DINSDAG 12 MEI 1942 DE LEIDSCHE COURANT Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.24 uur Dinsdagavond. Zon op 5.49 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 12 Mei: De maan komt Dinsdagmorgen cm 5.07 uur op en gaat Dinsdagavond om 6.19 uur onder. 13 Mei: De maan komt Woensdagmorgen om 5.31 uur op en gaat Woensdagavond om 7.24 uur onder. 14 Mei: De maan komt Donderdagmor gen om 5.58 uur op en gaat Donderdagavond om 8.28 uur onder. 15 Mei: De maan komt Vrijdagmorgen om 6 26 uur op en gaat Vrijdagavond om 9.30 uur onder. (Nieuwe maan). 16 Mei: De maan komt Zaterdagmorgen om 6.57 uur op en gaat Zaterdagavond om 10 29 uur onder. 17 Mei: De maan komt Zondagmorgen om 7.33 uur op en gaat Zondagavond om 11.23 uur onder. 18 Mei: De maan komt Maandagmorgen om 8.15 uur op en gaat Dinsdagnacht om 0.13 uur onder. met ons nationaal-socialisme aan het be ginstadium, zooals Bleriot, en zijn vlieg toestel. Het is niet billijk te verwachten, dat de volmaaktheid nabij is. Veel tekort komingen, veel fouten, dat kan ndet anders. Maar groeien zal het en de onvolmaakthe den zullen geleidelijk kleiner worden, als de goede geest bij ons blijft. De geest van trouw, van eenvoud, van moed en open hartigheid moet ons bezielen en kracht moeten wij putten uit de drie bronnen van het nationaal-socialisme: het godsvertrou wen, de liefde voor volk en vaderland en de eerbied voor den arbeid. Wij hebben een groot doel voor oogen: ons volk voor te gaan in het nieuwe tijd perk dat aanbreekt, het den weg te wijzen naar een nieuwe toekomst. Vele van onze volksgenooten zien naar hetgeen achter ons ligt, houden zich bezig met verloren illusies: gelooven in wonderen en wachten af. Anderen gingen nog verder, zij waren militairen in de Meidagen van 1940, trok ken terug en gaven zich over toen er een NederlandsOh leger van honderdduizenden stond en nu er geen leger meer is, willen zij vechten met een verzameling oude handwapens. Zij l'ieten hun leven zonder eeniig nut voor ons volk te hebben kunnen doen. Wij nationaal-socialisten betreuren dit het diepst, want nutteloos vergoten bloed is volksverzwakking. Tegen vele volksgenooten in moeten wij ons pionierswerk verrichten. Wij zullen dit blijven doen naar eer en geweten. Wij zijn overtuigd, dat er maar een weg is uit het moeras naar den vasten grond. Die weg is tegen de vereeniging van het bol sjewisme. kapitalisme en Jodendom, vóór het nieuwe Europa van nationaal-socialis- tische en fascistische volkeren, die ons we relddeel in vrede met elkander willen op bouwen. Dit nieuwe Europa wordt ge vormd door Fuehrer en Duce, door hun volkeren en door allen, die daarin ede soli dair zijn. Aan dit nieuwe Europa moet ons volk deel hebben, of het moet ten ondergaan. Wij willen het niet zien ondergaan, wij wil len het voorgaan op den weg naar herrij zenis. Het is jammer, dat er nog zoovelen zijn, die dit niet begrijpen, het doet ons soms pijn om te bemerken, hoe wij worden miskend, maar het zal óns geen duim breed doen wijken van den weg, dien wij voor juist houden. Als wij dat wel deden, waren wij geen kerels. In een tijd als de onze kan een volk al leen gered worden door een hecht ver bond van mannen en vrouwen, die bezield zijn door één wil en bereid zijn dien door te drijven, zoo noodig tegen alles in. Zij vragen niet om erkenning, die komt later vanzelf. In meer dan 10 jaren van strijd en opoffering is dit verbond tot stand ge komen. Vandaag heb ik wederom ontel bare bewijzen ontvangen van de hecht heid van den band, die ons bindt, gij hebt mij daardoor gesterkt. Vol moed en ver trouwen gaan wij voorwaarts voor volk en vaderland. Het zal waarachtig wel gaan. .Hou zee kameraden. RADIO-REDE IR. C. J. HUYGEN. De secretaris-generaal der N. S. B. ir. t'. J. Huygen had te voren voor de radio een rede gehouden over den persoon van den leider. Volksgenooten, Gisteren is Anton Mussert, leider der nationaal-socialistische beweging in Ne derland. 