DINSDAG 28 APRIL 1942 DE LEiüSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. 'Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon op 6.15 uur Woensdagmorgen. Zon onder 21.01 uur Woensdagavond. MAANSTANDEN. 28 April: de maan komt Dinsdagmid dag om 5.51 uur op en gaat Woensdag morgen om 5.53 uur onder. 24 April: De maan komt Woensdagavond 7.10 uur op en gaat Donderdagmorgen 6.29 uui onder. 30 April: De maan komt Donderdagavond 8.30 uur op en gaat Vrijdagmrogen 6.55 uur op en-gaat Zaterdagmorgen om 7.32 1 Mei: De maan komt Vrijdagavond 9.50 uur onder. De strijd in de Middel- landsciie Zee ZANDSTORMEN BELEMMEREN STRUD IN CYRENAICA. Van Italiaansche militaire zijdie wordt hot volgende overzicht gegeven van de huidige situatie aan het front in de Mid- dellandsohe Zee. Aan alle oorlogsfronten wordt de strijd op dezelfde wijze als de afgeloopen weken voortgezet, zonder dat er vensohijnselen zijn, die wijzen op nieuwe operatieve han delingen. Men verkeert thans in een stadium, waarin alle krachten worden georganiseerd om in den strijd te worden geworpen in de nog zwaarder worsteling, die voor de deur staat. Men beseft namelijk de be tee kenis van de komende maanden voor de toekomst der wereld. Aan het front in Cyrenaica hébben den laatst en tijd het ongunstige weer en de zandstormen iedere actie te land en in de lucht belemmerd. De voornaamste zorg der oorlogvoerenden geldt de ravitailleering. De operaties der Duitsch-Italiaansche vloot- en luchtstrijdkrachten in de Mid- dellandsche Zee hebben een voor de as- mogendiheden zeer gunsig verloop. De En- gelsoben van hun kant geven steeds meer de voorkeur aan de landwegen in het Mid den-Oosten en Egypte boven de verbin dingen ter zee. Een symptoom van deze nieuwe Engel- sdhe methode is de zorgvuldigheid, waar mee de Er.gelsc'hen zorgen voor de ver dere ontwikkeling van de spoorlijn, die aanvankelijk Alexandrië verbond met Mer- sa Matroe en thans langzamerhand is door getrokken tot de grens van Cyrenaica. Wellicht zal Engeland in de toekomst probeeren met wanhopige ontspanning van alle krachten de heerschappij in de Mid- dellandsohe Zee te heroveren, maar het is karakteristiek, dat Engeland zich bijna ge heel uit de Mid'dellandsche Zee heeft terug getrokken, nadat het met de Italiaansche strijdkrachten in botsing is gekomen. VERKIEZINGSREDE VAN TOJO Inspanning en eenheid noodig De Japansche premier Tojo heeft een rede gehouden in verband met de verkie zingen voor .het Huis van Afgevaardigen, die Donderdag zullen worden gehouden. Hij verklaarde, dat deze verkiezing, de eerste na 1937, toen het conflict met Ghina begon, van het grootste belang is met het oog op een met succes beëindigen van den oorlog in grooter Oost-Azië, welke op een schaal zonder weerga in de gescheidenis gevoerd wordt. Laat mij u er op wijzen, aldus de premier, dat deze oorlog nog uitge vochten moet worden en dat het vol gende stadium het Japansche volk op de proef zal stellen en de grootst mo gelijke eenheid van de natie zal vergen. Amerika en Enigeland zijn vreeselijk ver ontrust door hun opeenvolgende neder lagen sinds het uitbreken van den oorlog. Beide regeerirugen zijn hierdoor gedwon gen haar toevlucht te nemen tot roekeloo- ze acties en wel om te probeeren haar ne derlagen te verhullen en een eind te ma ken aan het gebrek aan vertrouwen bij haar volken en hun critiek op de oorlog voering. Dit bleek ten duidelijkste uit re cente gebeurtenissen, zoo zei Tojo. Hij ging hierop niet nader, in, doch aangenomen mag worden, dat hij hiermede op den aan val van Amerikaansche vliegtuigen op Ja- pansch gebied doelde. Onder .deze omstandigheden, aldus To jo, moet het Japansche volk steeds voor oogen houden, dat wij nog midden in een grooten oorlog zijn. Ook wij achter de fronten moeten dezelfde geestesgesteld- bezitten als de troepen in de voorste linies. Wij moeten volkomen voorbereid zijn op een aanval op Japan zelf en daardoor de operaties der troepen vergemakkelijken. Zoo moeten wij met onwankelbare