RIJKSDAGREDE VAN DEN FÜHRER DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De gebeurtenissen der afgeloopen maanden Momentje MAANDAG 27 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10236 3)e £cid&elie Bureaux Papengracüt 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L WAARSCHUWING AAN ENGELAND I.Z.DEN LUCHTOORLOG Na een pauze van meer dan vier maanden is de Duitsche Rijksdag gistermiddag voor de zesde maal gedurende dezen oorlog bijeen geweest voor het aanhooren van een verklaring der Rijksregeering. Hitier begon zijn rede met een historische beschouwing van Engelands' politiek je gens Europa, trad in de gevolgen welke de oorlog 1914'18 voor Engeland heeft gehad en betoogde dat Engeland's poging tot handhaving van het Europeesche over wicht beteekent, dat het kracht verliest, welke het voor zijn eigen imperium noodig heeft. De nieuwe oorlog zal eindigen met een ramp voor het Britsche wereldrijk. De Fuehrer schetste hoe in vele landen mannen zijn opgetrokken als vertegenwoordigers van een nieuwe, betere orde, als de ware jeugd der sociale en nationale vrijheid. In den strijd, die nu gevoerd wordt, de fasen waarvan de Fuehrer vermeldde, zal de beslissing in het Oosten van Europa vallen. Adolf Hitier teekende de zwaarte van den strijd in het Oosten, die onder onge ëvenaard ongunstige omstandigheden moest worden geleverd en waar het front intact is gebleven. Hij bracht hulde aan allen, die in het Oosten een plaats innamen, ook aan de bondgenooten. Voor het geval zulks noodig mocht zijn, heeft de Fuehrer be schikkingen getroffen om te verhinderen, dat noodtoestanden als in de afgeloopen maanden voorkwamen, een volgenden winter terugkeeren. Daartegenover vroeg de Fuehrer het recht, overal waar in dienst van de groote taak niet wordt ge hoorzaamd en gehandeld, in te grijpen en zelf te mogen handelen. Dit recht heeft de Rijksdag den Fuehrer toegekend. Aan het slot van zijn rede kondigde de Fuehrer aan, sprekende over den strijd in de lucht, dat slag met slag zal worden vergolden. De bolsjewistische kolos zal worden geslagen tot hij verbrijzeld is. Tegen Engeland zal het Duitsche duikboot wapen steeds meer in actie komen. De Fuehrer begon zijn rede met er aan te herinneren, dat hij op de laatste zitting van den Rijksdag, die van 11 December j.l., rekenschap had afge legd over het verloop der gebeurte nissen van het afgeloopen jaar. Deze zijn, zoo verklaarde hij o.a., in haar historische grootheid en duurzame po litieke beteekenis van een formaat, dat wellicht eerst eeuwen later in ge heel zijn omvang zal worden overzien. Na de verplettering van den opstand te Belgrado, door Engeland en Moskou ge meenschappelijk aangesticht, begon Europa reeds enkele weken later wellicht voor het eerst sinds eeuwen de gemeenschappelijke bedreiging uit het Oosten te beseffen. Van de succesrijke afwending daarvan heeft bestaan of ondergang van ons vasteland 'reeds zoo dikwijls afgehangen. Voor vele menschen traden nu de oorza ken van den bloedigen oorlog, die ons in September 1939 opeedrongen was. duidelij ker aan den dag. Want deze oorlog droeg r.iet meer de kenteekenen van de van ouds. hei bekende interne Europeesche conflic ten. In toenemende mate won de indruk veld, dat deze historische worsteling een der elementaire conflicten is. die waar zij de wereld dikwijls in duizenden jaren ctnmaal schokken de duizenden jaren van een nieuwe periode inleiden. Vele van de daarbij optredende historische ver schijningen zijn zich de diepste opdracht en zi van hun hande'en zoo weinig bewust, zooals dat een gewoon soldaat wel gaat bij een groote militaire