DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 23 MAART 1942 33ste Jaargang No. 10208 S)e Ccki^clveSoii/tatit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L STRIJDT VOOR EUROPA Bloedige Sov]et-verliezen Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt: Op het schiereiland Kertsj zette de vijand zijn vruchtelooze aanvallen voort. Wederom werden 16 bolsjewis tische pantserwagens vernietigd. In de haven van de vesting Sebasto- pol brachten duikbommenwerpers een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken en beschadigden een groot tankschip zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het verloren is ge gaan. Bom-voltreffers richtten op een scheepswerf, in een electriciteitsbe- drijf en in brandstof depot groote verwoestingen aan. In het Donets-gebied alsmede in den centralen en den Noordelijken sector van het front werden nieuwe aanval len der bolsjewisten afgeslagen. Bij geslaagde eigen aanvallen leed de vijand hooge bloedige verliezen. Zwa re artillerie beschoot met goede uit werking voor de oorlogvoering be langrijke installaties te Leningrad In het tijdvak van 13 tot 20 Maart verloor de bolsjewistische luchtmacht 386 vliegtuigen. Daarvan werden er 198 in luchtgevechten en 14 door het afweergeschut neergeschoten. De rest werd op den began en grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Oos telijke front 22 eigen vliegtuigen ver loren. Op Malta werden het vliegevld La Venezia en de haven La Valetta over dag door Duitsche gevechtsvliegtuigen in voortdurende aanvallen met bri santbommen van zwaar en extra zwaar kaliber bestookt. In luchtge vechten boven het eiland en in Noord- Af rika verloor de vijand- 5 jachtvlieg tuigen. Duitsche duikbooten hebben voor de Amerikaansche kust en voor West- Afrika zes vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 35.000 brt. als mede een kustwachtschip der Ameri kaansche marine tot zinken gebracht. Bij den aanval op een konvooi op den Atlantischen Oceaan plaatste een duikboot vier torpedotreffers. De uit slag kon echter wegens sterken afweer niet waargenomen worden In het zee gebied om Engeland bracht de lucht macht een in konvooi varend vracht schip van 4000 brt. tot zinken. Een ander vrij groot koopvaardijschip werd door bommen beschadigd. De bedieningsmanschappen van een pantser-afweerkanon met onderoffi cier Schott als stukscommandant en gefreiter Müller als richtschutter heeft 15 en 16 Maart aan het Oostelijke front 10 vijandelijke pantserwagens stukge schoten. Bij de operaties van duikbooten in het Amerikaansche gebied heeft de duikboot onder bevel van korvetten- kapitein Poske zich bijzonder onder scheiden. Brltsche torpedojager vernietigd Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Op het schiereiland Kertsj zyn nieuwe aanvallen van den vijand af geslagen. Ook in verscheiden andere sectoren van de rest van het Ooste lijk front levendige wederzijdsche ge vechtsactie. Offensieve ondernemin gen van Duitsche troepen hadden suc ces. De beschieting van voor den oor log belangrijke installaties te Lenin grad werd met waargenomen uitwer king voortgezet. De luchtmacht bombardeerde de haveninstallaties van Kertsj en meng de zich vooral in het Donetzgebied, in den centralen sector van he Oostelijk front en ten Zuiden van ümen-meer doeltreffend in den strijd op den grond. Bij luchtaanvallen op spoor weginstallaties werden 24 intendance- treinen der bolsjewisten zwaar ge troffen en vernielingen veroorzaakt op losstations. Gisteren verloor de vijand aan het Oostelijk front 51 vlieg tuigen. Aan het Swir-front vernielden Finsche luchtstrijdkrachten Vrijdag gemotoriseerde vijandelijke colonnes. In Noord-Afrika zijn Britsche strijd krachten teruggeslagen bij een poging om de Duitsch-Italiaansche stellingen binnen te dringen. Door bommen en beschieting uit vliegtuigen werd een vrij groot aantal gepantserde Britsche verkenningsauto's vernield, twee bat terijen buiten gevecht gesteld en ver scheiden