48 jaar geworden en bij deze ge legenheid wil ik u een en ander van dezen man vertellen, die reeds jaren lang strijdt voor zijn vaderland, dat hij zoo lief heeft en die eens algemeen zal worden erkend als redder van de natie, welke thans nog worstelt met de groote problemen van de zen tijd. Een groot aantal Nederlanders kan zich nog geen voorstelling vormen omtrent den persoon van Mussert, omtrent zijn aard en karakter. Zij weten niets van zjjn streven, bedoelingen en plannen. Zij begrijpen geen steek van de moeilijkheden, die bij dage lijks het hoofd moet bieden om zijn doel te bereiken en hebben geen flauw idee van de opofferingen, die hij zich getroost voor zijn volk. De oprechte aanhankelijkheid van zijn trouwe volgelingen, wier aantal van dag tot dag groeit, wordt versleten voor slaafsche onderworpenheid aan een heerschzuchtig man, die het Nederlandsche volk ideeën en methoden wil opdringen, die niet passen bij zijn aard en geloofsovertuiging. Er zijn er, die de beweging zien als een verzameling gewetenlooze intriganten en baantjesjagers, die van elke denkbare ge legenheid willen profiteeren om er beter ••an te worden. Anderen weer beschou wen Mussert en zijn zwarte soldaten als politieke analphabeten en avonturiers die "o het verkeerde paard hebben gewed en welke op de een of andere manier wegge rukt zullen worden als de heeren uit Lon- n hun glorierijke intocht houden in Den i. mijne volksgenooten, al deze Neder- 3i U vwg ni&b Vraag voor het te laat Is een prospec tus. Lage voorschotpremie. Inboedels reeds vanaf ƒ0.40 per ƒ1000.- per halfjaar. Beperkte aansprakelijkheid. Algem. Onderling Waarborg Genootschap „RENOVATUM" landers, die in goede of kwade trouw zul ke gedachten koesteren zullen van hun waandenkbeelden genezen worden, want de dag is niet meer zoo heel ver, dat het een ieder duidelijk zal zijn, dat de oude tijden nimmer wederkeeren, omdat het nieuwe, solidaire, nationaal-socialistische en fascistische Europa is opgestaan, nadat de vijanden van ons werelddeel zijn ver pletterd. z Het zal heel anders gaan, dan velen zich hebben voorgesteld. Langzaam maar gestadig groeit de eenheid in ons volk. Nederland zal niet worden een deel van Duitschland. Het Nederland sche volk zal niet in knechtschap, maar in vrijheid naast het Duitsche volk leven, gelijkberechtigd in den bond der Germaansche volkeren, zooals de Fueh rer dat wil en zooals Mussert ons im mer voorhield. Nog is het oorlog, nog is ons land bezet gebied, maar ook dat gaat voorbij. Eens zal er weer vrede zijn en dan zal het Neder landsche volk weer zijn groote gaven en talenten ontplooien, onder de sterke, doel bewuste leiding van den man, die met zijn 43 jaren in de volle kracht van zijn leven staat: Anton Mussert. Deze man is de eenige geweest, die met zijn scherp politieke inzicht de juiste weg aangaf voor ons volk. Hij heeft den tijdelijken ondergang van ons land voorspeld. Hij heeft de bezetting van onze overzeesche gebieden voorzien. Hij heeft reeds jaren lang met klem ge waarschuwd tegen de heillooze buitenland, sche politiek van onze vroegere regeering en speciaal die van Colijn. Hij heeft den ondergang van het Britsche imperium voorspeld. De gebeurtenisser "hebben zich steeds pijnlijk nauwkeurig volgens zijn uitgesproken verwachtingen voltrokken. Mussert voorzag reeds jaren geleden de komst van den Nederlandschen nationaal- socialistischen staat. Met volledige overga ve, met geestdrift en vertrouwen, ja met fanatisme, staan wij nationaal-socialisten achter dezen grooten man, met zijn scherp verstand, met zijn volmaakte, zelfverze kerde rust onder alle omstandigheden, met zijn innige liefde voor zijn volk en zijn hel dere blik in de toekomst. Mussert beschikt over een schier onuitputtelijke energie en een enorme werkkracht die hij uur voor uur aan de belangen van zijn volk wijdt. Voor zyn naaste medewerkers kan hij hard zijn, maar oneindig veel harder is hij voor zichzelf. Hij leeft uiterst sober en kan volstaan met zeer weinig rust. Nimmer laat