DUITSCHLAND tMomentje DINSDAG 12 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10249 ^eCclcbcfieSoti^cmt Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Het a.s. Bisschopsjubileum van Z.H. Paus Pius XII Herderlijk schrijven van het Nederlandsche Episcopaat DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. Aan de hun toevertrouwde geestelijkheid e~ geloovigen. ZALIGHEID IN DEN HEER. Beminde geloovigen! Den 13den Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze H. Vader Paus Pius XII de Bisschoppelijke wijding ontving uit de han den van Paus Benedictus XV zelf, die hem kort te voren - benoemd had tot Nuntius te Mündhen en tot Titulair-Aartsbissobop van Sardies. Welk een vreugde zou er in andere om standigheden géheer&dht hebben in geheel d*e katholieke wereld en met welk een geestdrift zouden de geloovigen zich heb ben opgemaakt om hun eerbiedige hulde te brengen aan hun grooten en beminden Opperherder op dit zilveren jubilé. Allen immers kennen zij de onvermoeide, wereld omvattende werkzaamheid, die hij reeds vóór zijn verheffing tot het Pausschap heeft ontwikkeld in de allerbelangrijkste functies van het bestuur der Kerk, als Nuntius in Duitschland en als Staatssecre taris van zijn roemrijken voorganger Paus Pius XI. Velen van ons hebben zijn asce tische. vergeestelijkte verschijning gezien op Eucharistische Congressen te Buenos- Aires, Lisieux, Budapest, of te Lourdes en hebben daar of door de radio zijn aangrij pend en welsprekend woord gehoord. Met welk een diepte en heldere beslistheid heeft hij in zijn eerste Encycliek en in ver schillende latere toespraken uiteengezet, dat alleen op de onwrikbare grondslagen van het Christendom de vrede hersteld en in de toekomst bewaard kan worden. En hoe dringend smeekt hij daarin de regeer ders het -Christelijk geloof niet te onder drukken, doch uit alle kracht te steunen als eenig heil, en smeekt hij de völkeren om terug te keeren tot een daadwerkelijke beleving van den christelijken geest. Doch niet alleen de groote problemen, ook de zielzorg en het zielenheil der geloo vigen hebben zijn volle belangstelling. In de voetstappen van zijn voorganger wekt hij de geloovigen op de priesters in de ziel zorg bij te staan door zich aan te sluiten bij de Katholieke Actie. Treffend spreekt zijn liefde en zorg voor het christelijk gezin en de christelijke op voeding uit zijn Huwelijfcstoespraken, on langs ook in een Nederlandsche vertaling verschenen. Doch helaas, de tijden leenen zich niet tot feestvreugde en uiterlijk huldebetoon, nu de wereld geteisterd wordt door den versohrikkelijflesten oorlog die zij ooit ge kend heeft, waarin ook de zonen van dien H. Vader als doodsvijanden tegenover el kander staan. Daarom heeft de Paus den uitdrukkelijfcen wensch uitgesproken, dat de vierinig van zijn zilveren jubilé een zui ver godsdienstig -karakter zou dragen, „het karakter van vurige godsvrucht". Volgens dezen wensch vraagt dan ook de Pauselijke Staatssecretaris, dat over geheel de wereld „een Pauselijke dag" zal gevierd worden, waarop al de priesters de H. Mis zullen opdragen en de geloovigen ter H. Tafel naderen voor de intenties van den H. Vader. Wij stellen voor Onze Kerkprovincie dien dag vast op het feest van 's Heeren Hemel vaart, waarop wij in Onze Kathedrale Kerk een Pontificale Hoogmis zullen op dragen. Overtuigd van Uwe liefde voor het Op perhoofd der Kerk, behoeven Wij u niet op bijzondere wijze aan te sporen, aan de zen wensch van den H. Vader gehoor te geven. Wil iemand ook een stoffelijk be wijs van zijn liefde geven, dan zullen deze bijdragen besteed worden voor den bouw eener kerk te Rome ter eere van den H. Eugenius, den Patroonheilige des Pausen. Daarom zal op Hemelvaartsdag onder alle vastgestelde H.H. Missen een collecte voor dat doel worden gehouden. De Pauselijke Staatssecretaris heeft echter uitdrukkelijk verklaard, dat deze bedragen geheel vrij moeten zijn. Welke de intenties zijn van den H. Vader waarvoor bij onze H.H. Missen