DUITSCHLAND Advertentiën KANTOOR LOTISICO DINSDAG 10 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 V Het groote gezin Het is wel algemeen bekend, dat van katholieke zijde al jaren-lang gestreden wordt voor de rechten en belangen van het groote gezin. En het is ook algemeen bekend, dat van liberale en sociaal-democratische en daar aan verwante zijde met deze door de ka tholieken, en aan hun zijde de Protes- tantsch-Christelijken, gevoerde actie werd gespot.. Hoe vaak werd de „kindertoeslag" op het loon gehoond met de schandelijk* kwalificatie: „fokpremie"! Wij juichen het daarom des te meer toe, dat in „Het Vaderland" van Zaterdagavond een redactioneel artikel werd geschreven over „Het groote gezin, de kweekplaats van gemeenschapszin". De schrijver constateert in bedoeld arti kel, dat er hulp van den Staat is gekomen, om den grooten gezinnen de hand boven het hoofd te houden. Hij noemt die verbe teringen en begint dan aldus: „In de eerste plaats een voelbare belas tingaftrek bij elk volgend kind. De groote gezinnen zijn tenzij het inkomen heel hoog ligt vrijwel belastingvrij. In de tweede plaats, voor de werkenden, een kin dertoeslag van het derde kind af; deze zal echter nog belangrijk hooger moeten wor den." Wie voor het groote gezin de materieele zorgen wil verlichten; wie in de lasten, die op het geheele volk drukken, een meer rechtvaardige en meer billijke verdeeling wil brengen, zoodat deze niet onevenredig zwaar voor rekening van de groote gezin nen komen hij vindt de katholieken aan zijn zijde èn voorop. De katholieken zullen zich bij hun strijd voor de rechten en belangen van het groo te gezin echter stellen op principieel stand punt. De waardeering van het groote gezin komt voort uit motieven van direct-gods- stigen aard en uit overwegingen van natuur lijke, niet direct-godsdienstige strekking. Maar ook deze laatste overwegingen heb ben ten slotte grondslag en einddoel in den dienst van God, zooals héél het leven in den Gods-dienst moet staan. Als wij zoo principieel het groote gezin waardeeren, dan is uitgesloten het gevaar voor onredelijke en onchristelijke basis en afmeting van die waardeering! M^a== =ai STADSNIEUWS R.K. HUISHOUDSCHOOL. Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VII (Leerares Huis houdkunde en Waschbehandeling) slaag den de dames: A. J. Th. M. Filbry, D. Huysmans en A. M. Waszink te Leiden; A. S. Zonneveld te Alphen a. d. Rijn. Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VIII (Leerares Koken en Voedingsleer) slaagden de da mes: P. J. A. Bakker en A. E. M. v. d. Brink te Haarlem; M. F. A. Fokke en F. D. J. v. d. Hoeven te Leiden; J. Voor- stegh Den Haag en W. Voskuilen Hilver sum. EXCURSIE GEM. SLACHTHUIS. Een 30-tal Mathesianen bezocht Zater dagmiddag j.l. het Gem. Slachthuis aan de Pasteurstraat alhier. In de keuringshal werd het gezelschap ontvangen en welkom geheeten door dr. Reitsma, directeur van het slachthuis, die vervolgens het woord gaf aan den hoofd opzichter, den heer v. Lienden. Aan de hand van een aantal teekenin- gen werd door den heer v. Lienden een uiteenzetting gegeven van de inrichting van het slachthuis, waarna ook de ver schillende koelinstallaties uitvoerig wer den besproken. Want meer dan men wel licht zou vermoeden speelt de koeltech niek een belangrijke rol in een inrichting als het slachthuis. Dit bleek ook wel dui delijk tijdens den rondgang, die door de diverse gebouwen werd gemaakt. Tijdens dezen rondgang werd de wer king der install '.es toegelicht door de heeren v. Lienden en Hoogteijling. Met veel interesse namen de excursis- ten van een en ander kennis, terwijl voor al de machinekamer in het middelpunt der belangstelling stond. Een demonstra tie van ijsbereiding was wel één der hoogtepunten van deze excursie, welke werd besloten met het bezichtigen van de koelcellen, waarin naast het vleescn thans ook wel fruit e.d. worden bewaard. Aan het einde van deze geslaagde ex cursie werd door den voorzitter, den heer J. Freeke, namens deelnemers en be stuur, een dankwoord gesproken tot dr. Reitsma en de heeren v. Lienden en Hoog teijling voor de ontvangst en de rondlei ding. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 7852. Sigarenmagazijn en Dameskapsalon 't Centrum, Sassenheim, Hoofdstraat 198, dameskapsalon en siga renwinkel. Wijz. uitgeoef. bedr.: de siga renwinkel is opgeheven. Wijz. handelsn. in: I. v. d. Voort-Ruigrok. Aloëln. 43 Wed. H. A. Ham-Bruin en fam., huishoudster, P. Huibertsh. 8 J. v. Brummelen, Rijnsb.weg. 101 F. Brus- see, grondwerker, Heerenstg. 8 F. H. Chrispijn en fam., behanger, Verdamstr. 28 C. Duzink, Pr. Frederikstr. 5a J. Eradus, landbouwerskn., Lopsenstr. 11a R. K. H. v. d. Feltz v. d. Sloot, Mariën- poelstr. la H. E. J. Graeves en fam., koopman in gal., K. Lijsbethstg. 4 W. C. Trip-Hoegee en fam., Pieterskerkch.stg. 15 S. G. v. d. Ing, dienstbode, Hooigr. 46 F. J G. Jansen, twijner, Potgieters laan 16 W. de Jongh en fam., winke lier, Gangetje 10 M. J. Karstens, hulp i. d. huish., Fruinln. 3 W. M. v. Kem pen, naaister, Oude Rijn 128 J. Kloot wijk, schoenmaker, Zijlsing. 29a C. G. Koek, dienstbode, Heerenstr. 2 A. B. J. M. Langemeijer, koopm. levensmidd., de L. de Kanterstr. 40 N. E. Maas en fam., boekhouder, R. en Schiek. 18 H. v. d. Meij, veehandelaar, Maredijk 67 W. Moraal en fam., tuinder, Zijlsingel 67 C. P. Noordermeer, kruideniersbed., Haar lemmer w. 42a J. Overbeek, Rijnsb.weg 155 J. Ph. v. Petegem en fam., tegelzet ter, Middelstegr. 26 C. C. Polder, ana- lyste, Mariënpoelstr. 19a W. Post, kan- toorbed., Cobetstr. 8 C. Smit-Profijt, R. en Schiek. 125 W. Roolbol en fam., los- werkman, Vliet 49 C. Schipper en fam., v. 't Hoffstr. 48 W. P. Schrier, dienst bode, Mare 104a Jhr. G. de Serière, Boerhaaveln. 49 J. v. Staveren, W. Ro- zenstr. 8a M. Steenbergen, handbrei ster, Gasstr. 72 J. Veenema, verpleeg ster, Rijnsb.weg 50 M. J. Verniers en fam., vertegenw., Rijnsb.weg 62a J. W. Verschoor, verpleegster, Rennsb.weg 144 F. E. Verzaal, dienstbode, Haarl.str. 291 H. Vlig en fam., kantoorbed., Rapenburg 110 C. J. v. d. Voort, fabr.arb., Mare dijk 92 N. Vos, werkster, Verdamstr. 28 A. Waasdorp en fam., Seringenstr. 38 A. P. v. d. Zwet, dienstbode, Rijnsb. weg 50. UIT LEIDEN VERTROKKEN: Th. J. v. Benten, Rotterdam, Abcoude straat 7a F. H. Berends, den Haag, L. v. Meerdervoort 31 E. M. Th. v. d. Berg, Sassenheim, Warmonderdam 29 P. A. E. Bertels, Utrecht, aan boord „de Horzel" M. A. Bloemendaal, Zutphen, Hobbema- kade 41 E. v. HuisBuys, Rotterdam, Hellevoetstr. 10b P. Bijl, Amsterdam, Hoofdweg 64 M. D. Caljouw en fam., Vlissingen, C. Buskenstr. 36 bv. F. C. H. Dabroek, Heemstede, Heerenw. 172 G. Dembert, Hoensbroek, Ridd Hoenstr. 185 G. B. W. Denzier en fam., Haarlem, Thom- sonlaan 79 B. Dominicus, den Haag, v. Boetselaerlaan 41 M. Dorenbos, Schin- nen, Sohinnerw. E 19a J. M. Evers, Voorburg, Westeinde 58a C. C. J. Fortuin Harmeien, Kalverstraat 13' P. F. v. d. Groep, Leiderdorp, Jaagpad 18 W. L. v. Griensven en fam., Oegstgeest, Rhijng.str. weg 52 S. Hettinga, Rotterdam, Rochussen- straat 189b M. Th. de Heij, Alphen a. d. Rijn, Hoornstraat 5 P. J. Hoets, den Haag, Frankenslag 1'9 C. A. Holleman, Oegstgeest, Rijnzichtw. 7 C. M. Holver- da, Wassenaar, Tuinpad 29a W. Hoogen- doom en fam., Woerden, Rijnkade 49 A. F. v. Ierland, Nijmegen, Burckh. v. d. Berchstr. 