DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Atamentje WOENSDAG 1 APRIL 1942 33ste Jaargang No. 10216 S)e Ccicbch^Soti/tei/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dz £euée ïïlLi Morgen is het Witte Donderdag. We treden weer binnen in de duisternis van het weerzinwekkend verraad, maar tegelijkertijd in de verblindende klaarheid van het hemelschokkende mysterie. We zullen in het cenakel zijn van Jerusalem, waar de Meester met zijn getrouwen Pa- schen viert. Nog eenmaal wordt de scha duw voltrokken, om plotseling te wijken voor de onvermoede werkelijkheid van het Licht. Wanneer de Meester het brood neemt in zijn heilige en eerbiedwaardige handen, het zegent en een dankgebed naar den he mel stiert (voortzetting en vervolmaking van dat eeuwenoude dankgebed, waarin de Joden op deze mysterieuze avond God's groote wonderdaden herdachten) en het ten slotte uitdeelt aan de uitverkoren leer lingen, terwijl Hij de woorden spreekt, die zoo zwaar met mysterie geladen zijn: „Neemt en eet: dit is MIJN LICHAAM!" En op dezelfde wijze de beker met wijn, die Hij verandert in het BLOED, dat nu al verkocht is en dat zoo aanstonds vloeien zal. Dit is het nieuwe Paschen: het ware Lam van God heeft het oude Paaschlam ver vangen: Hij heeft zich gegeven voor ons; Hij schenkt zich aan ons in een uitstorting van grenzelooze Liefde. Zullen wij morgenochtend in de kerk zijn, om dit mysterie van God's teederheid te gedenken? En zal ons hart dan smelten van dankbaarheid, om hetgeen toen werd ingesteld en ons nu nog dagelijks geschon ken wordt? Goddelijk leven is ons geschonken, uit zicht op een eeuwigheid aan Gods Hart, maar tevens een gloed van zuivere Liefde en gelouterde vreugde voor heel ons leven. Waarom dan 's morgens getreuzeld, waarom toegegeven aan onze luiheid, waarom de schoonste ure van onzen dag verslapen? Neen, maar laat ons gaan in drommen: God wacht ons, ons allen! Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Bolsjewistisch winter offensief bleef vruchteloos WAT GECONSTATEERD KAN WORDEN BIJ HET INVALLEN VAN DEN DOOI. De voor het voorjaarsoffensief gereed gehouden Duitsche aanvalslegers vinden, dank zij de taaiheid der Duitsche winter- verdediging die operatiebases, die door de opperste Duitsche leiding voor het aanbre ken van den winter waren vastgelegd en bepaald. Aan deze beoordeeling van den toestand op het Oostelijke oorlogstooneel verbindt men in militaire vakkringen in de Rijks hoofdstad de conclusie, dat het eerste kwartaal van 1942 eindigde met een fiasco der Sovjet-Russische strategie, die er in den laatsten tijd op gericht was geweest, door het in den strijd werpen van alle beschik bare oorlogsmiddelen in den winterslag in het slechtste geval de in het voorjaar te verwachten beslissende gevechten te dic- teeren, in het gunstigste geval echter de Duitsche legers in sneeuw en ijs den doo- delijken stoot toe te brengen. Den 31sten Maart 1942 kan bij het invallen van den dooi gezegd worden, dat de pogingen vruchteloos zijn ge weest. In de taal der Sovjet-Russische legerbe- richten heet het: „Geen belangrijke veran deringen". Achter deze in de laatste bolsje wistische legerberichten steeds terugkee- rende formule verbergt zich de catastrophe van de oorlogvoering van den tegenstar.l der. Het feit, dat de bolsjewisten ook ge tracht hebben een tangbeweging uit te voe ren, wordt door het Duitsche commando een interessant symptoom genoemd voor de toekomstige oorlogvoering in het Oosten Nabootsing van nieuwe ideeën en metho den, tijdens den veldtocht in het Westen van de Duitsche oorlogvoering afgekeken, waarborgt niet het succes van de originee- le toepassing van een nieuwe idee met het instrument, dat het succes niet minder waarborgt. Door het feit. dat de bolsjewis tische leiding in feite steunt op „menschen- massa" en „klimaat" heeft zij zich ook op het gebied der militaire machtsbeslissing als een echt kind van het zuivere materia lisme