Churchills dreigement met den gifgasoorlog DUITSCHLAND Mamentje N VRIJDAG 15 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10251 S)e Êckl6elie(2oivtcmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L V 15 Mei Men kan nog dikwijls, ook ontwikkelde, niet-katholieke mede-christenen ontmoe ten, die geen begrip hebben van de heili gen-vereering. „De katholieken roepen Jozef aan, ik richt mij tot Christus" zoo merkte ons dezer dagen nog op een vooraanstaand Protestant hier ter stede. Als niet bij ons zou hebben vastgestaan, dat onze sympa thieke vriend volkomen te goeder trouw was, dan zouden wij ons zeer gegriefd ge voeld hebben. Nu de^d ons leed het taaie voortbestaan van een radicaal wanbegrip! Alsof een katholiek, die om de voorspraak van een heilige vraagt, zich niet zou richten tot Christus! Is het dan óók zoo vreemd, als iemand, wetend, dat alléén en uitsluitend het Staatshoofd hem helpen kan, een hooggeplaatst ambtenaar vraagt om diens bemiddeling? De katholieke heiligen-vereering is alles zins redelijk en is niet in het minst in strijd met de waarheid, die alle christenen aanvaarden, n.l. dat alle genaden alléén en uitsluitend voortkomen uit de Goddelijke verdiensten van Christus. De heiligen vermogen niets, tenzij in en door Christus! In de maand Mei vereeren wij op bij zondere wijze Christus' Moeder, de heilige Maria. Wij zijn nu op de helft van deze maand gekomen, en nu willen wij ter opwekking van een blijde vereering van de Moeder Gods vandaag citeeren wat de tot het Ka tholicisme bekeerde mgr. Benson zegt over de heiligen-vereering in zijn boek „De Vriendschap van Christus": „Hier komt Christus dus tot ons, terwijl Hij zich heeft omgeven van de hofhou ding Zijner vrienden, die staan rondom Zijn Troon. Aan Zijn rechterhand de Ko ningin „in goud gewaad", zelve „een Ko ningsdochter", en aan beide zijden, in vast gestelde orde, zij, die hebben geleerd Hem Vriend te noemen, die, ontvangen en gebo ren in zonde, „in vele verdrukkingen" heb ben geleerd, het beeld van God, waarin zij gevormd waren, eerst in zich te herstel len en daarna te behouden, die zichzelven zóó gelijkvormig hebben gemaakt aan Christus, dat van hen kan worden gezegd, dat, ofschoon zij leven, „niet zij leven, doch Christus in hen leeft". Christus te scheiden van Zijn Vrienden, de Koninklijke Moeder weg te bannen van de treden van den Goddelijken troon, op dat zij niet te veel eer zou ontvangen dat is'toch wel een vreemde manier om de vriendschap te zoeken van Hem, Die is hun Alles!" „Want Hij is in al dezen aanwezig, of schoon in ieder op een bijzondere wijze, zooals het zonlicht aanwezig is in den ver zengenden gloed van den middag, in het zachte gloren van den dageraad, in het on- bewogene water van den vijver, in de ta nende glorie van den zonsondergang, in den zilveren glans van de maan en in de kleurenpracht van de bloemen. Als wij eens hebben begrepen, dat Christus alles is en niet slechts één onder de duizenden alles is, dat wil zeggen, dat er geen grootheid is en geen genade, die niet de Zijne kan worden genoemd, dat er geen volmaaktheid is, die niet is een afschadu wing van Zijn Volstrekte Volkomenheid, geen kleur, die niet is een element van Zijn Witheid, geen geluid, dat niet past in de toonladder van Zijn Muziek als wij eens hebben geleerd te sta gen tot wat het is, dat wij bedoe len, wanneer wij Hem Go d noemen; als wij ons eenmaal hebben losgemaakt van den modernen geest, die Zijn Godheid wil wegredeneeren in de hoop Zijn Menschheid te aanschouwen; ziet' dan vinden wij Hem overal; wij vree zen niets, tenzij wat ons van Hem kan scheiden, omdat het vreemd aan Hein is „alles is het uween gij zijt van Chris tus, en Christus is van God"." Deze gedachten over de heiligen-ver eering mogen wij voorleggen ter overwe ging, nu wij zijn ingegaan de tweede helft van de maand van Maria! Scherpe Berlljnsche reactie NIEUWE BONNEN Voor de volgende week zijn aangewezen