hij zich beheerschen door de omstan digheden. Ook in de moeilijke oogenblikken blijft hij opgewekt en vol vertrouwen. Zijn onvergelijkelijke vastberadenheid en het groote vertrouwen in de goede eigenschap pen van het zoo begaafde Nederlandsche volk, hebben Mussert steeds de kracht ge geven voort te gaan op den weg, dien hij voor zich zag en waarvan hij zich door niets en niemand laat afdringen. Hij heeft het geduld van den werkelijk moedigen man, die precies op het juiste oogenblik zijn groote beslissingen neemt. Mussert is een figuur zooals er maar eenmaal één in de honderd of tweehonderd jaren in een volk opstaat, wanneer de nood tot het u;terste gestegen is en het volksleven ver loren dreigt te gaan. Hij kent slechts één doel en daarop zijn al zijn gedachten, al zijn daden gericht: het welzijn van het Ne derlandsche volk. Hij wil dit volk weer groot en sterk en welvarend zien. Achter deze figuur staan thans in onverbrekelijke Irouw vele tienduizertden Nederlanders, die slechts één verlangen hebben: alles te doen wat het welzijn van ons volk kan be- vordeden. Er zijn goede, maar ook wel minder goede nationaal-socialisten onder hen. Hoe zou het ook anders kunnen. Door vorming en opvoeding en door zuivering der gelederen wordt er voortdurend ge werkt aan verbetering. Reeds staat een hechte kern van beproefde idealisten klaar om ons volk in de verschillende levensge bieden naar beste krachten te dienen. Gij, volksgenoot, die nog buiten onze be weging staat, gij begrijpt dit alles wellicht nog niet. Gij sluit uw ooren en uw oogen om toch vooral niets te hooren en te zien, waardoor u over Mussert een andere, be tere meening zoudt kunnen krijgen. Gij leent uw oor aan de ophitsingen, die door de emigrantenregeering in Londen worden uitgezonden. Gij luistert met volle aan dacht naar iedere verdachtmaking, iedere laster, die u over Mussert en de beweging wordt toegefluisterd. En waarom dit wan begrip, deze verbeten haat? Omdat u jaren lang, iedere dag weer opnieuw is verteld in pers en redio, in redevoeringen en bro chures, dat Mussert zelfs zijn vaderland zou verraden om zijn eigen verlangen naar macht te kunnen bevredigen. Het is be grijpelijk. dat gij, volksgenooten. daardoor vergiftigd werd. Op sluwe manier vergif tigd door lieden die de aandacht van een volk hadden af te leiden van hun eigen mislukkingen en die niets beters wisten, dan den eenigen man, die orde zou kunnen scheppen in den heerschenden chaos, ver dacht te maken en te beschimpen. Zij had den er niets van terecht gebracht en dat wisten ze maar al te goed. Zij zouden ook niet toestaan, dat Mussert de kans kreeg om eindelijk het Nederlandsche volk uit het moeras te ha len, waar het door onverstand, oneenig- heid en intriges in was vastgeraakt. Eens komt echter de dag, dat gij volledig over tuigd zult zijn, dat het de liefde voor volk en vaderland was, die Mussert de innerlij ke kracht gaf tien jaar lang zoo hardnek kig zijn strijd te voeren. Het is deze liefde, die hem nu nog dag voor dag bezielt in zijn streven iedere Nederlander er van te over tuigen, dat zij één moeten zijn, opdat wij in het nieuwe Europa de plaats kunnen innemen, die ons toekomt. Als dit tot u doordringt zullen wij onze verwachtingen over de toekomst van ons volk steeds hooger kunnen spannen, en komt de dag, dat millioenen Nederlanders de verjaardag van Mussert zullen vieren als de verjaardag van den leider van een herboren Nederlandsch volk in het nieuwe Europa. De Viering Geheel overeenkomsitg den wensch van den leider der N. S. B., ir. Mussert. droeg de viering van zijn 48sten verjaardag een zeer sober karakter. Doch, al was de vie ring dan gespeend van uiterlijk vertoon, in de hoofdstad der beweging was wel de gelijk te bemerken, dat er iets bijzonders gaande was. Niet alleen de driekleur en de vlaggen der beweging wapperden fier in de wind van den Domtoren, ook uit vele huizen van leden der N. S B. zag men de vlag. De eerste feestelijkheden hadden plaats