DUITSCHLAND tMomentjeN WOENSDAG 6 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10244 Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L BERECHTING VAN PRIJSDEUCTEN OVERTREDINGEN der prijsvoor- schriften worden door het Prijs- beheerschingsbesluit als misdrijven gebrandmerkt en de straffen, welke wor den opgelegd, zijn dienovereenkomstig zwaar. Velen, die de harde hand der straffende gerechtigheid op zich hebben voelen neer dalen, zijn geneigd zich te beklagen over de h.i. al te zware straf, doch zij vergeten, dat de grootte van een misdrijf mede af hankelijk is van de omstandigheden en van de gevolgen. In dezen tijd, nu alles erop gezet moet worden, om een rechtvaardige verdeeling der beschikbare voorraden mogelijk te maken, beteekent het opleggen van een paar dubbeltjes op den vastgestelden prijs een misdaad tegenover de gemeenschap. Op zichzelf is het een kleinigheid, maar gezien in het licht der algemeene prijzen politiek is zelfs het geringste afglijden iets dat met alle kracht moet worden tegen gegaan. Voor sommige artikelen is een zekere prijsstijging nu eenmaal niet tegen te hou den; des te meer reden, om daar waar het wel kan, stevig vast te houden ten einde een totale ontwrichting van het econo mische leven te voorkomen. Ten einde een snelle en tevens deskun dige berechting van deze economische mis drijven te verzekeren, is er een tuchtrecht spraak, welke op soepele wijze, maar daar om niet minder krachtig en effectief de delinquenten ter verantwoording roept. Wij zijn onlangs in de gelegenheid ge weest de procedure voor den tuchtrechter ie 's-Gravenhage, den inspecteur voor de prijsbeheersching, te volgen in een paar zaken van prijsopdrijving en hebben ons op de hoogte kunnen stellen, niet alleen van het verloop der zittingen, maar ook van de wijze, waarop de tuchtrechter zijn taak opvat en van diens inzichten in de doeltreffendheid der berechtingsmethode. Allereerst treft de totale afwezigheid van alle gewichtigheidsvertoon; geen ver hevenheid, waarachter de rechter troont, geen toga en bef, geen statige deurwaarder of strenge veldwachter; slechts koele zake lijkheid, die niet verstrikt zit in verouder de wettelijke paragraphen, maar op den man af gaat en zich door geen slimmig heidjes laat vangen. Dat wil niet zeggen, dat er maar raak geprocedeerd wordt en dat iedere ver dachte op genade of ongenade aan de hei denen is overgeleverd, zoodra hij in de handen der prijsbeheersching gevallen is. Integendeel; de zaken, welke wij bijwoon den een paar eenvoudige overtredingen, waarin de tuchtrechter tegen zijn gewoonte in direct vonnis had willen wijzen waren juist uitermate geschikt om te laten zien, hoe zelfs in betrekkelijk geringe en een voudige zaken het belang der terechtstaan de personen in het oog wordt gehouden. Een Leidsche slager was bijv. geverbali seerd wegens het verkoopen van gehakt voor 80 cent per Ys kg. in plaats van voor den vastgestelden prijs van 60 cent. De opsporingsambtenaar had een juffrouw, die uit de zaak kwam, aangehouden en ge vraagd, wat zij gekocht had. „Gehakt" zei de juffrouw en liet het pakje zien. „En wat hebt u daarvoor betaald?" „Tachtig cent" antwoordde de juffrouw. Aldus in een verkort dramatisch relaas ge steld, is het een overtreding der prijsvoor- schriften. „Jawel, zei de slager, maar het waren gedraaide lappen van bevroren kopvleesch. En die mag ik voor 80 cent verkoopen. In het vakblad heeft gestaan, dat dat mocht". De tuchtrechter had kunnen zeggen: „Ook 'n smoes", maar hij deed het niet en gaf den slager gelegenheid om de juffrouw te laten getuigen, dat zij inderdaad „met voor bedachten rade" gehakt van runderlappen had gekocht. Slaagt de slager daar niet in, dan volgt bestraffing. Over het algemeen zijn de boeten niet malsch, dat heeft men in de verschillende publicaties omtrent de von nissen wel kunnen lezen. Doch men gaat hierbij uit van het principe, dat een econo misch misdrijf het beste gestraft kan wor den door den delinquent een leed toe te brengen juist daarin, waarin hij gezondigd heeft, n.l. door z'n portemonnaie, welke hij wederrechtelijk had willen spekken, naar