VRIJDAG 8 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10246 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mamentje GELDIGE BONNEN S)e Ccki^clieSoii^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L ZES DOODVONNISSEN IN HET GROOTE BONNENPROCES TOELICHTING VAN DEN PRESIDENT. Gisteren heeft het Deutsche Obergericht uitspraak gedaan in het proces tegen de 2? verdachten, betrokken bij de inbraak in het distributiekantoor te Amsterdam en den daarop gevolgden bonnenhandel op groote schaal. Het vonnis luidde: A. Thuring, boekhouder, Amsterdam, doodstraf (eisch: doodstraf). L. Kesseler, bankwerker, Amsterdam, doodstraf (eisch: doodstraf). A. van Batum, monteur, Amsterdam, doodstraf (eisch: doodstraf). C. de Vries, metaalarbeider, Amsterdam, doodstraf (eisch: doodstraf). A. Pots, koopman, Amsterdam, doodstraf (eisch: doodstraf). P. A. van Dieren, pensionhouder, Den Haag, doodstraf (eisch: doodstraf). H. G. Meijer, electro-technicus, Amster dam, 15 jaar (eisch: 15 jaar). Ch. F. J. Bakker, schilder, Amsterdam, 15 jaar (eisch: 15 jaar). A. de Voogt, Kok, Den Haag, 15 jaar (eisch: doodstraf). J. L. Doornheim, koopman, Den Haag, 15 jaar (eisch: doodstraf). P. Dingenouts, lasscher, Amsterdam, 10 jaar tuchthuis (eisch: 12 jaar tuchthuis). J. Petersen, koopman, Den Haag, 10 jaar (eisch: 15 jaar). J. D. Kesseler, stoker, Amsterdam, 9 jaar (eisch: 12 jaar). J. Schouten, veehandelaar, Oostzaan, 6 jaar (eisch: 9 jaar). W. Kila, koopman, Den Haag, 3)4 jaar, (eisch: 5 jaar). S. Brilleslijper, kellner, Amsterdam, 3 jaar (eisch: 4 jaar). J. D. Daudeij, koopman,, Den Haag, 3 jaar (eisch: 5 jaar). S. Turf rijer, koopman, Den Haag, 3 jaar (eisch: 4 jaar). A. J. Bronk, machinist, Den Haag, 2 jaar (eisch: 3 jaar). F. J. de Bie, monteur, Den Haag, 2 jaar (eisch: 3 jaar). A. van Es, teekenaar, Den Haag, 2 jaar (eisch 3 jaar). A. Brilleslijper, vrijgesproken (eisch: vrijspraak). Mr.. M. H. Huygens, advocaat Den Haag, 9 maanden gevangenisstraf (eisch: 1 jaar gevangenisstraf). Allen met aftrek van voorarrest en ver beurdverklaring der in beslag genomen Nadat de president dit vonnis had Voor gelezen, heeft hij daarop een uitvoerige toelichting gegeven. Hieraan ontleenen wij het volgende. De president vestigde er de aandacht op, dat dit proces het omvang rijkste is, dat een Duitsch Gerechtshof bui ten de grenzen van het Rijk te beoordee- ütn kreeg. Meer dan 200 personen zijn er bij betrokken. De 23 verdachten, die thans terechtstaan, vormen hiervan slechts de voorhoede. Nadat spreker de nuchtere feiten, die boekdeelen spreken, had gememoreerd, somde hij nog eens de aantallen toewijzin gen en rantsoenen op, die werden ont vreemd. Deze Ioopen in de duizenden en vertegenwoordigen, in levensmiddelen om gezet, een hoeveelheid die voldoende is om een stad van 80 000 inwoners een jaar van vet, een van 26.000 inwoners van brood en een van 11.000 inwoners van meel en een van 40.000 inwoners van kolen te voorzien. Het Obergericht ontleent zijn comoeten- t:e om in dezen te oordeelen aan de Veror dening 52/1940 van den Rijkscommissaris, v/elke het machtigt zonder te zien naar het staatsburgerschap der betrokkenen, recht te spreken wanneer orde en rust en de voedselvoorziening jn gevaar worden ge bracht, voor zoover het Nederlandsche recht niet in de behoefte voorziet. De Nederlandsche wet en de aangehaal de verordening stellen bv. niet strafbaar het verhandelen van blanco-toewijzingen. Deze worden door haar als „waardelooze" papieren beschouwd. Dat deze opvatting niet strookt met een gezond rechtsgevoel blijkt wel uit het practisch gebruik, dat verdachten er van hebben gemaakt. Voorts werd hier overtreding der Kriegs- wirtschaftsverordnung ten laste gelegd. Deze moet, ten gevolge der bezettingen, ruimer dan in den tekst voorzien, worden