rMamentjeN ZATERDAG 2 MEI 1942 33ste Jaargang No. 10241 S)e £ekl&cli£(2oti/fca/ttt Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. HITLER CONFEREERT MET MUSSOLINI TE SALZBURG De ontmoeting tusschen den Duce en den Fuehrer heeft plaatsgevonden in de nabijheid van Salzburg in een huis, waar de rijksregeering gasten pleegt te ontvangen. Den 29en April des morgens kwam de Duce op een klein, nabij de plaats der be spreking gelegen station aan, in gezelschap van den Italiaanschen minister van buiten- landscihe zaken Ciano en den chef van den Italiaanschen generalen staf kolonel- generaal Cavallero, alsmede andere poli tieke en militaire medewerkers. De Fuehrer verwelkomde den Duce op het station en geleidde den Duce naar het huis, waar de besprekingen zouden wor den gehouden. Na een gemeenschappelij'ken middag maaltijd was de namiddag gewijd aan po litieke besprekingen, waaraan ook de rijksminister van buitenlandsche zaken von Riibbentrop en de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken graaf Ciano deelnamen. Een avondmaaltijd in intiemen kring besloot den eersten dag van de bij eenkomst van Fuehrer en Duce. Den 30en April geleidde de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veld- maarschalk Keitel, den Duce naar den Fuehrer voor militaire besprekingen, waar aan van Italiaansche zijde werd deelgeno men door den chef van den Italiaanschen generalen staf, kolonel-generaal Cavallero. den Italiaanschen militairen attache te Berlijn, divisie-generaal Marras en brigade generaal Gandin, van Duitsche zijde door generaal-veldmaarschalk Keitel, generati ve] dmaarschalk Kesselring, generaal der artillerie Jodl en den Duitschen militairen attache te Rome, luitenant-generaal von Rin telen. Tezelfdertijd kwamen von Ribbentrop en Ciano bijeen ter vootrzetting hunner militaire besprekingen, waarbij ook de Italiaansche ambassadeur te Berlijn D'.no Alfieri en de Duitsche ambassadeur fcc Ro me von Mackensen aanwezig waren. In den namiddag werdde bijeenkomst van den Fuehrer en den Duce besloten met samenvattende politiek-militaire be sprekingen. HET OFFICIEELE COMMUNIQUE. Over de ontmoeting tusschen den Fue hrer en den Duce is hier het volgende of- ficieele communique uitgegeven: De Fuehrer en de Duce hebben op 29 en 30 April een samenkomst gehad te Salz burg. De besprekingen tusschen de beide regeeringschefr stonden in het teeken van den geest der nauwe vriendschap en on wrikbare wapenbroederschap der beide volkeren en hun leiders. Zij leverden de volledige overeensteming der opvattingen op over den toestand, welke tot stand is gebracht door de overweldigende over winningen der landen van het driemogend- hedenpacht en over de verdere oorlogvoe ring der beide landen op politiek en mili tair gebied. De harde vastberadenheid van Duitschland, Italië en bun bondgenooten, om de definitieve overwinning met alle hun ter beschikking staande machtsmid delen te behalen, kwam daarbij opnieuw tot uiting. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche legerbericht van giste ren luidt: Een aanval van pantserstrijdkrachten tegen onze linies ten Oosten van Mekili werd met beslistheid afgeslagen. De vijand liet verscheidene gevangenen in onze han den, terwijl enkele dooden op het slagveld achterbleven. Duitsche jagers schoten een Wellington neer en staken ee.n ander vliegtuig op den grond in brand. Benghazi werd gebom bardeerd door Engelsohe vliegtuigen, die in het geheel geen schade aan de installa ties veroorzaakten, noch slachtoffers on der de burgerbevolking maakten. Overdag en des nachts werden door vliegtuigformaties van de As aanvallen ondernomen op Malta, boven welk eiland een Spitfire werd vernield. Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen op Kreta. Er worden geen verliezen gemeld. De oorlog in de lucht DE AANVALLEN OP ENGELAND. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op den lsten Mei een vliegveld aan de Engelsche Zuidkust aangevallen. In weerwil van den hevigen afweer wisten zij 4 Britsche vliegtuigen door bommen te vernielen en 5 toestellen in scheervlucht in brar.d te schieten. Voor de kust viel een Duitsch vliegtuig een kustvaarder aan, die weldra in lich terlaaie stond. LUCHTAANVAL OP PORT SAID. Gisterennacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen Port Said aangevallen en tref fers geplaatst op petroleumtanks en op slagplaatsen. Er braken verscheidene bran den uit. Bovendien werd een vrij groot vracht schip aangevallen, dat door twee zware bommen werd getroffen. Na een hevige ontploffing brak brand uit. DE GEVECHTEN IN BIRMA. Volgens den Britschen berichtendienst is te Tsjoenking het volgende legerbericht gepubliceerd: „Er worden gevechten tus schen Chineesche en Japansche troepen geleverd bij Hsenwi, ten noordwesten van Lasjio. Langs den spoorweg vallen de Ja panners Kioekse, 20 mijl ten zuiden van Plechtige installatie van het N. A. F. In de groote, rustige werkkamer van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-In- quart, was gistermorgen een klein gezel schap bijeengeroepen voor de plechtige in stallatie van den heer H. J. Woudenberg als leider van het heden opgerichte Ne- derlandsche Arbeidsfront. Tegelijk met den heer Woudenberg werden ook de hee- ren van de finantieele commissie geïnstal leerd. INSTALLATIEREDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS De rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, sprak den heeren ongeveer als volgt toe: Nederland is onvermijdelijk betrokken bij het verloop dor gebeurtenissen van on zen tijd, die een wereldhistorische be tee kenis hebben. Ja, het is meegesleept uit een situatie, die men in het gunstigste ge val een toestand van rust kon noemen. Politiek beschouwd moet deze toestand eerder reactionnair dan conservatief wor den genoemd. Economischhad zij geen an der doel dan degenen, die bezit hadden, onder alle omstandigheden in het genot hiervan te laten. De onvermijdelijke schaduwzijde van dit stelsel, een naar verhouding zeer groot aantal werkloozen en een voortdurende crisis in den landbouw, werden voorname lijk ondervangen met geld, voornamelijk uit den opbrengst der rijkdommen over zee, waardoor een verwonderlijk groot deel der werkwilligen, ja zelfs der wer kende Nederlanders aalmoezen moesten ontvangen en de aanspraak op werk, de hoogste waardigheid, dóe den mensch is gegeven, door afkoop ing met geld werd ontwijd. Vooral echter heeft dit stelsel Neder land vervreemd van het lot van het vaste land en afhankelijk gemaakt van factoren, op welker taxatie en voortbestaan het Ne derlandsche volk geen invloed kon oefe nen. Want deze negen millioen Nederlan ders kunnen slechts op het vasteland tot activiteit komen. De liberale, kapitalieehe grondslagen van het stelsel evenwel, waar bij de Nederlanöische staat zich had aange sloten, waren steeds meer verdrongen naar overzee en den wereldhandel, naar mate op het vasteland de nationale en so ciale synthese bij onze volksche waarde bepaling inhoud en beteekenis kreeg. Als nu dit 'Europa door het afschudden van de heerschappij van internationale machten worstelt voor de grondslagen van zijn bestaan en de welvaart zijner inwo ners en daardoor voor een nieuwen vorm van zijn orde in de komende eeuwen, kan de wereldgeschiedenis niet halt maken bij Nederland. Nederland behoort onverbreke lijk" bij het vasteland. Gij hebt uw lot op langen termijn beschouwd zelf bereid naarmate gij deze lotsgemeenschap met het geheele continent hebt ingezien en naar de mate van bijdrage, die gij aan deze ge meenschap hebt geleverd. De laatste tientallen jaren was deze bij drage overigens bescheiden. De Nederlan ders waren in breede lagen overigens slechts gemainteneerde, politiek nimmer volledig erkende vruchtgebruikers van een stelsel, dat zijn voortbestaan in wezen meende te moeten baseeren op ds wanorde en onmacht van het vasteland. Daar be vonden de Nederlanders zich geleid door een stelsel, dat den internationalen wereldmachten was vervallen op het oogenblik, waarop het Duitsche Rijk, dat c'sstijds nog werd miskend, maar metter tijd in toenemende mate werd erkend als voorvechter en garant der rechten van dit werelddeel als den oudsten cultuurdrager op het westelijk halfrond, dezen toestand, waarm het uitgesloten was van de goede ren der aarde en waarin het alle rechten werden ontzegd, niet langer mocht ver dragen, doch den beslissenden strijd aan vaardde. Tot 22 Juni van het vorige