DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje WOENSDAG 8 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10220 3)c C&ki&ch^Soii/ta/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Gemeenschap in boven natuurlijken zin Wij citeerden gisteren een uitlating van den Ned. Herv. theologie-professor over het wezenlijke van het Paaschgebeuren voor den christen: het stelt ons „in rela tie" „met de werkelijkheid van het triom- phantelijke Leven Gods". De mensch wil ook zoo graag in relatie, in werkelijke relatie staan met zijn mede- menschen, in het bijzonder met hen, naar wie op bijzondere wijze zijn zorg, zijn lief de uitgaat. Vooral in dezen tijd moeten velen veel relatie met dierbaren missen. Het zijn niet alléén de dooden, met wie zij slechts samen kunnen zijn in de herin nering de schatkamer van ons hart maar ook met vele dierbaren onder de le venden, die ver af zijn, missen zij elke relatie. Maar hier komt den katholiek ter hulp en d a a d we r ke 1 ij k ter hulp de wer kelijkheid, die ons bekend is en die voor ons een waarlijk levende werke lijkheid moge zijn uit de leer van „de gemeenschap der heiligen". Wij willen citeer en uit een werkje van pater dr. de Vreese S.J.: „Tob nooit": „Onze vereeniging blijft voortbestaan in ons gebed. Wij vinden elkander terug bij God, die bij ons allen is. Wij weten dat Hij al onze wenschen kent voor élk der onzen. Wij behoeven ner gens bange zorgen voor te hebben. Wij weten zéker, dat Hij zelf, voor élk der onzen, die wij beminnen en die wij niet meer bereiken kunnen of ontmoe ten, al het goede doen zal, wat wij hun wenschen kunnen, om óns ge bed; indien het waarlijk voor hen goed is. Indien het hun niet goed zou zijn, dan wenschen wij het hun toch immers ook niet toe! Hij zal hen in zijn dienst bewaren en versterken. Hij zaljien troosten in hun lijden. Hij zal hun verlangens „beantwoorden", zoo als wij zelf het zouden willen doen. En zoo zal door zijn overrijke aanvul ling. onze afwezigheid en ons stilzwij gen hun niet schadelijk zijn. Integen deel. Het zal hun voordeel brengen, omwille van de beroovingen en de of fers, die het afscheid ons oplegt. In het gebed wenschen wij den onzen het" allerbeste toe, wij ^sturen het aan hen en wij zenden het hun toe uit den rij ken voorraad Gods; wij ontmoeten hen weer in den geest en knielen samen neer voor God. Zoolang Hij tusschen beiden staat en Hij ons samenhoudt, zijn wij niet ver vaneen". Wij willen aan dit even nuchter-verstan- delijk als warm-gevoelig citaat geen woord toevoegen. Wij veroorloven ons slechts het voor te leggen aan hen, die, alleszins men- schelijke, droefheid gevoelen om ver broken relatie met die hun heel lief zijn. De besprekingen van Cripps THANS IN EEN CRITIEK STADIUM. De onderhandelingen van sir Stafford Cripps in Britsch-Indië schijnen in een kri tiek stadium te zijn gekomen en te New Delhi verwacht men een spoedige beslis sing. Het Britsche corlogskabinet is op Paasch- maandag bijeen gekomen en heeft tct diep in den nacht vergaderd. Hierna heeft Cripps nieuwe aanwijzingen gekregen. In politieke kringen te Londen gelooft men. dat deze nieuwe richtlijnen niets minder zijn dan aanneming van de Indische voorstellen. Heel vlot schijnen de onder handelingen te New Delhi echter niet van stapel te loopen, hetgeen blijkt "uit het feit, dat Cripps zijn definitieve verklaring eerst tot Woensdag en nu zelfs tot Donder dag heeft uitgesteld. De leider van de Liga der Muzelman nen, Djinna, heeft volgens den Britschen dienst meegedeeld, dat het Britsche ant woord zich accoord heeft verklaard met