DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe bonnen GELDIGE BONNEN Yk rants. Frankrijks nieuwe koers DUITSCHLAND Momentje VRIJDAG 17 APRIL 194Z 33ste Jaargang No. 10228 Ste Ccid&elieScHi/teï/irit Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L A-sociaal Wij schreven gisteren over a-socialen. Niemand wil als a-sociaal worden be schouwd. Maar niet iedereen is er van doordron gen, dat hij, als hij zichzelf maar laat gaan in eigen-liefde en zelf-zucht, vanzelf a-so- ciaal is. Om een sociaal mensch te zijn iemand met waar gemeenschapsbesef en waren ge meenschapszin is noodig een geestelijke training, gebaseerd op klaar inzicht en krachtig, offervaardig willen. Daarvoor is niet noodig een rijkdom van stoffelijke goederen. Zeker hij, die deze in overvloed bezit, kan deze óf egocen trisch en egoïstisch misbruiken óf op so ciale wijze benutten. Maar ook geringer en gering bezit van stoffelijke goederen kan sociaal slecht èn goed worden gebruikt. Doch vooral vergete men niet, dat ook op het geestelijke bezit, dat ieder mensch in meerdere of mindere mate is geschonken, een sociale hypotheek rust. Een christen, een katholiek zal, als hij naar zijn beginselen leeft, een waar so ciaal, een gemeenschapsmensch zijn. In de wetten kan al maken deze de zeden niet negatief, doordat zij het a- sociale 'trachten te weren, en positief een prikkel en een stuwkracht liggen voor de burgers, om sociaal te handelen. Maar de bodem voor een vruchtbaar so ciaal handelen ligt in ieders persoonlijk willen, in ieders persoonlijke overtuiging. Zulk een willen, en zulk een overtuiging in ons te verdiepen en te versterken dat moet ziin een der goede vruchten van de zen tijd, die het individualisme in den slechten zin van het woord moet barrica deeren met een barricade, waar het nooit meer overheen kan komen! Voor de volgende week zijn aangewezen de bonnen nr. 21 voor brood, vleesch en aardappelen. Verder zijn voor het tijdvak van Zondag 19 April tot Zaterdag 16 Mei'verkrijgbaar de gewone rantsoenen suiker op bon 279, jam op bon 280, bloem op de bonnen 277, 281, 285 en 289, peulvruchten op bon 283, een bijzonder rantsoen van 250 gram peul vruchten op bon 291, gort op bon 284, ver micelli op bon 287, kaas op de bonnen 278, 282, 286, 290 en 294, en melk op de bonnen 21. Ten slotte is op bon 288 koffiesurrogaat verkrijgbaar, waarmede men acht weken moet doen. Bonnen die afloopen Na Zaterdag 18 April: 19 Brood, Vleesch, Aardappelen. 257 t/m 271 en 274 Algemeen. 16 t/m 19 Melk. 3-01, 4-01 t/m 4-03 Reserve. Na Dinsdag 20 April: 19 Boter en Vet. voegende geef' recht op het bonnen k00Pen vaB: 19 April t/m 25 April: y, rants. br00d of gebak 1 rants. vL of vl. waren 1'y, kg. aardaPPelen 1 kg. suiker 500 gram jam i rants bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gram peulvruchten 250 gram gort 100 gram vermicelli of rcaizena 100 gram kaas 3J4 liter melk i x liter melk 21-A Brood 21-B Brood 21-A Vleesch 21-B Vleesch 21-A Aardapp. 21-B Aardapp. 19 April t/m 16 Mei: 279 algemeen 280 algemeen 277, 281, 285, 289 4-09, 4-10 283 algemegn 284 algemeen 287 algemeen 278, 282, 286, 290, 294 alg. 21-A t/m 24-A Melk 21-B t/m 24-B Melk 19 April t/m 13 Juni: 288 algemeen 1250 gram koffie-surr.g. 13 April t/m 20 April: 19 Boter I rants. Boter Margarine 19 April t/m 16 Mei. 291 algemeen 250 gram Peulvruchten OPMERKINGEN: De geldigheidsduur van de volgende tonnen is verlengd: Tot en met Donderdag 30 April: 211 Algemeen (Zeep). 