LOTION MALWIDA 31 DINSDAG 5 MEI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 van de winst blijft de vermogensvermeer dering, ontstaan door het prijsgeven van rechten van schuldeischers ter bevordering van een reorganisatie van den belasting plichtige. Bij het bepalen van de winst wordt een aantal posten als bedrijfskosten be schouwd, onverminderd hetgeen in he be sluit op de inkomstenbelasting 1941 is be paald. Voorwerp van de belasting is bij de bui- tenlandsche belastingplichtigen het over een jaar berekende gezamenlijke zuivere bedrag, door hen genoten uit hoofde van binnenlandsche bronnen van inkomsten, als bedoeld zijn in art. 39. lid 1. van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941, dit bedrag verminderd met: 1) de onverrekende verliezen van vorige jaren in den zin van het besluit op de in komstenbelasting 1941, uit hoofde van bin nenlandsche bronnen van inkomsten, en 2) de niet met het verwerven van zuive re opbrengsten of andere inkomsten in verband staande interessen van schulden, welke verzekerd zijn door hypotheek op een binnen het Rijk gevestigde onroerende zaak, De volgende verrichtingen van niet bin nen het Rijk gevestigde vervoeronderne- mingen worden in geen geval aangemerkt als uitoefening van een bedrijf binnen het Rijk: 1) het vervoer te water en door de lucht van personen en goederen tusschen Ned.-Indië, Suriname, Curagao en het bui tenland eenerzijds en plaatsen in Neder land anderzijds; 2) het exDloiteeren van baanvakken van spoor- en tramlijnen tusschen de grens en het naast bij de grens gelegen station, mits in het land. waar de onderneming geves tigd is. door Nederlandsche ondernemin gen gelijke vrijstelling wordt genoten. Tarief. De vennootschapsbelasting wordt gehe ven volgens het onderstaand tarief: Over het Over het laatste ge- geheele deeltevan belastb. het belast- bedrag: bare bedr. bovendien: 1 niet meer dan ƒ37.500 30 2 meer dan ƒ37.500, doch niet meer dan 44.110 30 3 meer dan ƒ44,110. doch niet meer. dan ƒ75.000 37% 4 meer dan ƒ75 000 doch niet meer dan ƒ100.000 37 5 meer dan 100.000, doch niet meer dan ƒ375.000 50 6 meer dart ƒ375.000 doch n. m. d. ƒ441.170 50 en bovendien over het gedeelte boven 375.000 331//3 7 meer dan ƒ441.170.... 55 Het tarief wordt onveranderd toegepast, indien het jaar korter of langer dan twaalf maanden heeft geduurd. Voor de nadere bijzonderheden van dit besluit verwijzen wij naar het verorde ningenblad van 4 Mei. In de Staatscourant van 4 Mei is opge nomen het invoeringsbesluit Vennootschaps belasting 1942 van dèn secretaris-generaal van het Dep van Financiën, op grond van het besluit op de Vennootschapsbelasting 1942, verschenen in het Verordeningen blad van 4 Mei BESLUIT VERMOGENSBELASTING. Het Maandag verschenen verordemingen- gemiblad is opgenomen een besluit van den secretaris-genera al van het departement van Financiën betreffende een vermogens belasting ('besluit op de Vermogensbelas ting 1942). Hierin wordt o.m. bepaald: De hier volgende belastingplichtigen zijn onderworpen aan een directe belas ting, welke, evenals de krachtens de wet op de Vermogensbelasting 1892 geheven belasting, den naam van Vermogensbelas ting draagt. Als binnenlandsche belastingplichtigen zijn aan de belasting onderworpen de bin nen het rijk gevestigde rechtspersonen, commenditaire vennootschappen op aan deden. vereenigingen zonder rechtsper soonlijkheid en kredietbedrijven van open bare lichamen, welke aan de vennoot schapsbelasting zijn onderworpen. Als buitenlandsche belastingplichtigen zijn aan de belasting onderworpen de niet binnen het rijk gevestigde rechtspersonen, commanditaire vennootschappen op aan deel en, vereenigingen zonder rechtsper soonlijkheid en fondsen (beheeren), welke 1. binnen het rijk een landbouwbedrijf uitoefenen, dan wel 2) met behulp van een binnen het rijk aanwezige vaste inrichting of van een vas ten vertegenwoordiger, binnen het rijk een niet onder 1 vallend bedrijf uitoefenen, dan wel 3) binnenlandsche vermogensbest and- deelen bezitten. Van de belasting zijn vrijgesteld de niet in het buitenland gevestigde: 1) instellingen, welke het circulatie bankbedrijf uitoefenen. 