de benoeming van een Britsch Indiër tot minister van landsverdediging. In een extrabericht uit New Delhi meldt Reuter, dat de werkcommissie van het Congres heeft besloten bij haar besluit te blijven en het land te adviseeren, de voor stellen der Britsche regeering niet aan te nemen. IN EEN PAAR REGELS Naar de „Daily Express" meldt, heeft zich op een schip, dat in de nabijheid van de kust van Zuid-Wales voer, een ontplof fing voorgedaan. Het schip vloog na de ontploffing in brand. Drie leden der be manning zijn om het leven gekomen. De Amerikaansche minister van ma rine, Knox, heeft medegedeeld, dat tot dusverre 116 schepen Voor de kust van den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn ge bracht, waarvan 59 in de nabijheid van de kust der Ver. Staten, 23 voor de Canadee- sche kust, 30 in de Caraibische Zee en 4 voor de kust van Zuid-Amerika. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot „Tempest" over tijd is en verloren geacht moet worden. Als gevolg van een ontploffing op een v/erf bij Suez zijn Zondag acht Britsche sol daten en 22 Egyptische arbeiders omgeko men. Een 80 menschen worden vermist. De ontploffing ontstond bij het lossen van munitie. De Britsche berichtendienst meldt, dat in den afgeloopen nacht de telefoon verbinding tusschen Pretoria en Johannes- burg gedurende verscheidene uren verbro ken was als gevolg van het ontploffen van een bóm. STRIJDT VOOR EUROPA Successen bij Duitsche aanvalsoperaties Het Duitsche weermaohtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: Aan het Oostelijk front leverden eigen aanvalsoperaties nieuwe successen op. In verscheidene sectoren van het front wer den plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Het bestoken van voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad door de zware artillerie van het leger werd voorgezet. Gisteren werden aan het Oostelijke front 29 vijandelijke pantserwagens vernietigd en 60 bolsjewistische vliegtuigen neerge schoten of op den grond vernield. In Noord-Afrika levendige wederzijdsehe verkenningsactiviteit. Formaties gevechts- en jachtvliegtuigen hebben Britsche vlieg velden in de Marmarica, alsmede in het Egyptische kustgebied aangevallen en con centraties van auto's ten zuidoosten van Mechili uiteengedreven. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers zes Britsche vlieg tuigen neer. Sterke formaties Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben de aanvallen op de militaire instal laties op het eiland Malta overdag en 's nachts voortgezet. Een in het dok lig gende Britsche torpedojager werd in brand geworpen. Aan de Zuidkust van Engeland plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bom treffers op een radiostation. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht storingsaanvallen onder nomen op het Wes<t-Duitsche gebied. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten drie der aanvallende bommenwerpers neer. Het jacht-eskader Moelders heeft gisteren zijn 3000ste overwinning in de lucht be haald. HET ITALIAAHSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansohe weermaohtbericht van gistermiddag luidt als volgt: In Cyrenaica levendige wederzijdsehe activiteit van verkenninigsafdeelingen. On ze vliegtuigen deden in de zèe ten Zuid oosten van Mechili aanvallen op geconcen treerde vijandelijke strijdkrachten. Een Gurtiss werd door Duitsche jagers ver nield. Tijdens een aanval op Benghasi, welke slechts lichte schade veroorzaakt, haalde de luchtafweer twee gevechtsvlieg tuigen brandend omlaag. Bij een aanvals- poginig op het vliegveld