228 Algemeen (Zeep) 272 Algemeen (Zeep) G Zeep, Toiletzeep. H Zeep, Toiletzeep. lot en met Zaterdag 26 April: 3 04, 4-04 reserve (sinaasappelen). Laval confereert te Vichy Na zijn aankomst te Vichy heeft Pierre Laval een onderhoud van meer dan een half uur gehad met den chef van den Franschen staat, maarschalk Pétain. Twee uur later ontving hij in de residentie van maarschalk, Pétain, het paviljoen Sévigne, dat deze hem voor dat doel ter beschikking had gesteld, een aantal persoonlijkheden, die voor opneming in de nieuwe regeering in aanmerking komen. In een gisteravond gepubliceerde offi- cieele mededeeling wordt gezegd, dat de ministerraad Vrijdag voor het laatst zou bijeenkomen voor de vorming eener nieuwe Fransche regeering. In officieele Fransche kringen weigert men eenigerlei aanwijzing te geven ten aanzien van het toekomstige kabinet, alvo rens de lijst van de nieuwe ministers nauw keurig is vastgesteld. De Fransche Staatscourant van 16 April 1942 behelst een decreet, volgens hetwelk admiraal Darlan, de opperbevelhebber van de Fransche zeestrijdkrachten, zonder leef tijdsgrens in actieven dienst blijft en wel in de eerste sectie der officieren van den generalen staf der marine mot dien rang-titel en de bevoegdheden van een vlootadmi- raal. Dit decreet, zoo wordt in gewoonlijk goed ingelichte kringen gezegd, heeft met het oog op de vorming van een nieuwe regeering in zooverre beteekenis, dat ad miraal Darlan waarschijnlijk tot chef van lan^verr^diging en oooerbevelhebber van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht zal worden benoemd. LEAHY NAAR WASHINGTON ONTBODEN De Britsche Berichtendienst meldt uit Washington, dat de regeering der Vereenig- de Staten heeft besloten, haar ambassadeur te Vichy, Leahy, naar Washington te ont bieden voor het plegen van overleg. Sumner Welles heeft op zijn persconfe rentie verklaard, dat den Amerikaanschen consulaten in Europa is opgedragen den Amerikaanschen burgers aan te raden, op het juiste oogènblik te vertrekken. Een der gelijk oogènblik is thans voor Frankrijk aangebroken. BERLIJN WACHT AF Men meldt ons uit Berlijn: In Berlijn werden nog steeds geen authentieke ver klaringen afgelegd over de reorganisatie van de Fransche regeering, terwijl ook de Duitsche pers zich van eiken commentaar op deze gebeurtenis blijft onthouden. In de Wilhelmstrasse heeft men blijkbaar beslo ten de samenstelling van de nieuwe regee ring van Laval en een officieele verklaring van zijn politiek af te wachten, alvorens een Duitsch oordeel over de nieuwe situa tie gegeven wordt. Men registreert nauw keurig de omstandigheden, maar men neemt geen standpunt in. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat men aan Laval als den den ex ponent van Montoire een positieve waarde hecht. In de Wilhelmstrasse interesseert men zich momenteel zeer sterk voor de Engel- sche en Amerikaansche reactie. De koers daling op de beurs van New-York verraadt, volgens Duitsche politici, de Anglo-Ameri- kaansche verwachtingen betreffende de verdere ontwikkeling van de Fransche politiek. Blijkbaar realiseert de Amerikaan sche financieele wereld zich, dat Frankrijk vast overtuigd is van een overwinning van de Driemogendhedengroep. De Engelsche en Amerikaansche pers combineert momenteel ijverig over de ma- terieele afspraken tusschen Duitschland en Frankriik. waarbij de kwestie van het Fran sche koloniale bezit en van de functies der Fransche vloot sterk op den voorgrond treedt. Volgens de Wilhelmstrasse verraden deze combinaties niet alleen een groote nervositeit, maar ook een poging om door middel van beweringen achter de waarheid te komen. Het is volkomen in overeenstem ming met de traditie, dat Berlijn in deze omstandigheden blijft zwijgen. Overigens heeft Laval het z.g. interview met een Amerikaansch persagentschap, waarin ge sproken wordt van de kansen op een DuitschFranschen vrede, op een nieuwe regeling der Fransche betrekkingen en op een oplossing van het Elzas-Lotharingsche vraagstuk, van a tot z gedementeerd. Wan neer deze combinaties tot doel hebben eeni- gcn invloed uit te