MAANDAG 9 MAART 1942 DE LE1DSCHE COURANT PAG. 3 De aanmeldingsplicht van de werkloozen UITEENZETTING VAN DR. BöNING In een te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux heeft de leider van de Hauptabteilung Soziale Verwaltung van het Rijkscommissariaat, president Dr. Böning, een uiteenzetting gegeven over de kortelings afgekondigde verordeningen be treffende den aanmeldingsplicht voor werkloozen en het beperken van werk. Dr. Böning verklaarde, .dat .het .van Duitsche zijde de bedoeling is het econo mische leven in Nederland voor zooveel eenigszins mogelijk, aan den gang te hou den. Het hier te lande doen uitvoeren van werkopdrachten ten behoeve van het Duit sche rijk zal dan ook stellig worden be vorderd. Voor zoover de Nederlandsche arbeids kracht hierdpor evenwel niet- volledig in beslag wordt genomen is het een onafwijs bare eisch, dat deze arbeidskracht elders wordt aangewend ter bevrediging vaji de in de groot-Duitsche ruimte daaraan be staande behoefte. Om te weten hoe groot deze beschikbare arbeidskracht is en ook om haar zoo nuttig mogelijk te kunnen aanwenden, moet men over de gegevens beschikken, die hieromtrentklaarheid brengen. Het is in de huidige omstandig heden niet toelaatbaar, dat arbeidskracht braak blijft liggen. In verband hiermede is het gewenscht, dat ook invloed wordt geoefend op het verleenen van vergun ningen aan de bedrijven om tot egn kor- teren arbeidstijd over je gaap. Men bègrijpe echter wpl, dat de aan wending van Nederlandsche arbeidskrach ten in de groot-Duitsche ruimte op een basis der vrijwilligheid dient te geschieden. Ook wanneer aanstonds de reeds" voor Nederland besta^pde mogelijkheid tot dienstverplichting wordt uitgebreid tot de groot-Duitsche ruimte, dan dient hierbij voorop te worden gesteld, dat deze be voegdheid zoo. min mogelijk in practijk zal worden gebracht. (De afkondiging der dienstverplichting moet dan ook slechts worden gezien als een laatste -jniddel, dat alleen ;zaj worden toegepast op lieden, te wier aanzien een opvoedkundige beïnvloeding geen uit werking heeft. Hierbij verlieze men niet uit het oog, dat ook in het Duitsche fijk de dienstver plichting slechts zeer weinig wordt toege past. Slechts enkele honderdduizenden ar beiders werken daar onder dienstverplich ting. Wat dienaangaande van Britschp zijde wordt rondgestrooid bestaat uit niets., dan propagandistische leugens. Mên kan* hierop niet genpeg den nadruk leggen. Zeer ten onrechte wordt reeds nu de aanmeldingsplicht der werkloozen met dienstverplichting verward. Ook in ander opzicht blijkt er misv,epstapd te bestaan. De verordening h.eejt als maatstaf voor den aanmeldingsplicht gesteld de vraag of iemand niej of piet volledig ip staat is uit eigen middelen in zijn levensonderhoud te vqprzien. Om te kunnen beoordeelen of bepaalde personen hieronder al dan niet vallen, dient men zich den zin van de ver ordening voor oogen te roepen. Deze be staat hierin dat beslag moet kunnen wor den gelegd op arbeidskracht, die tot dus ver onwerkzaam is gebleven en zich aan aanmelding heeft onttrokken. Neemt men nu, biiyoorbeeld*. het geval van een student, dan is het duidelijk, dat hij, krachtens den tekst derverordening, zich moet aanmelden, wanneer hij den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt. Hem wordt dan een inschrijyingsbewijs uitge reikt, doch het ligt natuurlijk niet in de bedoeling'zoo iemand aap zijn studie te onttrekkèn, wanneer het een normaal ge val van wetenschappelijke of beroepsoplei ding betreft. In de verordening is voorts vastgelegd, dat iemand niet tot aanpielding verplicht is, wanneer hij in dienstbetrekking staat, tenzij het werk van slechts korten duur pf geringen omvang betreft. De grens zal hier bij een loon van f 4.