DUITSCHLAND DINSDAG 10 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th*. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 7.34 uur Dinsdagavond. Zon op 8.06 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 10 Maart: De maan komt Dinsdagnacht om 3.34 op en gaat Dinsdagmiddag om 12.31 uur onder. 11 Maart: De maan komt Woensdag nacht om 4.35 op en gaat Woensdagmid dag 1.2-8 uur onder. 12 Maart: De maan komt Donderdagoch tend om 5.27 uur op en gaat Donderdag middag om 2.32 uur onder. 13 Maart: De maan komt Vrijdagmorgen om 6.11 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 3.42 uur onder. 14 Maart: De maan komt Zaterdagmor gen om 6.48 uur op en gaat Zaterdagmid dag om 4.54 uur onder. 15 Maart: De maan komt Zondagmorgen om 7.19 uur op en gaat Zondagavond om 6.60 uur onder. 16 Maart: De maan komt Maandagmor gen om 7.46 uur op en gaat Maandagavond om 7.17 uur onder. (Nieuwe maan). STRIJDT VOOR EUROPA Zware gevechten ln Zuidelijken sector van Oostfront Het Duitsche weernru chtsbericht van gistermiddag luidt als volgt: „In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front zijn nieuwe zware af- weergevechten aan den gang. Ook in de overige sectoren van het front zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. Eigen aanvalsacties leverden plaatselijke successen op. Bij luchtaanvallen op vijandelijke ra- vitailleeringslinies werden alleen in het Waldai-gebied 36 transporttreinen zwaar getroffen. Gevechtsvliegtuigen plaatsten tijdens nachtelijke aanvallen op Rybinsk bomtreffers van het zwaar ste kaliber op de vliegtuigfabriek al daar. In de periode van 6 tot 8 Maart ver loren de bolspewisten 62 pantserwa gens. In Noord-Afrika werden Britsdie verkenningstroepen teruggeslagen. Doeltreffende luchtaanvallen waren vooral gericht op de havenwerken van Tobroek. Op het vliegveld Gamboet werden vier Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vijandelijke vliegvelden op Malta werden overdag en 's nachts gebom bardeerd. In den strijd tegen Groot-Brittannië werden in den afgelo'open nacht haven gebieden aan de Humber en de Tyne met brand- en brisantbommen be stookt. Duitsche jagers vernietigden aan de Engelsche Zuidkust zes ver sperringsballons en schoten met de boordwapens een klein koopvaardij schip in brand. Bij aanvallen van de Britsche lucht macht op de bezette gebieden in het Westen, o.a. ook op Parijs, werden gis teren overdag in luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie acht vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 8 op 9 Maart enkele plaatsen in West-Duitschland aan. De burger bevolking leed geringe verliezen. Ver scheidene openbare gebouwen werden beschadigd. Vier der aanvallende vlieg tuigen werden neergeschoten. Aan het Oostelijk front GEVECHTEN BÏJ CHARKOW, TAGAN ROG EN STALINO De bolsjewisten hebben den achtsten Maart in het gebied ten Oosten en Zuiden van Charkow hun aanvallen verder naar het Zuiden uitgebreid tót het ten Oosten van Tagan Rog en Stalino loopende front. Niettegenstaande de vijand ter sterkte van vier tot zes divisies aanviel, konden alle aanvallen in zware gevechten gedeeltelijk ook in tegenaanvallen, worden afgeslagen. Tijdelijk gelukte het den vijand, met ster ken steun van artillerie, plaatselijk de Duit sche stellingen binnen te» dringen. Door een vastbesloten tegenaanval werd echter de belangrijkste gevechtslinie spoedig her steld. Verder naar het Noorden heeft de vij and, eveneens onder geconcentreerd artil lerievuur en met steun van vliegers en pantserwagens,- de Duitsche stellingen aan gevallen. Alle aanvallen werden onder ge bruikmaking van stuka's met goed gevolg afgeslagen. Aan het front in het Donetzgebied deden Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's een bolsjewistischen pantseraanval mis lukken. Tijdens aanvallen op ravitaillee- ringswegen werd een benzine opslagplaats tot ontploffing gebracht. Naar het D.N.B. verder van militaire zijde verneemt, hebben sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's den bolsjewistischen troepen in het gebied ten Zuid Oosten van het Ilmenmeer zeer zware verliezen toegebracht. Verscheidene honderden tonnen brisantbommen werden op vijandelijke stellingen en batterijen ge worpen. Tegelijkertijd hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen vliegvelden aangevallen. Tijdens aanvallen op spoorlijnen hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op een be langrijk tweesporig traject in totaal 36 goederentreinen met materiaal en troepen beschadigd. Bij nachtelijke aanvallen op troepen, die op een groot station treinen verlieten, behaalden Duitsche gevechts vliegtuigen eveneens successen. De bolsje wisten hebben Zondag 24 vliegtuigen ver loren. DE P.K.