en HH. Communiën verzoekt, wordt niet medege deeld. Doch "ij mogen gerust veronder stellen, dat het de intenties zijn, waarvoor hij zoo dikwijls ons gebed gevraagd heeft, waarvoor ook geheel de wereld, voorzoo ver zij in God gelooft, haar gebeden stort en die ook de intenties zijn van ieder van ons allen: dat God ons spoedig een recht vaardige vrede moge schenken. Een vrede, die om rechtvaardig en duurzaam te zijn, gegrondvest moet wezen op den lapis an- ggularis, den hoeksteen Jesus, zonder Wien niets, noch de burgerlijke maatschappij, noch de afzonderlijke mensoh vast kan blijven staan. Een vrede dus vain Christus in het rijk van Christus, nax Christi in reg no Ohristi. Smeeken wij dan, beminde geloovigen, op den a.s. Hemelvaartsdag, dat alle men- sohen mogen terugkeeren tot den schaap stal van Christus en zijn leer mogen belij den en beleven, waarvan de Cathedra Pe tri, de Stoel van Petrus, custos est atque magistra, de bewaker en de leermeester is. En bidden wij met de Kerk voor hem, die heden zetelt op den Stoel van Petrus: „God, herder en leider van alle geloovigen, zie genadig neder op Uwen dienaar Pius XII, die Gij tot hoofd der Kerk hebt wil len aanstellen. Geef hem, smeeken wij, dat hij door woord en voorbeeld tot heil zij voor hen, over wien hij gesteld is, opdat hij tegelijk met de hem toevertrouwde kudde, moge komen tot het eeuwige leven. Amen. En zal dit Ons gezamenlijk herdrelijk schrijven op Zondag 10 Mei a.s. in allé tot BEKENDMAKING Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: Het in de bekendmaking van 4 Mei 1942 vermelde proces tegen de leiders van een geheime organisatie is geëin digd. Bewezen is, dat zich opnieuw 27 Nederlanders hebben schuldig ge maakt aan spionnage, begunstiging van den vijand en verboden wapenbe zit. Vijf en twintig hunner zijn ter dood veroordeeld, twee tot levens lange tuchthuisstraf. Een der dood vonnissen is door gratie gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. De andere 24 doodvonnissen zijn door fusilleering voltrokken. V De katholiek en de gemeenschap Nooit zullen menschen, die in kleine zelfzucht zichzelf zoeken, goede en groote dingen voor de gemeenschap tot stand bren gen. Zij zullen wel wat weten te bereiken, doch het blijft, goed beschouwd, ver bene den de middenmaat. Zij helpen geenszins de geschiedenis vormen, kunnen alleen' meeloopen met anderen. Dat is altijd waar. Maar dat is vooral waar in een gewel digen tijd, als dien wij nu beleven. „Alleen groote zielen zijn in staat, de vele nooden van hun tijd te ontdekken en zich daarvoor op te offeren" aldus La- cardaire. In dit woord van Lacardaire moge een duidelijke vermaning liggen voor hen, die zich niet weten óp te heffen uit de klein heid van hun egocentrisch en egoistisch denken, en die daarom niet in staat zijn, „de vele nooden" van dezen tijd „te ontdek ken en zich daarvoor op te offeren." Misschien ontdekken zij wel,geheel of althans gedeeltelijk, de nooden van den tijd, maar zéker zijn ze niet in staat, zich daar voor op te offeren. En wie werkelijk nooden wil lenigen, moet offers weten te brengen. Met woorden al léén heft men nooden niet op! Maar met daden, daden van persoonlijk streven en werken met de pure intentie, met de zuivere bedoeling, de gemeenschap, zijn medemen- schen te dienen, anderen goed te doen. Menschen, wier „sociale" neigingen begin nen en eindigen met hun eigen maag en hun eigen portemonnaie of brandkast, doen misschien meer kwaad en geven zeker meer ergernis dan brute egoisten. Niet allen zijn geroepen, zulke daden te stellen direct voor een groote gemeen schap; wel zijn allen geroepen, dit te doen voor een kleinere gemeenschap! „Aan uw liefde zal men erkennen, dat gij Mijne navolgers zijt", heeft Christus ge zegd. De liefde kan zich uiten op vele wij zen, móet zich uiten in den waren gemeen schapszin, het ware gemeenschapsleven, zooals wij dat hier bedoelen. Zeer positief moet daarop het streven van iedereen zijn gericht. Zeer positief moet