OORLOGSSCHADE RENOVATUM DINSDAG 7 APRIL 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS EERSTE PLECHTIGE H. MIS van den weleerw. pater Th. Koesnèn. De St. Petrus-kerk was nog in den tooi van het triomfantelijke Paaschfeest, toen op den morgen van Tweeden Paaschdag de beschermeling van het S.P.L. in de pa rochie van den H. Petrus, pater fr. Theo- genes Koesnèn O.F.M., zijn eerste plechti ge H. Mis opdroeg. Pater Koesnèn is, zooals bekend, een Ja vaan, geboortig uit Poetjitan en priester gewijd te Weert op 15 Maart j.l. Hier voor het altaar Gods vinden Oost en West elkaar, vereenigd in de liefdevolle armen der Moederkerk, één in geloof, één in stre ven, één in de liefde voor allen. Deze gedachte treedt treffend naar vo ren, wanneer men den Javaanschen pries ter het H. Offer ziet opdragen, geassisteerd door Westerlingen, die in hem slechts den priester zien. Dezelfde gedachte ontwikkelde ook pas toor Th. M. Beukers, die na het Evangelie den kansel beklom om de feestpredicatie te houden, daarbij uitgaande van den tekst uit den Ephesenbrief: „Eerst waart gij duisternis, nu licht in den Heer". Vele malen, zoo zeide hij, heeft deze pa rochie reeds met plechtigheid de eerste H. Mis zien opdragen van één harer zonen, telkens met overgroote deelname en belang stelling. Wie nu meenen mocht, dat er thans, nu het een vreemdeling betreft, minder belangstelling getoond zou worden, hij weet niet, hoe hoog een Katholiek het Priesterschap stelt. Spr. schetste daarop de taak van den priester en het geluk, dat hij ons brengt. Daarom moeten wij ook den ken aan degenen, die nog in de schaduwen ▼an het heidendom gezeten zijn, en waar- deeren, dat het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus inlandsche priesters kweekt, die hun eigen volk zooveel gemakkelijker benaderen kunnen. Tot den pas ge wij den priester zeide de eerw. spr., dat hij bü zijn terugkeer naar zijn land, aan zijn volk de verzekering kon brengen, hoezeer wij hier zijn land en volk liefhebben. De neomyst werd bij het H. Offer geas sisteerd door mgr. Th. M. P. Bekkers, na tionaal secretaris van het S.P.L., als pres byter assistens; door den weleerw. heer H. B. J. Schrama, diocesaan directeur van het Liefdewerk, als diaken; door kapelaan W. E. M. Bende, den leider van het Liefde werk in de St. Petrus-parochie, als sub diaken; terwijl kapelaan A. J. Leenders als ceremoniarius fungeerde. Op het pries terkoor hadden nog plaats genomen pas toor Beukers, pater v. Rijckevorsel S.J., pater Soekarta S.J., pater ir. Teepe O.F.M., pater C. Sloots O.F.M., father C. Juffer mans, kap. v. Drunen, en de eerw. heer" Omtzigt, diaken van Mill Hill. Het zangkoor onder directie van* den heer A. Devilee, met aan het orgel den or ganist-directeur, den heer H. A. Rijnbeek, voerde de 3-stemmige Missa Pontificalis uit van Perosi en na de H Mis het JuHila- te Deo van Kroon. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Onze stad huisvest wederom een gou den echtpaar. Ditmaal valt dat voorrecht te beurt aan onze stadgenooten Berend Frank en Femia Ekkel, wonende Ooster straat 17, alhier, wier huwelijk op 7 April 1892 te Kampen werd voltrokken. De bruidegom was zijn geheele leven als sigarenmaker werkzaam, eerst 27 jaar bij de firma van Nelle te Kampen, en de laat ste 10 jaar bij de firma Wijtenburg. alhier. De bruidegom is een paar jaar geleden ge- pensionneerd. Het huwelijk werd gezegend met de geboorte van achttien kinderen. Voorts zijn er 28 klein- en