MAANDAG 20 APRIL 1942 DE LE1DSCHE COURANT PAG. o STADSNIEUWS H. VORMSEL VOOR VOLWASSENEN. Op Zondag 3 Mei des avonds om 7 uur komt Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toedienen in de Dekenale kerk aan den Heerensingel aan de volwas senen van Leiden, en omstreken. De zes voorgeschreven oefeningen van voorbereiding hebben in diezelfdei kerk plaats voor alle vormelingen des avonds om 8 uur op Maandag 20, Donderdag 23 April, Vrijdag 24 April, en de week daar na op 27, 28, 29 April. De Eerw. heeren geestelijken worden vriendelijk verzocht, deze mededeeling ter kennis hunner parochianen te brengen. Deken A. H. M. J. HOMULLE. AANNEMING VAN PERSONEEL. Ingevolge het „Aanstellingsbesluit" van 14 Maart 1942, dat de aanstelling en te werkstelling van werknemers regelt, moe ten werkgevers, die een werknemer in ^dienst wenschen te nenr voor wien ver gunning vereischt is, een aanvrage om ver gunning in tweevoud indienen bij het be voegde gewestelijke arbeidsbureau Voor de aanvraag moet worden gebruik gemaakt van door den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken vastgestelde formulieren. Deze formulieren zijn tegen betaling van 1 cent per stuk verkrijgbaar bij de gewes telijke arbeidsbureaux en de bijkantoren. Zij kunnen, voorzoover het gewest Lei den betreft, bij den portier van het gewes telijke arbeidsbureau Leiden, Doezastraat 2a en bij de bijkantoren Alphen aan den Rijn, Katwijk en Lisse worden of schriftelijk, onder bijvoeging van de ten, worden aangevraagd. ZILVEREN JUBILEUM NOTARIS B. H. STUMPEL. Onder tal van blijken van belangstelling heeft de heer B H. Stumpel Zaterdag den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot notaris hier ter stede als opvolger van notaris mr. L. Kerstens. Tal van fraaie bloemstukken zetten aan dit feest meerderen luister bij en de re ceptiezaal leek in een bloementuin her schapen. Lag het aanvankelijk in de bedoeling in verband met de tijdsomstandigheden dit feit alleen in intiemen huiselijken kring te herdenken, al spoedig bleek zulks niet mo gelijk, toen aan den datum steeds meer ruchtbaarheid werd gegeven. Velen kwamen des middags den jubilaris complimenteeren. Nadat reeds eerder de hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle van zijn belangstelling had doen blijken, kwamen des middags ook pastoor Beukers en pastoor Leusen uit Zoetermeer hun ge- lukwenschen aanbieden. Verder kwamen de gezamenlijke colle ga's uit de stad, die reeds eerder een fraaie ets hadden gezonden. We noemen verder "de heeren mr. Ligtenberg, kantonrechter hier ter stede, mr. Bolsius, lid van Ged. Staten, een deputatie van het Kerkbe stuur der dakanale kerk en van het Arm bestuur en het Wees- en Oudeliedenhuis, enz. De candidaat-notaris van den jubilaris, de heer G. de Wolff, bood onder hartelij ke gelukwenschén een boekwerk aan, ter wijl de jubilaris van zijn kinderen een film aangeboden kreeg, waarop de voor naamste feiten uit zijn leven zijn weerge geven. Er waren tenslotte tallooze telegrammen en schriftelijke gelukwenscheri. FEEST IN „HET KAPPERSHUIS". Onder overweldigende groote belangstel ling heeft Zaterdagmiddag de familie J. Rijnbende, Stationsweg 20, haar zilveren jubileum als exploitante van „Het Kap pershuis" herdacht, welke zakelijke her denking samenviel met de viering van het zilveren bruilofstfeest van het echtpaar Rijnbende. De receptie was een voortdurend komen en gaan van bezoekers en vooral van be zoeksters, meest particuliere cliënten, doch daarnaast ook vele collega's en andere za kenrelaties, vertegenwoordigers van den Kappersbond, de Middenstandsvereeniging en de Middenstandsbank en nog tallooze anderen. Niet minder dan honderdtwintig bloem stukken getuigden van de bekendheid en de vriendschap, welke „Het ^Kappershuis" en de familie Rijnbende zich in de afgeloo- pen vijf en twintig jaar hebben verworven. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 4038. Naamlooze Ven nootschap Fourniturenhandel v.h. Manus Turksma. Leiden, Haarlemmerstraat 155- 157. Overeenkomstig art. 12 van de Ver orden. van 12 Maart 1841, No. 48 van den Rijkscomm. v. h. bezette Ned. gebied, is bovengenoemde zaak met ingang van 13 April 1942 in liquidatie getreden. 987. Naamlooze Vennootschap Drukkerij „Laboremus" voorheen „Hermandad", Lei den, Langebrug 107. De N.V. is met ingang van 15 Sept. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: A. Leewis, Amsterdam. 6172. Messcher's Modehuis. Leiden, Bree- straat 175. Dameshoedenwinkel. Op grond van art. 7 der Verorden, v d. Rijkscomm. v.h. bezette Ned. gebied van 12 Mrt. 1941, Nr. VO 48/1941, is tot Trauhander van bovengenoemde zaak benoemd: M. J. Fi scherRicharz, Amsterdam. Zij is bevoegd tot alle handelingen welke uit de „Ver- waltung" der onderneming voortvloeien. Opheffing: J. C. K. Pfijffer, Leiden, Haarlemmerstraat 59, Kapperszaak. DE LOONEN IN WERKVERRUIMING IN SOMMIGE GEMEENTEN. De persdienst van het N.V.V. meldt: Naar aanleiding van besprekingen van de sociaal-economische afdeeling van het N. V.V. met het Departement van Sociale Za ken is het gelukt verschillende gemeenten geherclasseerd te krijgen, waardoor de woonplaatstoelage voor de arbeiders dier gemeenten, die in de werkverruiming zijn geplaatst, wordt verhoogd. Van de 6e naar 5e klasse: Zoetermeer en Zoeterwoude. Van de 5e naar de 4e klasse: Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Sassenheirfl, Voorhout, en Warmond. VERBODEN FIETSSTEGEN. De aandacht van het fietsend publiek wordt er op gevestigd, dat de Watersteeg en de Hooglandsche Kerksteeg door de in- DE JEUGD VAN EUROPA. Zij rukt op, onweerstaanbaar. Zij doet het oude Europa, waarin zooveel onrecht geschiedde, waarin zooveel geleden werd, wankelen. Deze jeugd zal niet rusten voor dat op de puinhoopen van het oude, het nieuwe Europa opgebouwd zal zijn. De jeugd van Europa, dapper en onverschrok ken, vernietigt de vijanden die haar toe komst bedreigen. Daarom vindt u haar aan het Oostfront, waar zij oprukt tegen het bolsjewisme, dat zij zal overwinnen en van den aardbodem zal wegvagen. Jeugd van Nederland, ook uw plaats is in de ge lederen van deze strijders. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. werking-treding van de nieuwe verkeers- verordening verboden fietsstegen zijn in beide richtingen, dus ook resp. vanaf de Hoogewoerd en vanaf de Haarlemmerstraat, Dit is gedaan om beide stegen atyhans met fietsen aan de hand te kunnen passeeren. EXAMEN PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. Taal. 130 lettergr. per minuut, afge nomen door den Alg. Stenografen-Bond, slaagde: mevr. N. W. A. Borst-de Jongh. Voor Kantoorstenograaf in de Ned. Taal, 130 lettergr. p. min.: de dames C. J. Bon- sel, M W. C v. Dam, A. J. Hageman, G. G. Koppers, M. A. M. Kuik, W. v. Vliet. Idem