vast beradenheid allen Anglo-Amerikaanschen Üjvloed verdelgen. JAPAN SCHAFT DE SIESTA IN INDIë AF. Volgens de „Asahi" hebben de Japansche militaire autoriteiten bepaald,, dat met in gang van 29 April, den verjaardag van den keizer van Japan, het in Nederlandsch In dië heerschende gebruik van de siesta wordt afgeschaft. Wegens de felle hitte rust hier, naar men weet, het werk in de middaguren. Volgens de nieuwe verordening moeten alle overheidsbureaux, banken en bedrij ven, maar ook alle winkels voordurend geopend zijn, de winkels zelfs tot tien uur 's avonds. Daar thans alle Aziatische volkeren medewerken aan de reorganisatie van Azië is het volgens de opvatting der Japansche autoriteiten onmogelijk de traditioneele -ia te handhaven. Celwol vergroot voorsprong op kunstzijde. (Europapress). Hoewel de oorlog de kunstvezelproductie over het algemeen niet onbelangrijk heeft gestimuleerd, heeft de kunstzijde, ten opzichte van de celwol, sedert 1940 haar positie niet kunnen hand haven. Tot 1939 was de wereldproductie aan kunstzijde nog grooter dan die van celwol. In 1940 behaalde de celwol voor het eerst een productie van 585.000 ton een voorsprong op de kunstzijdeproductie, wel ke slechts 534.000 ton bedroeg. Ook in 1941 is de celwol verder uitgeloopen, daar de productie met 15 pet. toenam tegen 10 pet. bij de kunstzijde. Absoluut kan de wereld cel wolproductie in 1941 berekend worden op 672.000 ton, met welk cijfer zij circa 37 pet. van de wereldproductie aan natuur- wol uitmaakt, welke in het scheerjaar 1940 naar schatting 1.8 millioen ton bedroeg. Gemeten aan de wereldkatoenproductie van ongeveer 28 millioen ton is de celwol- productie echter nog betrekkelijk gering. Wat de verdere ontwikkeling van laatst genoemde tak van industrie betreft moet, tijdens den oorlog, gerekend worden op een nog verdere stijging, welke vooral van de Europeesche productie zal uitgaan. De be hoefte aan textielvezels van het vasteland van Europa bedraagt belangrijk meer dan 4 millioen ton, uitgaande van den katoen- invoer voor het uitbreken van den oorlog. Hoewel de kunstzijde niet in dezelfde mate is toegenomen als de celwolproduc- tie, is niettemin de productie-toename tij dens den oorlog van belang. De wereld- kunstzijdeproductie steeg van 465.000 ton in 1936 tot 511.000 ton in 1939 en 588.000 ton in 1941, zeer waarschijnlijk zal 1942 een nieuwe stijging brengen, welke vooral van de Vereenigde Staten zal uitgaan, als gevolg van het uitvallen der Japansche le veranties aan natuurzijde. Dit feit noopt de Amerikaansche zijde-verwerkende in dustrie tot een algeheele omschakeling op kunstzijde. In dit verband kan worden op gemerkt. dat de Vereenigde Staten gemid deld over de laatste jaren ongeveer 50 pet. van de wereldzijdeproductie verwerkten. Het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft, naar uit Washing ton wordt gemeld, medegedeeld, dat de in Indië wonende Amerikaansche burgers ten getale van 3500 opdracht hebben gekre gen om Indië te verlaten. IN EEN PAAR REGELS In een overzicht van de jongste gebeurte nissen heeft de president van Venezuela, Isaias Medina, in het congres erkend, dat hij de landing van Amerikaansche oplei dingstroepen heeft toegestaan. Bij een treinbotsing in den tunnel on der de Hudson te Jersey City zijn twee menschen omgekomen en 263 gewond. Uit Tsjoenking wordt aan Reuter ge meld, dat het door maarschalk Tsjang-Kai- Sjek onderteekende decreet inzake alge- meene mobilisatie op 5 Mei in werking treedt. Reuter verneemt uit Moskou, dat, ge zien de huidige omstandigheden 1 Mei, de nationale feestdag der Sowjet-Unie. niet zal worden gevierd. In de Japansche havenstad Sjinminato in de provincie Toyama aan de westkust van Japan is een groote brand uitgebroken, waardoor binnen korten tyd meer dan 7 00 huizen in de asch werden gelegd. BINNENLAND VOOR VOLKSTUINEN TOESTEMMING VEREISCHT. Verplichte inschrijving voor houders en gebruikers. Blijkens een in de Staatscourant van 27 dezer opgenomen beschikking van den secr.