één achterklein kind. Hun leeftijd in aanmerking genomen de feestelingen zijn resp. 71 en 69 jaar oud mogen beiden zich nog in een goede gezondheid verheugen. Door de goe de zorgen van de kinderen en vrienden is de aardige woning in een ware bloemhof herschapen. Mogen nog tal van goede ja ren voor hen zijn weggelegd. ZILVEREN JUBILEUM Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de hulpmachinist der Electriciteitsfabriek J. van der Nat in deze functie werd aange steld. In verband hiermede werd hij heden morgen door de directie ontvangen, waarbij hij bij monde van den directeur de geluk - wenschen met zijn zilveren' jubileum in ontvangst mocht nemen. Daarop volgde de huldiging door het personeel der Electriciteitsfabriek met hun chefs, waartoe de jubilaris met zijn familie in een der dienstlokalen was genoodigd. Een der collega's maakte zich tot tolk der verzamelde werklieden om namens hen den jubilaris te feliciteeren, waarna ook de bedrijfschef den jubilaris toesprak. Bij deze gelukwenschen werd hem tevens als blijk van syn\pathie een cadeau aange boden. UITVOERING „LENTEKLOKJES" Vele blijde kinderstemmen vulden Zon dagmiddag de groote Stadsgehoorzaal. De „Lenteklokjes", het christelijk kin derkoor, onder leiding van mej. Riek Meyering, luidden het Paaschfeest zonniig in. Ernstig, toegewijd en vol aandacht voor haar dirigente hebben de kleuters ge zongen en wij hebben respect voor de wij ze, waarop mej. Riek Meyering haar ko ren heeft geleid. Haar muzikaal inzicht sprak uit alles, wat de kleinen zongen: juist tekstbegrip, goede uitspraak, die het mogelijk maakte, alles zonder tekstboekje te volgen. Dezelfde eigenschappen vonden wij ook in het meisjeskoor uit Katwijk. De vele liederen werden vlot uitgevoerd. Alleraardigst waren de kinderliedjes van Wierts, Paardekoper, E. Jaques-Dalcroze, Han Zierikzee, Abramsz, waarbij de peu ters met recht een aanval deden op de har ten dei- vele aanwezigen. Trouwens de war me bijval van de geheel gevulde stadszaal sprak voor zich zelf. In Han Zierikzee vond mej. Meyering een voortreffelijk begeleider. Als solist liet hij zich even hooren in „Frühlingsrau- schen" van Sinding. Het is jammer, dat de ze pianist tè bescheiden op den achter grond blijft. Wanneer zal hij zich eens wat meer laten hooren als solist? Het zou te ver voeren, om het geheele programma in details te bespreken. Mej. Meyering kan met trots terugzien op deze geslaagde uitvoering. Een groote bloemenhulde viel haar en'haar begelei ders ten deel. Bep Reijuders. 3d U nog niet gedekt tegen Doe hel voor dal. het te laat is en verzeker U op practische voorwaar- Schade kunt U niet ontloopen, maar de geldelijke nadeelen ervan kunnen tot 100°/oworden vergoed wanneer U een molest-verzekering sluit ge baseerd op de vervangingswaarde. 900 M1LLIOEN GULDEN is thans de verwaarborgde waarde van het verzekerd bezit van 62000 deelnemers. Voorschotpremie vanaf 0.40 voor Inboedels z» voor Gebouwen en J Koopmansgoederen per halfjaar' per lOOO.