voor Machineschrijven B, ten min ste 120 regels per uur: de dames A A. M. v. d. Berg, J. M. v. d. Berg, P. J. M. v. d. Berg, W C. Blangé, J. W. Corba, M. J. v. Dam, A. Dreef, N. Dubbeldam, Katwijk a. Zee, M. van Dijke, A. Eikelenboom, C. A. Fuhri Snethlage, E. W. Jagerman, H. H. Janssen, M. de Jong, Oegstgeest. J, E. Jon- geneel. Voorschoten, C. G. Kret, A. C. Lautentach, Voorschoten, L. J. v. Loo, Wassenaar, A. Maan. Katwijk a. Zee, A. P. Schotema, J. C. S. Wentzel, G. V. G. A. v. d. Woude en de heeren A. M. Arentshorst, Sassenheim, J. v. Baaren, C. Bloot. N. A. Bomhof, N. Christiaanse, B. Franken. W. Goedhart. Leiderdorp. B. C. Heijdemann, H. C. Hoitz, F. M. Hoogervorst, M. J. Jan sen, A. Koelemij. H. Meijer, L. Noordanus, Leiderdorp. J. M. H. Poell, J. C. M. Waayer, Voorschoten, P. C. v. d. Wijn gaard. Idem voor Machineschrijven A, de heer E. C. Offenberg. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pontschool, Steenschuur 3. alhier. TOONEEL. Soubrette. Jacques Deval. Centraal Tooneel. De achtste abonnementsvoorstelling bracht gisteren in den Leidschen Schouw burg „Soubiette" op de planken, een niet gelukkige titel voor een allergezelligst blijspel, dal knap en vakkundig geschre ven is. Jacques Deval heeft niet zoo'n heel bijzondere vondst gedaan met dit verhaal van den zoon van een rijke New York- sche familie, die van een trip van Europa getrouwd met een Francaise naar huis te rugkeert en zijn heele familie totaal ont redderd door een financieele débacle te rugvindt. Alleen een verloving van den zoon met een rijk New-Yorksch meisje, met wie hij reeds lang relatie had, kan de zaak nog redden Hij stemt toe om zijn ouders te redden en het Fransche meisje wordt als kamermeisje aangenomen. Van af dat begin ontwikkelt zich het blijspel logisch en geestig. Deval heeft alle moge lijkheden, die met dit gegeven voorhanden lagen op geraffineerde wijze uitgebuit en zoo een voortreffelijk blijspel geschapen, dat zich heel logisch ontwikkelt tot de op lossing van het geval. De meest dankbare rol had Mary Dres- selhuys als Frangoise, het Fransche vrouw tje, zij beheerschte het geheel en heeft er werkelijk iets heel bijzonders van ge maakt. Zij speelde gezellig, zonder zich te laten verleiden tot chargeeren. De overigen als Cees Laseur, Péronne Hosang. Gijsbert Tersteeg e.d. speelden rond Frangoise hun rol behoorlijk, al had Mary Dresselhuys wel de gemakkelijke gelegenheid aller aandacht tot zich te trek ken. Vermeld dient tenslotte, dat om het zeer lichte slot het een stuk is voor vol wassenen. F. Schneiders. SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN Het Schouwspel heeft er goed aan ge daan, dat 't de kinderen van de leden ook eens onthaald heeft op een zeer aantrek kelijk sprookjesspel als dat van „Sneeuw witje en de zeven Dwergen". Wat zaten de kleintjes Zaterdagmiddag in den Schouwburg met spanning te kijken naai de lotgevallen van het arme „Sneeuwwitje in haar ongelijken strijd met de trotsche stiefmoeder. He. „spiegeltje aan den wand" bleef Sneeuwwitje duizendmaal schooner noemen en daarom achtervolgde de jalou- zie het arme kind tot bij de zeven dwergen toe. Het bekende en geliefde sprookje van Grimm, voor het tooneel bewerkt door Max Seiling, werd door de Tooneelgroep „Elpore" met veel toewijding voor het voet licht gebracht en de kinderen genoten. CABARET-REVUE LUISTER EENS EVEN Louis