DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fMomentje ZATERDAG 23 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10258 2)e Ceicbeh^Soti/fca/nt C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 HET WONDER, DAT BLEEF. Ieder jaar, als het weer Pinksteren wordt, verdiepen we ons opnieuw in de sobere beschrijving, die Sint Lucas van het aangrijpend gebeuren gegeven heeft. Ieder jaar gaan we met onze gedachten terug naar de cenakel-zaal, waar de ge trouwen vergaderd zijn, rond Maria, de Moeder van Jezus, de hoogbegenadigde, mysterieuze vrouwe, die na de triomfante lijke hemelvaart de meest tastbare reli kwie van den Meester was. En dan zijn we weer getuige van de diepe ingetogenheid, die al deze menschen naar binnen keert en van het wonder, dat zich op den helderen Pinkstermorgen voltrokken heeft. We hoo- ren het bruischend aanzwellen van den stormwind, we zien het vuur verschijnen, kleine, rusteloos flikkerende vlammen, als tongen, die aan 't spreken zijn, en dan staan daar plotseling de apostelen voor ons, de bange twijfelaars van enkele weken te rug, die nu door den Geest gegrepen wer den en niet meer weerstaan kunnen aan den onstuimigen, innerlijken drang. Zij moeten naar buiten, zij weten nu met on wrikbare zekerheid, dat zij getuigen zijn, die niet zwijgen mogen: zè moeten het wonderbare woord gaan uitdragen tot aan de grenzen der aarde. Het volk komt toe- geloopen, of beter gezegd een wonderlijk mengsel van volkeren en tot hun groote verbazing bemerken ze, hoe ieder hen spreken hoort in zijn eigen taal. En een onder hen komt heel bijzonder naar voren: Petrus, de rots, die de sleutelmacht ont ving, zal als eerste voor de nieuwsgierig luisterende menigte de zin van dit gebeu ren verklaren: de eerste schipper neemt het roer. En dan wijst hij erop met heel bij zonderen nadruk, dat nu het woord van den profeet Joël in vervulling ging. „Op het einde der dagen, zegt God, zal ik uit storten van mijn Geest over alle vleesch". Ieder jaar gaan onze gedachten terug naar dit hemelschokkend gebeuren en ieder jaar denken we misschien met eeni- gen weemoed aan hot wónder, dat nu al zooveel eeuwen weer achter ons ligt. En wij zien totaól vóorbij, dat het wonder in heel zijn volheid gebleven is. Want op het Pinksterfeest ontstond de Kerk: de Heilige Geest, de Geest van den Vader en den Zoon, hun Liefdevlam, die pok ons tot kinderen maakt en ons den heerlijken naam van Vader doet stamelen. Hij kwam in de Kerk, om haar nooit meer te verla ten. De Kerk is niets anders dan de voort zetting van wat op het eerste Pinksterfeest begonnen is. Niet, dat de.uitwendige, tast bare wonderen in heel hun overvloed ble ven voortbestaan. Die waren noodig als be krachtiging in het eerste uur; ze zijn ook nooit geheel uit de Kerk verdwenen: ieder tijdperk, ook het onze, heeft zijn wonder bare heiligen en zijn mystieke teekens ge kend of kent ze nog. Maar in de wonderdadige overvloedig heid van die eerste tijden moesten ze wij ken: omdat het Geloof juist daar het sterkst is, waar niet gezien wordt; het meest we zenlijke echter, de overweldigende genade van den Heiligen Geest, de gestage, onver moeibare levensbeweging is gebleven in heel de volheid van haar onzichtbare pracht. Wie in de Kerk is, woont in het heiligdom van den Heiligen Geest, hij leeft en ademt in die wereld van hemelsche wijsheid en onuitsprekelijke Lie'fde, die een uitstorting van Gods eigen diepste Leven is. Wij hebben den Heiligen Geest ontvan gen: dit alles-overstralend bewustzijn, dat de eerste Christenen zoo gelukkig maakte, moet iederen dag opnieuwe ons aller vreug de zijn. Dit is de vreugde, die geen macht ter we reld ons rooven kan. Want zoolang Wij trouw blijven aan den Heiligen Geest, zal Hij ons niet verlaten: Hij leeft in de Kerk tot aan het einde der tijden. Moge deze lichtende en sterkende ge dachte dan ons voedsel en onze troost zijn op dezen hemelschen feestdag. En dat niet alleen: zij moge ons heele leven herschep pen tot een vervoerend, blijvend Pinkster feest. Zalig Pinksteren! Dr. HENRI VAN ROOYEN, Kruisheer. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET. De Secretaris-Generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 26 Mei tot en met 4 Juni a.s. de met „27" ge nummerde bon der boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedu rende genoemd tijdvak geeft de met „27" genummerde bon der vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter of, voor zoover de voorraad strekt, van 125 gram margarine of 100 gram hak- en braadvet. Oe liturgie van Pinksteren De kerkelijke liturgie is een bron van nuttige lessen en van schoonheidsgenot. Beide in dezelfde mate. Wij hebbeh er reeds dikwijls op gewe zen, dat een katholiek deze bron niet on benut mag laten. Vóóral in dezen tijd hebben wij er de aandacht op gericht, omdat vóóral in een moeielijken tijd groot is de behoefte aan zuiver en edel, bezielend en verheffend genot. Terloops zij hier opgemerkt, dat ook daarom het streven van de organisa ties, welke kunst aan het volk brengen, vóóral in dezen tijd een hoogst sympathiek streven is. Morgen is het Pinksteren de bekro ning van de Paaschviering, de herdenking van de nederdaling van den Heiligen Geest over de jonge Kerk. En de liturgie van de Ijeilige Mis op dit feest is vol van jhbelende blijdschap, jui chende dankbaarheid, innige smeeking om de gaven van den Heiligen Geest: ver stand, wijsheid, wetenschap, raad, sterkte, godsvrucht en vreeze des Heeren. Hoe wonder-schoon is de Sequentia vóór het Evangelie: Veni, sancte Spiritus. Wie het voorrecht heeft, dezen zang zuiver te hooren zingen in het nu eens in smeeking wegvloeiende en dan weer als op vleugel slag in jubel opstijgende Gregoriaansch rhythme, zal de vreugde van dit feest in zijn hart bewaren. In de Praefatie van de heilige Mis is de de vreugde ten top gestegen en in breed- uitjubelende blijdschap zingt de priester, dat het nienschdom zich met „uitbundige vreugde" (profusis gaudiis") verheuge over de uitstorting van den Heiligen Geest „over de aangenomen kinderen". De liturgie van Pinksteren moge nu vooral, in dezen tijd tot ons spreken! De getorpedeerde Amerikaan. HET SLAGSCHIP WAS OP WEG NAAR DE KAAP. Over het tot zinkén gebrachte Ameri- kaansche slagschip van de Maryland-klas- se, waarvan in een extrabericht melding is gemaakt, deelt Stefani nog de volgende bijzonderheden' mede: Het slagschip was op weg naar Kaap de Goede Hoop. Aangenomen kan worden dat het slagschip op weg was naar den Indi- schen Oceaan om daar bij den zeeslag in de Koraalzee verloren gegane Amerikaan- sche eenheden te vervangen. Misschien was het slagschip echter bestemd om in de Middellandsche Zee de Oostelijke Britsche Middellandsche Zeevloot te versterken. Bij den aanval van de duikboot op het slagschip kwam de afweer niet in actie. De duikboot „Barbarigo" kon derhalve den ondergang van het schip, die buiten gewoon snel geschiedde, waarnemen. In verband met het tot zinken brengen van het slagschip wijst Stefani er op, dat de beweringen van de Anglo-Amerikaan- sche propaganda als zouden in de Middel landsche Zee reeds botsingen zijn voorge komen tusschen Amerikaansche en Ita- liaansche vlootformaties, geheel verzon nen zijn en geenszins met de feiten over eenstemmen. Tot dusver zijn nog geen Amerikaansche vlooteenheden in de Mid dellandsche Zee waargenomen. Er kunnen zich in de Middellandsche Zee slechts Amerikaansche schepen van kleine tonnage bevinden. De Middelland sche Zee is thans, zoo verklaart^ Stefani, ondubbelzinnig Italiaansch gebied. Een aantal zegevierende militaire operaties i heeft dit bewezen. De „Maryland"-klasse omvatte bij het uitbreken van den