2 rechtspersonen, waarvan uitsluitend openbare lichamen andere dan buiten landsche aandeelhouders, deelgenooten of leden zijn, wordende rechtspersonen, welke krachtens het onder 3 bepaalde van de vermogensbelasting zijn vrijgesteld, met openbare lichamen gelijkgesteld. 3) Stichtingen, waarvan de bestuurders MAXIMUM-PRIJZEN HUIZEN EN BOUWTERREINEN In het Verordeningenblad van 4 Mei 1942 is een besluit afgekondigd, waarbij de maximale verkoopprijs van bouwterreinen en huizen wordt geregeld. Bij de berekening van deze prijzen wordt voor ongebouwde goederen de prijs van 9 Mei 1940 en voor huizen de gekapitaliseer de netto-opbrengst als basis genomen. Bij deze kapitalisatie geldt een rente van 4 pet. Daar dit percentage lager ligt dan op 9 Mei 1940 gebruikelijk was, is tevens be reikt, dat de maximumprijzen worden aan gepast aan de sindsdien ingetreden waardestijging voor huizen, zoodat aan een normalen handel weinig belemmering in den weg wordt gelegd. Voor de overdracht zal voortaan de toestemming van het lo cale prijzenbureau voor onroerende zaken vereischt zijn, dat voor de aanvraag for mulieren zal verstrekken. Men is verplicht, de aanvraag via een notaris bij het Prijzen bureau in te dienen. In gevallen, waarin een hypotheek hooger is, dan de gekapita liseerde opbrengst, kan het Prijzenbureau den verkoopprijs gelijk stellen aan de op dit goed drukkende schuld, eventueel ver meerderd met de achterstallige rente en kosten. Overeenkomsten, die kennelijk gesloten zijn om de werking van dit besluit teniet te doen, maken de overdracht nietig. Deze bepaling heeft tot strekking ongeoorloofde handelingen, zooals het betalen van geld „onder de tafel door", het oprichten van een speciale N.V., waarvan de aandeelen worden verkocht, het verkoopen van vruchtgebruik e.d. in gestrengen vorm te gen te gaan. Het besluit regelt ook de prijzen te beta len op openbare verkoopingen, alsmede de schadeloosstellingen bij onteigening en vordering. In het eerste geval stelt het Prijzenbureau tévoren den maximaal te betalen prijs vast. In het tweede geval ge schiedt dit door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken. Ingeval op veilingen meerdere ge gadigden het maximum of meer bieden, zal volgens 'een in het uitvoeringsbesluit opgenomen regeling worden gegund; aan byzondere belanghebbenden kan voorrang worden verleend. Ren vlotte en soepele afdoening van de verzoekschriften door de Prijzen bureaux is zooveel mogelijk gewaarborgd. De be slissingen der Prijzenbureaux zullen binnen 2 weken worden gegeven, zoodat de handel zoo v/einig mogelijk hinder zal ondervinden. De onroerende zaken, waarop dit-besluit van toepassing is, zijn alle onroerende goe deren, met uitzondering van „land" in den zin van het Besluit no. 219/1940, houdende regelen met betrekking tot het vervreem den van landbouwgronden. Vervolgens val- lèn ook rechten van erfpacht, van opstal en van beklemming, met 'ifzondering van de rechten op „land", zoc bovenbedoeld, onder de werking van dit -/hut. uitsluitend door of namens openbare licha men andere dan buitenlandsche wor den benoemd en ontslagen en welker zui ver vermogen bij ontbinding uitstortend overgaat op zulke publiekrechtelijke licha men of op rechtspersonen, welke volgens het onder 2 of 3 bepaalde van de belasting zijn vrijgesteld; 4) publiekrechtelijk georganiseerde spa arbank instellingen De vrijstellingen, verleend onder 2 en 3, zijn niet van toepassing voor zoover de rechtspersoon een bankbedrijf in den ru-imsten zin genomen uitoefent. Voorwerp van de belasting is bij de bin nenlandsche belastingplichtigen het zui vere bedrijfsvermogen bij het begin