HEICO ATA-iMi-SIL ZATERDAG 21 MAART 1942 DE LEIDSCKE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Hoofdredacteur: TH. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.53 Zaterdagavond. Zon op 7.39 Zondagochtend. Zon onder 7.55 Zondagavond. Zon op 7.36 Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 21 Maart: De maan komt Zaterdagmor gen om 9.53 uur op en gaat Zondagnacht om 0.49 uur onder. 22 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 10.24 uur op en gaat Maandagnacht om 1.47 uur onder. 23 Maart: De maan komt Maandagvoor middag om 11 uur op en gaat Dinsdag nacht om 2.43 uur onder. 24 Maart: De maan komt Dinsdagvoor middag om 11.41 uur op en gaat Woens dagnacht om 3.33 uur onder. (Eerste kwartier). 25 Maart: De maan komt Woensdagmid dag om 12.26 uur op en gaat Donderdag nacht om 4.18 uur onder. 26 Maart: De Maan komt Donderdag middag om 1.20 op en gaat Vrijdagnacht om 4.58 onder. 27 Maart: De Maan komt Vrijdagmiddag om 2.20 op en gaat Zaterdagmorgen om 5.34 onder. Materiaalbesparing een algemeen belang ALLE BEDRIJFSMOGELIJKHEDEN MOETEN WORDEN AANGEWEND Zooals dezer dagen is bekend gemaakt, zijn eenige honderden fabrieken van de Nederlandsche industrie en alle voor het verbruik van materiaal en grondstoffen verantwoordelijke Nederlandsche instanties tot samenwerking onder Duitsche leiding opgeroepen om te komen tot een intensieve besparing op materialen. De rijkscommis saris heeft een materiaalbesparingscommis- sie in het leven geroepen en een commis saris benoemd. In het kader van deze actie heeft gister middag in het gebouw Kneuterdijk 20 een bijeenkomst plaats gehad van deze instan ties met de in de fabrieken benoemde ge volmachtigden inzake materiaalverbruik. Nadat de heer Feibig, gevolmachtigde van den minister voor bewapening en mu- nitiefabricage, de aanwezigen had welkom geheeten, schetste de gevolmachtigde voor materiaalbesparing prof. dr. Garbotz uit Berlijn op welke wijze het streven naar materiaalbespraring zich in het Duitsche rijk heeft ontwikkeld. Spreker besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de Nederlandsche inge nieurs, wier medewerking voor dit doel thans wordt gevraagd, zich op hun gebied evenzeer pioniers voor de gemeenschapsge dachte in Europa zouden betoonen, als hun collega's, die in de vereeniging voor Duit sche ingenieurs destijds het initiatief heb ben genomen. Hierna zette de materiaalcommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ir. Schmitz uiteen wat van de gevolmachtig den in de fabrieken ten deze wordt ver wacht. Hij wees er op, dat de hun verstrekte opgave een Europeesche is. Haar beteeke- nis reikt tot ver over de grenzen. In twee honderd bedrijven zijn thans gevolmachtig den aangesteld. Zij zijn verplicht de richt lijnen op te volgen. De gevolmachtigden zullen vertrouwensmannen in het bedrijf om zich moeten verzamelen, leiding moe ten geven en controle oefenen. De gevolmachtigden zullen kunnen reke nen op de noodige voorlichting en de me dewerking der rijksbureaux en bedrijfs organisaties. Ter uitwisseling der ervarin gen zullen in begin April in verscheidene plaatsen bijeenkomsten wofden georgani seerd. In zijn slotwoord wees Direktor Fiebig er op, dat met deze opdracht aan het Ne derlandsche bedrijfsleven niet louter vol daan wordt aan Duitsche belangen^ Integen deel, wat thans gevraagd wordt is in het belang van Nederland en van den Neder- landschen arbeider. Deze eischen spruiten niet voort uit een noodtoestand in Duitsch- land, maar uit de behoeften van het con tinent en van een Nederland-zonder-Indië in het