DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Mandalay In Japansche handen Bekendmaking rMomentje MAANDAG 4 MEI 19-_ 33ste Jaargang No. 10242 9a CeicbcheSoii/tei/nt Bureaux Papeugracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. STRIJDT VOOR EUROPA Verbitterde strijd aan het Moermanskfront Het Duitsche weermachtsbericht van Za terdagmiddag luidt als volgt: Aan het Oostelijke front werden bij ge slaagde eigen plaatselijke aanvallen talrij ke gevangenen gemaakt en 31 kanonnen buitgemaakt. Verscheidene vijandelijke aanvallen mislukten. Aan het front van Moermansk werden vrij krachtige aanval len van den vijand na verbitterde gevech ten onder zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. In Noord-Afrika aan weerszijden leven dige verkenningsactiviteit. De vliegvelden van het eiland Malta werden met succes gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van Donderdag op Vrijdag havenwerken en ravitailleeringsinstallaties van Port Said met krachtige uitwerking met bri sant- en brandbommen aan. Een groot koopvaardijschip werd in brand geworpen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen ver nielden bij een aanval overdag op een vliegveld in Zuid-Engeland met bommen en boord wapens 9 vijandelijke vliegtuigen en schoten aan de Engelsche Zuidkust een bewakings vaartuig in brand. In luchtgevechten boven de kusten van de bezette gebieden in het Westen schoten Duitsche jagers gisteren overdag 13 Spit fires neer. De ravitailleeringsscheepvaart van Groot Brittannië en de Vereen igde Staten leed in de maand April een totaal verlies van meer dan 585.000 brt. De marine bracht 81 koopvaardijschepen tezamen 565.500 brt. ton tot zinken, waaronder 76 schepen van tezamen 538.800 brt. door duikbooten en de luchtmacht 6 vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 19.305 brt., alsmede een schip van onbekende tonnage. Voorts brachten Duitsche diTikbooten uit het Britsche ravitailleeringsverkeer op de Middellandsche Zee 13 transportschepen en voor een haven vna de Vereenigde Sta ten een uit 4 vaartuigen bestaande sleep tot zinken. Bovendien beschadigde de luchtmacht nog 14 koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar. Zware verliezen voor de Britsche luchtmacht Het Duitsche weermachtsbericht van Zon dagmiddag luidt: Aan het Oostelijk front hadden eigen aanvalsondernemingen succes. Verschei dene plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Aan het front van Moermansk mislukten de aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten. In luchtgevechten werden gisteren overdag 32 vijandelijke vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. In Noord-Afrika levendige activiteit aan weerszijden van verkenning en artil lerie. Bij aanvallen op concentraties vracht auto's, tentenkampen en opslagplaatsen in de Marmarica leed de vijand gevoelige verliezen aan materiaal. De aanvallen op Britsche vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uitwerking voortgezet. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten voor de Oostkust van Engeland twee in konvooi varende koopvaarders met tezamen 3500 brt tot zinken en beschadig den een anderen koopvaarder door bom treffers. Een verkenningsvliegtuig bracht in de waterer van de Shetland-eilanden een tankboot van 800 brt. tot zinken. In den tijd van 21 tot 30 April verloor Je Britsche luchtmacht 209 vliegtuigen, waarvan 63 in de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen er in den strijd tegen Groot Brittannië 45 eigen vliegtuigen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen, die in den nacht van 2 op 3 Mei probeerden naar het kustgebied van Noord-Duitschland te vlie gen, werden genoodzaakt terug te keeren. Gisteren behaalden