van het jaar. Het geheele vermogen wordt als be drijfsvermogen beschouwd met betrekking tot vennootschappen, welker kapitaal ge heel of ten deele in aandeelen is verdeeld, coöperatieve vereenigingen en andere ver eenigingen op coöperatieven grondslag, onderlinge verzekeringsmaatschappijen en vereenigingen, welke op onderlingen grondslag als verzekeraar- of kredietstel ling optreden. Het voor de vermogensbelasting in aan merking te nemen zuivere bedrijfsvermo gen wordt op een enkele uitzondering na gesteld op hetzelfde bedrag, waarop het voor de heffing van de vennootschaps belasting wordt bepaald. Voorwerp van de belasting is bij de bui tenlandsche belastingplichtigen het bin nenlandsche zuiver vermogen bij het be gin van het jaar. Het binnenlandsche zuiver vermogen wordt bepaald door het binnenlandsche zuiver bedrijfsvermogen te vermeerderen met de waarde der niet tot het binnen landsche bedrijfsvermogen behoorende binnenlandsche vermogensbestanddeelen en vervolgens het totaal te verminderen met de contante waarde der niet met het binnenlandsch bedrijf in verband staande schulden, welke yerzekerd zijn door hy potheek op een binnen het rijk gelegen of gevestigde onroerende zaak. Als binnenlandsch zuiver bedrijfsver mogen komt in aanmerking het zuivere bedrijfsvermogen van de binnenlandsche bedrijven of gedeelten van bedrijven. De belasting bedraagt 5.voor elk Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneider^, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.12 uur Dinsdagavond. Zon op 6.01 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 5 Mei: De maan komt Dinsdagnacht 1.21 uur op en gaat Woensdagmorgen 10.15 uur onder. 6 Mei: De maan komt Woensdagnacht 2.12 uur op en gaat Donderdagmorgen 11.23 uur onder. 7 Mei: De maan komt Donderdagnacht om 2.53 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.33 uur onder. 8 Mei: De maan komt Vrijdagnacht om 3.27 uur op en gaat Zaterdagmiddag om 1.46 uur onder. 1) vennootschappen, welker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is ver deeld (naamlooze vennootschappen en com manditaire venoolschappen op aandee len); 2) coöperatieve vereenigingen en ande re vereenigingen op coöperatieven grond slag; 3) onderlinge verzekeringsmaatschap pijen, alsmede vereenigingen, welke op on derlingen grondslag als verzekeraar of cre- dietinstelling optreden; 4) stichtingen, vereenigingen met rechts persoonlijkheid, andere provaatrechtelijke rechtspersonen en vereenigingen zonder rechtspersoonlijkheid, welke niet onder 1, 2 of 3 vallen, voor zoover zij een bedrijf uitoefenen; 5) bedrijven van openbare lichamen, wordende hieronder uitsluitend zulke be drijven begrepen, welke geen landbouw bedrijf zijn. Waar een rechtspersoon, een commandi taire vennootschap op aandeelen, een ver- eeniging zonder rechtspersoonlijkheid, dan wel een bedrijf van een openbaar lichaam gevestigd is, wordt naar de omstandighe den beoordeeld. Heeft de oprichting of het instellen plaats gevonden naar Neder- landsch recht, dan wordt echter steeds Ne derland als land van vestiging beschouwd. Als buitenlandsche belastingplichtigen zijn aan de belasting onderworpen de niet binnen het Rijk gevestigde rechtspersonen, commanditaire vennootschappen op aan deelen, vereenigingen zonder rechtspersoon lijkheid en fondsen (beheeren), welke 1) binnen het Rijk een landbouwbedrijf in den zin van art. 18 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 uitoefenen, dan wel 2) met behulp van een binnen het Rijk aanwezige vaste inrichting of van een vas ten vertegenwoordiger, binnen het Rijk een niet onder 1 vallend bedrijf uitoefenen, dan wel 3 binnenlandsche bronnen van inkomen hebben. Vrijstellingen. Van de belasting zijn vrijgesteld: 1. het Staatsbedrijf der Posteryen, Te legrafie en Telefonie, de Rijkspostspaar bank, de Staatsloterij en het Staatsbbsch- beheer; 2. rechtspersonen en commanditaire vennootschappen op aandeelen, weikei be zittingen uitsluitend of- nagenoeg uitslui tend bestaan in onroer-.nde goederen, waarvan in de Natuurscnoonwet 1928 is be paald, dat zij kunnen worden aangemerkt als landgoederen; rechtspersooniijkhe d bezittende, ten behoeve van personeel ingestelde pen sioenfondsen en ondersteuningsfondsen, volgens door den Secretaris-Generaal van Financiën te geven richtlijnen. De vrijstelling, omschreven onder 3, geldt, slechts ten aanzien van binnen het Ryk, dan wel in Ned.