DUITSCHLAND MamentjeN DINSDAG 7 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10219 ^Cdd^ehcSoii^ci/iit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Glro 103003. Postbus 11. V Het blijve Paschen! De Utrechtsche theologieprofesor van de Ned. Herv. Kerk, dr. M. J. A. de Vrijer, zond dezer dagen middels D. A. Daamen's Uitgeversmaatschappij te 's Gravenhage een Paaschbrief in het licht, die gericht is tot „Elckerlijk", dat wil zeggen tot iede- ren mensch. Hij gaf aan dezen brief den titel „Dood, ik lach u uit!" Het behoeft geen betoog, dat voor den Utrechtschen hoogleeraar de beteekenis van de Eucharistische viering een andere is dan voor den Katholiek, maar in opvat ting over het Paaschfeest stemt deze chris telijke schrijver overigens met ons over een. Hij betoogt zeer overtuigend en in welgekozen woorden, door passende aan halingen uit de Heilige Schriftuur beves tigd, dat het feest van Paschen ons „in relatie stelt met de werkelijkheid van het triomphantelijke Leven Gods". Dit is inderdaad zeer pakkend en zeer bondig geformuleerd wat het Paaschgebeu- ren voor alle christenen zonder uitzondering beteekent. De bovenstaande opmerkingen zijn van de „Tijd". En wij drukken ze hier af in het eerste nummer na Paschen, omdat de gedachte, daarin neergelegd, de ware Paasch-vreugde kan opwekken en vast houden, kan doen groeien, zelfs óók als er geen of weinig zon is van begeerenswaar- digen voorspoed! „Het feest van Paschen stelt ons in rela tie met de werkelijkheid van het triomphan telijke Leven Gods".... Die relatie willen we bestendigd zien; de heerlijke werke- 1 ij k h e i d van het „triomphantelijke Leven Gods" vóór ons moge al onze dagen doordrenken met blijde vreugde of zonnige berusting. Het blijve Paschen! DE RIJKSCOMMISSARIS IN DUSSELDORP Het D. N. B. meldt uit Dusseldorp: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, Rijksminister Seyss-In- quart, heeft Vrijdag j.l. een bezoek ge bracht aan de voorjaarstentoonstelling van Dusseldorpsche kunstenaars in de stede lijke kunstzaal. De Rijkscommissaris, die door den Dusseldorpschen kunstschilder Fritz Kohier werd rondgeleid, sprak zich 2 eer waardeer end over de tentoongestelde werken uit. De artistieke prestaties van den gouw Dusseldorp maakten op den Rijks commissaris een diepen indruk. GRAAF GROTE GEVALLEN. Naar de „Deutsche Zeitung i. d. Nieder- landen" mededeelt, is de Landesbauernfüh- rer en leider van de groep Voedselvoorzie ning en Landbouw bij het Rijkscommissa riaat te Den Haag, Friedrich Franz Graaf Grote in het Oosten gevallen. Met hem treedt uit de rijen der strijders van den Führer een man, die in den ar beid voor Nederland mede op een der voornaamste posten gestaan heeft en zijn geheele kracht ingezet heeft om de voed selvoorziening van het Nederlandsche volk te helpen verzekeren en om in zijn ressort voor de stevige verbinding van Nederland met Duitschland en het nieuwe Europa te zorgen. De strijd in Oost-Azië BRAND IN OLIEBEDRIJF VAN TJEPOE GEBLUSCHT. Volgens berichten van de Tokio Nitsji Nitsji uit Java hebben Japansche genie troepen de olieleidingen naar Tjepoe weer hersteld. Ook zijn zij er in geslaagd de brand, die tijdens de vijandelijkheden op de petroleumvelden aldaar is ontstaan, definitief te blusschen. De olieraffinade rijen van Canes konden inmiddels het be drijf hervatten. Men verwacht, dat de pe- .troleuminstallaties te Soerabaja in Juli weer in bedrijf kunnen worden gesteld. JAPAN'S VORDERINGEN IN BIRMA. De Britsche nieuwsdienst deelt in een extra-bericht van het front in Birma mede, dat de aftocht der Britsche en Chineesche troepen aan het front van Irawadi en Sit- tang in Noordelijke richting voortduurt. De vernietigende Japansche aanvallen op de