-MANNEN VAN HET NED. LEGIOEN BEëEDIGD Eerste groep naar het front gestart Het is Zaterdagochtend. Evenals andere dagen, klonk ook vanmorgen om zes uur het signaal „aufstehen"! En enkele minu ten later zijn wij reeds van onze stroozak- ken omlaag gesprongen. De stemming is vandaag anders dan gewoonlijk op Zater dagochtend. Het is dan ook een bijzondere dag voor de P.K.-mannen van het vrijwil ligerslegioen Nederland, die in de kazerne van de Leibstandarte SS. Adolf Hitler te Berlijn, hun opleiding voltooid thebben en vandaag beëedigd zullen worden. Evenals in het leven van iederen soldaat, is het van daag ook voor ons, mannen van de P.K., een belangrijke dag. Op dezen dag, in den loop van den och tend, zullen wij allen de gelofte van trouw aan den Führer, wie wij erkennen als de leider van alle Germaansche volkeren, af leggen, een gelofte, welke wij met den in zet van ons leven gestand zullen doen. Dan zal een deel van onze mannen naar het front vertrekken en, wanneer deze re gels in de Nederlandsche kranten verschij nen, zitten wij reeds aan het Oostfront, waar het Nederlandsche Legioen is ingezet. Voor de laatste maal zijn wij dezen dag nog allen bijeen en voor de laatste maal mar- cheeren wij voltallig. De laatste marsch gaat naar Zehlendorf, een der vele Berlijn- sche voorsteden, waar het bureau van de Kriegsberichter Abteilung der Waffe-SS. gevestigd is. Daar zetelt de commandeur,SS- Sturmbannführer Gunter d'Alquen met zijn staf. Dagen lang sneeuwt het reeds en ook dezen ochtend valt een witte vacht uit een grauwen hemel omlaag. Op het kleine voorplein voor het bureau te Zehlendorf .wordt onze groep, 70 man sterk, in drie gelederen opgesteld. Achter ons waait aan een hoogen vlaggemast, de zwarte vlag met de SS-rune aan de eene en het monogram „L.A.H." aan de andere zijde. Voor de trap van den hoofdingang is een klein podium opgetrokken, waarvan de voorzijde bedekt is met onze driekleur, het oranje-wit-blauw. Daarvoor staan geweren aan rotten en een machinegeweer opgesteld, de infahteriewapens waarop we beëedigd worden. Rechts van den hoofdingang staat een radio-reportagewagen, want de plech tigheid zal ook naar het vaderland uitgezon den worden. Klokslag 10 uur klinkt het commando „stillgestanden'"! Er gaat een rilling door de gelederen, die op hetzelfde oogenblik als verstarren. Zeventig Nederlandsche mannen Beste Kinderen „NEKKIE RAFen APIE SNUIF" in het tie avontuur, waarin ee op een koe in Haarlem aankomen, hun reis voortzetten naar Zandvoort, om ten slotte in Rotterdam hun zonderlinge reis op een „zeilkar" te beëindigen. Dit dolle avontuur wordt jullie desa week gratis verstrekt, wanneer je komt smullen in onderstaande zaken, waar je ook het kleurrijke Inplakboek d £S eent en aanvraagkaarten voor ontbre kende avonturen nog kunt krijgen. 'N EEN PAAR REGELS Britsche luchtaanval op Duitschland. Britsche vliegtuigen hebben in den ai- geloopen nacht bij slecht zicht op enkele plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen uitgeworpen. Weer slachtoffers te Parijs gevonden. De laatste 48 uur zijn uit de puinhoopen in de Parijsche voorstad, die het hevigst door de Britsche bommen is geteisterd, nieuwe slachtofferas te voorschijn ge haald. In een ingestorten kelder trof men drie jonge meisjes aan, die elkander in de armen hielden. Mary Mac Sweenie overleden. De Iersche vrijheidsheldin Mary Mac Sweenie is overleden. Haar broer stierf lijdens een hongestaking. Zelf verkeerde zij wegens haar gezindheid ook meermalen in de gevangenis, waar zy meer dan eens aan een hongerstaking