Meerpoel's Kunstzijden Naaigaren is beter... Meerpoel's Naaimach. Bedrijf MAANDAG 4 MEI 1942 DE LEIDSCHE COURANT Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.10 uur. Zon op 6.0b uur. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN 4 Mei: De maan komt Maandagnacht 0.19 uui op en gaat Dinsdagmorgen 9.13 uur onder. 5 Mei: De maan komt Dinsdagnacht 1.21 uur op en gnat Woensdagmorgen 10.15 uur onder. 6 Mei: De maan komt Woensdagnacht 2.12 uur op en gaat Donderdagmorgen 11.23 uur onder. 7 Mei: De maan komt Donderdagnacht om 2.53 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.33 uur onder. Dag van den Nederland- schen Arbeidsdienst De belangstelling voor den dag van den Nederlandischen Arbeidsdienst, Zondag op Hout rust te 's-Gravenhage gehouden, was overweldigend, en er h-eersehte groote geestdrift, telkens wanneer een nummer van het rijke programma werd afgewerkt. Rondom wapperden de kleurige vlaggen van de Nederlandsohe en de Duitsche na tie, terwijl de emblemen van den arbeids dienst op smaakvolle wijze met de bloem- versiering van het groote podium een har monisch geheel vormden. Op de gereserveerde tribune aan de over zijde waren als voornaamste toeschouwers aanwezig de Rijkscommissaris Rijksminis ter Seyss-Inquart, Reiohsarbe itsfuehrer Hierl, Oberst Prinz Sayn zu Wittgenstein als vertegenwoordiger van den bevelheb ber der weermacht, de commissarissen-ge neraal Schmidt en Rauter, gezant Bene, de leider der N.S.B. ir. Mussert, de generaal- arbeidsleider de Book, de secretarissen- generaal Goedéwaagen, van Dam en Sohrieke. Precies te half vier begon het feest met den verrassenden opmarsch van de ar beidsmannen en -meisjes: de jongens in sporttenue met vier kleurengroepen, nl. blauwe, roode, groene en oranje truien, waarbij telkens een geheele af dee ling in een dezer kleuren opkwam, de meisjes in olijfgroene rokjes met creme blousjes. Daarna volgden loopoefeningen en bij zonder aardige boomstam-oefeningen van de jongens, die uitbundig werden toege juicht. Verder gaven de jongens speciale vrije oefeningen ten beste, waarbij zij van Ihun lenigheid blijk gaven. De meisjes voerden rondom drie met bloemen en linten in alle kleuren getooide Meiboomen een serie bekoorlijke oud-Hol- lamdsohe dansen uit, onder begeleiding van aocordeonnnuziek. Ben volgend nummer vormden de ven- delzwaaiers, die met hun kleurige vendels, hoewel slechts negen in getal, het geheele middenterrein beheenschten. Bij den thans volgenden tweeden op- marseh waren de arbeidsmannen in volle dig uniform met de blanke spaden aan den schouder. Thans geschiedde de officieele melding aan den commandant N. A. D. Ge zamenlijk werd het kamplied gezongen. Aan dit kamplied sloten eenige monolo gen betreffende den arbeidsdienst en de volles verbondenheid aam Daarna brachten mannen van den Duit- schen Arbeidsdienst plechtig de vlaggen van acht afdeelingen van den A. D. dde reeds sedert 1935 de eerenamen van groote figuren-uit de Nederlandsche geschiedenis "dragen, by wijze van groet van de Duit sche kameraden aan den N.A. en aan het Nederlandsche volk, op het terrein binnen. Toespraak generaal-arbeidsleider. De wnd. commandant van den Neder landsche Arbeidsdienst, generaal-arbeids- leider L. A. E. Bock, sprak hierna den Reichsarbeitsfuehrer toe, wien hij uit naam van den Nedierlandschen Arbeidsdienst