oorlog drie slag«:hepen van 32.000 ton: de „Maryland", „West Vir ginia" en „ColordHo". Volgens Japansche opgaven werd bij den plotselingen aanval op Hawaii een dezer drie schepen tot zin ken gebracht en een ander beschadigd. Deze schepen werden in de jaren 1921/23 voltooid Bij een maximumsnelheid van 21 knoop hebben zij een hoofdbewapening van 8 kanons van 40.6 cm. De bemanning omvat 1400 a 1500 koppen. De „Barbarigo" is een Italiaansche duik boot welke een waterverplaatsing van 940 ton heeft. De boot werd in 1938 te water gelaten. Duikbootcommandant bevorderd. De Koning-Keizer beeft op voorstel van den Duce den commandant van de duik boot „Barbarigo", die het Amerikaansche slagschip van de Maryland-klasse tot zin ken heeft gebracht, tot fregattenkapitein bevorderd. DERDE VERJAARDAG DER ONDER- TEEKENING VAN DUITSCH- ITALIAANSCH PACT. Ter gelegenheid van den derden verjaar dag der onderteekeninig van het Duitsch- Italiaansche pact van vriendschap en bond genootschap zijn telegrammen gewisseld tusschen, den Fuehrer, koning Victor Em manuel HI en den Duce. Tevens zijn tele grammen gewisseld tusschen den rijksmi nister van 'buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Het Sovjet-offensief bij Charkof. LIDDELL HART CRITISEERT. Ongetwijfeld hebben de Duitschers met de bezetting van Kertsj een belangrijk suc ces behaald, dat waarschijnlijk de schoone droomen vain talrijke Engelschen ver stoort", zoo schrijft Liddell Hart in de „Daily Mail". De bekende Engelsche militaire criticus levert voorts critiek op de overdrijving in de berichten over het Sowjet-offensief bij Charkov, dat de gebeurtenissen op de Krim op den achtergrond moest dringen. Een goedgeloovig lezer van de Engelsche bladen moest zoodoende tot de conclusie komen, dat door het begirt van de Sowjet- aanval bij Charkov het Duitsche offensief bij Kertsj in het niet zonk en dat de Sow- jet-offensieven den toestand beheerschten. Voor een dergelijke opvatting bestaat ech ter in het geheel geen aanleiding. De door de Sowjets gemelde terrein winst is voor een grootscheepsch offensief zeer bescheiden. Daarentegen zijn d,e Duit sche successen bij Kertsj duidelijke feiten. Voorts legt Liddell Hart den nadruk op deze Duitsche prestatie door er op te wij zen, dat het smalle front van twintig mijl tusschen de Zwarte Zee en de Zee van Azov den Duitschers geenerlei mogelijkhe den heeft geboden voor misleidende schijn- aanvallen en voor een uitbreiding van het gevechtsfront, zoodat de Sowj et-Russen goede kansen hadden den Duitschen aan val af te slaan. Het in den strijd werpen van 2000 stu ka's, zooals door een Duitschen oorlogs correspondent is gemeld, noemde Liddell Hart voorts het verrassende moment van den Duitschen aanval. Liddell Hart is van meening, dat dit aantal veel grooter is dan het totale aantal duikbommenwerpers, dat volgens Engelsche meening aan het ge- heele front ter beschikking was. Zoo is dit bericht toch een bewijs voor het feit, dat de Duitschers in den afgeloopen winter de productie van stuka's hebben verveelvou digd met het plan om van de hierdoor verkregen mogelijkheden in nog grooteren omvang dan tot dusver er in een massaal optreden profijt te trekken. Vervolgens constateert Liddell Hart, dat zoowel de eerste aanvalsoperaties op het schiereiland Kertsj alsook die der Sowjets bij Charkov in een geheimzinnig waas wa ren gehuld. Intusschen is het echter door de doorbraak door de Sowjetlinie bij Kertsj mogelijk geworden te constateeren, wat eigenlijk is voorgevallen. Daarentegen zijn het doel en de omvang van het offen sief van Timösjenko in den sector van Charkov nog niet bekend. ZESTIG NOREN VERLIEZEN BURGER RECHTEN. Het Noorscbe ministerie van binnien- landsdhe" zaken heeft medegedeeld, dat zes tig Noren, die in het ..buitenland.1 verblijf houden, op gronid van verordening