iedere katholiek dat streven beschouwen en practiseeren als een eersten plicht! Een lichtzijde van dezen tijd is onge twijfeld de méér gevoelde behoefte aan en de méér gevoerde propaganda voor ge meenschapszin en gemeenschapsleven. De katholiek vindt in zijn beginselen en in zijn Kerk gemeenschaps gedachten en gemeenschaps p r a c t ij k e n, waar van de beleving en de beoefening de meest volmaakte gemeenschap schenkt. Die gedachten en practijken culmineeren in de ontzaglijk-schoone en onuitsprekelijk- troostrijke leer van de „gemeenschap der heiligen"! Ja wij mogen met fierheid getui gen, dat het katholicisme de meest vol maakte gemeenschap leert en verlangt. Maar wij moeten óók met beschaming ver klagen, dat wij vaak zoo ver, zoo heel ver in ons denken en doen blijven beneden de eischen van onze katholieke princiepen. Onze Kerkprovincie behoorende kerken en in alle kapellen, waarover een Rector is aangesteld, onder alle vastgestelde HH. Missen op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht den lsten Mei van het jaar O.H. 1942. t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utredht. f P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. F. N. J. HENDRIKX, Vicaris-Generaal van dien Bisschop van 's Hertogen- bosoh. STRIJDT VOOR EUROPA Zware bolsjewistische verliezen bij luchtgevechten Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: ,,Aan het Oostelijke front zijn plaatse lijke aanvallen van den vijand in soms zware gevechten afgeslagen. Duitsche te genaanvallen brachten succes. In Lapland mislukten wederom vijandelijke aanvallen. Vliegtuigen, die een gewapende verkenning boven de Zwarte Zee ondernamen, heb ben in de Straat van Kertsj een koopvaar dijschip van 1300 ton tot zinken gebracht. Aan het front in het hooge Noorden leed de vijand gisteren bij luchtgevechten zuiten- gewoon zware verliezen. Duitsche jagers schoten 27 vliegtuigen, waaronder 22 Hur ricanes, neer en verloren zelf slechts één toestel. Af deelingen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers beschadigden in de Lizzabaai een groot koopvaardijschip door bommen en bombardeerden met succes de haven Moermansk en spoorweginstalla ties op de Moermanlijn. In Noord-Afrika verkenningsbedrijvig heid aan weerskanten. Een oorlogsschip, dat in het dok te La Valetta op Malta lag, werd met zware bommen bestookt. Begeleidende Italiaansche jachtvliegtuigen schoten hier bij 8 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche jagers schoten bij verbitterde luchtgevech ten boven het eiland 9 vijandelijke vlieg tuigen neer. Verder werden in Noord-Afri ka 2 vijandelijke vliegtuigen neergehaald, zoodat in het Middellandsche Zeegebied gis teren 19 Britsche vliegtuigen vernield zijn. Ten Noorden van Alexandrië heeft een gevechtsvliegtuig op een koopvaarder van 5000 ton brand veroorzaakt. Men kan aan nemen, dat dit schip vernietigd is. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag bomtreffers geplaatst op een fabriek bij Folkestone en op eer troepenkamp aan de Zuid-kust van het eiland. Bij de Faroer is een koopvaardij schip van middelbare tonnage door bom men beschadigd. Zooals reeds in een extrabericht is ge meld, hebben duikboóten in de Amerikaan- sche wateren, in de Caribische Zee en in de Golf van Mexico 21 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 118.000 ton tot zinken gebracht.. Bij deze successen heeft zich de duikboot onder bevel van „kapitaen-leutnant" Cre- mer, welke in weerwil van het feit, dat zij zware schade opliep, 4 groote schepen met een gezamenlijken inhoud van 35.000 ton tot zinken bracht, bijzonder onderschei den". De strijd in Oost-Azië NA DEN ZEESLAG IN DE KORAALZEI! Bevoegde Japansche waarnemers ver klaren, dat de overwinning van de Japan sche vloot in de Koraalzee met één slag de gecombineerde EngelschAmerikaansche vloot heeft vernietigd, die het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan als basis voor een poging tot een tegenoffensief tegen de Japansche vloot