in den Stadsschouwburg, waar de leider precies tien uur arriveerde. Hij was in ge zelschap van zijn beide adjudanten, mr. dr. Kessler en van de Arent. In de koffieka mer van den schouwburg werd de leider met zijn staf met een hartelijk houzee-ge- roep verwelkomd door het daar verzamel de personeel en hooger kader van het hoofdkwartier, stafkwartier der W. A., Ne derlandsche S.S. en jeugdstorm. Alle lei dende functionarissen der beweging waren daarbij tegenwoordig. De secretaris-generaal van het hoofd kwartier, ir. Huygen, sprak er zijn groote vreugde over uit. als eerste namens het per soneel van het hoofdkwartier ir. Mussert de beste wenschen te kunnen aanbieden. „Er ligt zoo vervolgde spreker „een heel moeilijk jaar achter ons. Een maand nadat wij het vorige jaar uw verjaardag vierden, begon de strijd tegen het bolsje wistische monster. U hebt ons toen opge wekt. deel te nernen aan den strijd aan het Oostfront en sindsdien hebben niet alleen eenige duizenden aan uw oproep gevolg gegeven, doch ook zijn reeds eenige hon derden in den strijd gebleven voor de vrij heid en de toekomst van ons volk." Vervolgens wees spr. er op, wat het voor ir. Mussert heeft beteekend toen bekend werd, dat, naast Nederland, ook Indië be zet gebied was geworden. ..Wij staan thans met volkomen leege handen en de eenige, van wien ons volk nog iets te verwachten heeft, zijt gij. De 14de December van het vorig jaar is geworden tot een hoogtepunt in de beweging. Toen werden alle politieke partijen in Nederland weggevaagd, behalve wij, omdat wij de dragers zijn van de nationaal-socialistische gedachte. Wij we ten het: er rust nog een zware verplichting op ons maar wij beloven u, dat wij, zoc mogelijk, onze krachten zullen verdubbe len om plichtsgetrouw en blijmoedig voor u een ruggesteun te zijn op dén weg, die voor ons volk ligt en die eens zal leiden tot de grootheid van het Nederlandsche volk". In zijn dankwoord heeft ir. Mussert den ijver en de discipline van de werkers van het hoofdkwartier geprezen en vervolgens in het kort gewezen op het jaar dat thans verstreken is. „In de beweging hier te lan de" aldus spreker „valt een groote opgang te bespeuren Doch droevig blijft het lot van de Indische kameraden, die nu al twee jaar lang in de tropische concen tratiekampen moeten verblijven. Wat zijn onze moeilijkheden, zoo vroeg spreker zich af, vergeleken bij de zorgen, die zij daar in Britsch-Indië hebben te dragen, wegge rukt van vrouw en kinderen. Wat ons volk in Nederland betreft: nog steeds heeft het meerendeel niet de flauwste notie van het geen er thans op de wereld gebeurt. Hon derdduizenden weten niet, hoe diep zij in de put zitten. Zij hopen op een wonder, dat echter niet zal komen. En mocht onverhoopt het bolsjewistische monster overwinnen, dan begrijpen deze domme menschen niet, dat voor ons volk de laatste levensmoge lijkheid is verkeken. Er zijn, bij alles wat reeds is geschied, nog twee rampen moge lijk, namelijk hongersnood en bombarde menten van onze „vrienden" aan den over kant. Laten wy evenwel hopen, dat ons volk voor deze rampen gespaard zal blij ven". Hieria sprak de gemachtigde voor finan ciën, de heer van Bilderbeek. Hij bracht in het kort de tien verjaardagen in herin nering, welke de leider in de beweging heeft gevierd. „Wat zou er van de beweging terecht zijn gekomen, als u niet gespaard was gebleven in 1940? Het vorige jaar heeft de bewe ging u een geschenk aangeboden van 45.000 gulden. Thans kan ik u. dank zij de loterij, en door de persoonlijke verjaarsgiften, een bedrag van 111.000 gulden overhandigen. En nog is niet alle binnen. Vermoedelijk halen wij nog wel de 130.000 gulden". Ir. Mussert heeft met een enkel woord voor dit geschenk dank gezegd en er aan toegevoegd, dat niet alleen voor de achter blijvende kinderen van gevallen kamera den een spaarbankboekje zal worden aan geschaft, doch dat tevens voori het over blijvende geld het aantal N. S. B.