aan het Oostelijke front luitenant Koeptien zijn 80rte tot 84ste luitenant Graf zijn 70c tot 76e en Feldwe- bel Steinbatz zijn 44e tot 49e overwinning in de lucht. DE INDISCHE EISCH TOT ONAFHANKELIJKHEID. De commissie van de Indische Congres partij heeft, naar de Britsche berichten dienst uit Allahabad meldt, met een over weldigende meerderheid var. 176 tegen 4 stemmen een resolutie met betrekking tot den oorlogstoestand aangenomen, waarin de Indische onafhankelijkheid geëischt wordt en er tevens op gewezen wordt, dat men een invasie niet met geweld moet keeren, doch door medewerking te weige ren. Stauning overleden MEER DAN 15 JAAR MINISTER PRESIDENT VAN DENEMARKEN De minister-president van Denemarken, Thorwald Stauning is Zondagochtend op 69-jarigen leeftijd gestorven. Thorwald Stauning, die geboren werd als zoon van een wagenmaker en zelf het sigarenmakersvak heeft uitgeoefend, heeft 151; jaar lang het ambt van minister president van Denemarken bekleed. Als vertegenwoordiger van de sociaal-demo cratische partij, waarvan hij in 1910 voor zitter' werd, kwam hij voor het eerst in 1916 in de regeering. In 1924 vormde hij zijn eerste kabinet, dat duurde tot 1926, toen de sociaal-democraten de meerderheid kwijt raakten. In 1929 kwam Stauning ten tweeden male aan de leiding der regeering, welke hij sindsdien onafgebroken behou den heeft. De ineenstorting van het Britsch-Chineesche front in Birma CHINEEZEN VERNIELDEN DE STAD. Het Japansche hoofdkwartier heeft Za terdagmiddag meegedeeld dat de belang"- rijke Burmaansche stad Mandalay den len Mei door Japansche strijdkrachten is ver overd. Ook alle steunpunten van militai ren en strategischen aard in cn ïond Man dalay zijn in handen der Japanners geval len. De tegenstand van de Engelsche en Tsjoengkineesche 'troepen kon overal wor den gebroken. Een oorlogscorrespondent van Domei, die Mandalay met de eerste Japansche troepen is binnengetrokken, meldt, dat de stad een huivelingwekkende aanblik biedt. De Cbineesche troepen, die Mandalay be zet hadden gehouden, hebben voor hun vertrek de stad volkomen in de asch ge legd. Reeds op den weg naar de stad wa ren zij met hun vernielingswerk begonnen. De stalen bruggen op de wegen waren alle vernield. In de stad zelf zijn kilometers ver slechts rookende puinhoopen te zien. Nergens ziet men een levende ziel. Op den berg Man dalay ziet men beneden zich het halfver koolde historische koninklijke slot en de uitgebrande beroemde gouden pagode, die zooveel vreemdelingen heeft gelokt naar de beroemde oude residentie, de tweede stad des lands in grootte. De val van de laatste belangrijke stra tegische basis der Engelschen in Noord- Birma, Mandalay, die amper twee dagen na dien van Lasjio kwam, heeft een ver pletterende uitwerking 'gehad op het En gelsche publiek, ofschoon de militaire cor respondenten der verschillende bladen zich de laatste dagen hadden beijverd om het Britsche volk voor te bereiden op de ineenstorting van het Britsch-Chineesche front in Noord-Birma. Militaire deskundigen te Londen erken nen thans, dat van het „stevige" front in Birma niets meer over is. De gevaren voor Engelsch-Indië zijn thans reusachtig ge worden. De stortvloed der Japansche troe pen dreigt Bengalen te overspoelen. Omtrent het lot der Britsche contingenten, die in Noord-Birma ten snelste terugtrek ken naar de Indische grens meent men in militaire kringen te Londen, dat deze hoogstens nog in den vorm van een gueril la der afzonderlijke acties verzet kunnen bieden, maar dit is al aan den optimisti- schen kant. De verovering van Mandalay door de Ja panners wordt in Wilhelmstrasse be schouwd als de beslissende overwinning der strijdkrachten van den Tenno op den weg door Birma. De veldtocht in