DUITSCHLAND fMamentjev DONDERDAG 30 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10239 Ste- Ccld6clie(5oi4^aitt Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbns 1L V Socialisme Wij maakten gisteren enkele opmerkin gen over het socialisme, dat solidarisme is, en we schreven o.in.: „Het socialisme, dat solidarisme is, zal bereiken, dat in cie toekomst de voortge brachte goederen in voldcend ruime mate toestroomen aan hen, die arbeid praestee- ren, en zich niet langer „ophoopen Dij hen, die kapitaal bezitten" Quadragesimo An no)" (Wij maken hier tevens een correc tie in een schrijffout van gisteren). Dat is natuurlijk slechts één der, het so lidarisme kenmerkende wezensverschijnse- len. Een ander wezenskenmerk van een waar lijk sociale want „sociaal" wordt hier bedoeld met „socialistisch" samenle ving is, dat in de economie de sociale nut tigheid van den arbeid de norm is voor de waarde-bepaiing van den arbeid. In de liberale, kapitalistische maat schappij is d e factor, welke de waarde van den arbeid bepaalt: het geld. Ter beant woording van de vraag, of een onderneming al dan niet moet worden opgericht of moet blijven bestaan, werd voornamelijk of uit sluitend overwogen, of er voor den onder nemer winst gemaakt werd en hoe groot de winst was. Hoe grooter de winst, des te nuttiger werd de on'ierneming geacht. Ook in een waarlijk sociale samenleving zal het gewenscht en noodig zijn, dat er bij de productie wordt verdiend. Maar in elk geval wordt niet daardoor, door de winst, bepaald, of die bepaalde onderne ming in de samenleving thuis behoort en in stard behoort te worden gehouden. In deze enkele woorden zal, dunkt ons, klaar worden opengelegd het groote, het wezenlijk verschil tusschen een liberale, kapitalistische samenleving en een socialis tische, d.w.z. solidari°tische maatschappij. Niet het geld staat voorop, maar de so ciaal-nuttige arbeid. Er wordt niet ge dacht in geld, maar de v/aardeering ba seert zich op het al di n niet sociaal-nut tige. DISTRIBUTIE-MAATREGELEN VERNIETIGING VAN BONKAARTEN. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat na afloop van iedere distribu tieperiode van vier weken, dat is dus op het oogenblik, dat de nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen in gebruik worden oude bonkaarten voor voedingsmiddelen genomen, alle niet aangewezen bonnen der kunnen worden vernietigd. Men houde er evenwel voor reeds aangewezen bonnen rekening mede: 1) dat na afloop van iedere distributie periode de mogelijkheid bestaat, dat de geldigheidsduur van bepaalde bonnen wordt verlengd; 2) dat het eveneens kan voorkomen, dat bonnen bij aanwijzing voer een langer tijd vak dan een distributieperiode worden gel dig verklaard. In deze beide laatste gevallen moeten de bonnen uiteraard niet vernietigd worden, aangezien men ook in de volgende distri butieperiode nog de op deze bonnen ver krijgbaar gestelde artikelen tegen inwisse ling daarvan kan koopen. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat in den vervolge schoenenbonnen zullen worden uitgereikt met een geldigheidsduur van twee maan den- In verband hiermede wordt de geldig heidsduur van de in den loop der maand April uitgereikte schoenenbonnen, welke gedurende één maand geldig waren, ver lengd met één maand. De in April uitge reikte bonnen blijven derhalve twee maan den na den daarop vermelden datum van afgifte geldig. BONKAARTEN VOOR BIJZONDERE ARBEID. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat zij, die bij de vorige uitreiking van distributiebescheiden in aanmerking kwamen voor een toeslagkaart M 103 of M 203 voor bijzonderen arbeid, thans we derom een dergelijke bonkaart zullen ont vangen, voorzoover zij nog denzelfden &r- ber verrichten. Zij, die voor de eerste maal een aanvrage indienen ter verkrijging ven een toeslagkaart voor zeer zwaren of zwa- ren arbeid, zullen, behalve oen toeslag- kaart M 103 of M 203 onderscheidenlijk een aardappelkaart E. B. of E. D. ontvan- gen. De uitreiking geschiedt op nader te be palen tiidstionen in het tijdvak van 3 tot en met 16 Mei a.s. door de distributie- diensten der gemeenten, waar de arbeid verricht wordt. Zij, die een kaart M 303 bezitten, moe ten opnieuw een aanvrage indienen. Zelf- verzorgers voor brood en vleesch zullen wederom geen toeslagkaarten ontvangen, doch zelfverzorgers voor aardappelen wel, uiteraard zonder aardanpelkaart. PRIJZEN VAN HUISBRAND OPNIEUW VASTGESTELD. De kleinhandelsprijzen voor huisbrand zijn met ingang van 30 April 1942 o-pnieuw vastgesteld. Blijkens een mededeeling van den ge machtigde voor de prijzen is bij deze gele genheid de grootst mogelijke uniformiteit in de prijzen, kortingen en marges aange bracht en is de indeeling in prijsklassen eenigszins gewijzigd. Golden voorheen voor elke provinciale afzonderlijke prijzen, thans zijn deze voor de meeste provincies uniform vastgesteld, met uitzondering van de groote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag; "eeuwsch-Vlaanderen en de Friesche 'en Toord-Hollandsche eilanden. Men raari- ':ge de officieel© publicaties in de bladen. STRIJDT VOOR EUROPA Bommen op Wight en York en op Kiel Het Duitsche weermachtsbericht van gisteren luidt: In het gebied van de Zwarte Zee en de zee van Azof werden doeltreffende lucht aanvallen op havenwerken en schepen der bolsjewisten ondernomen. In den middensector van het Oostelijk front herhaalde de vijand op enkele plaat sen zijn vruchtelooze aanvallen. In den Noordelijken frontsector werden eigen plaatselijke aanvals- en stormtroepacties met succes uitgevoerd. Bij het opruimen van een vijandelijk bruggehoofd door een Duitsche infanteriedivisie verloor de tegen stander 1400 dooden, 6 pantserwagens, 9 kanonnen en talrijke andere wapens. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troe pen verscheidene vijandelijke aanvallen af. Aan het IJszeefront schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 15 vijande lijke vliegtuigen neer, waaronder 14 van liet type Hurricane. In Noord-Afrika werd in het gebied ten Z.O. van Mekili een Britsche uitval afge slagen. Doeltreffende luchtaanvallen wa ren gericht tegen Britsche tentenkampen en concentraties van automobielen nabij Tobroek, alsmede tegen militaire werken van het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië Sterke formaties gevechtsvliegtuigen zet ten het bombardement van militaire instal laties op het eiland Malta voort. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len overdag werfinstalaties op het eiland Wight en spoorwegdoe^n aan de Engelsche Zuidkust met bommen en boordwapens aan. Boven de Kanaalkust schoten Duit sche jagers uit sterke formaties Britsche jagers zonder eigen verliezen 6 vijande lijke vliegtuigen neer. Als vergelding voor de Britsche lucht aanvallen op woonwijken in Duitsche ste den vielen formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 28 od 29 April de Engel sche stad York aan. Talrijke groote en kleinere branden alsmede ontp'offingen toonde de groote uitwerking van den aan val. Britsche, bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht het Noord-Duitsche kust gebied aan. De aanval was vooral tegen de stad Kiel gericht. De burgerbevolking leed verliezen. Woonhuizen, ziekenhuizen en cultureele monumentèrt wérden verwoest of beschadigd. Elf der aanvallende bom menwerpers werden neergeschoten. Boven dien verloor de vijand er drie bij een nachtelijken aarval op de Noorsche kust. De eerste luitenant Eckardt behaalde zijn 14e tot 16e nachtelijke overwinning met een jachtvliegtuig. HET ITALIAANSGHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: In het aan de woestijn grenzende gebied ten Zuid-oosten van Mekili is de aanval van een door pantserstrijdkrachten gesteun de vijandelijke af deeling volkomen afge slagen. Onze gevechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg tentenkampen en concen traties van automobielen in het gebied van Tobroek met machinegeweervuur bestookt. Bij