ontpopt. De winter heeft de l dsjewisten inder daad bijna alles gekost. Indien men er aan Duitsche zijde desondanks toch nog reke ning mee houdt, dat het reusachtige gebied nog over voldoende menschen beschikt, da is dat een bij den Duitschen ger.eralen staf gebruikelijke berekening, die vóór het opstellen van plannen nooit var. gun stigste, doch steeds van de ongunstigste voorwaarden uitgaat. De vror het offensief gereed gehouden Duitsche legers behoefden tot nu toe op geen enkele plaats in den strijd te worden geworpen. De Duitsche legerleiding heeft hier, ondanks vele plaatselijke moeilijkhe den, die zich hier en daar hadden voorge daan, met haar reserves in wijze beper king en met vooruitzienden blik, een te rughoudendheid getoond, waarvan de we reld den zin spoedig zal leeren kennen, die STRIJDT VOOR EUROPA Mislukte Sovjet-aanvallen Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: In het Donetsgebied mislukten nieuwe aanvallen van den vijand. Bij een zuive ringsactie in den sector ten Oosten van Charkow werd een groote hoeveelheid oor logsmateriaal buitgemaakt. In den midden sector van het front viel de vijand op ver scheidene plaatsen met sterke strijdkrach ten aan. De aanvallen mislukten na ver woede gevechten onder zeer zware bloe dige verliezen voor den vijand. Daarbij werden 24 pantserwagens vernietigd. In verscheidene sectoren van het Oostelijke front leverden eigen aanvalsacties nieuwe successen op. De luchtmacht bombardeerde een vlieg tuigfabriek in Sebastopol en havenwerken aan de straat van Kertsj met goede uitwer king. Bij luchtaanvallen op vliegvelden en spoorwegverbindingen der bolsjewisten leed de vijand gevoelige verliezen aan vliegtuigen en rollend materiaal. Gevechts vliegtuigen bombardeerden de haven van Moermansk. In het tijdvak van 23 tot 30 Maart werden aan het Oostelijke front 183 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Het in het weermachtsbericht van 29 en 30 Maart genoemde vijandelijke convooi in het zeegebied van Moermansk werd op nieuw door Duitsche duikbooten aangeval len. Zij brachten aan den ingang van de baai van Kola 2 zwaar beladen transport schepen van 11.000 brt. in totaal tot zinken. Een derde transportschip werd getorpe deerd. In verband met den zwaren zeegang kan worden aangenomen, dat ook dit ten onder is gegaan. Door luchtaanvallen werd nog een vrij groot koopvaardijschip be schadigd. In Noord-Afrika tengevolge van zware zandstormen slechts geringe gevechtsacti viteit. In de Marmarica werden een vlieg veld en de havenwerken van Tobroek met succes gebombardeerd. Een Britsch vracht schip kreeg bomtreffers. Aan de Engelsche Oostkust beschadigden gevechtsvliegtuigen een Britsch koopvaar dijschip van gemiddelde grootte. Aan de Kanaalkust schoot marine-artillerie 4 Brit- sche jachtvliegtuigen neer. Storingsvluchten van enkele Britsche ge vechtsvliegtuigen voerden tot in het Oos telijke Rijksgebied. Bij nachtelijke pogin gen van Britsche bommenwerpers, het be zette Noorsche gebied binnen te vliegen, werden drie vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Kapitein Ihlefeldt behaalde met 7 neer geschoten vliegtuigen zijn 82e overwinning in de lucht. De duikboot onder bevel van den luite nant-ter-zee le klasse Endrass, drager van het eikenloof behoorende bij het ridder kruis van het IJzeren Kruis, is van een actie niet teruggekeerd. Een vooraanstaan de duikbootcommandant is met zijn dap pere bemanning in den strijd tegen den vijand gevallen. echter slechts mogelijk was wegens de stoere standvastigheid van de eerste Duit sche linie. Deze linie bestond uit steunpunten, niet uit een samenhangend front. Zoo was een besparing van menschen mogelijk, zoo was het echter ook mogelijk, dat het den bols jewisten in deze uitgestrekte gebieden tus- schen de steunpunten gelukken kon hier en daar met een of ook met meer divisies door te breken. Echter steeds tot hun verderf.. Crfpps' voorstellen aan Indië HET