de bonnen nr. 26 voor brood, vleeseh en aardappelen, waarbij het aardappelrant- soen blijft vastgesteld op 2U kg. per week. Verder zijn voor het tijdvak van Zaterdag 17 Mei tot Zaterdag 13 Juni verkrijgbaar de gewone rantsoenen suiker op bon 299; jam of 250 gram suiker op bon 303; bloem op de bonnen 301, 305, 309 en 313; rijst op de bonnen reserve 417 en 418; peul vruchten of havermout op bon 307; gort op bon 311; vermicelli of maizena op bon 315; kaas op de bonnen 298, 302, 306, 310 en 314, en melk op de bonnen 26 t/m 29. Voorts geeft van 17 tot 25 Mei bon 26 van de boterkaart recht op het koopen van boter en bon 26 van de vetkaart op boter, margarine of vet. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 16 Mei: 24 Brood, Vleeseh, Aardappelen, Bo ter en Vet. 277 tot en met 287 Algemeen. 289 tot en met 291 Algemeen. 294 Algemeen. 4-09, 4-10 Reserve (Rijst). 21 tot en met 24 Melk. De weerklank, dien de jongste rede van den Britschen minister-president gevonden heeft, is in meer dan één opzicht kenmer kend. Zoo er nog meer commentaar noodig was op Churchill's illusies en gedwongen optimisme, dan is dit commentaar thans geleverd door een blad van een neutraal land, namelijk de Turksche „Tasviri Ef- kiar", die onomwonden verklaart, dat zulke officieele redevoeringen weliswaar ten doel hebben het openbare moreel te verhoogen, doch dat Churchill's argumenten niet steekhoudend zijn. „Na de woorden van Churchill in verband met het onlangs door de Amerikaansche admiraliteit uitgegeven communiqué, dat een „vernietiging van de Japansche vloot" meldt, zoo vervolgt het blad, „zou de oorlog in Oost-Azië zijn einde moeten naderen. Hetzelfde zou in het Westen het geval moeten zijn, wanneer Churchill verklaart, dat de Engelschen de heerschappij in de lucht bezitten. Wanneer alle officieele verklaringen van Churchill in overeenstemming met de werkelijkheid waren", zoo besluit het blad, „had de oor log reeds lang geëindigd moeten zijn"'. Het was er echter Churchill ook geens zins om te doen, in zijn terugblik een ob jectief beeld van de politieke respectieve lijk militaire wereldsituatie te geven. Waar om het hem ging, kan afgelezen worden uit de Britsche zoowel als uit de Ameri kaansche pers: namelijk het thema gas- oorlog in het geding te brengen. In bevoeg de Berlijnsche politieke kringen ziet men in zulke machinaties een poging tot het in leiden van en het maken van stemming voor een „gemeene streek, die zich in haar uitwerking tegen de geheele Europeesche beschaving richt" en die daarom reeds in haar beginstadium niet scherp genoeg ge brandmerkt kan worden. Niet in de laatste plaats ook in het belang van het door de Churchill-clique bedrogen en misleide En- gelsche volk. In bedoelde Duitsche politieke kringen stelt men zich ten aanzien hiervan op het volgende standpunt: Een blik in de Amerikaansche bladen onthult het plan van de nieuwe misdaad, die Churchill in het besef, dat zijn cata- strophepolitiek in een critiek stadium is gekomen, in uiterste vertwijfeling tegen de volken wil plegen. Wanneer de commenta tor van radio Boston, Volney Hurd, met betrekking tot de zinsnede in de rede van Churchill over den gifgasoorlog het dui- velsche gezegde mag bezigen: „Het gebruik van gas in plaats van brandbommen opent ongekende perspectieven. Men kan geheel Duitschland met gas bestoken", dan is dit niets meeren niets minder dan de duide lijke formuleering van het duivelsche ver nietigingsplan, dat de Britsche minister president, wel te verstaan het verantwoor delijke hoofd van een tot de beschaafde volken behoorende regeering, in zijn jong ste rede tot uitdrukking heeft gebracht. GELDIGE BONNEN Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: 17 Mei t/m 23 Mei 1942: 26-A Brood 26-B Brood 26 Beschuit 26-A Vleeseh 26-B Vleeseh 26-A Aardapp. 