van den l-5en November* 1941 hun burgerrech ten ontnomen zijn, aangezien zij een hou ding toonden, die blijk geeft van een vij andelijke gezindheid tegenover den Noor- sdhen staat en diens belangen kan schaden. Onder hen bevinden zich o.a. de vroe gere minister Nils Hjelrnt Weit, de voor malige minister van landsverdediging Fre- derik Monsen, de vroegere staatssecreta ris en adviseur van 'het Noorsche ministe rie van buitenlandsche zaken, Jens Bull, de vroegere gezant Ditleff, de reeders Lo- rentzen, Infolg Hyging Olsen, Thomas Ol- sen, Erlinig Samuelson en verscheidene of ficieren, staatsambtenaren en journalisten. Ingevolge artikel twee van dezelfde ver ordening moeten de vermogens van al de ze personen in binnen- en buitenland ten bate van den staat in beslag worden geno men. Zij die staatsambtenaren waren of andere openbare functies bekleedden, worden van hun ambten ontheven met verlies' van waardigheid en titel. DE SCHEEPSWERVEN VAN SOERABAJA. Teneinde het voorgenomen scheepspro- gram binnen den vastgestelden termijn te kunnen doorvoeren, hebben de Japansche autoriteiten de hand gelegd op alle be schikbare werfruimte in de bezette gebie den. Binnen het kader van dezen maatre gel zijn de scheepswerven te Soerabaja on der beheer van een tweetal Japansche scheepsmaatschappijen gesteld. Op deze werven zullen een aantal schepen voor Ja pansche rekening worden gebouwd. (Europapress.) JAPANSCHE BANKEN IN NED.-INDIë. De nieuwe bankfilialen - der Formosa- Bank, van de Bank van Japan en van de Zuid-Ontwikkelingsbank zijn dezer dagen in de groote steden der bezette Aziatische gebieden geopend, waaronder ook Batavia en Soerabaja. Deze bankfilialen zullen in het bijzonder ingeschakeld worden bij de financiering van de industrialisatie van de bezette gebieden, alsmede voor den uitvoer van goederen naar Japan. (Europapress.) BRAZILIë EN DE VEREENIGDE STATEN De president van Brazilië heeft naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, een aantal verordeningen onderteekend, waardoor de overeenkomst wordt goedgekeurd, die den laatsten tijd met de Vereenigde Staten is gesloten. Hiermede is de reeds in practisch tot stand gekomen economische aanslui ting van Brazilië, aan de Vereenigde Staten formeel bevestigd. De volgende regelingen krijgen daar- ALS DE POST KOMT... S.S.P.K. Van het Oostfront. Veertien dagen houden we nu reeds een dorp, dat een paar kilometer voor de front linie ligt, bezet. Eei*gisteren kwam tot onze groote vreugde, weer post door. De dag, waarop de brieven komen, en de eerste da-- gen daarna, hebben altijd een bijzonder karakter. Meer dan ooit blijkt namelijk in die dagen de kameraadschap, want lief en leed wordt dan aan elkaar medegedeeld en met elkaar gedeeld. Eerst lezen allen stil voor zichzelf het nieuws uit het vaderland, bekijken de ontvangen foto's en snuffelen voldaan en trotsch in de pakjes. Dan ko men langzamerhand de verhalen los en spoedig weten we allen van elkaar, welke goede of slechte tijdingen de brieven be vatten. De foto's gaan van hand tot hand en van den. inhoud der pakjes deelen alle kameraden vanzelfsprekend mee. Over de prettige tijdingen verheugen we ons allen tezamen. Zij, die slechte tijdingen ontvin gen, worden met alle middelen, waarover een goed kameraad beschikt, weer op de been geholpen. Ook in deze post vindt de nog in vollen gang zijnde zware strend in het vaderland zijn weerklank. Niet alleen «joor berichten van kameraden en kameraadskes, maar dikwijls ook nog door berichten over per soonlijke dingen. Zulke tijdingen kunnen natuurlijk ook onze Duitsche kameraden bereiken, maar het is onmogelijk, dat een vrouw bijvoorbeeld haar man moet schrij ven. dat zij om een politiek meeningsver- schil zwaar mishandeld is. Bij onze Neder- landsche kameraden komt dat nog voor en het moge voor het thuisfront