jaar kan de- Mandalay aan". Reuter verspreidt het volgende bericht uit New Delhi: „Naar het communiqué van Birma meldt, wordt aan het Irawadi-front de Britsche terugtocht naar den noordelijken over van de Irawadi met succes uitge voerd", JAPANSCHE LANDING OP MINDANAO. Volgens Domei zijn Japansche strijd krachten met succes geland in de nabij heid van Polloc aan de zuidwestkust van Mindanao. Gisteren bezetten zij Awang, 16 K.M. ten zuiden van Kota Bato. DE TOESTANDEN IN IRAN. De Tribuna maakt melding van onge hoorde toestanden in Iran. In een speciaal bericht uit Istanboel meldt het blad, dat de opstand der Koerden terrein wint en dat de opstandelingen ondanks alle anders luidende berichten uit Teheran uit het ge bergte de Russische posten aanvallen, ge vangenen maken en wapens buitmaken. In het geheele door de Russen bezette ge bied, zoo gaat het blad voort, heerscht de staat van beleg. De haat tegen de Sowjet- Russiche onderdrukkers is in geheel Iran eensgezind, maar niet minder is de opwin ding tegen de Engelschei. die gedwongen zijn den Russischen bondgenoot in alle op zichten de vrije hand te laten. AMERIKAANSCHE SCHEPEN GEZONKEN. Volgens radioberichten zijn twee middel matige Amerikaansche vrachtbooten vijf mijl van Gibara aan de Noordoostkust van Cuba tot zinken gebracht. Er werden boo ten in zee gezet, die de schipbreukelingen aan land brachten. OPROEP Werkers van Nederland? Den lsten Mei 1942 is een verordening uitgevaardigd, waarbij is opgericht het NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT Het Nederlandsche arbeidsfront is de be lichaming van de saamhoorigheid aller Nederlandsche werkers. Het Nederlandsche arbeidsfront heeft tot taak, den nationalen arbeid in alle opzich ten te beschermen en voor verval te be hoeden. Het Nederlandsche arbeidsfront draagt zorg, dat iedere volksgenoot zijn plaats in het economisch leven der natie kan in nemen in dien geestelijken en lichame- lijken toestand, die hem tot de grootst mogelijke prestatie in staat stelt en die daarmede het grootst mogelijke nut voor de volksgemeenschap waarborgt. Het Nederlandsche arbeidsfront is den werkenden mensch tot steun in moeilijke levensomstandigheden, het zorgt voor een billijke loonregeling, voor bevredigende arbeidsvoorwaarden, voor de lichamelijke en geestelijke ontspanning en ontwikke ling van den werker, voor de bevordering van zijn arbeidsvreugde voor harmonie tusschen de werkers onderling, voor hand having van den socialen vrede. GENERAAL PARDON Van hen, die 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakvereeniging waren en vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche arbeids front toetreden, zal de vroegere contributie bij de toekenning van rechten op onder steuning, uitkeering, ouderdomspensioen, overlijdingsgeld, noodhulpbijstand enz. in aanmerking genomen worden. HET NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT roept alle werkers van Nederland op, zich in zijn rijen te scharen! Werkgevers en werknemers, kleine zelfstandigen, middenstanders en hand werkslieden, jong en oud, man of vrouw Ieder, die arbeidt met hoofd of hand, behoort in het Nederlandsche arbeidsfront ze oorlog wellicht voor de menschen, die innerlijk vervreemd waren van het lot van Europa, de kenmerken hebben vertoond der van oudsher bekende interne Buro- peesche conflicten, dus in geestelijk en cultureel opzicht van het gewone Europa. Na dezen dag evenwel en in toenemende mate na de onthulling van de ware bolsje wistische toestanden en bedoelingen en na de openbaring van de verwantschap in we zen der met het bolsjewisme verbonden machten van het internationale groot-ka pitaal en het Jodendom, wordt het steeds duidelijker, dat het thans gaat om een dier elementaire conflicten, dde de duizend jarige periode van een nieuw tijdperk in leidt. Thans is het duidelijk, dat geheel Euro pa in de waagschaal der geschiedenis is geworpen om in een defensieven strijd zijn voortbestaan te redden en in den bevrij- dingsstrijd zichzelf te herwinnen en zijn gemeenschap in den veroverden vrede op te bouwen tot een algemeene welvaart voor zijn autochthone bewoners, onafhankelijk van de willekeur van machten, die vreemd zijp aan dit gebied. Want