DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fMomentjeN MAANDAG 11 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10248 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Tweede verplichte bijeenkomst ter controle van de voormalige Nederlandsche weermacht 1) VERPLICHT TOT AANMELDING ZIJN ALLE: a) Beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Ne derlandsche land- en zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actie ven dienst waren. b) Beroepsofficieren van het voormalige Nederlandsche koloniale leger t/m den leeftijd van 55 jaar. 2) OP 15 MEI 1942 14 UUR PRECIES moet de tot aanmelding verplichte te persoonlijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: In de provincies: Groningen Friesland 1 Overijsel i Drenthe Verplichte bijeenkomst te: ASSEN, Friesland-kazerne. (Wilhelmina-kazerne), Drenthsche Hoofdvaartstraat 153. Noord-Holland EDE, Maurits-kazerne. (infanterie-kazerne) Stationsweg. BUSSUM, v. d. Palm-kazerne, Amersfoortsche Straatweg. Zuid-Holland BREDA, Chasse-kazerne, Zeeland Vier Windenstraat 4. Noord-Brabant) ROERMOND, Limburg Ernst Kasimir-kazerne. 3) leder tot aanmelding verplichte moet medebrengen: a) Een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje, militaire documenten enz). b) Twee foto's van recenten datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuld: Familienaam': Alle voornamen: Geboorteplaats: Geboortedatum: Gehuwd, ongehuwd, gescheiden: Laatste militaire rang: Laatste legerafdeeling: Tegenwoordig beroep: Arbeidsplaats en/of werkgever: Tegenwoordig adres: Woonplaats: straat: invullen in blokletters of met schrijfmachine. 4) Niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen ten gevolge. 9 Mei 1942. Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Paus-leest Pausfeesten worden door het katholieke volk altijd met hartelijk meeleven gevierd. Deze week is het een Pausfeest! Woensdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat Paus Pius XII de bisschoppelijke wijding ontving, en deze herdenkingsdag zal in Nederland wor den gevierd op het feest van 's Heeren Hemelvaart a.s. Donderdag, zooals onze Bisschoppen hebben vastgesteld en hebben medegedeeld in een schrijven, dat gisteren in de kerken is voorgelezen (en dat wij in ons volgend nummer zullen opnemen). Dit Pausfeest wordt onder geheel andere omstandigheden gevierd dan vorige Paus feesten! In het lijvig werk van dr. Jules Persijn over Schaepman hebben we nog 'ns nageslagen het Pausfeest ter gelegen heid van het vijf en twintigjarig paus schap van Pius IX (de eerste Paus na den H. Petrus, die 25 jaar de Kerk heeft be stuurd). Toen werd o.m. in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van negenduizend menschen, waar voor het eerst werd uitgevoerd Schaepman's tweede Pauslied, gecompo neerd. door Verhulst: „Wat zijt gij groot, gij, Koning van den tijd", van welke bij eenkomst Persijn getuigt: ,,'t Was een ver voering, waarbij geen mensch nog het tra- ditioneel-flegmatisch Nederland zou heb ben erkend". „Een eindelooze ovatie storm de los op den grijzen Verhulst en den blon den Schaepman". Het is nu niet zulk een titel voor feestvreugde als een zilveren paus-jubileum. Maar onder andere om standigheden zou toch zeker ook nu een uiterlijk huldebetoon van katholiek Neder land geestdriftig zijn gebracht! Ieder zal betreuren de oorzaak, waarom dat nu moet worden nagelaten. De oorzaak, die, zooals onze Bisschoppen zeggen, ligt in het allerdroevigste feit, dat „nu de we reld geteisterd wordt door den verschrik- kelijksten oorlog, die zij ooit gekend heeft, waarin ook de zonen van den H. Vader als doodsvijanden tegenover elkaar staan". Het is te betreuren, dat er niet een feest-' vreugde, een feestjubel kan losbranden en uitslaan uit de harten.... Maar toch toch zal er misschien juist nu beter wor den feestgevierd! **et is enkele jaren geleden, dat wij op s Pausen verjaardag