van Derna werden zeven vijandelijke vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Talrijke bomaan vallen waren gericht op de vliegtuigen, de vlootbases en de stellingen luchtdoelge schut van Malta. De aanvallen veroorzaak ten uitgebreide verwoestingen. In lucht gevechten verloren de Engelsche jagers een Spitfire. Een van onze torpedovliegtuigen moest neerstrijken in het centrale deel van de Middiellandische Zee. De bemanning werd ongedeerd gevangen genomen. Benige dagen geleden torpedeerde een vijandelijke duikboot aan de Grieksdhe kust een transportschip, dat deel uitmaakte van-een uit zes eenheden bestaand konvooi. Als gevolg van de stormachtige zee slaagde men er echter slechts in om een deel van de manschappen, die zich aan boord bevon den te redden. Onze marinestrijdkrachten hebben den Britschen torpedojager „Ha- vook" in brand geschoten en tot zinken gebracht. Van het Oostelijk front DUITSCHE SCHATTING VAN DOODEN. De totale verliezen der bolsjewisten aan dooden, gewonden, krijgsgevangenen en zieken worden in welingelichte Duitsche militaire kringen op 20.000.000 man ge raamd. De bolsjewisten verloren verder in de periode van 22 Juni tot 31 Maart 1942 23.172 tanks, 20.476 vliegtuigen en 34.700 stukken geschut. Deze cijfers krijgen hun bijzondere be- teekenis wanneer ze vergeleken worden met de cijfers van den wereldoorlog, toen Duitschland voor zijn offensieven in het Westen slechts ongeveer 17.000 stukken ge schut beschikbaar bad. Terwijl in de vier jaren van den wereldoorlog 1.424.529 Rus sische soldaten krijgsgevangen gemaakt werden, werden in dezen veldtocht van negen maanden 3.916.939 bolsjewisten krijgsgevangen genomen. De operaties in Oost-Azië Omtrent de capitulatie van de overge bleven vijandelijke strijdkrachten op Su matra wordt nog bekend, dat de gevech ten, welke aan de capitulatie zijn vooraf gegaan, zich vooral hebben afgespeeld in de Noordwestelijkste punt van het eiland en wel in het gebied van de aldaar gele gen havenstad Kotaradja. In militaire kringen hecht men aan de inmiddels ge schiede inneming van deze stad groote be- teekenis, daar Kotaradja tezamen met Sin gapore en de nieuwe Japansche steunpun ten op de eilanden der Andamanen, een rol van beteekenis zou.kunnen spelen bij de verdere Japansche operaties op den Indischen Oceaan. Naar aanleiding van de voortdurend op hitsende redevoeringen van de leden van de uitgeweken Nederlandsche regeering, in het "bijzonder van den gevluchten luite nant-gouverneur-generaal van Mook, heeft de Japansche regeering besloten om alle op Sumatra wonende Nederlanders als vijandelijke buitenlanders te behandelen en naar concentratiekampen over te bren gen. Mannen en vrouwen zullen in afzon derlijke kampen worden overgebracht. Naar verder vernomen wordt, zal Suma tra onder het militaire bestuur van Sjo- nanko (Malakka) worden geplaatst. Het hoofdkwartier van het Amerikaan sche leger heeft, volgens den Britschen be richtendienst, meegedeeld, dat de voorma lige luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië; van Mook, Zaterdag te Melbourne een onderhoud heeft gehad met Mac Arthur. Tijdens dit onderhoud is gesproken over de rol, welke de Neder landers verder zullen spelen bij de toe komstige krijsgoperaties. JAARLIJKS DRIE MILLIOEN TON GOEDEREN UIT HET ZUIDEN NAAR JAPAN. Tot eind Maart zijn uit de Zuidelijke ge bieden 220.000 ton levensmiddelen en 100.000 ton suiker naar Japan vervoerd, aldus heeft kolonel Okada van het ministe rie van oorlog aan de journalisten ver klaard Men kan verwachten, zoo vervolgde Okada, dat voortaan