thans bestaat er geen twijfel, dat wij, Europeanen, voor de beslissing staan ofwel een nieuwe gemeenschap te vormen, waarin allen naar de mate van hun energie en van hun bijdrage ten algemeene nutte hun welvaart vinden, of - - nadat het de mocratische kapitalisme de situatie vol doende had voorbereid voortaan bij voortzetting van het onwrikbare bolsjewis tische streven naar ontrechting van de menschen tot hulpelooze slaven, uitroeiing van millioenen cultuurdragers en afschaf fing van alle cultureele grondslagen, die als duizendjarig erfdeel aan onze volken nun innerlijke waarde hebben gegeven, als een verdierlijkte verpauperde menschen- massa over tt blijven, die wordt gedirigeerd door een joodsche parasitaire laag. Deze lotsbeslissing vermag geen Europeaan te ontgaan, want in dit conflict bestaat er voor niemand een uitzonderingspositie, gebaseerd op rijkdommen buiten onze eigen machtsfeer, daar deze in tijden van nood immers onbereikbaar zijn. Deze worsteling en haar namelooze offers in het beste bloed hebben slechts dan zin, als na afloop van dezen strijd, om Europa in Europa een orde is be vochten en wordt in stand gehouden, die den actieven volken van dit we relddeel en zijn arbeiders van hand en hoofd de vrijheid van den kapita- üstischen dwang en daarmee de waar digheid van den arbeid als den hoog- sten waardemeter van den mensch teruggeeft. Het is duidelijk, dat deze inzichten niet terstond voor allen toegankelijk zijn. Het is eveneens duidelijk, dat de weg juist naar deze gemeenschappelijke welvaart uit de gemeenschap van den arbeid leidt over moeilijkheden en ontberingen op zper grooie schaal. Bovenal staat evenwel de inzet van het leven en de offervaardig heid der jeugd van Europa en vooral van Duitschland, die in gevechten en onder om standigheden van ongelooflijke hardheid de hoogste goederen van het avondland verdedigt en uit de slagen in het Oosten van Europa zijn betere toekomst mee te rug zal nemen. Derhalve is het ook duidelijk, dat Euro pa geheel zijn militaire en economische kracht voor dezen strijd om het bestaan op het spel heeft te zetten. Ongeacht een ze ker gebrek aan inzicht, dat nog hier en daar bestaat, en de ontberingen, die even eens noodzakelijkerwijs uit dezen strijd moeten voortvloeien, is het thans de diep ste verplichting zich in te spannen en te werken voor het voortbestaan en de orde van Europa. Indien het werkende volk zich aangordt rer vervulling van deze verplichting, dan i- het oogenbilk gekomen om den grond slag te leggen voor de nieuwe sociale orde, waarop het gebouw der toekomst kan wor den betrokken. Dan kunnen ook r.iet in stellingen, nog dateerend uit een over wonnen tijd en behoorend bij een reac- tionnaire, separatistische gesteldheid, die geen rekening heeft gehouden met de ont wikkeling en in tijd van nood eveneens heeft gefaald, de leiding op zich te nemen. Ik heb dan ook na het advies vooral van mijn Nederlandsche medewerkers besloten op den dag van heden het Nederlandsche Arbeidsfront op te richten. Dit Arbeidsfront heeft tot taak de werkende Nederlanders op te voeden in den zin der bedrijfsgemeenschap tot wederzijdsch begrip voor hun econo mische belangen en ter verzekering van den arbeidsvrede, bij de vorming van de sociaal-politieke toestanden mee te werken, zijn leden te advisee- ren en te vertegenwoordigen en bo vendien de instellingen op te richten en in stand te houden, die dienen tot bevrediging van de cultureele behoef ten der Nederlandsche werkers en tot instandhouding en bevordering van hun prestatie-vermogen. In het bijzonder zal het Nederlandsche Arbeidsfront deze taak, die bestaat in het geven van leiding en in de behartiging van belangen, niet slechts te vervullen hebben jegens de in Nederland in het bedrijfsleven werkzame Nederlanders, maar vooral in den grootsten omvang jegens alle Neder landers, die bij de gemeenschappelijke in spanning van onze Europeesche krachten ook buiten Nederland werken. Want juist de behartiging van de belangen dezer Ne derlanders L> de menschelijke noodzakelij ke aanvulling van hun momenteele eco nomische werkzaamheid buiten het vader land. De samenvatting van alle sociaal-politie ke werkzaamheden, die tot dusver volgens