MAANDAG 18 MEI 1942 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bekendmaking DUITSCHLAND Waarschuwing fMomentjev 33ste Jaargang No. 10253 3)e GclcbclieSoii^ciirit Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015, Administr. 20935 Uit de eerste encycliek Gisteren is in al onze kerken voorgele zen een klein gedeelte van wat we zouden kunnen noemen: de eerste ency cliek van den eersten Paus. Het epistel van de H. Mis op den Zon dag in het octaaf van 's Heeren Hemel vaart is n 1. genomen uit den eersten brief van den apostel Petrus (IV 711). De H. Schrift is de menschheid gegeven voor alle tijden, voor alle perioden in de geschiedenis, en toch kan ons een bepaald gedeelte treffen, alsof het speciaal, zeer speciaal is geschreven voor den tijd, waar in wij leven, voor den dag van heden. Wij willen het gisteren voorgelezen ge deelte uit den Petrus-brief nog 'ns voor leggen aan onze lezers. Het volgt hier, in de „Petrus-Canisius"-vertaling: Het einde nadert van alle dingen! Beheerscht dus u zelf en weest bezon nen, opdat gij kunt bidden. Draagt vóór alles elkander vurige liefde toe; want de liefde bedekt een menigte zonden Weest gastvrij jegens elkaar, zonder te morren. Dient elkander met de genadegaven, zooals elk ze ontving, als goede beheerders van de vele ge naden van God; wanneer iemand spreekt het zij als Gods woord; wan neer iemand dient, het geschiede door de kracht, door God hem verleend. Moge dan in alles God worde verheer lijkt door Jezus Christus, wien de heerlijkheid is en de kracht in de eeuwen der eeuwen. Amen! Met een beroep op de kortstondigheid van het aardsche leven worden wij opge wekt om onszelf te beheerschen en ons te bezinnen, opdat wij kunnen bidden. Kan er aan ons, die vandaag leven, een meer actueele raad worden gegeven! Wij moeten er van overtuigd zijn, dat de ram pen, die de wereld treffen, en die ons het leven zoo moeielijk maken, een straf zijn voor onze zonden. De apostel spoort ons aan, onze menigte zonden voor God te be dekken door de liefde, door een vurige liefde voor elkaar. Een liefde, die zich openbaart door gastvrijheid, „zonder^ te morren" ook in een tijd, waarin zoo veel gemord wordt! do.or elkaar te dienen met genadegaven, die wij van God hebben ontvangen, m. a. w. door ons zelf te beschouwen als beheerders van die van God ontvangen gaven, welke wij moeten gebruiken, om er onze mede- menschen mede te dienen. God ter eere. Een les van waren gemeenschapszin, een opwekking tot echt en verheven sociaal denken en doen! Deze opmerkingèn mogéh voor velen een aanleiding zijn, óm die geheele eerste „encycliek" te lézen. „Weest allen eensgezind, deelnemend voor elkaar, vol broederliefde, barmhartig, bescheiden, vergeldt geen kwaad met kwaad, of schelden met schelden, maar ze gent elkander veeleer". Ook deze les in onderlinge verdraagzaamheid is naar het schijnt geschreven voor dézen tijd! Men zal den gehéélen eerstén brief van den H. Petrus lezen met groote vrucht in dezen tijd van veel lijden, waarin men be denke, dat „het beter is te lijden, zoo God het wil, wanneer men goed doet, dan wan neer men kwaad t bedrijft" (I Petrus III, 17). Distributie van tabak, sigaren en sigaretten TWEE BONNEN. NL. 26 en 27, VOOR EEN WEEK. Sigaren hebben groene, cigarillos paarse banderolle. De secretaris-generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 18 Mei tot en met Zaterdag 23 Mei 1942 elk der bonnen no. 26 en 27 van de tabakskaart recht gèeft op het koopen van hetzij 20 cigaretten, 5 sigaren, 10 ciga rillos of 25 gram tabak, terwijl in hetzelf de tijdvak de bon no. 06 van de sigaretten- kaart recht geeft op het koopen van 20 si garetten. Cigarillos kunnen van sigaren worden onderscheiden, doordat zij een