vliegtuigen op den grond be schadigd. Op Malta hebben sterke formaties Duitsche duikbommenwerpers den ge- heelen dag militaire installaties aan gevallen. Hierbij werden de vliegveld- installaties van La. Venezia zw: ge troffen en zes Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vier andere vijan delijke toestellen werden in luchtge vechten neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een krachtig bevei ligd Britsch konvooi aangevallen en voor Solloem een torpedojager van de „Jesvis"-klasse tot zinken gebracht. Bij de ondernemingen tegen vijan delijke oorlogs- en transportschepen ter hoogte van Cyrenaica heeft de on derzeeër onder bevel van lt.-t.-z. Ie kl. Kraus zich bijzonder onderscheiden. Aan het Oostelijk front Volgens de door het opperbevel van de weermacht ontvangen berichten hebben de gevechten aan het Oostelijk front in de afgeloopen week opnieuw zware eischen aan de Duitsche troepen gesteld. Hoewel in het Zuiden van het Oostelijke front de koude tijdelijk iets minder hevig was, zoo werd toch vooral in de centrale en Noor delijke sectoren van het front de gevechts actie gehinderd door strenge vorst, enkele sneeuwstormen en metershooge sneeuwbar- rières. Het zwaartepunt van de krijgsope raties van de afgeloopen week lag in den Zuidelijken sector. Op het schiereiland Kertsj zetten de bolsjewiki hun aanvallen voort. In hech te wapenbroederschap met de Roemeen- sche formaties werden alle aanvallen met zeer zware verliezen voor den vijand afge slagen, waarbij o.a. meer dan 200 pantser wagens werden stukgeschoten. Ten Oosten van Taganrog heerschte slechts geringe bedrijvigheid. In het Do- netz-gebied ontstonden daarentegen her haaldelijk levendige gevechten, die deels door vergeefsche vijandelijke aanvallen, deels door eigen succesvolle aanvalsopera- ties werden veroorzaakt. Aan het ten Oos ten van Charkof loopende front werd de vijand na hevige gevechten en na het af weren van zijn aanvallen teruggeworpen. Aan deze krijgsoperaties hebben Roemeen- sche en Hongaarsche formaties met succes deelgenomen. In den centralen sectoï- van het front eischten de krijgsoperaties ten gevolge van de hevige koude en de zware sneeuw zeer groote inspanningen van de in den strijd gewikkelde troepéh en de ravitailleerings- troeepn. Dag en nacht moesten de ravitail- leeringstroepen sneeuwvrij worden gehou den om met succes het voortdurende over gaan van aanval en afweer mogelijk te maken. Alle vijandelijke aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand aan menschen, pantserwagens en materiaal af in den Noordelijken sector van het front werden ten Zuidoosten en ten Noordoosten van het Ilmenmeer succesvolle afweerge- vechten geleverd. Aan het omsingelingsfront van Lenin grad werden bijna dagelijks bewapenings- fabrieken, scheepswerven en vliegveldin stallaties beschoten. Aan het Finsch-Karelische front en in Lapland hadden de Duitsche troepen in zeer nauwe samenwerking met de Finsche formaties bij plaatselijke gevechten succes. De Duitsdie luchtmacht ondersteunde door bom- en in duikvlucht ondernomen aanvallen op doeltreffende wijze de forma ties van het leger bij haar afweer en aan- valsgevechten. Vooral op het schiereiland Kertsj, voor Sebastopol en aan het Ilmen meer, namen de Duitsche duikbommenwer pers en gevechtsvliegtuigen op succesvolle wijze deel aan de afweergevechten. Zij ver nielden kazematten, pantserwagens, troe penconcentraties en gereedstaande troepen en ontlastten op deze wijze de zwaar strij dende infanterie, waarbij zij de voorwaar den schiepen voor succesvolle Duitsche aanvalsoperaties. Groote successen heeft de Duitsche luchtmacht behaald bij den strijd tegen de ravitailleeringswegen, spoorweg- transporten en havenwerken. In de afge loopen week werden 386 bolsjewstische vliegtuigen vernietigd. Dc oorlogvoering ter zee NIEUWE JAPANSCHE BEPALINGEN De nieuwe bepalingen voor de oorlog voering ter zee, welke de Japansche vloot- leiding als vergelding tegen de methoden van Engeland en de Vereenig de Staten, welke strijdig zijn met het volkenrecht, heeft uitgevaardigd, luiden als volgt: 1. Alle schepen, die de vijandelijke vlag voeren of met goedkeuring van vijande lijke regeeringen varen, worden als vijan delijke schepen behandeld. 