operatie. Ook zijn de tijdsruimten van dergelijke eruptieve perioden zoo groot, dat de afzonderlijke mensch maar al te gemakkelijk de samen hang of ook de beteekenis van zijn optre den in verhouding tot h-^t verloop van het geheel miskent. Maar desondanks ziin ook daar degenen, die de vruchten plukken, waar schijnbaar zin en nut van een dergelijk proces, dat de volken of zelfs de continenten aan het wankelen brengt, niet zichtbaar is. Velen gelooven derhalve te stuwen en zijn zelf slechts de gestuwd en, anderen willen slaan en zijn tenslotte de verslagenen. Toen op 3 Spotember ^939 na eindelooze Duitsche vredespogingen aan het nieuwe ^ijk* de oorlogsverklaringen van Engeland en Frankrijk waren overhandigd, nadat leze staten door de verstrekking van een blanco-volmacht om te beginnen Polen als actieve kracht ten tooneele hadden ge- o'-acht, muest men wel wanhopen aan het verstand van een wereld, die schijnbaar -:onder eenige reder, de catastrophe letter- !ijk naar zich toe haalde, inplaats van het mgeluk van pen der<?elüVe waanzinnigen oorlog te mijden Nu weten wii allen, dat sedert de inner lijke staatkundige desorganisatie van het vasteland van Europa Engeland zich had vastgeklampt aan een politieke leerstel ling, die meende in de versplintering van het vasteland de eerste voorwaarde te moe- en zien voor de welvaart en de uitbreiding '-an het Britsche wereldrijk. Ongetwijfeld had deze gedachte, die de Britsche politiek beheerschte. veel overtuigends. Terwijl Eu- 'opa in tallooze iifterne oorlogen dood bloedde, zag Groot-Brittannië kans met en minimale oooffering aan menschenle- ens een wereldomvattend gebouw op te echten. Hieraan werd de titel „imperium" 'erleend, maar de aard van dit imperium viel met het imperiale Rome even weinig t' vergelijken als een internationaal han- dolsconcert met een wereld-onderneming, 'lie waarden schept. Daarbij zou men de Britsche staatsmanskunst zoowel als het simpele politieke en militaire vermogen der Kngelschen overschatten, als men aannam, dat hun optreden de oorzaak zou zjjn van het destructieve verval van Europa. Dat zou; beteekenen, dat men het ontstaan van een toestand verwisselde met het profitee- ren ervan Want het verval van Europa vloeit ten deele voort uit natuurlijke ver- 'Udering van de continentale mogendheid, he na de ineenstorting van het Romein- 'Che wereldrijk de leiding had, ten deele •it de ondermijning *ran de elementen, die an dit voormalige centrum van het avond- and zjjn ethnischen en oolitieken grond ig hadden verleend. In den tweespalt tus- hen de antieke Romeinsche staatsidee nerzijds en de niet minder imperale eischen stellende Roomsche k erk, werden dp fundamenten der centrale staatsvor ming in Europa langzamerhand vernield. L aarbij kwamen nog de diepe ernst, waar mee de toemalige wereld opging in vraag stukken, die aanleiding gaven Europa in eindelooze interne godsdienstige conflicten te verwikkelen, hoewel diezelfde proble men thans, gelet op het belang van de sta ten, vlokomen zonder beteekenis worden oecchouwd. Zoo is de ineenstorting van het oude Duitsche Rijk en daarmee van het middel punt van een interne Europeesche organi satie, die in dezen tjjd bestond, even wei nig veroorzaakt door de Engelschen, als destijds de ineenstorting van Rome door de Germanen. Zoo heeft Engeland zelve ook niet primair het continent kunnen ver splinteren, maar wel is het er in geklaagd .n zooverre profijt te trekken uit de ont stane versplintering van Europa als het dank zij zijn insulaire positie nog slechts een minimum aan kracht, zij het dan ook gecombineerd met een maximum aan sluw heid, noodig