LOTION MALWIDA 31 DINSDAG 19 MEI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 R<d. Buitenland: Mr. H. Gelse. Leiden: Red. Stad en Sport; M. Zonderop. Leiden: Red. Omgeving: L. Rooien. Lelden; Red. Letteren cn Kunst: Fr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.35 uur Dinsdagavond. Zon op 5.38 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 19 Mei: Dc maan komt Dinsdagochtend om 9.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 0.56 uur onder. 20 Mei: De maan komt Woensdagmorgen om 9.57 uur op en gaat Donderdagnacht om 1.33 uur onder. 21 Mei: De maan komt Donderdagmor gen om 10.56 uur op en gaat Vrijdagnacht om 2.06 uur onder. 22 Mei: De maan komt Vrijdagvoormid- dag om 11.58 uur op en gaat Zaterdagnacht om 2.36 uur onder. (Eerste kwartier). 23 Mei: De maan komt Zaterdagmiddag 1.05 uur op en gaat Zondagnacht om 3.04 uur onder. 24 Mei: De maan komt Zondagmiddag om 2.15 uur op en gaat Maandagnacht om 3.28 uur onder. Voorbereidende Dultsche aanvalsbeweglngen HET GROOTE OFFENSIEF NOG NIET BEGONNEN. Naar het oordeel van militaire deskun digen in de Duitsche hoofdstad vallen alle tot nu toe aan het Oostelijke front uitge voerde Duitsche aanvalsbewegingen bin nen het raam van de met het voorjaar be gonnen strategische terreinzuivering. Het betreft hier dus operaties, die ten doel hebben posities in te nemen, vanwaar uit de groote stormloop van dit jaar met groo te uitwerking kan beginnen. Ook de groote aanval op Kertsj met zijn doorslaand suc ces behoort ongetwijfeld tot de voorbe reidende acties. Op welk punt van het Oostelijk front het beginsignaal voor het groote offensief dit jaar gegeven zal wor den, daarover kan men slechts gissingen maken. In militaire kringen beschouwt men het als zeker, dat dit punt daar gelegen zal zijn, waar men het na de tot nu toe opgedane ervaringen in den oorlog in het Oosten niet kan vermoeden. In dit verband toont men zich in kringen van den groot-Duitschen generalen staf :-.eer tevreden over de reactie der bolsje- jewisten in het gebied van Gharkow waar de opmarsch der Duitsche leiding tenge volge van grondige verkenning uit de lucht niet verborgen was gebleven. Vijandelijke operaties in dit gebied waren derhalve tij- d'g genoeg in de Duitsche berekeningen op genomen. In hoeverre dit door de bolsje- v.istische leiding beraamde groote offen sief als Sovjet-Russische tegenzet tegen de Duitsch-Roemeensche operaties op het schiereiland Kertsj kan worden beschouwd is een open vraag. Volgens uitlatingen van toonaange vende militairen schijnt het zoo te zijn, dat dit bolsjewistische offensief te za- men met een offensieven aanval van het schiereiland Kertsj uit beginnen zou. doch dat het Duitsche initiatief den bolsjewisten ook hier het oogenblik van_ handelen voorschreef en hun plan bedierf. De opzet van hét bolsjewis tische offensief toont, naar militaire deskundigen verklaren, geen enkele originaliteit. Met eenvoudig copieeren van de uit den zomer en den herfst bekende Duitsche plannen is het niet gedaan, evenmin met massa's menschen en materiaal. Men kan reeds thans zeggen, dat de bolsjewisten, juist in het Donetsgebied, waar de Duitsche leiding toch Van begin af aan met zeer sterke offensieve inspanningen van de bolsjewisten om dit sterk geïndustriali seerde gebied te herwinnen hebben moeten rekening houden, fouten van zeer groote militaire draagwijdte heb ben gemaakt. Hier heeft men weer de oude methode toegepast om den offen sieven aanval van