** Maximum-omslag: 5 maal de half- jaarlijksche voorschotpremie Vlotte schaderegeling. Afrekening van schade per halfjaar. Algemeen Onderling Waarborg Genootschap HUZZEEZSlElZiB 160 -5776 KUNSTZAAL „PRO ARTE" Tentoonstelling van werken van Henk van der Meij Zaterdagmiddag heeft in de kunstzaal „Pro arte'', Breestraat 123a, alhier, de opening plaats gehad van de tentoonstel ling van schilderijen door Henk v. d. Meij. Drs. Willem Snitker hield voor genoo- digden een inleiding tot deze expositie, waaraan het volgende if ontleend. Spr. wees op het cultureel belang van den socialen kring, waarin een persoonlijk heid en met name een artist zich bewegen mag. Slechts de allergrootste schept voor den allerruimsten kring, d.w.z.: voor alle menschen en alle tijden. Meestal breidt trouwens de invloed van zop'n allergroot sten meester zich pas zoo mondiaal uit na zijn overlijden. En meestal ook vleit zich zulk een allergrootst kunstenaar in al zijn fierheid en zelfbewustheid, in al zijn trots en eigenwaarde niet met den ijdelen waan, dat hij, in dienst van de schoonheid, werkt voor een wereld van bewonderaars in den letterlijken zin van het woord. Rembrandt mocht wel hooghartig zijn Claudius Civilis, die geen genade vond bij de heeren bur gemeesters van Amsterdam terugtrekken, diezelfde hooghartigheid deed hem gelijk beseffen, dat zijn roem grenzen had, gren zen notabene, die lagen voor den drempel van het raadhuis. Iedere kunstenaar, de grootste inclusief, maakt zijn eigen kring van bewonderaars. Hij moet, de schoonheid dienend, in zekere mate tevreden zijn met de beperktheid van dien kring. Deemoed en tevredenheid zullen het hem makkelijk maken zich aan z\jn verheven taak te wijden. Diezelfde deemoed en tevredenheid cultiveeren ook zijn persoonlijkheidsbesef. Zijn bewonderaars van den anderen kant moeten zich beijveren om den kring, dien zij in vrij verband om den artist vormen, zoo gaaf mogelijk te houden. Een schoon evenwicht, in afgestempelde harmonie tusschen kunstenaar en bewonderaars moet worden nagestreefd, wil de sociale invloed van eep artist en de eerlijke overgave van het „publiek" samen een groep vormen, die van belang ik voor de cultureele ver rijking van een volk. Het evenwicht tusschen kunstenaar en bewonderaar onderling wordt het beste be reikt, wanneer kunstenaar en bewonderaar ieder op zich een innerlijke harmonie in zichzelf najagen. Zelfs de allerindividueelste kunsenaar is sociaal genoeg om bewondering op te wek ken en naar bewonderaars te verlangen; zelfs de allersociaalste kunstenaar behoort individualist genoeg te wezen om voor alles zichzelf en zijn werk te blijven vervol maken. De kunstenaar heeft de taak hier- tusschen den middenweg te zoeken, hoe zeer hij ook de middelmaat haat. Bij het zoeken naar die harmonie zal hij de nei ging naar het modieuse compromis ver achtelijk vinden en ervoor bedanken om zich een socialen kring te vormen door middel van de coterie ert de kliek. Maar de burgers hebben evenzeer den plicht om met strenge aandacht hun hou ding te bepalen ten opzichte van den artist, met wien zij hoe dan ook kennis maken; zij hebben te zorgen, dat zij zoo eerlijk en nobel mogelijk zijn socialen kring mee helpen vormen. Zij moeten daarom niet uitsluitend de expositieruimten bevolken van hen, die de aureool van den roem al rond hun slapen dragen. Zij moeten daar om niet enkel zweren bij hen, die hetzij door de pers, hetzij door de upperten lof toegezwaaid krijgen. Snobisme en artis tieke willekeur van de menigte is verderfe lijk. Het Maecenaat, noch dat van de over heid, noch dat van den enkeling, is alles behalve een ideaal wanneer het gaat over Wel degelijk mogen eischen van cultureele eenigerlei begunstiging van den kunstenaar nooddruft gesteld worden. Wanneer eenerzij ds in den kunstenaar het evenwicht bereikt wordt tusschen het individueele en het sociale en als ander zijds in ons de harmonie veroverd wordt tusschen kunstmin en kunstzin, dan kan die sociale groep gevormd worden, die van werkelijke beteekenis is voor het cul tureele peil van ons volk. Na deze inleiding namen de aanwezigen uit belangstelling kennis van de expositie. Handelsregister K. v. K. O p h effing. 