bijzonder. Hierna bespraken de gevolmachtigden met den commissaris het werkschema voor de komende maanden. WAAR SNEEUWSTORMEN WOEDEN. Daar staat een soldaat op wacht. Een strijder van het nieuwe Europa, een land genoot. Gespannen tuurt hij in de verte, want hij weet dat ieder oogenblik de vijand kan aanvallen. En gedurende deze moeilijke uren op zijn gevaarlijken post gaan zijn gedachten naar het vaderland, vandaag meer dan ooit, omdat hij van daagjarig is. Landgenoot, laten wij er voor zorgen, dat deze soldaat als hij straks afgelost is, bij zijn terugkomst in de stelling of on derkomen het bewijs vindt, dat wij zijn verjaardag niet vergeten zijn. Hem en allen strijders in het Oosten willen wij dit bewijs leveren in den vorm van een verjaardagspakket, gereed ge maakt en verzonden door het verzorgings fonds - Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's-Gravenhage. U doet toch mee? Het giro nummer van dit fonds is: 4 3 210 0. fc'ij et etê? steeds, num... Ook over ons kunt U niet meer zóó overvloedig beschikken als vroeger. Vergeet niet, dat wij tegenwoordig nog veel méér moeten doen, nu onze oudste zuster Perstl tijdelijk niet kan meehelpen. Bovendien zijn er steeds méér mensahen, die van onze diensten gebruik willen maken. Wees dus zuinig met ons. Wij zijn er nog steeds, maar... de fabriek regelt het zóó, dat we iedereen zooveel mogelijk in gelijke mate bedienen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK, De meest uiteenloopende voorwerpen gestolen. De 49-jarige landarbeider A. van L. uit Leiden, had te Voorschoten, waar hij werkte, de meest uiteenloopende artikelen geroofd, die bestonden uit twee paar schoenen, negen kippen en een haan, plan ken, eenden en een fiets. Hij bekende dit alles en op een vraag van den' president, waarom hy zoo aan het stelen gegaan was, antwoordde hij, dat hij te weinig verdiende bij den boer bij wien hy werkte. De eisch werd een jaar gevangenisstraf. Deze eisch drong blijkbaar niet tot den verdachte door, want hij vroeg een geld boete en dan nog een kleine geldboete. Uitspraak over 14 dagen. Ladelichter staat terecht. P. F., thans gedetineerd, had twee zeer brutale diefstallen gepleegd te Voor schoten. Hij was in den winkel bij v. d. Nieuwendijk gekomen, met het smoesje, of men een rijksdaalder voor hem kon wisselen. Toen men even niet oplette, had hy uit de winkellade ƒ17 gestolen. Dit zelfde had hij eenige dagen later nogmaals gedaan, thans bij mej. Dijkman-Heykoop. Hier was de buit vijf distributiebonboek jes geweest. Verdachte, die reeds een straf uitzit van een jaar en drie maanden, hoorde thans opnieuw een jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak over 14 dagen. Het klonk erg ongelooflijk. De koopman A. den H. zou voor den koopman J. K. uit Leiden een aantal coupons stoffen verkoopen en het geld, daarvoor ontvangen, afdragen, K. zag evenwel geen geld en ook zijn lappen stof niet meer. Deze had verdachte, volgens zijn zeggen, uit het raampje van den trein gegooid, toen hij dacht, dat er controle gehouden zou worden. De Officier geloofde zulks niet, en nam aan, dat verdachte alles had verduisterd. Eisch vier maanden gevange nisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Te bang om risico te loopen. J. D. S., thans gedetineerd, had in den lande een groot aantal fietsen gestolen. In October en November had Leiden de „eer" genoten als operatiegebied te fun- geeren. Verdachte, die thans twee jaar gevan genisstraf uitzit, voor dergelijke feiten in andere arrondissementen gepleegd, hoor de er thans een jaar gevangenisstraf bjj eischen. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De visite. Bij de familie J. te Leiden had zich een kleine veldslag in huis afgespeeld. Mama was jarig en diverse kinderen, kleinkinderen, schoonzoons en schoon dochters, zwagers etc. hadden zich opge maakt om den verjaardag van mama, resp. schoonmama te vieren. Er kwamen alras eenige donderkopjes opzetten, toen een der aanwezige dames het noodig oordeelde, Pietje van een der schoonzusters, letter lijk en figuurlijk op zijn vingers te tikken. Waarom zij zulks deed, informeerde de wettige mama van Pietje. „Omdat hij met zijn klauwen overal aan zit", was het antwoord. Nou daar was herrie over ontstaan. Het oordeel der mannen-broeders werd inge roepen, maar deze zeiden alsnog, dat de wijven hunne „gebben" dicht moesten houden. En dat deden de eigenaressen van de „gebben" nu juist niet, zoodat het ster ke geslacht daadwerkelijk aan het debat ging deelnemen. Ook hier was het kamp in pro en contra gesplitst, zoodat het een janboel werd. Er werd gegooid en er wer den klappen uitgedeeld De vader van Pietje had een dusdanigen bult op zijn hoofd, dat zijn hoed hem vermoedelijk niet meer paste. Een van de strijdenden moest terecht staan, van de anderen was er niets meer te bewijzen. Van hem eohter wel, omdat vriend en vijand het er over eens waren, dat hij oneerlijk had geyochten, door niet zijn handen, maar een pook te gebruiken. De Officier vond, dat eigenlijk allen min of meer schuldig waren. Het pookgezwaai van verdachte staat evenwel vast. Omdat allen zoo ongeveer mee hadden gedaan, werd volstaan met een eisch van tien gul den. VADER STAK HAAST EEN MAN DOOD. Omdat zijn zoontje een draal om de ooren kreeg. Half Januari reed die chauffeur M. L. W. met een vrachtauto door Anna Paulowna, waar hij een boodschap had te doen bij een boer. Hij liet den wagen met draai enden motor even staan. Toen hij terug kwam merkte hij, dat de motor, die door gas uit een generator werd gedreven, stil was blij ven staain. Twee jongetjes van omstreeks tien jaar, die er bij stonden te kijken, zond hij uit overwegingen van veiligheid weg. Een der knapen ging, maar de amder was ongehoorzaam en bleef staan, hoewel de chauffeur hem nogmaals waarschuw de. Toen gaf de man dien joaigen een tik om de ooren, reden voor den knaap, om hard huilend naar huis te loopen. De chauffeur besteedde verder zyn aandacht aan zijn auto, waaraan iets gerepareerd moest worden om hem weer op gang te krijgen. Toen hij gebukt over zijn werk stond, voelde hij plotseling een stomp in den rug en toen hij opkeek zag hij een man, die hem toebrulde: „Je moet van mijn jongen afblijven". Vervolgens gaf de man, die een mes in de hand had, hem een steek in de pols. De aanvaller verdween daar op weer en de chauffeur voelde dat de plek op zijn rug, waar hij een stomp had gekregen, warm werd. Hy liep naar de boerderij, waar men hem de pols af bond en waar bleek, dat hij in den rug was gestoken. Het slaohtoffer van den laffen aanval bleek zoo diep in den rug gestoken te zijn, dat een long was geraakt, terwijl door de steek in de pols een slagader was doorgesneden. De diader van den aanval was de te An na Paulowna wonende 35-jarige grond werker P. K., die de vader was van het door W. geslagen jongetje. De man was tot zijn daad gekomen uit drift over de draai om de ooren, die zijn zoontje van W. had gekregen. Beschuldigd van poging tot doodslag, stond K. voor de Alkmaarsche rechtbank terecht. De arts J. Veen, verklaarde als getuige-deskundige, dat de beide wonden moesten worden beschouwd als zwaar li chamelijk