Noiret, beter bekend via de radio naam Kobus Kuch, die zich via de radio een groote populariteit heeft verworven, gaf gisterenavond met zijn gezelschap een cabaret-revue in de Stadsgehoorzaal. Ko bus Kuch zong alléén of met zijn vrouw Polly diverse nummers uit zijn uitgebreid repertoire. Als conferencier kondigde hij met een gezellig praatje de diverse artisten aan. Professor Antonini wist als gooche laar de aanwezigen eenigen tijd aange naam bezig te houden doch het meeste succes oogstte hij met zijn sprekende pop August. Verdere medewerkenden waren Harmonica Jim. een accordeon-virtuoos en Charles de Kleine man met een groote mond, doch die zich het minst beschaafd toonde in dit gezelschap. OPERETTE HANS EN GRIETJE. In de Stadsgehoorzaal had Zondagmid dag de opvoering plaats van de operette „Hans en Grietje" door Chris Hoflands operette-gezelschap uit den Haag. Aan deze voorstelling namen 150 kinderen deel, die door aardige dansen, welluidend koorge zang en slotspel het jeugdig auditorium wisten te boeien. De gehoorzaal was slechts half bezet, doch de kleine toehoorders en toehoorsters hebben werkelijk genoten. Chris Hofland, die reeds een goede naam heeft op het gebied van kinder-opvoerin- gen, heeft deze reputatie opnieuw bevestigt. Gemeentel. Aankondiging Teneinde den betrokkenen tijd en moeite te besparen, deelen de ondergeteekenden mede, dat de distributiedienst door nalatig heid of slordigheid verloren gegane bon kaarten en bonnen niet kan vervangen. Dit wil dus zeggen, dat vermissingen van bonnen en bonkaarten, die bewaard zijn in een niet gesloten kast, in de kachel zijn geworpen, door een kind zijn verscheurd, e d. niet bij de politie opgegeven behoeven te worden en dat men zich voor de vervan ging ervan ook niet aan het Distributie kantoor behoeft te vervoegen. Leiden, 20 April 1942. 6159 De Commissaris van Polities, R. J. MEYER. De Directeur van het Distributiekantoor P. ROOSENBURG. EXTRA ZEEP VOOR VUILE ARBEID. Artsen, tandartsen en veeartsen worden van 1 Mei tot en met 6 Mei a.s. in de ge legenheid gesteld, onder overlegging van hun Distributiestamkaart, de voor deze ca tegorie van personen toegewezen bonnen voor extra zeep af te halen op de afdee ling Losse Bonnen, Breestraat 119, laatste deur in de gang. Zij die nog nooit bonnen voor extra zeep ontvingen, dienen eveneens hun artsbul over te leggen. De toegewezen hoeveelheid, n.l. 6 toilet zeepbonnen. wordt geacht toereikend te zijn tot 1 Juli 1942. Kappers d;enen ter verkrijging van zeep voor hun bedrijf een aanvraagformulier MD 269 in te vullen, deze aanvraagformu lieren moeten afgehaald worden van 20 April tot en met 25 Aoril a.s. en ingele verd worden van 1 Mei tot en met 6 Mei a s. op de afd. Losse Bonnen, Breestraat 119. laatste deur in de gang. Loonlijsten van het personeel moeten medegebracht worden Leiden, 17 Anril 1942. De Burgemeestc- van Leiden, STEVENINCK. KERKNIEU S Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Bergen (N.H.) den weleerw. heer J. Verhaar te Amsterdam RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. In de zeep. J. Kuiper te Leiden, had eerst gepro beerd zelf zeep te maken. Dit experiment was mislukt en toen had hij maar een honderdtal stukken zeep gekocht in den zwarten handel. De Officier vond het een bezwarend feit, dat verdachte het al eens eerder gedaan had en eischte een maand gevangenisstraf plus een