oefenen op de vorming van de Fransche regeering en de stemming van het Fransche volk tegen de nieuwe regeering op te zetten, dan zullen deze po gingen even weinig succes hebben als de directe ultimatieve dreigementen met het afbreken der diplomatieke betrekkingen en met het stopzetten van de spaarzame le vensmiddelenleveranties. In Berlijn verwacht men, dat de nieuwe Fransche regeering niet zal verzuimen het eigen volk in t' lichten over de methoden van den vroegeren bondgenoot, die op grond van een algemeene politieke ontwik keling er toe overgaat vrouwen en zieken te straffen. Duitsche politici zien in de Anglo-Amerikaansche reactie de erkenning van een geweldige politieke nederlaag. STRIJDT VOOR EUROPA Bolsjewistische aanvallen bloedig aigeslagen Het Duitsche weermachtsbericht van Donderdagnamiddag luidt: In het Oosten viel de vijand op enkele plaatsen aan. De aanvallen werden bloedig afgeslagen. In den centralen sector werd een van haar verbindingen afgesneden gevechts groep der bolsjewisten vernietigd, nadat alle van te voren ondernomen uitvalspogin- gen van den vijand met zware, bloedige verliezen mislukt waren. In den Noordelijken sector wonnen for maties van het leger en de Waffen-SS bij plaatselijke aanvallen onder zeer moeilijke terrein-omstandigheden verder terrein. Bij luchtaanvallen op Moer-mansk wer den talrijke bomtreffers op de kade-instal laties en pakhuizen geplaatst. Een groot en twee middelgroote koopvaardijschepen vlogen in brand. Vergezellende jachtvlieg tuigen schoten zeven vijandelijke vlieg tuigen neer. In Noord-Afrika geen bijzondere krijgs operaties. In luchtgevechten boven het Kanaal en bij tochten van den vijand naar de Duit sche Bocht schoten jagers en marine- artillerie 10 Britsche vliegtuigen neer. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 15 op 16 April de belangrijke Britsche haven en scheepsbouwcentrum Sunderland aan. Na bomtreffers van zwaar kaliber werden uitgebreide brande waargenomen. Britsche bommenwerpers deden in den afgeloopen nacht storingsaanvallen op ver schillende plaatsen in West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen Een vijandelijk vliegtuig werd neergescho ten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: Aan het front van Cyrenaica bedrijvig heid der vooruitgeschoven elementen. De bombardementen op doelen op Malta zijn voortgezet. Tijdens luchtgevechten, die ge leverd zijn boven het eiland, hebben Duit sche jagers zeven vijandelijke toestellen neergeschoten. Tijdens een mislukte po ging tot een aanval op onze schepen, die in het middendeel van de Middellandsche Zee voeren, zijn twee Engelsche bommen werpers door escorteerende Duitsche ja gers neergeschoten. De slrljd in Oost-Azië In de laatste berichten van het front van Batanga wordt gezegd, dat de Japansche artillerie sedert Donderdagochtend haar vuur in hoofdzaak richt op de Amerikaan sche stellingen in het Zuiden van Corregi- dor. Het vuur der Amerikanen is geheel ge staakt. De barakken en alle andere mili taire installaties van het eiland zijn ge heel vernield. De coiTespondenten zijn van meening, dat weldra de val van de vesting verwacht kan worden. INDIë HOUDT REKENING MET EEN JAPANSCHE INVASIE Nu de onderhandelingen tusschen Sir Stafford Cripps en de Indische Congres partij mislukt zijn, houdt men in Britsch- Indische politieke kringen ernstig rekening met een Japansche invasiepoging. OLIEVELDEN VAN BIRMA BEDREIGD Een groot deel der Londensche waar nemers heeft de hoop op behoud der olie velden in Birma opgegeven. Naar de Lon densche correspondent van „Dagens Ny- heter" meldt, is dit pessimisme ten deele een gevolg van de verbeten vastberaden heid der Japanners, die de verovering van Mandalay voor het begin van den moesson willen forceeren. Daartoe hebben