een aanspo ring te meer zijn, om met soldateske harclheid op te treden tegen de bondgenoo- ten van de duivelsche Sovjetmacht, daar onze kameraden hier, die alles offerden, zich dat weerloos moeten laten welgeval len. Het thuisfront heeft hier een dagelijk- sche plicht, die zonder aanzien des per- soons moet worden vervuld. Er zijn zeker van die onverbeterlijke bittertafelstrategen in het vaderland, die van oordeel zijn, dat onze soldaten het nog zoo slecht niet getroffen hebben ep dat zij, die hun kopje thee thuis moeten missen, eigenlijk niet zoo veel minder offeren dan zij, die hier den barren winter hebben weerstaan. Dat kinderlijke genoegen zou den wij hen gaarne gunnen, als zij niet de gevaarlijke gevolgtrekking er aan vast knoopten, dat derhalve de thuiszittende pantoffel-nationaal-socialisten, hetzelfde recht van spreken hebben als de strijden de frontsoldaten. Daarom is het goed, dat het vaderland weet, dat op de plaats bijv. waar wij thans reeds veertien dagen de bolsjewieken in bedwang houden en hen de noodige slagen hebben toegebracht, het onmogelijk is stevige bunkers te bouwen orti de eenvoudige reden, dat de vijartd voortdurend, op slechts enkele honderden meters van ons verwijderd, de wacht houdt en met den inzet van al zijn lichte en zware wapenen- dat werk wil verhinderen. Wij moeten ons tevreden stellen met snel opgeworpen Imuten stellingen, met posten in houten scnuren en sneeuwloopgraven. Wij hebben zooveel mogelijk van de armoe dige, vervuilde huizen der Sovjets be woonbare ruimten gemaakt, maar dat neemt niet weg, dat de luizen ons zonder uitzondering tamelijk veel last veroorza ken en dat het nog al eens voorkomt, dat een groep van „tehuis" moet verwisselen, omdat de Sovjelfe met een voltreffer de oude woning onbewoonbaar hebben ge maakt We hebben nu de huizen van bin nen zoo versterkt, dat bij inslagen weinig slachtoffers vallen kunnen. Maar in het begin heeft dat menig kameraad het leven/ gekofet of een verwonding bezorgd. Vergist u niet, lieve burgers, daarover klagen onze kameraden niet. Maar be hoedt u in uw gemakkelijken stoel bij de kachel ook al moet'ge van tijd tot tijd uw thee en uw gebakje ontberen voor een gemakkelijk en belachelijk oordeel over hen, die hier alles op het spel zette» voor de toekomst van Europa, van ons va derland en ook van u. Wanneer de Fuehrer, wanneer onze Duitsche kameraden, wanneer ook wijzelf het vertrouwen in de onverwoestbare kracht van het Nederlandsche volk en het geloof aan ons recht op vrijheid in dezen tijd herwinnen en bewaren, dan is het te danken aan deze mannen, die na honderd jaren een begin gemaakt hebben met een nieuwe Nederlandsche soldatentraditie. De generatie, die na de onze komt, zal zonder den minsten twijfel voor het soldatenleven en den levensstrijd van den soldaat gewon nen zijn, maar gij, die in deze generatie u dragers van den nieuwen tijd wilt heeten, toont door uw persoonlijke houding en vooral door uw persoonlijken inzet, dat gij waard zijt in dezen tijd te leven en u ka meraad te heeten van den Nederlandschen frontsoldaat. Vrijwilligerslegioen Nederland. J. J. VAN DER HOUT. - door wettelijke kracht: 1. Het afstaan vam de ijzermijnen van Itabira, die tot nu toe Engelsch bezit wa ren, aan de Braziliaansche regeering. Deze overeenkomst is voor Brazilië van bijzon dere beteekenis, want ofschoon het Engel sche mijnen betrof, zijn de onderhandelin gen met Washington gevoerd. 2. Een verdrag aangaande de wederzijd- sche levering van oorlogsmateriaal en de uitwisseling van inlichtingen over de lands- verdédiging. 3. Een overeenkomst aangaande grootere productie van strategische belangrijke half fabrikaten en andere Braziliaansche pro ducten. 4. Intensievere exploitatie van de in Bra zilië voortgebrachte«ruwe rubber. 