-generaal van landbouw en visscherij wordt betreffende het volktuinwezen het volgende bepaald: Het gebruiken van een volkstuin is slechts toegestaan, indien de gebruiker zich bij de Landbouw-Crisis-Organisatie heeft aangemeld en door deze als houder van een volkstuin is ingeschreven. De aanmelding dient vóór 11 Mei te ge schieden door het inzenden bij de Land bouw-Crisis-Organisatie van een formulier, hetwelk daartoe door of vanwege genoem de organisatie wordt verstrekt. Hij, die een volkstuin gebruikt, is, mits hij zich heeft aangemeld, eerst strafbaar, indien zijn inschrijving als houder met be trekking tot bedoelden volkstuin is ge weigerd en hij het gebruik niet heeft ge staakt binnen veertien dagen nadat de kennisgeving der weigering is verzonden, Het al dan niet tegen vergoeding be schikbaar stellen van gronden voor het aanleggen van een complex volkstuinen is slechts toegestaan indien voor het beschik baar stellen door de Landbouw-Crisis-Or- ganisatie vergunning is verleend en de eventueel aan deze vergunning verbonden voorwaarden worden nagekomen. Een perceel grond, dat laatstelijk niet als zoodanig is gebruikt, mag slechts al dan niet tegen vergoeding als volkstuin in ge bruik worden gegeven, indien het perceel deel uitmaakt van gronden, die krachtens vergunning beschikbaar zijn gesteld voor het aanleggen van een complex volkstui nen of indien voor het in gebruik geven door de Landbouw-Crisis-Organisatie ver gunning is verleend. Het aanleggen van een complex van tien of meer volkstuinen is slechts toegestaan indien daarvoor door de Landbouw-Crisis- Organisatie vergunning, is verleend. Een vergunning, als bedoeld in het vori ge lid, kan slechts worden verleend, indien de aanvrage vergezeld gaat van een plan- teekening, waarop het desbetreffende per ceel is verkaveld, met opgaven van lengten en breedten van de aan te leggen volks tuinen. De beschikking is gisteren in werking getreden. Ieder perceel grond, dat bestemd is om te worden gebruikt voor het telen van gewassen voor eigen en/of gezinsverbruik, niet bij het woonhuis van den gebruiker behoorend en geen deel uitmakend van het land- en tuinbouwbedrijf, dat door den ge bruiker wordt geëxploiteerd, of waarin hij werkzaam is. In de „Richtlijnen voor de prijsvaststel ling no. 1", welke 11 April j.l. in de Ne- derlandsche Staatscourant bekend gemaakt zijn, komt een zinsnede voor met betrek king tot individueele loonsverhoogingen. welke blijkbaar eenig misverstand heeft gewekt. De gemachtigde voor de prijzen maak't er daarom belanghebbenden op opmerkzaam, dat elke verhooging van loonen en salaris sen zonder toestemming van het college van rijksbemiddelaars verboden is, met uitzondering van enkele soorten van ver hoogingen, welke niet als zoodanig in den zin van de verordening no. 217/1940 zijn aan te merken. DE PENSIONPRIJZEN Verhooging onder bepaalde voorwaarden toegestaan In de staatscourant van 28 April 1942 zijn de bedragen aangegeven, waarmede de pensionprijzen, die op 9 Mei 1940 golden, mogen worden verhoogd. In de nu toege stane verhooging is tevens opgenomen de verhooging uit hoofde van de betaalde om zetbelasting, zoodat hiervoor geen apart percentagt zal gelden. Indien het bedrag van de pensionprijzen op 9 Mei 1940 inclu sief omzetbelasting was bepaald op meer dan 80 per maand, mag het met 2H pet. worden verhoogd. Voor lagere bedragen is de toeestane verhooging in geld uitgedrukt. Wanneer de pensionprijs per persoon op 9 Mei 1940 lager was dan resp. 60 of 80 per maand, mag hij per persoon met f 5 resp. 4 worden verhoogd. Voor de ver hooging van pensionprijzen vastgesteld per week of per dag of die, welke op 9 Mei 1940 exclusief omzetbelasting golden, zijn even eens bepalingen getroffen. De gemachtigde voor de prijzen wijst er echter met klem op, dat deze verhoogingen niet zijn toegestaan over de thans eventuéel reeds in strijd met de prijsvoorschriften verhoogde prijzen, maar slechts over de bedragen, booals deze op 9 Mei 1940 werden bereken-'. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE ONGELUKKEN. In de buurtschap Nieuwe Krim geraakte het vierjarig kind van den heer Nijhuis te water in een diepe wijk. De ijlings ontbo den dokter kon slechts den dood consta- teeren. Uit het kanaal te Kessel is het lijk opgehaald van R. Oberndorff, oud 57 jaar en wonende te Meerssen. Op een terrein aan de Menwed'&straat achter de Jekenstreat te Utrecht is gisteren een doodelij'k ongeluk gebeurd. Op dit ter rein, waar verschillende loodsen staan, welke dienen als opslagplaats van bouw materialen voor de jaarbeurs, was een groote loods in aanbouw, waarvan het ge raamte reeds gereed was gekomen. De spanten werden slechts door betrekkelijk drun latwerk overeind gehouden. Door een windvlaag is dit geraamte ingestort juist op het moment, dat de 61-jarige terrein- bewaker W. daar ter plaatse over het ter rein liep. Hij werd door vallende balken getroffen en liep zoodanige kneuzingen op, dat hij kort na het ongeval overleed. De instorting richtte een groote ravage van versplinterde balken en spanten aan. Een 4-jarig zoontje van den landarbei der F. J. N. te Dalerpeel is gisteren bij het spelen nabij de ouderlijke woning in het kanaal geraakt en verdronken. Zondagmiddag heeft een felle hei- en bosohbrand gewoed te Nieuw-Milligen. Het vuur begon op de hei en sloeg daarna op een bosch over, waardoor twee villa's tot den grond toe afbrandden. Van de in boedels kon niets gered worden. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor De brandweer uit Apeldoorn, Uchelen, Hoog Soeren, Nieuw Milligen, Stroe, Garderen en Uddel verieende haar assistentie bij dezen brand. Na enkele' uren bluseohen was hij vrijwel bedwongen. Zeventig tot tachtig hectaren zijn afgebrand. DE ROOFOVERVAL TE HAZELDONK. Vier verdachten aangehouden. Thans zyn vier verdachten, afkomstig uit Brassehaet (B.), die betrokken zijn bij den roofoverval te Hazeldonk, gemeente Rijsbergen, gearresteerd. Het viertal is ge confronteerd met vrouw Peemen, die hen als de daders herkende. Deze confrontatie geschiedde aan het grenskantoor te Wuest- wezel. Van Belgische zijde waren tegen woordig de rechtercommissaris, benevens de procureur des konings te Antwerpen. Naar bekend is, werden bij dezen roof overval drie revolvers gébruikt, welke thans in beslag zijn genomen. Op den be- wusten avond werd vrouw Peemen met een gummiknuppel neergeslagen. Van het gestolen geld is ongeveer de helf terecht gekomen. Twee van de daders hadden reeds vóór de onderlinge verdeeling der buit 600 gulden voor zich zelf genomen. Bovendien zal een van de verdachten zich nog moeten verantwoorden wegens het uitgeven van een waardeloos bankbiljet van duizend mark. HANDEL IN DISTRIBUTIEBONNEN. Razzia in eenige café's te Amsterdam. Op de Nieuwmarkt te Amsterdam en in de café's in den omtrek daarvan bloeide den laatsten tijd een omvangrijke handel in distributiebonnen en zelfs in complete levensmiddelenkaarten. Ook werden er rij wielen verhandeld, waarvan de herkomst op zijn minst twijfelachtig genoemd mocht worden. Om aan deze practijken een eind te maken heeft de politie gistermiddag om streeks 3 uur in een tweetal café's aan den Nieuwmarkt een razzia gehouden, waarbij zij een groot aantal handelaren in distribu tiebonnen op heeterdaad betrapte. Er ontstond bij de komst der recher cheurs een groote consternatie en de han delaren, die zich nog op de markt bevon den, maakten zich zoo snel mogelijk uit de voeten. Ongeveer 60 personen zijn in politieauto's naar het bureau gebracht. Te vens zijn eenige partijen koffie, thee chocolade in beslag genomen. Toen een deel van het publiek, waaronder zich eeni ge bekenden van de politie uit donker Amsterdam bevonden, zich met de zaak trachtte te bemoeien, wed de opdringen de menigte met de sabel uiteengedreven. KERKNIEUWS In het kapittel der Paters Ongesch. Car- melieten, gehouden te Waspik (N.