had om de Europeesche on macht in stand te houden en met de res iderende eigen kracht een andere wereld ie veroveren, die ten deele nog niet door vorst of alth/ns cultureel- en militair in ferieur wac, gedeeltelijk zichzelf in eeuwi gen innerlijken strijd uitputte. Slechts een dwaas kan daarbij over het hoofd zien of bestrijden, dat ook dit even als elk ander politiek ordeninesoroces nut heeft gehad voor de menschheid. Maar even dwaas zou het zijn aan te nemen, dat het Britsche imperium dit z.g. evenwicht der Krachten in Europa eeuwig zou kunnen nandhaven. fOEN DE VOLKEREN ONTWAAKTEN. Alle orlogen, die Engeland sedert eeuwen onafgebroken tegen het vasteland heeft gevoerd, konden in wezen slechts zoolang met succes verloopen als het ging om de bestrijding van zuiver staatkundige bouw sels van dynastiek karakter door andere, dergelijke lichamen. Op het oogenblik evenwel, waarop de volkeren begonnen te ontwaken, afgezien dus van dynasaieke be langen, moesten de middelen van de tot dusver gevolgde Britsche politiek in Eu ropa schipbreuk lijden. Ondanks talrijke oorlogen was het Engeland op den duur n;et mogelijk den nationalen Frnnschen staat te vernietigen, ondanks alle pogingen zag het geen kans de aaneensluiting der Italianen te beletten. En ondanks alle in menging is het Duitsche rijk uit zijn puin- hoopen van weleer door den wil der Duit sche stammen en dank zij het optreden van groote helden ontstaan. Het Engelsche denkbeeld op den duur met wat slapne argumenten de Europee sche naties verdeeld of in onderling con flict te kunnen houden moest schipbreuk .ijden. Daardoor was Engeland gedwongen in plaats van op zijn gemak profijt te kun nen trekken van een bepaalden toestand, dezen toestand te verdedigen of zelfs voort durend in stand te houden. Daardoor nu kwam een einde aan de kunst, van het in trigeeren en in plaats daarvan kwam de noodzaak zelf te strijden en niet alleen de bereidheid daartoe, maar ook het vermogen. Maar evenals Engeland gedwongen werd in Europa zelf zijn bloed te vergieten, zoo moet ook eenmaail het oogenblik komen, waarop de handhaving van de Europee- scche verdeeldheid van Engeland meer kracht eischt dan het kan missen voor de instandhouding van zijn eigen wereldrijk. Afgezien echter daarvan, was de mee- ning, dat het Britsche wereldrijk als be staansvoorwaarde een in onmacht ver splinterd Europa noodig heeft, slechts zoolang geldig als aan de peripheric van dit wereldrijk zelf geen gelijkwaardige staten bestonden, die het bedreigden. Zoodra de Russische kolos zich al strijden een weg tot in Oost-Azië baanle, zoodra de Amernkaansché Unie een van Engeland even onafhankelijk als volkomen voor aanvallen gevrij waard lichaam werd en vooral zoodra het Japansche keizerrijk evenals Italië en Duitschland uit zijn slaap ontwaakte en de opperheerschappij in .Oost-Azië verwierf, waren de voor waarden voor het voortbestaan ctn het Britsche wereldrijk principieel gewij zigd. Niet tegen Europa kon dit lichaam op den duur in stand gehouden worden, maar ten hoogste met Europa. Toen Engeland derhalve in 1914 ondanks langdurige Duit sche vredespogingen wederom in den geest van zjjn oude leerstelling het toen malige Ryk met een sterker coalitie van mogendheden den oorlog verklaarde, had het Duitschland zelf wel tijdelijk in Euro pa verzwakt en uit de restt van de wereld verdreven, maar twee feiten moest ieder, die niet volkomen verblind was, aan het s'ot van deze tot dusver bloedigste worste ling in de wereldgeschiedenis inzien en edkennen: 1. Dat het slechts een kwestie van tijd was, alvorens Duitschland zich van zijn banden zou ontdoen. 