— per week of een ar beidsduur van 24 uur per week getrokken worden. Uiteraard zullen.' bij de toepassing van den aanmeldingsplicht zich talrijke grens gevallen voordoen, die stuk voor stuk zul len moeten worden bezien. Aan een en ander zal nog, door middel van pers en radio-omroep, nadere bekendheid worden 'gegeven. Overigens wil het feit, dat in een bepaald geval aanmeldingsplicht aanwezig wordt geacht, nog volstrekt niet zeggen, dat de betrokkene ook werkelijk voor een tewerkstelling, hétzij binnen, hetzij'buiten de landsgrenzen zal worden aangewezen. Wat de verordening inzake de verkorting van den arbeidstijd 'betreft, deze strekt om een inzicht te verkrijgen in de practijk van d$ stelsel. Voor het opgenbjijc zullen aan vragen om vergunning als regel, kunnen worden toegestaan, doch slechts voor ,een beperkten tijdsduur, ^ant 'over'eèn kwar taal kan de situatie ten aanzien, yan de be hoefte aan arbeidskrachten zich weer sterk hebben g.cwijzigd, z'oodat'het werachelijk zou kunpen blijken te overwegen of het be trokken bedrijf piet tot invoering van een vollecjigen arbeidstijd behoort over te gaan, ten einde daardpor arbeidskrachten vrij te maken, die dan weer elders kunnen wor den geplaatst. Men kan het eigènlijk zoo formuleeren. dat de verkorting van den arbeidstijd tot dusver vqomamelijk op sociale overwegingen is toegestaan, terwijl in de toekopist meer de arbeidstoestand in het algemeen als uitgangspunt zal dienen. Ten slotte deeldp president Dr. Bpping nqg mede,, dat binnenkort ppg eep verprdc- nipg is te verwachten, dip de jpfjjenst- neming en tewerkstelling yan personeel af hankelijk zal maken van een te vprlpeppp 'vergunnins-, zulks ten'eindp fe gerakpn tot een volledige d.oorvóering van'het orde- nirgsbeginsel bij den arbeidsinzet. De liturgie der Kerk DINSDAG 10 Maart. Mis van de hpilige 40 Martelaren van Sebaste; Clamaverunt. Glo ria. 2e gebed (ep laatste Evangelie) van die Dinsdag in de derdie week van de Vas ten; 3e A Cumctis (oan de voorbede van de Heiligen); 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Of: De Mis van den Dinsdag in de derde week van de Vasten: Ego clamavi. 2e ge bed van de heilige 40 Martelaren; 3e A Cumctis; 4e voor den vrede. STADSNIEUWS Zooals Zaterdag reeds te kennen werd gegeven blijft een officieele feestviering ter gelegenheid van een veertigjarig pries terfeest bij de Paters Franciscanen achter wege. Niettemin heeft pater Tesser, de kape laan der St. Leonardusparochie aan den Haagweg toch van tal van zijden belang stelling mogen ondervinden. De jubilaris droeg gistermorgen te kwart over' zeven een H. Mis van dankbaarheid op, waarbij de leden der vrouwen- en jon gens-congregatie nagenoeg voltallig aan wezig waren en ter H. Communie nader den. Na de H. Mis van 11 uur hebben velen gebruik gemaakt van de gelegenheid om den jubilaris te complimenteeren. Daarbij waren natuurlijk in de eerste plaats de parochieele colleges en de bonden, waar van de jubilaris geestelijk adviseur is. Daar ontbraken natuurlijk allerminst de beide, congregaties, waarvan pater Tesser de energieke directeur is. De hoofdprefecte der vrouwen-congre gatie zeide, dat bestuur en leden der H. Familie, in aansluiting aan. de H. Mis en de H. Communie, thans hun gelukwen- schen aan -den jubileerenden directeur wil den aanbieden. Als tolk van allen richtte de hoofdpre fecte vervolgens hartelijke woorden van gelukwensch op dit schoone feest. Als stoffelijk bewijs van waardeering bood spreekster pater Tesser hierna een zilveren ketting met medaille aan, waartoe alle leden een schakeltje of een gedeelte ervan hebben bijgedragep. Spr. voegde er den wensch aan