met een der Leidsche pastoors een wandeling door enkele stra ten van Leiden maakten. Bij het zien van de vlaggen, die flinke katholieken vrij en blij hadden laten wapperen, maakte deze pas toor de opmerking: hoe velen dezer katho lieken zouden vanmorgen onder de heilige Mis voor den Paus hebben gebeden?... Het is eigenlijk kortzichtig en onbedui dend, het is eigenlijk ergerlijk-onredelijk onredelijk: in liet licht van beginsel en Ge loof als wij een Pausfeest vieren zon- d sr den Paus de gave te schenken van gebed en goed werk. Dat is eigenlijk kort zichtig en onbeduidend, al zou het een feest zijn, zóó grandioos, als dat wij hierboven memoreerden. alle 0Penbare feestvreugde en uiter lijk huldebetoon wegvalt, nu moét de aan dacht geconcentreerd op de zuiver gods dienstige viering, welke moge dragen, naar cien wensch van den Paus, „het karakter van vurige godsvrucht"! Wjj zullen op Hemelvaartsdag in den "•st staan en knielen rondom onze Bis hopen om met hen te bidden voor onzen Pius xn.' Waarschuwende straffen Het Nederlandsche volk is thans met ontstellende duidelijkheid geplaatst voor het feit. dat economische misdrijven in de zen tijd zwaarder gewogen dienen te wor den dan ooit in vredestijd. Het vorige week vöor het Deutsche Obergericht beëindigde strafproces inzake de inbraak in het dis- stributiekantoor in de Oosterpankstraat te Amsterdam, waarbij de voornaamste da ders ter dood zijn veroordeeld, moet het volk in de ooren hebben geklonken als een krachtig vermaan, om de zwaarte te besef fen van misdaden, die de voorziening in de eerste levensbehoeften van het Neder landsche volk in ernstig gevaar brengen. Voor het eerst is in een dergelijk geval het Duitsche strafrecht toegepast, hetgeen mogelijk gemaakt werd door- de Verorde ning van den Rijkscommissaris omtrent de Duitsche jurisdictie in strafzaken van Juli 1940, Door deze Verordening wordt o.a. een misdrijf, dat gevaarlijk is voor de ge meenschap en vooral indien het de voed selpositie in gevaar brengt, gebracht onder de jurisdictie van een Duitsche rechtbank, die bevoegd is om het Duitsche strafrecht toe te passen, indien het door den Rijks commissaris uitgevaardigde recht of het bestaande Nederlandsche strafrecht niet voldoende is. Zoodoende heeft het Ober- gericht hier gebruik gemaakt van de Duit sche Verordening op de Oorlogseconomie van September 1939, welke in bijzonder ernstige gevallen de bevoegdheid verleent om de doodstraf toe te passen. Dat het hier wel een bijzonder ernstig geval betreft, sprak zeer duidelijk uit de toelichting van den president van het Ober- gericht, die met enkele pakkende cijfers de hoeveelheden levensmiddelen, die door het verwerpelijke optreden der beklaag den onttrokken zijn aan de regelmatige voedseltoewijzing. Niemand kan zich met eenige redelijk heid erop beroepen, dat hij niet voldoende gewaarschuwd was. Integendeel vaak ge noeg is van bevoegde zijde een beroep ge daan op het inzicht en het plichtsbesef van ieder afzonderlijk Nederlander jegens de volksgemeenschap. Dringende waarschu wingen, die geen twijfel lieten bestaan over de ernstige consequenties voor den dader, die zich op gewetenlooze wijze ver grijpt aan de belangen der Nederlandsche bevolking als geheel, hebben niet ontbro ken. Het is derhalve niet meer dan begrij pelijk, dat de voornaamste daders thans getroffen zijn door de volle zwaarte van de wet. Meer dan 150 andere, door eigen schuld in dit proces betrokken personen, staan voor de behandeling van him zaak. Aan het hoofd van de lijst der ter dood veroordeelde beklaagden staat de ambte naar van het distributiekantoor A. Thu- ring. Hij heeft den daders, de inbraak en den diefstal der distributiepapieren met raad en daad mogelijk gemaakt. Het door zijn bureau in hem gestelde vertrouwen heeft hij op de meest euvele wij-ze teleur gesteld en zijn plicht om zorg te dragen voor een rechtvaardige verdeeling dier