2. De door Engeland in den loop van de zen oorlog zelf aangezochte helpers waren er nu eenmaal, d.w.z. 't beroep, dat de En gelsche regeering in uitersten nood had gedaan op Amerika, heeft dit continent ge bracht tot een oeconomische en politieke beteekenis, die Engeland zelf nooit meer zal vermogen ongedaan te maken. Toen Engeland ging deelnemen aan den wereldoorlog, streed het voor zijn twee mogendhedenstandaard ter zee en was het niet bereid het Duitsche Rijk een sterkte van vijf, laat staan zes tegen tien toe te staan. Toen Engeland den oorlog naar het meende zegevierend had beëindigd, was Japan op de plaats van Duitschland gekomen en Amerika op die van Enge land zelf. De bouw van het Britsche Wereldrijk nu begon door dezen strijd los te raken en als men in dien tijd van de zwaarste militaire crises hulp vroeg onder het doen van be loften. die men van meet af voornemens was naderhand niet in te lossen, dan was het duidelijk, dat daardoor wissels waren getrokken, die vroeg of laat zouden moeten worden voldaan. Noch de Voor-Indische, noch de Arabische wereld zal de toezeggin gen vergeten, waardoor men haar eens tot offervaardigheid voor de instandhouding van het Britsche wereldrijk heeft verleid. EEN RAMP VOOR HET BRITSCHE WERELDRIJK. Dat Engeland daarbij zelf oecono- misch ten zeerste geschokt, financieel belast en wat de volkskracht betreft, uitgeput uit den oorlog te voorschijn kwam, kan als nieuw bewijs dienen, dat reeds de eerste wereldoorlog een Pyrrhus-overwinning was, een succes dus, dat slechts de vader van latere ne derlagen kan zyn. Nog een dergelijke oorlog tot handhaving van het Euro peesche evenwicht en Engeland moest onontkoombaar binnen het wereldrijk zijn noodzakelijke eigengewicht verlie zen, met andere woorden, de kracht, verspild aan de verdediging van een onmogelijke Europeesche orde, gaat verloren voor den samenhang en de verdediging van het eigen imperium. Derhalve kan en zal de nieuwe oorlog slechts eindigen met een ramp voor het Britsche wereldrijk. Met wien Enge land zich ook verbindt, aan het eind van dezen oorlog zal het zijn bondge noot sterker zien dan het zelf is en kan zijn. Zijn aartskapitalisten mogen nu de bolsjewistische staatslieden met nog zoo groote huichelachtige vriendschap begroe ten, zijn aartsbisschoppen mogen de bloed- beesten van het bolsjewistische atheïsme nog zoo innig omarmen, hoe meer leugens, huichelarij en bedrog moeten worden toe gepast om de tegennatuurlijke coalities van dit rijk zedelijk te dekken tegenover het eigen volk of tegenover de overige mensch heid, des te minder zullen zij in staat zijn de ziende volken werkelijk te misleiden en den natuurlijken weg van een onont koombare historische ontwikkeling te be letten. Er is een wijs woord van de antieken, dat zegt. dat de goden met blindheid slaan, wien zij willen verderven. Ik weet niet, of alle Engelschen het nog heden ten dage als een wijze daad zullen beschouwen, dat zij de talrijke compromissen, die ik sedert 1933 heb voorgesteld, afgewezen hebben. Evenmin of zij allen ook thans nog zoo vast overtuigd zijn, dat het zoo verstandig is geweest mijn aanbiedingen tot het sluiten van een bondgenootschap, die ik nog 1 September 1939 had vernieuwd, van de hand gewezen, en mijn vredesvoorstellen na den Poolschen en na den Franschen veldtocht geweigerd te hebben. Ik ken thans evenwel nog een ander gebod. Dit behelst, dat de mensch dat gene, wat de goden ten ondergang hebben gedoemd, zelf nog moet om verwerpen. Zoo zal dus geschieden, wat geschieden moet. DE ROL DER JODEN. De Britsche Jood Disraeli heeft eens gezegd, dat het rassenvraagstuk