Birma wordt te Berlijn als een militaire presta tie van den eersten rang gekenmerkt. Met de inneming van Mandalay en den te ver wachten val van Lashio zal het strategi sche doel van Japan, den levensader van het China van Tsjiang Kai-sjek af te snij den, practisch waarschijnlijk bereikt zijn. DE STRIJD IN CHINA. Omstreeks 50.000 man Chineesche Tsjoengking troepen en Chineesche com munisten zijn volgens Domei door de Ja panners omsingeld in een reeks groot- scheepsche acties, die Woensdag begonnen in het Westen der provincie Sjantoeng en in het Zuidwesten van Hopei. De Japanners hebben het hoofdkwartier der vijandelijke strijdkrachten in Zuid- Hopei reeds veroverd. De kracht der Ja pansche aanvallen dwingt steeds meer Chineesche soldaten zich over te geven. Naar Domei van een niet nader genoem de basis op Mindanao meldt, hebben de Ja pansche troepen op 30 April aan de Zuid westkust van Mindanao Kotabato en Dula- wan bezet. Ondanks krachtige vijandelijKe tegenaanvallen kon den volgenden iag ook Pakoe Doelangi evenals Pikit-Paga- loengan worden bezet, een strategisch be langrijk punt in de vlakte van Katobato. In het Noorden opereerende troepen heb ben Zaterdag Ganassi bezet, aan de Zuid punt van het Lanao-meer. Verkennings vluchten hebben doen waarnemen, dat Danselaan, waar tot dusver de gevluchte vroegere Philippijnsche regeering gezeteld was, door de wegtrekkende vijandelijke troepen in brand is gestoken. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend: Voor een Duitschen Krijgsraad in Neder land zijn verscheidene processen gevoerd tegen de leiders groep eener geheime orga nisatie, die zich in haar werkzaamheid en haar oogmerken en doeleinden richtte tegen de Duitsche bezettingsmacht en die bovendien gepoogd heeft, verbinding te krijgen met de oorlogstegenstanders van Duitschland. Daarbij zijn thans reeds 79 Nederlanders aan begunstiging van den vijand, spionnage, verboden bezit van wapens en ontplofbare stoffen en voor een deel ook aan het ver breken van het eerewoord als officier schuldig bevonden en op grond daarvau ter dood veroordeeld. Twee en zeventig van deze doodvonnis sen zijn met den kogel ten uitvoer gelegd, slechts in 7 gevallen is de doodstraf door het verleenen van gratie gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. Aldus de officieele mededeeling. Er zijn nog steeds Nederlanders, die zich niet bewust schijnen te zijn van de positie, waarin zich een bezet gebied bevindt; die zich er ook niet van bewust schijnen te zijn, dat Duitschland, als oorlogvoerend land, aan zichzelf verplicht is, elke be gunstiging van den vijand door een volk in een bezet gebied met doeltreffende mid delen te voorkomen of te onderdrukken. Na langen tijd met minder strenge middelen bedrijvers van sabotage, bezitters van verboden wapens enz. te hebben ge straft, heeft de bezettende macht het noo- dig geoordeeld, dergelijk soort misdaden te straffen met de doodstraf. Bovenstaand bericht brengt het Neder- landsche volk de mededeeling, dat twee en zeventig Nederlanders ter dood zijn ver oordeeld, welke vonnissen reeds zijn vol trokken, en zeven tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Zooals bekend, is officieren van het Nederlandsche leger door den Fiihrer hei groote voorrecht van de vrijheid geschon ken op hun eerewoord, dat zij geen hande lingen tegen het Duitsche Rijk zouden ver richten. Dat het verbreken van het eere woord op de strengste wijze wordt gestraft, zal niemand kunnen verwonderen. Dat allen in dit gestreng optreden der Duitsche Overheid een afschrikwekkende waarschuwing mogen zien! De Duitsche Overheid kan het moet iedereen zonneklaar zijn een optreden, ter begunstiging van den vijand, hoe dan ook, niet dulden. Al wil zij