verzekerde, dat diens- tegenwoordigheid bij de eerste demonstratie van den Neder- landiscben arbeidsdienst op groote waarde wordt gesteld en dien hij hartgrondigen dank bracht voor alles, wat de Reic'har- beitsdienst en de Reichsarbeitsfuehrer in het bijzonder voor de Nederlandsche Ar beidsdienst hebben gedaan. Als een voornaam deel van den ge geven steun moge ik, aldus spr., de oplei ding van het Nederlandsche leiderskorps noemen, die zonder twijfel in deze eerste ontwikkelingsperiode van het allerhoog ste belang is. Reeds talrijke leden van het Nederlandsche kader hebben het Duitsohe voorbeeld door opleiding in uw land lee- ren kennen en hebben zich door de directe kennismaking een oordeel kunnen vormen, hoe het Duitsche voorbeeld op Nederland sche wijze in praktijk kan worden ge bracht. Bij degenen, die hun opleiding in den Reichsarbeitsdienst genoten hebben, werd een grondslag gelegd, die voor hun verdere ontwikkeling van buitengewoon groote waarde kan worden genoemd. Dit geldt niet alleen voor de leiders, doch ook voor de leidsters in den arbeidsdienst voor meisjes. Het Nederlandsche leiderskorps moet zich bewust zijn en blijven, welke mooie, maar verantwoordelijke taak op zijm schouders is gelegd, en dat het geroe pen is, het devies van den Nedierlandschen Arbeidsdienst „lek dien" bij de jeugd te verbreiden. Ik spreek den wensch uit,al dus spr., dat het Nederlandsohe volk in de toekomst den arbeidsdienst zal leeren waardeeren en dat de vorkeerde opvattin gen, die wij, helaas, thans nog veelvuldig ondervinden, achterwege zullen blijven, want wij zien onzen arbeid, evenals u uw arbeid in den Reicharbeitsdienst ziet, als ©eredienst aan het volk. Rede van den Reicharbeitsfuehrer. De Reichsarbeitsfuehrer, Constantin Hierl, hield hierna de volgende rede: ..Kameraden van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Heden, op uw eeredag, breng ik u de groeten over van den Duitschen Arbeids dienst. Do vlaggen der afdeelingen van den Duitschen Rijksarbeidsdienst, die voor u staan, dragen op haar doek de volgende namen: de graaf van Hoorn, de graaf van Egmond, Willem van Oranje, admiraal de Samenkomst N.S.D.A.P. en N.S.B. VORMINGSBIJEENKOMST TE LEEUWARDEN De N.S.D.A.P. en de N.S.B. hebben te Leeuwarden een gemeenschappelijke scho- lir.gsdag georganiseerd. De vergadering werd geopend door den districtsleider der N.S.B., van Weperen. Als eerste sprak Hauptdienstleiter Schmidt. Rede Hauptdienstleiter Schmidt. Spr. schetste het ontstaan van het Duit sche nationaal-soéialisme. Het nationaal-so- eialisme heeft in Duitschland een' werke lijke welvaart tot stand gebracht. Tenslotte is het sterke Duitsche leger niet anders dan de bescherming van deze welvaart. Het nationaal-socialisme wil. dat de ar beider sneller dan tot nu toe in het genot komt van de uitvindingen. Vroeger gingen er geslachten over heen eer de arbeider werkelijk het genoegen van nieuwe uitvin dingen smaakte. Spreker merkte vervolgens op, dat Euitschland Nederland niet onderwerpen wil. Het kan dit niet eens, want het is na- tionaai-sccialistisch. Ook wil het van den Nederlander geen Duitscher maken. De weg, welke beide Janden zijn gegaan, is te verschillend geweest. Beide landen kunnen trotsch zijn op hun geschiedenis. Deze ver schillende wegen staan evenwel de Groot- Germaansche gemeenschap niet in den weg. Reeds