hem toevertrouwde distributiepapieren heeft hij op gewetenlooze wijze geschonden. Dit verraad heeft hij zich door de mededa ders met geld laten betalen. De eveneens ter dood veroordeelde beklaagde, Louis Kesseler is niet alleen een van de voor naamste inbrekers, maar ook de man, die in de eerste plaats verantwoordelijk moet worden gesteld voor den verkoop van den reusachtigen buit. De beide beklaagden van Batum en de Vries zijn verscheidene Dr. LEY SPREEKT IN DEN HAAG EN AMSTERDAM Plechtige Duitsche vaandelwijding DR. ROBERT LEY EN DE RIJKSCOM MISSARIS SCHETSEN DE DUITSCHE EENHEID EN GERMAANSCHE LOTSVERBONDENHEID. In een feestelijk-plechtige samenkomst van nationaal-socialisten, in hoofdzaak Duitsche mannen en vrouwen, Hitierju- gend en een aantal leden der N.S.B., in aan wezigheid van den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, Oberdienstleiter Schmidt, den bevelhebber der weermacht hier te lande, generaal Christiansen, de commissarissen-generaal Rauter en Wim- mer, gezant Bene en van verscheidene hooge Duitsche officieren en leiders van geestverwante organisaties, waar bij de N. S. B. was vertegenwoor digd door haar plv. leider van Geel kerken, heeft dr. Robert Ley Zondagmid dag in de geheel gevulde groote zaal van den Haagsohen Dierentuin in zijn kwali teit van Reiohorganisationsleiter de vaan dels gewijd, welke toebehooren aan de hier te lande gevestigde Duitsche werkersver bonden. De leider van het Arbeirsbereich in den Niederlanden, Oberdienstleiter Schmidt, opende de vergadering. REDE Dr. LEY. Dr. Ley, die met een geestdriftig applaus werd begroet, hield eén bezielende rede, waarin hij schetste wat de Duitsche volks gemeenschap beteekent, die aan Hitler is te danken. Hij herinnerde aan de tijden rond denvorigen wereldoorlog, toen het Duitsche volk zich die eenheid nog niet be wust was, ondanks de grootste beproevin gen, welke het moest doorstaan. Dr. Ley ging verder de geschiedenis van het Duit sche Rijk na, dat 300 jaren geleden zijn een heid verloor en dat reeds als drager van de cultuur in Europa optrad, toen Enge land nog een onbekend eiland was. Eerst na den wereldoorlog is een een voudig soldaat uit de ipillioenen soldaten, een eenvoudig arbeider uit de millioenen arbeiders, opgestaan om het Duitsche volk bewust te maken van zijn saamhoorigheid: Adolf Hitler, die met zijn ideaal dat volk aaneensmeedde, ondanks heftige en felle bestrijding door allen, die van de verdeeld heid meenden te moeten leven. Dien strijd heeft Hitier gewonnen doordat hij zijn hart gaf aan het Duitsche volk. Dank zij den Fuehrer vormen thans de 85 millioen Duitschers een onverbreekbaar blok, als van beton. Het Duitsche volk, zoo riep dr. Ley met stemverheffing uit, behoort aan Adolf Hitler en aan geen ander. Ook herinnerde dr. Ley aan den datum van heden twee jaren geleden, toen de aan val op het Westen in den aan Duitschland verklaarden en door Hitier niet gewilden oorlog begon. Spreker noemde dezen oor log een strijd van Duitschland tegen Juda, van het socialisme tegen het kapitalisme, van den arbeid tegen het geld. Wat het Nederlandsche volk betreft ver klaarde spreker overtuigd te zijn, dat dit niet door de wapens, doch slechts door de nationaal-socialistische gedachte kan wor den gewonnen en hij schetste daarbij de verbondenheid van het Germaansche bloed van het Duitsche en het Nederlandsche volk. De Fuehrer, aldus dr. Ley, is de trouwste kameraad van ons allen. Hoe groot Adolf Hitler moge zijn als staatsman, als volksleider, als soldaat, het grootste is hij als mensch en kameraad. Tenslotte wijzend op de syimbolieke be- teekends van het vaandel der nationaal- socialistische volksgemeenschap ging dr. Ley tot de eigenlijke wijding der op het podium opgestelde vaandels over, waarbij het muziekkorps der Duitsche Ordepolitie in plechtig lanigzaam tempo het Horst- Wessellied deed weerklinken. Hij herdacht hierop de