DUITSCHLAND DINSDAG 24 MAART 1942 33ste Jaargang No. 10209 3)e Geid&eJxc (Soti/rortt Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003.-rofcu. STRIJDT VOOR EUROPA Verbitterde gevechten in 't Donetsgebied HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH- RER, 23 Maart. (D.N.B.) Op het schier eiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt, aldus meldt het Duit- sche weermachtbericht. In het Donets-ge- bied sloegen Duitsche en Roemeensche troepen met vrij sterke strijdkrachten en pantserwagens ondernomen aanvallen der bolsjewisten in verbitterde gevechten af. In den middensector van het front werden verscheidene van hun verbindingen afge sneden troependeelen van den vijand ver nietigd. Daarbij verloor de vijand in twee dagen behalve talrijke gevangenen eeni- ge duizenden dooden alsmede 15 pantser wagens, 31 kanonnen en ander oorlogsma teriaal. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front hadden de Duitsche troe pen bij het afweren van vijandelijke aan vallen en bij eigen aanvalsacti^s succes. Bij luchtaanvallen werden meer dan 300 vijandelijke voertuigen van allerlei soort en 23 treinen vernield. De bolsjewisten verloren gisteren 54 vliegtuigen. In het tijdvak van 16 tot 22 Maart werden aan .het Oostelijke front 137 vijandelijke pant serwagens vernield. In Noord-Afrika hebben de Britsche strijdkrachten, die den 21 en Maart in het gebied ten Oosten van Martoeba werden teruggeworpen, zich verder teruggetrok ken. Voor de Noord-Afrikaansche kust brach ten Duitsche gevechtsvliegers in een stout- moedigen aanval een koopvaardijschip van 6000 brt., dat in 'een door Britsche zee- strijdkrachten beschermd convooi voer, tot zinken. Twee andere koopvaardijschepen bleven na bomtreffers liggen. Op Malta plaatsten Duitsche jachtvlieg tuigen en duikbommenwerpers bom-vol- treffers op vliegveldinstallaties. Zeven Britsche vliegtuigen werden op den be- ganen grond vernield, .twee in luchtge vechten neergeschoten. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: De vijand, die met weinig talrijke strijd krachten ten Oosten van Martoeba een uit val had ondernomen, verloor ongeveer 40 vrachtauto's en 2 batterijen. Onze vlieg tuigformaties vielen de vijandelijke afdee- lingen, die zich terugtrokken, onverpoosd met bommen en fnachinegeweervuur aan. Twee vliegtuigen werden door onze jagers neergeschoten, vier door Duitsche jagers. Een ander Engelsch vliegtuig, dat gedwon gen was te landen, 'werd buitgemaakt. In het Oostelijk deel van de Middelland- sche Zee, nam een onzer duikbooten on danks bepaald ongunstige weersomstandig heden laat in de nnamiddag van den 21 en Maart een vrij groot en krachtig be schermd konvooi waar, dat in de richting van Malta voer. Onze verkenningsvliegtui gen volgden dit konvooi den geheelen dag tot den 22en Maart. Talrijke eskaders tor pedovliegtuigen vertrokken van de ver schillende luchtsteunpunten in opeenvol gende golven in de richting van de vijan delijke vlootstrijdkrachten. Onze vliegers, die met prachtig élan door het krachtige spervuur en de nevel- schermen van de begeleidende schepen drongen, vielen van zeer korten afstand aan en troffen herhaaldelijk oorlogsschepen en transportschepen. Eén onzer vlootformaties slaagde er gis termiddag in, in de Golf van Syrte de En- gelsche formatie te bereiken, die trachtte, door het leggen van een rookgordijn zich aan den strijd te onttrekken en bracht het opnieuw schade toe, waaromtrent nog bij zonderheden zullen worden meegedeeld. Belangrijke formaties Duitsche vliegtui gen hebben hevige aanvallen ondernomen opj de vliegvelden van La Venezia en Lu- ka, waarvan installaties werden vernield. Twee vliegtuigen werden in luchtgevech ten vernield en 7 ander Op den beganen grond. Bet mislukte winteroffensief der bolsjewieken WAT EEN MAJOOR VERKLAARDE. Van Duitsche militaire zijde wordt ver nomen; Aan de groote