2. Alle schepen, die niet kunnen bewijzen, dat zij gerechtigd zijn, de vlaggen van Ja pan en zijn bondgenooten of van neutrale landen te voeren, alsmede schepen, welker eigenaars Japan vijandig gezind zijn, en tenslotte schepen, die de vijandelijke lan den dienen of landen, die Japan vijandig gezind zijn, zullen in beslag genomen wor den, indien zij of hun ladingen bestemd zijn voor havens binnen de blokkade-zones. 3. De lijst van de contrabande wordt aan zienlijk uitgebreid. Bijna alle goederen, die voor de vijandelijke landen als noodzake lijk of wenschelijk kunnen worden be schouwd, vallen voortaan onder deze cate gorie. 4. De kring van personen, die aan boord van neutrale schepen als krijgsgevangenen kunnen worden gearresteerd, wordt aan zienlijk uitgebreid. 5. Het verzenden en ontvangen van draadlooze mededeelingen binnen bepaalde gebieden wordt verboden. 6. Voor vaartuigen, die onder bescherming van vijandelijke vliegtuigen varen, volgen bijzondere bepalingen. 7. De behandeling van passagiers aan boord van opgebrachte schepen krijgt een bijzondere regeling. 8. De opgebrachte schepen kunnen naar controle-havens of naar elders ter controle gebracht worden. 9. De commandanten van Japansche oor logsschepen krijgen de volmacht, om over de behandeling der opgebrachte schepen naar eigen goeddunken te beslissen. 10. De chef van een Japansche boord- commando behoeft aan het schip, dat in beslag genomen of gecontroleerd wordt, den naam van zijn oorlogsbodem niet mede te deelen. De regeering-heeft er nadruk opgelegd, dat de Japansche marine altijd bereid is de regels van het volkenrecht in acht te nemen, maar tot de uitvaardiging van de nieuwe bepalingen gedwongen is door het onwettige optreden van den vijand. IN EEN PAAR REGELS De strijd op de Philippijnen. Volgens een Reuterbericht heeft de Ja pansche bevelhebber op de Philippijnen, Yamasjita, de Amerikaansche strijdkrach ten uitgenoodigd zich over te geven. Japaniseering van Philippijnen. Ter versterking van de vriendschappelij ke betrekkingen tusschen Japan en de Philippijnen heeft het hoofd der voorloo- pige regeering bepaald, dat voortaan 11 Februari (stichting van Japan), 29 April 'verjaardag van den keizer) en 3 Novem ber (geboortedag van keizer Meidzji) ooa op de Philippijnen als nationale feestda gen gelden. Britsche duikboot verloren. De Engelsche admiraliteit heeft medege deeld, dat de duikboot P. 38 over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. Vier Amerikaansche schepen getorpedeerd. Te Washington is de torpedeering Van drie groote Amerikaansche koopvaarders en een kleinere vrachtboot uit Honduras bij de Atlantische kust bekend gemaakt. Amerikaansche kanonneerboot vernietigd. Het Amerikaansche departement van marine heeft het verlies van de kanonneer boot „Asheville" ten Zuiden van Java als gevolg van vijandelijk optreden bekend ge maakt. Venezuela legt beslag. De regeering van Venezuela heeft beslag gelegd op zeven schepen der Asmogendhe- den, die in de haven van Caracas lage ge ïnterneerd. Aanslag op Nahas Pasja. Op den Egyptischen minister-president Nahas Pasja heeft Vrijdag een student een revolveraanslag gepleegd. De kogel drong in de kleeren van den premier, zonder hem te dooden. Sir Seymour verongelukt. Zaterdagochtend werd op het spoor niet ver van het Victoria-station te Londen het verminkte lijk gevonden van sir Seymour Fortescue, eens speciaal hofmeester van den Britschen koning. Men gelooft, dat sir Sey mour, die 86 jaar oud was, uit een trein is gevallen. Cripps in Karatsji aangekomen. Naar de Britsche berichtendienst in een extrabericht mededeelt, is sir Stafford Cripps met zijn gezelschap in Karatsji aan gekomen. BINNENLAND