geïnterpreteerd. Waarbij niet moet worden vergeten, aldus de president, dat Duitsch- Jp.nd en Nederland op voedselgebied op al lernauwste wijze thans verbonden zijn en nagenoeg één gemeenschap geworden. Verder kan men niet veronderstellen dat een bezettende macht Nederlanders milder zou kunnen laten bestraffen dan haar eigen volksgenooten in voorkomend geval. Wanneer o. a. is aangevoerd, dat de Ne derlandsche rechter reeds een enkel von nis heeft uitgesproken, dan moet er reke ning mede worden gehouden, dat deze den samenhang van het complot niet kende en slechts beschikte over een klein deel der benoodigde gegevens. Had hij deze alle ter beschikking gehad, dan zou hij tot de over tuiging zijn gekomen, dat hij in dezen niet competent was. Deze vonnissen hebben geen geldigheid, omdat voorts voorop moet staan, dat de beoordeelende instan tie ook werkelijk tot oordeelen bevoegd is. De Nederlandsche rechter was dat niet, omdat deze affaire door de groeiende lots- gemeenschap tusschen beide landen en door haren omvang, meer is dan alleen een Nederlandsche aangelegenheid. Zeker on der de huidige omstandigheden. Voorts wees spreker er op, dat er geen verschil in bestraffing mag zijn voor den verdachte, die eerlijk bekent en den ver dachte, die een deel van zijn daden ver zwijgt. Wanneer clementie werd bepleit bijv. - voor verdachte Thuring, dan wijst spreker er op, dat zonder diens bemiddeling en informaties, de overige verdachten nim mer tot hun daad zouden hebben kunnen komen. Dat verscheidene der verdachten niet konden weten, dat de toewijzingen van diefstal enz. afkomstig moesten zijn, is volgens de president niet aanvaardbaar. Al kenden dezen mogelijk den volledigen samenhang niet, toewijzingen, en zeker ongestempelde, worden niet gekocht en verkocht. Ten aanzien van hen, over wie de dood- sxraf werd uitgesproken, merkte de presi dent o.a. op, dat zij zich ten koste van het eigen volk op lage wijze direct hebben ver rijkt. Wanneer het vergrijp van Thuring in di. verband licht is afgeschilderd, over weegt het Obergericht, dat deze man alleen alles wist, hij alleen de gevolgen kon cverzien, en dat hij den eigenlijken inbre kers de mogelijkheid van het slaan van een „grooten" slag in uitzicht heeft gesteld. Daarom zou het onrechtvaardig zijn hem milder te straffen dan een der hoofddaders. Ten aanzien van De Voogt en Doornheim heeft het Obergericht genade voor recht laten gelden. Achtten zij zich belangrijke figuren, de werkelijke centrale figuur hier in Den Haag aldus de president met betrekking tot Van Dieren zat in de volgorde der complottanten een étage hoo- ger. Voorts werden zij niet tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, omdat volgens Germaansche rechtsopvatting opsluiting zonder uitzicht op vrijheid erger is dan de dood. Voorts wees spreker er ten aanzien van S. Brilleslijper op, dat poging tot over treding in sommige gevallen gelijk kan worden gesteld met de overtreding zelve. Wat mr. Huygens betreft, hem is niet meer ten laste gelegd dan hijzelf heeft toe gegeven. De verklaringen van twee zijner medeverdachten, die volkomen met elkaar fn strijd waren, zijn niet in overweging genomen. Deze advocaat heeft een smet ge-worpen op de eer van zijn stand. Wan neer in zijn geval door de verdediging be vreemding werd uitgesnroken over tenlas telegging van overtreding eener Duitsche wet, dan verwondert dit spreker zeer. Want Verdachte wist, dat hier iets voor Duitsche politie-autoriteiten verborgen werd gehouden. Dat hij niet volkomen op de hoogte was van de strafbaarheid van zijn cliënt is te zijnen voordeele uitgelegd. Tot besluit wees de president er op, dat het Obergericht, gezien den omvang van het ontvreemde en de beteekenis der daad, r.iet milder heeft kunnen oordeelen dan het heeft