2864. N.V. Handelsver eniging lm- en Export, Lisman en Waller, in liquidatie. Oegstgeest, Terweeweg 5. Nieuwe inschrijving. 8807. „De Tegelhandel". Leiden, Oude Vest 19. E.: B. Bakels, Leiderdorp (H.V.). O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH Meisjescongregatie. 8 April! Je weet allemaal wat dat zeg gen wil. De verjaardag van den Directeur. Morgenochtend om 7 uur is er een gezon gen H Mis. Natuurlijk wordt iedere Congreganist, die haar plicht kent, hierin verwacht. Prefect e. GELD, PAN EN ETEN FOETSIE Zekere mej. M., wonend aan den Heeren singel, deed bij de politie aangifte, dat zij een onbekenden omstreeks 12-jarigen jon gen gisteren een groen emaillepan met deksel ter hand heeft gesteld, benevens een zilverbon van f 1.en een knipkaart, met bet verzoek om voor haar zes porties eten te halen aan de Centrale Keuken. Zij heeft den jongen evenwel niet teruggezien; evenmin als het geld en de pan, het eten en de knipkaart. De jongen was gekleed in blauwe regenjas. Dat is alles wat van hem bekend is. In aansluiting op de reeds eerder ge plaatste advertentie wordt medegedeeld, dat de vervolg-zangcursus voor oud-leer lingen van het Leidsch Muziek-Instituut (dir. Emmanuel van Niekerk), aanvangt op Maandag 13 April, 8 uur, in het St. An- tonius-Clubhuis. Nieuwe leerlingen kun nen zich laten inschrijven, uitsluitend ech ter katholieke. Zij, die nog geen per soonlijken oproep kregen, worden ook ver wacht. OMGEVING OEGSTGEEST EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van den weleerw. heer J. KJuytmans. De Tweede Paaschdag anders slechts de nagalm van het heerlijk Verrijzenis- feest was dit jaar voor de St. Willi- brord-parochie meer dan „een dag van de votie" (en van uitgaan). De Paasch-zon was ternauwernood dalende, of de paro chianen maakten zich op een nieuw feest te gaan vieren: de intocht van een jongen priester, den weleerw. heer Kluytmans, wien uit handen van den Bisschop van Roermond het apostolisch priesterschap was doorgegeven. De vaderlandsche drie kleur boven in de torenspits wapperde en klapperde op het stormende tempo van een Paaschbries, en de vele vlaggen aan en voor de huizen opgestoken deden eveneens hun best in het bolderen. In een rijtuig, waarvan de paarden opgetooid waren met geel-witte koppluimen, werd de neomyst van het station te Leiden afgehaald door zijn moeder en den pastoor der parochie. In de kerk was intusschen een groote menigte bijeengekomen om den jonggewij- de feestelijk in haar midden op te nemen. Het heiligdom was, door de zorgen van het Collegium Artium, met fijnen smaak ver sierd; de zacht-gele steen van de pilaren vonkte zonnig op in bouquetten gouden trompetnarcissen en elzen-takjes, die wel „op het schild geheven" leken, want, zij waren gestoken tegen een donkeren achter grond van.... mand-deksels een wijze van kerkversiering, die ongewoon is, maar ook ongewoon goed voldeed. Hier en daar, zooals bij de staties, deelde een enkele toef narcissen de feestvreugde ook aan de zij beuken mede. Het hoogaltaar was geheel met witte bloemen, tulpen en seringen, in bruidstooi gekleed. Toen de jonggewijde, voorafgegaan door palm wuivende bruidjes en misdienaars, door den tuin de kerk binnentrok, zong