HET KARAKTER VAN ONS VOLK. Rede van prof. Van Genechten te Berlijn. In de groote voordrachtszaal van het Rijksminsterie van Arbeid, te Berlijn, is Vrijdag op uitnoodiging van den Rijksmi nister van Arbeid, Franz Seldte, in samen werking met de Deutsch-Niederlaendische Gesellschaft, een cultureele bijeenkomst gehouden, waaraan behalve verschillende autoriteiten van staat en partij en van de Nederlandsche Nationaal-Socialistische Be weging in Duitschland, vele honderden ge- noodigden deelnamen. Het hoogtepunt van den avond vormde een voordracht van prof. dr. van Genech ten, procureur-generaal te Den Haag over „Die geistige Lage in den Niederlanden". Spreker ging uit van het jaar 1648, dat met de beëindiging van den tachtig- en den dertigjarigen oorlog, de onafhankelijkheid van Nederland bracht. Onafhankelijk niet alleen van Spanje, doch ook van het Duit sche rijk. Spreker schetste Nederland als grens land van het germanendom, dat de andere volkeren vooruit was en wees op het ver schil tusschen zee- en landgermanen. Het karakter van eerstgenoemde wordt geheel door het water bepaald. Zeker dui zenden en nog eens duizenden Nederiand- sche boeren vestigden zich in het Oosten tot Zevenburgen toe, maar het karakter en de geschiedenis van Nederland wordt be paald door visscherij en handel, water bouwwerken en Oostinjevaart. Nederland was toentertijd ook het sterkste Germaan- sche volk. Het voerde zijn strijd tegen Spanje en later tegen de Engelschen geheel alleen, zonder hulp van het Duitsche rijk. De Duitsche vorsten hadden genoeg met hun eigen belangen te doen. Juist die zee- handél en wel in oorlogstijd maakte Ne derland groot Het toont den ondernemingszin, de dap perheid, het organisatievermogen, den koopmansgeest der Nederlanders, die te vens bouwers in grooten stijl waren in hun koloniën Nederland heeft zijn taak naar behooren vervuld; het heeft zich niet bezondigd aan de ze"lfvernietiging, waaraan andere Ger- maansche volkeren zich toentertijd schuldig maakten, het had wel een ander Ger- maansch volk, het Engelsche, bestreden, maar dat was nog voor de vrijheid van de zee, niet alleen in ons eigen belang, doch in het belang van gansch Europa. Daarbij heeft het zijn roem als krijgsvolk geves tigd, het bracht den grootsten zeeheld voort, dien eenig land kan aanwijzen, na melijk Michiel de Ruyter. Ook wees spre ker op het genie van Grotius en diens werk „Mare Librum" In onze koloniale politiek hebben wij de oude Noor'sche traditie voortgezet en aan een groot deel van de wereld een Ger- maansche leiding gegeven, terwijl wij als medeheerschers van de wereld en als een der rijkste volkeren ons eigen karakter niet hebben verloren. Ons volk werd later zelf genoegzaam, maar bedorven werd het nooit. Het was eenvoudig en stond dicht bij de natuur. Ons volk ten slotte had zooveel gevoel voor de reinheid van zijn bloed, dat er van een vermenging met den Jood practisch geen sprake was Ook vestigde spreker in zijn karakteri seering van ons volk de aandacht op den drang, om de natuur te veredelen, om de natuur te cultiveeren. Zware industrie vindt men bij ons weinig, maar veredelings- en verfijningsindustrie des te meer. Na ten slotte gesproken te hebben over de onmiddellijke oorzaken van den jong- sten oorlog, bracht prof Van Genechten zijn meening naar voren, over den bouw van het toekomstige Europa. De spreker, die door Rijksminister Seld te persoonlijk aan de vergadering was voor gesteld en ingeleid, oogstte warm applaus. De voordracht was omraamd door een uitvoering van het Zepparoni-kwartet uit Den Haag en de uitvoering van eenige lie deren door Hans Wocke van het Deutsche Opernhaus in Berlijn Als merkwaardigheid zij hierbij vermeld dat een der door den zanger voorgedragen liederen een tekst had van Rijksminister Franz Seldte. EEN REDE OVER HET WEZEN EN DE GEDACHTE DER S.S. In een Zondag te Hilversum gehouden bijeenkomst van de Standaard 3 der Ne derlandsche S.S. heeft de voorman dezer