jaarlijks ongeveer drie millioen ton goederen van den meest uiteenloopenden aard, waaronder vooral petroleum, uit het Zuiden naar Japan ver scheept zullen worden. Okada verzekerde, dat van nu af aan de petroleumaanvoer voor de Japansche in dustrie met een derde kan worden ver hoogd, daar het leger ervan overtuigd is, dat in de naaste toekomst alle vraagstuk ken die met de petroleum-quaestie ver band houden, voor Japan zullen zijn op gelost. Voor de succesrijke voortzetting van den oorlog is het echter noodig, dat de militaire voorbereidingen met kracht worden vervolgd. Vooral achtte Okada een harmonische samenwerking van be lang tusschen de oorlogvoering en het be drijfsleven, vooral met de oorlogsindustrie. DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN BEVRIJD. Achtenzestig Duitsche mannen en vrou wen, die op het eiland Nias, ten Westen van Noord-Sumatra, geïnterneerd waren, zijn, naar Domei uit Medan meldt, op 4 April door de Japansche strijdkrachten bevrijd. Met inbegrip van 137 Duitsche vrouwen en kinderen, die uit Fort de Koek bevrijd zijn, bedraagt het totale aan tal van de op Sumatra tot dusver bevrijde Duitschers 203 personen. Men gelooft ech ter, dat ongeveer 2500' geïnterneerde Duit schers naar Bombay: gebracht zijn. HERLEVEND LAND Oekraine. Het is als een tooverwoord uit een ver land. Velen denken bij dit woord aan vette, zware klei, aan de vruchtbaar ste flanken die „moeder aarde" heeft. Zij kunnen zich maar ampeer voorstellen, wat eigenlijk het begrip Oekraine inhoudt. Dat bijvoorbeeld de oppervlakte van wat wij Oekraine noemen, meer dan 700.000 vierk. K.M. bedraagt. Het is merkwaardig maar vex-klaarbaar, dat men meestal enkel aan landbouw denkt, wanneer men het woord Oekraine uitspreekt. Toch is niets minder waar. Wie de ontzagwekkende mijngebie- den en fabrieken heeft gezien van het Do- netzbekken, die weet ongetwijfeld, dat de Sovjetleiders dit alles uit den grond ge stampt hebben, niet om vooruitgang te bren gen, maar enkel en alleen om het leger te scheppen, dat de misdadigheid hunner re volutie over de wereld uit moest dragen. Maar hij zal verwonderd staan voor het feit, dat de Oekrainers zoo'n geweldige ge schiktheid ontplooien voor industrieelen arbeid. De Oekraine bergt inderdaad het maximum in zich aan bodemschatten. Haar bodem bevat vrijwel alle rijkdommen, wel ke de aarde den mensch te geven heeft. Toch is ondanks de erts- en kolenrijkdom van dit land, de industrieele ontwikkeling der Oekraine niet groot. Haar karakter, be-1 paald door den landbouw, berust op na tuurlijke gronden en niet zoo zeer op so ciale- of economische achterlijkheid of een ongeschikt-zijn voor industripele ontwik keling, doch enkel en alleen uit het na tuurlijke samengaan van de factoren: kli maat bodein en geografische gesteldheid. De bevolkingsdichtheid is met 59 per vierkante K.M. zee" laag. Vooral laag ten aanzien van den onnoemelijken rijkdom van dit land, waarvan 70 millioen H.A. een aaneengesloten gebied van zware vette klei is. De neerslag is in het overgrootste ge deelte van dit onmetelijke gebied 700 m.m. per jaar. Dit is buitengewoon hoog, wan neer men bedenkt, dat bij een neerslag van 300 m.m. de grens ligt van het minimum voor den landbouw. Meer dan 70 procent van de totale oppervlakte van de Oekraine is voor akkerbouw bestemd. Ter vergelij king diene, dat in Duitschland, Frankrijk en Italië, het akkerbouwpercentage van den bodem in doorsnee siechts 41 tot 45 procent bedraagt. De Oekraine staat dus als akkerbouwland in Europa aan den spits. Het is duidelijk dat door een intensivee- ring