DUITSCHLAND DONDERDAG 26 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 ZONDAG a.s. 2 UUR, Competitiewedstrijd A.S.C. I - S.J.C. I aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest Toegangsprijs: Overdekte tribune 50 cent Overige rangen 25 cent - Jongens 15 cent Gratis rijwielstalling op het terrein Voorverkoop vanaf Vrijdag bij „De Nijver heid", Haarlemmerstraat 40 van 10 12 en van 2 tot 5 uur STADSNIEUWS KON. NED. GROFSMEDERIJ Uitgifte 490.000 gew. aandeelen a 140 De firma's Pierson Co., Heldring Pierson en de Amsterdamsche Bank, be richten, dat de inschrijving op S 380.000 gewone aandeelen in de Kon. Ned.Grof- smederij in stukken van 1000 nom., aan toonder, recht gevende op het volle dividend over 1942 e.v. zal zijn openge steld, uitsluitend voor houders van de thans uitstaande prioriteits- en gewone aandeelen en gewone onderaandeelen der vennootschap, tot den koers van 140 op 2 April a.s. bij haar kantoren te Amster dam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Leiden en tevens te Rotterdam ten kantore van de fa. Heldring Ruys. Voor elk aandeel groot 1000 nom. moeten door inschrijvers worden inge leverd hetzij twee dividendbewijzen No. 14 van priori teits-aandeelen, of twee dividendbewijzen No. 36 van gewone aan deelen. Storting ten kantore van inschrij ving op 15 April a.s. De plaatsing der aan deelen, voor welke van het recht van in schrijving niet wordt gebruik gemaakt, is tot den koers van uitgifte verzekerd. De uitgifte betreft 490 gewone aan deelen aan toonder, elk groot 1000, waarvan echter reeds 110 aandeelen tot den koers van uitgifte in het bin nenland in vaste handen zijn geplaatst. Op 31 December 1941 bedroeg de obli gatieschuld 594.000 (v. j. 624.000). Men verwacht over 1941 een divi dend van 6 (v. j. 8 te kunnen uitkeeren. De vooruitzichten voor 1942 worden als niet ongunstig beoordeeld mits de grond- stoffenvoorziening bevredigend zal blijven. Onder voorzitterschap van den president commissaris, den heer J. H. Zeeman uit Amsterdam, werd gistermiddag de aange kondigde buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Ned. Grof smederij gehouden. Vertegenwoordigd waren 5 prioriteits- en 27 gewone aandeelen, uitbrengend 27 stemmen. Het voorstel tot statuten wijziging werd zonder besprekingen goedgekeurd. Hierna stelde de voorzitter voor de directie te machtigen in de statuten nog zul ke wijzigingen aan te brengen als door de overheid noodzakelijk mochten worden ge acht, een en ander om de verklaring als bedoeld in art. 45 sub. D van het Wetboek der Kamer van Koophandel te verkrijgen. Dit voorstel werd z.h.st. goedgekeurd. Aangezien niemand meer het woord ver langde, werd de vergadering gesloten. „reu v ens". In de gistermiddag onder voorzitterschap van dr. a. a. van Rjjnbach gehouden jaar vergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" heeft de secreta resse mej. dr. J. H. van Lessen het jaar verslag uitgebracht, waaraan wij het vol gende ontleenen: Het aantal leden bedroeg op 1 December j.l. 17884, waaronder 322 buitenleden; 71 nieuwe werkloze lezers lieten zich inschrijven, bij de jeugdbiblio theek bedroeg het aantal leden op 1 De cember 319, en in het correspondentschap Voorschoten 117. Het boekbezit werd met 172 deelen vermeerderd. Het aantal bro chures met 131 verminderd. De studiezaal werd door 925 personen bezocht. Het totaal der uitgeleende boeken was in Leiden 99987, in Voorschoten 9221, tezamen 109208 (58357 ïomans, 