eerlijke over tuiging en oprechte vaderlandsliefde eer biedigen, handelingen, die tegen het be staan van het Duitsche volk zijn gericht of dat bestaan willen bemoeilijken, moet zij doeltreffend bestrijden. En in den vervolge zal de bezettende macht dat ook doen op de meest kracht dadige wijze, door de doodstraf. Iedereen, die handelingen stelt, welke feitelijk den vijand begunstigen of dat be oogen te doen, weet nu, wat de gevolgen daarvan zijn voor hem en de zijnen. Door dergelijke handelingen wordt ook maar al te vaak het vaderland, het Neder landsche volk zélf geschaad en benadeeld en heel veel leed berokkend. De bovenstaande mededeeling van zulk een hoogst ernstigen, hoogst tragischen aard, zij een ernstige, zeer ernstige waarschu wing voor allen! IN EEN PAAR REGELS Britsche bommenwerpers, die in den nacht van 2 op 3 Mei naar de kust van de Noord- en ae Oostzee wilden vliegen, wer_ den genoodzaakt terug te keeren, zonder dat zij hun bommenlast konden uitwerpen. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 3 op 4 Mei brandbommen geworpen op woonwijken in Hamburg. Er ontstonden schade en verliezen. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn zes der aanvallende toestellen neergeschoten. „Aftontidningen" meldt uit Londen, dat daar geruchten in omloop zijn, volgens v/elke president Roosevelt het voornemen zou hebben binnenkort naar Londen te komen. De totale verliezen van de zeestrijd krachten der Ver. Staten van 7 Dec. 1941 tot 15 April 1942 bedroegen 6393 man. Het betreft hier 2991 gesneuvelden, 2493 ver misten en 967 gewonden. Volgens de jongste berichten hebben de Rijksdagverkiezingen in Japan in alle 122 kiesdistricten een groote overwinning opgeleverd voor de candidaten der bewe ging ter ondersteuning van de keizerlijke politiek. Zij hebben van het totale aantal van 466 zetels in het Huis van Afgevaar digden 381 zetels veroverd. Engelsche bommenwerpers trachtten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de stad Athene aan te vallen. Het hevige af- weervuur van de marine-artillerie dwong ben echter om te keeren. HULP-BISSCHOP BENOEMD TE 's-HERTOGENBOSCH Pastoor Mutsaerts zal Mgr. Diepen opvolgen Naar wij vernemen, is de zeereerw. heer W. P. A. M. Mutsaerts, pastoor van de St. Theresia-parochie te Tilburg door Z. H. den Paus benoemd tot coadjutor-bisschop van het bisdom den Bosch. Mgr. Mutsaerts werd 18 Juni 1889 te Til burg geboren en stamt uit een bekende fa brikantenfamilie. Na zijn studie op Ruwenberg en Beek vliet in St. Michielsgestel en aan het Groot-seminarie te Haaren werd hij pries ter gewijd op 6 Juni 1914. Op 31 Juli van dat jaar werd hij kapelaan in Best; in 1915 volgde zijn benoeming tot secretaris van het bisdom den Bosch. Op 15 Augustus 1928 werd de zeereerw. heer Mutsaerts benoemd tot assistent in de parochie Loven te Tilburg en belast met de oprichting van een nieuwe pa rochie. Op 13 April 1931 werd zijn nieuwe kerk, de Theresiakerk, plechtig door mgr. Diepen geconsacreerd. Sedert 1932 was pastoor Mutsaerts ook adviseur van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". In Mei 1931 werd hij benoemd tot lid en collector der Tilburgsche beurzenstichting van de seminaries van het Bossche diocees. Hij werd in 1923 begiftigd met de me daille van het Hongaarsche roode kruis. Mgr. Mutsaerts wiens wijding eerst over eenigen tijd zal plaats hebben in af wachting van de officieele benoemings brieven is benoemd tot coadjutor (hulp bisschop), met recht van opvolging. Wan neer t.z.t. de bisschopszetel ledig komt te staan, neemt de coadjutor onmiddellijk en volledig het bestuur van het bisdom over. Een bisschop-coadjutor wordt evenals een gewone bisschop door den Paus benoemd, die den te benoemen prelaat bij voorkeur kiest uit een lijst van drie can didaten, welke lijst door de kanunnikken wordt opgemaakt. De nieuw-benoemde co-adjutor van het bisdom den Bosch, mgr. Mutsaerts, is te vens benoemd tot titulair-bisschop van Lirbe in Pamphylie. NIEUWE BURGEMEESTER. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 3 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzonde re bestuursrechtelijke maatregelen) den kapitein b/d van der Werf te Egmond, op het oogenblik volontair gemeentesecretarie te Zaandam, benoemd tot burgemeester van Bergh. AARDAPPELEN 81/2 EN 9 CENT. Het Rijksbureau van de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat met ingang van Zondag 3 Mei de prijzen van aardappelen voor den consument als volgt zijn vastgesteld: Groep 1, zijnde de volgende op klei grond verbouwde rassen: Zeeuwsche bonte en blauwe, roode star, bonte roode star, furore, Westeinder bon te en Jrlauwe, koopmans blauwe, eigenhei mer, bonte en blauwe eigenheimer, beve lander, noordeling, duivelander, iduna, iris, komeet, limosa, bato, nationaal, populair, deva, west-brabander, wilpo, present, re cord, souvenir, robijn 9 cent per k.g. Groep 2. Zijnde alle andere op kleigrond verbouwde rassen, zooals alpha, bintje, in dustrie 81/2 ct. per kg. Duinzandaardap pelen 9 ct. per kg. Bij thuisbezorgen zullen deze prijzen met 1 ct. mogen worden verhoogd. BESCHUIT ALLEEN VOOR ZIEKEN EN KINDEREN. Voortaan zal beschuit uitsluitend be schikbaar zijn voor kinderen tot vier jaar en voor zieken. Daartoe zijn de vier B- bonnen brood op de bonkaarten 6e perio de van de kinderen van 0 tot en met 3 jaar vervangen door een bon beschuit. Patiën ten krijgen beschuit op de zoogenaamde ziekenrantsoenen, die de distributiedien sten op advies van den geneesheer ver strekken. Deze regeling staat er borg voor, dat in de toekomst zij, die beschuit het meest noodig hebben, dit product ook zul len ontvangen. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. „De menschen zijn van nature niet sme rig, maar onbeschrijfelijk arm. Door het collectieve stelsel zijn zij uitgezogen tot op het merg", schrijft Willem van Boetze- laer, lid van de Nederlandsche S.S. in een orief. Uitgezogen tot op het merg, alle menschelijkheid is aan deze arme stakkers vreemd geworden door de jarenlange on derdrukking der Sovjet-machthebbers. Geen wonder, dat de Duitsche troepen hier voor groote opgaven gesteld worden. Niet alleen moeten zij de Sovjets verslaan, maar cok zullen zij de grondslagen moeten leg ger» voor een arbeid, die tot einddoel heeft dt verheffing van deze menschen uit de poel der ellende. Een taak is hier te ver richten voor de Nederlandsche ambulance. Medische hulp is overal dringend noodig. Steunt daarom den arbeid der Nederland sche hulpexpeditie aan het Oostfront. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0, Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. INBREKERS. Het duister beschouwend en ook dat men niets kan zien constateert men met de oogen zou men zeg gen, dat het een goede tijd is voor in brekers, wat per slot van rekening ook een beroep is, in zooverre het een middel is om aan de kost te komen. Wij leggen natuurlijk wel het vak, het beroep, een andere maatstaf aan, maar deze hoogte kan men van een inbreker toch moeilijk verlangen. Men kan ook zeggen, dat hij het ge- gevaar en het risico verkiest boven den arbeid. Zijn werkgelegenheid laten iyij het zoo maar noemen is nu verkleind, door het feit, dat hij zich tusschen 12 en 4 uur 's nachts niet op straat mag bevinden en al wordt er voor vele nachtelijke be roepen uitzondering gemaakt, inbre kers vallen hier niet onder. Misschien komt dat nog. Toch lees ik, dat een heer ergens in Neerland een bordje aan de deur heeft