geldboete van 200 subs, vier maanden hechtenis. Het vonnis werd dienovereenkomstig, met bevel tot zijn onmiddellijke gevan genneming en verbeurdverklaring der in beslag genomen zeep. W. Jonkers te Leiden had zeep ge kocht. Hij had aangevoerd, dat deze zeep voor eigen gebruik bestemd was geweest. Maar de Officier vond, dat hij niet in den zwarten handel had mogen koopen en eischte een geldboete van f 50 subs. 50 da gen. Uitspraak 25 subs. 25 dagen. C. A. J. Pieters te Leiden had déze zeep verkocht. Hier was nog een verzwa rende omstandigheid, want hij had deze zeep gestolen van zijn baas. Mede omdat het diefstal was werd de eisch drie maan den gevangenisstraf. Uitspraak conform met verdachtes onmiddellijke gevangenne ming. L. A. Pieters. te Leiden, broer van den vorigen verdachte, had zeep gekocht en werd deswege veroordeeld tot een geldboete van 75 subs. 75 dagen. Een geldboete van 5000 opgelegd. De fabrikant B. H. van Rijn te Wasse naar had aan een goeden kennis, met wien hij veel zaken deed, 2000 geleend. Deze zakenrelatie had voor dit bedrag vet gekocht in den zwarten handel. De fabri kant, die zich thans voor den Economi- schen rechter te verantwoorden had. be weerde van dezen handel niets te hebben geweten. De Officier nam dit niet aan en achtte hem medeplichtig aan dezen clan- destienen handel. De eisch werd dan ook zes maanden gevangenisstraf en een geld boete van 2000 subs, vier maanden hech tenis. Na een pleidooi veroordeelde de Econo mische rechter verdachte tot een geldboete van 5000 subs, vijf maanden hechtenis. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Ondertrouwd: J. Annokkee jm. 29 j. en C. de Wolf jd. 25 j. D. Bekooij jm. 22 j. en G. Gebert jd 23 j. J. A. v. d. Dries jm. 32 j. en C. M. L. v. Gheel Gil- demeester jd 24 j. G. v. Leeuwen jm. 35 j. en E. W. Arnoldus jd. 26 j. A. v. d. Zeeuw jm. 30 j. en J. Stikkelorum jd. 27 j. M. de Laaf jm. 24 j. en W. Laterveer jd. 19 j. A. v. Haaster jm. 30 j. en N. de Wilde jd. 22 j. Overleden: M. MootenPels vr. 74 j. E. A. C. MakVink wed. 44 j. P de Vreugd m. 64 j. LAATSTE BERICHTEN Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van paragraaf 3 van de verordening No. 108-40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrech telijke maatregelen) in verbinding met pa ragraaf 4 artikel 1 van de verordening No. 3-40 betreffende het uitoefenen van de re- geeringsbevoegdheid in de Nederlanden den kapitein b.d. J. H. T- Daems te Emmen be noemd tot burgemeester van Roosendaal. DE TABAKSDISTRIBUTIE Het is gebleken, dat bij de instanties voor de prijsbeheersching tal van verzoeken om inlichtingen binnenkomen betreffende de distributie van tabaksproducten. Daar de disributieregeling voor tabaksproducten wordt voorbereid door het Centraal distri butiekantoor, Louise Henriettestraat 10 te 's-Gravenhage en het rijksbureau voor tabak en tabaksproducen. Cornelis de Wit- laan 8, 's-Gravenhage dient men zich te dezer zake dan ook uitsluitend tot boven genoemd adres te wenden. PARIJS, 20 April (DNB) Toen Jacques Doriot, de voorzitter van de Fransche Volks partij, gisteren in de overvolle stadsschouw burg te Rennes een rede hield, werd tegen het einde van zijn betooging een handgra naat naar het tooneel geworpen, waarop zich Doriot en enkele zijner medewerkers bevonden. De projectiel viel tusschen de eerste en tweede rij parket. Een toehoorder snelde vastberaden