een vijandelijken aanval op Martoeba werd een bommenwerper van het type Wellington door het luchtdoelgeschut neer gehaald. Formaties van Duitsche luchtmacht vie len herhaaldelijk de vlootsteunpunten en de vliegvelden op Malta aan en verwoesten munitiedepots, fabrieken, barakkenkampen en barkassen. Ook op den grond staande vliegtuigen werden zwaar beschadigd en op artilleriestellingen werden voltreffers geplaatst. Vliegtuigformaties van de asmogendhe- den drongen ondanks de ongunstige weers omstandigheden door tot Alexardrië (Egypte), welks militaire haven zij hevig bombardeerden. De oorlog in de lucht VERGELDINGSAANVAL OP NORWICH. Als vergelding voor den Britschen lucht aanval op de burgerbevolking van Kiel, hebben, naar het DNB van militaire zijde verneemt, stereke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 29 op 30 April de Engelsche stad Norwich met zeer groote uitwerking van brard- en bri santbommen aangevallen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden onbeschadigd op hun steunpunten terug. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DE BEZETTE GEBIEDEN IN HET WESTEN. Van militaire zijde verluidt het volgen de: De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 29 op 30 April geen aanvallen gedaan op het Duitsche rijksgebied. Bij nachtelijke vluchten boven de bezette ge bieden in het Westen en bij het naderen van de Duitsche kust werden, volgens de tot dusver ontvangen rapporten, twee Britsche bommenwerpers neergeschoten. DE VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Bij aanvallen van Britsche jagers op de kust van Noord-Frankrijk zijn gisteren zes Spitfires door Duitsche jagers neergescho ten, naar het opperbevel der weermacht meldt. De verliezen der Britsche luchtmacht van den- afgeloopen nacht zijn volgens nieuwe berichten thans verhoogd tot 25 bommen werpers in totaal, waaronder vier vier motorige Stirlings en Halifax. Het D.N.B. meldt d.d. 29 April uit Berlijn: Het Britsche luchtwapen heeft bij de in den afgel. nacht uitgevoerde vluchten naar Duitsch gebied en de bezette gebieden o.m. ook naar de stad Kiel, 12 vliegtuigen ver loren, zoo verluidt van militaire zijde. Door Duitsche nachtjagers werden 6 en door het afweergeschut van het luchtwapen eveneens 6 bommenwerpers neergeschoten, o.m. ook viermotorige bommenwerpers. In N.-D.uitschland kwamen twee neergescho ten Britsche bommenwerpers terecht na bij boerenhofsteden, waar zij verbrandden. Het tot dusver ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat bij de vernielde Britsche bommenwerpers ook de bemanningen groo- terdeels om bet leven zijn gekomen, door dat door de bij verrassing geschiedende aanvallen der Duitsche nachtjagers de luchtgevechten binnen enkele seconden ge- eindiPd waren. Met de gisteren aan de Noord-Fransche kust neergeschoten zes Britsche jagers van het type Spitfire ver loor het Britsche luchtwapen volgens de tot dusver bij het opperbevel der weer macht ontvangen berichten de laatste 24 uur dus wederom 18 toestellen. DE DUITSCHE VERGELD INGS- AANVALLEN. Associated Press meldt uit Londen, dat de Duitsche luchtmacht in het kader van haar vergeldingsaanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag en Donder dagochtend vroeg een stad in Oosi-Enge- land heeft aangevallen. Van Britsche zijde wordt de aanval „zwaar" genoemd. Over den omvang van de aangerichte schade en het aantal slacht offers zijn nog geen berichten ontvangen, doch de plaatselijke brandweerformaties zijn gedwongen uit de omliggende gebieden om hulp te vragen. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. De in het Italiaansche weermachtsbe richt van gisteren genoemde Engelsche aan val ten Zuid-Oosten van Eekili was. vol gens Stefani, gericht op een belangrijk punt bij de kruising van twee karavaanwe gen, die enkele dagen geleden tezamen met andere vijandelijke voorposten was ver overd en waardoor een betere controle van de vijandelijke troepenbewegingen moge lijk werd. De aanval werd met verken ningsauto's, pantserwagens en artillerie uit gevoerd, doch stortte echter in het van den aanvang af goed liggende vuur van de Duitsch-Italiaansche artillerie ineen, waar door de Britsche aan^alscolonnes tot den terugtocht gedwongen werden. Ook in een tweeden sector van het frónt mislukte een Engelsche verkenningsaanval door het welgerichte Duitsch-Itaïiaansche artillerievuur. De ssrijd in Birma De troepen van Tsjang-kai-sjek zijn bij Meiktila door numeriek sterkere Japar.sche strijdkrachten verslagen en over de ge- heele linie trekken zij zich terug op Mah- liang. Zij moesten meer dan 2.000 gevan genen en een groote hoeveelheid oorlogs materiaal achterlaten. Ook in den Oostelijken frontsector in het bergland der Sjanstaten rukken de Ja panners verder op. Japansche bergtroepen konden een Chineesche afdeeling ter sterk te van een bataljon, die een belangrijk strategisch punt ten noorden van Taunggyi verdedigde, insluiten en gevangen nemen. Vrij sterke Japansche gemotoriseerde formaties rukken in het onherbergzame ge bied in de nabijheid van de rivier de Teng naar het Noorden op, waarbij zij de Tsjoengkineesche troepen naar den spoor weg Mandalay—Lasjio terugdringen. Met Britsche troepen, die zich uit de frontlinie teruggetrokken en de verdediging van Mardalay aan de troepen van Tsjiang-kai- sjek overgelaten hebben, is het niet tot gevechtscontact gekomen. De Tsjoengki neesche troepen, die nog in het dal van de Boven-Sittang vertwijfeld tegenstand bie den, worden door omsingeling bedreigd. Men meldt uit Tsjoengking aan het agentschap Reuter, dat Chineesche troepen in allerijl naar het front worden gezonden om den opmarsch der Japanners in Burma te stuiten. Een Japansche colonne rukt in een snel tempo op in de richting van Koen- hing, gelegen op den linkeroever van de Salwein. Een andere colonne beweegt zich naar het Noorden in de richting van Man- son, ten Westen van Konghaipin. Volgens de laatst ontvangen berichten veronderstelt men, dat de Japansche voor hoeden Manson bereikten. Een derde co lonne rukt op naar het Oosten, met het doel den aftocht der Chineesche troepen, die in de provincie Sjan aan de Thailand- sche grens geconcentreerd zijn, af te snij den. De ernst van den toestand in Birma blijkt uit het Chineesche legerbericht van Woensdagavond. Hierin wordt gezegd, dat Japansche troepen, die na een omtrekkende beweging langs de Oostelijke Chineesche flank snel naar het Noorden oprukken en probeeren Hsipaw in te nemen, om zoo doende den spoorweg tusschen Mandalay en Lasjio af te kunnen snijden, en Dins dagochtend de voorsteden van Nieuw- Lasjio en Manmang, een stad ten Zuidoos ten van Hsinaw hebben bereikt. Hoewel nog geen bijzonderheden ontvangen zijn, is het duidelijk, dat de bezetting van Hsi paw door de Japanners ernstige gevolgen met zich zal meebrengen. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN. Het Japansche hoofdkwartier op de Phi- lippijnen heeft bekend gemaakt, dat Japan sche strijdkrachten gisteren geland zijn te Kotabato op Mindanao en kort daarop deze plaats geheel hebben bezet. JAPANNERS VOOR LASJIO. De Japansche troepen hebben de voor steden van Lasjio, aan het eindpunt van de Birmalijn, beieikt, naar thans ook uit Tsjoengking gemeld wordt. Berichten uit Tsjoenking verhelen niet, dat daahmede de positie der Chineesche en Engelsche troepen in Birma uiterst critiek is gewor den. Hel onderhoud van Laval en Leahy Omtrent het reeds gemelde onderhoud tusschen den leider der Fransche regee ring, Laval, en den Amerikaanschen am bassadeur, Leahy, waarbij eerstgenoemde zijn politiek standpunt nopens de huidige internationale vraagstukken uiteenzette, verluidt nader, dat Laval er prijs op stel de, aan Leahy mede te deelen, dat hij on voorwaardelijk aan de overwinning van Duitschland gelooft en dat hij daarom po litieke samenwerking met Duitschland on misbaar acht, zocals hi.i zulks reeds gedu rende zijn geheele politieke loopbaan heeft gedaan. Voorts heeft Laval