de schola het wonderschoone „Coelestis urbs Jerusalem" „hemelsche stad Jeru salem, die hoog zijt opgetrokken van leven de steenen en tot de sterren reikt". De pastoor, de zeereerw. heer J. J. C. M. Looyaard, verwelkomde in hartelijke bewoordingen den jongen priester, waarna deze, geassisteerd door de weleerw. heeren G. Meertens, priester van het bisdom Roer mond én A F. J. Van der Boog, parochie kapelaan, het Lof celebreerde. De eerste plechtige H. Mis den anderen morgen begon reeds te 9 uur, een navol genswaardige gewoonte van Oegstgeest, waardoor de hoogmis wederom het mid delpunt en het hoogtepunt is geworden van de eucharistische viering.' Het altaar straalde in een gloriekrans van licht en bloemen, van zilveren siera den en goud-doorweven gewaden, toen de weleerw. heer Kluytmans, geassiteerd door pastoor Looyaard als presbyter-assistens, en door de weleerw. heeren W. Juffermans en Meertens als diaken en subdiaken zijn plechtig eerstelingen-offer opdroeg. In het priesterkoor hadden plaats genomen de eerw. heeren rector H. L. J. M. Sondaal, drs. Jos. Janssen uit Leiden en de kape laans der parochie Van der Boog en Umans. De schola, onderverdeeld in maior (wel ke gekleed was in superpli) en minor, die rood en blauw omzoomde alb-jes droegen, zong het Sanctus, Benedictus en Agnus- Dei van Andriessen onder leiding van ka pelaan Sanders. De overige vaste gezan gen werd in beurtwisseling met de geloo- vigen of het volk uitgevoerd. De feestpreek werd gehouden door kape laan Sanders, die een opvallende overeen komst zag tuschen de gebeurtenis, die wij heden beleven midden in de ontzettende oorlog waarvan de wereld is vervuld en de vreugde van de Verrijzenis na de droe ve uren van den Goeden Vrijdag. Dit feest, dat een jonge priester in ons midden komt, is als een klank uit den hemel en een straal van het ondoorgrondelijk Licht. Wat de ontmoeting van de Emmaüsgangers met Christus was, is dit priesterfeest voor ons, want hier openbaart zich in werkelijkheid Christus' verrijzenis ook in onze dagen, openbaart zich de jeugdige kracht in de Kerk, die alle stormen weerstaat door de wondere macht van het priesterschap, waarin de verrezen Christus voor ons staat. De Kerk wordt geslagen, zij wordt nooit verslagen; zij wordt heftig bestreden nooit overwonnen, en, schijnende te ster ven op Golgotha, zal zij steeds verrijzen op Paaschmorgen. Zoo verrijst Christus weer voor ons in den jongen priester, die een middelaar is geworden als mensch onder de menschen; zijn gebed is een gebed van duizenden geworden, nu in hem het kenmerk is gedrukt van het eeuwig pries terschap. De predikant noemde het voor de parochie een geweldige eer, dat een uit haar midden tot het priesterschap is geroe pen; hieruit blijkt, dat Christus nog steeds als de Verrezene onder ons werkzaam is. Na deze predikatie werden de H. Ge heimen met grooten luister gevierd, en zeer velen kwamen aan de communiebank Christus herkennen „in het breken des R.K. Ver. v. Kraam verzorging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Burean Ie BINNENVESTGRACHT 30, voorheen Boerhaavestr. verleent nnlp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG- MIDDAG van 2—4 uur tot het verstrekken van de gewenschte inlichtingen. 7522 Telef. 