heeft deelge nomen. Baldomir eindelijk geslaagd. Naar uit Montevideo wordt gemeld, is piesident Baldomir er na langdurige onder handelingen in geslaagd een staatsraad te vormen, die na de ontbinding van het Congres, op den 21sten Februari de regee ring met raad terzijde moet staan totdat de einnenlandsche politieke toestand gecon solideerd zal zijn. Koning Gustaaf geopereerd. De lijfarts van koning Gustaaf van Zwe den heeft het volgende bulletin uitgegeven: ..Zijne majesteit de koning is vanochtend tegen 12 uur geopereerd, waarbij een groöte steen uit de blaas is verwijderd. De opera tie had een normaal verloop, de toestand van den koning na de operatie is volkomen bevredigend." staan op hetzelfde moment als uit graniet gehouwen, onbewegelijk. Vóór hen, met getrokken degen, staat hun chef. Elk geluid is nu verstorven. Doodsche stilte hangt er over het kleine plein, waarop de kleine groep staat opgesteld, met op den rechtervleugel de twee Nederlandsche com mandanten. De commandeur met zijn adjudant is naar buiten getreden.Het groote oogenblik is daar. Met heldere stem leest hij de eedsformule, zooals deze voor de legionairs is vastge steld, voor. Wij allen zeggen hem, met op geheven rechterhand, de eedsformule na: „Ik zweer ben God deze heilige eed, dat ik in den strijd tegen het bolsjewisme den op perbevelhebber der Duitsche weermacht, Adolf Hitler, onvoorwaardelijk zal gehoor zamen en als dapper soldaat bereid zal zijn, te allen tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten". Twee man houden tijdens de eedsafleg ging de vingers van hun linkerhand op den degen van onzen chef tijdens de op leiding. Dan houdt de commandeur een toe spraak. Het zijn woorden van soldaat tot soldaten. In een korte kernachtige toespraak wijst hij op de lotsverbondenheid van alle Germaansche volkeren, wier strijd om het al of niet zijn, thans in de eindphase ge treden is. Hulde brengt hij aan die man nen, die de stem van het bloed gevolgd hebben en thans, zij aan zij, met hun Duit sche wapenbroeders, de wapens' tegen den wereldvijand, het bolsjewisme, zullen opne men. Want ook de P.K. is een strijdende formatie, die bovendien de verantwoorde lijke en zware taak heeft, de schakel te vormen tusschen hen die aan het front zijn en hen die achterbleven. „Duizenden uwer strijden reeds aan het Oostfront'', zegt de commandeur, „en hebben zich als dappere soldaten onderscheiden. Volgt gy hun voor beeld!" Hiermede was de sobere plechtig heid op dezen grauwen wintermorgen ten einde. Ononderbroken valt nog steeds de sneeuw Grauw is de hémel, doch achter dat wol kendek daar schijnt de zon. Op een goeden dag zal haar warmte sneeuw en ijs doen smelten en de aarde weer verwarmen. Dan zal het groote oogenblik daar zijn. Dan zal de beslissende slag vallen, de slag, die eindigen zal met de totale vernietiging van het roode monster, welks schaduw eens Europa bedreigde. Eerst volgende genera ties zullen beseffen, hoe groot het offer was, dat velen, waaronder ook onze zonen, hebben gebracht. C. VAN DER HEYDEN, P.K. Ned. Legioen. BINNENLAND ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Een doode, twee gewonden. Zondagavond laat en in den nacht van Zondag op Maandag j.l. hebben Engelsche vliegtuigen herhaalde malen boven Neder- landsch grondgebied gevlogen. Door neer geworpen brisant- en brandbommen leden woonhuizen op verschillende plaatson lichte schade. Bij (Jeze aanvallen is een meisje om het leven gekomen. Een persoon werd ernstig en een andere licht gewond. DE AANMELDINGSPLICHT VAN WTRKLOOZT'N. In verband met het kortelings afgekon digde uitvoeringsbesluit van de Secretaris sen-Generaal van de Departementen van Justitie en Sociale Zaken betreffende den aanmeldingsplicht van werkloozen zij er aan herinnerd, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit, of zonder nationaliteit, in den leeftijd van' ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar, die bun woonplaats of gewone verblijf in Ne derland hebben en die niet of niet volle dig in staat zijn uit eigen middelen, in hun levensonderhoud te voorzien, verplicht zijn zich bij het voor hun woonplaats of