den tegenstander een sluisdeur in het eigen front te ope nen, teneinde deze van de flanken uit weder te sluiten. In dit stadium schijnt de strijd te zijn gekomen. De bolsjewisten hebben zich dus weer eens leelijk verrekend. Hun massale stoot is niet alleen tot staan gebracht en vel met enorme verliezen aan hun kant, doch de aanvaller is ook hier weder aan gevallene geworden. Opmerkelijke succes sen hebben de Duitsche formaties reeds behaald. De eerste pantserslag van dit jaar is met een zware nederlaag der bolsjewis ten geëindigd. De tot nu toe door dit wa pen der bolsjewisten geleden verliezen bedragen reeds 324 pantserwagens van het nieuwste fabricaat. waaronder de nieuwste Amerikaansche en Engelsche modellen van het zwaarste type. Het re sultaat van dezen slag wordt in kringen der Duitsche generaliteit beschouwd als een bewijs voor de kwaliteit van het nieuw ste Duitsche pantserafweerwapen en van FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 13) Neen, men kan zich vergissen, men ver gist zich zelfs meestal. Het levendige ge baar, waarmee hij mevrouw Hetty op de loge opmerkzaam maakt, geldt natuurlijk alleen Maria Hofrichter, de vrouw van den cellist, en niet haar zelf, Marga, die zich nochtans voor alle zekerheid nog wat ver der in de schaduw der geplooide gordij nen terugtrekt. Na de pauze speelt Hofrichter nog slechts eenige kleinere werken, virtuosen- stukken, waarin hij zijn schitterende tech niek en zijn smeltende toongeving geheel op den voorgrond kan plaatsen. Er gaat schier-geen nummer voorbij, of de enthou siaste bezoekers dwingen hem tot een her- BINNENLAND INSTALLATIE RAAD NEDER- LANDSCHE ARTSENKAMER Het departement van Volksvoorlichtin'g en Kunsten deelt mede: Zaterdag j.l. heeft te Amsterdam de of- ficieele installatie plaats gevonden van den- nieuw benoemden „Raad der Nederland- sche Artsenkamer". Deze gebeurtenis vormt een mijlpaal in de ontwikkeling van de organisatie der artsen in Nederland en opent perspectieven voor een verdere ontplooiing van den voor het behoud van volkskracht en volksge zondheid zoo belangrijken geneeskundigen stand. Daarom is het goéd zich bij deze ge legenheid rekenschap te geven van het feit. dat de totstandkoming van de „Art senkamer", als publiekrechtelijk lichaam met verordende bevoegdheid, de verwerke lijking beteekent van idealen, die sedert vele artsengeneraties gekoesterd zijn en lang als onbereikbaar golden. De meest vooruitziende artsen hebben altijd ge- wenscht, dat alle beroepsgenooten zouden worden opgenomen in een goed geoutil leerd orgaan, dat de juiste leiding zou kunnen geven en tevens in nauw contact met de regeeringsinstanties een werkzaam aandeel zou hebben aan de voorbereiding van alle maatregelen van overheidswege op medisch en hygiënisch terrein. De.een heid der beroepsgenooten biedt de beste waarborg voor handhaving van de hoog ste beginselen en tradities, waardoor de uitoefening van de geneeskunst zich in Ne derland steeds heeft onderscheiden. Bij goede organisatie kan dit naar binnen krachtige lichaam der beroepsgenooten te vens de daaraan leidende rol vervullen bij de behartiging der belangen van de volks gezondheid. Toen ondanks ontelbare reorganisatie pogingen de voormalige Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst als privaatrechtelijk lichaam on machtig bleek tot verwerkelijking van de genoemde idealen hoe lofwaardig en te waardeeren veel van haar arbeid ook ge weest, is was het duidelijk dat zij bij de