verwachtingen, d'ie de bolsjewieken gekoesterd hadden van hun z.g. winteroffensief, is de bodem ingesla gen als gevolg van den afweer der Duit sche troepen. Hooge bloedige verlieizen, zware verpleginigszorgen en een sterk merkbaar gebrek aan wapens en mate riaal, hébben de Sovjet-aanvallen doen in een storten. Zoo verhaalt de Sovjet-ma joor Nikolajef Ghartsjenko, die met de of ficieren van zijn staf dezer dagen in Duit sche gevangenschap is geraakt: „Sedert weken bestormen wij nu reeds de Duitsche stellingen. Ons voedsel bestond uit water soep en roggemeel. Voor onze gewonden hadden wij verbands tof noch geneesmid delen. De verliezen bij onze troepen in fanterie bedroegen ten deele 80 pet. en meer .De reserves *iiit Siberië zijn echter slecht opgeleid en onbetrouwbaar. Verder weerstand te bieden zou waanzin betee- kenen. In deze hopgelooze situatie waren de soldaten van mijn 645e regiment tirail leurs, ondanks alle dreigementen en te rechtstellingen, niet meer tegen te houden en liepen zij bij troepen in aar de Duitschers over". EEN ELASTISCH KOORD. In aanvulling op het Duitsche weer machtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. o.a.: Men kan de beweeglijkheid der Duitsche lindes aan het Oostelijk front vergelijke met een elastisch koord, dat hier en daar wat meegeeft om dan plotseling terug te schieten of voor de bolsjewistische aanval lers gevaarlijke kronkelingen te vormen, waarin zij blijven hangen of zich verstrik- fcen.Het uiteindelijke succes ligt dan steeds aan Duitsche zijde. De hier en daar bin nengedrongen bolsjewistische strijdkrach ten worden ingesloten, bij elkaar gedreven en vernietigd. Zulke successen meldt het weermachtbericht van heden weer. Daarnaast neemt de uitwerking van de Duitsche tegenaanvallen en van de-eigen acties toe. De strenge koude houdt in het Oosten nog aan, doch overdag valt ten ge volge van den aanhoudenden zonneschijn eenige verwarming te constateeren. De bolsjewistische sneeuwstellingen zullen spoedig geen groote hindernis meer vor men, want reeds maakt het weermachtbe richt melding van het succesvolle binnen dringen van Duitsche strijdkrachten in sneeuwvestingen. De bolsjewiki moeten erkennen, dat zij hun hoop tevergeefs ge bouwd hebben op den winter. Het zelfbestuur der Baltische Staten Het feit, dat aan de Baltische Staten Litauen, Letland en Estland van het Rijkscommissariaat Ostland zelfbestuur verleend zal -worden, heeft in politieke kringen van Italië groote belangstelling en levendige instemming gevonden. Men wijst er te Dome"op, dat dit besluit van Rijksleider Rosenberg den duidelijken wil van het Duitsche Rijk demonstreert, om binnen de beperking van de oorlog voering aan de vroegere Baltische landen een groote onafhankelijkheid te verleenen, en een eigen verantwoording dezer volke ren in het bestuur der vroegere Baltische staten te leggen. Deze nieuwe regeling zal ongetwijfeld ertoe bijdragen, zoo verklaart men te Rome, de laatste sporen van den bolsjewistisch en invloed in deze landen weg te nemen. Deze houding van Duitsch land wordt gesteld tegenover de houding, ■d'ie Enigeland in Iran heeft aangenomen, waar de reohten en vrijheden der ntaie door de Enige lsoben met voeten wordt ge treden. DE NOORSCHE SCHEEPVAART IN HET OOSTEN. De in „Norges Rederfarbund" aaneenge sloten Noorscbe reeders hebben hun sche pen, die varen op den Indischen Oceaan, den Stillen Oceaan en in de Australische wateren, bevel gegeven onmiddellijk naar een van de volgende havens van het Ja- pansche machtsgebied te begeven: Kusai op de Carolinen, Rabaul op de Bismarck- arChipel, Penang-Saigon. Volgens een verklaring van de Japa/n- sche regeering blijven alle Noorscbe koop vaardijschepen, 'die gevolg geven aan dit bevel met de duidelijke bedoeling zich voor ombepaalden tijd Japan ter beschik king te stellen en die tot en met 15 April 1842 vrijwillig naar een van de vier ge