hun gewone verblijfplaats bevoegde geweste lijk arbeidsbureau ter inschrijving als werkzoekende aan te melden. Niet tot aanmelding verplicht is hij (zij), die: 1) in een dienstbetrekking staat, ten zij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2) zich reeds voor het in kracht tre den van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijf plaats bevoegde arbeidsbureau als werkzoekende heeft aangemeld; 3) wegens wetenschappelijke of vak studie niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levensonderhoud te voor zien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4) wegens geestelijke of lichamelijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet voor degenen, die op 1 Maart jl. aanmeldingsplichtig waren, uiterlijk op 14 Maart a.s. geschied zijn, ter wijl voor de toekomst aanmelding moet plaats vinden wanneer iemands dienstbe trekking een einde neemt, zonder dat daar bij onmiddellijk een nieuwe werkkring wordt aanvaard. In dit geval moet de aan melding geschieden binnen 48 uur na het einde der dienstbetrekking. TEGEMOETKOMING IN SANATORIUM- KOSTEN VAN VERZEKERDE T.B.C.-LIJDERS. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen heeft eenige richtlij nen aangegeven ten aanzien van de tege moetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tyd van ten hoogste een jaar, waarop de verplicht-verzekerden en de indirect- verzekerden, ingevolge het ziekenfondsen- besluit, aanspraak kunnen doen gelden. Deze tegemoetkoming wordt slechts aan die verplicht- en indirect-verzekerden ver leend, die op advies van een consultatiebu reau-arts worden verpleegd in een, door de geneeskundige inspectie van de volksge zondheid goedgekeurd, sanatorium. Indien een verzekerde wegens plaatsge brek niet in een sanatorium kan worden opgenomen, kan hij, tot er in een sanato rium plaatsruimte vrij komt, worden opge nomen in een door de geneeskundige in spectie van de volksgezondheid voor de verpleging van tuberculoselijders goedge keurd ziekenhuis. Ook wanneer zulk een geval zich voor doet, verleenen de algemeene ziekenfond sen een tegemoetkoming in de kosten van 1.50 per dag. OFFICIEELE BERICHTEN. Burgemeesters. S. Hammer is opnieuw tot burgemeester van de gemeenten Goudswaard en Piers- hil, en J. G. Diepenhorst opnieuw tot bur gemeester van de gemeenten Giessen- Nieuwkerk. Peursum-en Schelluinën be noemd. Rechterlijke macht. In het gerechtshof te 's Gravenhage is benoemd tot vice-president: mr. H. E. Cost Budde, thans raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, en tot raadsheer: mr. J. L. L. Wery, thans rechter in de arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenhage. Notariaat. Op zijn verzoek is ontslagen P. J. S. van Bij levelt, als notaris ter standplaats Sil- volde (gemeente Wisch). GEMENGDE BERICHTEN ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP Bij het oefenen in lichamelijke opvoeding had de eerw. heer J. J. Roosendaal, afkom stig uit Schoorl (N.H.), theologant-student vari het Missiehuis te Roosendaal, het on geluk, dusdanig te vallen, dat hij ernstig letsel aan den halswervel opliep. In het ziekenhuis Charitas is hij Zaterdag aan de bekomen verwondingen overleden. „Tyd". JONGETJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is te Franeker een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen waren op de Zuiderkade aan het spelen. Het on geveer zesjarige zoontje van den he^r K. van der Veen stak daarbij, zonder vol doende op het verkeer te letten, met zijn broertje den drukken verkersweg over. Op dat oogenblik naderde uit de richting Har- lingen een auto van de Thermogenefabrie- ken te Bergum. De chauffeur trachtte een ongeluk te voorkomen en week naar links uit. Het zesjarige knaapje werd echter ge grepen en was op slag dood. Zijn broertje werd licht aan het hoofd gewond. TRAMBOTSING IN DEN HAAG. Gisteravond heeft op de Javabrug te 's-Gravenhage een botsing plaats gehad tüsschen twee trams, waarbij verschillen de personen snij wonden hebben opgeloo- pen. Toen lijn zeven uit de Javastraat kwam, botste op de brug de motorwagen tegen een aanhangwagen van lijn 9, met het ge volg, dat van den motorwagen de voorzij de werd ingedrukt, terwijl de aangereden tramwagen aan den zijkant werd bescha digd. Bovendien werden van beide wagens ruiten vernield. De 44-jarige H. S. van de Bierkade kreeg snij wonden aan hoofd en armen en de 20- jarige C. K. uit Hillegersberg aan hoofd en rechterknie. Voorts kregen zeven andere personen lichte verwondingen. VET GESTOLEN. Ten nadeele van den heer S. ten,Cal*, grossier in vet te Musselkanaal, hebben die ven des nachts een partij vet van 1300 KG. ontvreemd, welke zich bevond in een spoorwagon op het emplacement daar ter plaatse. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Per pedes apostolorum. Twee bestuursleden van de Leidsche wandelsportvereèniging „Per Pedes Apos tolorum" J. B. de G. en A. van H. beiden te Leiden, hadden eenige weken geleden terecht gestaan, omdat zij zonder toestem ming van den Procureur-Generaal, op 27 en 28 September, een wandeltocht door gang hadden doen vinden. De maximum straf, die op dit feit staat, is twee jaar ge vangenisstraf. De Politierechter had deze zaak toen tot op heden aangehouden. Ook thans vond de verdere behandeling geen doorgang. De Politierechter deelde n.l. me de, dat deze zaak, gezien haar belangrijk heid, verwezen werd naar de Volle Kamer der Haagsche rechtbank. Toen alles bevroren was. Een ding stond wel vast en dat was, dat het closet van mevrouw H. uit Lei den niet meer functioneerde vanwege den ouden Thialf. Zooiets is zeer lastig. En zoo kon het gebeuren, dat een oude emmer promotie maakte. Maar aangezien een emmer een bodem heeft, raakte dit zinken ding vol. Een volle emmer moet geledigd worden en daar zou mevrouw H. de kolk op het beneden-binnenplaatsje dan maar voor gebruiken. Maar ook deze kolk vol deed niet meer aan de gestelde eischen. Niettemin had mevrouw H. het spul toch maar geloosd in de verstopte loozing. Ge volg: drijvende faecaliën, waar beneden buurvrouw S. op nederblikte, hetgeen niet bevorderlijk was voor haar eetlust. Me vrouw H. vond het niet zoo erg, want buurvrouw was toch maar een „freeselijk fuil fies minsch", zoodat zij van het stand punt uitging, dat er nog wel éen beetje viezigheid bij kon. Het begon al met eenige strubbelingen, omdat mevrouw H. nog nooit van faecaliën gehoord had, waarna de Politierechter haar in onvervalscht Hollands vertelde hoe men zooiets in de wandeling noemt. Dat was eigenlijk de aanleiding voor den klap, die mevrouw H., mevrouw I. cadeau had ge daan, toen deze het durfde bestaan het hare van deze bevroren gave te zeggen. „Daar hè je nog wat", had het geklon ken. Dubbel geklonken, want het werd ge zegd door de mond en gegeven door de hand van mevrouw H., op het linkeroor van mevrouw I. Deze prettige verstandhouding werd door' den Politierechter in die mate be slist. dat mevrouw H. een tientje boete zal moeten betalen. Gelukkig dooit het nu. Toen het Sinterklaas moest worden. Betrekkelijk door haar goedheid was de jeugdige schoone uit H i 11 e g o m in de narigheid geraakt. Zij is de oudste van de kinderen en onder haar komen nog tien broertjes en zusjes. Elk jaar had zij haar Gemeentel. Aankondiging UITLOTING GELDLEENINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter flgemeene kennis, dat op Dinsdag 27 Maart J 942, des voormiddags te 11 uur, in een der vertrekken van het Stadhuis door den wethouder M. G. Verwey, daartoe door hc-m aangewezen, zal worden overgegaan tot de uitloting van de achter de navol gende obligatieleeningen vermelde bedra gen. 3 pet. Obligatieleening van 1896, groot 1.069.000.—, 16.000.—; 3.5 pet. Obligatieleêning van 1904, groot 500.000.—, 10.000.—. Leiden, 9 Maart 1942. 