26-B Aardapp. ïSteibrood gebak 1 rants, beseh., br. of geb. «ran"??' vL 0{ vl.waren IK kg. K kg. aardappelen 17 Mei t/m 13 Juni: 1 kg. suiker 500 gr. jam, 250 gr. suiker 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten of havenm. 250 gram gort 100 gram vermicelli of maizena 100 gram kaas 299 algemeen 303 algemeen ?01, 305, 309, 313 4-17, 4-18 307 algemeen 311 algemeen 3j5 algemeen 298, 302, 306, 310, 314 alg. 26-A t/m 29-A Melk 26-B t/m 29-B Melk 19 April t/m 13 Juni: 288 algemeen I 250 gram koffie-surr.g. 17 Mei t/m 25 Mei: 3 y3 liter melk 1% liter melk 1 Mei31 Aug.: U textiel (mannen) j 50 gram scheerzeep OPMERKINGEN: Deze formuleering is thans eens en voor altijd vastgelegd. Men kent, zooals dikwijls genoeg onderstreept en met werkelijk we tenschappelijke grondigheid bewezen is, de methode van argumenteeren van den Britschen oorlogsophitser. Hij heeft steeds leugenachtige voorwendsels bij de hand gehad, wanneer het er om ging, een van zijn nieuwe misdaden in te leiden. Te be ginnen met den veldtocht in Polen tot den huidigen dag heeft hij het nooit aan uit vluchten voor zijn wandaden laten ontbre ken. Toen Churchill in Griekenland zich reeds zeer vroegtijdig in de militaire ge beurtenissen inschakelde, geschiedde dit met den leugen van een z.g. „Duitsche in vasie". Hij heeft, toen hij Irak overviel, een „vijfde colonne" geconstrueerd. Hij heeft toen hij den Franschen Syrië ontstal, in cynische leugenachtigheid beweerd, dat daar Duitsche valschermjagers waren. Hij heeft zijn overval op het vreedzame Iran „gemotiveerd" met de leugen, dat de Duit- schers daar voor hem vasten voet hadden willen krijgen. En, zooals hij voor iedere wandaad een nieuwe leugen gereed had, zoo beweerde hij nog dezer dagen bij de actie tegen Madagascar, dat Japan dit eiland bedreigt, ofschoon hij vrijwel in een adem verrassenderwijze toegaf, dat deze actie reeds langen tijd geleden op touw ge zet was. Deze methode verschaft een in zicht van vérstrekkende beteeken is, dat de wereld niet vergeten mag. En nu seinde Globe-Reuter in den nacht van Maandag op Dinsdag het volgende be- Ticht de wereld in: „Tot laat in den avond van Maandag was het Duitsche volk nog niet op de hoogte gebracht van de waar schuwing van Churchill, dat Groot-Brittan- nië tot den gasoorlog in Duitschland zou overgaan, wanneer de nazi's gas tegen Rus land zouden gebruiken". Men vergist zich te Londen: Het Duit sche volk is van de misdadige methoden van den gewetenloozen misdadiger Chur chill op de hoogte, zooals alle andere jonge volken, die zich op het oogenblik in den strijd tegen de systemen van den dikken oorlogswinstmaker Churchill en den met hem verbonden bolsjewistisch en massa moordenaar Stalin bevinden. Doch deze jonge volken zijn soldatenvolken. Zij klet sen niet, zij laten voor hun strijd voor de vrijheid en tegelijkertijd voor hun program ma van vrede en vrijheid daden spreken. Deze volken zullen echter, aldus verkla ren bedoelde Duitsche politieke kringen verder, ook op deze nieuwe misdaad van Churchill, die het ook in dezen oorlog ver goten bloed van zijn volk voor de bevre diging van zijn persoonlijke perverse ambi ties noodig heeft, op de juiste wijze weten te reageeren. Churchill heeft indertijd het eerst bevel gegeven, dat zijn luchtmacht zich uit vrees voor het eerste tweegevecht met den militairen tegenstander liever aan de terroriseering van de burgerbevol king moest wijden. In het bloed van de weerlooze vrouwen en kinderen, niet slechts op het continent, doch ook in het Engelsche eilandenrijk, heeft deze ontaar de sadist gezwolgen. Hij weet met welke vreeselijke slagen de Duitsche luchtmacht deze misdaad in de Britsche steden vergol den heeft. Hij weet dat weliswaar alleen maar, omdat hij de ruïnes en bomkraters heeft gezien, omdat deze lafaard natuurlijk persoonlijk, met de whiskyflesch in de hand, in zijn gerieflijken schuilkelder zat, daar het lijden en de nooden van zijn eigen volk hem immers koud laten. Zou Chur chill het wagen bevel tot den gasoorlog te geven, zooals zijn plan