de sleutel tot de wereldgeschiedenis is. Wij, natio- naal-socialisten, zijn door dit inzicht groot geworden. De verborgen krachten, die En geland reeds in 1914 in den eersten wereld oorlog hebben gedreven, zijn Joden ge weest. De kracht, die ons zelf destijds verlamde en tenslotte onder het motto dat Duitsch land zijn vaandels niet meer zegevierend naar huis mocht brengen, tot de overgave dwong, was Joodsch. De Joden nu hebben sedert 1939 ook het Britsche wereldrijk in zijn gevaarlijkste crisis gemanoeuvreerd. Joden waren de dragers van de bolsjewis tische infectie, die eenmaal Europa dreig de te vernietigen. Zij waren echter ook te gelijkertijd de oorlogsophitsers in de gele deren der plutocratieën. Door den invloed van de Joden wérden de Vereenigde Sta ten weer evenals in 1917 voetje voor voetje door den Joodsch-besmetten president en zijn volkomen Joodsche omgeving zonder eenige reden en zonder eenigen zin in een oorlog gedreven tegen volken, die Ameri ka nimmer iets hadden misdaan, tegen na ties, waarvan Amerika nooit iets te winnen heeft. Want waarin ligt do zin van een oorlog, dien een staat voert, welke een land zon der volk is, tegen volkeren zonder land? In dezen oorlog gaat het daarom, politiek be schouwd, in het geheel niet meer om de be langen van afzonderlijke volken, maar het gaat om een conflict tusschen naties, die het leven op deze wereld voor de hunnen willen waarborgen, en volkeren, die ge worden zijn tot de willooze werktuigen van een internationale wereldparasiet. Het werkelijk optreden van deze Joodsch-internationale oorlogsophitsing hebben de Duitsche en de verbonden sol daten het beste leeren kennen in het land, waar het Jodendom uitsluitend zijn dicta tuur oefent en als het staatkundige wereld- ideaal van een komende menschheid laat prediken. BEGIN VAN EEN NIEUW EUROPA. In dit oogenblik verheft dit schijn baar verouderend Europa weer als steeds in de geschiedenis de fakkel van zijn inzicht omhoog en zijn mannen trekken op, thans als de vertegenwoor digers van een nieuwe, betere orde, als de ware jeugd der sociale en nationale vrijheid van de wereld. Als ik vandaag namens deze ware jeugd van Europa en daarmee van een jongere wereld tot U spreek, dan doe ik dat met het gevoel van een man, die den zwaar- sten strijd van zijn leven voor een heilige zaak achter zich heeft. Voorts spreek ik tot U als de aanvoerder van legers, die een lot hebben overmeesterd, dat als de zwaarste beproeving der Voorzienigheid slechts kan worden opgelegd aan degenen, die tot het hoogste zijn geroepen. Dezen winter is een wereldstrijd beslist, die in zijn probleemstelling ver uitsteekt boven wat in normale oorlogen moet en kan worden opgelost Wij kennen het theo retische beginsel van de gruwelijke werke lijkheid der oogmerken van de Joodsch- bolsjewistische wereldpers. Heerschappij van het proletriaat heet het en dictatuur van het Jodendom is het. Uitroeiing van de nationale leiding en intelligentsia der volken en beheersching van het proleta riaat. dat dan zonder leiding en daardoor tevens door eigen schuld weerloos is ge worden. uitsluitend door de Joodsch-Inter- natiönale misdadigers. Wat zich in Rusland in zoo afschuwelij ken omvang had voltrokken, de uitroeiing van tallooze millioenen leidende geesten, moest in Duitschland worden voortgezet. Wij hebben in enkele deelen van ons rijk de inleiding tot dezen toestand beleefd en met opoffering van het bloed van talrijke idealisten weer opgeheven. Zwaarder druk te de vloek van dit satanswerk op Honga rije. Ook daar slaagde men er slechts met nationale macht in de macht der Joodsche heerschappij