S.S., Feldmeijer, voor een groot gehoor ge sproken. Spr. wees op de fouten van het oude stelsel. Men had vergeten, dat het leven een geschenk is, dat men moet bewijzen te verdienen. Men bouwde paleizen voor zieken en krankzinnigen, maar het goede bloed der arbeiders en kleine boeren kre- peerde; de geleerden schreven boeken vol over het bestaansrecht der kleine naties, maar men vergat, dat een volk alleen kan bestaan bij de gratie van een jong, sterk geslacht, dat bereid is zich in te zetten, als dat volk wordt bedreigd. Het is de grootheid van dezen tijd, dat wij de wetten van het bloed ten volle aan vaarden als grondslag voor de toekomst. Er schuilt slechts één gevaar, namelijk dat in de breede massa van het volk, vooral in tijden van vrede de ernstige consequenties van het nationaal-socialisme verwateren. Daarom zijn twee dingen noodzakelijk om het te laten voortbestaan, namelijk een streng doorgevoerd leidersbeginsel en een ordegemeenschap als een garantie, dat deze wereldbeschouwing onverflauwd blijft voortleven. Deze ordegemeenschap, hoed ster der rassengedachte en der Groot-Ger- maansche volksverbondenheid, is de S.S. De Nederlandsche S.S. is weliswaar in aantal nog erg klein, maar zij ontwikkelt zich positief en spr .vindt in dit kleine aantal de beste waarborg voor de toe komst. Nu zijn het, aldus spr., de Germaansche volkeren, die zich aaneenbinden tegen de dreiging van internationale grootmachten, namelijk ten eerste het internationaal grootkapitaal, ten tweede het bolsjewisme, in clusief vrijmetselarij en jodendom, ten derde het politieke christendom. Deze groot-Germaansche gedachte wordt door de S.S. als een orde-gemeenschap te mid den der andere volksgenooten uitgedragen. Zij vormt de stoottroep en de voorhoede der nationaal-socialistische wereldbeschou wing en daarom ook moet de S.S. vaak dingen zeggen of doen, die zelfs in natio naal-socialistische kringen als ver gaand worden beschouwd. DUITSCHE JONGENS EN MEISJES INGELIJFD BIJ HTTLERJUGEND EN B.D.M. Elk jaar omstreeks dezen tijd worden de Duitsche jongens en meisjes in het ge- heele Rijk, die den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, plechtig in de Hitlerju- gend en den Bund Deutscher Madel opge nomen. Zondagmorgen had in den Stads schouwburg te Utrecht een dergelijke in stallatie plaats van de kinderen uit Utrecht, den Haag, Rotterdam, Arnhem en Tilburg. In enkele andere plaatsen ge schiedde dit evenzoo. De bijeenkomst te Utrecht, waarin ook een dochtertje van den Rijkscommissaris in de gelederen van den B.D.M. werd op genomen, werd bijgewoond door den Rijks commissaris en diens echtgenoote, dr. Lin- denberger, leider der Duitsche Jeugdorga nisatie in Nederland, Beauftragte Sommer, vertegenwoordiger der N.S.D.A.P. en der Duitsche vrouwenorganisatie, den heer En- gelbrecht, commissaris der provincie, en den secretaris en het hoofd der afdeeling algemeene zaken der N.$.B. De Kreisleiter der N.S.D.A.P., prof. dr. O. Nieschulz, sprak de installatierede uit. Een der knapen zegde namens allen de gelofte op, welke als volgt luidde: Ik be loof te allen tijde in de Hitlerjugend mijn plicht te doen in liefde en trouw aan den Führer en aan onze vlag. OPENING NEDERLANDSCHE KUNSTHUIS TE AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is het Nederlandsche Kunsthuis aan het Rokin te Amsterdam geopend, welke plechtigheid door een aantal autoriteiten werd bijgewoond. De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, en de leider van het Nederlandsche Kunsthuis, de heer J. A. M. van Anrooy, hielden redevoerin gen. Na de redevoeringen bezichtigden de ge- noodigden de tentoongestelde werken, waartoe o.m. behooren schilderijen van Van der Velde wt Laren en etsen van Nijs, Nachenius en Koekkoek. MODESCHOUW. Ik ben verleden week naar een mo deshow geweest. Modeschouw zeggen wij tegenwoordig. Waarom zouden wij ook onze eigen Nederlandsche taal niet gebruiken? Maar ik heb daar iets bij zonders gezien. Er kwam een dame