toe, dat het pater Tesser gegeven moge zijp deze ketting nog lange jaren als directeur der afdeeling te mogen dragen en daarvoor te mogen blijven wer ken tot eer van de parochie en tot stich ting van de huisgezinnen. Met een „Lang leve onze direpteur!" be sloot de hoofdprefecte haar 'toespraak, waarna de jubilaris het woord nam om allen te danken voor hun blijken van waardeering, vooral ook voor de trouwe opkomst 's morgens bij de algemeene H. Communie. Spr. zeide tenslotte te hopen de congregatie voorloopig nog tien jaar, doch ook wpl langer te mogen leiden. Twee uitvoeringen op 32 Maari, Zooals reeds gemeld, zal op Zondag 22 Maart in de Stadsgehoorzaal te Leiden de première plaats hebben van het passiespel „De veertjen stonden" of „De bloedige dag vaart ons Heeren". De tekst is, zooals wij reeds schreven, van 'den Vlaamschen priester-dichter Guido Gezelle en deze tekst zal worden gespeeld door de katho lieke vöDuweüjke en mannelijke jeugd on der leiaing van Wim Quint. Hendrik An tibessen compopeerde injeiding, koren en tusscbenspelen, welke zullen worden ge zongen door het R.K. Alpia IVIaterkoor en gespeeld door de Haarlemsche Orchest- vereeniging, het geheel onder leiding van den heer Willem Mizée. Dit geheel niéuwe passiespel zal ten too- neele worden gebracht in een drieluik, een triptiekvorrn dus en dit spel kan daarom een mysïriespel in modernen vorm woVden genoemd. Het is echter niet alleen maar iets nieuws, maar vooral een daad van groote cultureele' beteekénis, een unieke opvoering van het passiespel, welke geen katholiek zal mogen verzuimen. Met de prachtige muziek van Hendrik Andriessep 'zal dit passiespel niet alleen een ontroe ring zijn voor hét oor, maar door de cos- tuums bovendien een lust voor het oog. Er zullen ongeveer 150 personen aap meewer ken. De belangstelling voor dit grootsch opgezette passiespel is nu reeds zóó ver heugend groot, dat er op Zondag 22 Maart twéé opvoeringen zullen worden gegeven en wel des middags om 3 uur en des avonds om 8 uur, zbodat het aan te beve len is zich spoedig van plaatsbewijzen te voorzien. Voor plaatsbespreking enz. ver wijzen wij naar de annonce in dit blad en de aanplakbiljetten, het „kwartiertje" in de hartebrug-kerk. „Een kwaytiprtje vqor God" iederen werkdag tel 1.30 in de Hartebrüg-kerk vqor katholieken en niet-katholieken wordt deze "\y.eek geleid door den zeer- eérw. hper rector- Fr. Bernefeld. het nederlandsche volk en de zee Voor de maandelijksche vergadering van de maatschappij der Nederlandsche letter kunde hield de heer J. C. Mollema een voordracht, over „Een zedeprint van het zeemansleven in den ouden tijd.' Spreker vjng zijn voordracht aan met pen uitlegging y/at het beteekent ,,'t Zee- waert in te kijeken", zooals de goed Neder- lapdsphe tprm Jqjd'de, die onze voorvaderen gebrpikten voor wat wij twintigste- eeuwérs zouden noemen „Zeefacwust-zijn". Dat werd men gepiakkelijker ip den tijd toen iedere Hollander, Zeeuw of bewoner der havensteden ip de overige provinciën, met tal van scheepstermen vertrouwd was. Iedereen wist toen dat ,.de scheepvaart is het rechte element onzes lévens, des ge- meenen vaderlands ziele, de -principaalste mijn des oprlogs, de zenuw van onze machf'. Toen wapperde onze vlag vah 20.000 schepen en beheerschte een millioen Hol landers en Zeeuwen met een enorme han delsvloot 61 vap dpn werelcjzouthandel, 75 van den haring- en dén graanéxpprt, 05 vap den wijnhandel. Huikjes yan 50 ton warpn de kleppste, Oost-In,dipvaardprs van 600 ton'wel zoowat de grootste schepen die het zilte element trotseerden. Het wa ren geen snelle zeilers. Mpn zocht het vooral in g'roote laadruimte en reisvaardig heid. Spreker beschrijft de waarde en de