30022 siuc ieboi .en en 20829 kin- der lees- en studieboeken). Daarop "bracht de penningmeester, de heer B. W. de Waal, verslag uit van de re kening over 1941. Deze sluit met een be drag van 15.944.67 1/2, terwijl voor schuld aflossing en afschrijving een bedrag van 858.08 beschikbaar is. Den heer de Waal, die den wensch te kennen had gegeven van zijn functie te worden ontheven, werd vervolgens door den voorzitter dank ge bracht voor het vele. goede werk, dat hij in de afgeloopen jaren voor „Reuvens" heeft gedaan. In zijn plaats werd tot penning meester gekozen de heer mr. E. Hesselink te Oegstgees.. Handelsregister K. van K. Wijzigingen. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Grand Hotel en Pen sion Rembrandt. Noordwijk, Beethoven- weg 8. N. Ged. Comm.: N. F. van Moorsel. Delft. N. Comm.: G. Dekker, Delft N.V. Hotel Maatschappij „Noordwijk aan Zee". Noordwijk aan Zee, Noord Boulevard 3. De statuten zijn gewijzigd. Uittr. Comm.: Dr. H. P. Heineken, Amsterdam; A. W. Siithoff, Den Haag; en E. Cremers, Noord wijk, d.d. 29 Dec. 1941. N. Comm.: G. Dek ker, Delft; N. F. van Moorsel, Delft. omgeving LISSE IEISJE DOOR SLEEPERSWAGEN OVERREDEN Op slag gedood. Woensdagmiddag omstreeks half een reed een met twee paarden bespannen sleeperswagen in de Schoolstraat. Op dit uur waren de scholen juist uit. De school jeugd klom op den wagen, doch werd door den bestuurder der paarden aangemaand dit niet te doen. De leerlinge van de R.K. Meisjesschool der parochie St. Agatha, de elf-jarige Martina Johanna Kors, uit de gemeente Haarlemmermeer, die zich even eens op den wagen bevond, viel hiervan af en kwam met haar hoofd onder de met bandijzer beslagen wielen terecht. Dokter van Dijk uit Lisse, die bijna terstond ter plaatse was, kon slechts den dood consta- teeren. Kapelaan Schoonebeek verleende geestelijken bijstand en diende haar het H. Oliesel toe. De politie was terstond aan wezig. Den bestuurder van den wagen treft, naar wij hebben vernomen, geen schuld aan dit ongeval. gemengde berichten DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. De 22-jarige Berben uit Ell passeerde gistermorgen den overweg nabij het sta tion Keipen bij Weert met paard en kar op het moment, dat een trein den overweg bijna genaderd was. Toen Berben juist op den overweg was, gingen de boomen, die van uit het station Keipen bediend wor den, dicht, zoodat hij gevangen zat. Ver moedelijk heeft de jongeman het stop signaal aan den weg niet gezien. Voordat hij van de kar kon springen, reed de trein op paard en wagen in. B. was op slag dood en deerlijk verminkt. De kar werd verbrijzeld en het paard kwam op de locomotief terecht. Omwonen den hoorden den slag en kwamen toege- loopen. Er viel echter niets meer te red den. De jongeman was eenige zoon. De trein had ongeveer anderhalf uur vertra ging. TREINONTSPORING TE AMSTERDAM. Gistermiddag is op het spoorwegempla cement langs de Zaanstraat te Amsterdam een personentrein uit Zaandam ten gevol ge van het ontijdig omzetten van een wis sel, ontspoord. Een hevig gegil steeg uit de wagens, welke grootendeels met fabrieksarbeidsters uit de Zaanstreek bezet war(en, op, toen het voorste deel van het treinstel buiten de rails sprong, dwars over het afkomende spoor uit de richting Centraal Station wip te en vervolgens met een hevigen schok tot stilstand kwam. De persoonlijke ongelukken bleken zeer gering te zijn. Slechts een meisje was met een voet bekneld geraakt en