DUITSCHLAND fMomentje DINSDAG 21 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10231 3)e Ccld&elieSoti/fca/nt Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L LAVAL OVER FRANKRIJKS POSITIE IN EUROPA Een oproep tot de boeren De chef der Fransche regeering, Laval, heeft gisteravond voor den omroep ge sproken. Hij zeide onder meer: Toen ik in 1936 moest aftreden, heb ik een krachtig en door ieder gerespecteerd Frankrijk achtergelaten. Drie jaar waren voldoende om den partijhartstocht van sommigen en het verraad van zekere ele menten over dit Frankrijk te doen triom feeren. Er bleef nog een laatste wisdaad te plegen; de ooriogsverklaring. Spr. zeide alles te zullen doen om het welzijn van het volk te waarborgen en voelt zich te sterker, daar hij geen ver antwoordelijkheid draagt voor de ellende, die in Frankrijk is gekomen. „Wij kunnen slechts op onszelf reke nen", aldus spr., ,,en Frankrijk moet thans zijn wil en zijn levenskracht aantoonen." Spr. wees op de tallooze moeilijkheden, waarbij de ravitailleering natuurlijk be zwaarlijk is door de omstandigheden, en egoisme en winstbejag de op zichzelf reeds moeilijke distributie van levensmiddelen stagneeren. De regeering zal niets nalaten om alle Franschen te voeden en te klee- den. Het boerenhart. Ik geloof het hart van den boer te ken nen, vervolgde Laval. Ik weet, dat hij een goed hart heeft, wanneer het leven van Frankrijk op het spel staat. Boeren van Frankrijk, ik roep u op uw grond te be werken met het geduld, waarmee wij hem verdedigen. Tot het arbeidsfront wil ik zeg gen, dat het van het komende regiem niets te vreezen maar alles te verwachten heeft. Deze oorlog draagt de kiem eener regel rechte revolutie in zich, want in de nieuwe orde wordt de arbeider beschermd en ge waardeerd. Duitschland en Frankrijk.^ Laval sprak vervolgens over de Duit- sche betrekkingen, na er aan herinnerd te hebben, dat hij in het openbare leven al tijd betoogd heeft, dat de toenadering tus- schen Frankrijk en Duitschland voorwaar de voor edn vrede in Europa was. „Harts tochtelijk heb ik, aldus spr., bij iedere ge legenheid naar een vergelijk gezocht, dat een einde moest maken aan het tragische misverstand, dat in het verleden, al te vaak beide groote volken tegenover elkander geplaatst heeft. Daartoe was noodig een Fransche, en een uitsluitend Fransche poli tiek, vrij van de buitenlandsche invloe den. Wat gisteren noodig was, is dat thans evenzeer. Dit besef bezielde mij, toen ik in Juli 1940 besprekingen voorbereidde, die eenige weken later maarschalk Pétain en mij naar Montoire zouden leiden. Wij hebben daar een feit zonder voor beeld gevonden, n.l. een overwinnaar, die zich bereid verklaarde geen misbruik van zijn overwinning te maken en die Frank- rijk in een nieuw Europa plaats aanbood, welke het Fransche verleden waardig was. Te Montoire is het beginsel aangenomen voor een nieuwe politiek, waarbij de eer noch de levensbelangen van Frankrijk wer den opgeofferd. „Tegenover een overwinnaar, die zijn overwinning wist te beheerschen, zullen wij onze nederlag weten te beheerschen." IN HET HOOFDKWARTIER Gelijk reeds gemeld heeft de Fuehrer zijn verjaardag in het hoofdkwartier door gebracht. Voor'het begin van de militaire besprekingen, die evenals op iederen an deren werkdag werden gehouden, brachten de chef van het opperbevel der weer macht, generaal-veldmaarschalk Keitel, en de chef van den generalen staf van het le ger, general-oberst Halder, den Fuehrer, ook uit naam van het leger, hun geluk- wenschen over. Tegen den middag brachten de rijksmaar schalk van