toe en wierp het projec tiel in de orkestruimte. Toen de granaat ontplofte werd de hou ten bekleeding van het tooneel vernield en een aantal muziekinstrumenten bescha digd. Eén persoon werd licht gewond. De aanwezigen beantwoordden dezen aan slag met 't zingen van de Marseillaise en met levendige sympathiebetoqgingen voor Doriot. De dader kon tot dusver nog niet gepakt worden. DE VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN. 20 April (D.N.B.). De supe rioriteit van de Duitsche luchtmacht wordt, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, opnieuw bevestigd door de zware Britsche verliezen aan bommenwer pers en jagers, die in de afgeloopen week door Duitsche jagers hij hun vergeefsche aanvalsnogingen werden neergeschoten. De Britsche luchtmacht wordt bijzonder gevoeli" betroffen door het zware verlies aan piloten en vliegend personeel, waar van zich slechts weinige met parachutes hebben kunnen redden en in Duitsche ge- van®enschan raakten. Voo** vs"rtercn WIE IS JARIG. Van 19 tot en met 25 April. Op 19 April: Agnes v. d. Meer, Woubrug- ge; Corrie Koot, Zoetermeer; Marietje de Jong, Leiderdorp; Bernard Strottman; Ma rie den Hollander, Hazerswoude; Oda van Diest; Beppie Heemelaar, Boskoop; Chris tina Slof, Ter Aar; Alida v. d. Meij, V'hout. Op 20 April: Piet v. d. Meer, Noordwijk; Silvia Witsenburg; Nellie Lagerberg; Cöba Turk, Z'woude; Jantje Angevaare, Zeven hoven; Cathrina Geerlings. N'hout; Teun den Haan, Langeraar; Ria v. d. Steen; Mina v. Leeuwen, Lisse; Corrie v. d. Poel. Zoe terwoude; Annie Zandbergen, Z'woude; Coba v. d. Klugt, N'hout; Piet v. d. Meer, Noordwijk; Annie Vork. Op 21 April: Elly Overdijk; Henkie Hoek, Warmond; Arie en Treesje Borst; Theo Vleerbos; Abram Vrijburg, Oud Ade; Ria Droogh, Oude Wetering; fruus van Haas- tregt, Oud-Ade; Loulcie de Koning, Z'woude Op 22 April: Tini de Koning, Leimuiden; Adriaan van Leeuwen, Oud-Ade; Janny Talman; Corrie Hoogeveen; Henkie Kool loos. Oegstgeest; Jan Luk, Gouda; Henk d. Steen; Koos Borsje; Corrie van Es; Mien Kluivers; Koos v. d. Meer, Hoogmade; Betsy Roozen. Sassenheim; Gerard v. d. Togt. Noordwijkerhout. Op 23 April: Simon v. d. Poel, Z'woude; Poter Ovost; Joop van Egmond, Alphen; Coba v. d. Akker. Valkenburg; Hein Eg berts, Nieuwveen; Tini Compeer. Oegstgeest Rie Jufftrmans; Corrie v. Amsterdam, R'veen; Marie Wortman, Alphen. Op 24 April: Piet de Groot, V'schoten; Jopie van Leeuwen. Z'woude; Apolonia Veldhoven; Beppie Schrader, Stompwijk; Kees Kuipers, waar? Toontje v. Niekerk, Alphen: Adrie van Hout; Martien Straathof Oude Wetering; Wim Waijer, StomDwijk; Ilennie Konijnenburg, Stomnwijk: Mientje Hoogervorst Nieuwveen: Nico Schouten. Z'woude: Antoon Pont; Marietje v. d. Meij Voorhout. Op 25 April: Jo Hof, Ter Aar; Joos Ho- rikx; Piet den Hollander, Nootdorp: Ma- rietje v. d. Meer. Z'woude; Piet de Greot, H'woude; Piet Turk, Z'woude; Nellie v. d Berk, Lisse; Rinus Pieters; Ploontje Schrama. R'veen; Beppie Hakkaart: Kees Vlaardingerbroek: Piet Angevaare, Zeven hoven; Bernard Kortmann. Alphen: Kees Hosman; Leo Onderwater, Warmond; Cas par van Hees. Waar geen woonplaats vermeld is, is *pze te Leiden. Oom Wim. Offic ieele Mededeelingen De Secretarisgeneraal van het Departe- tement van Landbouw en Visscherij deelt mede. dat met ingang van 21 April 1942 het Prijzenbesluit 1941 Ansjovis en ansjovis- producten gewijzigd is in dien zin, dat: 1. De maximum verkoopprijzen voor den visscher, houder en zouter, alsmede de maximummarge voor den kleinhandelaar van versche en gezouten ansjovis zijn als volgt: Max.verkpr. Max. verkpr. Max. marge p. kg. v. d. v.d.houder/ p. anker v.d. visscher bij zouter per handelaar bij hem afgeh. anker, af afname van A op den. houder/ houder/ afslag 0.55 zouter zouter franco kooper ƒ0.55 klevers ƒ25.