gevallen kame raden, waarbij de muziek het lied „Ik had een Kameraad" ten gehoore bracht. malen eerder gestraft en zijn bekende fi guren uit de Amsterdamsche onderwereld. Zij hebben evenals Kesseler gehandeld uit snood winstbejag. Bij de Vries komt diaar nog bij, d'at hij beschikte over inkom sten, die volstrekt voldoende waren voor zijn levensonderhoud. De Jood Abraham Pots, over wien eveneens de maximum straf is uitgesproken, heeft zich weliswaar gehouden buiten de inbraak zelf, doch hij heeft den handel in het gestolene in zeer grooten onwang gedreven en daarbij in enkele weken tijds aanzienlijke geldbedra gen bijeen gegaard. Hetzelfde geldt voor den laatste der ter dood veroordeelden, be klaagde P. van Dieren, die de belichaming is van het type van den sluikhandelaar. Van hem uit leidt een schrikwekkend groot aantal helerszaken naar andere personen, die thans door zijn schuld op de beklaag denbank hebben gezeten of daar nog zul len verschijnen. Ook hij had als pensioen trekker geen enkele aanleiding om door onrechtmatige zaken geld te verdienen. Bij al deze beklaagden moet die impuls tot de daad gezocht worden in een gewetenlooze snoodte zucht naar gewin, die hen heeft doen worden tot misdadigers jegens de ge meenschap van hun Nederlandsche volks- genooten. Het verloop en het einde van dit pro ces beteekent een dringende waarschu wing. De bezettingsmacht heeft tot taak de openbare orde in Nederland te beveili gen waaronder de zorg voor de voedsel positie der bevolking een eerste plaats in neemt. Het proces heeft bewezen, hoe hoog de bezettingsmacht die taak opvat en hoe streng zij* optreedt tegen degenen, die de uitvoering van die taak in ernstige mate trachten te storen. RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER SEYSS-INQUART SPREEKT. Rijksminister Seyss-Inquart dankte den Reichsorganisationsleiter in hartelijke be woordingen namens de in Nederland wo nende of verblijf houdende Duitsche volks- genooten en gaf opnieuw uiting aan de ge voelens van lotsverbondenheid van allen die van Germaanschen bloede zijn en bo venal van de trouw aller Duitschers aan den Fuehrer. De taak van de in het buiten land wonende Duitschers, aldus spreker, is verre van gemakkelijk, doch zij worden gedragen door de gedachte der Duitsche eenheid, die zij veel eerder en veel inten siever nog dan de in Duitschland wonenden moeten hebben aangevoeld. Namens hen zegde spreker aan dr. Ley volledigen steun toe. Juist heden, aldus de Rijkscommissaris, op den tweeden verjaardag van de komst der Duitsche troepen in Nederland, is er alle aanleiding voor een plechtigheid als deze, die wederom getuigt van onze beg in- seltrouw aan volk en Fuehrer. De taak, waarvoor Duitschland onder Hitiers leiding is gesteld, is grootsch als geen andere, want het gaat thans om het bestaan of niet-bestaan van het avondland, van de cultuur in Europa. De Duitschers hier te lande hebben hun bijzondere taak. Zij blijven onwankelbaar staan op de post, waar de Fuehrer hen gesteld heeft. Spreker bracht tenslotte hulde aan de soldaten, die aan de fronten strijden en die getoond hebben den sinds anderhalve eeuw meest barren winter in het Sow jet- Russisch gebied te doorstaan, hetgeen him mogelijk was omdat het hart van den Fuehrer bun daartoe den noodigen gloed verschafte. De samenkomst eindigde als gebruikelijk met het Deutschlandlied en het Horst Wes- sellied. Enthousiaste vergadering in Concertgebouw te Amsterdam In hét concertgebouw te Amsterdam is gisteravond een groote gemeenschappelijke bijeenkomst gehouden van het Nederland sche Arbeidsfront en het Deutsche Arbeits- front ter gelegenheid van het bezoek van den leider van het D.A.F., Reichsorganisa tionsleiter dr. Rob. Ley, aan Nederland. Een stampvolle concertgebouw-zaal, die zelfs op de balcons geen leege plaats toon de het blauwe zaaltje was eveneens ge vuld heeft den Duitschen leider een grootsche ontvangst