werd daarom naar een ziekenhuis gebracht. Enkele an dere meisjes, die het met hun zenuwen te kwaad hadden gekregen, werden in het lo kaal van den G.G. en G.D. aan het Wes terpark behandeld. Vrijwel op hetzelfde tijdstip als dit on geluk gebeurde, heeft zich ook op de lijn AmsterdamHaarlem een stagnatie voor gedaan, doordat een trein naar Zandvoort, ten gevolge van een technische storing aan een wissel op dubbel spoor kwam te staan, gelukkig evenwel zonder daarbij te ont sporen. WERKSTER EN TUINMAN KREGEN EEN GROOTE ERFENIS. De tuinmand verduisterde bovendien nog 70.000 Eenigen tijd geleden overleed in het St. Jansziekenhuis te Laren de gepensionneerd kapitein der infanterie V. H. K. De heer K. was in zijn laatste levensja ren zeer zonderling en leefde in een afge legen landhuis te Blaricum. Zijn huishou den deed hij zelf, terwijl hij daarbij werd geholpen door mej. S. v. d. S., die eenige dagen in de week kwam werken, en den 40-jarigen J. A. H. uit Laren, die den tuin in orde hield en boodschappen deed. Na het overlijden van den heer K. bleek, dat aan den tuinman een vrij aanzienlijk vermogen, benevens het landhuis, was na gelaten, terwijl nog een aanzienlijk kapi taal tusschen de werkster en den tuinman gelijkelijk verdeeld moest worden. De tuinman H. deed echter zeer ver dacht, terwijl men te weten kwam, dat hij, direct na het overlijden van den heer K., een kistje met geld uit diens brandkast had gehaald en meegenomen naar huis. De werkster kreeg door dit eigenmachtig op treden argwaan en sprak hierover met eenige kennissen. Toen na de door den notaris opgemaakte scheidingsacte bleek, dat ieder 30.000 gulden aan effecten kreeg, nam haar argwaan toe, omdat zij zeker wist, dat er ook baar geld in huis geweest De politie werd hiervan in kennis ge steld, terwijl men tevens aan den weet kwam, dat in het inmiddels verkochte landhuis een kasboek gevonden was. On middellijk ging de Larensche politie tot de arrestatie van H. over en nam het kasboek in beslag. Uit het in beslag genomen kas boek bleek, dat de nalatenschap veel groo- ter was dan in de officieele acte was ge meld. De tuinman H. werd daarna aan een verhoor onderworpen en bekende daarop het volgende: Direct na het overlijden van den heer K. had hij met een sleutel de brandkast geopend en een geldkistje met inhoud meegenomen. Hieruit heeft hij voor een waarde van 16.000 gulden aan effecten ge nomen en deze ten deele verkocht. Verder heeft hij een bedrag van ƒ56.495.55 aan baar geld zich wederrechtelijk toegeëigend. De politie stelde daarna een onderzoek in de woning van H. in en vond in den kel der inderdaad dit groote bedrag terug, be nevens een gedeelte van de gestolen effec ten. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN. Het eerste kievitsei werd gisteren gevon den door den heer G. van der Meer, direc teur van de zuivelfabriek te Bathmen bij Deventer. Het ei werd verkocht voor hon derd gulden aan den heer Jaasma, poelier te Sneek. rechtzaken VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Het moet uit zijn met den bonnen- handel. „Het moet maar eens uit zijn met het verhandelen van distributiebonnen", vond de Economische rechter te 's-Gravenihage, mr. de Vries. En de verdachten, die zich met dezen ongeoorloofde handel hadden bezig gehouden zullen wel gemerkt heb ben, dat dit niet alleen een waarschuwing was. De eerste was H. C. Gründeman uit B o- d e g r a v e n. Hij had zich, als een soort tusschenpersoon, bezig