-Indië, Suriname of Cura sao gevestigde rechtspersonen. Voorwerp van de belasting is bij de bin nenlandsche belastingplichtigen het over een jaar berekende belastbare bedrag. De winst wordt berekend op den voet van de artikelen 8 tot en met 12 en 22 van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941, tenzij bij of krachtens dit besluit anders is bepaald of tenzij uithet verschil in wezen tusschen den belastingplichtigen en een natuurlijk persoon het tegendeel voort vloeit. Voor de heffing van de belasting blij ven buiten aanmerking de uitkomsten van: 1. het Spoorwegbedrijf der Ned. Spoor wegen, met inbegrip van he locaalspoor- bedrijf, doch met uitsluiting van het tram- wegbedryf; 2. het beleggen van toevertrouwde spaargelden, indien de belastingplichtige zich volgens doel en feitelijke werkzaam heid uitsluitend of in belangrijke mate wydt aan het bevorderen van het sparen door kleine spaarders of door personeel eener onderneming, dan wel van een groep van ondernemingen. Deze vrijstel ling is niet van toepassing, indien het be leggen geregeld mede den vorm aanneemt van credietverleening voor bedrijfsdoelein den. Buiten beschouwing bij het berekenen FEUILLETON Roman van Else Wernecke. (Nadruk verboden). 5) „Een flesch „Lotion Malwida" neem ik nog mee", zegt de dame, nadat ze aan het fraaie schrijfbureau heeft betaald. „En bo vendien wou ik nog vragen, mevrouw Scheele, overmorgenavond had ik graag een van de dames om me te helpen. Ja, om zes uur, als het gaat, bij mij thuis. Het liefst zou ik zien, dat de jongedame kwam, die me vandaag behandeld heeft. Nee, o nee, ik was tot dusver steeds bijzonder te vreden over juffrouw Eva. Maar, niet waar Eva doet juist juffrouw Alver- sen uitgeleide en gaat voorby. „Juffrouw Ev:a zal haar jonge collega dat zeker niet misgunnen." Mevrouw Hofrichter heeft een zachten, onweerstaanbaren glimlach en juffrouw Eva knikt, tegen haar wil, vrien delijk toestemmend. Eerst als de klant verdwenen is, treft juffrouw Faust's rug een doodelijken blik. „Een oogenblik, juffrouw Faust!" roept mevrouw Scheele, terwijl ze de lade van het schrijfbureau dicht schuift. „Jullie zijn nu allemaal juist bij elkaar zoo: dit is juffrouw Eva, dat is Gabi en dit is juf frouw Faust. Hoe was uw voornaam ook weer? Juist, Margarete! Margerete, lie ve kind, neem me niet kwalyk, maar Greetje, dat gaat bij ons werkelijk niet! We zullen u juffrouw Margo of Marga noe men". „Dan Marga, alstublieft mevrouw." „Goed, Marga. Geven jullie nu elkaar je mooie handje en zie. dat je het samen kunt vinden. Jullie weten, dat ik geen on tevreden gezichten in mijn omgeving ver draag." Juffrouw Margarete glimlacht wat hul peloos en neemt tot tweemaal toe een meer dan vluchtigen handdruk in ont vangst. „De beide meisjes zullen u vanzelfspre kend de eerste dagen met raad en daad terzijde staan", zegt mevrouw dr. Scheele nog, terwijl juffrouw Faust zich reeds naar de .'achtende cliënte spoedt. Achter op de gang, die naar de garde robe leidt, zegt Eva met duidelijk hoor bare tranen in haar stem: „Drie maal in de week ben ik naar haar toegegaan; waarom moest ze me nu juist die Hof- richter afnemen. „Dien Hofrichter, bedoel je", zegt Gabi ironisch. „Nonsens!" snauwt Eva haar met een rood hoofd toe. „Ik heb toch nog geen drie woorden met hem gesproken! Zeker om dat hij me eens heeft aangekeken „Juist daarom", zegt Gabi wijsgeerig. „Die