evenredigheid weer lichter te maken. De zwaarte van de straf houdt eendeels reke ning met de zwaarte van het misdrijf op zichzelf, maar ook met het vermoedelijk bedrag, dat de veroordeelde met zijn prijs opdrijving heeft verdiend, en met zijn al gemeene financieele draagkracht. Naast de tuchtrechtelijke hoofdstraf, n.l. geldboete tot een onbeperkt bedrag, kunnen nog de volgende bijkomende straffen worden op gelegd: sluiting van de zaak, verbod om gedurende een bepaalden tijd z'n beroep uit te oefenen, verrichten van hetgeen is nagelaten en tenietdoening van hetgeen is verricht, verbeurdverklaring en tenslotte openbaarmaking van de tuchtbeschikking. De mogelijkheid bestaat om een ver volging te voorkomen door de zaak te „schikken", op dezelfde wijze zooals dat ook bij andere strafzaken mogelijk is. Ook hooger beroep is mogelijk, n.l. op den gemachtigde voor de prijzen en wel binnen 14 dagen na de beteekening der tuchtbeschikking. Men moet dan echter al een flinke boete hebben opgeloopen, want tegen tuchtbeschikkingen, waarbij slechts een geldboete van niet hooger dan 500. en slechts openbaarmaking van de be schikking als bijstraf is opgelegd, staat geen beroep open. Dus wel, wanneer een hoogere boete is opgelegd, of wanneer naast een lagere boete bijv. sluiting van het bedrijf is opgelegd. Besluiten wij met een paar cijfertjes. In het eerste kwartaal van dit jaar wer- Roosevelt en de Amerikaan- sche leefwijze De Amerikanen hebben, zooals reeds zoo dikwijls is gemeld, in dezen door Roo sevelt uitgelokten oorlog reeds van ge woonten moeten afzien. Zelfs auto's en koelkasten, symbool van superioriteit van Amerika boven bet „achterlijke Europa" worden niet meer voor particulier gebruik vervaardigd. Donald Nelson, de chef van het Amerikaansche bureau voor de oor logspro ductie heeft het nuttig geacht zijn medeburgers nog eens te wijzen op de ernst der tijden. Hij kondigde natuurlijk niet alleen materieele beperkingen aan, doch hij trachtte zijn toehoorders ook ver trouwd te maken met de taak van de oude, geheiligde democratische idealen. In het Harvard Alumny Bulletin schrijft hij, dat de oude, overgenomen begrippen van individueele verantwoordelijkheid en individueele leefwijze in de tegenwoordige wereld herzien dienen te worden. Daar Nelson vreest, dat deze verklaring op eenig verzet zal stuiten, houdt hij zijn Ameri- kaanschen lezers niet alleen de „oorlogs- noodzaken" voor oogen, waarmede Roose velt zijn dictatoriale maatregelen camou fleert, doch verkondigt hij tevens, dat de vooraanstaande persoonlijkheden in de Vereen igde Staten dus het groepje oor logsophitsers de onbruikbaarheid van deze verouderde beginselen het beste kun nen beoordeelen. George Washington heeft zich bij deze woorden beslist in zijn graf omgedraaid. Nelson spoort de Amerikaansche onder wijzers aan om hun leerlingen een nieuwe opvatting bij te brengen over verantwoor delijkheid. De door Jazzmuziek en porno grafie verdorven Amerikaansche jeugd schijnt dit bijzonder noodig te hebben en daarom probeert men nieuwe opvoedings methoden toe te passen, die nog kort gele den als „nazimethoden" werden gebrand merkt. Daar hier nu toch sprake is van ge dwongen dpvoeding, mag niet onvermeld blijven, dat volgens de „Time" een Ameri kaansche arbeider in Delaware voor het stelen van een rubberband niet alleen ver oordeeld werd tot twee jaar gevangenis straf, doch bovendien in het meest vrije land ter wereld nog tien zweepslagen op den koop toe kreeg. Hierover windt zich hoogstens een divisieger.eraal van het Le ger des Heils op. Toen echter onlangs door een indiscre tie bekend verd, dat de voor het grootste deel uit Joden bestaande politie te New Yobk jaarlijks verscheidlene millioenen dollars aan steekpenningen van de speel holen ontvangt, en een eerlijke rechter hiertegen durfde op te treden, toen verhief de heele Joodsche pers een geschreeuw over deze „Pruisische methoden". Zoo wordt het steeds duidelijker, dat on der Roosevelt de „American Way of Li ving" een „Jewish way of living^' wordt. De gemeenschappelijke strijd van Europa tegen het door het internationale Joden dom geïnspireerde