de uiteenloopendste belangen en geestes richtingen waren versplinterd, tot een front der werkers gebiedt ook, dat de prertaties der afzonderlijke leden van de inans over te nemen bonden en vakvereeni- gingen door het Nederlandsche Arbeids front worden erkend op voorwaarde, dat deze prestatie intusschen niet is gestaakt. Om de in het bedrijfsleven werkzame Nederlanders te steunen, zal het Arbeids front er zich bijzonder op moeten toeleg gen hun bekwaamheden dusdanig te ont wikkelen, dat geheel het Europeesche eco nomische gebied hun openstaat. Hiertoe behoort vooral de beheewching van een gemeenschappelijke taal. Als zoodanig zal in midden en Noord-Europa vooral de Duit sche taal in aanmerking komen. Ik benoem tot leider van het Neder landsche Arbeidsfront den heer H. J. Woudenberg en tot voorzitter der finan- cieele commissie, die tot taak heeft op het financieel en huishoudelijk beheer van het Nederlandsche Arbeidsfront toezicht te oefenen, den heer secretaris generaal M. M. Rost van Tonningen. In deze financieele commissie benoem ik voorts als leden op voorstel van den heer Rost van Tonningen de heeren ir. R. A. Verwey, H. C. van Maasdijk, Fr. B. Gips en Sch. G. Sormani. De taak, die u, mijnheer Woudenberg, met uw medewerkers op u neemt, is zwaar. U hebt een werk te volbrengen, dat in zijn veelomvattende, fundamenteele beteekenis op het gebied van den werkenden mensch in Nederland zonder voorbeeld is. Derhal ve moet u daarvoor eerst het begrip van ieder afzonderlijk wakker maken. U zult vooral te strijden hebben met de moeilijk heid, dat het levenspeil van breede lagen door de ontberingen, die deze wereldoorlog, verscherpt door de tegen de burgerbevol king van het vasteland gerichte Engelsche blokkade, veroorzaakt, gevoelige beperkin gen ondergaat op het oogenblik, waarop u voor de werkende bevolking treedt als ver kondiger van een nieuwe orde. Ik neen eve rel, dat de Nederlandsche arbeider nuchter en zakelijk genoeg is om het onvermijdelijke te begrijpen van een situatie, die moet worden beschouwd als een strijd en derhalve een tijd van opoffe ring voor een betere toekomst, waarbij het essentieele van deze toekomst daarin be staat, dat de arbeid en dus ook de arbeider niet meer mag worden beschouwd als voorwerp van economische calculatie, dus gewoonweg als handelsartikel, maar als waardevolste en derhalve waardigste uiting van de persoonlijkheid, en de be drijfsleider zich geplaa'it mag weten in de gemeenschap van zijn bedrijf, dat zijn ter wille van het algemeen aanvaarde grootere plichten met grootere rechten vergeldt om hem zoo een ware nationale verantwoorde lijkheid te verleenen. Ook zullen de Nederlandsche arbeiders zich kunnen voorhouden, dat thans reeds enkele honderdduizenden aan werk zijn gekomen en dat voortaan in toenemende mate alle werkkameraden aan werk zullen komen, dus niet meer hopeloos op den aal moes der ondersteuning zijn aangewezen, doch als actieve menschen de waarde der eigen persoonlijkheid hebben hervonden en de mogelijkheid tot hoopvoller toe komstplannen zullen vinden. Zij staan voor een taak, waarvan de ver vulling zal stuiten op alle krachten, die met verbeten taaiheid de grondslagen van een ineenstortend tijdperk verdedigen, PEUKJES. Ik heb een vriend, die postzegels verzamelt. Ik heb nog een vriend en die verzamelt peukjes. Hij is niet mijn vriend de koekoloog uit de Boter - straat. Die rookt niet, die drinkt al leen. De peukjesverzamelaar nu heeft al een aardige collectie voor kwade dagen. Ik meende tot nu toe, dat hij die vieze dingetjes verzamelde zooals een ander postzegels verzamelt of vlinders of lucifersmerken of huissleu tels. Maar dezer dagen zag ik hem frunneken aan een lucifersdoosje. Daar kwam een sorteering peukjes uit. die in zijn pijp werden gestopt. Even later dampte hij er lustig op los. De spaarzame sigaretten, die ik nog rook, worden nu aandachtig door hem gevolgd. Bij iedere haal. die ik doe, slinkt de sigaret en glijdt er een scheut van pijn over zijn anders zoo vriendelijk gelaat. Je moet je sigaretten niet zoo ver oprooken waarschuwt hij mij. In het eindje zit de meeste nicotine en dat is ongezond. Bovendien verzamel ik die peukjes en het moet toch een beetje de moeite waard zijn. 