staan in het Oosten de strijders van alle Germaansche landen aangetreden in den strijd voor het nieuwe Europa. Spreker hoopt en verwacht, dat hier de gemeen schap van de Germaansche landen geboren zal worden. Rede ir. Mussert De leider der N.S.B. gaf een kort over zicht van de geschiedenis der Beweging in verschillende phasen. De phase, welke nu zal komen, is het bestaan van de nationaal- socialistische beweging aan de eene zijde en het bestaan van den nationaal-socialis- tischen staat aan den anderen kant. Spreker behandelde vervolgens het onderwerp van het aan de macht komen van den leider der Beweging. Het tijd stip, waarop dit zal komen, is het oogenblik, dat de Führer het wil. en dit oogenblik zal vermoedelijk eerder ko men, dar. men in Engeland wel wil gelooven. Onze voorouders waren gedwongen hun onderhoud te zoeken buiten de grenzen van Europa. Thans wordt een nieuw Europa gevormd en het is duide lijk, dat zij, die buiten het continent van Europa groote belangen hadden, hier groote offers moeten brengen. De wereldgeschiedenis laat zich niet te genhouden. Onze taak is thans hier in Ne derland een nationaal-socialistischen staat te vormen, opdat we tezamen onze plaats vinden in het nieuwe Europa. Alles staat en valt met den uitslag van den strijd in het Oosten. Spreker betreurt thans niet tot den Führer te kunnen zeggen, dat hij zich niet bezorgd hoeft te maken over een inval in deze streken, omdat de Neder landers zelf mans genoeg zijn, deze af te slaan. De leider der N.S.B. besloot zijn rede met te verklaren, God dankbaar te zijn, dat Lij de wereld heeft geschonken een Duitsche Führer, die binnenkort zal zijn de Führer aller Germanen. Nadat de deelnemers aan den scholings dag gemeenschappelijk een éénpansmaaltijd hadden genuttigd, sprak de plaatsvervan gend scholingsleider der N.S.D.A.P. Kuhl- mann. Hij zette uiteen, dat de nationaal-socialis- tische revolutie werd geboren uit het pro test van het volk tegen het anti-volksche. Den beider, partijen in den huidjgen strijd gaat het om zijn of niet zijn van den Germaanschen r.ensch en alle Germaan sche staten moeten zich aaneensluiten om het hoefd te bieden aan de internationale .machten van jodendom, kapitalisme en bolsjewisme. Ook den Nederlander moet thans duide lijk gemaakt worden, dat hij thuishoort in de Germaansche levensruimte, hij moet los gemaakt worden uit de anti-vouksche ge dachten, hij zal zi-h terug moeten vinden in eigen volk en in zijn arbeid. Ruyter, Peter Paul Rubens, Anton van Dijok, Rembrandt van Rhijn, Paul Kruger. In 1935 zijn deze Neder! andisöhe eerena- men aan afdeelingen van den Duitschen Rijksarbeidsdienst verleend. Ik heb deze eerenaimen gekozen in het bewustzijn van onize verbondenheid in bloed en bestem ming. Nooit héb ik eraan getwijfeld, dat de wegen van onze volkeren, die ten tijde van het uiteenvallen van het oude heilcige Roomsche rijk 'der Duitsche natie uiteen gegaan waren, eens weer tot elkaar zou den komen. In een tijd, waarin oude we reldrijken wankelen, nieuwe wereldrijken gevormd worden, in een tijd, waarin het erom gaat, het oude Europeesohe erfgoed der cultuur te beschermen tegen bolsje- wistisehen vernietigingswaanzin en te be hoeden voor de onderwerping door de Joodsche geldmachten, is de samenwer king der Europeesohe volkeren, vooral van de Europeesohe volkeren van Germaansche