bolsjewisme en de uit dezelfde bron afkomstige „Braintrust" zal echter voor altijd het behoud en de voor uitgang van de Europeesche cultuur en van de Europeesche ordeningsgedachte waarborgen. Waarom niet? Duitsohland heeft zich als touristenland een internationale faam verworven. Sohoone landschappen en een gastvrije bevolking oefenden een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op vreemdelingen uit aller heeren landen. Het nieuwe sociale Duitschland van de zen tijd is even rijk aan landschapsschoon en even gastvrij als het oude, waar de be voorrechten der aarde hun vacanties plach ten door te brengen. Alleen, het heeft een ander maatschappelijk aangezicht verkre gen. Meer dan ooit is het een land van den arbeid. De tijd van luxe voor de weinigen en nood voor de velen is voorbij. Er is overvloed van arbeid voor allen en iedere werker krijgt de waardeering, waarop hij recht heeft. Zijn sociale rechten zijn in de nieuwe arbeidsorde veilig verankerd. Waarom zoudt gij dit nieuwe Duitsch land niet leeren kennen? Het biedt u werk op gunstige arbeidsvoorwaarden en het zorgt er voor, dat iedere werker in een sfeer van goede kameraadschap wordt op genomen. Vraagt eens inlichtingen bij de geweste lijke arbeidsbureaux of hun bijkantoren. den door de Prijsbeheerschingsorganen in ons land niet minder dan 8632 personen en ondernemingen wegens prijsdelicten veroordeeld en wel tot betaling van boeten tot een totaalbedrag van 2.245.068.88. Hierbij waren 31 boeten van 10.000.en hooger, de zwaarste opgelegde boete be droeg 250.000. In die gevallen, waarin een zeer lichte overtreding werd begaan, 2893 in getal, werd volstaan met schikking van de zaak voordat de berechtingsprocedure was be gonnen. In deze 3 maanden werden verder 1317 partijen inbeslaggenomen goederen met een normale handelswaarde van 293.332.49 verbeurdverklaard. Als bijkomende straf is nog in 60 ge vallen de sluiting en stillegging van het be drijf van den veroordeelde gedurende kor ter en of langeren tijd gelast, terwijl aan 61 personen de uitoefening van 'n bepaald beroep werd verboden. Tenslotte hebben de inspecteurs voor de prijsbeheersching nog-van 116 vonnissen de openbaarmaking in de pers met vermelding van den naam van den overtreder bevolen. Mr. H. G. STRIJDT VOOR EUROPA Stellingen aan Oostelijke front verbeterd Het Duitsohe weermachtsbericht van gis- teraamiiididag luidt als volgt: Aan het Oostelijke front zijn verscheide ne aanvalsacties ten uitvoer gelegd ter verbetering van de eigen stellingen. Plaat selijke aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten bleven zonder succes. In Noord Afrika geringe wederzij dsche activiteit van verkenning en artillerie. De haven La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta zijn met succes ge bombardeerd Aan den ingang van het Kanaal heb ben in den nacht van 3 op 4 Mei mijnen zoekers en mijnenvegers een torpedo- en artillerieaanval van Britsche motortorpe- dobooten op een Duitsch konvooi met suc ces afgeweerd. Partrouillebooten hebben op 4 Mei twee Britsche bommenwerpers neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben overdag spoorweginstallaties der Bmgelsche kuststad Eastborne aangevallen met goede uitwerking der treffers. Het Britsche luchtwapen heeft gisteren boven de kust van het Kanaal in luchtge vechten en door afweergeschut 18 vlieg tuigen verloren. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen hébben in den afgeloopen nacht het Britsche vlootsteunpunt Cowes met bri sant- en brandbommen aangevallen. Britsche bommenwerpers hebben een reeks lukrake aanvallen gericht op on beschermde kleine steden en landelijke gemeenten in Zuid- en Zuidwest Duitsch land en op de woonwijken in Stuttgart, Een Britsche bommenwerper werd neer geschoten. De Britsche aanval op Madagascar DE LANDINGSPOGING. In bevoegde kringen te Vichy bevestigt men den Britschen aanval op Madagascar. Volgens de van den gouverneur-generaal ontvangen berichten stelden de aanvallers een ultimatum, dat na zeven uur afliep en dat door de Fransche autoriteiten werd af gewezen met de mededêeling, dat de ver dediging tot het uiterste zou worden volge houden. Volgens dezelfde inlichtingen verschenen de Engelschen met sterke luchtstrijdkrach ten voor de belangrijkste haven, Suarez Diego, terwijl de sterkte van de aan de actie deelnemende vlootstrijdkrachten niet precies kon worden vastgesteld. De eerste aanval werd reeds Maandagavond onder nomen. Dinsdagmiddag verzekerde men te be- voegder plaatse, dat de strijd nog voort duurt en dat niet gezegd kan worden, of een Engelsche landingspoging gelukt is. Aan Fransche zijde waren er reeds verlie zen. Zoo is de ondergang van een Fran sche duikboot alsmede van een aviso ge meld. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is men in welingelichte kringen te Londen van meening, dat de op Madagascar aan land gezette troepen slechts uit Britsche af- deelingen bestaan en niet uit Amerikaan sche of Gaullistische. Naar voorts te Vichy verluidt is de Brit sche aanval op Diego Suarez uitgevoerd door twee kruisers, vier torpedojagers, twee troepentransportschepen en waar schijnlijk een vliegtuigmoederschip. De Britten zouden tegelijkertijd parachutisten gebruikt hebben tegen de marinebasis Die go Suarez. Twee Engelsche vliegtuigen zouden neergeschoten zijn. Terwijl de Britsche berichtendienst tot dusver heeft gemeld, dat de geallieerden Madagascar alleen om redenen van veilig heid hebben bezet, deelt genoemde dienst thans mede, dat door de bezetting van Ma dagascar de trategisch belangrijke grond stoffen van het eiland, grafiet en mica, thans ten goede zullen komen aan de ge allieerden. De voorraden grafiet en mica op het eiland zouden, volgens den Brit schen berichtendienst, naar de Vereenigde Staten gezonden worden. BOODSCHAP VAN PETAIN EN DARLAN AAN DEN GOUVERNEUR. Maarschalk Pétain heeft tot den gouver neur-generaal van Madagascar de volgen de boodschap gericht: „Ik heb vernomen van de agressie, waar van Madagascar van de zijde der Britsche troepen te lijden heeft gehad. Op het ulti matum, waarin de onvoorwaardelijke overgave werd geëischt, heeft de militaire commandant geantwoord: „Wij zullen ons tot het laatste toe verdedigen". Het was 't eenige antwoord, dat hij geven moest en hij heeft het gegeven. Zeg hem, dat ik mij bij deze tragische beproeving, waarbij 'hij de Fransche eer verdedigt, aan zijn zijde bevind. Mijn groeten en die van Frankrijk aan de burgerbevolking, de soldaten, ma trozen, de bemanningen der vliegtuigen en hun chefs". Verder heeft Darlan de volgende bood schap gericht tot de land-, zee- en lucht strijdkrachten van Madagascar: „Wederom hebben de Angelsaksers, in plaats van hun tegenstanders te bestrijden, goedkoope successen gezocht door onver wachts een ver van het moederland verwij derde Fransche kolonie aan te vallen. De maarschalk heeft u opgeroepen Madagas car te verdedigen, en ik weet, dat gij als vaderlanders op zijn oproep zult antwoor den. Houdt vastbesloten de eer en de vlag hoog. Verdedigt u tot aan de grens van het mogelijke en laat de Britten hun struik- rooversstreek zoo duur mogelijk betalen. Geheel Frankrijk en het geheele Fransche imperium zijn in hun hart bij u. Vergeet niet, dat de Engelschen ons in Vlaanderen hebben verraden, dat zij ons op verrader lijke wijze te Mers el Kebit, Dakar en in Syrië hebben aangevallen, dat zij de bur gerbevolking van de hoofdstad vermoord hebben en poogden de vrouwen en kinde ren in Dsjiboeti te laten verhongeren. Verdedigt u, verdedigt de Fransche eer. De dag komt, waarop Engeland de schuld zal betalen. Leve Frankrijk". NOTA-WISSELING. Gisteren heeft de Amerikaansche zaak gelastigde te Vichy een nota overhandigd, waarin o.a. gezegd wordt, dat Roosevelt zijn volledige toestemming en steun voor de actie had gegeven er naar verwijzende, dat het niet bezetten van Madagascar in zooverre een gevaar zou kunnen beteeke- nen, dat het eiland door Japansche strijd krachten en strijdkrachten van de spil als steunpunt zou kunnen worden gebruikt. In antwoord daarop heeft de Fransche regeering in een nota het volgende ver klaard: ,.De Fransche regeering laat een ener giek protest hooren tegen de agressie, waaraan Madagascar van de zijde van Brit sche strijdkrachten heeft bloot