-Br.) van 23—27 April zijn gekozen: tot Provinciaal de Hoogeerw. P. Averta- nus Hennekens, tot eerste Definitor de Z.E. P. Christo- phorus Willems, tot tweede Definitor de Z.E. P. Firmi- nus Hoofs, tot Prior te Geleen en Waspik respect, de Z.E. P.P. Bruno Hermen en Honorius Ge- lissen, tot Novicenmeester de Z.E. P. Marcel- linus Offermans, Tot Supprior te Geleen de Z.E. P. Chris- tophorus Willems, tot Directeur van het College de Z.E. P. Romaeus Leuven. £jiuAqie. WOENSDAG 29 April. Octaafdag van het bsschermfeest van den H. Joseph. Mis: Adjutor (asl op het feest) 2e gebed van den H. Petrus, Martelaar; 3e Voor den vrede. Prefatie van den H. Joseph. Kleur: wit. RECHTZAKEN ECONOMISCH GERECHTSHOF. Geld voor den zwarten handel gegeven. W. Gijsman te Leiden had aan J. van Tongeren te Leiden 300.gegeven om tnee te koopen in den zwarten handel. Zulks is een strafbaar feit en deswege was hij veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. In hooger beroep had de Pro cureur-Generaal het billijk geacht, dat G. dezelfde straf zou krijgen als van T. n.l. twee maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft dienovereenkomstig vonnis gewezen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Gestolen zeep gekocht. De kapper W. F. N. uit Leiden had ;n partijtje zeep gekocht, dat gestolen was bij de zeepfabriek Sanders en Co. te Leiden. Wegens heling had de Haagsche rechtbank hem veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. Hij was in hooger be roep gekomen bij het Hof alwaar de Pro cureur-Generaal bevestiging van het von nis had gevraagd. Het Hof uitspraak doen de veroordeelde verdachte heden tot een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. VOOR DEN POLITIERECHTER. Tegen den regen gestolen waar toen het winter was de bedrieger bedrogen. Mej. J. W. V. uit Leiden was op 29 December een winkel binnengestapt om oen japonnetje te koopen. Zij was er even wel met een parapluie uitgekomen en deze was gestolen. De Politierechter wilde nog niet de maand gevangenisstraf opleggen, die de Officier eischte, maar volstond met een geldboete van 25 subs. 25 dagen. M. v. d. L. uit Noord wij k had van L. P. een boterkaart en een bonboekje ge kocht, trots het feit, dat P. 'hem gezegd nad „die heb ik van mijn moeder gestolen". Hy ontkende thans gekocht te hebben, zoo- dat P. als getuige zal moeten komen. B. N. te Leidschendam had het tijdens de koudegolf erg koud gehad, om- da.. hij geen brandstof had. Om vrouw en kinderen warmte te geven had hij ergens 25 kg. steenkool gestolen. Rekening hou dende met de omstandigheden kwam hij er af met vijf gulden boete A. von L. uit L e i d e n dacht een koopje te hebben, toen hij een gestolen vetkaart kocht voor f 10. Toen hij het ding later eens goed bekeek kwam hij tot de ontdek king, dat het een waardelooze kaart was. Hij had nog geprobeerd het tientje terug te krijgen, hetgeen mislukt was. Wat hij wel kreeg was een verbaal wegens heling het geen hem thans 25 subs. 25 dagen kostte. Op de zitting van gisteren van het Ober- gericht inzake de inbraak in het distribu tiekantoor te Amsterdam, deelde de pre sident mede, dat heden de laatste verdach te mr. Huygens gehoord zou worden, Woensdagmiddag om 4 uur de staatsan- v/alt zijn requisitoir zal houden en Donder dagmiddag de verdedigers in de gelegen- neid gesteld zullen worden om hun plei dooien te houden. OOK SCHOONMAKEN VAN GESLACHTE DIEREN VALT ONDER SLACHTVERBOD. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een zaak van H. A. A. Peters, slager te Hees bij Nijmegen, die in cassatie was ge- Komen van een arrest van het gerechtshof 1e Arnhem, waarbij hij in hooger beroep tot vier maanden gevangenisstraf is ver oordeeld wegens deelneming aan clandes tiene slachting van een varken. In cassatie werd aangevoerd, dat het begrip slachten in artikel 1 van het Slachtverbod niet om vat de bewezen verklaarde handelingen van den requirant. Hij had zich namelijk alleen bemoeid met het schoonmaken van het dier en niet met het eigenlijke slachten. De oeconomische reenter te Arnhem, die de zaak in eerste instantie had behandeld, «-n ook