-kinder- tehuizen zal worden uitgebreid. Om elf uur kwamen de leiders der hoofd- afdeelingen en hoofden van afdeelingen op het hoofdkwartier aan de Maliebaan bij een, waar de leider van de hoofdafdeeling sociale zaken, de heer W. A. O. Koster, den leider heeft toegesproken. Deze plechtig heid geschiedde in den tuin van de afdee- ling financiën, waar de leider allereerst door 75 kinderen uit de diverse herstel lingsoorden der beweging werd verwel komd. Nadat mevrouw Mussert bloemen waren aangeboden, heeft de heer Koster het woord gevoerd, waarna hij den leider een boek werk aanbood, getiteld: „Opdracht uitge voerd". Vervolgens hebben de kinderen den leider toegezongen en eenige volksdansen voor hem ten uitvoer gebracht, waarna ir. Mussert de kinderen in een hartelijk dank woord zijn erkentelijkheid betuigde voor deze verrassing. Speciaal mejuffrouw Ma- rinkelle bracht spr. dank voor 't vele werk dat zij heeft verricht. Onder de aanwezigen bij de laatste plech tigheid bevonden zich ook de tien prijswin naars van de loterij, gehouden ten bate van de nagelaten bedekkingen van de ge vallen kameraden aan het Oostelijke front. De leider heeft met zijn gasten den maal tijd gebruikt in de Dietsche taverne. Recepties. In den loop van gistermiddag heeft ir. Mussert in zijn werkkamer op het hoofd kwartier bezoek ontvangen van commis saris-generaal Schmidt en den SS.-Grup- penfuehrer Rauter, die, mede namens den Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss In- quart, den leider der N.S.B. met zijn 48sten verjaardag kwamen gelukwenschen. Bij deze Duitsche gasten had zich ook de plaatsvervangede Beauftragte in de pro vincie, de heer A. Brandes, gevoegd. De Duitsche gasten wenschten den leider ge luk, waarna commissaris-generaal Schmidt ir. Mussert een boekwerk overhandigde van buitengewoon groote afmeting, af komstig uit de stad Munster in Westfalen, en waarvan de inhoud de geschiedenis van Nederland behandelt, gezien van de Neder- landsch-Duitsche verhoudingen uit. De ar chivaris van de stad Munster was persoon lijk aanwezig om een toelichting te geven op dit inderdaad vorstelijke geschenk, dat de Rijkscommissaris den leider der N.S.B. aanbood. Het is een boekwerk in leeren band, met zeldzame gravures, die voor het meerendeel origineel zijn. Voor dit fraaie geschenk heeft ir. Mus sert met een korte speech hartelijk dank De receptie in Paushuize was zeer druk bezocht en vrijwel alle leidende functiona rissen in de beweging waren daarbij aan wezig. De heer en mevrouw Mussert ontvingen in een der ontvangkamers vele gasten. De honderden gasten teekenden het felicitatie- register. Onder hen merkten wij onder meer op prof. dr. Goedewaagen, mr. Rost van Tonningen, ir. Huygen, mr. Feitsma, Max Blokzijl, den heer Woudenberg, den heer Roskam, den heer Engelbrecht, de burgemeesters van Rotterdam, Utrecht en Hilversum, alsmede de leidende figuren der W A., Nederlandsche SS. en Jeugd storm. Omstreeks zes uur vertrok de leider, in gezelschap van mevrouw Mussert. adjudant Kessler, een kleinen staf en zijn zestien gasten-prijswinnaars, in auto's naar den kring Steenderen, waar hij in het plaatsje Zelhem den avond temidden van de ka meraden uit kring 97 zou doorbrengen. In Zelhem. Door het lot was beslist, dat het juist in den kleinsten kring in de N.S.B. zou zijn, waar de leider zijn verjaardagsavond zou doorbrengen. En daar in het dorp Zelhem, gelegen op den weg tusschen Doetinchem en Ruurloo, was men reeds uren tevoren druk in de weer om de laatste hand te leg gen aan de ontvangstvoorbereidingen. Uit den kerktoren wapperden de N.S.B.