gestaan. Zij neemt kennis van de gegeven verzekering, dat Madagascar eens aan Frankrijk zal worden teruggegeven. De Fransche regee ring wijst den eisch van de Amerikaansche regeering als ontoelaatbaar van de hand, dat het Frankrijk ontzegd wordt zich te verdedigen, wanneer zijn gebied wordt aangevallen. De Fransche regeerirg is er enkel en alleen rechter over, welke ver plichtingen haar eer haar oplegt. Deze op vatting hebben zich de verdedigers van Madagascar overigens reeds eigen ge maakt". Verder wordt in de nota gezegd: „Enge land heeft sedert den waoenstilstand zijn vaak zoo vijandige gezindheid tegenover Frankrijk bewezen, dat de thans tegen Ma dagascar ondernomen agressie de Fransche regeering niet heeft verrast. Tenslotte ver klaart de nota, dat de Fransche regeering Roosevelt „dat deel der verantwoordelijk heid laten moeten, dat op hem valt uit de gevolgen, die int deze agressie voort vloeien". De strifd in Oost-Az'ë OVER DE CHINEESCHE GRENS. Naar de Enigelsohe nieuwsdienst uit Tsjoemgkinig verneemt, heeft de Japansche voorhoede van Birma uit de Ohineesche grens overschreden en de voorsteden van Wantien bereikt. Deze stad ligt op 60 K.M. van de Birmeesche grens. DE STRIJD OM MINDANAO GFëINDIGD. Naar de „Asahi Sjimboen" meldt, is de strijd om Mindanao geëindigd door de bezetting van Dansalam. Dit was de zetel van de gevluchte Fhilippijnsohe regeering en een belangrijk strategisch punt; het is na vijf dagen strijd veroverd. De vroegere Fhilipijnschc regeering en het legercom- mando hebben zich overgegeven. Voorts meldt de „Asahi" dat de vesting Corregidor gisteren vijf uur lang door de Japansche artillerie onder vuur is geno men. Bovendien hebben Japansche vlieg tuigen het eiland zonder onderbreking ge bombardeerd. Volgens een speciaal bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Washington zouden de Japanners begonnen zijn met een landingsaanval op Corregidor. MISLUKTE BOLSJEWISTISCHE LANDING BIJ DE ZEE VAN AZOF Naar het opperbevel der Duitsche weer macht mededeelt hebben de bolsjewisten in den nacht van 3 op 4 Mei gepoogd, on der begunstiging van de duisternis, aan de kust van de Zee van Azof met twee motor booten te landen.De gelande troepen werden echter onmiddellijk door de kustverdedi ging tot een gevecht gedwongen en moes ten zich, na een kort vuurgevecht, op zee weer terugtrekken. In den centralen sector werd om het bezit van een vrij groot steunpunt en om in de nabijheid daarvan liggende stellingen in het bosch, strijd geleverd tegen vrij shrke strijdkrachten van den tegenstander, die na voorbereiding door artillerie, aanvie len. Alle aanvallen van de bolsjewisten werden op bloedige wijze afgeslagen. In Lapland en aan het Moermanskfront hadden de groote verliezen aan menschen en materiaal, die de tegenstander aan deze fronten de laatste weken geleden heeft, tot gevolg, dat de bolsjewisten den 3den Mei zich tot enkele vrij sterke aanvallen moes ten beperken. Het afslaan van al deze aan vallen, die zonder succes bleven, heeft den vijand opnieuw groote bloedige verliezen gekost. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben den 4den Mei met goed resultaat aanvallen on dernomen op bolsjewistische vliegvelden en op een. haven op het schiereiland Kertsj. Door bomtreffers werden gereedstaande vliegtuigen vernietigd en een vrachtschip van 4.000 brt. vlak bij den boeg zoo zwaar beschadigd, dat verwacht mag worden, dat het geheel verloren is. IN EEN PAAR REGELS Gisternacht hebben Britsche vliegtui gen over Vichy gevlogen. Zij lieten licht- fakkels vallen. Het afweergeschut kwam in actie. Volgens een bericht uit Londen heeft het Lagerhuis besloten tegen een lid, dat berichten had doorgegeven betreffende een geheime zitting van het parlement, een strafvervolging in te stellen. De verliezen der Amerikaansche Ma rine sedert December j.l. zijn reeds ander half maal zoo hoog als in den eersten we reldoorlog, zoo meldde de Amerikaansche radio gisteren. WAAR IS MANYA? Ik mis tegenwoordig in de krant de alleraangenaamste lectuur, die ik er ooit in vond. Ik mis n.l. de recepten van mijn snoezige Manya Beukman, die met een vorstelijk