verricht. Al naar gelang van behoefte kon de Ni V. D. in de daarvoor in aanmerking ko mende huishoudingen, zijn hiervoor opge leide krachten inzetten. De huishoudelijke hulp heeft met 70 helpsters reeds 24500 dagen arbeid in de gezir&en verricht. De algemeene bijstand van den N. V. D. neemt een steeds grooteren omvang aan. Vele duizenden families werden met een ondersteuning geholpen. Zoo werd b.v. in Juli 1941 een bedrag uitgekeerd van 3287.55, terwijl dit in December 1941 was gestegen tot 31.779.69. Deze enkele gegevens toonen aan, op welke wijze de N.V'.D. ten behoeve van de volksgezondheid speciaal in kinderrijke gezinnen werkzaam is. Daarnaast werden door den N.V.D. nog verschillende bijzondere opdrachten uitge voerd: door de inschakeling in het werk der centrale keukens konden in de maand December 1.932.768 porties eten uitgegeven worden. Bij bominslagen verleende de N. V. D. uitgebreide hulpj tot een totaalbedrag van plus minus 100.000. Deze maatregelen van sociale hulp wer den grootendeels hierdoor mogelyk ge maakt, dat zich reeds een groot aantal le den, die een maandelijksche bijdrage beta len, bij den N.V.D. hebben gemeld en dat zich een steeds grooter aantal vrijwillige medewerkers aanmeldt. Bij een terugblik op dit zoo kort be staande werk van W.H.N. en N.V.D. kan worden vastgesteld, dat beide stichtingen een zeer groote taak op sociaal terrein zul len hebben te vervullen. schreven als geschoold mijnwerker, land arbeider of metaalbewerker. De vrijwilli gers, de studenten en het aanstaand over- •heidspersonneel koen op 1 Juni in onge veer 28 kampen bijeen, terwijl de overigen 7 Juli worden opgeroepen voor de andere kampen. MAALTIJDEN IN DE WERK VERRUIMING. De Directie van den Rijksdienst voor de werkverruiming heeft besloten om met ingang van 1 Juni a.s. slechts bonlooze maaltijden te verstrekken. Deze maaltij-, den, waarvan de prijs 5 cents bedraagt, zijn te beschouwen als bijvoeding. Zij be staan uit 3/4 liter stamppot zonder vleesch of vet. De arbeiders zullen, naast deze maaltijden, dus ook in» brood'voeding moe ten nuttigen. Evenals tot dusver wordt warme voeding alleen verstrekt op die wer ken, waar de meeste arbeiders op een grooteren afstand dan 15 km. van hun woonplaats werken. 43- 6509 DE NEDERLANDSCHE LANDSTAND. Derde uitvoeringsbesluit. In de Staatscourant van 20 Mei 1942. verscheen een besluit van, den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, betreffende de veror denende en de beschikkinggev ende be voegdheid van den Nederlandschen Land- jstand. In het eerste uitvoeringsbesluit vgn den Nederlandschen Landstand van 3 Decem ber 1941 werden genoemd bepaalde soor ten van verordeningen, die alvorens in werking te kunnen treden, de goedkeuring van den secretaris-generaal noodig hadden. In het zoojuist afgekomen derde uitvoe ringsbesluit wordt volgens artikel 2 van dit besluit bepaald, dat de verordenende bevoegdheid, toegekend aan den Neder landschen Landstand, wordt uitgeoefend door den boerenleider. Artikel 7 van dit besluit stelt vast, aan welke organen van den Nederlandschen Landstand beschik king gevende bevoegdheid toekomt, d.w.z. wie bevoegd is in afzonderlijke gevallen met betrekking tot bepaalde personen, ver- eenigingen of groepen hiervan, regelingen te geven. Behalve de boerenleider, de voorman en de hoofdstaf leider, zijn hiertoe bevoegd de hoofden van 'hoofda f deel in gen van aLgemeen bestuur en de provinciale boerenleiders. Artikel 8 beperkt het terrein, waarop de ze beschikkingen betrekking kunnen heb ben tot het terrein van den Nederland schen Landstand. LEVENSMIDDELENKAARTEN VAN RIJKSDUITSCHERS. Op 26 Mei begint het uitreiken van de nieuwe levensmiddelenkaarten voor