23420, b. g. g. inlicht. K 08. Aanvragen (schrift.) adres Ie Binnenvestgracht30 33-5766 broods". Tijdens de communie-gang zong het koor het „Pange lingua" van Refice. Na de Mis kwamen de schoolkinderen in den pastorie-tuin den jonggewijde hun op wachting maken. Zij zongen, onder leiding van den heer E van der Plas, een pries ter-cantate, en zij deden het was keurig. Door Grarda Hoffmann en Piet Boogaards werden aan dn feesteling een sierlijk met de wapens van Oegstgeest en Kerkwerve beschilderd vaatje wijn en een met bloe men omkranst brood overhandigd als sym bolen van het offer „naar de wijze van Melchisedech". Het geschenk der jeugd be stond uit een boekwerk, dat eveneens werd aangeboden. De neomyst toonde zich na tuurlijk zeer erkentelijk voor deze hulde. In de zaal der pastorie had vervolgens de aanbieding van het parochiegeschenk plaats, dat nog slechts in teekening aanwe zig was: een bidstoel, naar ontwerp van ir. Nico van der Laan. De pastoor sprak hier bij een hartelijk woord, en ook een woord van aanbeveling, namelijk om de parochie van Kerkwerve altijd te blijven gedenken in het gebed. Door den voorzitter van het Collegium Artium, den heer Fons Schlatmann. werd namens deze verdienstelijke instantie een kostbare, op perkament uitgevoerde en door Ans van Zeyst met kleurige miniatu ren beschilderde oorkonde van dezen fees- telijken dag overhandigd De heer Schlat mann hield daarbij een korte toespraak, waarin hij Oegstgeest gelukkig prees met den nieuwen priester, welke als een nieu we loot aan ouden stam ontsproten is. In het plechtig Lof, waarmede de dag werd besloten, en waarbij de neomyst ge assisteerd werd door de eerw. heeren Jans sen en Meertens, heeft de weleerw. heer Kluytmans zijn oprechten dank gebracht voor de luisterrijke viering van dit feest. KERKNIEUWS Te Sittard overleed op 61-jarigen leeftijd de zeereerw. heer L. T. Timmermans, oud directeur van b^t bisschoppelijk college St. Joseph, aldaar. Te Amersfoort overleed op 69-jarigen leeftijd de emeritus-pastoor J. A. Oostveen. Te Utrechtoverleed op 41-jarigen leef tijd de pastoor der St. Monica-parochie prior H. Verschure O.E.S.A. LAATSTE BERICHTEN Binnenkort nadere bijzonderheden. Naar aanleiding van de geruchten, wel ke de ronde doen inzake de distrubutiere- geling voor tabak, sigaren, enz. deelt het departement van handel, nijverheid en scheepvaart mede, dat de bijzonderheden betreffende deze distributie binnenkort be kend gemaakt zullen worden. Het departement wijst er echter op, dat geruchten, als zou reeds thans een bon van de textielkaart hij den sigarenwinke lier moeten worden ingeleverd, volkomen ongegrond zijn. Van officieele zijde is nog geen enkele bon aangewezen. Hieruit mo ge men opnieuw de conclusie trekken, dat het in alle omstandigheden noodzakelijk is bij distributiezaken de officieele berichten af te wachten en niet te handelen op ge ruchten. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 7 April. Vfe. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 2572 die ren, waaronder 5 paarden, 4 veulens, 32 schapen, 1252 runderen, 9S4 nuchtere kal veren. 98 graskalveren, 193 bokken en gei ten, 24 lammeren. P.rjjzen pei stuk: Melk koeien 635—530—415, Kalffcceien ƒ630— 530—415, Varekoeien 44 5—360300, Vaar zen 400—305—220; Pinken 300—220—185, Graskalveren 19515585. De aanvoer van graskalveren was iets kleiner met ta- melyken handel en iets stijvere prijzen. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was als vorige week met stuggen handel en onver anderde pryzen. De aanvoer van vare koeien was flink met stroeven handel en prijshoudend. De aanvoer van vaarzen en pinken was iets korter met slechten han del en onveranderd prijzen. Aardappelen: zandaardappelen ƒ5.62, klei le soort ƒ6.62, klei 2e soort 6.12. Aanvoer en voorraad voldoende. Vlas. Geen aanvoer. De handel op het land bleef afgeloopen week normaal, er werd aan vastgestelde prijzen verkocht. Officieele Mededeelingen POTASCH. De directeur van het Rijksbureau voor chemische producten, maakt bekend, dat in de Staatscourant van 31 Maart 1942 een beschikking is verschenen, waarbij potasch is toegevoegd'aan de tabel a; behoorende bij de chemische productenbeschikking 1941 No. 1. Deze uitbreiding van de tabel a. brengt de hieronder vermelde gevolgen mede: 1. Aanmeldingsplicht. Elke onderneming die haar normaal be drijf maakt van het fabriceeren, bewer ken, verwerken (d.i. voor industrieel ge bruik aanwenden importeeren van pot asch of van den handel daarin (hieronder niet begrepen detailhandelaren) verplicht zich bij het Rijksbureau voor chemische producten te laten inschrijven. Daartoe moet voor 10 April a.s. een aan vrage om toezending van een aanmeldings formulier worden ingediend bij het Rijks bureau voor chemische producten, Ko ningskade 15 te Den Haag. 2. Verbodsbepalingen en dispensatie (ontheffing) daarvan. Het is aan de onder 1 genoemde onder nemingen ingevolge art. 6 sub. 1 van de chemische productenbeschikking 1941 No. 1 verboden zondep een daartoe van den di recteur van het Rijksbureau voor chemi sche producten verkregen schriftelijke vergunning potasch te koopen, te verkoo- pen of te leveren, in voorraad of voorhan den te houden, te bewerken of te verwer ken. Ingevolge art. 6 sub. 2 van genoemde be schikking worden van deze verbodsbepa lingen de navolgende dispensaties ver leend: A. Van het verbod tot het verkoopen en afleveren tot wederopzegging toe met dien verstande echter dat in totaal per maand niet meer wordt verkocht en afge leverd dan gedurende het tweede halfjaar van 1941 gemiddel in totaal per maand werd afgeleverd, tot een maximum van 2500 K.G. per maand. C. het verbod tot het bewerken en ver werken tot en met 31 Mei met dien ver stande echter, dat deze dispensatie niet geldt voor het vermengen van potasch met natriumsulfaat ter vervaardiging van soda vervangingsmiddelen e.d. De hiertoe dooi de sectie zeep van mijn bureau afgegeven vergunningen zijn met ingang van heden ingetrokken. 6726 DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 7 tot en met 10 April a.s. de plaatselijke distri butiediensten voor de bonnen 16 der boter en vetkaart toewijzingen voor margarine met afgeknipten linkerbovenhoek zullen uitreiken, die uitsluitend recht geven op het koopen van margarine. Deze bonnen moeten gescheiden blij ven van de bonnen 17 der boter- en vet kaart, waarvoor de diensten toewijzingen voor margarine, recht gevende op het koo pen van boter of margarine zullen uitrei ken. Wel moeten beide nummers met één ontvangstbewijs worden ingeleverd. Aan grossiers zullen de distributie diensten verzameltoe wij zingen voor mar garine, waarvan de linkerbovenhoek niet is verwijderd, uitreiken bij inlevering van toewijzingen voor boter, margarine of vet, waarvan de linkerbovenhoek eveneens niet is verwijderd. Leveren zij toewijzingen voor margarine of vet in met afgeknipten hoek, dan ontvangen zij verzameltoawijzin- gen voor margarine, waarvan eveneens de hoek is afgeknipt. De toewijzingen, waar van de hoek wel is verwijderd en die waarvan de hoek niet is verwijderd, moe ten in afzonderlijke zakjes en met een af zonderlijk ontvangstbewijs