het Groot-Duitsche Rijk, Her mann Goering, die vergezeld was van ge neraal-veldmaarschalk Milch, en groot-ad miraal Raeder den Fuehrer de gelukwen- schen van luchtmacht er. marine over. Verder kwamen hun gelukwenschen aan bieden: de rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, de rijksleider der SS en chef van de Duitsche politie, Himmler, de rijksorganisatieleider van de NSDAP, rijksleider dr. Ley, de chef van de partijkanselarij, rijksleider Bormann, de rijksperschef rijksleider dr. Dietrich, de chef van de rijkskanselarij ij rijksminister dr. Lammers en de rijksminister voor be wapening en munitie Albert Speer. HOSPITAALTREIN VOOR DEN FUEHRER. Op den verjaardag van den Fuehrer heeft de president, dr. Hacha, namens de bevol king van Bohemen en Moravië den plaaas- vervangenden rijksprotector, Heydrich, op het station te Praag op plechtige wijze een hospitaaltrein, als geschenk voor den Fueh rer, overgedragen. De koning van Italië en de Duce hebben Adolf Hitler ter gelegenheid van diens ver jaardag telegrafisch hun gelukwenschen aangeboden. De Fuehrer heeft beiden eveneens tele grafisch zijn dank betuigd. GLOBE VAN HET JAAR 1350 ALS GESCHENK VOOR DEN FUEHRER. Volgens een bericht van de „Stockholm Tidningen" is den Fuehrer ter gelegenheid van zijn verjaardag de oudst bekende globe uit het jaar 1350 als geschenk overhandigd. Het blad wijst er op, dat op de globe Ame rika nog niet voorkomt. Sedert Montoire, vervolgde spr., sedert October 1940, heeft de oorlog zich uitge breid over alle werelddeelen en een nieu we beteekenis gekregen. Bjj de motieven, die ons er toe brachten te streven naar een politiek van toenadering tot en verzoe ning met Duitschland, komen thans an dere motieven van meer gebiedenden aard, want gelooft ge, dat de bolsjewisten, wan neer zij zouden overwinnen, bij onze gren- zij stil zouden staan? Zoudt gij dulden, dat zij met toestemming van Engeland een regiem zouden instellen, dat de mechani seering van den arbeider en de uitroeiing der elite met zich zou brengen? Wij zijn dus geplaatst voor het volgende alternatief: wij moeten ons, met eerbiediging van onze eer en onze vitale belangen, aansluiten bij een nieuwe, gepacificeerd Europa, of wij moeten bereid zijn onze beschaving te zien verdwijnen. De politiek van toenadering tot en ver zoening met Duitschland moet loyaal wor den gevolgd. Zij vereischt een wederkeerig vertrouvert, wil zij doeltreffend zijn. Elke dubbelhartigheid moet uitgesloten zijn en slechts op oprechtheid in woord en daad kan een blijvende verzoening berusten. Ik heb altijd geweigerd mij te onderwerpen aan een buitenlandschen invloed. Daaruit wordt verklaard, dat ik zoo vaak in Enge land de hartstochten heb ontketend, vooral tegen mijn politiek en mijn persoon. Dat was vooral het geval, toen ik trachtte met Italië de grondslagen voor een Middel- landsche Zee-politiek te vinden. Geen drei gement is er, dat spr. kan beletten naar verzoening met Duischland te blijven stre ven, omdat deze politiek berust op den zorg voor Frankrijk. Spr. wilde waarschuwen tegen alle boos aardige geruchten, dat deze politiek slechts ten uitvoer kan worden gelegd ten "koste van welke offers en vernedering ook. Tot u ,die Frankrijk trouw zijn geble ven, zeg ik, dat wij u niet opgeven. Gij zult Franschen blijven. Mijn gedachten gaan vooral uit naar hen, die aanvallen van een vroegeren bondgenoot hebben onder gaan, een bondgenoot, die zich heftiger in ons gebied vastbeet, naarmate hij onbe kwaam bleek zijn eigen gebied te verde digen. Nadat hij ons in den oorlog had ge stort, nadat hij