bereid. Er was een enthousiaste stemming, men juichte dr. Ley bij zijn komst hartelijk toe en men heeft met diepe aandacht geluisterd en door herhaald applaus zijn instemming be tuigd. Ook de rede van den leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront, den heer Wou denberg, die bij zjjn verschijnen met een stormachtig applaus werd begroet, verwek te geestdriftige bijvalsbetuigingen. De zaal was op stijlvolle wijze versierd. Op het podium hingen oranje-wit-blauwe en roode vlaggendoeken met de emblemen van het D.A.F. neer en het geheel was om zoomd met roode en witte bloemen op een rood fond. Langs de balcons waren guir landes van sparrengroen op rood doek aan gebracht. Vele autoriteiten hadden vóór in de zaal plaats genomen. Tot hen behoorden: General-Kommissar Schmidt, de General- Kommissar für das Sicherheitswesen und Hoehere Polizeifuehrer S.S. Gruppenfueh- rer Rauter, de secretaris-generaal van het departement van Financiën en president van de Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, de burgemeesters van Amsterdam en Haarlem, de heeren E. J. Voute en S. L. A. Plekker en verschillen de vertegenwoordigers der N.S.D.A.P., N. S.B., D.A.F. en N.A.F. REDE VAN WOUDENBERG. Na een kort openingswoord door den Stellvertretenden Gau-hopman der D.A.F., Kretschmar, ving de heer Woudenberg zijn rede aan. Op dezen lOen Mei, een stralenden lente dag vol beloften, zoo zeide de heer Wou denberg, gaan onze gedachten terug naar den lOen Meidag twee jaren geleden, toen ook op een stralenden lentedag de vlieg machines boven ons ronkten en dood en verderf brachten. Op dien dag werden wij in gevangenissen gesmeten tegelijk met Duitsche kameraden. Daar in die gevange nissen is een lotsgemeenschap ontstaan en wij hebben nadien elkander in de oogen gezien en elkander beloofd: het zal nooit meer gebeuren, dat menschen van één bloed elkander zullen bestrijden op deze wijze. Er moet integendeel samen ge bouwd en gewerkt worden. En dat gebeurt thans. Er wordt gezamenlijk gewerkt aan den bouw van een nieuw Europa door de menschen van Germaanschen stam. Uitvoerig ging de heer Woudenberg in op het streven van het Nederlandsche Ar beidsfront, dat een zuiver Nederlandschen naam draagt en ook zuiver Nederlandsch is in zijn uitingen. Aan het Oostelijk front wordt thans be slist over het lot van Europa en ook over het lot van het Nederlandsche volk en den Nederlandschen arbeider. Ook Nederlan ders hebben zich in dezen strijd ingezet: Zij zijn bereid hun leven te geven en too- nen zich daardoor inderdaad de beste socia listen die er bestaan. Immers zij geven meer aan de gemeenschap dan zij terug verlangen. Dat alle Nederlandsche werkers hun krachten samenbundelen in het Neder landsche Arbeidsfront! Met dezen wensch besloot de heer Wou denberg zijn hartelijk toegejuichte rede voering. DER BLOEMEN TROOST. De wind kan waaien wat hij wil, de bloemen bloeien. Zij zijn uit de bol gekomen en kleuren de velden. Als andere jaren gaan ook in deze nieu we levensomstandigheden de men schen naar de bloemen. En zij heb ben gelijk. Bloemen zijn een van de waarlijk schoone dingen, welke het leven biedt. Nu zoeken de menschen de bloemen en verzadigen zich aan de eindelooze schoonheid van een na tuur, die ook nu na het barre jaar getij de menschen niet in den steek laat. En dit is nu hun eenige verblij ding. Een vreugde voor het versom berd oog. Er is toch nog ongerepte schoonheid. De natuur is beter dan de menschen, wier mehschelijke na tuur zoo dikwijls valsch geleid wordt door het verstand. Dat is de paradox van ons leven, dat het verstand de vijand is van het verstand. Het ver stand, dat onze daden vertroebelt en de natuur verkracht is de vijand van het verstand, dat verstandig genoeg zou moeten zijn om zulke dingen niet te doen. Maar bloemen zijn dapper. Zij trotseeren de koude, zij buigen het hoofd in den wind, maar heffen zich weer op en