is, dan dient men te weten, dat dit minderwaardige creatuur, dat door schelmenstreken aan het roer blijft, zelf aan den lijve alle gruwelen zal ondervinden, die deze erbarmelijke lafaard van de veilige schuilkelders, waarvan hij er alleen te Londen vier luxueus voor zich heeft laten inrichten, thans over de vol ken uit te storten denkt. De wereld weet, dat Duitschland en zijn legers tot dusver dezen oorlog gevoerd heb ben met een ridderlijkheid, zooals het een soldaat betaamt, hoewel dit juist aan het Oostelijk front, in verband met de slink- sche moordtactiek van den bolsjewistischen tegenstander, een extra zware moreele be- lastingproef beteekende. Zou Churchill zijn plan verwezenlijken, dan kan hij er zeker van zijn, dat ook deze nieuwe gangster streek Duitschland niet onvoorbereid zal «vinden. Vi rants. Boter Margarine De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zondag 31 Mei: 293 Algemeen (Zeep) 211 Algemeen (Zeep), 228 Algemeen (Zeep) 272 Algemeen (Zeep) G Zeep, Toiletzeep. H Zeep, Toiletzeep. 1 Zeep, Toiletzeep. J Zeep, (Zeep) J Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. 24 boter en vet voor afL slaolie. 2 12, 4-12 reserve (sinaasappelen). V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten 21 schepen tot zinken gebracht Het hoofdkwartier van den Fuehrer meldt in een extra-bericht: Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de vijandelijke ravitailleeringsscheep- vaart op verschillende zeeën nieuwe groote successen behaald. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan vielen zij een op En geland varend convooi aan en brachten in zware gevechten, die verscheidene dagen duurden, negen schepen met een gezamen- lijken inhoud van 31.000 ton tot zinken. Een tiende schip werd door torpedotreffers beschadigd. Andere duikbooten hebben in de Ame rikaansche wateren twaalf koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 82.000 ton en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Daar'oor heeft de vijan delijke scheepvaart in enkele dagen we derom 21 schepen met een inhoud van 113.000 ton verloren. STRIJDT VOOR EUROPA Vernietiging der Sovfet- iegers bij Kertsj Het Duitsche weermachtsbericht van Woensdagnamiddag luidt als volgt: De veldslag, die gevolgd is op de door braak op de landengte van Kertsj, is be slist. Hij eindigde met een vernietiging van de aldaar overrompelde en ingesloten strijdkrachten van den vijand. Tot nu toe heeft deze meer dan 40.000 gevangenen, 197 pantserwagens, 598 stukken geschut en 200 vliegtuigen verloren. Talloos ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt of ver nietigd. De achtervolging van de verslagen resten van den vijand in de richting van Kertsj wordt onvermoeid voortgezet. In het zeegebied van het schiereiland hebben gevechtsvliegtuigen gisteren vier kleine transportschepen tot zinken ge bracht en een groot aantal andere kust vaartuigen beschadigd. In Lapland verloor de vijand bij de suc cesvolle afweergevechten van de Duitsch- Finsche troepen in den sector van Louhi van den 24sten April tot den lOen Mei meer dan 11.000 dooden. Aan de kust van de IJszee en in de ha ven van Moermansk hadden gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers bij den strijd tegen scheepsdoelen bijzonder suc ces. Zij vernietigden een vrachtschip van 8000 brt., alsmede een klein kustschip en beschadigden vier groote transportschepen en verbindingsvaartuigen ten deele zoo ernstig, dat verwacht mag worden, dat nog meer scheepsruimte vernietigd is. In sa menwerking met de marine brachten ge vechtsvliegtuigen bovendien bij de Noord kaap een vijandelijke duikboot tot zinken. In luchtgevechten boven Malta schoten Duitsche en Italiaansche jagers, die ge bruikt werden tot bescherming van eigen gevechtsvliegtuigen, elf Britsche jagers van het type Spitfire neer. Drie andere vijan delijke vliegtuigen werden aan de kust van Noord-Afrika ten val gebracht. Tijdens aanvallen van