zij op zijn minst vijf divisies in den strijd gewor pen en zijn zij de laatste weken omstreeks 250 K.M. langs de Irawadi opgerukt. Een ar.dere factor is nog de volstrekte superio riteit in de lucht, die de Japanners in dit gebied bezitten. De mislukking van Cripps Het mislukken van de onderhandelin gen is voor Engeland een zware slag, voor Indië ten hoogste een incident zoo schrijft de Thurgauer Zeitung. Voor Engeland staat thans in het Oosten alles op het spel. Nadat het reeds zijn sterke voorpostenpositie op Malakka heeft ver loren, wordt thans het eigenlijke hartstuk van zijn wereldrijk door rechtstreeksch gevaar bedreigd en het moet ten strijde trekken zonder den steun te bezitten van de volken om welker gebied thans de strijd moet worden uitgevochten. Het Britsche oorlogskabinet heeft getracht Indië thans te ontslaan uit zijn toestand van knecht en het te maken tot een strijd genoot, die weliswaar nog niet volledig vrij zou zijn geweest, maar die toch de volledige bevrijding in zicht zou hebben gehad. De Indiërs daarentegen zien de dingen in een geheel ander licht. Zij zijn er van overtuigd, dat hun oogènblik nabij komt en dat het voldoende is geduldig af te wachten om al datgene te bereiken, wat zij zich als doel hebben gesteld. Van een voorloopige, een tusschenoplossing, een bevrijding in etappes willen zij niets weten omdat zij niet het gevaar zouden willen loopen, dat uit een dergelijke voorloopige oplossing eventueel weer een definitieve zou worden. Zij vertv~"wen op hun aantal en op de macht en doeltreffendheid van hun geest en geloof. Prof. GOEDEWAAGEN SPREEKT TE BERLIJN OVER NEDER- LAND EN EUROPA Op uitnoodiging van de Deutsch-Nieder- landische Gesellschaft heeft Woensdag in het Kameradschaftshaus der Duitsche kun stenaars de secretaris-generaal van het departement voor Volksvoorlichting en Kunst, prof. dr. T. Goedewaagen, een rede uitgesproken over den cpltureelen toestand in Nederland en zijn taak in het nieuwe Europa. Spr. gaf een historisch overzicht over de geschiedenis van Nederland en wijdde daarbij aandacht aan de belangrijke bij dragen tot de Duitsche cultuur in de mid deleeuwen, die door Nederland geleverd zijn. Op de vraag of Nederland jegens het Duitsche Rijk zijn plicht heeft gedaan, ver klaarde prof. Goedewaagen, dat hierop ten aanzien van den vroegeren tijd der ont wikkeling bevestigend geantwoord moet worden, hetgeen hij met voorbeelden staafde. Vervolgens sprak prof. Goedewaagen over de steeds sterker isoleering van Ne derland, welke ten slotte geleid heeft tot volkomen vervreemding van het Duitsche broedervolk. De eerste vervreemding kwam met den opstand tegen de macht van het Huis Habsburg, hetgeen nog niet begrepen moet worden als een strijd tegen het Duitsche Rijk. Toen waren de Nederlanden nog steeds een voorpost tegen de anti-Euro- peesche aspiraties van Engeland. Eerst in de vorige eeuw werd Nederland langzaam doch onweerhoudbaar gepakt door het sys teem van het Westelijk georiënteerde kapi talisme. De vervreemding ging ten slotte zoover, dat de stichting van het Duitsche Rijk in 1870 gevoeld werd als een bedreiging van Nederland. Van dien tijd af werd iedere versterking van Duitschland met wantrou wen waargenomen. Zoo kwam het, dat de zin „in ons isolement ligt onze kracht-' tot richtsnoer werd van de Nederlandsche po litiek. De gebeurtenissen hebben getoond, dat het nog slechts een korte stap was naar nauwe banden met de Britsche anticonti- nentale politiek. Zoo moest het tot het noodlottige partijkiezen voor Engeland ko men in de groote worsteling van dezen oorlog. De gebeurtenissen van Mei 1940 werden daardoor tot een oproep tot bezinning en ommekeer. Nederland maakte zich los van den Westelijken aard en het rassenlooze in ternationalisme. Het proclameerde