vernieuwing van de grondslagen van ons staatsbestel, die de laatste maanden met toenemende voortvarendheid en kracht zijn ter hand genomen, het tempo van den tijd niet wist mede te maken. Maar wat zij aan deugdelijke en 'bruikbare bouwstee- nen voor een betere, thans publiekrechte lijke, artsenorganisatie naliet, is niet ver loren gegaan en daarvan is bij den op bouw van de Nederlandsche Artsenkamer een dankbaar gebruik gemaakt. Aan den opbouw van het statuut voor de Nederlandsche artsenkamer is op de grondslagen van de voormalige Nederland sche maatschappij tot bevordering der ge neeskunst voortgebouwd. Bij de meest cri- tische bestudeering van dat statuut be kend als „artsenverordening" zal men dan ook tevergeefs zoeken naar beginse len, die afwijken van die, welke sedert on heuglijke tijden de beste Nederlandsche artsen als normatief hebben beschouwd. Uiteraard wordt de inwendige organisa tie van dezen belangrijken stand mede be- heerscht door het „leidersbeginsel" met zijn samengaan van hoogste autoriteit en hoogste verantwoordelijkheid, maar wie meenen mocht, dat daaruit voor de artsen gewetensconflicten zouden moeten voort vloeien, miskent toch de bedoeling en be- teekenis van het leiderschap en zal in de artsenverordening het ondubbelzinnige antwoord vinden op de vfaag, hoe een hoofdige leiding volgens autoritairen trant volkomen vereenigbaar is met het volle dig behoud van individueele verantwoor delijkheid van den aldus geleiden intellec tueel voor zijn doen en laten, zoowel te genover zijn patiënten als tegenover de gemeenschap. De Artsenkamer zal geen gelegenheid verzuimen om dat gevoel van de nieuwe vliegtuigtypen, waaraan geen pantsers van den vijand meer weerstand kunnen bieden. De operatieve gevolgen van deze neder laag der bolsjewisten bêginnen zich te cpenbaren. Hierover wordt echter voorloo- pig om begrijpelijke redenen nog het stil zwijgen bewaard. Slechts dit verneemt men, dat ook de ge vechten in dit gebied nog niet het aan- vangssignaal voor het groote offensief der Europeesche legers beteekenen. Zij vor men echter een stelselmatig verkregen opheldering inzake de bedoelingen en de methoden van den tegenstander op een tijdstip, waarop aan den kant van de op perste Duitsche leiding alles nog op voor bereiding gebaseerd is. DE STRIJD IN HET DONETSGEBIED. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht meedeelt, hebben de Duitsche troepen in het Donetsgebied Zaterdag alle Sovjet-aanvallen doen mislukken. Uit de succesrijke afweergevechten gingen de Duitsche troepen in het Donetsgebied tot krachtige tegenaanvallen over, waarbij de bolsjewieken werden teruggeslagen. Bij een van deze geslaagde tegenaanvallen werd de Duitsche bezetting van een steun punt, dat drie en een halve dag lang door de bolsjewieken was omsingeld, ontzet, en de bolsjewieken nog verder teruggeslagen. haling. Het lange, zware haar hangt den kunstenaar reeds lang verward op het voor hoofd, zijn diep liggende oogen branden en van maat tot maat schijnt hij den roes van zijn muzikalen hartstocht op te voeren. En wanneer dan de kunstenaar, nadat de laat ste noten zijn weggestorven, met een die pen zucht den strijkstok van de snaren neemt, stormt het publiek juichend en ap- plaudisseerend uit de rijen naar voren, omringt het podium en verlangt opnieuw een toegift, steeds maar weer een toegift. Met een stralenden glimlach, die Mar ga bepaald onaangenaam aandoet, geniet Egon Hofrichter tot het einde toe van zijn