van den landbouw enorme resultaten bereikt kunnen worden. Als de landbouw- wetenschappelijke methodes en de techni sche middelen uit West-Europa hier toepas sing vinden, dan zijn de mogelijkheden in derdaad onoverzienbaar. En het is een schoone symboliek, dat nu reeds het door het zwaard veroverde gebied dienstbaar wordt gemaakt aan de bevolking zelve en daar bovenuit aan Europa. Wat de zonen van Europa in hechte eendracht veroverd hebben, zal straks ons allen ten goede ko men. Wat tot vlak achter het front gepres teerd wordt door hen, die geroepen zijn door hun bekwaamheid de gevolgen van de misdadige wan-economie der Sovjets op te ruimen, grenst aan het wonderbaarlijke. En het is geen toeval dat de revolutie van het nationaal-socialisme die ginds politiek Het aanstellen van werknemers EENIGE RICHTLIJNEN. GEEN VERGUNNING VEREISCHT BIJ BEMIDDELING ARBEIDSBUREAUX. Ter uitvoering van het besluit van de secretarissen-generaal van sociale zaken en van justitie betreffende de aanstelling en tewerkstelling van werknemers het zoogenaamde „aanstellingsbesluit" heeft de directeur-genèraal van het Rijksarbeids bureau een aantal richtlijnen vastgesteld. Voorop gesteld wordt, dat werkgevers, die personeel in dienst nemen door bemidde ling van de organen der openbare arbeids bemiddeling, nimmer een vergunning be hoeven aan te vragen. Overigens zullen de directeuren van de gewestelijke arbeidsbu- reaux in het algemeen gunstig beslissen op verzoeken om vergunning tot aanstelling of tewerkstelling van werknemers, zulks met inachtneming van bepaalde door het Rijks arbeidsbureau verstrekte voorschriften. De beslissing zal doorgaans gunstig kunnen uitvallen als de betrokken werknemer niet voor plaatsing in het buitenland in aanmerking komt. Indien plaatsing in het buitenland zonder bezwaar kan plaats vinden, terwijl hier te lande personen beschikbaar zijn ter vervul ling van de aangeboden betrekking, dan zal vanwege het gewestelijk arbeidsbureau allereerst worden nagegaan of er dringen de redenen zijn om aan dengene, dien de werkgever wenscht te benoemen, bepaalde lijk voorrang te verleen en. Zijn dergelijke redenen niet aanwezig, dan kan de vergun ning geweigerd worden. Betreft de aanvrage van den werkgever iemand, die arbeid in het buitenland heeft geweigerd, of die een contractbreker is, dan zal worden nagegaan of er bepaalde gronden zijn, die tot het verleenen der vergunning dwingen. Zijn die niet aan wezig. dan zal in den regel de vergunning worden geweigerd. Van de beslissingen van de directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux staat geen beroep open. Een werkgever, die bezwaar heeft tegen een genomen beslissing en nieuwe gezichtspunten in het geding meent te kunnen brengen, kan uiteraard te allen tijde zijn aanvrage hernieuwen en zich daardoor een nadere overweging van zijn verzoek verzekeren. Een hernieuwd ver zoek zal echter od deugdelijke gronden moeten steunen. Het aanstellingsbesluit heeft uitsluitend betrekking op werknemers, die in dienst worden genomen. Het geldt dus niet voor werknemers, die op 25 Maart 1942 in dienst waren. Voor deze werknemers behoeft geen aanstellingsvergunning te worden ge vraagd. Evenmin geldt het besluit voor werknemers, die in vasten of tijdelijken dienst worden aangesteld bij het rijk, de provinciën, de gemeenten of de water schappen. Voor personeel, dat door deze lichamen op arbeidscontract wordt aange nomen, dient echter, ongeacht de te ver richten werkzaamheden, steeds een ver gunning te worden aangevraagd. Degenen, die op het gebied der gezond- j