den wil, om de eigen cultuurkrachten vruchtbaar te maken, opdat Nederland thans en in de toe komst weer zijn bijdrage zou kunnen ge ven aan het nieuwe Germaansche wereld beeld. De uitspraak vóór medewerking aan f,° GyootcpTnaarscbp taak der toekomst zal niet nalaten in Nederland steeds meer menschen van het beste bloed tot geestdrift te brengen, want reeds thans staan duizen den jonge Nederlanders aan het Oostelijk front en wagen hun leven voor dit ideaal. ARBEIDEN IN DUITSCHLAND Het werken in Duitschland wordt door den Nederlandschen arbeider zeer ver schillend beoordeeld. De jongeren en de meer avontuurlijk aangelegden zien er een toekomst in of vinden het een aangename afwisseling, waarbij zij kennis maken met andere menschen en andere toestanden; sommigen daarentegen, die liever dioht bij honik blijven en aan den veiligen kant, zien er geweldig tegenop, zoover van huis te gaan. Nu is het ontegenzeggelijk prettiger om zijn werkkring te hebben in de eigen ver trouwde omgeving en omdat het prettiger is wordt de arbeidsprestatie verhoogd. In Duitsdhland ziet men dat even goed in als elders en daarom wordt alles gedaan om den Nederlandschen arbeider, die in Duitschland de werkgelegenheid komt zoe ken welke het vaderland hem niet geven kan, te doen voelen, dat hij geen alleen staande vreemdeling is. Het Duitsche Ar beidsfront trekt zich onmiddellijk vanaf de grens het lot van den Nederlandschen ar beider aan, reeds gedurende de reis. Wan neer de transporten arbeiders de grens over trekken, wordt gezorgd voor het ver strekken van maaltijden. Eenmaal in Duitschland aangekomen, worden de Ne derlandsche arbeiders meestal onderge bracht in kampen. Vroeger deed men het ook wel anders, bijv. door hen onder te brengen bij particulieren. Het bijeen bren gen in kampen heeft echter vele voordee- len: De Nederlanders blijven dan onder el kaar en het is gemakkelijker zoo voor hen te zorgen, dan wanneer elk afzonderlijk ondergebracht is. De menschen krijgen voor billijken prijs te eten en voor de ont spanning wordt op alle mogelyke wijzen gezorgd. In de kampen is steeds een groote hoeveelheid Nederlandsche kranten en tijd schriften voorradig, terwijl reeds 450 bi bliotheken, ieder van minstens 100 boeken, naar de kampen zijn verzonden. Deze bi bliotheken worden voortdurend aangevuld Thans wil het Duitsche Arbeidsfront oook schilderijen en plaatwerken van specifiek Nederlandsche onderwerpen aankoopen om de barakken in de kampen te versieren opdat de arbeider zich zooveel mogelijk thuis voelen. Bovendien zijn Nederland sche tooneelspelers en musici geëngageerd om voor de arbeiders op te treden. In het begin hebben zich moeilijkheden voorge daan bij de werving doordat menschen zich opgaven voor een beroep, dat zij niet be- heerschten. Thans wordt hier een nauw keurig onderzoek naar ingesteld.. In de kampen ontvangen de menschen kost en inwoning voor ongeveer 1.20 Mark per dag en aangezien goede loonen worden betaald, is het steeds mogelijk, dat de ar- T-BON. De sigarenwinkeliers hebben op eens hun zaak weer een heelen dag open. Zij zijn van schuwe, angstige en teruggetrokken wezens plotseling gastvrije, hartelijke bur gers geworden. Tot aan het vroo- lijk begin van deze week hielden zij de deur angstig op slot en, indien het een of anderen slimmeling gelukte toch door een kier naar binnen te glippen, kreeg hij onveranderlijk te hooren, dat de winkelier totaal was uitverkocht. Deze week is dat anders. Deze week worden de klanten weer voor vol aangezien. Deze week is in de sigarenwinkels plotseling de vrede uitgebroken. De klant is weer koning. Wat belieft u. meneer? Een doosje si garetten? Of hebt u liever een pakje? Ja. tien sigaren, dat gaat ook wel! Hoe klinkt dat allemaal ouderwetsch gezellig en vocrocrlogsch. Maar