noemde havens in het Japansche machts gebied opstoomen, eigendom der Noorscbe reeders. Over deze schepen zal geen pro ces voor een prijsgerechtsbof worden ge voerd en de bemanning der schepen zal' niet worden geïnterneerd. AMERIKAANSCHE DIPLOMAAT OVER BRITSCHE BLOKKADE. De „Saturday Evening Post" publiceert een artikel van den Amerikaanschen diplo maat Hugh Gibson, waarin gezegd wordt, dat de Britsche hongerblokkade tegen Europa alleen kan leiden tot het tot stand komen van een nieuw Europa, dat eensge zind is in zijn wantrouwen, zijn verbitte ring en zijn afkeer jegens de Vereenigde Staten en Engeland. Tegenover de door Engelsche en Ameri- kaansche regeeringskringén verspreide be wering, volgens welke Duitschland de le vensmiddelen, welke over. zee naar het bezette gebied worden gezonden, voor zichzelf in beslag zou nemen, constateert Gibson nadrukkelijk, dat Duitschland zich steeds aan zijn toezeggingen heeft gehou den en dat de voor de kinderen naar het bezette gebied gezonden levensmiddelen ook uitsluitend voor dat doel gebruikt zijn. Gibson wijst verder op de verklaring van den voorzitter van he Engelsche Roode Kruis, veldmaarschalk Chetwood, die ge zegd heeft, dat de Duitsche instanties le vensmiddelenzendingen, die voor krijgsge vangenen bestemd zijn, steeds stipt aan de rechthebbenden doen toekomen. DE OPSTANDEN DER KOERDEN. De chef van den generalen staf van het Iraansche Westelijke leger, heeft in een interview met een blad te Teheran bijzon derheden medegedeeld over de opstanden der Koerdenstammen, die de laatste maan den, gelijk bekend, vrij grooten omvang hadden aangenomen. Het taaiste hebben zich, naar uit het bericht blijkt, de Gol- baghi met hun leider Moehamed Rasjid ge weerd. Om hen te bestrijden moesten ope raties met het leger in volle sterkte en in samenwerking met het luchtwapen worden uitgevoerd. De opstandelingen, waartegen afdeelingen der vijfde divisie van Koer- distan in den strijd werden gebracht, trok ken zich tenslotte in de bergen terug. Hun leider, Moehamed Rasjid, kon echter niet worden gevangen genomen. IN EEN PAAR REGELS Amerikaansche koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Het Amerikaansche ministerie van ma rine deelt mede, dat aan de kust Van den Atlantischen Oceaan' drie Amerikaansche koopvaardijschepen van middelbare groot te tot zinken zijn gebracht. Italianen vernietigen, schip van 10.000 ton. Omtrent den aanval van Italiaansche luchtstrijdkrachten op een vijandelijk con vooi, dat op weg was naar Malta, meldt Stefani, dat een vijandelijke kruiser en een schip van 10.000 ton tot zinken gebracht werden. Het proces van Riom. Na den ministerraad van Zateidag j.l. is in Vichy het gerucht opgedoken, dat het proces te Riom na de vacantie van het gerecht, die van 2 tot 14 April zal duren, of wel geheel zal stop gezet worden, of v el voor geruimen tijd zal worden onder broken. Cripps in Indië. Sir Stafford Cripps heeft Maandag in New Delhi eerst een onderhoud gehad met den onderkoning van Indië, lord Linlithgow Volgens den Britschen nieuwsdienst was generaal Wavell aanwezig bij de ont vangst. Victor Margueritte overleden. De bekende Fransche schrijver Victor Margueritte is Maandag overleden Lord Beaverbrook in het geheim naar New-York. Lord Beaverbrook, die Zaterdag per vliegtuig uit Londen te Lissabon is aange komen, is naar men meent te weten Zon dag per Clippertoestel naar New York BINNENLAND TEELTPLAN AKKER- EN WEIDEBOUW 1942 Zoo als bekend is, zal het, tenzij men in het bezit is van een vergunning, in 1942 verboden zijn meer peulvruchten te telen dan op het betreffende bedrijf gemiddeld in de jaren 1940 en 1941 werden verbouwd, Een vergunning voor het telen van meer peulvruchten zal slechts bij uitzondering worden verleend, terwijl een teler, die een vergunning ontvangt, verplicht is de meer dere oppervlakte peulvruchten op ge scheurd grasland te