letoel en elk voor zioh levens gevaarlijk waren. Verdachte zei niet meer te weten, wat zijn gedachten en bedoelingen op het oogenblik van zijn daad waren. Hij was driftig het huis uitgeloopen, onderwijl een scherp mes uit zijn zak halend, dat hij opende en waarmee hij stak. De president, mr. baron van Tuyl van SerooSkerken, merkte op, dat verdachte een driftig man was. „Bent u niet erg vlug met het mes?" vroeg hij. Verdachte zei van niet. Hij had nog nooit iets met de politie te maken gehad. De president frisohte het geheugen van verdachte op door iets voor te lezen om trent een geval, dat soortgelijk was aan het onderhavige, waarbij verdachte ech ter niet verder gekomen was dan tot een dreigement. De officier eischte twee jaar gevangenis straf. Vonnis over 8 dagen. STADSNIEUWS UITZENDING VAN KINDEREN NAAR DUITSCHLAND DOOR DEN NEDERL. VOLKSDIENST. Naar wij vernemen organiseert de Ne derlandsche olksdienst binnenkort we der twee transporten kinderen naar Duitschland. Het is bedoeling dat de kinderen aldaar wat zullen aansterken. Het eerste transport zal uit kinderen be staan van 6 tot 14 jaar. Deze jongens en meisjes gaan naar tehuizen. De deelne mers van deze groep mogen geen kwalen hebben. Dit transport is vooral bestemd voor hen, die gedurende een zekere perio de een systematische verzorging noodig hebben. De uitzending duurt plun. 6 we ken. Het tweede transport zal bestaan uit jon gens van 615 en meisjes van 613 ja.ar. Deze kinderen moeten geestelijk en licha melijk gezond zijn en een vacantie noodig hebben. Zij worden op het platteland on dergebracht bij personen, die als pleeg ouders optreden. Aan de uitzending zijn geen kosten ver bonden. Voor deelneming aan deze uitzending kan men zich vervoegen bij het plaatselijk Bu- ïeau Leiden van den Nederl. Volksdienst, Stadhuis, Kamer 27. BLINDE HOOGLEERAAR De vorige week is in Leiden tot bijzonder hoogleeraar benoemd dr. E. Greven te Wassenaar. „Bijzonder!' is dit hoogleeraar- schap, omdat het uitgaat van een Stichting. Nog meer bijzonder is het, omdat deze hoogleeraar blind is, aldus meldt de „Limb. Koerier". Als student in de medicijnen, vlak voor zijn arts-examen, verloor hij het licht in zijn oogen, maar hij liet zich daar door niet terneerslaan en wijdde zich aan de studie der philosophie. Er werd een heele organisatie van voorlezers en -leze^ ressen in elkaar gezet, die afwisselend den blinden student datgene voorlazen, wat hij voor zijn studie noodig had. Hij vond zelf een methode uit, waardoor hij op de colleges dictaten ontwierp, welke anderen voor hem uitwerkten en door her haald voorlezen hem in het geheugen prent ten. In ruim vier jaar kwam hy zoo klaar met een proefschrift, waarmee hij den doctorstitel verwierf. Sindsdien heeft hij vele reizen gemaakt en op tal van we tenschappelijke congressen gesproken. Zulk een leven van doortastende ener gie, welke zich ook door de zware ramp der blindheid niet liet ontmoedigen, is wel een treffend voorbeeld van wat geestkracht vermag. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van Notaris J. C. van Ebk alhier. Werkplaats met afz. bovenwoning Hoogewoerd 119 in bod: 4000,kooper de heer C. de Graaf q.q. te Voorschoten voor 400. In de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de ak ten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt N IV, N V, Nh, Nj, Nk, Nu, Nw en Nz, zoomede voor de getuigschriften bedoeld in artikel 33, eerste lid, van de Nijverheidsonderwijswet, behoorende bij deze akten, is benoemd ting houden te 's-Gravenhage, is benoemd tot lid de heer ir. J A. Meylink, alhier. HET