— 3.75 niet-klevers jaarg. 1933, 1935 en 1936 „27.50 „4.13 idem 1938 en 1939 33.50 5.03 idem 1940 „31.— „4.65 idem 1940 40.50 5.85 Idem 1942 39.— 5.85 2. De maximumverkoopprijzen voor den verwerker en detaillist van ansjovispastei in tuben zijn als volgt: Max. ver Max.ver koopprijs koopprijs voor den voor den verwerker detaillist franco netto a con- detaillist tant af detaillist Ansjovis 1/1 tuben (ca 65 g.) 0.29 0.36 idem 1/2 tuben (ca 32 gr) 0.18 0.23 vermengd m. andere visch z.g. ansjovis- vischpastei 1/1 tuben (ca 65 gr.) 0.26 0.33 idem 1/2 tuben (ca 32 g.) 0.16 0.20 3. De maximumverkoopprijzen voor den verpakker en detaillist van ansjovis in kleine hoeveelheden, zijn ongewijzigd ge bleven. Andere verpakkingen van ansjo vis, dan waarvoor een maximumverkoop prijs is vastgesteld, zijn slechts toegestaan met toestemimng van de Nederlandsche Visscherijcentrale. 6128 RECHT OP EEN SPECIALE SPIJSOLIE TOEWIJZING VOOR DE VERBOUWERS VAN KOOL- EN MAANZAAD. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat een regeling zal worden getroffen, waaraan verbouwers van kool- en/of maanzaad het recht kunnen ontleenen op een toewijzing van spijsolie en spijsvet boven de normale rantsoenen. Deze hoeveelheid spijsolie is afhankelijk van de hoeveelheid kool- en 'of maanzaad, welke bij de PICA wordt inge leverd. Voor 100 K.G. kool- en/of maanzaad van gemiddelde kwaliteit ontvangt men het recht om 1 K.G. spijsolie of spijsvet te koopen. Bij hoogere leveringen dan 100 K.G. heeft men het recht tot aankoop van een grootere hoeveelheid olie of spijsvet volgens een nog nader bekend te maken regeling, een en ander tot een maximum van 50 K.G. per gezin. Bijzonderheden betreffende de uitvoe ring van een en ander zullen nog nader worden bekend gemaakt, doch iedere ver bouwer van kool- en'of maanzaad kan er dus op rekenen, dat hij een belangrijke extra-toewijzing spijsvet of spijsolie zal kunnen ontvangen. 6058 TOEWIJZINGEN VOOR SLAOLIE EN BOTEROLIE. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt, in verband met de distributie van sla- en boterolie, bekend, dat detaillisten de van hun klanten ontvangen bonnen op Donder dag 23 en Vrijdag 24 April a.s. ter verkrij ging van een toewijzing voor sla- en boter olie by den plaatselijken distributiedienst moeten inleveren. Grossiers moeten de door hen ontvangen toewijzingen bij de distributiediensten in wisselen voor verzameltoewijzingen op 23. 24, 27, 28, 29 of 30 April a.s. 6062 TARWEZEMELEN TER BESTRIJDING VAN EMELTEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat dit jaar wederom tarwe-zemelen ten be hoeve van de bestrijding van emelten be schikbaar zullen worden gesteld. Zij, die voor dit doel de beschikking over deze zemelen wenschen te hebben, dienen zich tot den plaatselijken bureauhouder voor hun district te wenden ter verkrij ging van bonnen voor bijzondere toewij zing. Tegen deze toewijzingsbonnen kun nen zij bij mengvoederfabrikanten de hun toegewezen hoeveelheid tarwe-zemelen