triomf. Hij laat zich lang smeeken, telkens weer verschijnt hij om buigend te danken, naar alle zijden te groeten en wederom te verdwijnen, tot hij dan eindelijk, zijn in strument i nde hand, opnieuw optreedt en zijn stoel vlak voor het voetlicht plaatst. Zonder begeleiding zet hij een cellosolo in, een tweestemmig Italiaansch salonstuk en hij beheerscht de geweldige technische moeilijkheden als een genialen jongleur. Maar terwijl de weeke, zoetige cantilene steeds weer opjubelt, schreit en snikkend wegsterft, is Egon Hofrichters demonische blik schier onafgebroken op de jonge film- MODDERPOELEN. Na een winter zonder weerga, kampt de Duitsche soldaat nu met wegen, die ver anderd zyn in modderpoelen, maar de soldaten van Europa kennen geen terug. Zij zullen niet rristen voordat het bols jewisme vernietigd is, voordat Europa weer vrij kan ademen, en zich aan den opbouw wijden. Voor de bevrijding en den opbouw, daarvoor kampt de Duitsche sol daat. Daarvoor hebben ook de Nederland sche vrijwilligers in het Oosten zich inge zet en strijden daar met dezelfde doods verachting tegen het bolsjewistische mon ster. Voor den opbouw van Europa en Ne derland voor een gelukkige toekomst van ons volk strijden, dat is een doel, dubbel en dwars waard ervoor mede op te rukken, met de legers van den Fuehrer, de over winning tegemoet. Landgenoot meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhagc. individueele verantwoordelijkheid bij de artsen jong en oud aan te kweeken en te versterken, in het belang van den arts, in het belang van den artsenstand en bovenal in het belang van het welzijn van het Nederlandsche volk, dat juist in tijden als deze, waarin van het lichamelijk en geestelijke uithoudingsvermogen zoo on eindig veel wordt gevergd, en waarin ook aan de geestelijke veerkracht hooge eischen wordt gesteld, behoefte heeft aan een geneeskundigen stand, die zijn taak te genover gemeenschap en individu wel ver staat. Zij zullen hierin gesteund worden door maatregelen, die zorg dragen voor een goede wetenschappelijke op leiding en een economische geborgenheid, ook voor hun nagelaten betrekkingen. Nu intus- schen ook de tandartsen- en de apothekers verordeningen zijn verschenen, nadert de reorganisatie van de geneeskundige ver zorging van het Nederlandsche volk be gonnen met de afkondiging van het zie- kenfondsenbesluit haar voltooiing, in zooverre, dat een van de voornaamste vleugels de Artsenkamer „onder de kap is". De installatie van den Raad der Nederlandsche Artsenkamer maakt het mogelijk sneller te gaan vorderen met de noodige uitvoeringsvoorschriften. Wij her inneren hierbij aan het feit, dat het blij kens de artsenverordening de bedoeling is, het vestigingsvraagstuk der artsen nader te regelen. Ook de intercollegiale verhou dingen zullen door een beropsrechtspraak en een beroeps-eererechtspraak, die thans voor het eerst alle standgenooten omvat, in nieuwe banen worden geleid, een be roepsreglement zal het specialistenvraag- stuk nader tot de oplossing brengen. Een tariefverordening zal de honoreering van den arts op hechtere grondslagen vestigen. Een eigen publiekrechtelijke ziekenfonds artsenorganisatie „De Nederlandsche Ver- eeniging van Ziekenfonds-artsen", inge bouwd in de Artsenkamer, zal wat de zie kenfondsen verstrekken de geneeskundi ge verzorging in den ruimsten zin des woords gaan waarborgen en tevens waarborgen, dat de stem Van den deskun dige in alle ziekenfondsaangelegenheden tot zijn recht zal