paarse ban derolle hebben, terwijl sigaren van een groene banderolle voorzien zijn. Pakjes van 25 gram tabak zijn niet in den handel verkrijgbaar, zoodat degenen, die tabak wenschen te koopen. de bonnen 26 en 27 tezamen ter verkrijging van een pakje ta bak a 50 gram dienen in te leveren. Aangezien Zaterdag 23 Mei a.s. opnieuw bonnen geldig zullen worden, kan men' door de bonnen 26 en 27 tot 23 Mei te be waren en deze met de volgende bonnen te combineeren, ook een pakje tabak a 100 gram koopen. De eerst volgende bon van de sigarettenkaart zal voor het tijdvak van Zaterdag 30 Mei tot en met Zaterdag 6 Juni a.s. worden aangewezen. Wisselbonnen voor aankoop in café's enz. Ten behoeve van degenen, die in ho tels, café's of restaurants tabaksartike len wenschen te koopen, zijn wissel bonnen a 1/5 rantsoen ontworpen. De wisselbonnen hebben practisch alleen beteekenis voor den aankoop van siga ren of sigarillos. Op iederen bon voor 1/5 rantsoen zijn een sigaar of 2 ci garillos verkrijgbaar. Deze bonnen zijn, evenals de wisselbonnen voor boter, vleesch, enz. uitsluitend geldig in hotels, café's restaurants e.d., zoodat men hierop geen tabaksartikelen bij een winkelier mag koopen. Voorts wordt er nogmaals met nadruk Je aandacht op gevestigd, dat men geheel vrij is in de keuze van welken winkelier met zijn tabaksartikelen wenscht te be trekken. Het is in het geheel niet noodig, dat men dit doet bij den winkelier, bij wien men indertijd zijn T-bon heeft inge leverd. Het bureau van den bevelhebber dier weermacht in Nederland maakt be kend: Den 15den zijn ruim 2.000 vroegere Nederlandsche beroepsofficieren en as pirant-officieren weer in Duitsche krijgsgevangenschap gebracht. Aan de betrokkenen is daarbij die volgende mot weering bekend gemaakt: ,,De Fuehrer van het Duitsche Rijk heeft in aansluiting aan de ca pitulatie van de Nederlandsche weermacht in Mei 1940 bevolen, dat zij, die tot deze weermacht be- hooren, niet meer als krijgsgevan genen behandeld zouden worden doch vrijgelaten. Dit geschiedde in de veronderstelling, dat zij het daarin liggende vertrouwen waar dig zouden toonen. Misbruik ma kende van het loyale karakter van dezen maatregel, hebben leden van de voormalige Nederlandsche weer macht den laatsten tijd in belang rijke mate deel genomen aan aller lei vijandige handelingen tegen Duitsohland. Onder hen bevond zich een aanmerkelijk aantal vroe gere officieren en aspirant-officie ren. Deze hebben daarmede tege lijk, voor zoover zij destijds op eerewoord werden vrijgelaten, hun eere woord geibröken. Het oppercommando van de Duitsche weermacht ziet zich daar door gedwongen de vrijlating der vroegere Nederlandsche beroeps officieren en aspirant-officieren ongedaan te maken en hen weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking. Daardoor worden zij weer in vol len omvang onder de voor krijgs gevangenen geldende bevelen en voorschriften gesteld en in het bij zonder onder de voor krijgsgevan genen gebruikelijke beperkingen der persoonlijke vrijheid". Deze redenen voor de getroffen maatregelen worden bij dezen ter al- gemeene kennis van het Nederlandsche volk gebracht. Bovendien gebruikt de bevelhebber der weermacht in Nederland dezen noodzakelijk geworden maatregel als aanleiding om er opnieuw en met na druk op te wijzen, dat elke poging tot verzet tegen de bezettende macht mee- doogenloos onderdrukt wordt. Indien in de toekomst mocht blijken, dat le den van de voormalige Nederlandsche weermacht deel hebben aan vijande lijke handelingen tegen Duitsohland, dan zou de thans getroffen maatregel uitgebreid moeten worden tot de vroe gere reserve-officieren en beroepson derofficieren van de voormalige Neder landsche weermacht. Distributie van