gehouden met het verhandelen van distributiebonnen, waar bij hij gemiddeld tien cent per bon winst maakte. Mocht de officier al een geldboete eischen van 100 subs, twee maanden hechtenis, de Economische rechter vond een geldboe te absoluut niet op haar plaats en veroor deelden verdachte tot twee maanden ge vangenisstraf en beval zijn onmiddellijke gevangenneming. W. Jonkers uit Bodegraven had zich eveneens bezig gehouden met het ver handelen van bonnen en ook hier veran derde de Economische rechter den eisch van 200 subs, vier maanden hechtenis in twee maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. M. C. Nieuwenhuizen te Hillegom had zich te verantwoorden wegens het koo- pen van een boterkaart. De eisch werd hier een geldboete van 25 subs. 25 dagen, het vonnis werd 100 subs, twee maanden hechtenis. S. J. Wester te Hillegom had kaas zonder bon verhandeld en werd deswege veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf met bevel tot zyn onmiddellijke ge vangenneming. J. A. v. d. Geest te Sassenheim had tarwe vervoerd zonder vergunning en werd daarvoor veroordeeld tot een geld boete van 30 subs. 30 dagen met ver beurdverklaring van de inbeslaggenomen tarwe. P. E J. Rombout te L e i d e n had aard appelen vervoerd zonder vergunning en zal 5 boete moeten betalen. SLUIKHANDEL IN TARWE IN DE HAARLEMMERMEER. De economische rechter, mr. Bijleveld, te Haarlem, heeft zich gistermiddag en een deel van den avond bezig gehouden met de berechting van een groot aantal personen, die betrokken waren bij een uitgebreiden sluikhandel in tarwe. Eerst stonden terecht zes landbouwers uit Haarlemmermeer, n.l. A. T. van der Sluys, A. H. Hoogmoed, J. van der Veldt, M. van Gaaien, P. Beem en A. C. van Dorsten, die van September tot December 1941 in totaal 200 mud tarwe hadden ver- koch aan P. Verhoog te Halfweg. In zijn requisitoir zeide de Officier van Justitie, mr. Besier, dat deze zaak een zeer groo te omvang had aangenomen en dat ook in Amsterdam nog eenige verdachten terecht zullen staan Hij bracht hulde aan de con troleurs Westerveld en Biesheuvel, die dag en nacht op vaak onbegaanbare wegen na sporingen hebben verricht en tenslotte hun arbeid bekroond zagen. De Officier en zijn ambtgenoot te Amsterdam hadden over deze zaak besprekingen gevoerd met ir. Louwes, aangezien gebleken was, dat het centrale punt van dezen clandestienen handel het graanpakhuis van de P.I.C.A. (Prof. Inkoopcentrale voor Aardappelen) te Halfweg was. Van dit pakhuis was C. Verhoog directeur. Diens broer, P. Ver hoog. liet de tarwe door den chauffeurs J. P. de Waardt ophalen en naar het pakhuis brengen. Hiervoor werden vervoerbewij- zen van het kantoor gebezigd, welke echter niet ingevuld waren, zoodat zij meermalen dienst konden doen. Na deze uiteenzetting eischte de Officier tegen vijf van de zes landbouwers drie maanden gevangenisstraf en tegen den zes de, A. van Drosten, één maand, omdat deze laatste het feit gepleegd had, voordat het economisch sanctiebesluit in werking was getreden, dat de minimumstraf op drie maanden bepaalt. De verdachten werden conform dezen eisch veroordeeld. De chauffeur J. P. de Waardt, die de tar we had vervoerd, kreeg vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, mede omdat hij zelf ook 25 mud tarwe had verhandeld en wel ver boven den vastge- stelden prijs. Door de prijsbeheersching was hij hiervoor reeds gestraft met een boete van ƒ250.