ons in den steek had gela ten, heeft hij getracht onze vloot te ver nielen, heeft hij onze matrozen vermoord en onze bevolking uitgehongerd. Thans keeren zijn vliegtuigen terug aan den Fran schen hemel, welken zij in de ure des ge- vaars verlieten, alsof zij de vernietiging on zer gebouwen, die gedurende de krijgs operaties gespaard zijn gebleven, wilden voltooien. „Franschen, besloot spr., ik wijd mij aan den onmisbaren arbeid en zal dien niet ein digen, voor het welzijn van Frankrijk ver zekerd is. Ik roep u op de beteekenis van dezen arbeid te verstaan, opdat gij mijn streven steunt. Indien gij dat doet zal Frankrijk in het nieuwe Europa herrij zen." Medewerkers van Laval aan Pétain voorgesteld. Laval heeft gistermiddag in den minis terraad zijn medewerkers aan maarschalk Pétain voorgesteld. Hij verzekerde den maarschalk namens de geheele regeering van de meest loyale samenwerking in het belang van het land. Admiraal Darlan woonde de zitting mij als opperbevelheb ber der Fransche weermacht. Plechtige bijeenkomst te Utrecht De aanwezigheid van rijksminister rijks commissaris Seyss Inquart en den leider der N.S.B. ir. Mussert, hebben grooten luister bijgezet bij de feestelijke herden king van den verjaardag van Adolf Hitler, waartoe gisteren avond een bij eenkomst was belegd in dé groote zaal van Tivoli te Utrecht door den kring Utrecht van de N.S.D.A.P. Geen plaats in de zaal, welke ruim tweeduizend bezoekers kan bevatten, bleef onbezet, en zelfs moesten eenige hon derden zidh met een staanplaats tevreden stellen. Het podium was ter linker- en ter rechterzijde rijkelijk versierd met groote neerhangende Duitsche partijvlaggen, ter wijl tegen een egaalgleen aether grond een enorme vergulde Duitsche adelaar zicht baar was. De in Utrecht wonende Duitsche school jeugd stond achter op het podium opge steld, terwijl een muziekcorps van de weermacht voor den aanvang van de fees telijke vergadering op het podium mar- schen speelde. Het front van het podium was met bloemen en planten feestelijk versierd. Toen om precies half acht de aanwezi gen zich van hun plaatsen verhieven, be traden rijkscommissaris Seyss Inquart en ir. Mussert, met klein gevolg, luide toege juicht, de zaal, nadat zij voor dien ingang van het gebouw een eerewacht van leden van de N.S.D.A.P. en van de W.A. hadden geïnspecteerd. Nadat de hooge gasten eenige reeds aanwezige autoriteiten, waaronder den heer Brandies, plaatsver vangend Beauftragte, majoor Cieutzinger, Ortskommandant, prof. dr. Nieschulz, Kreisinspektor der N.S.D.A.P., de commis saris van de provincie Utrecht den heer W. B. Engelbrecht, en den districtsleider van de N.S.B. Tj. van der Weide, hadden begroet, nam de plechtige herdenking een aanvang. Na het binnendragen van de partijvaan dels, speelde allereerst het Weermachts- muziekcorps de prelude van Liszt. In zijn welkomstwoord begroette vervangers Kreisinspektor prof. Nieschulz speciaal d'en Rijkscommissaris en ir. Mussert, er vervol gens aan herinnerend, hoe thans overal op de wereld, waar Duitsche menschen wo nen, de verjaardag van den Fuehrer wordt herdacht. Tenslotte deelde spreker mede, dat de Beauftragte van den Rijkscommis saris voor Utrecht Bereiohsleiter Sommier, die zich destijds Vrijwillig had gemeld voor het front, juist eenige uren tevoren was opgeroepen, en thans in het Feldigrau den Fuehrer dient. Vervolgens declameerde een jeugdige scholier van de Duitsche school toepasse lijke spreuken op den Fuehrer, waarna de aangetreden schooljeugd, onder leiding van banfuehrer Laprell, eenige strijdliederen ten gehoore