te breken. De naam van den man, die als aanvoerder in den strijd tepen deze snoodheid de redder van Hongarije werd. leeft nog thans onder ons als een der eerste vertegenwoordigers der begin nende Europeesche verheffing. Het zwaarste conflict evenwel met de dreigende vernietiging van volk en staat werd in Italië uitgevochten. In een he- roieken opstand zonder weerga hebben Ita- liaansche deelnemers aan den oorlog en Italiaansche jeugd onder aanvoering van een uniek begenadigde het compromis van democratische lafheid en bolsjewistische heerschappij in een bloedige worsteling verpletterd en op de plaats daarvan een nieuwe positieve volks- en staatsidee ge steld. Eerst na de overwinning van het fascis me kon men spreken van een beginnende redding van Europa. Want nu was de plaats van een conglomeraat van gedach ten van destructieven, ontbindenden aard niet louter de macht der bajonetten ge komen, doch een waarlijk constructieve, nieuwe idee. Voor de eerste maal werden de bolsjewieken in een staat niet slechts verslagen, doch vooral de marxisten ge wonnen. Gewonnen voor den nieuwen op bouw voor een betere, gezonder maatschap pelijke ordening, die in den staat niet ziet de belichaming in de bescherming van een bepaalde klasse der maatschappij, doch de bestaansvoorwaarde voor allen. Ten tijde dat deze historische gebeurte- nisesn zich voltrokken, groeide de natio- naal-socialistische beweging naar de ver vulling van haar roeping onder ons eigen volk. Ook hier sloeg het uur. waaron in het conflict tusschen Joodsch-internationalis- me en nationaal-socialistische volks- en staatsgedachte de gezonde natuur door brak. Wij allen herinneren ons voorts noe den volgenden grooten, beslissenden strijd in Spanje, waar ook onder leiding van een enkelen man een duidelijke, definitieve be slissing werd afgedwongen en eveneens na een bloedigen burgeroorlog de nationale revolutie den bolsjewistischen aartsvijand terneer wierp. Naarmate het inzicht groeide, dat de Jood de parasitaire verwekker van deze ziekten was. werd nu in de afgeloopen ja ren vrijwel ieder staat in Europa gedwon gen zijn standpunt te bepalen in deze le venskwestie der volken. Als gevolg van den drang tot zelfbehoud moesten zij de maatregelen nemen, waardoor de eigen volken definitief konden worden beschermd tegen deze internationale vergiftiging. Al is nu ook het bolsjewistische Rusland het plastisch product van deze Joodsche besmetting, toch mag men niet vergeten, dat het democratische kapitalisme de voor waarden daarvoor schept. Hier bereiden de Joden voor, wat dezelfde Joden in het tweede deel van dit proces voltooien. Het jonge, ontwakende Europa heeft nu den oorlog verklaard aan dit proces, dat volgens Mommsen bestaat in ontleding van volken en staten door de Joden. Met DE STERKE. Jarig zijn is geen bijzondere ver dienste, men behoeft er slechts voor te leven. En zelfs na zijn dood, her denken nabestaanden dien dag, al heeft men er dan zelf de vreugde van een gedeelde borrel niet meer van. Dat wil niet zeggen, dat men daarom de verjaardagen niet in eere zou moe ten houden, want nooit er een tijd ge weest, welke zooveel reden gaf tot het vieren van vele festiviteiten, als deze. Ik wilde alleen inleiden, dat het heel wat is met eere 70 jaar gewor den te zijn, in al die jaren een dank bare afnemer van Gods goede gaven te zijn geweest en dan frisch en wel van geest Hem te danken voor het vele goede, dat Hij aan deze slechte aarde heeft toevertrouwd. Bij zulk een man was ik gisteren. Ik wist, dat het er goed zou zijn en het was er goed. Hij troonde er temidden van vele vrienden en bij een