verbouwen en zijn koolzaadteelt voor 1943 met deze meerdere oppervlakte uit te breiden. Teneinde echter iederen teler in de ge legenheid te stellen een kleine oppervlak te erwten en boonen voor eigen gebruik te verbouwen is thans bepaald, dat hij, die in 1940 en 1941 geen of gemiddeld minder dan 5 are peulvruchten heeft geteeld, in 1942 zonder vergunning 5 are peulvruchten mag verbouwen. Een tweede aanvulling, welke in het teeltplan is aangebracht betreft de scheur- premie. Naar men weet, zal aan de telers per h.a. op gescheurd grasland in 1942 ge oogst koolzaad ƒ250.worden uitbetaald. Thans is bepaald, dat een gelijke premie zal worden uitgekeerd, indien op het ge scheurde perceel in 1942 blauwmaanzaad wordt geoogst. Hoewel deze bepaling in de eerste plaats in het leven is geroepen om hen wier koolzaad is uitgewinterd in de gelegenheid te stellen alsnog de verhoogde premie te ontvangen, zal deze toch ook aan anderen worden uitbetaald. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat bij de vast stelling der oppervlakte, waarover scheur- premie zal worden uitgekeerd, evenals bij koolzaad, gemeten maat zal worden aan gehouden. WAT IS UW GEESTELIJKE HOUDING TEGENOVER HET LEVEN? Voordracht van prof. E. Greven Prof. dr. Eug. Greven, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, heeft Zon dagmiddag voor het Gezelschap voor Phi losophic en Parapsychologie een voor dracht gehouden over het onderwerp: „Wat is uw houding tegenover het leven?" Spreker zeide, dat men wetenschappe lijk te werk dient te gaan, om de beteeke nis van het geestelijke tegenover het leven te verklaren. Het eerste principe in het leven van den mensch is dat van de wording. Wanneer in het embryonale leven het kind worden de is, dan is dit een physisch gebeuren, waarbij in dat kleine wezentje allerlei eigenschappen reeds verankerd liggen. Hier zijn we op het zeer leerrijke gebied der er felijkheid, waar we het bewijs vinden, dat het karakter reeds in het embryo besloten ligt. Enkele maanden na de geboorte toont het kind reeds zijn wil, hetgeen zich b.v. laat constateeren, wanneer men het kind zijn rammelaar uit de hand tracht te ne men. In de periode van den schooltijd begint de psychologische houding zich te ontwik kelen. We komen dan tot het tweede prin cipe: dat der dynamiek of bewegingshou ding, waarbij de wilsgedachte al een ge heel andere beteekenis heeft verkregen. Als derde principe volgt dat der energie, waarbij de wil zich geweldig doet kennen Degene, die zich niet wil ontwikkelen, er vaart, dat hij achter blijft. Het vierde principe is dat der influencie, het yijfde dat van de critiek en het zesde dat van de metamorphose. Het eigenlijke wezen van den mensch is zijn verbondenheid met een hoogere we reld. Dan is het niet meer de vraag wat, doch wel hoe is uw geestelijke houding tegen over het leven. Tevens weten we dan, wat den mensch rust geeft in de ziel. Zin voor waarheid, voor heilige gevoelens, liefde voor ouders of kinderen, voor het vader land, kunstscheppingen enz. kunnen ons innerlijk in verrukking brengen en wij gevoelen in de harmonie dezer dingen een drang tot hoogere idealen. In het Christen dom zijn die idealen neergelegd. Deze har monie is voor millioenen van de grootste beteekenis, voor hun gemoed verschaft zij een veel hoogere vreugde dan b.v. die van het bezit van geld. De mensch moet zich gedragen gevoelen door een hoogere wereld, zijn houding dient voortdurend actief te zijn en zij dient ge richt te zijn op een zich geheel wijden aan zijn naasten. Doel van al uw werk en vlijt zoo ein digde prof. Greven zij God en Zijn on eindigheid. De heer F. M. HooykaaS vertolkte den dank der toehoorders jegens prof. Greven. Het bestuur van het Gezelschap heeft de benoeming van zijn wetenschappelijken lei- drr en voorzitter tot hoogleeraar in de vertrokken. Zijn reis werd geheim gehou den. Greta Garbo gehuwd? Volgens