wilde gebruiken. De vij andelijke strijdkrachten hebben niet alleen de kans verloren om de thans door de Ja panners bezette steunpunten te heroveren, doch zij hebben thans zelfs den moed ver loren om verder in de wateren van het Groot-Oostaziatische gebied door te drin gen. Het eenige „wapen" waarover de vij and thans nog beschikt, is de „leugenach tige agitatie". De moeilijkheden bij het vaststellen van de resultaten van de zeeslag op de Koraal zee worden door den militairen correspon dent van Exchange Telegraph in het licht gesteld. In een bericht uit het hoofdkwar tier van het Z.W. deel van den Stillen Oceaan schrijft Exchange Telegraph o.a., dat bij den zeeslag aan beide zijden een uitgebreid gebruik werd gemaakt van „ne- velbommen". Voor de aanvallende vliegtui gen was het daardoor uiterst moeilijk, in de duikvlucht hun aanvalsdoel precies in het vizier te houden. Nog moeilijker is het, zoo vervolgt het bericht, na de aanvallen verkenningen uit te voeren boven een zeegebied, dat in kruitdamp en kunstmatige nevelschermen schuil gaat. Zoolang daarom beslist be trouwbare inlichtingen uitblijven, kan men ook niet van een beslissende overwinning spreken. AMERIKANEN OP MINDANAO GEVEN ZICH OVER Frontberiohten uit Mindanao melden, dat Amerikaansche strijdkrachten in het Noor den van Mindanao (Philippijnen) zich Za terdag aan de Japanners hebben overge geven. DE JAPANNERS IN BIRMA Van het front in Birma wordt gemeld, iiimiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiimiiiiim; DE SLAG IN DE KORAALZEE. Het kaartje,' geeft met dikke zwarte lijn de Japansche zee operaties weer in de Bismarck- Arohipel en de Koraal Zee. De groote zeeslag in de Koraal zee vondt plaats tusschen Nieuw - Guinea en de Salomons eilanden. Volgens de jongste berichten hebben de Japanners de stad Loroengau op het eiland Ma- noes (behoorende tot de Admi- raliteits-eilanden) bezet. lIllllllliilllIUIIIIIIlIIlllllHIIIIIIIIII) Von Papen over Turkije De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, heeft aan het Duitsche soldaten- blad „Wacht im Suedosten" een bijdrage beschikbaar gesteld over de opvattingen van het huidige Turkije. In dit artikel schrijft hij o.a.: Van de zijde der vijandelijke mogendheden geeft men zich juist de laatste weken de grootste moeite te beweren, dat de Asmogendheden bij het verwachte groote offensief ook voor nemens zijn een overval op Turkije te on dernemen. In dit verband wordt gesproken van groote troepenconcentraties in Roemenië en in Bulgarije en men probeert het zóó voor te stellen, alsof den Asmogendheden niets anders overblijft dan door Turkije te trek ken, als zij Engeland definitief willen ver slaan. Mocht deze methode een jaar geleden misschien nog eenig resultaat hebben ge had, thans is in Turkije niemand meer, die zich hierdoor laat misleiden. De En gelschAmerikaansche propaganda heeft dit nog niet ontdekt. Het is haar steeds buitengewoon moeilijk gevallen stemming en standpunt van Turkije te begrijpen. Zeker, het bondgenootschap, dat de ge allieerden met Turkije hebben gesloten, rechtvaardigde groote verwachtingen, maar intusschen moeten zelfs de domste propa gandisten hebben ingezien, dat Turkije hier mee nooit iets anders heeft beoogd dan zijn eigen veiligheid en onschendbaar te waar borgen". Voorts schrijft von Papen: „In Engeland is men de overtuiging toe gedaan. dat slechts een overwinning van Sovjet-Rusland het Empire kan redden. Deze overwinning, d.w.z. de verplettering van het Duitsche Rijk en zijn bondgenoo- ten, is de eenige en laatste troef der dwa zen van Downingstreet. Deze geheele gang van zaken staat lijn recht tegenover de Turksche belangen, die besef hebben van de verplichting tot hand having van de Turksche machtssfeer op het vasteland van Europa als deelnemer aan een nieuw Europa. Wij kunnen daaruit de conclusie trek ken, dat het Ëngelsch-bolsjewistische bond genootschap een totaal ander karakter moet geven aan de TurkschEngelsche betrek kingen met het oog op zijn