CONGRES VRAAGT NADERE UITEENZETTING. Exchange Telegraph meldt uit New Delhi: dat de Congrespartij, na een veelbewogen zitting van de werkcommissie, welke zit ting drie uur heeft geduurd, besloten heeft een brief te schrijven aan Cripps, om hem nog een uiteenzetting te vragen over bepaalde punten met betrekking tot het overdragen van de macht in de tegenwoor dige overgangsperiode. De president van de Congrespartij, Azad, heeft een dergelijken brief aan Cripps gezonden. Zoolang nog geen antwoord is ontvangen, zal de werk commissie geen definitief standpunt publi- ceeren. Gandhi en Nehroe hebben opdracht ge kregen om gezamenlijk een ontwerp van een resolutie op te stellen, dat later na ont vangst van de ontwerpen bestudeerd zal worden. In de Indische pers kan men drie stroo mingen waarnemen, de een tegen, de an dere vóór aanvaarding, terwijl de derde de meening is toegedaan, dat zekere tegen voorstellen gedaan kunnen worden. Een onafhankelijkheid zonder beschikking over de gewapende macht, zoo verklaren zij, is een farce. Daarin is een der grootste moei lijkheden voor een overeenstemming gele gen. DE OPERATIES IN BIRMA. Terwijl volgens een bericht uit Tsjoeng- king in de omgeving van Toengoe de he vige strijd bij tropischen regenval voort duurt, meldt het legerbericht uit Delhi, dat de strijd ten Westen van Rangoon hervat is Toegegeven wordt, dat sterke Japan- sche en Birmaansche afdeelingen over de Tonzo zijn getrokken en de stad Sjwelaung, 100 K.M. ten Westen van Rangoon, waar Britsche troepen staan, aanvallen. De aanval op St. Nazalre EEN POLITIEK NEVENDOEL. Naar in buitenlansche kringen te Ber lijn vermoed wordt, hadden de Engel- schen met hun raid op St. Nazaire ook een politiek doel, n.l. druk uit te oefenen op de te dien tijde in gang zijnde besprekingen tus schen Laval en de regeering te Vichy. Van Amerikaansche zijde heeft men misbaar over deze ontmoeting gemaakt. In Wash ington werd beweerd, dat Laval vérgaan de eischen aan Pétain had gesteld en wel in naam van Hitier. Hij zou het ontslag van verschillende ministers gevraagd en eigen lijk alle macht aan zich hebben willen trek ken, zoo heette het. Ook deed weer opgeld het verhaal over den eisch tot het ter beschikking van Duitschland stellen van de Fransche vloot en de Fransche koloniën. Tot dusver even wel zou Pétain aan allen druk weerstand hebben geboden. In Londen zwijgt men ge heel over dezen vermoedelijken samen hang der gebeurtenissen, gelijk men ook hier in Berlijn het stilzwijgen bewaart over Lavals besprekingen. Men beschouwt ze als een volkomen interne Fransche aan gelegenheid. Des te meer ophef maakt men in Lon den over de beweerde resultaten van den aanval op den Loire-mond. In tegenspraak met de aanvankelijke berichten, als zou het doel geweest zijn, St. Nazaire als duik bootbasis dicht te stoppen, verklaart men thans, dat de aanval het groote dok gold, hetwelk buiten Duitschland het eenige dok in Europa was, dat.een oorlogsschip als de „Tirpitz" kon bevatten. Ongeacht de Duitsche bouwprestaties ook op dit gebied, waarbij de heele Europee- sche Westkust in korten tijd in staat van verdedigingwerd gebracht, beweren de Engelschen, dat de haven van St. Nazaire voor minstens een jaar buiten gebruik is gesteld door hun aanval. Hierbij zij nog aangeteekend, dat, zooals bekend, Brest de groote Fransche oorlogshaven in het Wes ten is, en dat de Engelschen ook daar de Duitsche slagschepen opzochten, voor deze hun schitterenden tocht door het Kanaal en het Nauw van Calais ondernamen. IN EEN PAAR REGELS Een vijandelijke convooi is in het Zui den van de Barentsz-zee door formaties van het Duitsche luchtwapen, Duitsche tor pedoboot jagers en duikbooten aangevallen. Vier transportschepen werden in den grond geboord, vier andere zwaar beschadigd. Kapitein Philipp, groepscommandant in een jachteskader en een der weinige dragers van het eikenloof met de zwaar den, heeft gisteren zijn honderdste over