de Rijksduitschers, welke hun stamkaart heb ben ontvangen van het Wirtschaftsamt van de N.S.V. te 's Gravenhage. Het uitreiken geschiedt dagelijks van 8 tot 12.30 uur en van 14 tot 17.30 uur, op Zaterdag alleen van 8 tot 12.30, door de Dienststelle des Wirtschaftsamtes dér N.S. V., Sophialaan la, 's Gravenhage. Ten einde onnoodig wachten te voorko men, wordt er nogmaals op gewezen, dat men zich strikt moet houden aan den dag van uitgifte, welke door middel van een datumstempel op de laatst uitgereikte le vensmiddelenkaart is aangegeven. PRIJSBEHEERSCHINGSCONTROLE BIJ DE SLAGERS. Donderdag en Vrijdag j.l. zijn Haagsche slagers aan een speciale prijzencontrole onderworpen. In alle stadsdeelen werden de klanten, na het verlaten van den win kel, door controleurs opgevangen. Uit de talrijke processenverbaal bleek wiel, dat de naleving der prijsvoorsohriften door de ■meeste slagers nog veel te wernschen over laat. Veel vleesch wordit eenvoudigweg veel te diuur verkocht en vaak worden nota's hetzij niet, hetzij onvolledig uitge schreven. Niet uitgebeend vleesch wordt verkocht, hetgeen niet veroorloofd is; soms wordt niet voldoende vleesch op de bon nen geleverd. Zoo werden door een slager vier ons geleverd, doch een pond aan bon nen en geld. berekend. Eldens werd een kalfskop van 0.78 voor 2.verkocht en l'/j ons wordt van 0,15 voor 0,23. Bij een anderen slager^ Werd een clande stiene voorraad, waaronder twee hammen, in beslag genomen, terwijl tevens bleek, dat deze man vleesch en vet tegen exorbi tant hooge prijzen verkocht. door prof. P. Stammeyer 65e Week 24—30 Mei. EVANGELIE VAN DEN H. MATTEüS 23:13—24:51. Hoofdstuk 23 klinkt vreemd in den mond van Jesus, maar we moeten beden ken, dat Hij hier staat tegenover huiche laars en ergernisgevers. Voor het welsla gen van Zijn goddelijke zending moet Hij hen ontmaskeren en zoo het eenvoudige volk aan hun verkeerden invloed onttrek ken. Aan de goddelijke Wet voegden zij onmogelijke menschelijke voorschriften toe (23:4); let hierbij op Rom: 2:2124, waar' de gewezen Farizeër Paulus spreekt. In 23:14 wordt gewezen op het misbruik om door schijn-heiligheid giften en gaven af te bedelen. Nu hun overgang tot het Jo dendom werden de bekeerlingen door de Farizeën aan hun lot overgelaten en door het slechte voorbeeld van hun leermees ters kwamen deze menschen tot nieuwe zonden (23:15). De benaming in 23:27 wordt gegeven naar aanleiding van het ge bruik om tegen Paschen de graven te wit ten om beter een verontreinigende aanra king te vermijden. Bijbellezing voor de volgende week Zondag Matt. 23:13—22 Maandag Matt. 23:23—31 Dinsdag Matt. 23:32—39 Woensdag Matt. 24: 1—14 Donderdag Matt. 24:15—28 Vrijdag Matt. 24:29—41 Zaterdag Matt. 24:42—51 £jttWiqU. ZONDAG 24 Mei. HOOGFEEST VAN PINKSTEREN of VAN DE NEDERDA- LING VAN DEN H. GEEST OVER DE APOSTELEN. Mis: Spiritus. MAANDAG 25 Mlei. TWEEDE PINK STERDAG. Dag van devotie. Mis: Cibavit, DINSDAG 26 Mei. DERDE PINKSTER DAG. Dag van devotie. Mis: Accipite. STADSNIEUWS SPREEKUUR BURGEMEESTER. 9 A.s. Dinsdag, 26 Mei, zal er geen gelegen heid zijn den Burgemeester te spreken. Het gebruikelijke spreekuur zal in stede daar van op Woensdag, 27 Mei, plaats hebben. DE VERLOREN ATTRIBUTEN VAN DE LEIDSCHE DOERGA. Een der kostbaarste en meest interes sante bezittingen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden is het be roemde, groote steenen beeld van de go din Doerga: De Hindoegod Siwa, vernieti ger en schepper van de wereld, in de ge daante van een vrouw. Doerga heeft den machtigen Asoera of demon overwonnen, die als een buffel in het strijdperk trad, maar nu deze gedood is, zelf,uit het dier weer te voorschijn treedt als een gedroch telijk