gevolgen en oogmerken. Wie zou in dezen totalen oorlog, die de geheele wereld uiteenrijt, niet wenschen dat er landen en eilanden blijven, die van de oorlogsfurie verschoond blijven? Maar de vraag, of dit mogelijk is, hangt waar schijnlijk minder af van den oprechten wil tot den vrede bij deze volken zelf als wel van den gang der revolutionnaire gebeur tenissen, die van den eenen dag op den an deren een nieuw voorkomen aan de we reld verleen en. Europa heeft als nieuwe geestelijke en politieke eenheid zijn onvoorwaardelijken levenswil geuit op de slagvelden van het Oosten. Dit proces gaat zijn voltooiing on weerstaanbaar tegemoet. De wet van de geestelijke aaneensluiting van dit nieuwe Europa zal ten slotte ook hen met ijzeren consequentie in zijn ban trekken, die be seffen tot zijn familie te behooren en die in dit nieuwe Europa de zekerheid van hun eigen onafhankelijk nationaal bestaan zullen vinden". dat de Japanners 4 Mei Boedalin hebben ingenomen, 40 km. ten Noorden van Monai- wa. Andere Japansche troepen bezetten 5 dezer Tabajin, 70 km. ten Noorden van Mo- naiwa. DE STRIJD OP MADAGASCAR. Volgens de laatste berichten uit Tanana rive zijn door de gevechtshandelingen op Madagascar de benzinedepots der Fran- sche luchtstrijdkrachten door brand verlo ren gegaan. De opmarsoh der Engelsoben ten Zuiden vain Diego Suarez maakt zeer geringe vor deringen. De verjaardag van Ir. Mussert Radiorede van den leider der N.S.B. Gisteravond heeft de leider van de N.S. B. de volgende rede door de radio gehou den. Mijne volksgenooten, Het is niet mijne bedoeling op dezen dag te spreken tot al mijn volksgenooten, die bereid zijn mij aan te hooren, maar alleen tot diegenen, die behalve volksgenooten, ook mijn kameraden zijn, tot hen dus, die mij actief steunen in mijn strijd tot herstel van ons volk. Mijne kameraden, nu ik hier in den kring Steenderen ben, te midden van enkele hónderden, die deel uitmaken van dezen kleinen kring, zoo zou ik willen zijn te mid den van u allen. Dit is een onmogelijk te vervullen wensch, maar dank zij de radio, kan ik u tenminste op deze wijze nu berei ken. Het is mij een plicht en een voorrecht, u te danken voor al hetgeen gij in een jaar tijd voor de Beweging hebt verricht en voor hetgeen zoovelen op dezen dag voor mij hebben gedaan. Ik behoor tot die gelukkigen of ongeluk- kigen, hoe gij het noemen wilt, die, als men hen naar hun verjaardagswenschen vraagt, tot u zeggen: ik kan u geen persoonlijke wenschen noemen. Dat is gemakkelijk, maar tegelijkertijd moeilijk. De moeilijk heid is eenvoudig opgelost, nl. door geld inzameling ten behoeve van gezins- en jeugdzorg en ten behoeve van de kinderen van aan het Oostfront gevallenen. Wij na- tionaal-socialisten kunnen ons geld niet be ter besteden dan daaraan. Spontaan is door duizenden gegeven. Konden wij het vorig VACANTIESPREIDING. Juist als ik peins over de vacantie- spreiding, betrekt de hemel en begint het zacht te regenen. Dat verontrust mij niet. De regen kan een grooter weldaad zijn dan de prettigste vacan- tie, maar die genoten wordt op een grond, die naar water smacht. Maar juist als het regenwater, moeten de vacantiegangers zich verspreiden. Dat deden zij vroeger, toen de een naar Beieren trok, de ander naar de Schot- sche Hooglanden, de derde een kruis tocht maakte door de Middellandsche Zee of blijmoedig naar de pyramiden van Gizeh toog. Maar nu blijven alle menschen gedwongen thuis en gaan op vacantie in hun eigen land. En als zij nu allemaal naar Bergen gaan of alle maal op de Veluwe gaan zitten of in een natuurbad in Twenthe, zou men tenslotte alleen maar menschen zien in plaats van bosch, hei of water. Wel, ik zou zoo zeggen, laten wij in onze laan onze vacantie allemaal doorbrengen in onze voortuintjes. Dat biedt vele voordeelen. Het is gezellig. Als het regent, ga je naar binnen en ben je thuis. Er is geen gemeier noch met bonnen, noch met treinen, noch met koffers, noch met koffie. Het zou alleen voor moeder prettig