-vlag- gen. terwijl in café De Ploeg", waar de festiviteiten zouden plaats vinden, tal van vlaggen, guirlandes en papieren slingers het geheel opvroolijkten. Het kleine po dium van den dorpsherberg was omlijst met bloemen, terwijl achter het geïmpro viseerde spreekgestoelte op een egaal ge len achtergrond met rood-zwarte letters viel te lezen: „In het hart van Nederland slaat het hart van onzen leider voor ons volk". Een gramofoon met versterker liet voor dë komst van de gasten vroolijke marschmuziek hooren, en daar waren dus bijeen eenige honderden uit kring Steende ren, die de komst van den leider verbeid den. Onder hen bevond zich een groep N.S. D.A.P -ers uit Doetinchem. In de feestzaal waren voor den leider en de gasten plaat sen gereserveerd. De zetel van ir, Mussert was met groen en rood-zwarte linten ver sierd. Groote schilden met de jaartallen 1894—1942 gaven aan, dat in deze zaal de 48ste verjaardag van dpn leider zou wor den gevierd. Even voor acht uur arriveerden de auto's van den leider en zijn staf. Met een lang durig houzeegeroep werden de heer en mevrouw Mussert aan den ingang van de dorpsherberg ontvangen door den kring leider van kring 97, den heer Joh. Schrie- ven. Heel Zelhem was uitgeloopen, om ge tuige te zijn van dit unieke feit en het was dan ook ondoenlijk om behoorlijk vrij baan te maken voor den leider en echtgenoote. Slechts voetje voor voetje konden de gas ten zich naar hun plaats begeven, voortdu rend hartelijk door de bijna 300 leden der N.S.B. toegejuicht. Het was een ware ze getocht van den ingang van de dorpsher berg tot het podium en het duurde nog ge- ruimen tijd voordat er stilte heerschte voor de radiorede van ir. Mussert. Direct hierop betrad de leider het podium voor het uitspreken van zijn rede. Na deze officieele rede heeft de leider zijn kameraden in kring 97 nog langen tijd gemoedelijk toegesproken. Spr. verheugde zich er over. dat juist de kleinste kring in de N.S.B. het lot had getrokken, waar Rij op den avond van zijn verjaardag zou spre ken. Na gewezen te hebben op de moei lijke jaren, welke thans voorbij zijn, merk te spr. op, dat de beweging met de week groeit en dit als een lawine. De stroom wordt steeds grooter en grooter en straks zullen wij het geheele Nederlandsche volk in dien stroom meenemen, en dat is goed ook, want het Nederlandsche volk moet weer behoorlijk op de been worden gezet. Aan het einde van zijn toespraak memo reerde spr. nog den tragischen toestand, waarin de Indische kameraden nu al twee jaren verkeeren. Hij bestyot met den op roep om van nu af aan krachtiger dan ooit mee te werken aan den opbouw van een nieuw Europa en dus van een nieuw Ne derland. Vervolgens was het woord aan den land bouwer Evers uit Hummelo, wien de eer te beurt was gevallen den hoofdprijs te winnen. Spr. vertelde op de hem eigen wijze in onvervalscht Geldersch dialect, hoe hij er eigenlijk mee had ingezeten, om den leider in zijn kring te ontvangen. Maar hoe hij aan den anderen kant toch blij was dat Mussert juist in Zelhem was gekomen om zijn verjaardag te vieren. Kringleider Schriever wenschte hierna den leider ge luk en verklaarde in het kort wat er in den kring Steenderen omging. Hij zeide, dat men in de moeilijke jaren van de N. S. B. wel eens had getwijfeld aan het voortbestaan van sommige groepen. Echter nooit in Zelhem want daar was men van den stelregel uitgegaan: zoolang Mussert nationaal-socialist is, blijven wij het ook (applaus). Met een kort woord dankte de leider den leider uit kring 97 voor hetgeen zij voor de N.S.B. tot stand hebben gebracht. Hierna zongen de aanwezigen in de stampvolle zaal het „lang zal hij leven". In de pauze begaf ir. Mussert zich te midden van zijn kameraden met wie hij ongedwongen gesprekken voerde en be- langstellend informeerde' naar hun leven BINNENLAND KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. De keuringen voor de waffen S.S. zyn als volgt vastgesteld: 11 Mei 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 16.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 12 Mei 10.00 uur Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat. 16.00 uur Roermond, N.S.D.A.P., Swal- merstraat 61. 13 Mei 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16b 16.00 uur Zwolle, Kaserneunterkunft, school a. d. Turfmarkt. 14 Mei 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelenstraat. 