de luchtmacht die overdag op militaire doelen aan de Zuid kust van Engeland werden gedaan, richt ten bommenwerpers in havengebieden en fabrieksinstallaties belangrijke schade aan. Voor de Nederlandsche kust en aan den ingang van het Kanaal vonden in den loop van gisteren en des nachts verscheidene gevechten tusschen Duit sche patrouillevaartuigen én lichte Britsche zeestrijdkrachten plaats. Twee vijandelijke motortorpedobooten wer den door voltreffers beschadigd. Een van onze booten is gezonken. De succesvolle aanval op Britsche tor pedobooten in het zeegebied ten Zuiden van Kreta, waarvan in het weermachtsbe richt van gisteren melding werd gemaakt, is uitgevoerd door een formatie gevechts vliegtuigen, die onder leiding stond van den drager van het Eikenloof van het IJze ren Kruis, kapitein Helbig. Deze bracht zelf een der vijandelijke torpedojagers door bommen tot zinken. Duitsch duikbootensucces op Atlantischen Oceaan. Het Duitsche weermachtsbericht van Donderdagmidadg luidt als volgt: „Op het schiereiland Kertsj wordt de achtervolging van den verslagen vijand onvermoeid voortgezet. De haven van Kertsj en scheepsconcentraties in deze wa teren zijn met succes gebombardeerd. Op verscheidene plaatsen aan het Do- netz-front leveren onze troepen afweer gevechten tegen den aanval van sterke vijandelijke strijdkrachten, die door pant serwagens gesteund worden. In de Noordelijke zone leverden Duit sche aanvalsoperaties plaatselijke succes sen op. Bij de luchtgevechten van gisteren zijn aan het Oostelijk front 84 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 5 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Finsche luchtstrijdkrachten hebben met goed ge volg schepen bij een mond van de Wolga bestookt. Van 26 April tot 13 Mei hebben de bols jewisten 748 vliegtuigen verloren, waarvan 540 in luchtgevechten én 73 door afweer geschut. Verder werden er 76 door afdee- lingen van het leger vernietigd of buitge maakt, de rest werd op den grond vernie tigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 82 Duitsche vliegtuigen verloren. Op Malta hebben Duitsche stuka's bom- treffers geplaatst op vliegvelden en lucht- afweerbatterijen. Boven de Middelland- sche Zee werden 4 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten, zoo als reeds in een extra-bericht is medege deeld een op Engeland varend convooi aangevallen en in zware, hardnekkige ge vechten, die verscheidene dagen duurden, 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 31.000 ton, tot zinken gebracht. Een tiende schip werd door torpedotreffers be schadigd. Andere duikbooten brachten in de Amerikaansche wateren 12 koopvaar dijschepen, met een inhoud van 82.000 ton eri een bewakingsvaartuig tot zinken. Daardoor heeft de vijandelijke scheepvaart in enkele dagen wederom 21 schepen met een inhoud van 113.000 ton verloren. In het verdere verloop van de zeege vechten bij den toegang tot het Kanaal, van welker ontbranding melding is ge maakt in het weermachtsbericht van 13 Mei, heeft een Duitsche torpedoboot een Britsche motortorpedoboot tot zinken ge bracht, door haar te rammen. Een tweede ZALM. Ik lees in mijn kookboek, dat in het grijs verleden de Amsterdamsche dienstmaagden, alvorens zich te ver huren, bedongen, dat zij slechts twee maal in de week zalm behoefden te eten. Dat was vele jaren voordat de blikjes werden uitgevonden. Toen na derhand de zalm in blikjes werd op geborgen, schijnt er voor de echte zalm geen plaats meer te zijn ge weest op de schotels der Amsterdam sche tafels of liever, er was geen zalm meer, die nog in aanmerking kwam onverminkt en alleen gekookt op den disch te paraisseeren. In dezen tijd is het iets anders. De dienstmaag den mogen nog verlangens hebben in zake een bepaalde pot, zij zullen hun bonnen op tafel moeten leggen, in dien aan die bepaalde wenschen wil worden voldaan. En bonnen leveren niet al te veel exquise zaken op. Hoe staat het intusschen