Birmeesche vliegvelden hebben de ge allieerden beroofd van een doeltreffende ondersteuning door de luchtmacht. NIEUWE ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP PARIJS. Van militaire zijde verluidt, dat Britsche vliegtuigen in den nacht van 5 op 6 April wederom Parijs hebben aangevallen. Door den krachtigen Duitschen luchtafweer wer den de Britten van alle voor de oorlogvoe ring belangrijke industrieele inrichtingen verre gehouden. De uitgeworpen bommen veroorzaakten slechts geringe schade aan gebouwen. STRIJDT VOOR EUROPA Bolsjewistische aanvallen afgeslagen Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: In den Zuidelijken en den centralen sec tor van het Oostelijk front werden op zich zelf staande aanvallen van den vijand afge slagen. Bij de zuivering van het achter- waartsche gebied in den centralen sector van het front werd een groep van 3000 franctireurs vernietigd. Sterke formaties stuka's, gevechts- en jachtvliegtuigen ondersteunden met succes de gevechten van het leger in den Noorde lijken seotor. De bolsjewisten leden gevoe lige verliezen aan menschen en materiaal. Tijdens luchtgevechten en door luchtaf weergeschut werden 47 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en ging een eigen toestel verloren. Formaties van dezelfde luchtvloot vielen de overblijfselen van de Sovjet-Russische Oostzee vloot in de ha vens van Leningrad en Kroonstad aan. Twee slagschepen en twee zware kruisers kregen bomtreffers van zwaar en zwaarste kaliber. Waarschijnlijk is ook een mijnkrui- ser beschadigd. De zwaarste artillerie van het leger on dersteunde de aanvallen van de lucht macht door vijandelijke batterijen lucht afweergeschut te beschieten. In het gebied van het Fischer schiereiland en aan de Moermanskust brachten gevechtsvliegtui gen door het werpen van bommen een koopvaardijschip van 1200 brt. tot zinken en beschadigden vijf andere schepen zwaar. In Noord-Afrika werd een opmarsch van Britsche verkenningsstrijdkrachten afge slagen. Vliegvelden en autocolonnes in Marmarica werd met. goede uitwerking ge bombardeerd. De aanvallen op militaire doelen en ha veninstallaties in La Valetta en op Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden qverdag en 's nachts met hevige uitwerking voortgezet. Een in het dok liggende Britsehe kruiser werd door bommen getroffen. Aan de Engelsche Zuidwestkust bombar deerden gevechtsvliegtuigen een fabriek van de Britsche vliegtuigindustrie. Van een formatie Britsche bommenwer pers, die gistermiddag onder stevige be scherming van jachtvliegtuigen de bezette gebieden in het Westen trachtte binnen te vliegen, werden door Duitsche jagers en luchtafweergeschut veertien vliegtuigen neergeschoten, zonder dat eigen verliezen voorkwamen. Een jachteskader onder aanvoering van zijn commodore, majoor Trautloft, bevocht gisteren zijn 2000ste overwinning in de lucht. De bolsjewieken uit 69 plaatsen verdreven Het Duitsche weermachtsbericht van Maandagmiddag luidt: Aan het Oostelijke front mislukten ver scheidene plaatselijke aanvallen der bolsje wieken. Bij een eigen aanval in den cen tralen frontsector werd de vijand in ge vechten van verscheidene dagen uit 69 plaatsen verdreven. Hij verloor hierbij be halve honderden manschappen aan gevan genen en dooden, 47 kanonnen, 27 granaat werpers, 132 machinegeweren en talrijke handvuurwapenen. Gisteren werden aan het Oostelijke front 46 vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten neergeschoten of op den beganen grond vernield. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. Succesvolle nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op inrichtingen van de Sovjet-vliegtuig-industrie te Rybinsk als mede op militaire doelen van Moskou. In Noord-Afrika werden hernieuwde aanvallen van sterke Britsche verkennings- afdeelingen op Mechili afgeslagen. De spoorlijn Alexandrië-Mersa-Matroe werd op verscheidene plaatsen door'bomtreffers ge stagneerd. Onafgebroken aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers waren gericht op militaire inrichtingen van he+ eiland Malta. In de staatswerven, in havens en docks, kazernes, opslagplaatsen van benzine en in ravitailleeringsbedrijven werden vol treffers met ontploffingen en branden waargenomen. Door bommen werden een lichte Britsche kruiser in het dok, een koopvaardijschip en een haventankboot be schadigd. Aan de Zuidkust van Engeland bombar deerden Duitsche gevechtsvliegtuigen een voor de verzorging belangrijke fabriek. Britsche bommenwerpers vielen vannacht woonwijken in verschillende plaatsen van West-Duitschland aan, vooral in de stad Bonn. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden gewonden. Er werd geen schade aangericht aan militaire of voor de oorlog voering belangrijke inriohtingen. Daar entegen werd een aantal openbare gebou wen van ten deele hooge cultureele waarde door bommen beschadgd. Luchtdoelartille rie en nachtjagers schoten vijf der aanval lende bommenwerpers omlaag. DE STRIJD OP SUMATRA GEëINDIGD. TOKIO, 7 April. (D. N. B.). Het Ja pansche hoofdkwartier deelt mede, dat Dinsdag de nog overgebleven vijandelijke strijdkrachten op Sumatra hebben gecapi tuleerd. Zoodoende staat het geheele ge bied van Sumatra thans onder de controle van het Japansche leger. In Noord- en Mid- den-Sumatra werden in totaal 3100 solda ten gevangen genomen, 'onder wie 900 En- gelschen en 1000 Nederlandsch-Indische soldaten. Onder de Engelschen bevinden zich talrijke soldaten uit Singapore, die des tijds met een koopvaardijschip zijn ge vlucht. De naderende storm aan het Oostelijk front EEN TUSSCHENSTADIUM INGETREDEN. De winterslag aan het Oostelijke front kan thans als geëindigd beschouwd wor den. Naar het oordeel van Duitsche ex perts is de strijd tusschen Witte en Zwarte Zee in een z.g. tusschenstadium gekomen, dat in de eerste plaats wordt gekenmerkt door het feit, dat groote troepenbewegin gen worden verhinderd door de onbegaan- t aarheid der wegen, een gevolg van den dooi, die thans algemeen ingevallen is. Dit tusschenstadium staat in het teeken van hergroepeering en concentratie der itrijdkrachten voor het oogenblik, waarop de droogte-periode begint. Aan Duitsche zoowel als aan vijandelijke zijde teekenen zJch nu reeds de maatregelen voor nieuwe offensieve resp. defensieve operaties af. Aan Sovjetzijde valt duidelijk de uitput ting te bemerken, die is ingetreden na het vergeefsche krachtverbruik gedurende den winterslag. De berekening van het Duit sche opperbevel is volkomen juist geble ken. Het Duitsche defensief, aan he*" Oos telijke front op een volkomen nieuwe tac tiek voor den winteroorlog berustend, heeft met het tot stanc^. .brengen van een voort doe de keten van versterkte steunpunten zijn deugdelijkheid ten volle bewezen. Aan deze nieuwe tactiek is het in de eer plaats te danken, dat men voor den afweer slechts betrekkelijk .geringe strijdkrach ten noodig had, dat de Duitsche verliezen verrassende laag konden blijven, vergele ken bij die van den vijand, dat defensie ve operaties noodig werden, welke de wet van het handelen in schijn aan den tegen stander overlieten, doch in werkelijkheid o'engene, die wilde omsingelen, tot een om singelde maakte. De omvang der vijande lijke verliezen blijkt minder uit het aantal gevangengenomen bolsjewisten, ruim 100.000, dan wel uit het aantal dooden en zwaargewonden. Waar de onder sneeuw en ijs bedolven gevallenen door den dooi te voorschijn zijn gekomen, is gebleken, dat de verhouding