zal hij stellig niet aankijken! Begrijp je nu, waarom mevrouw Hofrichter die brilslang laat komen? En kom je er nu eindelijk ook achter, waarom de bazin in haar instituut niet uitsluitend zulke penetrant knappe meisjes als wij te werk kan stellen?" De kleine, mollige Eva spert haar oogen wagenwijd open en staart de zich weg spoedende Gabi na. „A-ha", zegt ze dan langzaam. Het werk gaat door. Eerst tegen den middag wordt de stroom bezoeksters wat minder. Het is bijna twee uur, als me vrouw Scheele zegt: „Nou, kinderen, ik geheel bedrag van 1000, dat in het zui ver vermogen is begrepen. Voor binnenlandechie vennootschappen, welker kapitaal geheel of ten deele in aan deelen is verdeeld, bedraagt de belasting echter niet minder dan 120.Aan hier onder niet vallende bimnenlandBehe belas tingplichtigen wordt slechts dan een aan slag opgelegd, indien het zuiver vermogen meer dan 7500 bedraagt. De genoemde bedragen van 5.en 120, gelden per jaar van twaalf maanden. De bepalingen ter voorkoming van dub bele belasting, welke voor natuurlijke per sonen gelden, zijn van overeenkomstige toepassing ten aanzien van de onder dit besluit vallende belastingplichtigen. De belasting wordt voor het eerst ge heven voor het jaar, waartoe de 1ste Jan. 1941 behoort. Haar bedrag wordt voor dat jaar verminderd met zooveel twaalfde ge deelten, als het aantal geheele maanden bedraagt, welke van dat jaar in het kalen derjaar 1940 vallen. Met afwijking hiervan wordt de belasting ten laste van buiten landsche belastingplichtigen voor het eerst geheven voor het jaar, waartoe de 1ste Mei 1941 behoort. Haar bedrag wordt voor dat jaar verminderd met zooveel twaalfde gedeelten, als het aantal geheele maanden bedraagt, welke van dat jaar vóór den lsten Mei 1941 vallen. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het wordt aangehaald als „Besluit op de Vermogensbelasting 1942". DE VORMINGSBIJEENKOMST TE LEEUWAREN. De laatste spreker op de Vormingsbij eenkomst van N.S.D.A.P. en NS.B. te Leeuwarden was prof. dr. van Genechten, vormingsleider der N. S. B. Tragisch en aangrijpend aLs een Griek- sche tra gedie is het lot, dat het Nederland- «•he volk de laatste jaren heeft ondergaan, zoo begon spreker. In één jaar tijds is dit volk van een hoogtepunt naar beneden ge stort. Het was een volk met een verleden, dat bij geen ander volk in Europa be hoefde achter te staan, maar dat nu zonder t-.-ekomst schijnt te staan. De gewone man vraagt zich af, hoe dat in korte spanne tijds mogelijk is geweest. Men weet zich geen raad en vraagt zich af, of een nood lot over ons volk is gekomen. Jn het Ne derlandsche volk voltrekt zich een gebeu ren, hetwelk het Duitsche volk reeds jaren geleden heeft doorgemaakt en dat zich aan de geheele wereld zal voltrekken nl. de ineenstorting van het kapitalisme. Deze ineenstorting is niet over Nederland geko men als .een noodlot, niet als een kracht v"*n buiten, maar als consequentie van de zor.den en fouten van het verleden. Uitvoerig schilderde spreker vervolgens, v/at verstaan moet worden onder het ka pitalisme, dat bezig is ineen te storten, waarna hii stilstond bij de voor- en nadee- ien van ^it stelsel en bij de goede kanten die er aan dit stelsel, toen het nog in zijn kinderjaren stond, vast zaten. z Engeland, zoo betoogde hij verder, speel de andere landen tegen elkaar uit ten eigen bate. De groote ramp van het kapi talisme is geweest, aldus spr„ dat Met ver ouderde en niet in staat was bekwame men- •cchen aan net roer te zetten. Het nationaal- socialisme, zoo ging spreker door, is niet een der middelen, maar het middel, waar door Nederland kan worden gered. Wij hebben slechts te kiezen uit drie oplossin gen het kapitalisme in handen van enke len, dus de economische machthebbers, het communisme, dus de politieke machtheb bers, of de oplossing van het' nationaal- ïocialisme. Soreker eindigde met te zeg gen: voor