blosdsverbondemheid, een historische nood zakelijkheid geworden. Alleen groote en sterke volkerengemeenschappen zullen in de toekomst hun recht om te leven kun nen handhaven. Dat, wat ons voor de toe komst verbindt, is sterker dan dat, wat ons in 't verleden scheidde. Met den inkeer der tijden is ook een keer ontstaan in den "weg, welken het Nederlandsche volk opgaat. On- ze wegen gaan weer tezamen. En op deze samengaande wegen willen wij, mannen van den Arbeidsdienst, wegbereiders zijn. Met ons marcheert de nieuwe tijd. Over scheidende klassen, standen, partijen, gods diensten heen, spreken wij ons uit voor de volksgemeenschap, over particularistische bijzondere belangen heen spreken wij ons uit voor de gemeenschap van bloed en be stemming van onze volkeren. Wij hebben aan den arbeid, zijn eer teruggegeven. Wij hebben de opvatting over den arbeid be vrijd van lage, Joodsch-materialistisOhe denkbeelden, die het individu en de vol keren neerdrukken. Wij werken in den ar beidsdienst niet om te verdienen, maar om ons volk te dienen. Wij zien in den arbeid meer dan alleen een middel om geld te ver dienen, wij zien daarin een zedelijken plicht, welks vervulling aan het leven pas zin en waarde verleent. Niet de rijkdom maakt gelukkig, doch lichamelijke en gees telijke gezondheid en de mogelijkheid, zijn krachten en bekwaamheden te kunnen toetsen in den arbeid. In den geest van de ze opvatting van den arbeid willen wij sa menwerken en wij zullen elkaar daarbij steeds meer begrijpen en leeren waardee ren. Eer, trouw en kameraadschap zijn de grondwet van den Duitschen Rijksarbeids dienst. Zij zullen ook uw grondwet zijn, dan zult ge ertoe bijdragen, uw volk in het bestek van onze volkerengemeenschap te leiden naar een eervolle en daarmede gelukkige toekomst. De Fuehrer heeft in zijn verklaring van 30 Januari 1933 d'en arbeidsdienst een hoeksteen genoemd voor den opbouw van zijn nieuwen staat. De arbeidsdienst zal ook een hoeksteen zijn voor den opbouw van het nieuwe Europa. Na deze toespraak werden eenige loflie deren op den arbeid gezamenlijk gezon gen en tenslotte weerklonken het Wilhel mus en de beide Duitsohe nationale liede ren. De feestelijkheid eindigde met een korte inspectie der troepen door den Rijkscom missaris, vergezeld door den Reichsarbeits fuehrer en den wnd. commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst. JÜtuAqie DINSDAG 5 Mei. Mis v. d. H. Pius V, Paus en Belijder: Statuit. 2e gebed v. h. oc taaf kerkwijding; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. R.K. Ver. v. Kraamverzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Ie BINNENVESTGRACHT 30, voorheen Boeriiaavestr. verleent nulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAG en DONDERDAG MIDDAG van 2-4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen. 7522 Telef. 23420, b. g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schrift.) adres le Binnenvestgracht 30 33-6555 SPORT NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. DE VERRASSING VAN HEERENVEEN; De groote verrassing van gisteren was de overwinning van Heerenveen in het Zui dersportpark op A. D. O. in den strijd om ..et landskampioenschap. En ook de tweede Westelijke kampioen, Blauw Wit, werd op eigen veld geklopt, want Eindhoven ging met een 10 zege uit Amsterdam weg. Als vy'fde gegadigde in dezen strijd