4992 De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. broertjes en zusjes met Sinterklaas een klein geschenkje gegeven, maar dit jaar zou - zy het niet kunnen doen vanwege haar geldelijke omstandigheden. Hajl zij zich daar nu maar aan gehouden, maar neen, zij had zich groot willen houden en had op Sinterklaasavond toch surprises willen schenken. Alleen had zij deze ca deautjes gestolen o.a. bij V. en D. Daartoe behoorden o.m. een portemonnaie, een rin getje enz. Thans was er natuurlijk aan berouw geen gebrek. Doorgaans wordt er voor winkeldiefstal gevangenisstraf opgelegd, maar, aangezien het hier een amateur-win keldievegge betrof, wilde de Officier voor ditmaal volstaan met het eischen van een geldboete van ƒ40 subs. 20 dagen. De po litierechter legde haar deze straf op. t HAAGSCH GERECHTSHOF De gevonden boodschappen- tasch. Mej. J. C. G. L. uit W o e r d e n had met haar zoontje loopen wandelen. Op zeker oogenblik was haar zoontje aan komen sjouwen met een boodschappentasch, die hij ergens gevonden had en welke verloren was door het dochtertje van juffrouw R. uit Woerden, die voor haar moeder bood schappen moest doen. Had mej. L. de tasch nu maar naar de po litie gebracht, dan had zij haar plicht ge daan. Zy had de tasch zelf maar gehouden en was er twee dagen later boodschappen mee gaan doen. En laat ze nu toevallig mej. R. tegenkomen, die haar aanhield en ver telde: „dat is mijn tasch". „Niks, u tasch, die heb ik zelf pas gekocht", had juffrouw L. heel dom gezegd. Haar juffrouw R. kon bewijzen, dat het haar tasch was, door eeni ge groehe draadjes aan te wijzen, die zy er zelf aangezet had. Daarop hing juffrouw L. en de Politie rechter had haar dan ook veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Zij was in hooger beroep gekomen bij het Hof, waar de president haar gedrag in de tasschenkwestie erg dom vond. De Procureur-Generaal wilde haar nog een kans geven, vanwege haar gezin en eischte thans een geldboete van 20 subs. 20 dagen. „Dat valt u zeker erg mee", informeerde de president. Nu dat kan men begrijpen. Uitspraak over 14 dagen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding vestigingswet. De rijwielhersteller J. P. O. uit N o o r d- w ij k e r h o u t had de vestigingswet over treden, door zonder toestemming een rij- wielherstelplaats op te richten. Hij zeide tot zijn verdediging, dat hij al leen maar voor zijn familie reparaties ver richtte. Maar de politie had klachten ont vangen van erkende rijwielherstellers en was tot de overtuiging gekomen, dat ver dachte een volledig ingerichte werkplaats had. Zoodoende eischte de ambtenaar een geldboete van 10.subs. 6 dagen. Uit spraak over 8 dagen. Een woning aan zijn bestemming onttrokken. J. B. te L e i d e n had zich voor den kan tonrechter -te verantwoorden, omdat hij een leegstaande woning aan zijn bestemming had onttrokken, door er een bordje ver huurd aan te spijkeren, terwijl deze niet verhuurd was. Dit had zoo geduurd van 23 October tot 15 December. Hij voerde aan, dat hij de woning voor iemand op wilde houden, maar deze ver telde, dat hij pas op 7 Februari huur was beginnen te betalen en daarvoor de wo ning niet gehuurd had. De ambtenaar was in het geheel niet te spreken over verdachte, die in dezen tijd van woningnood een woning aan de na tuurlijke bestemming onttrok. Een geld boete, hoe hoog ook, zal verdachte niet erg deren, want het is iemand, met tweehon derd huizen. De straf wilde spr. gesteld zien op zeven dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Smakelijk eten. De expediteur J. de V. uit Katwijk had in zijn wagen een pas geslacht schaap ver voerd, terwijl de wagen in zeer vuilen toe stand verkeerde. Verder werd er een vies kleed over geworpen plus een deken, die stonk. De ambtenaar vond dat geen manier van vervoer voor consumptievleesch en eisch te een geldboete van f 15.subs. 15 dagen. Uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. Hoe is dat mogelijk. Het is haast niet te gelooven. M. W. H. B. N. uit L e i d e n, was des nachts om twee uur op de Haarlemmerstraat te Leiden in lavelozen toestand aangetroffen. Hij wist zelfs niet eens meer of het dag of nacht was en waar liij zich ergens bevond. De kantonrechter wilde aar weten waar van hij in dezen tijd zoo hopeloos dronken was geworden. ,,Van wat biertjes en wat borrels", zei verdachte zeer mededeelzaam. „Waar hij déze dan gekocht had", wilde de magistraat weten, natuurlijk zonder bij bedoeling. Jammer genoeg wist hij dat niet meer. Aangezien een „dronken man" tegen woordig een zeldzaamheid is kwam hij er af met 5.boete.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2