manneke met kroeshaar. Deze tot de Voor-Indische. mythologie behoorende voorstelling kan symbolisch worden opge vat als de overwinning van het goede op het kwade, van het licht op de duisternis. Deze Doerga is tevèns een der bekende fi guren van Hindoe-Javaansche kunst, af-' komstig uit den torentempel van Tjantii Singasari, in het Malangsche. Met andere beelden werd het reeds in het begin van de vorige eeuw naar Nederland overge bracht, welke de onmiddellijke aanleiding vormden tot de wetenschappelijke beoefe ning van de archeologie van Ned. Indië. Over deze Doerga schreef "Raffles reeds in zijn History of Java. De heer J. J. Boeles wijdt er een beschouwing aan in Cultureel Indië van Maart/April, met de bedoeling na te gaan, welke wapens deze Doerga oor spronkelijk in haar thans afgebroken vijf handen kan hebben gehad. Een recente opgraving in Oost Java bracht n.l, een ana loge voorstelling aan het licht van een achtarmige Doerga in volledige wapenrus ting. Bij zijn beschouwing maakt de schrij ver gebruik van de publicatie van J. Kne- bel over dit onderwerp in het Tijdschrift van het Bat. Genootschap. Aan een medeeling van den oud-admi nistrateur van de suikerfabriek Kentjong, den heer J. Sibinga Mulder, worden herin neringen ontleend aan het oude Hindoe-Ja- vaansche rijkje Kalingga. De heer G. L. Tichelman schrijft over een merkwaardige houten omlijsting van den ovalen ingang eener voormalige bijen- korfvormige paalwoning van Engano, ter wijl een ander artikel de levensgeschiede nis vermeldt van dr. F. W. Junghuhn, den veelzijdigen man, aan wien Indië in we tenschappelijk opziqht zooveel te danken heeft. EINDEXAMENS H.B.S. Gem. H.B.S.Geslaagd voor de 5e groep afd. B: J. D. Dollekamp, M. Krijger, J. W. Wcijnman, J. Sierat, C. H. Ch. de Laive, C. C. van der Ruit, J. Zuijderduijn, R. H. van der Vlerk. P. M. Wijkmans. Afg. 1 cand. De examens zijn afgeloopen. Van de 62 candi- daten voor de afd. A en B slaagden, er 60. Chr. H.B.S.: Geslaagd voor afd. B: C. Be- zemer, F. Idenburg, L. C. v. d. Marei, mej. E. M. H. Vonk, J. Zuilhof, J. H. J. Herf- kens, A. A. Luijendijk, C. J. F. Rothfusz, G. J. van Wieringen, G. Goossens, C. de Jong, P. Mulder, N. de Water, A. Bogaards, D. Ingelse, B. Mulder, W. F. E. Smelik, mej. C. van Heuven, J. W. Langeler, D. Munnik, J. P. Westerman, J. v. d. Eijkel, F. R. J. Knetsch, N. P. Muusse, C. A. Somerwil, L. J. G. Heijdanus, H. v. d. Marei,"W. J. Val kenburg, M. van Wijhe, M. Gort, W. Kwes- troo, H. L. van Oordt, C. de Vroedt. Afg. geen. ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Maandagochtend (tweede Pinksterdag) te 7 uur zal in de kapel van het St. Fran- ciscus Liefdewerk aan den Nieuwe Rijn een H. Mis worden opgedragen voor de over leden weldoeners van het Liefdewerk. Ook toegankelijk voor weldoeners van het S.F.L. Ingang Nieuwstraat. Geveilde perceelem Ten overstaan van notaris mr. H. M. A. Coebergh alhier: huis en erf met tuin Maris- laan 15, in bod 7.900, kooper de "heer A. Kolderman alhier voor 7.900; pakhuis met bovenwoning Langebrug 61 en pakhuis met bovenwoning Langebrug 59, na afmijning tezamen in bod: 10.600, kooper de heep J. van Iterson qq. alhier voor 10.825; win kelhuis/woonhuis Pieterskerkkoorsteeg 8 in bod 3.150, kooper de heer P. J. van Zijp qq. alhier voor 3.260; winkelhuis/woon- huis Pieterskerkkoorsteeg 12 in bod f 4.050, kooper de heer J. Kukler te Oegstgeest voor 4.050; huis en erf Raamsteeg 41 in bod 3.400, kooper de heer J. van Iterson qq. alhier voor 3.625. Ten overstaan van notaris J. C. van Eek alhier:©woonhuis en erf Kloksteeg 12 in bod 6.700, kooper de heer A. de Jong qq. alhier voor f 6.950. Ten overstaan van notaris J. Fuhri Sneth- lage alhier: pakhuis