gedaan. Hij bracht dank aan de politie-instanties en aan de verdedigers voor hun medewerking in het proces. Japansclt succes in de Koraalzee De persafdeeling der Japansche marine deelt mede, dat de Japansche vloot giste ren groote successen heeft behaald bij een aanval op een vereenigde Engelsch-Ameri- kaansche vloot in de Koraalzee ten Oosten van Australië. Nader verluidt, dat de Japanners bij den zeeslag in de Koraalzee de Amerikaansche vliegkampscheoen „Yorktown" (19.900 ton) en „Saratoga" (33.000 ton), het Ameri kaansche slas'schin „California" (32.600 ton) en den Britschen kruiser „Canberra" (9850 ton) tot zinken gebracht of zwaar beschadigd hebben. De strijd in Oost-A zie GENERAAL WRAÏNWRIGHT KRIJGS GEVANGEN. Naar Domei meldt, heeft luitenant-gene raal Wrainkright, de commandant der Ame rikaansche en Philippijnsche troepen op Corregidor, zich onmiddellijk na den val van het eiland met de officieren van den staf naar den berg Malinta, midden op het eiland, begeven voor de capitulatie. Hij is door de Japanners gevangen geno men. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, bevonden zich bij den val van Corregidor naar schatting 11.500 personen op de eilanden in de baai van Ma nilla. Naar het ministerie van oorlog in dit verband mededeelt, zijn deze personen ver moedelijk allen in krijgsgevangenschap ge raakt. Volgens een bericht uit Washington maakt het departement van Marine de na men bekend van de 3 mijnenvegers en de 2 kanonneerbooten die bij Corregidor tot zinken werden gebracht. Het zijn de mij nenvegers ,,Tanger", „Pigeon" en „Quail" en de kanonneerbooten „Dahu" en „Lu- zon". Het bericht voegt er aan toe, dat klei ne eenheden van de vloot vóór het staken van de vijandelijkheden werden vernield. Domei bericht verder, dat Japansche troepen vandaag aan land zijn gegaan op het eiland Caballo, ten Zuid-Westen van Corregidor, en het geheel hebben bezet. In de buurt van de Salomons-eilanden concentreeren de Japanners o phet oogen- blik sterkere vlootstrijdkrachten. Verder heeft de geallieerde luchtmacht Rabaul op Nieuw-Guinea aangevallen. IN EEN PAAR REGELS Volgens den Britschen berichtendienst heeft Stafford Cripps in het Lagerhuis me degedeeld, dat alvorens het Huis op Pink sterreces gaat een openbaar debat van twee dagen over den oorlogstoestand zal De aanval op Madagascar FRANSCHEN STAKEN VERZET TE DIEGO SUAREZ. De gouverneur-generaal van Madagascar heeft de Fransche regeering telegrafisch ervan in kennis gesteld, dat de Fransche strijdkrachten te Diego Suarez het verzet gestaakt hebben. Op den derden dag van een ongelijken strijd, zoo wordt in het des betreffende bericht gezegd, waarbij de aan valler over talrijke machtige zeestrijdkrach ten, aanzienlijke afdeelingen troepen, uit gerust met pantserwagens en talrijke vlieg tuigen beschikte, die Diego Suarez onop houdelijk bombardeerden, hebben de ver dedigers ten slotte den strijd moeten sta ken. Zij hebben dat pas gedaan, toen het den vijand, nadat het terrein meter voor meter verdedigd was, gelukt was, zich meester te maken van het laatste centrum van tegenstand. Elk ander punt van Ma dagascar, zoo sluit het bericht, zal met de zelfde vastberadenheid verdedigd worden. Churchill heeft volgens den Britschen be-4 richtendienst in het Lagerhuis verklaard, dat „teneinde onnoodig bloedvergieten te vermijden" met de uitrusting van de troe pen en de voorbereidingen voor den aan val op Madagascar reeds drie maanden ge leden is begonnen. Churchills verklaring wordt door de be voegde kringen te Vichy gekenmerkt als een bevestiging van de Fransche stelling, dat hier sprake is van een sinds lang voor bereide onderneming. Tevens vormen de uiteenzettingen van den Engelschen mi nisterpresident, naar meening van dezelf de kringen, een or dubbelzinnige weerleg