DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje DONDERDAG 21 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10256 3)e £cid^elicSoii/tci/tit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. V Lijden en mede-lijden Er zijn vele zoogenaamde gevleugelde woorden, die bedoelen een levenswijsheid uit te drukken, doch in werkelijkheid niet of slechts ten deele of met een flink kor reltje zout kunnen worden aanvaard. Er gerlijk is het, als zulke „wijze" woorden nog met den schoonen schijn van vroomheid worden getooid! Van dit laatste soort geeft ons een voorbeeld het bekende gezegde: „Ieder voor zich en God voor ons allen", waarmede maar al te vaak wordt goedge praat een „moraal", die echt individualis tisch, egocentrisch en egoistisch is! Wij willen, in verband met wat wij de laatste dagen hebben geschreven, van daag nog even wijzen op het veel gehoorde gezégde: „Ieder voelt zijn éigen leed het zwaarst" of hetzelfde gezegde in een an deren vorm. Wat hier als de meest gewone en vanzelfsprekende waarheid ter wereld wordt voorgesteld, kan en mag ten- slotte slechts ten deele worden aanvaard! Zeker, wanneer iemand zelf lijden te dragen heeft, zal hij dat lijden zwaarder voelen, dan hetzelfde lijden, wanneer dat niét hem, doch zijn besten vriend treft. Dat is in den regel zoo, en dat is ook heel menschelij'k. Maar: niet menschelijk in christelijken zin is het, wanneer iemand, die 25 pet. van een lijden moet dragen, die 25 pet. zwaarder voelt, dan de 100 pet. van datzelfde lijden, welke een ander moet torschen! En toch kan men vaak con- stateeren, dat met een beroep op het hier bedoelde gezegde zóó wordt gevoeld en ge dacht en daarnaar wordt gehandeld. Als iemand zelf iets van het oorlogsleed heeft te lijden, dan durft hij daarin een veront schuldiging vinden voor het niet mede-le ven en niet daadwerkelijk mede-lijden met anderen, die veel zwaarder door datzelf de leed zijn getroffen. Met een beroep op het hier bedoelde gezegde meent men het korreltje verdriet, dat men zelf heeft, zwaarder te mogen voelen, dan het kilo, dat een ander moet dragen. Dit zijn enkele opmerkingen, die ons er toe kunnen en moeten brengen, om ook in dezen tijd, als .wij in eigen zorgen geheel en al dreigen op te gaan, eens te kijken naar onze mede-menschen, die meer, véél meer te lijden hebben en wier lijden wij dus ook zwaarder moeten achten en in derdaad ook zwaarder moeten voelen, aan het onze. Als wij zóó het leven be zien, zal er minder geklaag zijn over eigen toestand en meer d a a d w e r- k e 1 ij k mede-leven en d a a d w erke- 1 ij k mede-lijden met anderen! Communisme Volgens de „Daily Telegraph" zoo le zen we in „Volk en Vaderland" heeft de bisschop van Bradford dr. Blunt gezegd: „dat het communisme voor het chris tendom niets gevaarlijks heeft, doch slechts een poging vormt om de ge- heele volksgemeenschap te vervullen van het juiste besef van de gemeen schapsplichten Laat men Enge land maar communistisch maken, dat hindert niet, maar draagt er alleen toe bij, dat de Engelsche maatschappij democratischer wordt. Die „bisschop van Bradfort" is natuur lijk niet een katholiek bisschop. Als het verslag van 'de „Daily Tele- grph" juist is, dan heeft deze geestelijke zóó dwaas gesproken, dat het geen weer legging behoeft, zeker niet voor een katho liek, die weet, hoe Paus en Bischoppen het godlooze communisme veroordeelen en ver werpen allerduidelijkst en absoluut! General-oberst Von Manstein, opper bevelhebber der Duitsche en Roemeen- sche strijdkrachten op de Krim, in gesprek met den commandant van een pantserafdeeling Deutscher Verlag- Recla-P.K. Wetterau-Pax Holland m Het onderscheidingsteeken voor Joden Reeds meermalen heeft de pers het Ne- derlandsche volk er nadrukkelijk op moe ten wijzen, dat de Duitsche bezettingsauto riteiten tegenover het Nederlandsche volk een houding aannemen, welke niet beant woord wordt met de waardeering, waarop zij recht heeft. Op verschillende wijzen komt dit tot uitdrukking in de gedragingen van som mige Nederlanders en het één gevoegd bij het ander is den laatsten tijd voor de Duit sche overheid aanleiding geworden tot het nemen van bepaalde maatregelen. Zoo heeft zij de vrijlating van de krijgs gevangen officieren