den Amerikaanschen ambassadeur onder het oog gebracht, dat een overwinning der vijanden van Duitsch- lard de komst van het bolsjewisme over geheel Europa zou beteekenen en dat Frankrijk derhalve de noodige voorzorgen hiertegen moet nemen. Omtrent de verschillende Amerikaan- sche inbreuken op het Fransche imDerium zou Laval hebben oDgemerkt, dat Frank rijk zijn koloniaal rijk zal verdedigen op alle punten, waar het over de vereischte middelen beschikt. Bovendien zou Laval hebben gewezen op het optreden der Fransche emigranten en van een reeks Joden, die slechts streven naar vertroebeling van de Amerikaansch- Fransche betrekkingen. Volgens Laval zijn zij ten deele aansprakelijk voor de on vriendelijke houding der Amerikaansche regeering jegens Frankrijk. HERZIENING DER FRANSCHE ANTI KERKELIJKE WETTEN. De persberichten, als zouden tusschen Frankrijk en het Vaticaan onderhandelin gen over een concordaat worden gevoerd, worden door welingelichte lieden op het Vaticaan onjuist genoemd. Wel bestaat het voornemen, aldus zegt men, bij de Fransche regeering met het oog op de kerk en haar sociale standpunt de anti-kerkelijke wetten te herzien. JAPANSCHE GEZANT B*J KARDINAAL MAGLIONE. KOEKOLOOG OP VACANTIE. Mijn vriend, de koekoloo£ uit de Boterstraat heeft vacantia genomen. Ik herkende hem eerst niet. toen ik hem vermomd in een burgerpak langs de straat zag glijden. En op mijn ver wonderde blik begon hij direct: Waarom niet? In ruim vijftien jaar heb ik geen twee dagen vacantie gehad. Ik had niet eens tijd voor een rustig borreltje. Overdag had ik een kop vol zorg om aan alle wenschen van alle klanten tegemoet te komen en dan verdiende je nog geen stui ver en 's avonds en 's nachts rende ik achter mijn automaat aan, alsof ik bang was, dat dat ding op hol zou slaan. De kippenkoning werd ik ge noemd. Ik leverde kip met patates fri tes voor één kwartje. Ik kon het niet snel genoeg aandragen. En nog wat te zeggen hadden ze, als ze niet minstens een halve kip voor hun heitje kregen. Wat ik eraan verdiende, sleet ik aan mijn zolen. En nu zijn de zaken een pietsje ver anderd. Ik zeg nu: laten ze maar nu een dag of wat geen koek eten. Zulle ze niet dood van gaan. De automaat staat leeg en zij zijn blij met een hand vol koek. Niemand vraagt er nu meer wat het kost. Maar straks komt er weer een andere tijd meende ik hem te moe ten waarschuwen. Nu is nu en straks is straks. Daar om juist. Straks kan ik wéér geen vacantie nemen. Als ik nog eens va cantie wil hebben, moet ik het nu doen. En mijn vriend, de koekoloog, draai de met elegante zwaai een kroeg bin nen in de hoop op een borrel, niet be seffend, dat hij op hetzelfde oogenblik koning-af en de onderdanigste die naar van den kastelein was. V.y „GEWETENSCONFLICTEN". Hedenavond spreekt Max Blokzijl via Hilversum II in den serie brandende kwesties over het onderwerp: „Gewetens conflicten". Arbeiders en kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan. Wanneer de beschikbare arbeid juist verdeeld wordt, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrekking in de bedrijven heeft ten doel, dat werklooze arbeiders met veel kinderen en oudere Nederlanders in het arbeids proces worden opgenomen. Wanneer De eerste Japansche gezant bij het Vati caan, Harada, heeft gisteren een onderhoud gehad met den Kardinaal-staatssecretaris, Maglione. Ten overstaan van persvertegenwoordi gers verklaarde Harada, dat het Japansche gezantschap bij den Heiligen Stoel binnen kort den rang van ambassade zal verkrij gen. IN EEN PAAR REGELS Men meldt uit New York, dat opnieuw 25 lijken zijn gevonden te Pryor in den staat Oklahoma, die door een wervelstorm is geteisterd. Het totaal aantal dooden be draagt hiermede 125. Bovendien zijn er 3000 gewonden. De schade beloopt onge veer 2 millioen dollar. Generaal Dewitt, opperbevelhebber der Amerikaansche verdedigingslegers van het Westen, heeft de interneering bevolen van 2.000 Japansche staatsburgers, die in de stad Portland (Oregon) wonen. Tengevolge van den zwaren regenval in Catalonië zijn de Besos en de Llobregat tot 7 meter boven hun normalen stand ge stegen, waardoor het oeverland over een breedte van verscheidene kilometers over stroomd is. Meer dan 10.000 gezinnen zijn dakloos geworden. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Op sommige plaatsen is het treinverkeer verbroken. De schade wordt op verscheidene millioenen pesetas geschat. DISTRIBUTIE SERVIEZEN E.D. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei 1942 een aanvang zal worden ge maakt met de distributie van van aarde werk of porselein vervaardigde tafel-, thee- en ontbijtserviezen, platte, diepe, des sert- en ontbijtborden, koppen met schotels (oorgoed), losse koppen en kommetjes, melk- en roomkannetjes, gedekte schotels (dekschalen), vleeschschotels (ronde en ovale), vischschotels (ronde en ovale), losse schalen, soepterrines, sauskommen, salade- bakken, zuurschalen, theepotten, koffiekan nen, suikerpotten, botervloten, brooddscha- len, melkkannen, melkbekers en nesten schalen. Van 1 Mei 1942 af mogen deze artikelen slechts tegen afgifte van geldige distributie bescheiden worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Voorloopig zullen slechts ser viezen en wel in gevallen van eerste in richting en huwelijk en van totaal verlies tengevolge van brand of oorlogsgeweld worden beschikbaar gesteld. Binnenkort zullen nadere mededeelingen worden ge publiceerd betreffende de beschikbaarstel ling van de overige hierboven genoemde artikelen. Ten behoeve van degenen, die in het huwelijk treden of om een andere reden voor het eerst eeen huishouding gaan in- daartoe van jonge en krachtige men- schen eens gevergd wordt arbeid in Duitschland te verrichten, is dat dan onrechtvaardig? Wees eerlijk, hoe denk je daarover? DIENSTNEMING REICHSARBEITS- DIENST. Besluit van den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken. Op grond van artikel 13 der Arbeids dienstverordening en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening nr. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt be paald: Artikel 1. De met toestemming van den comman dant van den Nederlandschen Arbeids dienst bij den Reichsarbeitsdienst doorge brachte diensttijd telt voor de toepassing van het Arbeidsdienstnlichtbesluit ten vol le mede als diensttijd, doorgebracht bij den Nederlandschen Arbeidsdienst. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. De wnd. secretaris-generaal van het Departement van Algemeene Zaken, W. K. SCHRIEKE. richten en van hen, wier inboedel ten ge volge van totale brand of oorlogsgeweld verloren is gegaan, zullen de distributie diensten speciale vergunningen afgeven. Er zijn drie soorten speciale vergunnin gen ontworpen: a. Eén voor een tafelservies, bestaande uit 1 soepterrine, 1 gedekte schotel of 2 gedekte schotels zonder soepterrine en voorts uit 1 slabak, 1 sauskom, 1 vleesch- schaal, 4 diepe borden, 4 platte borden en 4 dessertbordjes, o f, indien dit servies niet verkrijgbaar is, of niet gewenscht wordt, uit: 1 nest schalen, 4 dieoe borden, 4 platte borden en 4 dessertbordjes. b. Eén voor een ontbijtservies bestaande uit 6 ontbijtbordjes, 1 broodschaal. 1 bo- tervloot en 2 zuurschaaltjes, of, indien dit servies niet verkrijgbaar is of niet ge- wenscht wordt uit: 6 ontbijtbordjes, 1 melk kan en 2 melkbekers. c. Eén voor een theeservies bestaande uit 1 theepot, 1 melkkannetje, 1 suikerpot, 6 koppen, 6 schotels en 1 koffiepot met fil ter. De bovenstaande hoeveelheden worden verstrekt voor een gezin, bestaande uit hoogstens vier personen. Voor grootere ge zinnen kan een aanvulling worden gege- Het is voorts niet geoorloofd de hierbo ven genoemde aantallen en artikelen te wijzigen, zoodat men de serviezen in de standaardsamenstelling moet betrekken. Voor nadere bijzonderheden welke voor detaillisten van belang zijn, wordt verwe zen naar de desbetrefende officiéele publi catie.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1