LEIDSCH JAARBOEKJE Het .Leidsch Jaarboekje" zal ieder, die het in zijn bezit heeft, niet lang ongelezen laten. Natuurlijk zullen velen het niet lezen van a tot z, maar onmiddellijk, na een vluchtig doorbladeren, zal ieder er meer dere artikelen in vinden, die hem zeer in teresseeren. Zoo was het in voorgaande jaren. En zeer speciaal kan dit ook worden gezegd van de heden verschenen 34ste uitgave, het Jaarboekje 1942. De vereeniging „Oud Leiden", die het Jaarboekje uitgeeft, opent met een verslag over het jaar 1941, waarin het iederen Lei- denaar en Rijnlander sympathieke streven en werken van de vereeniging in het achter ons liggende jaar in sprekende feiten wordt medegedeeld. Na een „Korte kroniek van Leiden en Rijnland (1941)", en een „In memoriam", gewijd aan een zevental in het vorig jaar overleden persoonlijkheden, volgen de met veel plaatwerk geïllustreerde arti kelen. Velen zullen met heel veel belangstelling kennis nemen van het artikel over de com muniebanken in de katholieke kerken te Oegstgeest en te Warmond, door H. J. Jes se Sr.; over het Sint Annahofje te Leiden, door mej. P. A. Ie Poole. Een interessante bijdrage, van heel anderen aard, is die van den heer Bicker Caarten over den eersten Nederlandschen luchtreiziger, Abraham Hopman (een Leidenaar). De genoemde zijn echter zeker niet de eenige lezenswaardige en belangwekkende artikelen. Hier volgen de titels van het an dere „Mengelwerk": De studietijd van Sa muel Bacher, door dr. A. Scholte; Sions- hof, door mej. F. A. Ie Poole; Een Leidsch behanger-stoffeerder als zaakgelastigde van Scandinavië, door W. J. J. C. Bijleveld; Iets over de restauratie van de Dorpskerk te Wassenaar, door dr. H. J. Honders; De naam „Huis ter Lucht", door A. Bicker Caar ten; Een familiecorrespondentie van om streeks 1600, door mr. R. van Roven; Het Corpus Wedde, door W. J. J. C. Éijleveld; Vijf en tachtig jaren „uiterlijke welspre kendheid" door H. de Wilde; Leidsch idioom, door W. J. J. C. Bijleveld; Hoe Lei den zijn carillon herkreeg, door F. G. Ro sier; Spel en vermaak in het oude Holland, door J. A. Brongers; De Leidsche monu menten, door A. Bicker Caarten; Lijst van werken, betrekking hebbend op Leiden en Omgeving (1941). HOOFDAGENT J. DE BOER. Op Maart hoopt de heer J. de Boer, hoofd agent bij de recher che hier ter stede, zijn zilveren amibts- juibileum in politie dienst te herdenken. De heer de Boer was aanvankelijk eenige maanden bij Familie-portret, de politie te Hoorn werkzaam, doch werd met ingang van 1 October 1917 bij de po litie hier ter stede benoemd. A..S. Dinsdagmiddag te half drie zal de jubilaris in de tiheoriezaal van het politie bureau worden gehuldigd. KATHOLIEKE BOND VOOR HET GEZIN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De katholieke bond voor het gezin, de nieuwe naam voor den ouden R.K. Bond voor groote gezinnen heeft een centraal- bureau gesticht, kortweg genoemd „Ce- buva". „Cebuva" wil zich belasten met het ver strekken van goede, degelijke, betrouw bare, katholieke adressen van particulie ren, jeugdherbergen, kampeergelegenhe- dien, hotels, pensions, Zuster- en Broeder huizen waar onze leden en/of hunne kin deren tijdens hun vacantie kunnen vertoe ven of logeeren, tegen, mogelijk geredu ceerde, tarieven. Maar niet alleen voor vacantiedoelein- dien. Want het geheele jaar door reizen en trekken menschen, vooral jonge menschen en zullen goede adressen een nuttig effect kunnen hebben. Het ligt in de bedoeling deze adressen, voorloopig althans, kosteloos te verstrek ken aan de leden van onzen bond. Niet- ledien