's Avonds scharrelt hij dan de asch- bakken na en trekt verheugd met de buit naar zijn eenzaam huis. En als u hem vroeger gekend had. Toen trok hij zijn neus op "oor men schen, die pruimden En nog niet lang geleden verklaarde hij: Als het nóg duurder wordt zet ik er een streep onder. Dan rook ik niet meer. Nu heeft hij deze oplossing gevonden. En ik vraag mij af: zal hij nóg ver der gaan? V Radiorede van Mussert Vrijdagmiddag heeft de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, in een radiorede gespro ken over den arbeid en over het socialisme, dat komen moet. Spreker kende twee soor ten arbeidende menschen. De eene bestaat uit hen, die liever lui zijn dan moe, de an dere uit menschen, die liefde hebben tot den arbeid, die in zich gevoelen den drang tot het ten volle doen van hun plicht, ook wanneer die moeilijk is. Zijn denkbeelden over den arbeid vatte spr. als volgt samen: Het Nederlandsche volk groot en sterk te maken, te halen uit den put, waarin het gestort is. Willen wij omhoog komen, dan moeten wij den arbeid organiseeren, zoo, dat er zoo weinig mogelijk van verloren wordt in onderlinge tegenstrijdigheid. Wij zijn bezig straat arm te worden. Wij willen een welvarend volk worden. Dat is alleen mogelijk, als alle beschikbare krachten op dit doel gericht worden. Iedere arbeider werkt voor zichzelve en zijn gezin. Maar hij komt als arbeider en als mensch op hoo- ger plan, wanneer hij de zekerheid heeft: wat ik presteer, komt aan mijn volk ten goede en ik krijg daarvan mijn rechtvaar dig deel. Hij heeft dan gemeenschapsgevoel in den besten zin van het woord, d.i. hij is socialist uit liefde voor zijn volk. De beste organisatie van deze socialisti sche arbeiders is aldus Mussert in na tionale arbeidsgemeenschappen, die ieder een taak voor het geheele volk te verrich ten hebben. Daar is in de eerste plaats de arbeidsge meenschap van alle boeren en boerenarbei ders, tuinders en kweekers: de landstand; dan die van allen, die werkzaam zijn in in dustrie, handel en scheepvaart: het Neder landsche Arbeidsfront; de derde is die van allen, werkzaam op het gebied der volksge zondheid, dus medici, apothekers, verpleeg sters, sociale werkers en werksters; de vierde is die van opvoeding en onderwijs; de vijfde wordt gevormd door de dragers van de Nederlandsche cultuur: schrijvers, dichters, denkers, schilders, beeldhouwers enz., terwijl de zesde en laatste arbeidsge meenschap is die van de dienaren van den staat, de ambtenaren en de politie en zij, die bij het rechtswezen zijn. Tenslotte dankte spr. de arbeiders voor. al hetgeen zij in het afgeloopen arbeidsjaar voor het volk hadden gedaan. Voor mijzel- ve vraag ik van u, aldus Mussert, dat gij nauwlettend zult willen toezien of ik aan het einde van mijn leven door u erkend zal kunnen worden als de eerste arbeider van ons volk. Deze erkenning zal het grootste zijn, dat ik verlang te verdienen. daar zij door deze verdediging tevens hun eigen zoowel economisch als ook geestelijk bestaan willen redden. Ik weet evenwel, dat het u als alle Nederlanders, die open staan yoor de teekenen van den huidigen tijd, niet op persoonlijke erkenning aan komt, maar dat gij als Nederlandsche pa triotten slechts zijt vervuld van dien eenen wil uw Nederlandsche volk den weg te wijzen naar een nieuwe orde en gemeen schappelijke welvaart voor Europa en dezen weg voor dit volk te veroveren. Dankwoord van den heer Woudenberg. De heer H. J. Woudenberg trad vervol gens naar voren en dankte den Rijkscom missaris voor zijn instructieve rede, waarin volkomen duidelijk geschetst is, welk een groote en zware taak spreker wacht, een taak echter, welke zeer mooi is, hetgeen hem sterkt in zijn overtuiging, dat hij er tegen opgewassen zal zijn. Van dit oogen blik af zal er in versterkte mate naar ge streefd worden, de Nederlanders in de Europeesche ruimte de plaats te doen in nemen, welke zij verdienen. De heer Woudenberg gaf ten slotte den Rijkscommissaris de verzekering, dat ook zijn medewerkers alles zouden doen om te arbeiden in den door den Rijkscommissa ris geschetst en geest. De installatieplechtigheid was hiermee ten einde.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1