worden ongele- verd. VERBOUW VAN BLAUWMAANZAAD. In aansluiting op het elders in dit blad opgenomen redactioneele bericht betref fende de verbouw van blauwmaanzaad wordt ten aanzien van de daarin in uit zicht gestelde ruime stikstoftoewijzing nog nader het volgende bekend gemaakt. A. voorzoover het blauwmaanzaad ge teeld zal worden op perceelen, waarop reeds koölzaad was gezaaid voor het seizoen seizoen 1941/'42, doch waarop het gewas is uitgevroren, zal de stikstoftoewijzing ge heel plaats vinden als oorspronkelijk voor koolzaad werd vastgesteld. B. voor perceelen, welke oorspronke lijk met andere gewassen beteeld zouden worden, doch die nu voor den teelt van blauwmaanzaad zullen worden gebezigd, zal een stikstoftoewijzing worden ver strekt van 100 K.G. per H.A. verminderd met de hoeveelheden stikstof, welke in dit seizoen reeds voor debewuste percelen werden toegewezen op basis van het teelt plan 1941 en/of op basis der aanvullende toewijzing voor 1941/'42. HANDEL IN ONGEKEURD POOTGOED VAN DE RASSEN RECORD, SOUVENIR, EN KOMEET. De Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Zuid-Holland maakt aan belanghebbenden het volgende bekend: Ongekeurd pootgoed van de rassen Re cord, Souvenir en Komeet kan thans wor den verhandeld en afgeleverd. De vaste telersprijzen, voor het onge keurde pootgoed maat 28/40 mM. of tus- schenliggende sorteering, voor deze rassen zyn: Geteeld op kleigrond: Souvenir en Komeet ƒ1.per 100 K.G. Record ƒ6.30 per 100 K.G. Geteeld op zand- en veengrond: Souvenir ƒ5.50 per 100 K.G. Record ƒ5.80 per 100 K.G. Van het ras Komeet mag geen ongekeurd pootgoed worden afgeleverd en verhan deld, indien het is geteeld op zand- of veengrond. Overigens gelden ook ten aanzien van het ongekeurde pootgoed van deze rassen dezelfde bepalingen, welke zijn genoemd in de betreffende vroegere publicaties en instructies voor het reeds vrijgegeven on gekeurd pootgoed van andere rassen. Ongekeurd pootgoed van de rassen Re cord en Souvenir, geteeld in een van wrat ziekte verdacht verklaard gebied, mag al leen van teler naar teler worden verhan deld. Het ongekeurde pootgoed moet op nor male wijze ten laste van het aankoop- en eventueel verzendquotum van de hande laren worden gebracht; bovendien dienen door handelaren dezelfde voorschriften en bepalingen in acht genomen te worden bij het verhandelen en administreeren als deze voor goedgekeurd pootgoed zijn vastge steld. 5726 UITREIKING NIEUWE VEEBOEKJES. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid-Holland maakt belanghebbenden in zake bovenvermeld onderwerp het volgen de bekend: Bij de invoering der nieuwe veeboekjes in December 1941 is aan alle daarvoor in aanmerking komende georganiseerden gra- 's een dergelijk boekje verstrekt. Gratis verstrekking zal thans echter nog alleen plaats vinden, indien een veeboekje geheel is volgeboekt en deswege een nieuw boekje uitgereikt moet worden, èn wan neer een veeboekje voor de eerste maal aan iemand wordt verstrekt. In alle andere gevallen, bijvoorbeeld wanneer het veeboekje in het ongereede of zoekgeraakt is, is de betrokken veehouder een bedrag van 0.50 per uit te reiken exemplaar verschuldigd, welk bedrag door hem terstond bij de uitreiking moet worden voldaan. De georganiseerden worden er op gewe zen, dat zij zelf verplicht zijn een nieuw veeboekje aan te" vragen, wanneer het aan hen uitgereikte exemplaar verloren is ge gaan. 5726

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3