zijn, als nu een ander eens voor haar zou koken, maar de hemel zal weten, wat je dan te eten krijgt. Wij blijven dus in onze voortuintjes. Gezellig bij elkaar. En dan hangen wij in onze laan een bordje: Vol. VJ jaar slechts 50 kinderen tegelijkertijd ver zorgen, van nu af aan kunnen wij 150 kin deren tegelijkertijd gedurende 5 weken achtereen in gezondheid en levensvreugde versterken, alzoo in het a.s. jaar toch ten minste 1500 in totaal. Dat begint al wat te worden. Het gaat er niet om, om den ouders de zorg voor de kinderen af te nemen, dat willen wij als nationaal-socialisten niet, maar wel willen wij ouders, die dit noodig hebben, bijstaan om hunne kinderen zoo gezond mogelijk door deze zware tijden heen te helpen. Daarvoor willen wjj klaar staan, omdat wij socialisten willen zijn in den besten zin van het woord, d.w.z., dat wij gemeenschapszin bezitten en offervaar digheid ten behoeve van het gansche volk, de natie. Ik dank hierbij allen van ganscher harte die zich moeite gegeven hebben, die geofferd hebben voor dit goede doel en geef hun de verzekering, dat de dienst van gezins- en jeugdzorg zal zorgdragen, dat het geld goed besteed zal worden. Op dezen dag van groote samenhoo- righeid gaan ons aller gedachten naar onze kameraden, die ver van ons zijn. In de eerste plaats onze jongens in de Waffen-SS, het legioen, de N.S.K.K., de Nachrichtentruppen en de ambulan ce. Deze duizenden zullen ongetwij feld, hoe ver van het vaderland ook verwijderd, met hunne gedachten bij ons zijn. Eens zal het geheele Neder landsche volk erkennen hun onvergan kelijke verdiensten voor de herrijzenis van ons volk uit de diepte, waarin het werd neergestort. Onverbrekelijk met hen verbonden blijven wij allen, dig hun jonge leven geofferd hebben. Spon taan zijn zij gegaan, gedreven door overstaanbaren innerlijken drang, ge vallen zijn zij in voorbeeldige plichts betrachting op moeilijken post. Ouders hebben hun dierbaar bezit verloren: weduwen van 21 jaar tellen wij in de Beweging door hun dood. Deze tijden van de hergeboorte van Europa zijn hard voor den één, bitter smartelijk voor den ander. Ook onze kameraden, die nu twee ja ren reeds in tropische concentratiekam pen vertoeven, eerst in Nederïandsch- Indië, nu waarschijnlijk ergens in Britsch-Indië, zij zijn zeker op dezen dag met hun gedachten bij ons, zooals wij bü hen. Wij weten, dat de wereld door wraakgierigheid geen stap nader komt. Maar dat beteekent niet, dat het geen hier is en wordt aangedaan, onge straft zal moeten blijven. Ik hoop, dat men dit vermaan zal ver staan, daar, waar men ooren heeft om te hooren. Onze verwanten zijn daar in hun macht, hun verwanten zullen wij, zoo noo dig, hier kunnen vinden. Hopen wij, dat de te vereffenen rekening zoo klein mogelijk zal zijn, want niets is erger dan strijd van volksgenoot tegen volksgenoot. Mijn kameraden, ik heb de zekerheid, dat ons volk f°n eervolle plaats zal kun nen innemen in het nieuwe Europa, dat dat het opgeroepen zal wordien tot deelne ming aan den opbouw daarvan, als het be zield zal zijn door den geest van het na tionaal socialisme, hetwelk ons reeds ja renlang heeft bezield. Ik ben er volkomen van op de hoogte, dat er onder ons zijn, 'die wel het etiket nationaal-socialist dragen, doch in de prak tijk geenszins daarnaar handelen. Zeker, zij doen afbreuk aan het ideaal, afbreuk aan het aanzien der beweging. Het eenige middel dat ik daartegen ken is, er niet over spreken en zelf een beter voorbeeld geven. Het is bijna 33 jaar geleden dat Bleriot er in slaagde om als eerste met een vlieg tuig het kanaal over te steken. Dat was een wonder van techniek, van durf en be kwaamheid. Wanneer men echter naast het door hem geconstrueerde samenstel van draden en latten en doeken, het moderne vliegtuig plaatst, schudt men het hoofd en vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat iemand zijn leven aan zulk een toe stel heeft toevertrouwd. Wij verkeerer

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1