komen. De evenwichtige behartiging van de geneeskundige be- roepsbelangen en van het algemeen belang vindt aldus in de ortsenverordening een instrument, dat zal kunnen en moeten worden gehanteerd tot heil van het Ne derlandsche volk en ongetwijfeld ook van den geneeskundigen stand als geheel. Het is de even verantwoordelijke als belang rijke taak van den nieuwen „Raad der Ne derlandsche Artsenkamer", zijn „presi dent" belast met de leiding en coördi natie van alle bemoeiingen op geneeskun dig terrein, waaraan overheid en artsen stand deelnemen het raad en daad voor 'te lichten en bij te staan in het op eigen verantwoordelijkheid nemen van de ver- eischte beslissingen, die van zoo verre strekking kunnen zijn voor stand en staat. COMMANDO-OVERDRACHT HEER BANNEN 3 EN 4 DER W. A. Zaterdagmiddag is op het Binnenhof het commando der 'heerbannen 3 en 4 van de W.A. (Den Haag, Leiden, Gouda en Delft) door den heerbanleider J. E. Feenistra, diie op last van den leider der N.S.B. een an dere functie gaat aan/vaarden, overgedra gen aan d'en banleider A. F. Heniken, die het heerbanleidereohap voorloopig zal De heer Feenstra heeft daarbij een toe spraak gehoudien. Banleider Heniken aanvaardde het nieu we commando met woorden van dank aan dien aftredenden heerhanleider. De gevolmachtigde van dien rijkscom missaris in de provincie Zuid'-Holland, dr. Schwelbel, de S.S.-Standartenführer Von Rheden, de Kreisinspektor dr. Schuon en van Nederlandsche zijde de wnd. 'comman dant der W.A. opperheerbanleider Van 't Hoff, baron Van Haersolte, gemachtigde van den leider der N.S.B. in Zuid-Holland, ir. W. L. Z. van de Vegte, directeur-gene raal der P.T.T., M. J. A. van Iersel, gewes telijk leider, e. a. woonden de over dracht 'bij. diva in de loge gericht, die haar rozig pop- pengezicht verrukt naar hem opheft. Marga wendt zich verschrikt van dit pijnlijke schouwspel af, als Mqria Hof richter plotseling, nog voor het stuk uit is, opstaat en met een stamelende verontschul diging de loge verlaat. Ze grijpt, steun zoekend, naar Marga's arm en loopt star rechtop over den rooden looper van de schijnbaar eindelooze, verlaten gangen. Marga voelt, hoeveel moeite haar deze schreden kosten. Maria's donkere oogen zijn star op den uitgang gericht, haar ge zicht is doodsbleek en de hand, die Mar ga's arm omklemt, steenkoud. Verschrikt helpt het jonge meisje haar in de auto te stappen. Maria laat zich met gesloten oogen, als gebroken in de kussens vallen en wenkt den chaffeur: „Naar huis". „U bent ziek, mevrouw", zet Marga vlug, ,.als u het goed vindt, zal ik direct meneer waarschuwen Maria slaat haar oogen op. „Neen, in geen geval, dat niet alsjeblieft!" zegt ze scherp. „Maar als u met me mee wilt gaan Zwijgend zit Marga naast haar en ze streelt, zonder het te weten, met haar warme handen de ijskoude vingers van de KINDERTRANSPORT NAAR DUITSCHLAND. Met den trein van 11.37 is gisteren een groep van honderd Haagsche kinderen door de zorgen van den Nederlandschen Volks- dienst, in samenwerking met de N. S. V., van het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage naar Duitschland vertrokken om in de omgeving van Neurenberg, zes weken va- cantie door te brengen bij tijdelijke pleeg ouders, die voor het meerendeel tot den boerenstand behooren. Woensdag a.s. gaat een tweede trans port van honderd, in hoofdzaak Amster- damsche, kinderen (waarbij een aanvul linggroepje van 18 uit Den Haag), naar Duitschland en op 19 Juni volgt er een van 