bracht. Namens de N.S.D.A.P. betrad hierop de Hauptsleiter des Propa- gandaamtes, Gemand, het spreekgestoelte. In een gloedvolle rede stelde deze de ver diensten van den Fuehrer in het licht. Spr. herinnerde er aan, hoe Hitier, als door God gezonden, het Duitsche volk uit zijn groot ste vernedering heeft opgeheven en sinds 1933, toen hij de macht in handen nam, zooveel voor het Duitsche volk heeft ge daan, als geen ander ooit ter wereld voor zijn volk heeft tot stand gebracht. In groote liefde voelt het Duitsche volk zich thans in dit uur van zware beproeving, dat noo dig is geworden om de demonische krach ten te verdrijven, met zijn Fuehrer ver bonden. Tenslotte sprak de districtsleider der N.S.B., Tj. van der Weide, die er op wees, dat de naam vaj Hitlerknechten, zooals de N.S.B.-ers vroeger werden genoemd, al tijd door hem is verfoeid geworden. Wel echter willen wij, zoo *rervolgde spr., Hit- Iervrienden zijn. Op dezen eerenaam zijn wij trotsch. Sinds 14 December van het vorige jaar weten wij, aldus spr., dat tus- schen Hitier en Mussert een verb, .d is gesloten, dat inhoudt, diat Nederland na den oorlog volwaardig zal worden opge nomen in d'en bond van Germaansche vol keren. Voor dit geschenk kunnen wij den Fuehrer, die dan ook onze Fuehrer zal zijn, niet dankbaar genoeg zijn. Op dezen dag wenschen wij, Duitsche en Nederland- sche kameraden, elkaar geluk met den ver jaardag van Adolf Hitler, en beloven hem op dit uur allen mogelijken steun, die hij noodig mocht hebben om tot de eindover winning te komen. Met een driewerf Sieg Heil op Adolf Hitler besloot spr. zijn rede. Nadat de Duitsche volksliederen waren gespeeld, namen de rijkscommissaris en ir. Mussert met een „Sieg Heil, kameraden" afscheid. Ook in vele andere gemeenten is de verjaardag van den. Führer gevierd. Hier volge een verslag van een feeste lijke bijeenkomst te Leiden. Samenkomst in de groote Stadsgehoorzaal te Leiden Een gouden adelaar tegen een rooden achtergrond van Duitsche hakenkruis-vlag gen beheerschte gisterenavond de Stads gehoorzaal tijdens de herdenking van den verjaardag van den Duitschen Führer door de Ortsgruppe Leiden der N. S. D. A. P. Het podium was met pruimebloesems, se ringen en narcissen fraai versierd, tus- sehen welke versiering ter zijde de buste van Adolf Hitler was geplaatst. Een mili tair orkest voerde tijdens de herdenking op zeer geslaagde wijze eenige muziek nummers uit. Onder de talrijke aanwezigen waren de burgemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, Ortskommandant Maishofer, vertegenwoordigers van de Ortsgruppe Leiden en omliggende afdee- lingen der N. S. D. A.< P., de kringleider van de N. S. B. en vele leden daarvan, even als van de W. A.; voorts de Jeugdstorm en de Hitierjugend. De heer Brockmann, hoofd der Duitsche school hier ter stede, opende den avond met een lyrische hulde aan den Führer, waarna de heer Gröning, Ortsgruppenlei- fer dér N. S. D. A. P. een rede hield, waar in hij zeide, dat wij Adolf Hitler beter dan door woorden kunnen danken door daden; welke daden, dat kunnen wij nagaan uit zijn leven, uit zijn denken en doen, waardoor wij in staat zullen zijn te handelen in zijn geest. Spreker ging in vogelvlucht heen over het leven van den Führer, over diens harde jeugd, over den tijd van Wee- ren, toen Hitier reeds revolutionair was, over de Münchener jaren. De oorlog 1914 1918 was de strengste school voor Adolf Hitler. Van 1918 tot 1933 ging hij een zwa- ren weg, waarin hij zich de beste propa gandist der Duitsche natie toonde; geen moeite was hem te veel zijn volk wak ker te