winning in de lucht behaald. Te Tunis zijn berichten ontvangen uit Ankara, volgens welke het plan zou be staan voor de stichting van een autonome Koerdische republiek. Het blad „Le Jour-Echo de Paris" zal heden niet meer verschijnen. Sedert den wapenstilstand was he blad gevestigd te Clermont-Ferrand in het niet-bezette ge bied. In de Donauhaven Braila zijn gisteren vijftien havenarbeiders en dokwerkers ver dronken. die met een bootje naar hun werk gingen. Dit vaartuig, dat 24 man vervoer de, werd door een passagiersschip geramd en brak terstond. Maandagmiddag is nabij Casablanca een automobielongeluk gebeurd, waarbij 16 personen den dood gevonden hebben. Een autobus met 25 personen, meerendeels inlanders, stortte in een ravijn, waarb. de wagen volkomen versplinterd werd. Zondagnacht is een Engelsche bom menwerper in het Kattegat neergestort. De bemanning, bestaande uit vier personen, is door een Deensche visschersboot gered. Zij zijn in een interneeringskamp opgesloten. BINNENLAND DANK VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS AAN DR. POSTHUMA De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft dezer dagen in tegen woordigheid van den boerenleider van den Landstand, E. J. Roskam en van den „Oberregierungsrat" Von der Wense, Hauptabteilung Ernaehrung und Land- wirtschaft beim Reichskommissar, den voorzitter van de „commissie ter onder steuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwpro ductie" oud-minister dr Posthuma ontvan gen om hem te bedanken voor zijn in het kader van den productieslag geleverde prestaties. De productieslag in Nederland werd be gin 1941 ter hand genomen om door eigen kracht een maximum bijdrage te leveren voor de voedselvoorziening van het Neder landsche volk. Oud-minister dr. Posthuma heeft voor het uitvoeren van deze taak de voorzitters van de vier landbouworganisa ties in Nederland in een commissie ver- eenigd, en in het geheele land onderafdee- lingen gevormd, welke de verwezenlijking van deze taak ten doel hadden. Een aantal veelomvattende maatregelen op het gebied van de verhooging der landbouwproductie was het resultaat van zijn waardeyollen arbeid. Deze maatregelen leidden tot een volledig succes. Overeenkomstig den voort schrijdenden opbouw van den Landstand is de commissie van oud-minister dr. Post huma en haar onderafdeelingen met in gang van 1 April 1942 door den Landstand overgenomen, die de werkzaamheden zal voortzetten. Oud-minister dr. Posthuma AANVAL AFGESLAGEN.... Bijna dagelijks kan men het in de dei lezen- onder hooge en bloedige verlie zen werden de Sovjet-aanvallen afgesla genMen realiseert het zich nauwelijks onder welke omstandigheden en met welke offers dit gepaard gaat. Honderden dappe re soldaten van de verbonden legers staan dag en nacht klaar om de herhaalde uit vallen der Sovjets af te slaan. Zorgt u er voor dat, wanneer deze helden het slachtoffer worden van hun plicht het hun aan niets ontbreekt. De beste verple ging is nog maar n$t goed genoeg. Zorgt u er voor dat de Nederlandsche ambulance haar taak aan de fronten in het Oosten zoo goed mogelijk kan volbrengen. Steunt daarom deze hulpexpeditie en stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Am/bulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. heeft zich bereid verklaard als algemeen adviseur van den Nederlandschen Land stand ook in de toekomst zijn krachten be schikbaar te stellen. De Rijkscommissaris heeft deze gelegen heid benut om oud-minister dr. Posthuma te bedanken voor zijn verdiensten inzake het opvoeren van de Nederlandsche land bouwproductie en om hem veel succes toe te wenschen bij zijn verdere werkzaam heden. NIEUWE BURGEMEESTER TE UTRECHT Het Rijkscommissariaat deelt mede: jje Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening nr. 108/ 40 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den burge meester van de gemeente Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk met ingang van 31 Maart 1942 eervol uit zijn functie ont heven en pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van de zelfde bepaling den burgemeester van Zaandam, Van Ravenswaaij, met gelijk tijdig eervol ontslag uit deze functie, be noemd tot burgemeester van Utrecht. OOK VOOR KINDEREN VAN 4 TOT 13 SINAASAPPELEN. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat alsnog een hoeveelheid sinaasappelen voor verbruik in Nederland beschikbaar is gesteld, welke het mogelijk maakt ook kinderen van den leeftijd van vier tot en met dertien jaar in de distributie van sinaasappelen te be trekken. In verband hiermee is bepaald, dat de met „304 reserve" gemerkte bon gedurende het tijdvak van 31 Maart tot en met 18 April as. recht geeft op het koo penvan 400 gram sinaasappelen. Evenals reeds eerder bekend is gemaakt met betrekking tot deze distributie zullen met het oog op de bederfelijkheid de si naasappelen voorshands uitsluitend in be paalde streken verkrijgbaar zijn. Het pu bliek zal zich tot het verkrijgen van in lichtingen hieromtrent in verbinding die nen te stellen met den fruithandel. Zoo n oo dig zal de geldigheidsduur van bon „3-04 reserve" t.z.t. worden verlengd. Ter uitvoering van het besluit op de Ka mers van koophandel en fabrieken heeft de secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart bepaald, dat er in elke provincie een kamer is, welker gebied sa menvalt met dat van de provincie. De ka mers hebben haar zetel te Leeuwarden, Groningen, Meppel, Hengelo, Arnhem, Maastricht, Tilburg, Middelburg, Rotter dam, Utrecht en Amsterdam. Er zullen plaatselijke kantoren zijn te Veendam, Deventer, Zwolle, Harderwijk, Nijmegen, Tiel, Zutphen, Heerlen, Roer mond, Venlo, Breda, Eindhoven, 's-Herto- genibosch, Waalwijk, Terneuzen, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Lei den, Vlaardingen, Amersfoort, Alkmaar, Haarlem, Hilversum, Hoorn en Zaandam. De secretaris-generaal van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat alle niet aangewezen bonnen van alle levensmiddelenkaarten, die op het oogenblik niet meer in gebruik zijn, vernietigd kunnen worden. Dit zijn dus de bonnen van alle kaarten, die uit gereikt zijn vóór de uitreiking, welke plaats had in het tijdvak van 2 tot en met 21 Maart. Verder kunnen de met 21 C.V. en 22 C.V. gemerkte bonnen van de brandstof- fenkaart L (voor centrale verwarming) eveneens vernietigd worden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de textielkaarten en de brandstoffenkaarten zorgvuldig moeten worden bewaard en dus met uitzondering van de beide boven genoemde bonnen der brandstoffenkaart L in geen geval vernietigd mogen worden. Te allen overvloede wordt er voorts nog de aandacht op gevestigd, cjat natuurlijk ook de distributiestamkaart en het daarbij behoorende inlegvel niet vernietigd mo gen worden. UITREIKING VAN DISTRIBUTIE KAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 5 tot en met 18 April, per sonen, die bij vorige uitreikingen in aan merking kwamen voor een bonkaart voor PSYCHOLOGIE VAN DE AARDAPPEL. De aardappelen vooral in de schil zitten mij nog altijd dwars, en de reclame, die men voortdurend met de ze waterhoudende knolvruchten maakt, wil er bij mij maar niet in. Ik heb dit nog weer eens bedacht, na dat ik gelezen heb, dat een Zweedsch ingenieur, door het aanbrengen van lichteffecten, waardoor de frissche spijzen een vrieze grauwe modderkleur kregen, bewees, dat de kleur van het eten van invloed is op onzen smaak. En stel u nu voor dat grauw en puis terig knolgewas vol onverwachte wendingen, dat in mij altijd vergelij kingen oproept met de slechtheid van deze samenleving. En het moet u dan ook niet verwonderen, dat men dit on ooglijk spruitsel uit de zwarte aarde nog liefelijke namen heeft meegegeven ook, als daar zijn Paarspetten, Phili- piner Eigenheimers, Zeeuwsche bon ten, Gloria en Matador. Dat heeft men de agglomeraties van menschen in ste den, dorpen en straten