85 Cè M. Koekenbier, Haar lem, Westerh.park 1820 C. Kret, Oegst geest, Koninginnelaan 9 G. M. Kuiper, Den Haag, Bezuidenh.weg 237 G. R. A. O. Lachmann, Amsterdam, Prinsengr. 805 P. J. Lagerman, Zoeterwoude, F 7 G. A. Leen, Rotterdam, Bergweg 81 J. H. v. Leeuwen en Fam., Maassluis, Hoogstr. 13 H. B. v. d. Lelie en Fam., Amsterdam, Esmoreitstr. 1II C. G. Maas, Hilversum, Eemnesserw. 93 W. C. J. Manders, Utrecht, aan boord „de Horzel" C. Ma- rijt, den Haag, Cederstr. 53. A. M. Stu- velsMooij, Rijswijk Z.H., Julianastraat 38 W. Nakken, Leiderdorp, Hoofdstraat 10. C. Ga. B. Neijzen, Delft, Oude Delft 257 M. A. v. Nieuwland, Rijswijk, Z.H. Nas- saukade 37 G. H. Noij, Hummelo c.a., Hoogkeppel C 95 N. Ottenhof, Edam, Prinsenstraat 12 Wed. D. de BestOuwe hand, Voorschoten, Burg. Vemèdepark 11 M. Ouwerkerk en Fam., den Helder, Brakkenv.weg 12 J. Pennenburg, den Haag, Rubensstr. 186 A. Post, Groningen Oostersingel 59 J. Profijt, Oegstgeest, Mauritslaan 14 M. Quast, den Haag, Ane moonstraat 98 M. A. v. d. Raad, Oegst geest, A .v. Buerenlaan 9 A. de Ridder, Schiedam, Rembrandtlaan 54b W. A. Roessingh, Amsterdam, Corellistr. 19 J. H. v. Santen, Eindhoven, Mauritsstr. 20 R. Scheeling, Oegstgeest, Regentesselaan 61 M. Slothouwer, Velsen, Dr. Kuyperlaan 6. B. M. Smulders, Wassenaar, Wittenb. weg 184 A. W. K. M. Sneep en Fam., Rotterdam, Zandblokstr. 4b Raden Soe- darsono, Amsterdam, de Lairessestr. 1231 T. Soedjanadiwirja, Amsterdam, J. v. Eijkstr. 9II G. Spee, den Haag. Hem- terhuisstr. 176a J. P. M. v. Steijn, den Haag, v. Hoornbeekstr. 29 C. E. Swaa- nenburg, Oegstgeest, Rijnzichtw. 11 A. W. Thöne, Haarlem, Crayenestersing. 65 A. J. v. Tricht Bodegraven, Oud-Badegraven 54 R. Turfboer, Groningen, Reigerstr. 22 E. P. Uitdenboogaart, Rotterdam, Kerk hoflaan W. G. v. d. Upwich, den Haag, Pomonaplein 62 C. Verbaan, Haarlem, K. Heerenstraat 18 L. C. Vermeulen, Nieuw veen, Kerkstr. 90 J. B. M. Vismans Rotterdam, Heemraadsingel 101 M. C. J. Visscher en fam., Zwolle, Bilderdijkstr. 9 M. L. A. Vlamings, Amsterdam, P. de. Hooghstr. 88b J. M. Voogd, Rotterdam, Terbregschew. 84 J. Vos, Groningen, Oostersingel 59 J. H. Webbers en fam., Zeist, Pan weg 21 K. P. v. d. Wel, Aalten, Molenstraat 7 H. v. Wel, Leidschendam, Veurschestr.w. 29 A. v. Wijk, Kampen, Oudestr. 28 A. Zwart, Hilversum, Dui- venstraat 1!?. Hedenmorgen te 8.45 uur is de 72-jarige mevr. M. E. C. in haar woning aan de Fa- gelstraat bij vergissing naast haar stoel gaan zitten. De vrouw viel op den grond «n bekwam een linkerbovenbeenbreuk. Door den E. H. D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. IN LEIDEN GEVESTIGD. L. Bal en fam., Kneppelhoutstr. 47 A. Bender, autog.lasscher, v. d. Werfstr. 34a J. v. d. Berg, inpakster, Hertzogstr. 10 W. J. C. v. Beuzekom, chemicus, Plantsoen 29 F. J. G. Bos, Potgieterln. 16 W. M. den Broeder, landarbeider, OMGEVING OEGSTGEEST R.K. School. De R.K. Parochiale School zal Woensdag a.s. des middags weer opengaan. De lessen zullen voorloo- pig alleen 's middags worden gehouden. Men zie de advertentie in dit nummer. HAZERSWOUDE Gevallen. De echtgenoote van den melkboer Van Geest is door de gladheid komen te vallen; zij heeft een arm gebro ken en werd vervoerd naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden. STRIJDT VOOR EUROPA Doorbraak van Russische stellingen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 10 Mrt. (D.N.B.). Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Aan het Oostelijk front heeft de vijand ook gisteren zijn aanvallen zonder succes voortgezet. In den mid densector braken formaties van het leger en de Waffen-SS ondanks taaien tegenstand door diepe veldstellingen van ddn vijand heen. De bolsjewisten verloren gisteren 52 vliegtuigen, ter wijl slechts één eigen toestel wordt vermist. Bij een aanval van Duitsche zee- strijdkrachten op de Noordelijke IJs zee hebben torpedojagers bij het Be reneiland een Sowjet-koopvaarder in den grond geboord. Tijdens het verde re verloop werden drie Britsche torpe do-vliegtuigen omlaaggehaald. In Noord-Afrika wederzijdsche be drijvigheid van verkenners. Gevechts vliegtuigen en jagers dreven Britsche troepenconcentraties uiteen en vielen luchtbases van den vijand in Oost-Cy- renaica en ten Westen van Alexandrië aan. In de haven van Tobroek werd een vrij groote koopvaarder door bom men zwaar beschadigd. Pp Malta hebben bommen groote verwoestingen aangericht in vlieg veldinstallaties. Duitsche duikbooten hebben aan de Westkust van Afrika vier vijandelijke koopvaarders van 27.000 t. in totaal in den grond geboord, waaronder twee tankbooten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht enkele plaatsen in West-Duitschland aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. NIEUWE UITGAVEN Romano Guardini. De Rozenkrans. M. Smits van Waesberghe, S. J. Wees gegroet, Maria. Een oefening van inwendig gebed onder het le zen van den Rozenkrans. Het Spectrum, Utrecht. Twee fijnzinnige boekjes, verschenen ter gelegenheid van de Octobermaand, maar die ten alle tijde hun waarde behouden, omdat het bidden van den rozenkrans niet tot de maand van den rozenkrans beperkt mag blijven. Het boekje van Romano Guardini is als een verborgen ader van kostbaar gesteente: wie het ter hand neemt zal onvermoeide schatten ontdekken. Zoo- dra Guardini zich met een onderwerp bezig houdt, is het alsof het met een tooverstaf wordt aangeraakt: het begint opnieuw te leven en te bloeien. Zelden zag ik binnen een betrekkelijk zoo kort bestek zulk een rijkdom van gedachten bijeengebracht, ge dachten, die allt met den adem en de geur van het levende vervuld zijn. Het boekje van Guardini wordt door dat van Smits van Waesberghe uitstekend aangevuld. Tom Bouws. Voorspel. Het Spectrum. Utrecht. Dit is de roman van een meisje dat, uit een rijk milieu afkomstig, door het ver ongelukken van haar ouders plotseling in een burgerlijke omgeving terecht komt en nu te kiezen heeft tusschen hooghartige opsluiting in een dramatisch isolement of het begrijpend meevoelen met haar nieu we lotgenooten. Aanvankelijk schijnt ze voor het eerste te kiezen maar gelukkig vindt ze goede menschen, die haar moei lijkheden verstaan en haar op het juiste moment de weg wijzen door het leven heen. Zoo komt ze tot het inzicht, dat haar jeugd wel voorbij is, maar dat ook het nieuwe leven voldoende grondslag biedt voor een nieuw geluk. Geloof en ver trouwen in de goedheid van het leven vor men het hoofdmotief van deze vlotgeschre ven, psychologisch vaak uitmuntend aan gevoelde roman, die Godsgeloof als een on misbaar levens-element veronderstelt, zon der er overigens op onsympathieke wyzc over te „preeken". Een goed boek, dat men ook de rijpere jeugd met een gerust ge moed in handen kan geven. Thole teeken- de een bijzonder suggestieve omslag. Dr. H. v. Rooyen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Elly, d. van J. Willems en E. F. Doekes Petronella, d. van G. J. Binnendijk en P. v. d. Heijden Catha- rina, d. van J. I. v. d. Steen en S. Loon- stra Waltherus Wilhelmus Lourentius Johannes, z. van B. Bavelaar en J. M. G. E. v. Leeuwen Petrus Comelis, z. van F. Aarts en H. v. Zutphen Sophia, d. van H. v. Roijen en M. C. Hoogweg Jo hannes Hendrikus Joseph, z. van W. F. de Haas en J. M. Paddenburg Maria Su sanna. d. van W. J. Piket en K. Huner Marijke Monica, d. van H. R. Lan en J. J. Schwager Eleonora Beatrix Irene, d. van W. M. v. Mourik en G. Portengen Maurits Comelis, z. van G. Kroon en D. v. 