roepen en allen te bezielen met het geloof aan de heropstanding van Duitsch land. Aan een later tijd is het voorbehou den te beoordeelen welk een ontzagwek kend werk door hem sinds 1933 tot nu toe is gewrocht in en met het Duitsche volk. De stellingen, die hij tijdens zijn vesting straf te Landsberg in „Mein Kampf" aan gaf, zullen een nieuwe orde scheppen. Een Europa, dat volgens deze eenvoudige wet ten wordt gevormd, zal een opbloei be leven als nooit te voren. Spr. dankte God, iat Hij den Führer had gezonden, en wek- t^ zijn toehoorders op volgens den wil van den Führer en in trouw aan dezen te ar beiden, bereid ook met hem te strijden en te sterven. Führer. befiehl; wir folgen! Namens de N. S. B. kwam de heer Eij- beigen zegewenschen aan den Führer voe gen bij de vele millioenen. welke heden worden geuit. Spr. huldigde den Führer als schepper van het Nat. Soc., als staats man en als veldheer. Spr. besloot zijn korte gelukwenschen met een: God zegene den Führer. Dem Führer Siegheil! Na een declamatie van den heer Brock mann werd het Duitschlandlied en het Horst Wessel-lied gezongen, waarmede de geestdriftige plechtigheid ten einde was. STRIJDT VOOR EUROPA Successen ter zee Het Duitsche weermachtbericht van gis termiddag luidt: Aan de Kaukasuskust bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed ge volg havenwerken en ravitailleeringsin- stallaties. Een groot Sovjet-Russisch tank schip werd door bomtreffers beschadigd. In den Zuidelijken sector van het Oostelij ke front schoten Duitsche jagers in lucht gevechten zonder eigen verliezen 22 vijan delijke vliegtuigen neer. In den centralen en den Noordelijken sector mislukten na verbitterde gevechten afzonderlijke plaat selijke aanvallen van den vijand. Bij de succesvolle eigen aanvalsacties in den Noordelijken frontsector werden op een punt in gevechten, die verscheidene dagen duurden, 11 kanonnen alsmede 50 granaat werpers en machinegeweren vernietigd of buitgemaakt. Sterke formaties der lucht macht grepen met bijzonder succes in de gevechten op den beganen grond in en vernietigden achterwaartsche verbindingen van de Bolsjewisten. In Karelië brachten Duitsche en Finsche troepen aan he front van de Swir in dagenlange afweergevech- ten den vijand zware verliezen toe. Op de IJszee brachten duikbooten teza men met de luchtmacht van een convooi 12.000 brt. in totaal, waaronder een tank schip, tot zinken. Voorts werden 3 groote schepen beschadigd. Op begeleidende oor logsschepen werden eveneens treffers ge plaatst. In Noord-Afrika mislukte een uitval van Britsche verkenningsafdeelingen aan het front van Cyrenaica. Op de Middellandsche Zee torpedeerde een Duitsche duikboot een schip, dat aan de pier te Beiroet lag. Een andere duik boot viel het electriciteitsbedrijf nabij Jaf fa met artillerie aan en beschadigde het zwaar. Uit het Britsche ravitailleeringsver- keer aan de Noord-Afrikaansche kust brachten Duitsche duikbooten nog 3 trans port-zeilschepen tot zinken. De grootscheepsche aanvallen der lucht macht op de militaire werkep op het eiland Malta werden voortgezet. Bom-vol- treffers van zwaar kaliber veroorzaakten vooral in ravitailleeringsinstallaties om- van erijke verwoestingen, branden en ont ploffingen, terwijl wederom zware schade werd aangericht aan de vliegveldinstalla ties van het eiland. Zooals in een extra-bericht is medege deeld, h-bben Duitsche duikbooten aan de Oostkust van Noord-Amerika en op dë Caraïbische zee !8 vijandelijke schepen van tezamen 131.000 brt. tot zinken ge bracht. Een duikboot nam de olietanks van Bullenbay op Curagao