ook gedaan en zij zijn er toch niet beter van gewor den. En dan vraagt dat stompzinnige grauwe gewas, dat, zoo het in zijn soort edel is, alleen nog maar ge schikt is voor aardappelmeel en stijf sel, nog aandacht ook. daar 't anders be vriest of spruit. Die aardappel is dan het pièce de resistance in de da- gelijksche optocht van groentewater soep, groenten, vleesch (1 lood p.p.) en pudding op de bon. En ik begin nu hoe langer hoe meer te gelooven, dat wij de aardappelen altijd verkeerd gegeten hebben, als men er nu zoo'n drukte om maakt, dat wij de schil weggooien. Men moet van dit gewas misschien al leen de schil eten. Maar dan begin ik een hongerstaking..:. zeer zwaren of zwaren arbeid en die nog steeds den zelfden arbeid verrichten, nieu we bonkaarten zullen ontvangen. De uit reiking zal op nader te bepalen dagen ge durende bovengenoemd tijdvak plaatsvin den door den distributiedienst der gemeen te, waar de arbeid verricht wordt. Aangezien op de nieuwe bijslagkaarten geen aardappelbonnen voorkomen zal aan hen, die zeer zwaren arbeid verrichten een aardappelkaart e b, en aan hen, die zwa ren arbeid verrichten een aardappelkaart e d. worden verstrekt, voor zoover zij al thans in de vorige periode ook een aard appelkaart hebben ontvangen. Voor hen, die lanigdurigen arbeid verrichten, moet opnieuw een aanvraag worden ingediend. Zelfverzorgers voor brood of vleesch zuilen geen bijslagkaarten voor bij zonde ren arbeid ontvangen. Zelfverzorgers voor aardappelen zullen, indien zij hier op uit hoofde van hun werkzaamheden aanspraak kunnen maken, wel bijslagkaarten voor bijzonderen arbeid ontvangen, met uitzon dering van die voor aardappelen. DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL- GOEDEREN. Speciale vergunningen voor „groote stukken". Het is gebleken, dat onder bepaalde groepen van de bevolking de meening be staat, dat de distributie van textielgoede- ren zou medebrengen, dat zoogenaamde .groote stukken", waaronder te verstaan zijn: heeren- en jongenscostuums of onder - deelen hiervan, overjassen en mantels, alsmede stof voor deze goederen, niet meer te verkrijgen zijn. Deze opvatting is, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, niet juist, aangezien de zoogenaamde „groote stukken" kunnen worden gekocht op een speciale vergunning, welke ver gunning te allen tijde bij den plaatselijken distributiedienst kan worden aangevraagd. ƒ200.000 BOETE VOOR TEXTIELFIRMA. Opnieuw is dezer dagen een textielhandel in het Noorden van het land door den in specteur voor de prijsbeheersching tot een zeer hooge boete veroordeeld. Een accoun tantsonderzoek bij deze N.V. wees uit, dat men mantels, die ten deele reeds lang voor den oorlog waren ingekocht, aanzienlijk in prijs had verhoogd. Bij stijgende inkoops prijzen van andere goederen o.a. flanel, la kens, doeken en stoffen was de in geld uit gedrukte vooroorlogsche winst in vele ge vallen eveneens aanmerkelijk verhoogd. Het brutowinstpercentage was dan ook sterk toegenomen, terwijl het bij de geste gen inkoopsprijzen juist lager dan voorheen had moeten zijn. De geconstateerde prijs- overtredingen hadden de N.V. een zeer groote winst ingebracht, waarmede bij het vaststellen der boete van 200.000 plus 10.000 tuchtstraf-proceskosten rekening werd gehoüden. Eiken dag zwaaien vele houthakkers thans de bijl, teneinde te voldoen aan de enorm toegenomen vraag naar brandhout. Toch blijft die vraag nog vele malen groo- ter dan het aanbod, met het gevolg dat sommiige eigenaren van hou tops tand en ook handelaren slechts willen verkoopen tegen fantastisch hooge prijzen. De opsporingsambtenaren van de prijs beheersching bestrijden deze wantoestan den energiek en met resultaat: in de pro vincie Groningen bijvoorbeeld is reeds on geveer 100.000 kg. brandhout in beslag ge nomen en daarna aan particulieren of bo nafide handelaren verkocht tegen normale prijzen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1