kwam A. G. O. V. V. gisteren naar voren. De be slissingswedstrijd tegen Quick leverde een 11 gelijk spel op, zoodat het iets beter doelgemiddelde van de compfetitie in het voordeel der Apeldoorners besliste. De stand in de kampioenscompetitie is thans: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Heerenveen 2 11 43 3 Eindhoven 1 1 10 2 Blauw Wit 2—11 2—3 1 A D. O. 1 1 1—2 A. G. O. V. V. 0—0 In Afd. IV heeft Noad gisten kans ge zien met 32 van Roermond te winnen. Daardoor staan deze clubs mèt Helmond met een gelijk aantal punten (12) onder aan de ranglijst en is een halve competitie noodig om uit te maken, wie degradatie wedstrijden moet spelen. Daarna volgen nog vier degradatiewedstrijden. Dat wordt eind Juni! In het Noorden is de situatie al precies eender. Sneek en L. S. C. speelden giste ren beiden gelijk en Velocitas verloor, zoo dat deze drie clubs thans elk 13 punten, tellen. Hadden Achilles en Veendam niet gelijk gespeeld, doch verloren resp. van L. S. C. en Sneek, dan zouden vyf clubs met eenzelfde punter.aantal onderaan geëin digd zijn. De uitslagen. Kampioenschap: Blauw Wit-—Eindhoven 01; A. D. O.Heerenveen 12. District II: 2e kl. A.: UVV-BMT 4-0- Laakkw.—Velox 1—4; UVS—HVV 1—1; GoudaVDL 24; HerculesQuick 63. Prom. 4e kl.: RoodenburgTe Werve 32; DHSBodegraven 41. 4e kl. A.: Tona—Lisse 01. 4e kl. B.: Zw. Blauw—RKAVV 5—4. Res. 3e kl. A.: ASC II—Alphia II 1—1. District III: AGOW—Quick 1—1. District IV: RoermondNoad 23. District V: VeendamSneek 00; Achil- ïesLSC 11; VelocitasLeeuw. 13. U. V. S.H. V. V. 11. In het begin do mineerde de thuisclub met P. Kantebeen als groote stuwkracht, maar toen hij ge blesseerd het veld verliet hing de voor hoede als droog zand aan elkaar. Polanen opende de score met een goede ren, be sloten met een onhoudbaar schot (10). Uit een strafschop maakte H. V. V. onbe vredigend gelijk (11). In de tweede helft werd niet gescoord. Docos. Docos I heeft gisteren een kost baar puntje af moeten staan aan Meerburg. De wedstrijd eindigde zooals hij begonnen was. Beide doelen verkeeren nog al eens in gevaar, maar dat van Meerburg iets meer dan het Docos-doel. Eenmaal brengt de paal bij Meerburg redding. Na rust speelt Docos tegen den sterken wind in, maar is iets in de meerderheid, maar doel punten werden niet gemaakt en het einde kwam met blanken stand. Docos V speelde zijn laatsten wedstrijd thuis tegen Lisse IV gelijk (22). Foreholte. Gisteren weerden zich onze elftallen zeer goed. Foreholte I behaalde ra een taaien strijd een fraai gelijk spel 22 tegen Alpji. Boys I. Ruststand was 11. Foreholte 2V. V. 3. B IV werd een puntloos gelijk spel (00). DO SR. Hoewel met gering verschil (32) wonnen de bezoekende Nic. Boys den competitie-wedstrijd van DOSR II. Waar spel vaardigheid tekort schoot, we~d dit aangevuld door forsche lichaamskracht, en hienin wogen beiide partijen heel goed tegen elkaar op. Voor de toeschouwers was het nu en dan een aangenaam spel om te zien, maar de spelers zelf trokken zich wat onvoldaan in de kleedkamer terug. PROMOTIE- EN DEGRADATIE WEDSTRIJDEN AFGESCHAFT GEEN SPLITSING IN DISTRICT IV. Het college van gemachtigden voor de sport heeft het bestuur van den N. V. B. opgedragen de splitsing in district IV on gedaan te maken en de promotie- en de gradatie-v/edstr ij den met ingang van het seizoen 1942'43 af te schaffen. Als gevolg hiervan zullen de vijf tweede klasse-kampioenen met nummer laatst van de eerste klasse afdeeling van district IV een halve competitie spelen, te beginnen op 10 Mei a.s. om één plaat" in dc eerste klasse. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND De uitslagen Eerste klas N.H.: Koog ZaandijkWester- kwatrier 00, ArchipelSVK 20, DED Swift 5—1, Blauw Wit—DVD 2—2. Eerste klas Z.H.: Ons Eibernest—Deetos 22 (Deetos kampioen), DKCHSV 33. Derde klas A: De AlgemeeneEmma 10 4, OlympiaanReady II 23, Die Haghe II—Fluks II 2—1. Derde klas B: Gymnasiasten IIVicus Orientis II 2—2, Achilles III—HSV II 3—6, Aio—HKV II 2—3. HOCKE-y Zuidwijck. Heeren: le kasse A: HDS II— Zuidwijck I 11. Bekerwedstrijden. Dames: Zuidwijck I Aeous II 30. Heeren: Zuidwijck IBully I 1—3. Het eerste dames- zoowel als heeren-elf- tal van Zuidwijck zijn thans kampioen van de le klasse A. v. d. Afd. Zuid-Holland en gaan in verband hiermede over naar de 4e klasse van den Nederlandschen Hockey- bond. ZEILEN DE VOOR-KAAG. Geslaagde inzet van het zeilseizoen. Het tweedaagsch zeilersfeest, dat Voor- Kaag heet, mag uitstekend geslaagd heeten. Op beide dagen van het zeiltournooi kon- oen de zeilers naar hartelust zeilen. Al k-en was het jammer, dat ook nu de wind ongunstig over de baan stond, zoodat alle rakken nagenoeg geheel bezeild waren en men niet veel kans kreeg om een voor ligger te passeeren. Intusschen was het een goede oefening voor de vele wedstrijdzeilers, ouden zoo wel als jongeren, want gelijk bij ieder zeil tournooi in den aanvang van een seizoen zien we ook nu weer vele jonge gezichten naast de oude rotten, die de knepen van ie zeilkunst terdege machtig zijn, dit tel kens weer bewijzen en zooal? de resultaten doen zien, opnieuw met de beste plaatsen gingen strijken. Er stond een stevige bries gedurende den geheelen dag, zoodat er van zeilers en bemanning heel wat gevergd werd, maar wederom gaven zij blijk voor geen moei lijkheden bevreesd te zijn. In de 45 M2. Kruiserklasse bleef Nyman, die den eersten middag met de eerste plaats heenging, thans in beide wedstrijden de mindere van Sijthoff, en dit zelfs ondanks deze in den Zondagmiddogwedstrijd het ongeluk had zijn grootzeil te scheuren. Sijthoff legde aldus beslag op den hoofd prijs. In de Valkenklasse begon Bruynzeeï des morgens beter dan Zaterdagmiddag. Hij toonde zich nu verre de meerdere boven zijn tegenstanders en des .nicdags herhaal de hij deze prestatie, zoodat hem de hoofd prijs ten deel viel. Had J. Mooij in de eerste race zijn Pie- ter II ter overwinning gevoerd, in de tweede race kv/am hij achter mej. Nauta binnen, maar des middags wist hij door bezetting van de eerste plaats toch de eindoverwinning te behalen. In de Regenboogklasse werd fel ge kampt. Cor van Staveren, die Zaterdag middag buiten de prijzen was gevallen, deed het gisteren beter. Des morgens hield hij van de Velde en Bergsmo volkomen in bedwang, zoodat eerstgenoemde zich voor de laatste race tot het uiterste inspande om het verloren terrein te herwinnen, maar dit werd hem noodlottig. Hij startte nl. een onderdeel van een seconde te vroeg en werd derhalve teruggeroepen, zoodat hij onmiddellijk reeds op de laatste plaats belandde. Wel wist hij zijn Duke fraai op ♦e voeren tot de derde plaats, maar verder kwam hij niet, want zoowel van Staveren ?ls Bergsnia bleven aan den kop, waar door de Oudeweterlnger tenslotte toch den hoofdprijs v/on. De H. J. C.