ging van het Engelsche propagandistische argument, dat Engeland zg. den Japanners vóór heeft willen zijn. Als zuiver gehuichel, waaraan Frankrijk inmiddels van de kant van Churchill wel gewend is geraakt, noemt men ten slotte het „leedwezen", dat de Engelsche premier geuit heeft over het feit, dat er bloed gevloeid heeft tusschen Fransche en Engelsche troepen. Wat men kan gelooven van Churchills belofte, dat de actie tegen Madagascar slechts een episode is en een stap naar de „bevrijding van Frankrijk", toont de En gelsche en vooral de Engelsch-Fransche ge schiedenis voldoende aan. Het is n.l. be kend, dat Engeland nog nooit heeft terug gegeven, wat het geroofd heeft. In dit verband werd Donderdagavond te Vichy aan de Fransche en buitenlandsche pers een commentaar beschikbaar gesteld op de Engelsch-Fransche betrekkingen. Sinds den wapenstilstand, zoo wordt daarin gezegd, hebben de Engelschen altijd op kos ten van Frankrijk met het geringste risico prestige-successen nagestreefd, om het on behaaglijke gevoel in Engeland weg te ne men, dat ontstaan is door de onafgebroken militaire en diplomatieke nederlagen. Na de desertie in Duinkerken en aan de Som- me in Juli 1940, zoo wordt in het commen taar verder gezegd, stelde Engeland zich jegens Frankrijk schadeloos door zijn aan val op Mers el Kebir en op Dakar. Ook na ziin nederlagen van 1941 in Libye, Joego slavië en Griekenland, wreekte het zich opnieuw op Frankrijk met de aanvallen op Syrië. Na de nederlagen van Hongkong en Singapore betaalde Frankrijk weer de re kening, in den vorm van Engelsche bom bardementen op Parijsche woonwijken. Na de desillusie in Indië en ra de nederlaag in Birma, komt p-^vp] 0p Mada gascar. Ten aanzien van deze gebeurtenissen moet men zich ernstig afvragen, of Frank rijk vijand no. 1 van Engeland is. De roep der bolsjewieken om een tweede front be antwoordt Engeland met een aanval op Madagascar, dat 6.000 K.M. van het Soviet- frort verwijderd is. De Britsche regeering, zoo besluit bet commentaar, begaat een der lafste zeerooversstreken, teneinde voor zijn bondgenooten zijn uitstervend prestige weer tot leven te wekken en bij het En gelsche volk een zekere populariteit te her overen, en om ten slotte te kunnen zeggen: „Wij hebben Singapore wel verloren, maar wil' hebben daarvoor Parijs gebombardeerd. Wij hebben Birma wel prijsgegeven, maar daarvoor hebben wij den Franschen Mada gascar ontstolen". BISSCHOP VAN DIJON VERONTWAARDIGD. De bisschop van Dijon, een voormalig frontsoldaat, levert in een herderlijken brief scherpe critiek op de aanvalsacties van de Engelschen tegen Frankrijk en ver klaart, dat er geen voorwendsels kunnen bestaan voor bombardementen, die dood en verderf brengen over duizenden men- schen, die gisteren nog bondgenooten van Engeland waren en wier eenige levenson derhoud ligt in het werk van hun handen. Exchange Telegraph meldt uit Leningrad, dat de stad bijna geheel door de burger bevolking is ontruimd. Slechts het garni zoen, dat de laatste weken nog aanzien lijk is versterkt, en de arbeiders en arbeid sters der bewapeningsbedrijven zijn in de stad gebleven. Deze maatregel werd ge troffen om het ravitailleeringsprobleem van de belegerde stad te vergemakkelij ken. DE STEMMING IN DE VER. STATEN (Bijzondere correspondentie). De vroegere republi'keinsohe candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten, Wendell Willkie, publiceert een door de „Daily Telegraph" weergegeven artikel in het Amerikaansche blad „Look", waarin hij zich erover beklaagt, dat het den Amerikanen ontbreekt aan oprechte leiders. Men vertelt het volk niet de waar heid, aldus Willkie, en het meerendeel der Amerikanen is er nog altijd niet van over tuigd. dat het hun eigen oorlog is, die thans gevoerd wordt. Deze uitlating van den leider