laten wij ons niets wijsmaken. Nu is er plotseling weer voorraad. Al leen omdat wij de gelukkige bezitters zijn van een textielkaart en omdat aan een textielkaart een T-bon zit. Geen theebon u weet wel die 40 gram thee, die al reeds lang zou komen en die wij nog niet hebben. Maar een T-bon. Dat is de heele zaak. Zij loe ren op onze T-bonnen. Laat de distributieve overheid de termijn van inlevering op een jaar be palen. Anders worden wij de volgen de week weer afgesnauwd. EEN JAAR SOVJET-BEWIND Een jaar sovjet-bewint in Letland.... Een jaar onderdrukking van de roode machthbbers. Wilt u enkele cijfers? Alleen in den nacht van 13 op 14 Juni, een week voordat Duitschland den oorlog tegen de Sovjets begon, werden in Letland 34.250 personen gearresteerd, waaronder 7213 vrouwen en 4016 kinderen. Daaronder waren er 1297 beneden de 6 jaar. Duizenden zijn tijdens de transporten om het leven gekomen en toen de Duitsche troepen dan ook Letland aan de klauwen der sovjets ontrukt hadden, vonden zij een land in rouw gedompeld. Hier is een taak te verrichten voor de Nederlandsche Ambulance. Hier moet hulp geboden worden aan de burgerbevolking. Op uw medewerking wordt gerekend. Steunt daarom de Nederlandsche Ambu lance. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. beiders een behoorlijk bedrag naar huis zenden. Zelfs een ongeschoolde arbeider kan als minimum ongeveer 25 Mark per week naar zijn gezin sturen en er wordt ook voor ge waakt, dat deze geldzendingen inderdaad plaats vinden. Zoodoende blijkt het werken in Duitsch land toch niet zoovele bezwaren in zich te bergen als wel eens gedacht wordt. En wanneer men het tenslotte toch als een offer ondervindt, om ver van zijn gezin tij delijk te moeten arbeiden, dan bedenke men, dat de opbouw van een nieuw Europa nu eenmaal offers vergt en die offers ook waard is. BEZOEK VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS AAN LUNTEREN Gistermiddag omstreeks één uur bracht de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart met klein gevolg per auto een be zoek aan het Hagespraakterrein bij den Goudsberg te Lunteren, dat voor deze ge legenheid feestelijk met vlaggen was ver sierd. In het gezelschap van den Rijkscom missaris, dat omstreeks drie uur de terug reis aanvaarde, bevond zich ook ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B. in Nederland. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Het Verordeningenblad der Nederland sche Kultuurkamer bevat een verordening van den president? waarbij zij, die aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen en tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven, niet bij wijze van hoofdberoep of op grond van een bene ming tot hoofdredacteur, medewerken, zijn vrijgesteld van het lidmaatschap der Ne derlandsche Kultuurkamer, zonder dat afgifte van een bewijs van vrijstelling der Nederlandsche Kultuurkamer is vereischt. Op grond van deze bepaling zijn dus vrijgesteld de publicisten, wier hoofdbe roep elders ligt en die niet tot hoofdredac teur zijn benoemd. Zooals bekend is, blijven ook de vrijge stelde leden onderworpen aan de verorde ningen en beschikkingen van den presi dent der Nederlandsche Kultuurkamer. OP LEVEN EN DOOD Zoo wordt de strijd tegen het bolsjewisme gevoerd, want zoolang dit duivelsche sys teem nog eenige kans heeft, loopt onze be schaving, cultuur en godsdienst gevaar aan de vernietiging te worden prijsgegeven. Op leven en dood strijden aan het Oost front onze Nederlandsche Nationaal-Socia- listen, voor ons land, voor ons volk, en dus ook voor u, landgenoot. Natuurlijk, dit zonder meer aanvaarden zou oneervol zijn. Uw plaats is waar het gevaar dreigt. Uw plaats is in de gelederen van ons legioen. Meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1