gehangen, waar op vermeld stond: „Heeren inbrekers, Spaar de moeite en het hangslot. Hier binnen is niets van uw ga- ding". De inbrekers moeten zich gevleid voelen, dat zij heeren worden ge noemd, maar van den anderen kant ge tuigt deze uiting van naïvieteit, nade- maal geen inbreker zal gelooven, dat daarbinnen heelemaal niets van zijn gading is. Iets te halen is er altijd. Ik zou het liever zoo probeeren: „Heeren inbrekers, Laat mij mijn spullen. Als u alles weghaalt, moet ik óók gaan inbre ken om in mijn onderhoud te voor zien en u krijgt er dan een concur rent bij. Vergeet niet: vele varkens maken de spoeling dun." Zooiets lijkt mij nog doeltreffender. Te Batavia is volgens de Asahi onder de inheemsche bevolking een groote Japan sche propagandacampagne op touw gezet. Deze streeft naar het herstel van den „Aziatischen geest en bewi^tzijn" onder d^ bevolking van Nederlundsch-Indië. Een der nieuwe maatregelen is de in voering van de Japansche tijdrekening op Java en Madoera met ingang van Zater dag. Ook de vier groote Japansche natio nale feestdagen zullen voortaan in Nederl.- Tr.dië worden gevierd. De centrale persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt: In aansluiting op de berichten over het generaal pardon kan nog worden medege deeld, dat het behoud van rechten niet geldt voor de werkloozen-uitkeering, maar wel voor alle andere fondsen en instellin gen. Zij, die voor 15 Juli 1940 lid waren van een erkende vakorganisatie en nadien voor hun vakbond hebben bedankt, zullen, in dien zü voor 1 Juli 1942 zien melden als lid van het N.A.F. eerst den reglementai- ren wachttijd moeten doormaken, alvorens zij recht kunnen doen gelden op kasuit- keering. WINTERHULP NEDERLAND. Voor W. N. is in de week van 20 tot 25 April in totaal ontvangen op hoofdkan toor, prov. en sted. kantoren: 123.606.95. JEUGDHERBERGCOLLECTE Zaterdag 9 Mei a.s. wordt er in ons land een collecte gehouden, waarvan de op brengst bestemd is om jeugdherbergen te bouwen. Jeugdherbergen zijn huizen, waar jongens en meisjes voor weinig geld kun nen overnachten en kunnen eten. In ons land zijn 1.700.000 schoolgaande jongens en meisjes. Als die allemaal tenminste één cent geven op 9 Mei voor het jeugdher- bergwerk, dan brengen zij tezamen een bedrag bijeen van zeventien duizend gul den. Met dit geld kan dan weer een jeugd herberg ingericht worden. De Secretaris-Generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft goed gevonden, dat aan scholieren, die als collectanten deelnemen aan de collecte, welke 9 Mei a.s. gehouden wordt ten bate van het jeugdherbergwerk, op dien dag vrij gegeven wordt van school. Zij moeten echter een bewijs kunnen overleggen, dat zij inderdaad aan deze inzameling deelge nomen hebben. EERSTE MOEDERSSCHOOL DER N.S.V.O Te Arnhem, Velperbuitensingel 17, heeft de Nat. Soc. Vrouwenorganisatie (N.S.V.O.) haar eerste moedersschool, tevens centrum der organisatie daar ter stede, geopend. De officieele opening werd o.m. bijge woond door de landelijke leidster der N.S.V. O., mevr. E. de Ruiter-van Lankeren Matthes uit den Haag> voorts door mevr. Gorris uit Amsterdam, hoofd van de afd. moederdienst der N.S.V.O. en den kring leider der N.S.B., den heer Oskam uit Arn hem. Mevrouw Gorris sprak een welkomst woord. Hierna sprak mevr. de Ruiter-van Lankeren Matthes, die erop wees, dat de opening van deze school het begin is van het werk der stelselmatige moeder-scholing, dat zich in de toekomst over het geheele land zal uitstrekken. Spr. droeg het ge bouw tenslotte over aan de districtsleid ster, mevr. Japing. Mevr. Japing aan vaardde het gebouw, de verwachting uit sprekend, dat het spoedig te klein zou blij ken te zijn.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1