onder artillerievuur, waardoor deze in brand vlogen. Lichte Duitsche gevechtstoestellen vie len gisteren fabrieksinstallaties en scheeps- doelen aan de Engelsche Zuidkust met bommen en boordwapens aan. Kapitein Ihlefeldt behaalde aan het Oos telijke front zijn 85e tot 88e overwinning in de lucht. Bii de succesvolle ooeraties van Duitsche duikbooten voor de kust der Ver. Staten heeft de duikboot onder bevel van den lui tenant ter zee le kl. Muetzelburg zich bij zonder onderscheiden. DE ENGELSCHE AANVAL OP AUGSBURG. Naar het' opperbevel der weermacht ter aanvulling mededeelt, omtrent den Brit- schen luchtaanval op Augsburg, was het optredende vliegtuigtype een viermotorige bommenwerper van Beaufighter Lancaster. De Britsche toestellen, die in verschei dene reeksen naderden, werden kort na he bereiken van het Noord Fransche kust gebied aangehouden door Duitsche jagers, waarbij vier van de twaalf Lancasters wer den neergeschoten. De overige formatie vloog door ter voortzetting van deze mili tair zinnelooze propaganda onderneming. Bij Augsburg kwamen de Engelschen toen bij hun aanval in buitengewoon hevig afweervuur terecht, waardoor nogmaals drie toestellen werden neergeschoten. Voorts werden alle andere Lancasters be schadigd, naar zelfs de Britsche nieuws dienst moest erkennen. Van de terugkeerende bommenwerpers werd het achtste toestel boven Frankrijk neergeschoten, zoodat slechts een derde te rugkeerde. Meer dan vijftig man vliegend personeel kwam om en door dat alles was slechts enkele dagen de productie in een bedrijf gestoord. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansch weermachtbericht van gistermiddag luidt: Aan> het front van Cyrenaica af en toe contact tusschen voorposten. Vijandelijke verkenningsafdeelingen werden gedwon gen, zich terug te trekken. De Engelsche luchtmacht ondernam een nachtelijke aanval op Benghasi. Er zijn geen menschenlevens verloren gegaan, noch werd schade van beteekenis aange richt. Onze duikboot Bianchi is niet op haar basis teruggekeerd. Sterke luchtstrijdkrachten van de as heben hevige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Oorlogsinstallaties, magazij nen, depots en luchtafweerstellingen wer den hevig gebombardeerd. In het gebied der doelen, waar zich herhaaldelijk ont ploffingen voordeden, braken hevige bran den uit, die van de kust van Socilië zicht baar waren. Voorts werd een groot aantal vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield of beschadigd. Als de nood het hoogst is, is de Neder- landsche volksdienst nabij. Blijft geen bui tenstaander, sluit u aan als lid. MEISJE GEVRAAGD. Wij lezen den laatsten tijd hoopen advertenties iin de krant, waarin dienst meisjes worden gevraagd. Zelf het hoofd brekend met het probleem, waar een maagd te vinden, die er niet tegen opziet onze kopjes kapot te gooien, het stof te verplaatsen, de bedden op te schudden en de aardappelen af te gie ten, rijst des te dringerder de vraag, waar al die maagdelij-ns gestoven zijn, die voorheen deze bezigheden trouwhartig op zich namen. Zoo tegen den eersten Mei was er altijd meer vraag dan aanbod op de dienst- maagdenbeurs en ik heb wel eens gedacht, dat deze meisjes wellicht overeenkomst vertoornden met kikkers of Eskimo's, die op een bepaalden tijd den winterslaap ingaan. Daal de tijd van schaarschte in deze jonge maagden echter steeds aan het begin van den zomer viel, kan deze oplossing terstond als onmogelijk worden ver worpen. Maar waar zitten zij dan? Zoo lang deze vraag niet is opgelost, zullen wij wel blijven zitten met het probleem en zal er