een bericht van den NewrYork- schen correspondent van „Nya Dagligt Al- lphanda" is de filmactrice Greta Garbo in het huwelijk getreden met den Amerikaan schen dokter Gaylord Houser. Het vroegere woonhuis van Dostojewski. Te Starajarussa heeft de Duitsche Feld- kommandantur het vroegere woonhuis van Dostojewski van een waardige gedenksteen jaten voorzien. Het breede houten huis, waarin de grootste schrijver van het oude Rusland van den zomer 1878 tot 1880 woon de en werkte, was tijdens de bolsjewisti sche heerschappij volkomen verwaarloosd. fMomentje KIEVITSEI. Een poelier uit Sneek heeft honderd gulden geboden voor het eerste kievits ei? Indien men zulk een zin gaat ont leden, komt men vanzelf tot eenige vragen. Wat is een ei? Wat is honderd gulden? Men kan er zelfs de vraag aan toevoegen: wat is een poelier? En op de laatste vraag antwoordend, keert men terug tot het punt van uit gang: een poelier is iemand, die hon derd gulden biedt voor het eerste kievitsei. Wij zullen dus beginnen bij de eerste vraag. Wat is een ei. Een ei is een ovaal, glad wit ding, bestaande uit kalk, wit en dooier, dat vroeger wel eens door de kippen werd gelegd. In de Midden Beemster is kort geleden bij opgravingen een versteend exem plaar gevonden, dat aan het natuur historisch museum in Leiden is opge zonden. Wat is honderd gulden? Dat is moei lijker te zeggen. Men volstaat er niet mee te zeggen: een papiertje met een symbolische voorstelling of een getal waar rechters veel mee werken. Voor honderd gulden kan men iets koopen. Soms veel, soms weinig. Soms niet meer dan een kievitsei, als het tenmin ste het eerste is. Waarom zou hij geen honderd gul den geven voor een kievitsei, nu de kippen geen eieren meer leggen? Mis schien scheiden de kieviten er strak^ ook uit en dan is dat ei goud waard. De poelier zal dat ei wel bewaren, wie weet, misschien zal dat simpele ei hem straks nog rijk maken. Ik gun het hem van harte. Al heeft hij misschien zelf wel onze kippen om hals gebracht. v parapsychologische philosophie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, niet onopge merkt voorbij laten gaan. Dezer dagen vond een druk bezochte en zeer geanimeerde receptie in de „Vieux Doelen" te "s Gravenhage plaats. De heer Hooykaas wees er toen op, hoe men sedert 14 jaren pogingen tot deze be noeming het werk had gesteld met uit eindelijk resultaat. Met politiek heeft deze benoeming niets te maken. Prof. Greven heeft toen in een korte le vensschets de moeilijkheden geteekend, welke hij heeft moeten overwinnen en hoe hij de 36 jaren, dat hij 't ooglicht mist, zich in de philosophie heeft verdiept, vooral in het vitalistische, het zoeken naar waarheid, het absolute, naar God. Dr. Oosterhuis bracht gelukwenschen over van de Vereeniging van Natuurkun digen. De vertegenwoordiger van den se cretaris-generaal van het departement van Onderwijs en Opvoeding, de heer van Del den, wees er op, dat de hoogleeraar zoo niet in politieken dan toch in philosophi- schen zin den nieuwen'geest is toegedaan. Tenslotte werd aan prof. Greven een fraaie voorzittershamer, bewerkt door de firma Vos en Kemper, door eenige leden aangeboden. LEIDEN. Familie-portret. De weleerw pater THEOGENES KOESNEN O.F.M. die 2den Paaschdag in de St. Petruskerk te Leiden zijn eersten plechtigen H. Mis opdraagt. Familie-portret. PATER KOESNEN als Javaansch seminarist. NEDERLANDSCH INDIë ZOO GOED ALS GEHEEL ONDER JAPANSCHE CONTROLE. Het ïntei'essante kaartje geeft den lezer een goed idee tan de'uitgestrektheid van Ned. Indië, dat nu voor het moederland verloren is gegaan. Ned. Indië telt Q0.700.000 inwoners, de gezamelijke oppervlakte bedraagt 1.915.300 Km.2 of 60 maól de oppervlakte van ons land. Het Ned. Indische gebied is op de xaart zwart aangegeven en is op gelijke schaal ingeteekend op het Europeesche contingent.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1