zullen een klein bedrag moeten be talen. De vacantieadressen worden kosteloos ingeschreven, onder -beding, dat men lid is van onzen Bond of deze steunt met een donatie. Wy vragen uwe medewerking onder het parool „Geeft adressen". Het mogen ook adressen zijn van elders, als u dleze toe vallig kent. Onze Bond telt meer dan 20.000 ouder paren met ruim 140.000 kinderen. Er is dus alle reden om uwe medewerking aan „Ce buva" te verleenen. Geeft dit nieuws door aan uwe bekenden. Zij zullen er zeker be lang in stellen. Opgaven in te zenden aan het secreta riaat der afdeeling: Heerensingel 2A. Aan de universiteit te Pretoria is geslaagd voor het doctoraal-examen in de economie de heer H. P. van Aggelen. Bioscopen Trianon. EENS OP EEN NACHT. „Een film met dolle verwikkelingen", zoo werd deze rolprent aangekondigd en inderdaad kan men smakelijk lachen om de situaties, welke in dit verhaal op het witte doek worden gebracht. Een per soonsverwisseling ligt eraan ten grondslag en deze brengt heel wat ingewikkelde moeilijkheden me zich mede. Lili Murati, Lucie English en Karl Ludwig Diehl spe len de hoofdrollen op voortreffelijke wijze en Theo Lingen zet aan het geheel nog meer luister bij door zijn on verbeterlijken humor, zijn kwinkslagen, zyn geheele op treden. Wat voor een pijnlijke situatie in deze film geldt is voor den toeschouwer een dood nuchter geval, waarom hartelijk kan worden gelachen. In het voorprogramma een zeldzame natuurfilm over de oerwouden van Brazi lië, en de gebruikelijke binnen- en buiten- landsche journaals, waarbij o.a. de schan delijke vliegeraanval op Parijs. M. Zonderop. Agenda Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag, Stoffers en Veldhuijzen. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Maart 20 uur tot Zaterdag 28 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Boek- wijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Ha ven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Luxor. POUA LE MERITE. „Pour le Merite" is de ridderorde, wel ke Frederik de Groote heeft ingesteld en welke wegens bijzondere krijgsdaden wordt verleend. In de film, welke deze week in Luxor draait, is het een jonge vliegerluitenant, die het kruis van ver dienste heeft gekregen bij ge'Legenheid van zyn 19e luchtoverwinning. Het verhaal speelt zich grootendeels af in den wereld oorlog 1914—-'18, toen het vliegen nog iets anders was dan tegenwoordig. De vliegerij stond toen nog in de kinderschoenen, maar desalniettemin werd er stevig ge vochten. Toen kwam de wapenstilstand en het voor Duitschland smadelijke einde van den oorlog. De oorlogsvliegers keerden naar hun vaderland terug, dat hun echter geen emplooi kon geven. In allerlei hun niet passende beroepen gingen zij ten on der. Maar langzamerhand begon de kracht om zich weer op te richten, te ontwaken, de boeien van Versailles werden geslaakt en de oorlogsvliegers, die zich in 't geheim toch waren blijven oefenen, kregen weer de beschikking over grommende motoren en sterke vleugels. Het is een film van kracht, behendig heid, durf en onoverwinbare heldenmoed, een lied van staal met het ronken der mo toren en het knetteren der machinegewe ren als begeleiding. In het voorprogramma krijgen we een internationaal cultuurfilmpje te zien van het bonte leven van vlinders en insecten op de zomersche weide. H. Geise. Lido. HARTSTOCHT. Tusschen graaf Hubert en zijn echtge- noote ligt een leeftijdsverschil van bijna één geslacht. De graaf is reeds een man op jaren, maar zijn vrouw win og graag wat van het leven genieten. Dat is de drijfveer tot