versnaperingen DRIE BONNEN, n.L 26, 27 EN 28, VOOR VIER WEKEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voorshands per periode van vier weken drie bonnen van de versnape- ringenkaart tegelijk zullen worden aange wezen waarvan een ter verkrijging van chocoladewerk, een ter verkrijging van suikerwerk en een ter verkrijging van een dezer artikelen, naar keuze. Onder chocoladewerk vallen alle artike len, waarin of waaraan chocolade ver werkt is. Gedurende het tijdvak van 18 Mei tot en met 13 Juni a.s. zal de met 26 gemerkte bon der versnaperingenkaart recht geven op het koopen van 100 gram chocolade, de met 27 gemerkte bon op het koopen van 100 gram suikerwerk en de met 28 gemerkte bon op het koopen van, hetzij 100 gram chocoladewerk, hetzij 100- gram suiker werk. Voorts zal men naar keuze 100 gram cho coladewerk of 100 gram suikerwerk kun nen betrekken tegen inlevering van met „een rantsoen versnaperingen" gemerkte bonnen. DISTRIBUTIE VAN PAKJES VERMICELLISOEP. Van 17 Mei a.s. dient men bij het koo pen van pakjes vermisellisoep den ter ver krijging van vermicelli aangewezen bon af te geven. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram vermicelli is verwerkt, beschikbaar gesteld. In verband hiermede zal de vermicellisoep verpakt worden in zakjes, elk inhoudende ten hoogste vier pakjes, met dien verstande, dat de inhoud van ieder zakje overeenkomt met 100 gram vermicelli. MAXIMUMPRIJZEN VOOR JAM VASTGESTELD. Blijkens een mededeeling van den ge machtigde voor de prijzen zijn met ingang van Maandag 18 Mei maximumprijzen voor jam vastgesteld. Jam is thans uitslui tend verkrijgbaar in 3 kwaliteiten n.l.: vruchtenjam, huishoudjam le en huishoud - jam 2e soort. Men raadplege de officieele mededeelingen in de bladen. STRIJDT VOOR EUROPA De verovering van Kertsi Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagnamiddag luidt: Na het overwinnen van hardnekkig ver zet zijn gisteren Duitsche troepen Kertsj binnengedrongen. Stad en haven bevin den zich in onze handen. In het gebied van Charkow zette de vij and zijn aanvallen voort. Deze werden tij dens harden strijd afgeslagen. Eigen tegen aanvallen leverden succes op. De vijand verloor tot nu toe 180 pantserwagens. In Lapland sloegen Duitsche en Finsohe troepen tijdens moeilijke gevechten in de bosschen den vijand achteruit en vernie tigden een gevechtsgroep die van haar verbindingen was afgesneden. Aan het Moermansfront hebben Duitsche troepen in den tijd van 26 April tot 13 Mei talrijke aanvallen van numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten afgeslagen en omsingelingspogingen verijdeld. Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevange nen meer dan 8000 dooden en talrijk oor logsmateriaal. Onder den druk van deze zware verliezen heeft hij zijn aanvallen •gestaakt en zich op zijn aanvankelijke stel lingen teruggetrokken. In de Baai van Kola heeft de luchtmacht een vijandelijk transportschip van 8000 brt. vernietigd. Een ander groot koopvaar dijschip werd door bomtreffers beschadigd. In de Middellandsóhe Zee hebben Duit sche duikbooten van een formatie duik- •bootjagers een BritsCh bewakingsvaartuig en een begeleidend vaartuig tot zinken ge bracht. Het bombardement vatn de vlieg velden op Malta werd voortgezet. Voor de Nederlandsche kust hebben patrouillevaartuigen tijdens een Brit- schen luchtaanval op een Duitsch kon vooi vijf van de acht aanvallende bom menwerpers neergeschoten. Bovendien werden in het Kanaal en aan de Ne derlandsche kust een Britsche bom menwerper en een jachtvliegtuig door mijnvegers, twee bommenwerpers door artillerie der marine neergeschoten. Een eigen mijnveger en een patrouille vaartuig werden tijdens deze gevech ten zwaar beschadigd. Zwakke