binnen in een, naar men zeide, vol maakt middagtoilet en een cape gol vend en wuivend vanaf haar tengere schouders. Tot zoover was dat alle maal heel normaal voor een mode- schouw. Maar nadat zij enkele gra- cieuse passen had gedaan, ontdeed zij zich van haar cape, wikkelde deze als een rok om haar slanke leden en veranderde aldus haar middagkleed in een avondtoilet. Dames schijnen dat te kunnen doen, maar intusschen bedacht ik, als eeni ge man in dat vrouwelijke gezelschap: wat let onze kleermaker om hetzelf de te doen. Waarom zouden vrouwen dat wel mogen doen en wij niet? Wat de dames doen uit een oogpunt van schoonheid (wij, mannen, hebben daar zooveel hulpmiddelen niet voor noo- dig) zouden wij toch minstens met evenveel recht kunnen doen uit het oogpunt van gezondheid of van prac tisch belang. Dus mannen, op! Laat ons ook een modeschouw houden. Wij zullen dan laten zien hoe men op tochtige hoe ken van een pantalon op eenvoudige wijze een bouffante kan maken en hoe men een vest kan verdraaien tot hoofd deksel. Voor dames, die van een oude parapluie nog een schoolbroek weten te maken moet dat toch een verheu ging des harten zijn. HET POLITIEK WEEKPRAATJE VAN MAX BLOKZIJL Het politiek weekpraatje, dat Max Blok zijl hedenavond van 19.15—19.30 voor den zender Hilversum II zal houden is getiteld: „We worden pro-Nederlandsch". BEKENDMAKING. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Een Nederlander heeft, opgehitst door het gestook van de Engelsche ra dio, in de maanden Maart en April 1941 verscheidene tegen de bezettingsover heid gerichte daden van geweld ge pleegd, die thans zijn opgehelderd. Hij heeft zich, gebruik makend van de verduistering, schuldig gemaakt aan aanslagen op treinen en brandstichtin gen. Hij werd door het Duitsche Ober- gericht wegens overtreding van par. 2 van de „Volksschaedlingsverordnung" (misdrijven met gebruikmaking van de tot afweer van het luchtgevaar getrof fen maatregelen), ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHER. Clandestien schapen geslacht. D. Klein te Leiden had zich bezig ge houden met het clandestien slachten van schapen, voor welke verboden bezigheid hij zich voor den economischen rechter had te verantwoorden. Hij bleek niet aanwe zig te zijn, hetgeen voor den Officier geen bezwaar was om tegen hem zes maanden gevangenisstraf te eischen. De economische rechter veroordeelde hem tot deze straf en beval zün onmiddellijke gevangenneming. Juist was dit vonnis geveld of verdachte vefvscheen alleen maar om toen te verne men dat hy zes maanden had gekregen. Tarwe gekocht. C. v. d. Eerg uit Leiden had in de Haarlemmermeer 35 kg tarwe gekocht en was, toen hij er mee onderweg was, aan gehouden. Hij had het van een onbekende gekocht, volgens zijn zeggen. Het slot was, dat hij zijn tarwe kwijt is, want deze werd verbeurd verklaard, terwijl hij tevens een geldboete zal moeten betalen van 20 sub. 20 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. J. N. uit Leiden stelde het nogal on schuldig voor hetgeen hij gedaan had, n.l. het wegnemen van een partijtje hout. Hij vond het niet zoo bijster erg. want hij had geen kolen en had warmte noodig. De Of- f cier vond, dat als een ieder, die geen ko len had, hout ging stelen er nergens meer een boom zou overblijven. De eisch werd dan ook twee weken gevangenisstraf. Het vonnis werd acht dagen. Winkeldiefstallen. Een 20-jarig meisje uit Leiden had bij V. en D. eenige armbanden en een broche gestolen. Zij was voor de verleiding be zweken vertelde zij, hetgeen de Officier nogal raar vond, want zij had liefst maar zeven armbanden weggenomen. Als het nu nog één armband geweest was, dan zou men zoo iets kunnen gelooven. Hier werd de eisch een week gevangenisstraf en het vonnis een geldboete van f 40 subs. 40 d. Een jongeman uit Leiden had in een winkel drie fleschjes eau de cologne weg genomen. Ook hij kreeg een geldboete van 40 subs. 40 dagen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1