blijven staan. En schenken ons hun schoonheid. Laten wij die schoonheid dus aanvaarden. En dankbaar zijn. REDE VAN Dr. LEY. De leider van het D.A.F., dr. Robert Ley, die vervolgens het poftium betrad, sprak allereerst eenige woorden van .bezinning op den lOen Meidag. Wij begrijpen dat deze dag voor Nederlandsche menschen moeilijk is, zoo zeide spr. Toch echter was deze dag noodzakelijk en in de geschiedenis voorbeschikt. De oorlog van heden is gcon oorlog te gen Nederland, Frankrijk. Noorwegen of de Balkan. Het is geen oorlog van volken tegen volken, doch een strijd van nationaal bewusten tegen het parasietendom, zooals dat zich in het Jodendom heeft geopen baard. De strijd in Duitschland om de ziel van het Duitsche volk heeft vele dooden ge kost. Het Duitsche volk was verdeeld in vele partijen, secten en vakverbonden. Het individu overheerschte. Er was geen bin ding, geen gemeenschap. Ieder droeg zijn eigen vlag voor zich uit en de staat moe digde dit individualisme en sectarisme aan. Er waren profeten, die den ondergang van het Avondland voorspelden, achter de coulissen speelde de Jood zijn spel. Hij predikte de haat en den klassenstrijd on deed alles om de voorspelling tot waarheid te maken. In Rusland is men erin geslaagd om in 25 jaar een oude cultuur tc vernietigen. En dit bolsjewistisch gevaar bedreigt thans geheel Europa en vanzelfsprekend ook Ne derland. Wij hebben dit mooie land gezien met zijn hoogstaande cultuur en wij be wonderen zijn schoonheid en zijn kracht. De Duitschers zijn niet gekomen om dit land te plagen. Zij willen integendeel het Nederlandsche volk, dat wij hoogachten, helpen. Het lot der geschiedenis is hard, doch moet gedragen worden. Nederland heeft zijn koloniën verloren. Slechts enkele tienduizenden echter hebben vroeger van deze koloniën baat gehad. Tot die tiendui zenden behoorden zeer zeker niet de ar beiders. En het komt voor het herstel van de Nederlandsche volkskracht juist op de arbeiders en de boeren aan. Niet alleen de ruimte, doch ook het bloed dringt ons tezamen. Europa heeft een gemeenschappelijke cultuur en zal eens een eenheid vormen. De strijd hier voor zal hard zijn. Er zal met kracht gear beid moeten worden. Wanneer dat gebeurt, zal het binnen enkele jaren zoo zijn, dat niets ons meer scheiden kan. Het oude stort ineen. De kapitalistische wereld kraakt in zijn voegen. Het goud wordt onttroond en hiervoo» in de plaats treedt de arbeid. Amerika dat pronkt met een cultuur, welke het van Europa heeft gestolen, poogt ons thans in dit opzicht dc les te lezen en zijn heerschappij op te dringen. Wanneer Europa echter een eenheid gaat vormen zal Amerika spoedig in zijn schulp kruipen. Het herrezen Avondland wacht een groo te toekomst vol ongekende mogelijkheden. In het Oosten ligt een enorm rijk onbe nut, bewoond door menschen die de schat ten van dit land niet weten tc gebruiken en overheerscht door het verjoodschte com munisme. De daar aanwezige waarden zul len ten goede kunnen komen aan het nieu we Europa. In het nieuwe Europa, waarin ook dc Nederlanders met hun grootsche geschiede nis een waardige plaats zullen innemen, zal hard gewerkt moeten worden. Het zal dan ook 'noodzakelijk zijn, dat ondernemer en arbeider tot elkander wor den gebracht. Immers zóó alleen kan de belangrijke taak die wacht, worden ver vuld. Het Arbeidsfront maakt de samen binding der krachten mogelijk en zal dus moeten uitgroeien tot het alle werkers om vat. Onder de geniale leiding van Adolf Hitler, zoo besloot dr. Ley, 2al Europa ze gevierend uit den strijd treden. Napoleon werd door den Russischen winter bedwon gen. Adolf Hitler heeft den Russischen winter overwonnen en daardoor de beslis sing naderbij gebracht. Na een slotwoord door den leider der bijeenkomst werd een driewerf heil op den Fuehrer uitgebracht, waarna de volkslie deren werden gespeeld.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1