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei 10.00 uur A'dam, School Iepen- weg 13. 16.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Dr. LEY TE HEERLEN. Nadat dr. Rob. Ley, organisatieleider der N. S. D. A. P. een leider van het Duitsche Arbeidsfront, gistermiddag een bezoek had gebracht aan het Zuid-Limburgsche mijn- dictrict, heeft hij gisteravond op het markt plein van Heerlen de Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten van deze pro vincie toegesproken. Duizenden waren daar verzameld. Omstreeks half zeven betrad dr. Ley on der groot gejuich het spreekgestoelte. Hij was o.a. vergezeld van den^ rijkscommissa ris Seyss Inquart, Commissarisgeneraal Oberdienstleiter Schmidt, den plaatsver vangend leider der N. S. B. van Geelker ken, en den waarnemend commandant der W. A. van 't Hoff. Nadat een vaandelwacht, bestaande uit vertegenwoordigers van beide politieke or ganisaties, onder plechtige marschmuziek, gespeeld door een Duitsche militaire kapel, haar plaats op de flanken had ingenomen en een vertegenwoordiger der N. S. D. A. P. een kort begroetingsword had gespro ken, sprak de heer van Geelkerken de aan wezigen toe. Hierna hield dr. Ley een rede, die met groote aandacht werd gevolgd. Oberdienstleiter Schmidt sprak een slot woord en hierna werd <fe bijeenkomst ge sloten. BURGEMEESTER VAN STEDUM Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 van d verordening nr. 108/40 (vierde verorde ning over speciale bestuursrechtelijke maatregelen) in verband met art. 4 alinea 1 van de verordening nr. 3/40 over de uit oefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland den landbouwer A. H. Jensema te Stedum benoemd tot burgemeester van Stedum. en hun werken in den kring. Het was weder de jonge landbouwer Evers, die na het verstrijken van de pauze het podium beklom, om den leider namens den kring Steenderen een fraai schilderij te overhandigen, voorstellende een land schap in de nabijheid van Zelhem. Aan mevrouw Mussert bood Evers een bouquet aan. Vervolgens overhandigden twee Stormsters den leider een groot bloem stuk namens den Jeugdstorm. De groep Doetinchem van de N.S.D.A.P. droeg even eens een bloemenmand aan en de groeps leider sprak daarbij namens alle Rijksduit- schers uit den Gelderschen Achterhoek de hartelijkste gelukwenschen uit. Nog eenmaal verscheen de heer Evers ten tooneele om eenige zelfgemaakte ge dichten voor te dragee betrekking heb bend op de beweging en door de vele aan wezigen met groote Hilariteit aangehoord. Toen hij tot slot van den avond nog een liedje zong over den verjaardag van den leider en vervolgens in zeer humoristische bewoordingen vertelde, wat hij als gast van ir. Mussert, dien dag allemaal in Utrecht had meegemaakt, steeg de feest vreugde ten top. Met een kort woord van dank en een op wekking om pal te blijven staan voor het Nationaal-Socialisme en de herrijzenis van Nederland, sloot ir. Mussert den feestavond. Luid en langdurig toegejuicht vertrokken laat op den avond de gasten in de auto's weer naar Utrecht. £jüWiqi& WOENSDAG 13 Mei. Derde Kruisdag. Vóór de H. Mis de Litanie van alle Heili gen. Mis v. d. H. Robertus Bellarrminus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In me dio. Gloria. 2e gebed v. d. Vigilie van He melvaart; 3e v. d. kruisdag; 4e voor den vrede. Credo. Prefatie van Paschen. Laat ste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: wit Of De H. Mis v. d. Vigilie:Vocem. Gloria. 2e gebed v. d. H. Robertus Bellarminus; 3e v. d. kruisdag; 4e voor den vrede. Prefatie van Pasdhen. Kleur: wit. Artikel 26. (1) Op rijwielen met één zitplaats mogen door den berijder geen ndere personen worden vervoerd. Kinderen beneden den leeftijd van tien jaren mogen uitsluit -*nd door een vol wassen persoon worden vervoerd, en slechts dan, wanneer het rijwiel is voorzien van een daarvoor geschikte zitplaats en de berijder daardoor nie< wordt gehinderd Pobwon-Sevm-Pa* Holl.n-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2