van tien gesneuvelde bolsjewisten op één gevangene hier en daar nog te gering genomen is. De Duitsche steunpunttactiek heeft nog in een ander opzicht haar deugdelijkheid bewezen. Zij heeft ook de concentratie van materiaal en levensmiddelen mogelijk ge maakt. Voor die concentratie had het Duit sche opperbevel reeds in den herfst ge zorgd en in den winter vulde men voort durend aan. Schaarschteverschijnselen konden door luchtvervoer gemakkelijk en snel verholpen worden, daar de garnizoe nen der steunpunten geenszins zoo talrijk waren als de vijand meende, een gevolg van de Duitsche camouflage en van de vuurkracht. Ook hier ziet men aan Sovjet zijde een geheel ander beeld. Het gevolg van de zoogenaamde bolsje wistische „doorbraken" was, dat de Sovjet divisies geheel van haar achterwaartsche verbindingen werden afgesneden. Op deze wijze opereerden de bolsjewisten vaak met groote strijdkrachten in het luchtledige. In de voeding van dergelijke af deelingen kon ook niet voorzien worden door de actie van benden achter de Duitsche steunpun ten. De gevallen van kanibalisme, die vroeger slechts sporadisch voorkwamen, zijn den laatsten tijd onder de afgesneden afdeelingen zoozeer toegenomen, dat ge vangenen reeds spreken van een epide misch kannibalisme. In steeds sterkere mate gaan de Duitsche troepen en hun bondgenooten tot tegen aanvallen over. Deze aanvallen hebben klaarblijkelijk het verwerven van gunstige aanvalsposities ten doel op de plaatsen, waar de vroegere linie slechts om redenen van defensieven aard gekozen was. Die te genaanvallen worden in Berlijnsche mi litaire kringen beschouwd als voorboden van den naderenden storm. IN EEN PAAR REGELS Volgens een proclamatie van den gouver neur van Curagao heeft de Amerikaansche schout-bij-nacht Oldendorf het opperbevel over alle Nederlandsche strijdkrachten op Curagao en Aruba op zich genomen. De Engelschen hebben dezer dagen ook de stad Brugge met bommen bestookt. Bij dezen aanval op een parel van Middeleeuw- sche grootheid en bouwkunst werd o.a. een school vernield, hetgeen aan twee orde- zusters en acht kinderen het leven kostte. De bekende Vlaamsche componist Paul Gilsen, die in de muziekwereld als de grootste toondichter van Vlaanderen sedert Peter Benoit geldt, is Vrijdagmiddag op 77-jarigen leeftijd overleden. Teneinde nog meer arbeidskrachten vrij te maken voor den landbouw zullen in Frankrijk de werkzaamheden op het ge bied van den boschbouw en den aanleg van wegen ten deele worden stilgelegd. De Bulgaarsche stad Tutrakan aan den Donau heeft door een aardbeving zware schade geleden. Een honderdtal hui zen werd verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Volgens een officieele mededeeling is de Amerikaansche schout-bij-nacht Wil cox op zee over boord is geslagen. De admiraliteit der V. S. heeft heden ochtend medegedeeld, dat in de laatste 48 uur drie Amerikaansche schepen, alsmede twee in Amerikaansche dienst varende schepen tot zinken zijn gebracht. LENTETIJD, SCHOONMAAKTIJD De lente is weer in het land en na een langen, koudien en donkeren winter wordt allerwege een aanvang gemaakt met de fcraditioneele Hollandsohe voorjaarsschoon maak. Oude rommel wordt over boord ge worpen en weldra blinken de Hollandsohe binnenhuisjes weer, dat het een lust is. Oude rommel wordt over boord gegooid: werpt ook uw oude principes nu eens over boord en doe nu eens eindelijk afstand van het stokpaardje, dat u tot dusverre be reed. Stern nu eens eindelijk in met dege nen, die beweren, dat het ook uw plicht is te zorgen., dat gindls aan het Oostfront de gewonden, vriend of vijand., zoo snel en zoo goed mogelijk geholpen moet worden. Laat al die vooroordeelen nu eens varen en maak eens groote schoonmaak in