geen onze zorgen komen ver lichten. Of er moest er een uit haar ge heime schuilplaats te voorschijn tre den en wenschen in mijn huis te wo nen. Dat zij kome. Ik zal haar dan vra gen, waar zij zich verborg voor de blik ken der menschen. Dan zal het pro bleem zijn opgelost tot meerdere glo rie tevens van mijn huis en mijn kroost. Meisjes treedt aan! Op vriendelijke behandeling kan worden gerekend. Generaal-Veldmaarschalk Von Rundstedt in Nederland Generaal-veldmaarschalk von Rundstedt heeft in het begin van deze week een be zoek gebracht aan den weermachtsbevel hebber in Nederland, generaal der vlie gers Fr. Christiansen. Naar aanleiding van zijn bezoek in Den Haag heeft de generaal- veldmaarschalk ook een bezoek gebracht aan den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Rijksminister Seyss-Inquart. Tijdens zijn verblijf in Ne derland heeft generaal-veldmaarschalk von Rundstedt een aantal moderne installaties der kustverdediging bezichtigd. JAPANSCHE WOORDVOERDER OVER DE AMERIKAANSCHE LUCHT AANVALLEN. De luchtaanval van Zaterdag j.l. op ge bieden van Tokio en Jokohama moest on getwijfeld dienen, aldus verklaarde de woordvoerder der regeer ing aan buiten landsche journalisten, om een nieuw pres tigeverlies van Amerika tegenover de ge heele wereld, vooral tegenover de bondge- nooten, tegen te houden en de opgewonden openbare meen ing van het eigen land al thans eenigszims gerust te stellen. Men is derhalve in de V.S. terstond begonnen, dezen luchtaanval in sensationeelen vorm als agitatie uit tè buiten. Doch tegenover de nuchtere werkelijkheid moet deze ge heele poging, nl. d'en luchtaanval voor te stellen als een groote overwinning, verge leken worden met de kamferinjectie voor een stervenden man, waarvan de uitwer king slechts korten tijd kan duren. Een feit is, dat de Amerikaansche vliegtuigen bij den aanval op misdadige en onmen- schelijke wijze geen enkel verschü hebben gemaakt tusschen vreedzame doelen en militaire doelen en zoo b.v. scholen en ziekenhuizen met machinegeweren bescho ten hebben, zoodat de slachtoffers uitslui tend kinderen, zieken en burgers zijn. Er bestaat geen verontschuldiging of voor wendsel voor een dergelijk optreden. Ame rika heeft dus geen begrip meer voor men- sohelijkheid en fairness in de oorlogvoe ring. Het zou interessant zijn, de reactie der openbaren meening van Amerika en zijn bondgenooten te zien, wanneer hun de militaire ondoeltreffendheid van de luchtaanvallen op Japan in vollen omvang bekend zou zijn. LUCHTBESCHERMINGSMAATREGELEN IN TOKIO. Als luchtbeschermingsmaatregelen heeft deregee ring de oprichting gelast van een uit 500.000 leden bestaande organisatie, d!ie in geval van nood tot taak heeft de in alle Japansdhe steden voorradige z.g. ijzeren reserves aan levensmiddelen te ver- deelen. Bovendien 'is in alle steden op ver schillende plaatsen bouwmateriaal opge stapeld, om bij eventueele verwoestingen door luchtaanvallen terstond met het her stel te kunnen beginnen. WEDEROPBOUW DER BASIS VAN SOERABAJA. De Japansche vlootautoriteiten beginnen binnenkort met den wederopbouw van de vloot- en luchtbasis te Soerabaja waarbij zij voor den arbeid gebruik maken van krijgsgevangenen en inlanders. Aangezien een aantal koopvaarders in de haven door d'en tegenstander zelf tot zinken waren gebraöht hebben de Japansche vlootauto riteiten een haven afdeel ing in het leven geroepen, die belast zal zijn met de taak, de gezonken vaartuigen te verwijderen, evenals de andere obstakels. DE VIERING VAN HITLERS VERJAARDAG

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1