250, met hetzelfde doel. Voorts zullen in Juni twee groepen van twintig moeders door N. S. V. en N. V. D. naar Westfalen voor een rustkuur worden uitgezonden. GEEN MAGERNOOTJES 4 MEER VOOR HUISBRAND. De directeur van het rijkskolenibureau vestigt er de aandacht op, dat kleinver bruikers huisbrand ('behalve behoorendie tot de groep B) en particulieren, die in hun haardkachels(s) of centrale verwarmings- installatie magernootjes 4 plegen te sto ken, in de toekomst niet verder op beschik baarstelling van deze brandstof kunnen rekenen, in verband met het toenemende verbruik van deze brandistof voor geniera toren. Daar ter vervanging van magernootjes 4 evenmin magernootjes 5, essnootjes 4/5 of cokes 4 beschikbaar zijn, wordt dezen verbruikers in hun eigen belang aangera den, de noodige maatregelen te treffen, opdat met grovere afmetingen brandstof zal kunnen worden gestookt. Voor centra le verwarmimgsinistaLlaties komt uitslui tend cokes 1/2/3 in aanmerking. Voor teohni&Oh advies dient men zich te wenden tot erkende installateurs of ka chel- en haardemeden. GEBRUIK VAN ZEEPPOEDER NIEUWE SAMENSTELLING. Hier volgen enkele nuttige wenken, ten aanzien van het practische gebruik van „zeeppoeder nieuwe samenstelling". De eigenschappen van dit zeeppoeder verschillen in zooverre van die van het ge wone zeeppoeder, dat waarschijnlijk klei nere hoeveelheden gebruikt kunnen wor den. Het is echter, met het oog op schade lijkheid voor het waschgoed, niet noodza kelijk minder zeeppoeder nieuwe samen stelling dan zeeppoeder oude samenstel ling te gebruiken; men kan, in dien dit met het oog op het schoonwasschen van het goed noodig is, gerust evenveel gebruiken. Daar wollen, halfwollen en natuurzijde goederen in het vervolg ook met zeeppoe der gewasschen moeten worden, verdient het aanbeveling deze niet warm, doch geheel koud te wasschen. Alle andere goe deren echter, ook kunstzijden, kan men met het zeeppoeder nieuwe samenstelling bij dezelfde temperatuur wasschen, als men dat gewend was bij gebruik van zeep poeder oude samenstelling. Het zeeppoeder nieuwe samenstelling zal wellicht reeds in den loop van deze maand verkrijgbaar zijn Indien men zeeppoeder nieuwe samenstelling ontvangt, is dit op de verpakking aangegeven. BIJZONDERE LEERSTOEL VOOR TROPISCHE PLANTENKUNDE. Aan de universiteit van Amsterdam. In de gistermiddag in het koloniaal in stituut gehouden te Amsterdam herden- kimgsbijeenikomst ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van 's lands plantentuin te Buitenzorg heeft de voorzitter van het (koloniaal instituut, de 'heer Herbert Cre- mer, die med'edeelinig gedaan, dat als j'ulbi- leum-igeschenik aan 's lands plantentuin het initiatief is genomen tot de oprichting van een bij zon deren leerstoel voor tropi sche plantenkunde, aan de universiteit van Amsterdam. Het ligt in het voornemen, dezen te doen 'bezetten door prof. dr. W. M. Doctors van Leeuwen, oud-directeur van 's lands plan tentuin, die ook geruimen tijd buitenge woon hoogleeraar te Batavia is geweest. N.V. NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK. Aan het jaarverslag van de N.V. Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft over 1941 ontleenen wij het volgende: De exploitatierekening sluit met een saldo van ƒ1.502.410 (v.j. 2.278.297), nadat ten laste van deze rekening reeds een bedrag onder crediteuren werd gereserveerd, uit hetwelk de op het boekjaar 1941 drukken de belastingen kunnen worden bestreden. Na toepassing van de voorgestelde afschrij ving ad 157.994 en het overbrengen naar de reserve voor vernieuwingen van 350.000 blijft, na toekenning van 6 pet. (onv.) aan prioriteitsaandeelhouders de mogelijkheid tot uitkeering van 5 1/2 pet. (v.j. 15 pet.) aan gewone aandeelhouders, waarna een bedrag van 77.091, op nieuwe rekening overgaat. vrouw. Tusschen de open geklemde tanden dringt een nauw bedwongen steunen. Het is een trieste en moeizame weg, wel ken, Maria Hofrichter, wanneer de wagen eindelijk voor de villa stopt, steunend op Marga en de kleine kamenier, door den donkeren tuin en de hel verlichte hal naar haar slaapkamer aflegt. De mooie, licht groene avondjapon ligt verwaarloosd op den grond, terwijl de beide meisjes haar zorgen wijden aan de zieke vrouw, die bleek en met gesloten oogen in< de kus sens ligt. Marga, die haar hand in de hare neemt, voelt een uiterst zwakken, onregel- matigen polsllag en waarschuwt met een enkelen blik het verschrikte dienstmeisje: Direct den dokter opbellen. De bejaarde huisarts blijft met de pa tiënte alleen en als Marga hem bij het weggaan op de gang vragend aanziet, haalt hij zijn schouders op. „Het is altijd het zelfde", zegt hij. „De patiënte heeft de meest mogelijke rust noodig en mag zich in geen geval opwinden. Bij een zoo uiterst zwak hart, als dit Maria Hofrichter steekt Marga haar hand toe en probeert te glimlachen: „Arm kind ik heb je danig aan het schrikken ge maakt! Het spijt me zoo. Maar ik voel me WAARSCHUWING IN VERBAND MET VERGIFTIGINGSGE VALLEN BIJ VEE. De directeur van den veerartsenijkun- digen dienst van de directie van d'en' land bouw vestigt de aandacht van vele vee houders op het volgende: Gedurende de laatste weken zijn in ons land weer enkele gevallen van vergifti ging met doodelijken afloop onder het vee voorgekomen, die, niettegenstaande her haalde vroegere waarschuwingen, moeten worden toegeschreven aan het onvoorzich tig omgaan met stoffen, die bij de bestrij ding van den coloradokever word'en ge bruikt. Blijkbaar zijin op verschillende boerderijen van het vorige jaar restanten van dit middel overgebleven. Bedoeld wordt het in geringe mate rose gekleurd calciumarsenaatpoeder. Dit vergiftig poe der veroorzaakt zelfs in zeer geringe hoe veelheden ernstige ziekteverschijnselen, zooals d'iamhee en verlamming. Aangetaste dieren sterven meestal binnen een of twee dagen of moeten in nood worden geslacht, terwijl herstel vrijwel is uitgesloten. De vergiftigingen berusten meestal op onna denkendheid of vergissingen van de zijde van de eigenaren of 'hun personeel. Bij de tegenwoordige zakkensch a arsohte wordt voor het bewaren van voeder middelen dikwijls gebruik, gemaakt van oude zak ken. Is in dergelijke zakken calciumanse- naat geweest, dan kan dit noodlottige ge volgen hebben. Ook wordt herhaaldelijk calcium calciumarsenaat aangezien voor een mineraleniwengsel en aan de dieren toegediend. Ter voorkoming van. onaange naamheden is het noodzakelijk vooral geen zakken, waarin calciumarsenaat verpakt is geweest, te gebruiken voor andere doel einden zonder grondige reiniging. Er blijft zoo gemakkelijk iets in de hoeken, naden en punten der zakken zitten. Papieren en jutezakken zijn door uitkloppen niet vol doende gereinigd. Jutezakken wassche men uit met veel water. Papieren zakken kun nen beter verbrand' worden., Eventueele resten van calciumarsenaatpoeder moeten worden opgeborgen en de zak moet wor den voorzien van een opschrift of van een label, waaruit blijkt, wat de zak bevat. In geen geval mogen resten van 'het poeder zonder nauwkeurige aanduiding in de schuur of op den zolder worden gedepo neerd. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE ONGELUKKEN. De 16-jarige D. Dollekamp te Markelo verloor bij het passeeren van de noodbrug over het Twente-Rijnkanaal aldaar de macht over zijn rijwiel en kwam op den rijweg van de brug ten val ond(?r een juist passeerende vrachtauto. Hij was vrijwel op slag dood.. Uit de Nieuwe Maas te Rotterdam is opgevischt het lijk van den 5-jarigen knaap J. H. G. Dekker, gewoond hebbende al daar. Hij werd sedert vorige maand ver mist. Zondagavond is de 2-jarige W. Ruys, in de ouderlijke woning aan de Goudsche- straat te Vlaardingen, uit zijn ledikantje gevallen. Een geneesheer heeft den dood tengevolge van een halswerveibreuk ge constateerd. VERMISTE TERECHT. De elfjarige J. Berveling, die sinds Vrij dag te Bussum werd vermist, is terecht. Hij is door de politie te Maastricht aangehou den en naar Bussum overgebracht. De jongen had op school les gekregen in het gebruik van het spoorboekje en daarna was de zucht naar avontuur in hem geva ren. ƒ10.000 UIT AANGETEEKENDEN BRIEF GESTOLEN. Uit een aangeteekende zending van Goes naar Amsterdam is een bedrag van 10.000 verdwenen, bestaande uit zeven biljetten van 1000, genummerd AN. 80017, AQ. 677, AR. 18411, AS. 52750, AS. 63561, AS. 87585 en AT. 11181 en 30 biljetten van ƒ100.— De commissaris van politie van het bu reau Singel 455457 te Amsterdam ver zoekt hun, die hieromtrent inlichtingen kunnen verschaffen, zich te gillen melden aan genoemd bureau. SPORT ZEILEN NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN OP HET BRAASSEMERMEER. De Zeil. en Roeivereeniging Hollandia te Alphen aan den Rijn oi'ganiseert nationale zeilwedstrijden op Zaterdag 30 Mei (er)n wedstrijd) en Zondag 31 Mei (twee Wed strijden) a.s. op het Braassemermeer. De inschrijving staat open voor vaartuigen van deze klassen: 45 M2„ Draken, Regenbogen, Valken, Pampus. Vrijbuiters, 16 M2„ 12 M2.f B. M„ 12-Voetsjollen A, idem B. en Olympiajollen. De inschrijvingen moeten geschieden bij den heer F. P. Bos, huize De Start", Alphen aan den Rijn, uiterlijk Zaterdag 23 Mei. Voor elk der wedstrijden worden aparte prijzen uitgeloofd. Het be gin der wedstrijden is bepaald op Zater dag om 3.30 uur en Zondag om 10 uur. nu alweer veel, veel beter. Het is alleen mijn malle zwakheid dat dwaze hart van me. Maar 't is nu heusch alweer bijna in orde. En ik ben je zoo dankbaar. Je hebt zoo heerlijk voor me gezorgd je bent zoo rustig en zoo omzichtig! En ik ben een egoistisch schepsel ik leg maar den heelen avond beslag op je en vraag niet eens, of je niet op een andere manier over je tijd had willen beschikken, of er niet iemand op je wacht „Op mij wacht niemand, mevrouw", zegt Marga snel, „dat is immers van geen be lang. En het concert was zoo prachtig...." Marga bijt zich op haar lippen; dat concert had ze nu maar liever niet moeten aanroe ren. „Maar, nietwaar mevrouw, nu zal ik meneer toch maar even op de hoogte bren gen?" Maria Hofrichter glimlacht en dit lach je doet Marga pijn. Ze schudt ontkennend haar hoofd. „Neen, lieve kind, dat zullen we niet doen. Mijn man bevindt zich nu iri geanimeerd gezelschap en viert zijn wel- vediend succes. Hij weet, dat ik me niet graag in een grooten kring uitgelaten men schen beweeg. Hij zal me heusch niet mis sen". (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2