het hof, dat wat de bewezenverkla ring aangaat, het vonnis had bevestigd, oordeelden, dat onder slachten niet alleen moet worden begrepen het dood maken van een slachtdier, doch dat ook de handelin gen er onder vallen, die in de spreektaal worden aangeduid met „afslachten", dus bijvoorbeeld het schoonmaken, tot het vieesch voor de consumptie geschikt is. De Hooge Raad oordeelde deze meening juist en overwoog, dat het zulk een belang rijk noodzakelijk deel van het slachtproces vormt, dat het cok op zichzelf „slachten" in den zin van het overtreden verbod uit maakt. Op dien grond is 't beroep verwor pen. Parelwitte, ProdentlVoo koopen landpatta. "e>k,ube mei doP moei U een leda,.ook v00r lAWD?^in tandsteen HV. PRODENTA. AMERSFOORT 160- 6356 EEN WARE HEL VAN VUUR EN STAAL.... „Geweervuur, ratelende machinegewe ren, ontploffende granaten, het was een heidensch spektakel en niemand kon wat zien"zoo schrijft gefr. A. W. Zomer in -een brief naar huis. En hij vervolgt: „Daarbij schieten die zwijnen nog n.et ontplofbare geweerkogels, die met een knal uit elkaar vliegen, zoodra ze wat tref fen en dus overal om ons heen knalt het In zulk een hel van vuur en staal vech ten ook onze Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront. Ook voor uw belangen hebben zij zich ingezet, lezer. Laat het daarom dezen hel den aan niets ontbreken zoo zij gewond raken. Steunt naar uw vermogen de Neder landsche ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22 's Gravenhage. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 29 APRIL HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymnast. 7.00 Gram. 7-45 Ochtendgymnast. 7.55 Gram. 8.00 BN O: Nieuwsber. 8.15 Gram. 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gram. 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Jack der Kin deren en solist 12.00 Sylvestre Trio 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws en econ. ber. 13.00 Van Hummeltje en Slob- berop 13.15 Zang met pianobegeleiding en gram. 14.00 „Het geslacht en de fam.- naam de Ruyter", lezing 14.15 De Melo- disten en pianosoli 15.00 Voor de vrouw 15.20 Zang met pianobegeleiding 16.00 Bijbellezing 16.20 Voor de jeugd 17.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Nat. Jeugdstorm-kwartier 17.45 Theo Masman en zijn dansorkest 18.00 Lezing „Adm. de Ruyter Neer!, econom. leven van de 17e eeuw" 1 8.15 Pianovoor- dr. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.00 BNO: Econ. pr. over den landbouw 19.10 Herd, van Michiel Adriaansz. de Ruyter op diens sterfdag. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Roem. or kest Gregor Serban 20.45 De familie de Boer 21.00 „Portugal in het lied", gram.prog. 21.30 Gram. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Polit. pr. 22.10 24.00 Gram. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gram. 9.00 Kees Veening en zijn ensemble (opn.) 9.45 Gram. 10.00 Morgenwijding 10.15 Pianovoordr. 10.40 Voordr. 11.00 Zang m. pianobegel. en gram. 11.40 Grar*. -12.00 Ensemble Jean Lancé 12.45 BNO: Nieuws en econ. ber. 13.00 Gev. middagprogr. 14.15 Uit Neerl. Gouwen 14.30 Rococo- octet en soliste (op.) 15.00 Omroeporkest en solist (opn.) 16.00 Viool, piano en gram. 16.50 Gram17.00 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Omroepork. 18.15 Gram. 18.30 Van huis tot huis 18.45 „Bommen op Zic- rikzee"' 19.00 Orgelconcert 19.30 BNO: Nieuwsberichten 19.40 Spiegel van den dag 19.50 BNO Brab. praatje 20.00 Gram. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Omroep- opera-ensemble en -orkest en solisten 21.00 Als je verre reizen doet. dan kan je veel verhalen 21.15 Vervolg van 20.15 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Gew. muz. opn.22.0522.10 Avond wijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 7.1524.00 Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15 Hilversum II; 22.15—24:00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 Duitsch programma.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2