huwelijksontrouw. De gravin zoekt af leiding- voor een vervelend leven bij den houtvester en deze ongewenschte toestand zou op een scheiding tusschen graaf en gravin zijn uitgeloopen, als niet tijdens een jachtpartij de graaf vermoord werd gevonden. Wie heeft de moord gepleegd? Voor de toeschouwers is het geen pro bleem zij wéten maar voor de recht bank is het niet zoo gemakkelijk om uit te pluizen uit welk geweer het schot kwam. Tot de deur van de rechtszaal wordt opengeworpen, een man naar bin nen rent en alles bekent. Olga Tsche- chowa speelt in dit boeiende verhaal de hoofdrol. L. Roozen. Casino. CONGO EXPRES. Een romantisch en spannend verhaal speelt zich af in de film Congo Express, waarin we de geschiedenis beleven van een meisje, wier verloofde in Afrika bij den luchtdienst werkt. Op zekeren dag ont vangt zij bericht, dat haar verloofde de verhouding verbroken heeft. Zij trekt daarop naar Afrika en maakt op haar reis kennis met een omstreeks veertig-jarigen nog ongehuwden man, die door deze ver schijning als 't ware betooverd is. Hij verliest haar echter uit het oog als zij den volgenden morgen plotseling verder gereisd is. Gaston, de verloofde jongeman, was een deserteur, wien zijn vliegbrevet ingetrokken was later blijkt, dat hij de schuld voor een ander op zich genomen heeft doch door zijn verloofde belooft hij zichzelf beterschap en het gaat voor loopig goed, totdat hij bemerkt, dat zijn meisje zich teveel met zijn vriend be moeit. Dat geschiedt inderdaad ook teveel, zelfs zoozeer, dat haar liefde overgaat van den een op den ander. Zij besluit evenwel beiden vaarwel te zeggen en naar Europa terug te keeren. Beide vrienden doen zon der dragen een gewaagde poging om het meisje te redden, wanneer zij is afgereisd in een trein, die op enkel spoor een ande ren trein tegemoet reist. De vriend tracht door middel van een valscherm uit een vliegmachine redding te brengen, doch dit mislukt, waarop Gaston,die het vliegtuig bestuurt, een gewaagde noodlanding doet, doch daarbij verongelukt. De vriend (Wil ly Birgel) en het meisje kunnen aldus bij elkaar blijven. F. Schneiders. Rex. '8 AVONDS OP DE HEIDE. Naar een ontwerp van Thea von Harbau is de roman ,,'s Avonds op de Heide" voor de film bewerkt en dit Tobis-product draait deze filmweek in het Rex-theater. Het is een onschuldig verhaal, dat reeds in vele toonaarden bezongen is en ons de geschiedenis brengt van een artist (Heinz Engelmann), die erfgenaam is geworden van een boerenhoeve. Deze wordt na den dood van den eigenaar bestuurd door een jong meisje (Magda Schneider), een flin ke dearn, die er evenwel niet toe kan ko men de vruchtbaarheid der landerijen zoo hoog op te voeren, dat de erop drukken de schuldenlast te niet kan worden ge daan. Als de artist-landheer na langen tijd eindelijk de hoeve bezoekt alvorens een reis naar Italië te ondernemen komt hij tot het inzicht, dat het op de hoeve zoo kwaad nog niet is en dat hij er goed aan zal doen zijn schouders mede onder het werk te zetten. Aldus geschiedt en hij slaagt erin gedeeltelijk althans de finan- cieele lasten te verminderen, maar er zijn heel wat moeilijkheden te overwinnen, al vorens hij de hoeve vry van schuld weet te makep en bezit te nemen van het meis je naar zijn hart. Zoo wel Magda Schneider als Heinz En gelmann geven een goede vertolking en dragen er toe bij een uurtje aangename verpoozing te verschaffen. Voortreffelijk spel, luchtige zang en vroolijke muziek, zietdaar de elementen, waarop bet geheel is opgebouwd. C. de Heiden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2