van het Nederlandsche leger weer moeten intrekken en eenige per sonen als gijzelaars in verzekerde bewa ring genomen, als voorzorgsmaatregel te gen zekere dreigende uitingen van een vijandelijken geest. Wij hebben er reeds het onze van ge zegd. Aan een anderen maatregel der bezet tingsmacht van den laatsten tijd, n.l. de in voering van een verplicht onderscheidings teeken voor personen van Joodsche af stamming, heeft de Telegraaf een commentaar gewijd, dat onder den titel „Ter overdenking" nagaat, welke beteeke- nis en consequentie de Duitsche overheid aan dezen maatregel wil verbonden zien. Het Amsterdamsche blad schrijft o.m.: „Begin Mei is ook in Nederland voor Jo den het dragen van de gele Davidster ver plichtend geworden. Ieder, die niet geheel van politiek inzicht verstoken is, weet, dat de Joden Duitschlands vijanden zijn en dat de achtergrond van den oorlog een laatste afrekening van het door Duitschland gelei de Europa met het Jodendom is. Het feit der bezetting legt het Nederland sche volk de verplichting op, een loyale houding ten opzichte van de bezettende macht aan den dag te leggen en dit te meer, nu gebleken is, dat de bezettende macht in alles het Nederlandsche volk als vriend beschouwt en behandelt. Uit welbe grepen eigenbelang dient men dan ook in alles naar een loyale houding te streven. De Jood is en blijft Duitschlands vijand, of hij nu uit Portugal of kersversch uit Je ruzalem, al dan niet voorzien van een Ne- derlandschen pas of identiteitskaart, ver zeild is geraakt. Volgens begrippen, die met een loyale houding strooken, dient iedere Nederlander dit Duitsche standpunt, dat de Jood zijn vijand is, te eerbiedigen en zich te onthouden van alle gedragingen, die daarmee in strijd zijn. Wanneer dus een Nederlander, ondanks de door de Jodenster duidelijk getrokken scheidslijn tusschen vriend en vijand, toch voortgaat omgang met Joden, dus Duitsch lands vijanden, te hebben, dan is dat niet loyaal. Het is een vijandige houding ten opzichte van de bezettende macht. Het wordt beschouwd als heulen met den vijand. Na de invoering van de Jodenster zijn er Nederlanders geweest, die zich uitgeput hebben in vriendelijkheden ten opzichte van den duidelijk te onderscheiden Jood. In de eerste dagen is het voorgekomen, dat zich opgeschoten Nederlandsche jongens en meisjes uit baloorigheid met de Jodenster getooid hebben. Men greep in en heeft en kele van deze warhoofden ingerekend. Voor straf heeft men hen gedurende een be paalden tijd in behandeling op één lijn ge steld met Joden, hetgeen neerkomt op uit sluiting van alle openbare ^betrekkingen enz., geen toegang tot café's, bioscopen, parken enz. Bij herhaling en bij verder voorkomen zal strenger opgetreden wor den. Ter correctie zal strafverblijf in bij zondere kampen volgen, waar men door gaans zulks overmoedige, ijveraars in kor ten tijd tot inkeer brengt. Nog diverse andere, voor de bezettende macht weinig loyale gedragingen zijn ge signaleerd. Al deze gedragingen wekken sterk den indruk, dat men, hetzij de invoering van de Jodenster niet al te ernstig opneemt, of dat men op deze uitdagende wijze, onvrien delijk tegen de bezettende macht hoopt te kunnen zijn. Het behoeft geen verwondering te wek ken. dat bij een voortduren van dergelijke gedragingen, die de bezettende macht in hooge mate ongepast en ongewenscht acht, strenge maatregelen zullen volgen, die in gelijke mate én Joden én Nederlanders, die Joden verder als him vrienden behandelen, zullen treffen. Nederlanders, die niet kun nen besluiten, hun vriendenomgang met Joden te staken of die door provoceer end optreden de bezettingsmacht tarten, loopen gevaar, zelf ook als- Jood behandeld te worden, met alle consequenties, die hier uit nü en bij een eventueel verscherp te houding in de toekomst zullen voort vloeien". HET LEGIOEN VALT AAN. Na een stellingenoorlog tijdens de win termaanden komt er beweging in de Euro- peesche legers. Reeds werd in het Zuiden van het Oostelijk front het eerste offen sief met succes bekrond. Binnen enkele we ken zullen overal de dappere strijders te gen het bolsjewisme oprukken en dan zal ook het Nederlandsche legioen ten aanval trekken. Het legioen valt aan. Landgenoot, daar dient gij bij te