-er Jan Bier toonde zich uit stekend in vorm. Hij was ongenaakbaar, zelfs voor oude rotten als Borgerhoff Mul der, Van Helvert, Proper, Recourt e.a. Met twee eerste plaatsen en een tweede plaats zette hij het zeilseizoen uitstekend in. De beste prestatie op deze Voor-Kaag werd geleverd door ir. J. van den Hoek m de 12 M2. Sharpieklasse. Hij won nl. alle drie de races. De hoofdprijs in de Pampusklasse werd veroverd door H. W. Stumps, die zich op alle zeiltournooi en als een geducht con current doet gelden. Het wedstrijdcomité zeilde ditmaal Voor bet eerst op het automatische startappa- raat, waarvan wij vorige week melding rr,aakten. In den beginne vlotte het niet zoo goed, waarschijnlijk doordat de lam pen van veel grooter lichtsterkte moeten zijn, doch de heer Koning, de uitvinder van het apparaat wist ook thans alle moeilijk heden te overwinnen, zoodat in de toe komst verwacht mag worden, dat het appa raat aan de verwachtingen zal voldoen. ATHLETÏEK SLIJKHUIS WINT TE VUGHT (N.B.). Wederom gelukte het den Leidenaar Wim Slijkhuis dezen plm. 4 K.M. langen boschloop, welken gehouden werd rondom het bekende natuurbad „De IJzeren Man"' te Vught bij 's Hertogenbosch te winnen. Het parcours was zwaar, terwijl er weder om groote belangstelling voor dezen wed strijd bestond. Van Hoven werd 49e in de C-klasse. Uitslagen: A klasse: 1. Slijkhuis (Holland), 2. Slegt (PSV), 3. Meyer (Mau- rits). B. klasse: 1. Hoekstenbach (Maurits), 2. Wouters (UDI), 3. Stuivenberg (Holland) C. klasse: 1. Liebrechts (AVON). Leiden, Breestraat 171, Tel. 24815 27-6556 ONDERLINGE ESTAFETTES HOLLAND Dinsdag 8 uur precies organiseert „Hol land" voor haar leden onderlinge estafette wedstrijden op de sintelbaan aan den Leid- schen Hout. 9 Ploegen verschijnen aan de start, 3 series (4 x 100 M.) van,3 ploegen, 1 finale van 3 ploegen, le serie ploeg A: Pont, Slot, Dopper, Helmich. P.loeg B: No ta, Redel, Noordenbos, v. Nood. Ploeg C: Kips, Verhoek, Du Chatinier, Pikart. 2e se rie ploeg D: Kloos, Knopperts, Sasburg, v. Bovene. Ploeg E: Mieog, J. Jagerman, Vis, De Hollander. Ploeg F: v. d. Werff, Christiaanse, Neervoort, Klinkhamer. 3e serie ploeg G: Roozendaal, v. d. Wilk, de Waal, Henzen. Ploeg H: Schroder, Tienho ven, Robbers, Mooyman. Ploeg K. v. Ho ven, Bomhof, Engelhart, G. W. Jagerman. Toegang vrij! SCHAKEN DE NOTEBOOMWEDSTRIJDEN VAN L. S. G. In „Het Witte Huis" te Oegstgeest begon Zaterdagmiddag de eerste ronde dezer wed strijden, waaraan niet minder dan 76 spe lers deelnemen. Nadat de voorzitter, de heer ir. J. J. G. v. Hoek, de openingsrede had uitgesproken, waarin hij vooral wijlen Daniël Noteboom herdacht, begon het spel. In plaats van mr. A. W. Hamming speelde in de eeregroep A mede: J. Oudenaarde te Rotterdam, in de eeregroep B. was Ruben (Den Haag) verhinderd. Demmendal speel de hierin mede. De uitslagen luiden als volgt: Eeregr. A. J. Oudenaarde (R'dam)ir. H. J. v. Steenis (A'dam) 1/21/2, C. B. v. d. BergL. Tummers xx. Eeregr. B: G. BosschaW. Demmendal 1—0, mr. A. Rueb (H.)G. W. J. Zitter- steyn (H.) xx. Hoofdkl. I: Th. J. de Bruyn (O.)—A. J. Rotteveel 0—1, ir. C. v. d. Gaag (Haarl.)— M. J. Jacobsen (H.) 01. II:P. H. Hoogendoorn (Haarl.)—J. Moo- nen (H.) 0—1, D. J. M. de Hondt (O.)—A. G. de Kier 01. UI:G. Pasman (H.)