met de zalm? zoo heb ik mij wel eens afgevraagd, in stilte peinzend over de torenhooge blikjes zalm, die eens in alle comesti bles- en nog vele andere winkels plachten te prijken. Dartelen zij nu vrij en ongestoord in de stroomver snellingen van Alaska's wateren? Ik las dezer dagen, dat een Hollandsche zalm, althans in onze wateren gevan gen, ter veiling vijf a zeshonderd gul den opbracht en geen dienstmaagd zal het ons euvel duiden, als wij zelfs niet éénmaal per week zalm eten. Trouwens, na de zalm schijnen ook de dienstmaagden te zijn verdwenen. Over het probleem, wat die meisjes zullen eten, zoo geen zalm, behoeven wjj ons dus geen zorgen te maken. Donderdag in de eerste uren van den avond heeft een Engelsch vliegtuig, onder bescherming van de laaghangende bewol king, boven een stad in het Westen des lands gevolgen. Met de boordwapens be schoot het vliegtuig dn het wilde weg en kele straten, waardoor 3 burgers zwaar en 2 Mcht gewond werden. Er ontstond slechts ohbeteekenende brandschade. Britsche motortorpedoboot ging onder in den strijd met mijn vegers. Enkele Britsche bommenwerpers hebben gisteren overdag onder de bescherming van het wolkendek een vergeefsche storings- aanval op Westduitsch gebied ondernemen. Kapitein Marienfeld, bataljonscomman dant in een regiment infanterie, en lui tenant Reimann, compagniescommandant in hetzelfde regiment, hebben zich bij de dcorbraakgevechten op het schiereiland Kertsj door buitengewone dapperheid on derscheiden. Bij dezelfde gevechten heeft het 175e bataillon pioniers alleen al op 8 Mei in weerwil van het zeer hevige vijan delijke vuur meer dan 10.000 vijandelijke mijnen verwijderd. De vijfde compagnie van het 436e regiment infanterie en een sectie der tweede compagnie van het 46e batallon pioniers hebben met afdeelingen van het stormbootcommando 902 in weer wil van de zware zee in het vijandelijke vuur een landing in den rug van de vijsin- delijke stellingen geforceerd. Bij de duik bootsuccessen op den Atlantischen Oceaan heeft zich de duikbogt van fregatkapilein Wattenberg bijzonder onderscheiden. De eerste luitenant Ostermann, escadrille ka pitein op een jachteskader, heeft zijn 100e overwinning in de lucht behaald". 's Pausen bisschopsjubileum Zijne Heiligheid Paus Pius Xïï heeft naar aanleiding van zijn bisschopsjubileum op den vooravond van het feest van 's Heeren Hemelvaart per radio een boodschap tot de wereld gericht, waarin Hij de huidige posi tie van Gods Kerk op één lijn stelde met die van de Kerk uit den eersten tijd van het Christendom. Ook thans, zoo verklaarde Hij, zijn dc Christenen zeker van hun overwinning. Voorts wees de H. Vader op de eeuwige jeugd van de H. Kerk en noemde het stre ven der vijanden van de H. Kerk, n.l. athc- isme, godsdienstige onverschilligheid enz., nutteloos. Daarop behandelde de H. Vader de be- teekenis van het gezin, dat Hij de kiem cel van den staat noemde. Ook gaf Hij uiting aan Zijn innig medegevoel met allen, die door den oorlog in leed zijn gedompeld. Tot besluit deed Hij een beroep op de staatslieden der oorlogvoerende landen, om zich bij het einde van den oorlog in te spannen voor een rechtvaardigen, duurza- men vrede. PLECHTIGHEID IN DEN ST. PIETER. Gisteren heeft Paus Pius XII in de St. Pieterskerk een dankdienst geleid, die werd bijgewoond door de te Rome aanwe zige kardinalen, de leden van het diplo matieke corps bij het Vaticaan, den gou verneur van Rome, kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleeders en meer dan 50.000 ge- loovigen. De Paus hield een predicatie, waarin hij den Almachtige smeekte, dat de menschen zich bewust zouden worden niet alleen van den buitengewonen ernst maar ook van de zware verantwoordelijkheid van dit uur, waarop een oude wereld in smarten ondergaat en een nieuwe ontstaat. Later gaf de Paus van het balcon d r St. Pieterskerk den Apostolischen 7 -

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1