m. bovenwoning Korte Hoefstraat 54/54a in bod: 5.600, kooper de heer F. Brands qq. alhier voor 5.600; pak huis met bovenwoning Korte Hoefstraat 56 /56a in bod f 5.300, kooper de heer E. van Starkenburg qq. te Oegstgeest voor 5.500; pakhuis met bovenwoning Korte Hoefstraat 56b/56c in bod 6.600, kooper de heer D. Aanen qq. alhier voor 6.600. Voor het candidaatsexamen rechten slaagde aan de Groningsche universiteit de heer J. P. ,van Ham, hier ter stede woonachtig. Bioscopen In L i d o wordt gegeven de film „Jeugd", waartegen wij vroeger reeds onze bezwa ren kenbaar maakten.-Het gaat over een meisje, dat aan haar liefde ten onder gaat en het zijn juist de omstandigheden, die in deze film den nadruk leggen op het ero tisch conflict, dat zich afspeelt tusschen een jongen en een meisje en waarbij de pastoor der dorpsche parochie, die oom over beiden is, en zijn kapelaan betrokken zijn. Tusschen deze pastoor en kapelaan komt het bij hun beoordeeling over dit geval tot moraal-theologische conflicten, welke een verhouding aannemen, welke in een film niet in 't minste past. Van den jongen pries ter wordt een caricatuur gemaakt en het geval eindigt met- zelfmoord. Wij kunnen deze film dus moeilijk aanbevelenswaardig noemen. In het L u x o r theater treedt Hans Al bers op in de buitengewone film Peer Gynt. Hans Albers speelt hier de rol van een jongen boerenzoon, die er zich tegenover zijn moeder op. beroemt op den rug van een reebok bergen op en af te zijn gereden. „Je liégt", zegt zijn moeder, maar de stoere Peer behoudt de voldoening van zijn (lol len rit! De boerderij verloopt, een verloving met een rijke boerendochter heeft hij af geslagen, hoewel het meisje hem nog na loopt. Als zijn moeder dood is, trekt Peer de wijde wereld in. Arbeiden, geld verdie nen, rijk worden, ziedaar zijn idealen. En hij bereikt wat hij zoekt, om dan tot de overtuiging te komen, dat alles gebouwd is op leugen en bedrog en dat de wereld nooif op leugen kan blijven bestaan! Een interes sante, afwisselende film met sterken inhoud en sterk spel van Hans Albers. Het geheel onder bekoring van de machtige muziek van Edward Grieg. In Casino zal de Nederlandsche film „Vadertje Langbeen" met Lily Bouwmees ter in de hoofdrol het ongetwijfeld weer doen. Met de vondelinge Judy Aalders komt het op een z.g. „lamme Woensdag" tot een uitbarsting en dan ontwikkelt zich lang zaam de verhouding van Judy tot haar Va dertje Langbeen, die tot haar verrassing een van de regenten van het gesticht blijkt te zijn. Het is het bekende, vrij naieve ver haal,'dat de bezoekers anderhalf uur aan genaam zal bezig houden. Er ligt een meisje geworgd in haar bed. Dat kan men deze week in R e x aanschou wen. De vraag is nu: wie heeft het eerst zoo levenslustige en al te levenslustige jongedametje zoo stil en koud gemaakt? Een lange rij personen komen er voor in aanmerking, en stuk voor stuk worden zij afgewerkt, tot eindelijk dé schuldige door den mand valt. Het vergt eeriigé moeite en tijd voor dit verblijdend resultaat wordt bereikt. In Trianon heet het „Pedro moet han gen" want Pedro had teveel gedronken, is toen aan 't vechten gegaan en heeft met zijn mes zijn tegenstanders gestoken. Dat drama geschiedde in Pelargonië. Niemand weet, waar dat ligt, maar het gaat er zwaar Mexicaansch naar toe, zoodat het daar wel in dc buurt zal liggen. Pedro wordt door zijn a.s. schoonvader, die herbergier en te vens rechter is, ter dood veroordeeld, doch in plaats van aan de galg te bengelen, wordt hij zelf rechter in de plaats van zijn schoon vader. 'n Beetje oppassen voor teveel Zui delijk temperament en te weinig kleeding. Fr. Schneiders.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2