Europa geen toekomst als het geen nationaal-socialistische is. DE VERPLICHTING TOT HET VERRICHTEN VAN DIENSTEN. In het Verordeningenblad is verschenen een verordening van den Rijkscommissaris, waarbij de verordening betreffende de ver plichting tot het verrichten van diensten wordt aangevuld, in dier voege, dat, be halve, zooals tot dusver, het gewestelijke arbeidsbureau, ook een door den Rijks commissaris (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) gemachtigde instantie bewoners van het bezette Neder landsche gebied kan verplichten voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats diensten te verrichten. COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Dep. van Sociale Zaken wordt een loopende collectieve arbeidsovereenkomst, voor zoover zij loonen, salarissen en an dere arbeidsvoorwaarden regelt, tot nader order aangemerkt als regeling in den zin van artikel 5 der Verordening no. 217/1940 betreffende de totstandkoming van rege lingen in zake loonen, salarissen en an dere arbeidsvoorwaarden, indien een der partijen, welke dezelve hebben gesloten, ophoudt te bestaan. Indien de collectieve arbeidsovereen komst algemeen verbindend verklaard was, is het geldingsgebied der regeling het zelfde als dat, hetwelk de algemeen ver- bindendverklaarde arbeidsovereenkomst had. laat jullie nu verder alleen. Je vindt het wel, ik moet weg; 'k ben toch al ver schrikkelijk laat". „Mevrouw Scheele", valt Margarete Faust haar haastig in de rede, „dat zou ik bijna vergeten hebben. Er heeft van morgen iemand opgebeld een heer tamelijk opgewonden, naar het my voor kwam. Ik moest zeggen, dat hij van middag zou komen". „Een naam heeft hij niet genoemd?" vraagt mevrouw Scheele voorzichtig. Margarete Faust schudt ontkennend het hoofd. „Hij zei alleen, dat het hoog tijd werd, dat hij zich weer eens liet zien. En tenslotte riep hij nog zooiets eigenaardigs, als kiekeboe, of dada of dat ben ik vergeten". „Groote goedheid, ook dat nog! Koe koek!" roept Gabi. Juffrouw Faust knikt. „Juist ja, koe koek zei hij!" „Onze bedrijfsleider", licht mevrouw Scheele toe, „meneer Koekoek! Nou, er zal wel niets bijzonders met hem te be spreken zijn. Dat kunnen jullie wel alleen, kinderen. Ik moet weg". Mevrouw dr. Scheele kijkt nerveus naar de klok en heeft blijkbaar haast de zaak, mitsgaders haar bedrijfsleider, te ontloopen. „Mis- BEWAARPLICHT BESCHEIDEN. In het Prijsvormingsbesluit art. 6, lid 3, wordt de verplichting opgelegd aan de daarvoor in aanmerking komende bedrij ven (dit zijn dus fabrikanten, groothande laren, mitsgaders ambachtslieden en klein handelaren, voorzoover de gemachtigde voor de prijzen de verplichting van art. 3 tot hen heeft uitgebreid) alle bescheiden gedurende 2 jaar zoodanig te bewaren, dat de hoogte en het tot stand komen der prijzen op eenvoudige wijze kan worden gecontroleerd. Daar voor vele thans geldende prijzen nog steeds de 9 Mei 1940 prijs den grondslag vormt, wijst de gemachtigde voor de prij zen erop, dat bovengenoemd voorschrift niet beteekent, dat na 2* jaar deze beschei den zouden kunnen worden vernietigd. Im mers blijft de verplichting bestaan, neer gelegd in het Wetboek van Koophandel, om alle bescheiden 30 jaar te bewaren. Het ontbreken van deze bescheiden zou de beoordeeling van de juistheid van den prijs zeer moeilijk maken en derhalve uiterst bezwarend zijn voor het aan een on derzoek onderworpen bedrijf. DRAGEN VAN SCHUILNAMEN. Her verordeningenblad der Nederland sche Cultuurkamer bevat een verordening van den president, waarbij het voeren van een schuilnaam wordt afhankelijk gesteld van diens toestemming. Do toestemming kan worden geweigerd. Zij, die werkzaam zijn op het door de taak der Nederlandsche Cultuurkamer be streken gebied en een schuilnaam wen- schen te gebruiken, dienen derhalve on verwijld een verzoek om toestemming aan den president te richten. Dit verzoek moet bevatten: geboortedatum, opgave van het tijdstip, .sedert hetwelk de schuilnaam wordt gevoerd, alsmede aanduiding van de werkzaamheden, bij de uitoefening waarvan de schuilnaam wordt gebruikt. Eventueel dient tevens aangegeven te wor den, op welk gebied van de Nederlandsche Cultuurkamer de aanvrager nog onder zijn burgerlijken naarn werkzaam is. Degenen, die op den dag der afkondiging der veror dening een schuilnaam vqeren, kunnen deze blijven voeren, tot dat on het verzoek om toestemming zal zijn beslist. Overtre ding van deze verordening kan worden bestrafb met. een boete van ten hoogste 1090. VERHOOGING VERVOERSCAPACITEIT NED BINNENVLOOT. Bij besluit, opgenomen in het verorde ningenblad, kan de Secretaris-Generaal van het Dep. van Waterstaat den eigenaar van een in Nederland thuisbehoorend schip door middel van de'Stichting Neder landsche Particuliere Rijnvaart-Centrale ter bevordering van de internationale scheepvaart verplichten, dat schip met volledige bemanning en inventaris aan een bepaalde reederij in gebruik af te staan. De Secretaris-Generaal van genoemd De partement vaardigt de ter uitvoering van dit besluit noodzakelijke voorschriften uit. PRIJZEN VAN SIGAREN SCHROMELIJK OPGEDREVEN. De Tilburgsche grossier en kleinhande laar in tabaksproducten C. J. Verhagen, Molenbochtstraat, is wegens prijsopdrij ving in hooger beroep veroordeeld tot 5000.boete, terwijl hem tevens voor een duur van een jaar verboden is op eeni- gerlei wijze in tabak of tabaksproducten handel te drijven. Verhagen verkocht o.a. een groot kwantum sigaren, waarvoor de fabrikant een detailprijs van 6 tot 8 cent had vastgesteld, voor 12 tot 20 cent per stuk. Volgens een rapport van het Rijksbu reau voor tabak bepaalden zijn prijsopdrij vende handelingen zich niet tot dit feit al- 'een, maar waren er ook andere overtre dingen geconstateerd. De vertegenwoordiger J. C. Verhagen', eveneens te Tilburg, Oerleschestraat, ver- jf.ocht, hoewel hij in het geheel geen siga ren mocht verhandelen. 3500 ongebande- rolleerde sigaren voor 20 cent. In dit ge val was de prijs door den fabrikant op 7 cent gesteld, Een andere partij van 14.000 sigaren van 8 cent werd voor 14 cent ver kocht.'Hem werd door het hoofd van de prijsbeheehsching in hooger beroep 750. boete opgelegd en een partij sigaren ver- heurd verklaard, terwijl ook hem voor één jaar den handel in tabak en tabaksproduc ten is verboden. SPORT SCHAKEN PHILIDOR I—ALPIIEN I 5A—4A- Door onjuiste gegevens werd een afge broken partij van dezen wedstrijd remise verklaard. Thans blijkt, dat deze partij gewonnen is door Ph'ilidor. Het is dus geen gelijk spel geworden, doch een kleine over winning (5A4A) voor Philidor I. In 2 gedeelten is in de afgeloopen week de tweede wedstrijd tusschen beide clubs gespeeld. Deze eindigde in den stand 3Axx4j^xx ten gunste van Alphen I, dat vermoedelijk dezen wedstrijd met 5A 4A zal winnen. De tientallen zijn dus on geveer tegen elkaar opgewassen. schien kom ik in den namiddag nag even aan". „Waarop we ons kunnen verlaten", zegt Eva zacht en met weinig respect achter den rug van de verdwijnende chef. „Altijd als het hachelijk begint te worden laat ze ons alleen, de brave". „Je reinste geluksdag vandaag", voegt Gabi er aan toe en geeuwt. „Nou, dan zal ik me ter afwisseling maar eens aan de boekhouding zetten". Ze neemt aan het schrijfbureau plaats en haalt het kasboek en het geldkistje te voorschijn. Na een poosje roept ze naar achteren: „Zeg, Eva, waar is dat honderd mark- biljet, waarmee mevrouw Pelikaan be taald heeft, gebleven? Heb jij het ge wisseld?" Eva antwoordt ontkennend. Het biljet moet er nog zijn. Maar het is er niet. „Dan zal mevrouw Scheele het meegenomen heb ben. Is er niets opgeschreven? Geen brief je bijgelegd? Maak dan voor alle zekerheid zelf een notitie en leg dat in de kas. Dan bellen ke straks even op." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2