strijdkrachten van de Britsdhe luchtmacht werden in den afgeloopen nacht boven de Duitsche Bocht en a-an die Deensohe Westkust waargenomen. Nacht jagers en luchtdoelartillerie brachten drie, mijnvegens twee Britsche bommenwerpers ten val. Kapitein Lent behaalde in den nacht van 15 op 16 Mei zijn 30ste nachtelijke overwinning met een nacht jager. Sovjets vluchten over Straat van Kertsj Het Duitsche weenmachtsberioht van Zondagmiddag luidt: Ten N.O. van de stad Kertsj werden de resten van de verslagen vijandelijke troe pen op de Oostpunt van het schiereiland in een zeer nauw gebied samengedrongen. Over de Straat van Kertsj vluchtende bol sjewistische strijdkrachten leden door luchtaanvallen zware verliezen. Op Tamanskaja ontstonden groote bran den en hevige ontploffingen. Duitsche ja gers schoten hierbij in luchtgevechten zonder eigen verliezen 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het gebied van Charkow mislukten nieuwe aanvallen der bolsjewisten onder zware, bloedige verliezen voor den vijand. Het aantal der tot dusver in deze gevech ten vernietigde pantserwagens is tot 240 gestegen. In de overige sectoren van het Ooste lijke front artillerie- en verkenningsactie. In het geibed om Moskou, alsmede ten Oosten van het Ilmenmeer werden belang rijke spoorwegverbindingen van den tegen stander door de luchtmacht grondig ver nield. Bij de gevechten in het Oosten ruimde een sectie van de tweede compagnie van het pioniersbataljon 1328 bij een enkelen aanval 1800 tankmijnen op. In Lapland en aan het Moermanfront hadden eigen aanvalsacties een geslaagd verloop. Op het eiland Malta werden de vliegvel den overdag en des nachts gebombardeerd. Lichte gevechtsvliegtuigen brachten bij een vlucht overdag naar de Zuidkust van Engeland in de haven van Plymouth door bomvoltreffers een vrij groot oorlogsvaar tuig tot zinken en beschadigden boven dien een kanonneerboot en een vracht schip. DE AARDBEVING IN ECUADOR. De berichten over den omvang van de door de aardbeving in Ecuador aangerichte verwoestingen worden nu de telefoonver bindingen hersteld zijn, steeds droeviger. Bijzonder hevig getroffen is de provincie Esmeraldas, waar overal groote scheuren in den bodem zijn gekomen. De plaatsjes Rio Chico, Muisne en Bella Vista zijn totaal vernield. Ook Calceta, Bahia en San Vi cente zijn zwaar getroffen. De schade aan de gebouwen in de genoemde provincie steden wordt op vele millioenen sucres ge schat. Het totale aantal dooden is thans tot 200 gestegen. Daar tegelijk met de aardbeving ook een zware zeebeving op den Stillen Oceaan is voorgekomen, l?eerscht over het lot van de bewoners der Galapagos-eilanden, van wie tot dusver nog niets vernomen is, groo te bezorgdheid. Officieel wordt medegedeeld: De doodvonnissen, die de Duitsche Kriegsgeridhte dezer dagen tegen een groep samenzweerders tegen de veilig heid van de bezettende macht hebben niioeten uitspreken en die intusschen voltrokken zijn, hebben een taal ge sproken, die niet misverstaan kan wor den. Het verloop van het proces lever de de ondubbelzinnige bewijzen op, dat de onverantwoordelijke ophitsende leuzen van de overzijde van het kanaal in een bepaalde minderheid van de be volking steeds nog gewillige werktui gen vinden, die in hun grenzenlooze verblinding niet terugschrikken voor kuiperijen, waardoor zij logischerwijze in conflict moeten komen met de be zettingsautoriteiten. Daar alle vermaningen en waarschu wingen blijkbaar niet geholpen heb ben, heeft de bezettende macht zich thans gedwongen gezien de noodzake lijke voorzorgsmaatregelen tegen een herhaling van soortgelijke complotten te nemen. 