ver krijgen. De mengvoederfabrikanten, die zich wenschen te voorzien van tarwe-zemelen kunnen hiertoe bij de Provinciale Voedsel- comimissarissen oranje bestelbonnen aan vragen. In tegenstelling met het vorige jaar dienen deze oranje bestelbonnen door de mengvoederfabrikanten niet te worden toegezonden aan de meelfabrieken, doch aan de Nederlandsche Meelcentrale, Was- senaarscheweg 80, Den Haag. welke cen trale de fabrieken zal aanwijzen, die de zemelen moeten leveren. De mengvoederfabrikanten, die gewoon zijn de zemelen niet rechtstreeks van de meelfabrieken te betrekken, doch door be middeling van een tusschenpersoon, dienen de oranje bestelbonnen bij zulk een tus schenpersoon in te leveren. De tusschen- personen dienen bij de instantie, bij welke zij in administratie zijn, oranje bestelbon nen aan te vragen, en deze bestelbonnen in te zenden aan de Nederlandsche Meelcen trale. Na ontvangst van de zemelen kun nen zij op normale wijze aan hun afnemm-^ afleveren. 6062 DISTRIBUTIE VAN TABAK. De directeur van het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten, daartoe ge machtigd door den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat recht- streeksche levering van tabaksproducten door fabrikanten aan detaillisten is gebon den aan minimumgrenzen, welke zijn ge steld bij: 50 rantsoenen sigaren (250 stuks). 50 rantsoenen cigarillos (500 stuks). 100 rantsoenen sigaretten (2.000 stuks). 100 rantsoenen tabak (5 pond). Kleinere bestellingen zullen dus via de grossiers in tabaksproducten moeten wor den geleid. 6128 DISTRIBUTIE VAN BOTER EN MARGARINE. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat detaillisten gedurende het tijd vak van 20 tot en met 24 April a.s. de bon nen 19 der boterkaart, de bonnen „één rantsoen boter" en eventueele restantbon nen 16 en 17 der boterkaart wat deze laatste betreft tot een maximum van 9 rantsoenen bij de plaatselijke distribu tiediensten dienen in te leveren ter verkrij ging van toewijzingen voor boter. Voorts zullen zij de bonnen 19 der vet- kaart, tezamen met de bonnen „één rant soen margarine of vet" en eventueele res tanten van de bonnen 16 en 17 der vet- kaart deze laatste eveneens tot een maximum van 9 rantsoenen dienen in te leveren ter verkrijging van toewijzingen voor margarine, recht gevende op het koo pen van boter of margarine. In verband met het bovenstaande moeten de bonnen der boterkaart met de bonnen „één rantsoen boter" en de bonnen der vet- kaart met de bonnen „één rantsoen mar garine vet" op afzonderlijke ópplakvellen geplakt worden en met een afzonderlijk ontvangstbewijs MD 201 wordon ingele verd. Gedurende bovengenoemd tijdvak zullen de plaatselijke distributiediensten aan gros siers verzameltoewij zingen voor boter uit reiken bij de aanbieding van toewijzingen boter. Bij aanbieding van toewijzingen voor margarine of van toewijzingen voor vet zullen zij, ongeacht of de linkerboven hoek der toewijzingen al dan niet is ver wijderd, verzameltoewijzingen voor mar garine ontvangen, welke recht geven op het koopen van boter of margarine. Derhalve moeten de toewijzingen voor boter in een afzonderlijk zakje MD 258 en met afzonderlijk ontvangstbewijs MD 257 worden ingeleverd; de toewijzingen voor margarine en die voor vet kunnen in één zakje en met één ontvangstbewijs worden ingeleverd. 6128

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3