—P. B. van Wel (H.) 01, W. F. SchüssM. M. Segaar xx. IV: J. BeyC. F. W. Schöttlendreyer (H.) 10, J. W. Huyckman (H.)C. Kuil man 1/21/2. V: P. H. Pruyt (H.)—J. v. Steenis 1/2— 1/2, A. Leenheer (Noordw.)G. J. Schött lendreyer (H.) 1—0. •VI: M. BloemM. Schmidt Ernsthau- sen (H.) 10, J. J. Braggaar (Voorsch.) G. H. M. Driessen (H.) 01. le kl. A: J. F. J. Broeken (O.)—P. J. Planjer 1/2—1/2, J. A. v. d. Horst (Zoe- terw.)—L. A. de Lange (H.) 1/2—12. B: L. P. H. Kantebeen (Rijsw.)B. Robbers 1—0, J. F. Kriek—H. H. Mus (H.) 01. C: J. B. de GeusG. Pardon 10, A. v. Es—jhr. H. P. v. Foreest (H.) 1/2—1/2. D: G. A. W. Bussing (H.)C. Zandvliet 0—1, C. Stol—J. S. v. d. Velden (O.) 1—0. E: W. L. Groeneveld (O.)W. Zitman 01, H. v. Otichem (H.)R. Yntema 10. 2e kl. I: D. Eschauzier (H.)G. Raas- feld (H.) 01, W. J. v. d. Leedcn (H.)J. B Wilterdink 10. II: J. de Kleynen (H.)—J. Zitman 1—0, L. Looyenga (Wass.)J. Pellikaan (H.) 1—0. Ill: J, Geuzekamp (Noordw.)J. Otte- vanger 1/2—1/2, J. Hauler (H.)—W. E. Nol- les 10. IV: A. DonkersN. Weerlee (Rijsw.) 0—1, H. SlegtenhorstN. v. Doorn (Rijsw.) V: B. IJssel de SchepperR. H. Horst 01, J. Slegtenhorst—J. Stolwijk (H.) 0—1. VI: J. Bourgeoisdr. J. F. Sirks 0—1, G. L. Nijenhuis (H.) G. Plasmeyer 10. H Den Haag, O Oegstgeest, geen plaatsnaam Leiden. A.s. Zaterdagmiddag wordt de 2e ronde gespeeld. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN. Gistenniddag vonden te Utrecht de slot wedstrijden plaats voor het driebanden kampioenschap van Nederland. De beslis sing viel in de laatste partij, waarin Sen gers wist te winnen van Verbeek. De Rot terdammer Sengers heeft dus opnieuw voor een jaar beslag geiegd op het kam pioenschap. gsp gw. pnt. brt. h.s. gem. Sengers 7 6 343 531 7 0.645 Verbeek 7 5 340 509 7 0.667 De Leeuw 7 4 325 574 6 0.565 Van Alphen 7 4 317 657 4 0.482 Sweering 7 3 324 582 5 0.566 Heinrich 7 2 230 547 5 0.511 Petersen 7 1 309 569 6 0.541 Van Boxsel 7 1 313 581 7 0.538 WIELRENNEN „RONDE VAN LEIDEN". Zooals reeds eerder gemeld, organiseert de L. R. en T. V. „Swift-Comb." op He melvaartsdag 14 Mei hare 2e groote Ron de van Leiden. Door de medewerking van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer en de 3 Octobervereeniging is het thans mogelijk geworden om te Leiden ook professionals aan den start te brengen. De wedstrijd zal worden gehouden in de Professoren wijk, nl. Lorentskade, Zeeman laan, Kaminglingh* Onneslaan, terwijl start en finish op de geheel afgezette Sitterlaan zullen plaats vinden, alwaar een luidspre ker-installatie het publiek zal voorlichten Om 11 uur begint de wedstrijd voor Nieuwelingen over 30 K.M., waarvoor thans reeds het maximum aantal van 40 is bereikt. Te 12 uur zullen 90 amateurs den strijd aanbinden over 60 K.M., waaronder alle bekende renners, zooals G. Peters, kampioen van Nederland. P. Olt, A'dam, G. Savelkouls, Howard Wing, M. C. Se gaar, Leiden enz. enz. De profs rijden 100 K.M., welke course om half drie aanvangt. Hoewel de inschrij ving hiervoor nog niet is gesloten, hebben ook hier reeds 40 renners gecontracteerd, w.o. de Tour de France-renner André de Korver, Sprenkeling uit Enschede, H. La- keman en B. Remkes, A'dam, J. Hofstede Gouda, J. Verver, R'dam, Bas Hordi.i R'dam, en de Leidcnaars Jac. de Groot Riethoven, W. Rijsbergen en J. Schülh

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2