uw geweten. Vang deze nieuwe lente met een goede daad aan en stort een bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. GEMENGDE BERICHTEN DISTRIBUTIE VRIJE EIEREN TE DUUR VERKOCHT. Boete van 2000.zaak half jaar gesloten Voor den inspecteur voor de prijsbeheer- sching in algemeene dienst te Den Haag stond Donderdag terecht P. Hoogendam, handel in zuivel artikelen, Kerkstraat 39 te Voorburg, die als verzamelaar en grossier van eieren distributievrije eieren aan win keliers tegen den atonormalen prijs van 33 cent verhandelde. Daar de gemachtigde voor de prijzen, door middel van een pers bericht, uitdrukkelijk er op gewezen had, dat ook de vrije eieren aan den maximum prijs gebonden zijn en overtreding streng gestraft zou worden, werd deze overtre ding hem bijzonder aangerekend. De in specteur veroordeelde Hoogendam tot een boete van f 2000.alsmede 2000.kos ten, een half jaar sluiting van zijn zaak, verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen goederen en publicatie van het von nis. INBRAAK IN DISTRIBUTIEKANTOOR. Onbevoegden hebben zich, door inklim ming na een ruit te hebben uitgesneden, toegang verschaft tot het kantoor van den distributiedienst aan den K. Delfsweg te Beverwijk. Met een boor is men erin ge slaagd het slot van de kluisdeur te forcee- COWBOY. De sohaarschte noopt ons tot maat regelen, welke ons vernuft scherpen, en onze vindingrijkheid bevorderen. Er zijn moeders, die van gordijnen, jur ken en van oude heerenhoeden pantof fels maken en ik zwijg over het feit, dat mijn overhemden onophoudelijk over mijn broeksrand heenkijken, al moet ik toegeven, dat het dessin van mijn zakzoekien zeer verbeterd is en. het een aangename verpoozimg is tegen woordig mijn neus te snuiten. Wij moeten dus zuinig zijn. En dan verbaast het je, bij goede vrienden op bezoek komend, aan de kapstok een hoed te zien hangen, die je doet vragen: heb ben jullie een cowiboy op visite? Binnen zit een bedaagd en vriende lijk heer, die druk bezig is aan zijn zesde jeugd, maar het kon zijn tweede zijn. Maar is me dat een hoed! Dat is geen hoed1, dat is een erfenis van Tom Mix, dat is een zonnescherm, een menschelijike markies en dan moet je net om stof voor zoo'n ding zitten springen, zonder kans te zien het te bemachtigen. Die hoed heeft geen rand, maar een walkant, een torentrans. Zoo'n hoed is een wandelende verkwis ting. En 't is geen excuus, dat die hoedi al twaalf jaar oud is. Er zouden, er zes van gemaakt kunnen worden.. En. ik rniet mijn hoed, waarvan, een. voortref felijk en misschien wel smakelijk soep je zou kunnen wordien gekookt, steekt maar armzalig bij dien cowboy af. Hij gaat heen opgeslokt door het. duister van, zijn hoedrand. Straks zal ik er een bod op doen. V ren. Een groote hoeveelheid distributie bescheiden, zooals bonkaarten, rantsoen bonnen voor boter, brandstof, havermout, melk, enz. wordt vermist. Na afloop van de inbraak hebben de daders zich twee rij wielen toegeëigend, ten nadeele van een melkhandelaar in de nabijheid van het kantoor. BOERDE RUBRA ND TE NIEUWE PEKELA. Zondagmorgen, terwijl de bewoners naar de kerk waren, ontstond, doordat kinderen in de groote schuur met lucifers speelden, brand in de boerderij van den heer P. Trenn in g te Nieuwe Pekel aDe sdhuur brandde tot den grond toe af. Het woon huis kon gedeeltelijk behouden worden. Na den mislukten aanval op St. Nazalre. Een deel van de gevangengenomen Britsche soldaten onder Duitsche bewaking Orbis-Holland-P.K. dr. Köhler-Pax Holland m De strijd ter zee. Een vijandelijk vrachtschip is vernietigd. De bemanning Is in de booten gegaan en komt langszij van een der Duitsche oorlogsbodems E.P.K.-Recla-Pax Holland m

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1