5. Een leening van veertien millioen voor uitbreiding van de spoorlijn tusschen de hoofdstad Victoria en den staat Minas Geraes. DE POES OP JACHT Wij hadden thuis een mooi stuk vleesch, Ons wekelijksch rantsoen, Daar zouden wij, too zeiden wij, Een heele week mee doen. Met kennersoog bezagen wij Dat mooie stuk geboeid En dankten 't rund dat tot ons heil Het laatste had geloeid. Wij hadden muizen in ons huis, Die waren heel brutaal, Die vraten lustig aan de kaas En lieten ons de schaal. Die huppelden er dag en nacht Maar vroolijk in het rond Alsof er in ons heele hu^s Geen enk'le bon bestond. Des avonds aan de keukendeur Miauwde er een kat. Wij lieten 't arme -dier erin En gaven het nog wat. Zij bleef des nachts onze logée, De kamerdeur ging dicht, Daar heeft z' als loon voor onze daad Des nachts haar werk verricht. De poes sloop in den morgen heen Voorzichtig en bedaard. Wij juichten, in de kamer lag Een muizen kop en staart. Wij riepen 't poesje 's avonds t'rug En deelden het toen mee: Wees welkom poes en blijf vannacht Opnieuw onze logée! Des middags gingen wij verheugd En blijde aan den disch, Dat gaat zoo als je weet, dat er Zoo'n mooi stuk vleesch bij is. Maar zie: de poes had loon verlangd Voor deze muizenjacht En zich de coteletten als Betaling toegedacht. Nu zit de poes des avonds weer Miauwend aan de deur, Zy ruikt waarschijnlijk altijd nog Die verschgebraden geur, Wij schudden aan den and'ren kant Het hoofd en zeiden: nee! Je komt bij ons er niet meer in, Neem eerst je bonnen jnee! HET VERDIENDE LOON. Maandagavond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II van 19.1519.30 in zijn politieke weekpraatje over het onderwerp, „het verdiende loon." IN EEN PAAR REGELS „De oorlog zal nog lang duren, er is daarom geen reden de eene week buiten gewoon optimistisch en de andere al te pessimistisch te worden" zoo verklaarde Roosevelt op «de persconferentie van Vrij dag. De Fransdhe duikboot „Le Heros" is tijdens den Rritsohen overval op Madagas car tot zinkien gebracht. Nog een tweede diuikboot is op den eersten dag van den Britsehen aanval tot zinken gebracht, als mede de hulp-kruiser „Bougainville" en de torpedeboot „d'Entrecasteux". Uit Colombo wordt gemeld, dat de motorboot „Ohavira" bij Jaffna, de Noord punt van Geylon, is ondergegaan, waarbij 62 mensöhen verdronken. Het ongeluk werd veroorzaakt door overbelasting van het vaartuig. Tijdens de vlootmanoeuvres in de zoe van Marmora, vuurde het Turksche slag schip „Yavuz" een luchtdoelprojectiel af, dat in de wijk Akbaray van Istanboel te recht kwam en ontplofte. In Queensland en Nieuw Zuid Wales is, een gevaarlijke koorts uitgebroken. Le ger en luchtmacht zijn gerequireerd om mede te helpen 'bij de poging tot beperking van- de ziekte. In Transvaal zijn opnieuw drie bom aanslagen gepleegd. Een daarvan had de vernieling van de spoorlijn in de nabijheid van Roodepoort, 35 kilometer van Johan nesburg, ten doel. De 17-jarige koning yan Thailand, Anannada Mahido, is voornemens, binnen kort in Japan te gaan studeeren. De koning vertoeft op het oogenblik in Zwitserland. BINNENLAND NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van paragraaf 3 van de Verordening nr. 108/40 (4de veror dening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) in#Verbinding met paragraaf 4 artikel 1 van de verordening 3/40 over het uitoefenen van de regeeringsbevoegd- heid in Nederland, benoemd tot burgemees ter: den burgemeester J. A. de Mooi te '3 Heer Abts Kerke met gelijktijdig eer vol ontslag-uit zijn ambt van burgemeester te Breskens, den landbouwer A. P. Ho- vinga te Oostwolde-Oldambt tot burge meester in Scheemda, den gemeenteambte naar C. J. van der Pijl te Terneuzen tot burgemeester in Hoek en den gemeente ambtenaar J. Tollenaar te Zaamslag tot burgemeester .in Benthuizen en Moerkape 1 1 e.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1