—. De kooper van de 25 mud tarwe, de chauffeur J. B. Kroon, kreeg drie maanden gevangenisstraf. Tenslotte stonden de hoofdschuldigen P. Verhoog en C. Verhoog, die beiden in voor arrest zaten, terecht. P. Verhoog erkende 200 zakken verhandeld te hebben voor ƒ20 a ƒ40.— per zak. Zijn winst zou, vol gens zijn verklaring slechts 2.50 per zak hebben bedragen. Wie de koopers waren geweest, weigerde hij te zesgen, heteeen de Officier hem zeer kwalijk nam. Eisch en vonnis acht maanden gevangenisstraf met aftrek van acht weken voorarrest. Zijn broer, C. Verhoog, directeur der N.V. Verhoog te Halfweg, had aan leden van het personeel „kleine" hoeveelheden tarwe weggegeven, omdat dit, naar hij zei- de. een oude gewoonte was. Volgens den Officier waren er echter wel schenkingen van 80 K G. geweest, hetgeen waarschijn lijk geen oude gewoonte was. Wegens over treding van he voedselvoorzieningsbesluit eischte de Officier zes maanden gevange nisstraf. eveneens met aftrek van preven tief. Het vonnis luidde conform. burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Johannes Hendricus, zn. van S J. Heidinga en W. H. v. d. Zwaan. Johannes Cornelis Antonius, zn. van C. Pennemburg en M. Kroesemeijer. Cent, zn van C. Wagemaker en M. Nieuwenburg Harm, zm. van H. Uitvlugt en J. Kla- sens. Peter Jan, zn. van P. J. Heijkoop en H C. v. Pagée. Bemardina Elisabeth, dr. van J. G. Goemans en H. Visser. Diedrioh Jan, zn van G. J. Reokers en J. Haandrikman. Hendriikus Theodoras Maria, zn. van Th. H. Juffermans en M. v. d. Linden. Gehuwd: C. W. Wessel jm. en C. van Egmorud jd. Th. Koree jm. en A. Ramak jd". J. A. A. v. d. Horst jm. en M. G. R. Scheffer jd. G. J. Fhilipsen jm. en J. M v. Die-men jd. W. de Ruiter jm. wedn. en H. Landman jd. M. D. Schipper jm. en W. Plu jd. laatste berichten ALLE ZANGVEREENIGINGEN IN NEDERLAND IN één BOND OPGENOMEN De president van de Nederlandsche Kul tuurkamer en de commissaris voor nict- commercieele vereenigingen en stichtin gen maken bekend, dat krachtens een door laatstgenoemde op grond van artikel 1 eerste lid der verordening no. 41/1941 ge nomen besluit, alle zangvereenigingen in Nederland met ingang van 15 Maart 1942 geacht worden te zijn aangesloten bij den Ned. Bond van Zangvereenigingen, waar door zij automatisch zijn opgenomen in de groep Volksmuziek van het Muziekgilde der Ned. Kultuurkamer. Aanmeldingsplicht voor de Neder landsche Kultuurkamer. Vereenigingen, welke aangesloten zijm bij boven genoemden Ned. Bond van Zang vereenigingen, benevens vereenigingen, welke aangesloten zijn bij den Ned. Bond van Dilettantenorkesten, behoeven zich niet nader bij de Ned. Kultuurkamer aan te melden. Gemeentel. Aankondiging UITREIKING BONKAARTEN VOEDINGS MIDDELEN 5e PERIODE EN EXTRA ZEEP VOOR KINDEREN (Uitknippen en bewaren). In het tijdvak van, 27 Maart tot en met 18 April 1942 zal de uitreiking plaats vin den van de bonkaarten voor voedings middelen voor de 5e periode 1942, welke loopt van 19 April tot en met 16 Mei e.k. en van extra zeep voor kinderen. Voor deze uitreiking komen alleen de inwoners van de gemeente Leiden en de categorieën aangegeven in het persbericht d.d. 27 Februari j.l. in aanmerking. Uitgereikt zullen worden aan houders van stamkaarten met inlegvellen K, resp. L. de bonkaarten K 102, K 202, K 302, K 402, resp. L 102, L 202, L 302, L 402. Uitgezonderd de aardappelkaarten ko men op de nieuwe bonkaarten dezelfde kaarten voor als op de bonkaarten voor de 4e periode. De aardappelkaarten