eigenschappen der oude schepen, waarin heel wat plaats moest worden ipgeruimd aan de artillerje want de oorlog en het pïratendojn maakten de vaart steeds on veilig. Een middelgroot schip voer dan ook een tiental bronzen kanonnen en pen groo- ter aantal klpinere stukken- Na een vpr- klaring van het gebruik der verdedigings middelen aan boord geeft spreker een le vendige voorstelling van de bedièning van het schip en merkt op, dat niet in het zee gevecht het grootste gevaar was, maar in de worsteling met de elementen. De enor me moeilijkheden van de groote vaart, De verjaardagstorting is een succes ge worden. Duizenden Nederlanders hebbén gevolg gegeven aan den oproep en hebben op hun verjaardag evenzooveel dubbeltjes, kwartjes of guldens gestoft op de giroreke ning van de Nederlandsche ambulance als zij jaren tellen. Vandaag is het uw beurt, jarige Neder lander. i Gelukgewenscht. En.... het gironummer is 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 'sGravenhage waarbij de gebrekkige plaatsbepaling een der hoofdmomenten is geweest, totdat we in de tweede helft der 18de eeuw er in slaagden een goeden Chronometer voor de schepen te vervaardigen, worden door spreker uiteengezet, die daarna zijn „zede- print" van den zeeman ontrolt. Dat Vondel van zijn „Pekbroeken, ruigé gasten" zegt „In Thetis' schoot van kinsbeen opge- wiegd", is letterlijk waar. De toekomstige zeeman monsterde als jongen van tiep, elf jaar aan; op zijn veertigste was hij een grijsaard - als hij tenminste dien hoog en leeftijd bereikte. Kinderen van onbemiddelde lieden, ale niet tot een gilde konden toetreden, waren voorbestemd voor het zeeevak, het eenige vrije vak in ons land, waarin een jongen door eigen kracht de hoogste rangen kon bereiken, terwijl hij steeds volop te eten kreeg. Maar hij moest beschikken over een onwankelbare gezondheid, spierkracht, het vermogen snel te reageeren, gevoel van saamhoorigheid en een helder begrip van de eenerzijds vrije doch anderzijds uiterst strenge discipline. Deze eis'chte begrip van de gegeven orders en prompte uitvoering op grond van eigen initiatief. Men ver wachtte aan boord individualiteit van den mindere, beschouwde het mopperen als een Uitlaatklep voor een opgekropt gemoed. Maar de jonge zeeman had een paar dingen rotsvast in zijn gemoed te prenten: vliegen op een bevel, eerbied voor het ge zag als zoodanig en zich ter dege wachten voor inbreuken op de dogma's van den scheepsdienst. Het instituut van het zee vaderschap wordt door spreker' geschetst. Aan tooord werd de zeeman gevormd, als halfwassen „Brasem" moegt hjj op éigen feeeneh kunnen staan, maar die wayen te zwak voor den wal, aan den wal deugde hij niet 'meer, eens zeeman, altijS zeeman. Het dagelijksch leven aan boord, het gebrek kige onderkomen van het volk, de zorg voor de kost en de moeilijkheid om de levensmiddelen te bewaren, de véle scheepsziekten waartegen de chirgijns niet opgewassen waren (de mortaliteit yras op de Oost-Indische vaart zeer hoog), de werkzaamheid van den provoost-geweldige, de justitie aan boord met de harde straffen in dpn „Articulbrief" dit alles wordt door spreker met kruimige termen en met tal van aaphalipgen uit de oude litteratuur over de scheepvaart en het zpemansbedrijf boeiend verteld. Er is een spreekwoord, dat eigenlijk op de kampanje van ieder Nederlandsch schip behoorde te .prijken; het luidt: Navigare Necesse est, Vivere Haud", dat is: het varen is noodzakelijk, het leven niet. De zin daarvan ~was den zeeman duidelijk. In wezen heeft Neder land steeds zoo gedacht. En in onzen harts tocht voor de zee, ligt de kiem der weder geboorte van ons volk. Als het maar varen kan, komt alles terecht. „VREUGDE EN