heidszorg worden aangesteld, vallen niet j onder het besluit. Onder gezondheidszorg j wordt in dit verband verstaan verplegings- j arbeid in ziekenhuizen, sanatoria, rusthui zen, e.d., waaronder begrepen zijn de art sen, het verplegend personeel, alsook het 1 overige personeel, dat in deze inrichtingen j werkzaam is. De uitzondering, die het besluit voor ar- I beid in den landbouw maakt, dient een nadere toelichting. Cultuurtechnische wer ken zooals ontwateringswerken, ontgin- ningsarbeid, enz. worden ten deze niet als landbouwarbeid beschouwd. Evenmin het veenderij bedrijf. Bij het aanstellen van personeel voor het verrichten van dezen ar beid is dus vergunning noodig. Indien evenwel het verrichten van werken voor ontwatering, enz. gerekend moet worden te behooren tot de op de boerderij geregeld voorkomende onderhoudswerken van grep pels, slooten, waterkeeringen. e.d. dan wor den deze werkzaamheden geacht tot het landbouwbedrijf te behooren. Bosch- en tuinbouw wordt niet beschouwd als land bouwarbeid in den zin der verordening. Bij gemengde bedrijven moet worden nage gaan welk bedrijfsdeel overwegend wordt uitgeoefend. Is het bedrijf in hoofdzaak akkerbouw of weidebedrijf, dan is de ver ordening niet van toepassing. Is evenwel tuinbouw of boschbouw het hoofdbedrijf, dan moet vergunning tot indienstneming van personeel worden gevraagd. In gevallen, waarin zeer plotseling ar beidskrachten noodig zijn ter verrichting van werkzaamheden die geen uitstel kun nen lijden, als brand, bominslag, hoog wa ter, stormschade, e.a., zullen gewoonlijk wel arbeiders in dienst kunnen worden genomen door tusschenkomst van het ge westelijk arbeidsbureau of een zijner bij kantoren. Het is duidelijk, dat dan geen vergunning noodig is. Evenwel kan het voorkomen, dat geen overleg met deze or ganen der openbare arbeidsbemiddeling mogelijk is. In dit geval kunnen de werk gevers volstaan met het indienen van een aanvrage binnen een etmaal nadat de JAZZ-MELK. De koeien staan nog grootendeels op stal en de melkgift zoo noemt men dat in vakkringen is kleiner geworden. Er zijn boeren, die koeien houden om de melk en anderen, die het doen om de staart voor de soep en een lendestuk. En met dat laatste soort koeien, al smaken die mij ook het best, heb ik dus niets te maken. Ik heb het hier namelijk over de melkkoeien, nademaal Zweedsche on derzoekers bewezen hebben, dat koeien muzikaal zijn en meer melk geven als er muziek bij wordt ge maakt. Men heeft de proef genomen met muziek in de stallen. Hier werpt zich de vraag op of het alleen koedes kundigen zijn, die dit uitgeknobbeld hebben en.... of ook Prof. Mengelberg een stem in het kapittel heeft gehad. Indien dit laatste niet het geval is, hecht ik alleen waarde aan de meer dere liters melk en niet aan de mu zikale opvattingen van de koe. Men is zelfs tot de slotsom gekomen, dat koeien vooral van lichte kost houden, jazz-muziek en zoo. Dat is mij een pak van het hart. Stel je voor, dat zij het meest van opera's, Debussy of Chopin zouden hebben gehouden met hun stomme koeienoogen. Het zou een klap in het gezicht zijn geweest van onze muzikale beschaving. Maar nu zij jazz-enthousiastelingen zijn, zouden zij, indien zij „beschaafd" waren, zitten te schudden op hun stoel. En ik weet nu tenminste onder welke categorie ik deze dwaze jazz- band-eloozen moet indeelen. werkzaamheden een aanvang hebben geno men. Uiteraard zal dan zooveel doenlijk on middellijk worden beslist. Met werkgevers, die voor het verrichten van losse werkzaamheden steeds weer de zelfde arbeiders in dienst nemen, kan een