zijn, dat is uw plicht als goed vaderlander. Duizenden Nederlandsche mannen staan in het Oosten gereed. Duizenden zullen alsnog hun voorbeeld volgen en tot deze laatste zult ook u behooren, mits u zich tij dig aanmeldt bij hetf vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginegracht 22 te 's-Gra- venhage. STRIJDT VOOR EUROPA Drie bolsjewistische legers vernietigd Het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag luidt als volgt: Zooals in een extra bericht is meege deeld, hebben Duitsche en Roemeensche troepen onder het opperbevel van kolonel- generaal von Manstein, gesteund door ster ke formaties van de luchtmacht onder lei ding van de kolonel-generaals Loehr en Freiherr von Richthofen, bij de achtervol ging van den verslagen vijand de straat van Kertsj over haar geheele breedte be reikt en de laatste zwaar versterkte brug- gehoofden aan weerszijden van de stad na verbitterd verzet veroverd. Nadat de sedert einde Februari steeds weer herhaalde pogingen van den vijand door de Duitsche stellingen op de land engte ten N.O. van Feodosia te breken en de Krim te heroveren, mislukt waren, ging het hier verzamelde Duitsch-Roemeensche leger den achtsten Mei tot den aanval over. Bij den eersten stormloop werd de taai verdedigde, zwaar versterkte en zich over een groote diepte uitstrekkende stel ling van Parpatsj doorbroken en in den loop van deze gevechten alsmede bij de terstond ingezette achtervolging werd het gros van de vijandelijke strijdkrachten in gesloten en vernietigd. De daarmede beëindigde slag heeft ge leid tot de vernietiging van drie bolsjewis tische legers met 17 divisies infanterie, drie brigades infanterie, twee divisies cavalerie en vier pantserbrigades. Bij zware bloedige verliezen verloor de tegenstander 149.256 gevangenen, 258 pantserwagens, 1.133 ka nonnen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. Slechts armzalige resten van de vijandelijke strijdkrachten konden de kust aan de overzijde van de zeestraat bereiken. In luchtgevechten verloor de vijand 323 vliegtuigen. In de wateren van het schier eiland werden 16 schepen met een geza- menlijken inhoud van 13.600 b.r.t., een mij nenveger en 21 kleine kustvaartuigen door luchtaanvallen tot zinken gebracht. Voorts werden tien middelgroote schepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In het gebied van Charkow werden nieuwe aanvallen van den vijand in ver bitterde gevechten, afgeslagen. Hierbij wer den weder 34 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De luchtmacht greep op de zwaartepunten van den slag met formaties gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers doeltreffend in de gevechten op den beganen grond in, dreef vijandelijke troepenconcentraties uit een en vernietigde of beschadigde 29 pant serwagens. De vijand verloor gisteren 36 vliegtuigen. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. Aan de overige deelen van het front in het Oosten hadden eigen aanvalsacties suc ces. Hier en daar door den vijand onder nomen uitvallen werden afgeslagen. Op Malta werden bomvoltreffers ge plaatst op startbanen van het vliegveld te Venezia, in luchtgevechten boven Noord- Afrika twee Britsche jachtvliegtuigen neer geschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookten vrij sterke formaties van de lucht macht in den afgeloopen nacht het haven gebied van Huil aan de monding van de Humber met brisant- en brandbommen. Er werden verscheidene branden waargeno men. Lichte gevechtsvliegtuigen bombardeer den bij een aanval overdag met succes fa- brieksinstallaties aan de Britsche Zuidkust. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen uit vijandelijke jachtformaties zeven Spitfires neer. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht verscheidene militair nuttelooze storingsaanvallen op Z.-W. Duitsch gebied. Zij wierpen in hoofdzaak brandbommen op woonwijken. De schade is onaanzienlijk. Nachtjagers en luchtdoel artillerie haalden elf vijandelijke vliegtui gen neer. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft zich de luitenant Friedrich, compagniecommandant in een regiment in fanterie, door bijzondere dapperheid onder scheiden. Kapitein Baer, groepscommandant in een jachteskader, behaalde gisteren zijn 99e tot 103e overwinning in de lucht. Het jacht eskader 77 heeft het aantal zijner overwin ningen in de lucht tot 2.011 doen stijgen. Rede van Goering Rijksmaarschalk Goering heeft in een rede voor arbeiders en boeren nogmaals een uitvoerig overzicht gegeven van de vredespolitiek van den Führer voor den oorlog om vervolgens voor het geestesoog van zijn hoorders de unieke overwinnin gen te laten passeeren, die de Duitschers en hun bondgenooten hebben verworven in den aan Duitschland opgedrongen oor log. Hij wees op het feit, dat in de Sowjet- Unie alles was berekend op bewapening voor een overval op Europa. Aan deze be wapening, aldus Goering, kleeft het bloed van millioenen Russische arbeiders en ar beidsters, evenals de Sowjetregimenten in den afgeloopen winter meedoogenloos en tegen alle gezond verstand in met heca tomben van slachtoffers het Duitsche front moesten bestormen. De Rijksmaarschalk bracht nogmaals in herinnering, dat de afgeloopen winter ont zaglijk streng was geweest en wees op de ontberingen, die elke menschelijke voor stelling te boven gingen, waaraan de Duitsche soldaat in den strijd tegen de elementen tegenstand had te bieden. Hij vestigde de aandacht op den ernst der si tuatie, die door de eigenaardige omstan digheden meermalen ontstond aan het winterfront in het Oosten. Met nadruk betoogde Goering evenwel ook, dat de Duitsche soldaat zich zelfs in den ijzigsten storm mijlenver verheven voelde boven zijn tegenstander. Hij noem de de Duitsche overwinning in dezen winterslag de grootste, die ooit kon wor den behaald. Hij beschreef hoe de Führer met zijn soldaten leed. Hun situatie ken de hij nauwkeurig tot in bijzonderheden, maar hij mocht niet toegeven, want slechts ijzeren hardheid kon de omstandigheden overwinnen. Toen de lente aanbrak, stond het Duit sche leger waar het in den herfst had ge staan. Vervolgens behandelde Goering de pres taties van het vaderland, vooral van de arbeiders en boeren, van wie stellig veel werd geëischt, doch die uit eigen innerlij ke hartstocht het hun toegewezen deel van den strijd voor de toekomst op zich ne men om voor hun Führer en zijn weer macht de wapens te vervaardigen die zij noodig hebben. De Rijksmaarschalk uitte de overtuiging, dat het vaderland zijn plicht precies zoo zal doen als de soldaten aan het front en niet zal versagen tegenover noodzakelijke eischen, hoe zwaar deze ook mogen zijn. Oorlogsdebat in het Lagerhuis In het Britsche Lagerhuis in een debat gehouden over den oorlogstoestand. Chur chill was niet aanwezig, hetgeen tot aller- i'ei uitingen van ontevredenheid aanlei ding gaf. In plaats van den minister-president voerde Sir Stafford Criups het woord. Hij verklaarde o.a., dat de leden van het oor logskabinet zich bewust zijn van den ernst der situatie. Een buitengewoon groote moeilijkheid is een snel veiwoer van troe pen en luchtstrijdkrachten over zeer groo te afstanden en onder snel veranderende omstandigheden. Hij zeide: „In dit opzicht hebben onze vijanden groote voordeelen. De Duitschers en Italianen bezetten in Europa de binnenlinie en kunnen hun troe pen van het eene front naar het andere overbrengen, terwijl wij ons steeds buiten om moeten bewegen. De Japanners con troleeren voorloopig de Stille Zuidzee en hebben dus het voordeel van een binnen linie ter zee. Dat heeft hen in staat ge steld hun strijdkrachten te concentreeren op de plaats, waar zij slag willen leveren, terwijl de Engelsche en Amerikaansche be velhebbers moeilijk konden zien, waar een aanval te verwachten was." Onder deze omstandigheden, aldus ver volgde Cripps, is het verrassend, dat de gevolgen niet nog ernstiger zijn geweest. Ten aanzien van de Stille Zuidzee betoogde Cripps, dat nederlagen op het slagveld niet altijd het gevolg van nalatigheid of dom heid zijn. Mogelijk is de oorzaak, dat de vijand op een bepaalde plaats sterker was. Een onderzoek naar de gebeurtenissen te Singapore wees Cripps namens de regee ring van de hand als „schadelijk voor de doeltreffende voortzetting van den oorlog. Australië is in „operatief opzicht" in de Amerikaansche ondersteuningssfeer ge raakt, doch ten aanzien van de ravitaillee ring zal Engeland alles doen om Australië te helpen, zooals