460 personen, die vroeger in het openbare leven stonden, en van wie aan te nemen is, dat zij met de aan stichters van de tegen de bezettende macht gerichte kuiperijen sympathi- seeren, zijn als gijzelaars in arrest ge steld. Er gaat nauwelijks een dag voorbij, waarop niet in scheldkanonnades van den Londensohen zender bedreigingen met den dood aan het adres van Neder landers en Duitschens in de bezette Ne derlandsche gebieden worden gericht. Elementen, die het zouden wagen, zich in verblinde onbezonnenheid tot hand langers te maken van deze zelf op vei liger afstand levende volksvijandige elementen, moeten weten, dat zij niet alleen met huil eigen leven, doch ook met het leven van deze gijzelaars een roekeloos spel spelen, waarvan de af loop voor iedereen met eenig inzicht niet twijfelachtig kan zijn. Wanneer het door de kuiperijen van de emigran- tenclique te Londen tot gewelddadige handelingen tegen Nederlanders en Duitschens in de bezette Nederlandsche gebieden zou komen en de rust en or de verstoord zou worden, dan staan de ze gijzelaars met hun leven hiervoor borg. De strijd in Birma BRITSCHE HOOFDSTRIJDMACHT VERNIETIGEND VERSLAGEN. De Japansche troepen, die de resten van de Britsche en Tsjoengkineesche troepen achtervolgen, hebben, volgens berichten van het front in Birma, op 15 Mei de stra tegisch belangrijke stad Katha, 200 K.M. ten Noorden van Mandalay, bezet. De Britsche hoofdstrijdmacht in Birma is, naar het Japansche hoofdkwartier Zon dagmiddag heeft bekend gemaakt op 13 Mei in het Indisch-Birmaansche grensge bied door de Japansche troepen volkomen uiteengedreven. Dien dag verloren de on geveer 20.000 man sterke Britsche troepen rond 1.200 dooden. Nader wordt gemeld, dat de slag. in den loop waarvan de Britsche hoofdstrijdmacht in Birma op 13 Mei vernietigend werd ver slagen, zich afgespeeld heeft nabij Kalowa, ongeveer 250 K.M. ten N.W. van Mandalay. De resten der vijandelijke strijdkrachten worden op het oogenblik hardnekkig ach tervolgd. KNIEVAL VAN ROOSEVELT VOOR STALIN. De Sovjet-ambassadeur te Washington, Litwinof, heeft in gehoorzaamheid aan in structies uit Moskou een démarche gedaan bij de Amerikaansche regeering om de in vrijheidstelling te verkrijgen van Earl Browder, secretaris-generaal der Ameri kaansche communistische partij, die al ruim een jaar in de gevangenis vertoeft, waar hij een vonnis van vier jaar uitzit voor gebruik van valsche passen en verrader lijke propaganda. De Amerikaansche regeering antwoordde eerst, dat het vonnis door een Amerikaan sche rechtbank was uitgesproken en de re geering derhalve niet gerechtigd was tot vernietiging. De regeering zou de mogelijk heid van revisie bestudeeren. Litwinof kreeg echter nieuwe instruc ties uit Moskou en deed ditmaal een stap bij Roosevelt. Hij deelde dien den v/ensch van Stalin mee, dat Browder onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld, aangezien het aanhangen van dezelfde politieke denk beelden als een staat, die met de Ver. Sta ten een bondgenootschap had gesloten, geen misdrijf kon vormen. Deze tweede stap van Litwinof moet zeer nadrukkelijk zijn geweest, zoo schrijft een medewerker van Stefani, want Roosevelt besloot, dat Browder onmiddellijk in vrij heid moest worden gesteld. Dit is de eerste maal in de geschiede nis der Ver. Staten, dat een president zich mengt in de aangelegenheden der recht spraak, nadat een wettig vonnis is uitge sproken. Het Witte Huis motiveert dezen stap met redenen van binnenlandsche eens gezindheid en als uiting van eerbied voor het Sovjet-bondgenootschap, waarvan Browder een partijganger is. Dit feit heeft een pijnlijken indruk ver wekt in tal van Amerikaansche kringen en de magistratuur gealarmeerd, die er een gevaarlijk precedent in ziet. Als Roose velt Stalin tevreden had willen stellen, had hij Browder gratie kunnen