der op één na de grootste politieke partij van de Ver. Staten, die tevens een intiem vriend van Roosevelt is, weegt stellig zwaarder dan de proeven, die het Gallup-instituut pleegt te nemen van de beweerde Amerikaansche oorlogegeestdrift. Zij weerspiegelt tevens de teleurstelling van een berucht oorlogs ophitser, die er niet bij kan, dat het Ame rikaansche volk ondanks de geweldige pro pagandistische inspanningen der oorlogs- ophitsende elementen, lethargisch tegen over den loop der gebeurtenissen staat. De onverschilligheid en nalatigheid, waarmede de gemiddelde Amerikaansche burger Roosevelts oorlog beschouwt, treedt ook in andere uitlatingen naar buiten. De jongste redevoering van Donald Nelson over het sleepende verloop der oorlogs- produotie, was in dreigenden toon gesteld. Nelson ergert zich erover, dat de Ameri kaansche vak vereen igimgen in weerwil van den oorlog vasthouden aan haar moeizaam veroverde sociale rechten, slechts ongaarne instemmen met een verlenging van den werktijd en in plaats daarvan loonsverhoo- ging eischen. Reeds heeft Nelson de af schaffing langs wettelijkien weg aangekon digd van het betalen van overuren en van betaling voor arbeid op Zon- en feestda gen, indien de arbeiders deze beperkingen niet „vrijwillig" aanvaarden. Ook de waar nemend procureur-generaal, Thurman Ar nold, klaagde de arbeiders aan van achte loosheid. De „New York Times" publiceert een bericht, dat kenmerkend is voor de stem ming in de Amerikaansche zeevaart. Daar in wordt meegedeeld, dat de laatste weken niet minder dan 8.900 zeelieden van Ame rikaansche schepen zijn gedeserteerd en door de politie gezocht worden. Hetzelfde blad maakt melding van het afkondigen van 13 geboden, waartoe de verdediginigs- raad der stad Ventnor zich genoopt zag, „om het hoofd te bieden aan de onverschil ligheid ten aanzien van dien oorlog". Van de Amerikaansche burgers wordt daarin geëischt, dat zij „hun mond houden, hun auto in de garage laten, alles gelooven wat de regeerirug zegt, defensie-obligaties koo pen en belasting betalen". Voorts worden zij gewaarschuwd tegen hamsteren en wordt hun afgeraden naar Washington te reizen om over rantsoenen te klagen. Tevens wordt hun de raad gage ven, zich niet „achter den Oceaan" te verstoppen." Het tijdschrift „Time" neemt ten aanzien van de rantsoeneeringen een standpunt in met de volgende zinsnede: „Er zijn_ ook geen nieuwe hoofdkussens meer om in te knersetanden, want alle veeren van een den en ganzen zijn voor het leger in beslag genomen". Treffender kan de Amerikaansche situa tie nauwelijks gekarakteriseerd worden. De politiek van Roosevelt heeft onder het Amerikaansche volk de stoel weggetrokken waarop het zit, en het kussen waarop het des avonds zijn moede hoofd neerlegt. De Amerikaan moet staan, marcheeren en vechten, zonder te weten waarvoor. BINNENLAND KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastgesteld: 11 Mei 10.00 Uhr Rotterdam, Deutsches Haus. lö.OO Uhr Den Bosch, Hotel N.-Brabant, Markt 45. 12 Mei 10.00 Uhr Eindhoven. Huis Maria, Kruisstraat. 16.00 Uhr Roermond, N.S.D.A.P. 13 Mei 10.00 Uhr Arnhem, Weberstr. 16b 16.00 Uhr Zwolle, Kasemenun- terkunft, school a. d. Turfmarkt. 14 Mei 10.00 Uhr Groningen, Concert huis, Poelestraat. 16.00 Uhr Leeuwarden, Huize Schaaf Breedstraat. 15 Mei 10.00 Uhr Amsterdam, School Lepeweg 13. 16.00 Uhr Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei 10.00 Uhr Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout- scheweg. worden gehouden. De Turksche autoriteiten hebben voor zorgsmaatregelen getroffen langs de grenzen van den Kaukasus, van Iran en Irak. Maarschalk Pétain heeft zich gister avond naar *zijn buitengoed te Villeneuve- Loubet begeven, waar hij eenige dagen zal doorbrengen. AANVRAGEN VAN BEDRIJFS- VERGUNNINGEN. De Staatscourant van 7 Mei 1942 bevat een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij met ingang van 8 Mei wijziging wordt gebracht in de rege ling van aanvragen van bedrijfsvergunnin- gen, voor zoover deze betrekking hebben op bepaalde producten en artikelen op het gebied van de voedselvoorziening. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de in de bladen opgenomen desbetreffende officieele publicatie. Wij verwijzen ook naar een publicatie inzake het uitgeven van land voor volks tuinen. VRAGEN STAAT VRIJ. Zoo gauw ik mijn stem verhef om mijn inzichten te verkondigen betref fende spijs en drank, zijn er onmid dellijk lezers, wier door culinaire moeilijkheden gerimpeld gelaat ver heldert in het bewustzijn, dat hier de man is, die in zijn deskundigheid hun moeilijkheden zal weten op te lossen. Dan komen de vragen los. Ik mag die treurende zielen niet in onwetendheid laten, hier zijn de antwoorden. Mevr. v. H. te Leiden: U hebt aardappelen, die zijn gaan spruiten en u wilt dat zoo laten, omdat het op de zolder zoo'n aardig gezicht is. Zou ik niet doen. Breek de spruiten eraf en kook deze als groente, met een bo dempje water. Wacht twee dagen, tot zij bijna gaar zijn, voeg er daarna de aardappelen aan toe en u krijgt een voortreffelijke stamppot van hoog vi taminegehalte. Grietje K. te Groenendijk: U wilt meer suiker hebben en toch uw jam niet missen. De oplossing is heel eenvoudig. Doe jam in de koffie. Gerrit van R. te Voorscho ten: U is vrijgezel en u kookt uw eigen potje. O, gelukkige, daar nie mand u op de vingers kijkt bij 't spit ten in de boterpot. Intusschen ook van 1 gram vleesch kan men een heerlijke jus maken, als u maar zui nig bent met water en royaal met de boter. Mevr. Giovanni S. te Lei den: Voor saucijsjes bij de Italiaan- sche bloemkool is de oplossing nog niet gevonden. Ik neem momenteel proeven met aardappelpitten, een korstje oud brood, bruineboonenwater en een bouillonblokje. Ik heb goede hoop op een voortreffelijk saucijsje. De proeven worden voortgezet. Andere vragen moesten wegens ge brek aan plaatsruimte blijven liggen. BONAANWIJZINGEN Voor de week van 10 t/m 16 Mei 1942 zijn voor brood, vleesch en aardappelen de bonnen, genummerd 24A en 24B, geldig verklaard. Voor de periode van 9 t/m 16 Mei 1942 geeft bon 24 van de boterkaart recht op het koopen van een rantsoen boter of spijsolie en bon 24 van de vetkaart op het koopen van een rantsoen boter, margarine vet of spijsolie. voegende gee" recht op het k°°Pen van: 10 Mei t/m 16 Mei 1942. 24-A Brood 24-B Brood 24-A Vleesch 2i1-B Vleesch 24-A Aardapp. 24-B Aardapp. 19 April t/m 16 Mei: rSÏ. brood O* gebak rarrts?' vl ol vl.wnren J aardappelen 279 algemeen 280 algemeen 277, 281, 285, 289 4-09, 4-10 283 algemeen 284 algemeen 287 algemeen 278, 282, 286, 290, 294 alg. 21- A t/m 24-A Melk 21-B t/m 24-B Melk J kg. suiker 50C gr. jam, 250 gr. suiker 1 rants bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of rr.aizena 100 gram kaas 3J4 liter melk 1 yt liter melk 19 April t/m 13 Juni: 288 algemeen 1250 gram koffie-surr.g. 9 Mei t/m 16 Mei: rants. Boter Margarine 24 Boter, Vet - |vet of spijsolie. 19 April t/m 16 Mei: I 50 gram scheerzeep 291 algemeen I 250 gram Peulvruchten 3-12 of 4-12 I 400 gram sinaasappelen 1 Mei—31 Aug.: U textiel (mannen) OPMERKINGEN: De geldigheidsduur van de volgende tonnen is verlengd: Tot en met Zondag 31 Mei: 293 Algemeen (Zeep) 211 Algemeen (Zeep). 228 Algemeen (Zeep) 272 Algemeen (Zeep) 3 Zeep, Toiletzeep. H Zeep, Toiletzeep. 1 Zeep, Toiletzeep. J Zeep, (Zeep) J Toiletzeep 75 gr. Toiletzeep 80 pet. Bonnen die afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 9 Mei: 23 Brood, Vleesch, Aardappelen. 3-04, 4-04 Reserve (Sinaasappelen).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1