Australië bereid was En geland in de dagen van den nood te steu nen. Ten aanzien van de bomaanvallen op Duitschland beweerde Cripps, dat Duitsch land daardoor gedwongen wordt sterke af- deelingen der luchtmacht aan het Sovjet front te onttrekken. Naar onze meening, aldus vervolgde hij, is dit de beste weg om materieelen steun aan Rusland te verlee- nen, totdat de tijd komt, dat wij .in staat zijn een zorgvuldig voorbereiden aanval op het Europeesche vasteland te ondernemen, hetgeen inderdaad in ons voornemen ligt. Met betrekking tot Britsch-Indië zeide Cripps, dat de regeering geenszins de deur achter zich heeft dichtgeslagen. Zij wenscht OUDE MAN. Een oude man met een vermoeid gezicht en reeds grijze haren had zich in den zachten avond op het trottoir neergezet om te rusten. Hij zat er met zijn rug tegen een tuinhek, hij had zijn witte linnen schoenea uitgetrok ken. Die stonden netjes naast hem. Juist zooals hij ze misschien des avonds neerzet, netjes in 't gelid naast zijn schamele legerstede. Zijn wagentje, dat hij een gcheelen dag met vermoeide voeten had geduwd, stond langs den rand van het trottoir. Dat rustte ook. Hij zelf zat daar rus tig en vredig onder het groen der hoo rnen en telde aandachtig in zijn pet de verdiensten van dien dag. Ik weet niet, waarmede deze vrien delijke, oude man dien dag zijn mis schien maar schamel loon had ver diend. Ik weet ook niet hoeveel dat loon bedroeg. Ik weet alleen, dat hij daar rustig en vredig neerzat, zich niet bekommerend, om wi° wat verbaasd naar hem keken, onverschil lig voor alle mensch*m om hem heen. Hier rustten zijn oude voeten, die moe waren van het gaan en hier was het dus goed. Wijsgeerige oude man! Het is goed, dat ik je zoo heb gezien. Het leven heeft je niet opstandig of dof berus tend, maar innerlijk tevreden ge maakt. Je hebt het leven aanvaard, zooals het is en je maakt er in alle omstandigheden het beste van. Ik hoop, dat vele menschen je hebben gezien de kwestie bij te leggen, zoodra „een rege ling mogelijk of waarschijnlijk lijkt". Wat de productie betreft, heeft het ka binet besloten, dat de Sovjet-Unie voor rang moet hebben voor de hoeveelheden goederen, welke Moskou beloofd zijn. Cripps stelde zich op het standpunt, dat de Sovjet-legers Engeland hebben „be vrijd" van het gevaar van een aanval en een invasie. „Geen prijs", zoo besloot hij, lijkt ons te hoog voor de voortzetting van deze dappere Russische krachtsinspanning, zelfs wanneer dat zou beteekenen, dat een deel van ons gebied in gevaar wordt ge bracht, want door deze krachtsinspanning wordt het belangrijkste deel van onzen weerstand in Engeland beschermd". Na de rede van Cripps werd de zitting verdaagd. IN EEN PAAR REGELS De militaire correspondent van United Press meldt uit Moskou, dat volgens dc jongste berichten van het front van Ghar- kof het initiatief op de lijn Wolsjangsk ChoeroejefKrasnograd is overgegaan op de Duitsche troepen. Volgens een extrabericht van den Britschen nieuwsdienst uit Ottawa meldt de Canadeesche pers, dat de premier, Mackenzie King, de verklaring heeft afge legd, dat de Canadeesche regeering de slui ting van alle consulaten van Vichy in Ca nada heeft verzocht. Uit betrouwbare Fransche kringen wordt vernomen, dat de verbinding tus schen Tananarivo, de hoofdstad van Ma dagascar, en Vichy nog steeds intact is. In Iraneesch-Koerdistan zijn op het oogenblik hevige gevechten aan den gang tusschen regeeringstroepen en opstandige Koerden. De regeeringstroepen bestoken de stad Koera Ghale met artillerievuur. De onderhandelingen tusschen den T-T. Stoel en de Finsche regeering over het aanknoopen van vaste diplomatieke betrek kingen, hebben tot een principeele over eenstemming gevoerd. Finland zal in de toekomst, door een gezant op het Vaticaan vertegenwoordigd zijn. De plechtige uitvaart van kardinaal Baudrillart zal Zaterdag plaats vinden in de Notre Dame. terwijl de begrafenis plaats vindt in dé Carmel-kerk te Parijs. Temidden van bloesemweelde prijkt Hollands glorie, de prachtige molen, waarom de wieken zich scherp afteekenen tegen de wolken, die zich tusschen het sierlijke bouwwerk en het zonlicht hebben geplaatst Pax Holland-De Haan m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1