vurige dronk en blijde scherts herleefde de oude tijd. Wie weet, was het eerste van zijn tong gespaard! En ik, die er wel eens over neb gepeinsd of het graan nu geschapen was voor brood of drank, weet nu bij het feest van gisteren en het brood van beden, dat het goed moet zijn als een mensch als deze zóó zeventig jaren wordt. Als de hemel het goed met ons meent, heeft hij voor dezen man nog vele verjaardagen in het verschiet! En waar ik ook ben, ik zal erbij zijn. Ad muitos annos. Hedenavond van 19.1519.30 uur spreekt Max Blokzijl voor den zender Hilversum 2 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Een kort bezoek aan Duitschland". Arbeiders en kantoorbedienden schenkt liier aandacht aan. Als je in Duitschland werkt, help je dan den „vijand"? Neen, dan zou ook iedere arbeid in Nederland den zoogenaamden vijand helpen. Laat je niet door valsche propaganda af schrikken, maar neem werk daar aan, waar het is. Dat is in Duitschland het geval. Laat je door het arbeidsbu reau in je woonplaats inlichten. dit Europa hebben zich trotsche volken met eerbesef ook in andere werelddeelen verbonden, en bij hen zullen zich nog hon derden millioenen menschen voegen, on derdrukten, die hoe hun leiders van het oogenblik het ook mogen bezien op ze keren dag hun ketenen zullen verbrijze len. Het einde der leugenaars zal komen, die voorgeven de wereld te beschermen tegen vreemde overheersching, die haar zooge naamd bedreigt, maar in waarheid slechts probeeren hun eigen wereldheerschappij te redden. In deze geweldige, waarlijk histori sche bewering der volken bevinden wij ons nu allen, ten deele als leidende, handelende of uitvoerende menschen. Aan den eenen kant staan de mannen der democratie, dat wil zeggen van het Joodsche kapitalisme en aan hun zijde de bolsjewistische staat d.w.z. de mas sa van een verdierlijkte menschheid, waarover de Jood als in Sowjet-Rus- land zijn bloedigen geesel zwaait. Aan den anderen kant staan de volken, die vecMen voor hun vrijheid en onafhan kelijkheid en die vooral strijden om hetdagelijksch brood van hun menschen te waarborgen. HET OOSTELIJK STRIJDTOONEEL. In het Oosten van Europa nu ligt het strijdtooneel, waar de beslissing zal vallen. Over de oorlogshandelingen van het afgeloopen jaar heb ik 11 De cember j.l. voor de laatste maal gespro ken. Ik zou er hier in het bijzonder op willen wijzen, dat deze redevoeringen in de eerste plaats steeds zijn bestemd voor het Duitsche volk en zijn vrien den. Ik spreek niet om menschen van iets te overtuigen, die, hetzij uit dom heid of met boos opzet, de waarheid opzettelijk niet kunnen zien of willen hooren. Want als ik nu om maar een voor beeld te noemen den werkelijken loop der dingen vergelijk met de conclusies, die mr. Churchill daaruit trekt, dan treedt hier een zoo gapende tweespalt tusschen de ge beurtenisseri en haar uitleg aan den dag, dat elke poging tot overbrugging van deze wederzijdsche opvattingen vergeefsch moet zjjn. Sedert het begin, toen het nationaal-so- cialisme aan de macht kwam, is er geen stadium, waaraan de heer Churchill niet het karakter van een „bemoediging" heeft toegekend, en waarschijnlijk ook wel tot de laatste minuut zal toekennen. Dat En geland ons eens den oorlog heeft ver klaard, was voor hem een bemoedigend teeken. Dat er anderen zijn verschenen om zich voor het Britsche egoïsme naar de slacht bank te laten brengen, was niet minder be moedigend. De besprekingen tusschen twee of meer geallieerde generaals zijn even bemoedigend als een praatje bij den haar van den zieken man in het Witte Huis.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1