regeling worden getroffen, waarbij een lijst wordt aangelegd van de personen, op wier tewerkstelling de werkgever prijs stelt. De werkgever kan dan telkens deze personen, door bemiddeling van het gewes telijk arbeidsbureau of het betrokken bij kantoor, voor ^het te verrichten werk in dienst nemen. Ten aanzien van het havenbedrijf, de spoorwegen, enz. zijn, wat dit betreft, nog regelingen van dezen aard in voorberei ding. weet te verjongen, weet op te bouwen, h.et- zelfde hier doet met betrekking tot den rijkdom der Oekraine, met betrekking tot land en volk, dat eens zuchten moest on der den knoet van het Kreml en de gevol gen van een onvoorstelbare domheid en gebrek aan elk inzicht moest ondergaan. Dat eens Moskou's centralisme had te ver duren, waarmede land en volk langzaam maar zeker ten ondergang gevoerd wer den. Nu reeds schijnt de Oekraine te herade men en straks, uitgedost met al de schat ten van haar rijkdom zal zij weer, naar het woord der oude Latijnen zijn de ko renkamer van Europa. S.S.-oorlogsberichter, W. SASSEN. f Victorie Duitschland wint V voor Europa op alle fronten Weer 16 vijandelijke koopvaardijschepen lot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER 8 April (D.N.B.) In voortgezette aan vallen op de Amerikaansche en Britsche ravitailleeringsscheepvaart hebben Duit sche duikbooten nieuwe groote successen behaald. Zij brachten 16 vijandelijke koop vaardijschepen met Cen gezamenlijke in houd van 104.000 brt. tot zinken, waarvan 13 voor de Amerikaansche en de overige voor de Afrikaansche kust. A. H. J. MOLKENBOER. De schilder A. H. J. Molkenboer, die vooral naam verworven heeft door zijn mozaïeken, hoopt morgen zijn 70sten ver jaardag te vieren. Van vele bekende Nederlanders Iheeflt hiij portretben geschilderd. Wandschilde ringen heeft hij o.a. uitgevoerd in het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam en in den schouwburg te Los Angeles. Voor de Wagner-vereeniginig heeft hij costuum- ontwerpen gemaakt, ook voor lustrumfees ten der Leidsehe studenten; van zijn werk zaamheid voor het tooneel herinneren we verder aan het St. Franciscus Gebarenspel (1917). Grafisch werk (o.a. weldadigheids- zegels), glas in lood, mozaïek, op velerlei gebied heeft de heer Molkenboer gearbeid. Zijn mozaïeken in de kerk van St. An- tonis Abt te Scheven inigen bef eekenden een herleving van deze techniek hier te lande. Reeds te Parijs had hij zich er op toegelegd. Mozaïeken van zijn hand sieren de kapel van den bisschop van Haarlem, de kerk van St. Magdalena te Amsteradm, de kapel van het Fhilosophioum te War mond en uit aoht gegadigden is indertijd de Nederlandsche kunstenaar gekozen om in de basiliek van Annecy een Avondmaal in mozaïek uit te voeren als voorstuk van het door den Paus geschonken wit-mar- altaar. „N.R.Ctr." DE STEM VAN HET OOSTFRONT. Van tijd tot tijd hoort u deze stem door de radio. Zij vertelt u van de ontberingen en moeilijkheden die onze strijders in het Oos ten te overwinnen hebben. Zij verhaalt u van daden van moed en zelfopoffering be-1 dreven door deze Nederlandsche strijders tegen het bolsjewisme. Die stem van het Oostfront, het kan niet anders of zij doet u beseffen, hoe enorm veel wij te danken hebben aan deze mannen. Die dankbaar heid kunt u bewijzen, langenoot, door ons verzorgingsfonds te steunen. Het gironum mer van dit fonds, dat zorgt voor pakketten met boeken, kranten en tijdschriften, met tabak, sigaren, sigaretten en versnaperin gen, dat zelfs verjaardagspakketten ver zendt is 4 3 2 1 0 0 t.n. verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1