gebaar de le verworst in de witte kool wierp en wat schapenvleesch liet slingeren tus- schen groene salade en grauwe aard appelschillen. Zij is er niet meer, zij zwijgt. Zij kon zoo heerlijk lichtzinnig, zelfs dartel omspringen met de ons toegemeten hoeveelheden van aard appelen, boter en vleesch en op pa pier waren het zulke voortreffelijke menu's, dat het water mij door de tanden liep, zoo gauw ik las, dat Ma nya weer op het oorlogspad was. Ik vraag mij af: waarom zwijgt zij? Bereidt zij het culinair voorjaarsoffen sief voor? Dan ben ik vol goede ver wachtingen. Of heeft zij zulke ge waagde proeven op zich zelf genomen, dat zij het slachtoffer van haar edel beroep geworden is? Ik sidder als ik eraan denk. En ik hoop, dat zij nog in haar laboratorium vertoeft, waar aardappelschillen worden omgetooverd in ballen gehakt en 12 gram schapen vleesch een heerlijke reerug worden moet. Lieve Manya, kom te voorschijn! Ik moet je iets vragen. Wij koopen te genwoordig wel eens Italiaansche bloemkool. Toe, vertel mij eens, hoe schept men saucijzen uit het gronde- looze niet? Want bloemkool zonder saucijzen zijn een horloge zonder wij zers. Daar wordt een mensch ook al niet wijzer van V Circulatie van pasmunt De wnd. secretaris-generaal van het de partement van Financiën deelt ons mede, dat in verband met het feit, dat in den laatsten tijd voldoende pasmunt van de nieuwe modellen is gereed gekomen ter voorziening in de behoefte aan dit ruil middel, een tekort aan klein geld zich niet behoeft voor te doen. Indien op sommige plaatsen een tekort aan pasmunt mocht worden geconstateerd, kunnen klachten daaromtrent worden ge richt tot den waarnemend thesaurier-gene raal bij het departement van Financiën, Kneuterdijk 22, 's-Gravenhage. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN S.S. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als voLgt vastgesteld: 11 Mei 10.00 u. Rotterdam, Deutsches Haus; 16.00 u. Den Bosch, hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 12 Mei: 10.00 u. Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 10.00 u. Roermond, N.S.D.A.P., Swalmer- straat 61. 13 Mei 10.00 u. Arnhem, Weberstr. 16 b. 16.00 u. Zwolle, Kasernenunterkunft, school a/d. Turfmarkt. 14 Mei 10.00 u. Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 16.00 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 10.00 u. Amsterdam, School Iepen weg 13. 16.00 u. Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei 10.00 u. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutsoheweg. SCHOENENBONNEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat in verband met een te treffen wijziging in de schoenendis tributie, waaromtrent binnenkort nadere berichten zullen worden gepubliceerd, de plaatselijke distributiedienslen in de maand Mei geen schoenenbonnen 1 aan personen van 16 jaar en ouder zullen uit reiken. Derhalve dienen personen van 16 jaar en ouder in Mei ook geen aanvraag formulieren voor bon l-§choenen bij de distributiediensten in te leveren. Aanvra gen van personen boven 16 jaar en aanvragen van personen boven 16 jaar voor werkschoenen, bon 2-schoenen of pantoffels kunnen in Mei wel worden in gediend. BLADERPLUK SLECHTS MET VERGUNNING. In de Staatscourant van 5 Mei 1942 is opgenomen een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij het pluk ken en verzamelen van bladeren van ber ken, boschbessenstruiken, bramenstruiken, meidoornstruiken, zoomede van in het wild groeiende frambozen- en rozestrui- Ken, geschikt voor het begreiden van thee surrogaten, worde verboden. Het verbod is Dinsdag in werking getreden. Het ligt in de bedoeling den pluk van de bladeren, die als grondstoffen voor thee surrogaten dienen, in geordende banen te leiden. Het plukken zal moeten worden overge- 'aten aan plukkers, die in het bezit zijn van een door de Nederlandsche Meelcen trale af te geven vergunning. De Neder landsche Meelcentrale heeft voor het afge ven der vergunningen een centraal bu- jeau voor theesurrogp^en ingeschakeld. De beschikking treft voor den geordenden pluk de noodige maatregelen

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1