doen vragen, maar niet het vonnis moeten vernietigen. C. M. van Hamereveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. SLAAP. Op dezen waarlijk zomerschen Zon dagmiddag lag ik horizontaal in mijn tuintje, evenwijdig met de milde aar de en den blauwen hemel, 't Is won derlijk hoe heel anders de wereld is, wanneer men er horizontaal op ver toeft, dan wanneer men in verticale ver houding tot de wereld staat. Als men ligt en alleen maar den blauwen hemel boven zich ziet, verandert heel die booze wereld onmiddellijk in een we reld van stappen en stemmen. Men hoort de menschen om zich heen, maar ziet ze niet. Men hoort stukken van gesprekken en zware of lichte stappen en ligt te raden van wie die stemmen en die stappen zijn. Je ligt te droomen over de wereld, die zoo schoon kan zijn en wordt dan weer tot de werkelijkheid teruggebracht door enkele zinnen, die vertellen van des levens bekommernissen, van aardap pelen, die verkoken en kanonnen, die afgaan. Daarna droom ik weer verder. Tot de gezegende slaap mij bevangt. Dan pas is de wereld volmaakt. Maar dan komen er weer andere stemmen, die zeggen, dat het wel heerlijk moet zijn een momentje uit te rusten. Dan klopt er onmiddellijk iets aan mijn onderbewustzijn. Ik ben weer wakker. Waarom kan een mensch niet rustig in zijn tuintje slapen? VJ VIJFTIEN BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Zondagmiddag hebben Duitsche jagers aan het Kanaal de Britsche luchtmacht aanzienlijke verliezen toegebracht. Van een gemengde Britsche formatie, die de Fran- sche kust trachtte aan te vallen, werden volgens de tot dusverre te Berlijn ontvan gen berichten vijftien vliegtuigen neerge schoten. Alle Duitsche vliegtuigen keerden terug. NIEUWE AMERIKAANSCHE VLIEG KAMPSCHEPEN NAAR AUSTRALIë. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Japansche vliegtuigen, die Vrijdag ochtend boven het Z.W. deel van den Stil len Oceaan op Ongeveer 500 mijl van do Salomoneilanden opereerden, een vijande lijke vlóót hébben waargenomen, bestaan de uit de Amerikaansche vliegkampsche pen Hornet en Enterprise, begeleid door enkele kruisers en torpedojagers, varende in westelijke richting. Naar verluidt keerde de vijandelijke vloot bij het zien van de Japansche vliegtuigen om en vluchtte in oostelijke richting zonder strijd te geven. Commentators op vlootgebied hebben verklaard, dat de omstandigheid, dat de Vereenigde Staten plotseling twee vlieg kampschepen naar deze wateren zenden, kan worden gezien als een indirect bewijs voor het feit, dat de Vereenigde Staten in den slag op de Koraalzee de Saratoga en de Yorktown hebben verloren. Ofschoon deze nieuwste manoeuvre op touw kan zijn gezet met de bedoeling voor de buitenwe reld den indruk te wekken, dat de Sara toga en de Yorktown nog steeds in actie zijn, aldus bedoelde kringen, zullen de Vereenigde Staten in werkelijkheid nie mand erin kunnen laten loopen. HET GOUD OP DE PHILIPPIJNEN. Uit publicaties van de Amerikaansche admiraliteit blijkt volgens berichten uit Washington, dat de val van de Philippijnen reeds verscheidene dagen voor den beslis- senden strijd voor de Vereenigde Staten vast stond. De hooge commissaris van de Philippijnen heeft volgens deze berichten order gekregen, met den goudschat naar de Vereenigde Staten te vluchten. De hoo ge commissaris Francis Sayre, vluchtte met een duikboot, waarmee hij 6.5 ton goud, 10 ton zilver, verscheidene millioen dollarbiljetten alsmede gedeponeerde ju- weelen en waardepapieren naar de Ver eenigde Staten bracht. De admiraliteit heeft de bemanning van de duikboot een order verleend voor de geslaagde vlucht. VRAAGT INLICHTINGEN BI) OE GEWESTELIJKE ARB El OS BUREAUX

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1