't Oever Johan, z. van J. v. Duijven- bode en T. Hoek Hendrik, z. van P. Kijk in de Vegte en H. Nievaart Comelis, z. van P. de Koning en J. Boekee Tho mas Gijsbertus, z. van P. v. d. Bossche en J. C. Buis Nicolaas, z. van N. de Wa ter en J. Hoogkamer. Ondertrouwd: B. S. v. Leeuwen jm. 25 j. en W. E. Stouten jd. 22 j. M. D. Schipper jm. 22 j. en W. Plu jd. 21 j. J. H. J. Duindam jm. 35 j. en M. C. Verberg jd. 38 j. Gehuwd: L. A. Th. A. de Winter jm. en G. Sasburg jd. Overleden: G H. v. d. Meel m. 48 j. J. C. Feekman wed. van H. J. Evers 83 j. N. v. Henten hsvr. van H. de Jon ge 57 j. H. A. Metselaar m. 61 j. E. Klijn wed. van J. W. v. Es 73 j. E. de Jager vr. 62 j. A. v. Leeuwen wedn. 43 j. C. Hoek wed. van D. Guijt 68 j. H. Disseveld dr. 9 mnd. N. E. v. d. Uoel dr. 6 j. G. E. Volwater vr. 41 j. KERKNIEUWS MGR. A. F .DIEPEN. De toestand van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, die sinds eenige weken in het zieknhuis van St. Joannes de Deo te Den Bosch verpleegd wordt, is den laatsten tijd aanmerkelijk vooruitgegaan. De Bisschop heeft Zondag wederom de H. Mis bijgewoond en maakt thans dagelijks een korte wandeling. Don derdag zal Mgr. Diepen zijn 82sten ver jaardag vieren. „Tijd". De liturgie der Kerk WOENSDAG 11 Maart. Mis van den Woensdag in de derde week van de Vas ten; Ego autem. 2e gebed A Cunetis; 3e Omnipotens (voor levenden en dooden); 4e voor den vrede. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen. WOENSDAG: Confiteantur. Gloria. 2e gebed (en laatste Evangelie) van den Woensdag; 3e A Cunetis; 4e voor den vrede Kleur: Wit. In de Mis van den Woensdag: 2e gebed van de Z.Z. Joannes en Christophorus; 3e A Cunetis; 4e voor den vrede. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 11 MAART. HILVERSUM I. 415,5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Joan Lancé. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Een praatje rondom den rassenlijst. 13.15 Zang met pianobegeleiding en graimofoon- muziek. 14.00 Solisten programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Pianovoor dracht. 16.00 Cyclus „Verschuivingen in de oud Christelijke Kerk". 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugd storm-kwartier. 17.45 Gramofoonmu ziek. 18.00 Mr. H. Hannema, economisch rechter beantwoordt vragen. 18.15 Bid stond voor het gewas. 18.50 BNO: Nieuwsberichten. 19.00 BNO: Binnen- landsch economisch praatje. 19.10 Zang met pianobegeleiding. 19.30 Maart-sym- phonie. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrale die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gevarieerd avondprogramma. 21.30 Gramofoonmu ziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.0024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 'Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Flïiit met pianobegeleiding. 11.30 Cello met pianobegeleiding. 12.00 De Melodisten en solist. 12.4 BNO: Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 De Ramblers. 13.30 Omroeporkest. 14.15 Uit Neer- la nds Gouwen. 14.30 Opera „Norma (gr.pl.). 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Gevarieerd vooravond programma. 18.30 Ernst Voorhoeve be schuldigt! 19.00 Omroepvolkszangkoor. 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Bra- bantsch praatje van den Dre. 20.00 Gooisch Strijkorkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Oen trales, die over een lijn- cverbinding met de Studio beschikken). 21.00 Als je verre reizen doet, dan kun je veel verhalen. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avond- wijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 7.1524.00 Hilversum I 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. LAATSTE BERICHTEN LIJK VAN VROUW OPGEHAALD. Uit de Maas te Borgharen, is Maandag het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouw opgehaald. Schoolkinderen deden de griezelige ont dekking van het lichaam, dat aan den kant van de rivier dreef en waaraan armen en beenen ontbraken. De politie, die het lijk heeft geborgen, stelt een onderzoek in naar ce identiteit van de vrouw en naar de doodsoorzaak. Het lichaam heeft geduren de langen tijd in het water gelegen. Hoe de capitulatie op Java tot stand kwam. TOKIO, 10 Maart. (D. N. B.). Uit krantenberichten blijkt, dat generaal-ma- joor Pesman, de bevelhebber der Neder- landsche troepen te Bandoeng, 8 Maart om half vier 's ochtends het verzoek der Ne- derlandsche troepen tot staking van de vijandelijkheden heeft overgebracht. Pesman, die vergezeld was van verschei den leden van zijn staf, toen hij het Japan- sche hoofdkwartier te velde naderde, on derhandelde met den bevelhebber der Ja panners, die Bandoeng aanvielen.' De offi- cieele onderhandelingen over den wapen stilstand begonnen te middernacht en waren kort daarop ten einde. Tevens werden tijd en plaats bepaald voor een bijeenkomst voor onderhandelin gen over de voorwaarden der overgave en wel op het vliegveld Kalidjati. De Japansche opperbevelhebber kwam den 8sten 's middags om drie uur op Ka lidjati aan, desgelijks de Nederlandsche gouverneur-generaal, jhr. mr, dr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en de chef van den Nederlandschen generalen staf, generaal ter Poorten, met vier leidende of ficieren. De eenige grondslag, waarop de Japan sche opperbevelhebber wilde onderhande len, was, algeheele, onvoorwaardelijke overgave. De Nederlanders aanvaardden deze eischen. Intusschen waren de Japanners den 7en 's ochtends tegen achten, Soerabaja reeds binnengedrongen, waa*- de eenige Neder landsche strijdkracht van eenigen om vang, die buiten Bandoeng in aanmerking kwam, stond opgesteld. Kort daarop be zetten de Japanners Soerabaja. Agenda lederen werkdag om half twee „Een kwar tier voor God" in de Hartebrug- kerk. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordi van Zaterdag 7 Maart 20 uur tot Zaterdag J4 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. V erloofd: J0 VAN LEEUWEN en FLIP VAN DER REYDEN. De Genestetstraat no. 17, "Rijn en Schiekade no. 91. Leiden, 11 Maart 1942. Ontvangdag: 768 Zondag 15 Maart 1941 ran 4 6 uur De Genestetstraaj 17 L1SSE Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door G.H. VAN WINSEN HEERENWEG 133 Na een langdurig, gedul dig gedragen lijden, over leed heden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde Man en Vader, de Heer JOHANNES THEODORUS OORSCHOT, Echtgenoot van HUBERTHA MARIA OPDAM, in den ouderdom -van 52 jaren. H. M. OORSCHOT- OPDAM BEN RIE. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben Donderdag 12 Maart a.s. des morgens te half tien, in de Pa rochiekerk van den H. Pancratius te Sassenheim, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. 5001 Bij de gisteren gehouden 29e TREKKING VAN LOTISICO, vielen de Hoofdprijzen op: No. 537 5e kl. 25.000 No. 3829 Ie kl. 20.000 No. 20272 2e kl. 20.000 No. 7138 5e kl. 15,000 No. 3589 5e kl. 10.000 OUDE SINGEL 142 No. 9779 5e kl. No. 19620 5e kl. 50-000 No. 14668 5e kl. No. 7591 3e kl. No. 7821 4e kl. 25.000 TELEFOON 21156 De bekende TOEKOMST-SPAARSTROOKEN zijn wederom verkrijgbaar. Bij de vorige Haighton-trekking betaalden wij o.m de volgende prijzen uit: f 100000.-, 150000.-, 2 x <25000.- en <20000.- Adverteert in De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3