zullen als afzon derlijke kaarten worden uitgereikt. Zij zullen geldig zijn voor den tijd van 10 weken. Uitgereikt zullen worden: Aardappel- kaart EB, voor personen, houders van KI/ LI en K3/L3 inlegvellen; Aardappel- kaart EC, voor houders van K2/L2 inleg vellen; Aardappelkaart ED, voor houders van K4/L4 inlegvellen, terwijl bovendien aan houders van L-inlegvellen een toeslag- kaart EE zal worden verstrekt. Bij deze uitreiking zullen van den Dis tributiestamkaarten worden afgekruist: Vakje K8 bij de uitreiking van een bon kaart K/L 102, 202, 302 of 402. Vakje L8 bij de uitreiking van een aardappelkaart EB, EC, of ED. Voor de aardappelkaarten EE wordt geen afzonderlijk vakje afge kruist. Ook dit maal zal de met het nummer van de uit te reiken bonkaart overeenkomende bon van het inlegvel worden verwijderd door den distributie-ambtenaar, dus bij de uiti^iking van bonkaart K 102 zal door hem bon K 102 van het inlegvel worden verwijderd, enz. De datum waarop en het uitreikkantoor waar belanghebbenden deze bescheiden be- STRIJDT VOOR EUROPA Bolsjewistische aanvallen strandden HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 26 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werden vrij zwakke" vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het Donetsgebied strandden aanvallen van den vijand, die ten deele door pantser wagens gesteund werden, in verbitterde gevechten van man tegen man op den hardnekkigen tegenstand van Duitsche en Roemeensche troepen. In verscheidene sec toren van de overige deelen van het Ooste lijke front werden bij1 voortdurend dooi- weer vijandelijke aanvallen in voor een deel verbitterde gevechten eveneens af geslagen. Plaatselijke aanvalsacties ver liepen succesvol. Den 24en Maart wierpen gevechtsvlieg tuigen in een haven aan de Kaukasische kust een koopvaardijschip van gemiddelde grootte in brand. Een Duitsche diukboot bracht ten Oosten van Solloem een tor pedojager en een stoomschip van 5.000 brt. die van een krachtig beschermd Britsch convooi deel uitmaakten, tot zinken. Duitsche gevechtsvliegers vielen met goede uitwerking de haven van La Va- letta op Malta aan. Voor de baai Marsa Scirocco kreeg een Britsch patrouille vaartuig een bomtreffer. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht met bommen van zwaar kaliber op het havengebied van Dover en voor de oorlog voering belangrijke doelen in deze stad veroorzaakten groote schade. Een ge vechtsvliegtuig, dat op verkenning was, heeft overdag boven de Zuidoostkust van Engeland een Britsch jachtvliegtuig neer gehaald. De vijand wierp in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op verscheidene plaatsen in West-Duitschland. De burger- ne leed verliezen aan dooden en ge wonden. Storingsvluchten van enkele vij andelijke vliegtuigen voerden tot in het Zuidelijke Rijksgebied. Nachtjagers en af weergeschut schoten acht der aanvallende bommenwerpers neer. Hierbij behaalde de de eerste luitenant Becker zijn 15e en 16e nachtelijke overwinning. Kapitein Ihke- feld schoot den 24en Maart zijn 70en tot 74en tegenstander in luchtgevechten neer. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. ROME, 26 Maart (Stefani). Het 663e weermachtsbericht luidt: Saharische afdee- lingen, die haar verkenning tot de woestijn zone in Zuid-Libye hebben uitgestrekt, hebben de totale afwezigheid van vijande lijke elementen vastgesteld. Sterke Duitsche luchtformaties hebben voltreffers geplaatst op een lichten kruiser en een vrachtschip in de haven van La Va- letta en herhaaldelijk werken en installa ties van de vliegvelden Halfar, Micaba en Gudia getroffen. Bij luchtgevechten wer den twee Spitfires neergehaald, terwijl op den grond twee toestellen werden ver nield. Engelsche vliegtuigen hebben vannacht boven enkele plaatsen in Noord-Italië ge vlogen, o.a. boven Milaan en Turijn, zon der bommen te werpen. Eenige luchtaf- weerbatterijen zijn in actie gekomen. DE TOESTAND IN NED-INDIë. BATAIVIA, 26 Maart. (D. N. B.). Naar Domei meldt, keeren rust en orde op Java terug onder het bestuur der Ned.-Indische autor.teiten. De Ned.-Indische centrale re geering blijft het bestuur voeren van Soe- rabaja, Batavia en Semarang. Het verkeer begint weer normaal te functioneerpn. De spoorlijn BataviaBui tenzorg heeft den dienst hervat en ook het overige verkeer zal weldra weer in bewe ging komen marktberichten VINKEVEEN, 24 Maart. Groentenveiling Witlof I 27, id. II 23, Spinazie ƒ44, Glassla (afwijkend) ƒ42.40 per 100 K.G., Radijs (afwijkend) 5.20 per 100 bos. hooren af te halen zijn vermeld op de bon kaart die thans geldig is. Om te kunnen nagaan dat deze nieuwe bescheiden op het juiste uitreikkantoor en de voor belang hebbende juiste datum worden afgehaald, dient beWalve distributiestamkaart met in legvel, tevens het gedeelte van de thans geldende bonkaart waarop deze datum is gestempeld aan den uitreikambtenaar te worden overgelegd, zoodanig dat in de stamkaart bijbelioorend inlegvel en boven genoemde strook zijn gelegd. Behalve deze bonkaarten zullen voor kinderen beneden den leeftijd van 7 jaar extra zeepkaarten worden uitgereikt en wel: 1. Aan kinderen die op 1 Mei 1942 den leeftijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt en dus geboren zijn na 1 Mei 1940: 1 zeepkaart EF en 1 toiletzeepkaart EG. In het vakje Z2 van d'en distributiestamkaart van het betrokken kind zal 'het cijfer 2 worden gesteld. 2. Kinderen, die op 1 Mei 1942 den leef tijd van 2 jaar hebben bereikt, dooh op die datum nog geen 8 jaar oud zijn (derhalve geboren na 1 Mei 1934, doch voor 2 Mei 1940), ontvangen 1 zeepkaart EF. In het vakje Z3 van den distributicstamkaart van het 'betrokken kind wordt het cijfer 2 ge steld. De kaarten EF en EG bevatten elik 3 bomnen en zijin bestemd voor een periode van 3 maanden, De beide uitreiikkantoren Utrechtsche Veer Nr. 3 en Morschweg 34 ziullen voor belanghebbenden geopend zijn in boven genoemd tijdvak (27 Maart t/m. 18 April) op werkdagen van 9 uur tot 12 uur en van 14 uur tot 16.30 uur. Ieder wordt in zijn eigen belang aange raden op de voor hem aangegeven datum de nieuwe bonkaart af te halen, aangezien bij niet op tijd verschijnen de bonkaarten voor voedingsmiddelen niet eerder zullen worden uitgereikt, dan nadat een week van de geldende bonkaart zal zijn verloo. pen en men dus gedurende een volle week geen levensmiddelen kan bekomen. (Voor de zeep resp. toiletzeep is deze termijn 1 maand). 5445 LEIDEN, 25 Maart 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. GOUDA, 26 Maart. Vee. Aangevoerd in totaal 557 stuks. 31 magere varkens Pryzen 2030, 116 biggen 1218, per stuk; 164 runderen, 190 nuchtere kalveren, 7 graskalveren, 14 schapen, overgenomen door de N.V.C.; 35 bokken en geiten, Prij zen 1540. Handel: matig. Officieele Mededeelingen DISTRIBUTIE VAN SINAASAPPELEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw jen Visscherij brengt in verband met de distributie van sinaas appelen ter kennis van kleinhandelaren en grossiers in dit artikel, dat, voor de bevoor rading van den handel de volgende rege ling is getroffen. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale zal de ter harer beschikking staande sinaasappelen door bemiddeling van de stichting „Vegro" aan de bij haar ingeschre ven grossiers toewijzen naar verhouding van hun omzet in de basisjaren. De grossiers dienen de door hen ontvan gen sinaasappelen ten spoedigste af te le veren aan de tot hun afnemers behoorende detaillisten, overeenkomstig de door de rayonleiders van de Vegro ter zake getrof fen regeling. Het is aan de detaillisten ver boden van meer dan één grossier sinaasap pelen te betrekken. De detaillisten zullen geen voorschot toewijzingen ontvangen en behoeven in verband hiermede voor d"e door hen te ont vangen zending sinaasappelen geen toewij zing aan hun leverancier af te geven. Zij zijn echter verplicht de door den grossier uitgeschreven rota, vermeldende hoeveel heid, classificatie en prijs, te onderteeke nen en aan den grossier ter hand to stel len als bewijs, dat zij de afgeleverde si naasappelen hebben ontvangen. Bovendien rust op de detaillisten de verplichting om de bonnen, welke zij bij aflevering der si naasappelen van het publiek ontvangen, zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór een nader vast te stellen datum, aan- geteekend op te zenden naar den gros sier, van wien zij de sinaasappelen hebben betrokken. De bonnen behooren geplakt te zijn op de bij den plaatselijken distributie- dienst verkrijgbare opplak vellen. De grossiers dienen de door hen van hun afnemers ontvangen bonnen vóór een na der vast te stellen datum op opplakvellen in te leveren bij de plaatselijke distribu tiediensten met een ontvangstbewijs MD. 201. Het plaatselijke distributiekantoor zal dit ontvangstbewijs zegelen en waarmer ken, opdat de grossier hiermede de door hem ontvangen partij sinaasappelen kan verantwoorden tegenover de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. De aandacht wordt er op gevestigd, dat handelaren, die zich niet aan de boven staande voorschriften houden, strafbaar zijn op grond van het Economisch Sanctie- besluit 1941. Bovendien zullen maatregelen worden genomen om hen van verdere leve ringen uit te sluiten. ONGEKEURD POOTGOED VAN DE RASSEN BINTJE EN DEVA. HAKLOONVERGOEDING. De Provinciale Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Zuid-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat thans ook het ongekeurde pootgoed van de rassen Bintje en Deva in de maat 28/40 of tusschengelegen sorteering en geteeld op kleigrond, voor pootdo?leinden mag worden afgeleverd en verhandeld tegen een vastgestelden telersprijs van 5.25 per 100 K.G. voor Bintje en ƒ6.per 100 K.G. voor Deva. Ongekeurd pootgoed van het ras Deva mag eveneens worden afgeleverd en ver handeld, indien het op andere dan klei grond geteeld is. Hiervoor g^ldt de vast gestelde telersprijs van 5.50 per 100 K.G. Overigens gelden voor het afleveren en verhandelen van bovengenoemd pootgoed dezelfde voorschriften als voor de reeds eerder vrijgegeven rassen zijn vastgesteld. Tevens deelt de Provinciale Inkoopcen trale van Akkerbouwproducten voor Zuid- Holland hierbij mede, dat de hakloonver- goeding, welke op 16 Maart 1942 was te ruggebracht op 0.25 per 100 K.G., thans vanaf 23 Maart geheel is vervallen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3