ARBEID". Gisteravond werd in pe Stadsgehoorzaal eèn variëté-avond gegeven van „Vreugde én Arb'èid". Een 'met zorg samengesteld ge varieerd programma werd voor de "bpzoe- kers ten beste gegeven. Ö.m. tradén 'op de 3 Jacksons, een accordeon-trio van- naam, de 3 Holborns, salonacrobaten, het muzi kaal duo Diana en partner, de 'illusionist Melachini," Carla met haar sprekende pop pen en Nelly en Alfred Hiltman, solo-dan sers. Een balletgroep uit het Ned. ballet en 'eèn orkest onder leiding van Karei Reys vulden de divprse nummers op voortreffe lijke wijze aan. JIRI STRAK A De vermaarde 18-jarige Tsjechische vip list Jiri Sfpaka, die-op Zondagmiddag 15 Maart "a.s. in dé Stadsg'ehoprzaal voor den Leicjsche» Kunstkring „Voor AJleh" epn enkel recital in Leiden zal geven, weyd op 17 November 1923 in Olmetz geboren. Op 3-jafigen leeftijd spéélde hjj reeds viool en was men er van overtuigd met een groot mpzikaal talent te doen te hebben. Toen hij 5 jaar oud was ging hij dan ook in Praag wonen en studeerde aldaar onder leiding \'an prof. Marak (o.a. leeraar van den be roemden violist Vasa Prihoda). Acht jaar oud.zijnde, trad hij voor het eerst in "bet opepbaar op én wel op een groot concert van de Prager Philharmonie, waarmee hij een overweldigend succes oogstte. De jonge kunstenaar behaalde eveneens met zijn conT certëpip Tsjecho-§Jowakij.e, Ppjtschland; Engeland, Italië,' België epormen bijVal bjj 'publiek en pers. In ons land concerteerde de kunstenaar rrict' het Residentie-orkast, Groninger Orkestvereeniging, Maastrichtsch Stedelijk Orkest en gaf vervolgens recitals in Den Haag, Nijmegen enz., alwaar pers en publiek eveneens vol lof waren over de phenomenale prestaties van deken jongen vioolkunstenaar. Op zijn recital in Leiden, waaraan de be kende en gevierde Nederlandsche pianist Theo van der Pas zijn medewerking zal verleenen, zal Straka werken van Franck. Vivaldi, Smetana, Paganini, De Sarasate ep De Falla ten gehoore brengen. GASBEDIVELMING. In lipt perceel Oude Vest 165. beyvound door den §0-jarigen L. O. en zijn dochter, heeft zich een geëal yan gasbedwelming voorgedaan doordat uit een lek in de gas leiding buitenshuis gas naar binnenstroom de. De dochter des huiles voelde zich des morgens niet wel en, toen zij bij haar va der kwam, voelde ooi: deze neiging tot over geven. Zij zijn daarop naar de achterka mer gegaan, waar beiden bewusteloos wer den. Een buurman^ die eenig verdacht ge stommel had gehoord, verschafte zich met een looper toegang Ibt de woning. Door den E. H. D. werden beide slachtoffers naaj: hetAcad. Ziekenhuis, veryoerd. Dames-congregatie St Petrus-parochie. Hedenavond na het Lof in de kerk it>- zenhoedj'e bidden voor de zielerust van het overleden lid van de congregatie An na van der Steen. BEEN GEBROKEN De gladde straten in het afgeloopen weekeinde hebben menigeen, die naar bui ten moest, den schrik om het hart doen slaan. Velen hebben op onzachte wijze ook kennis gemaaakt met de ijs-straten, maar over het algemeen is het toch zonder vrij ernstige ongelukken afgeloopen. Alleen heeft Zaterdagmiddag de 26-jarige J. J. P., uit de Joubertstraat, in de Bloemisten laan het linkeronderbeen bij een val ge broken. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN Uit een pakhuis in de Weverstraat zijn ten nadeele van den groentehandelaar K. twee balen en drie kisten aardappelen ont vreemd. In den Bosch- en Gasthuizerpolder is ten nadeele van den tuinder B. een varken uit een schuur gestolen. Handelsregister K. v. K. W z i g i n g e n.' 219. P. Augustinus. Nieuwkoop, Wijk A. 269. Brood- en Ban ketbakkerij. De broodbakkerij is met in gang van 19 Jan. 1942 overgegaan aan E. J. Augustinus. 122. N.V. Distilleerderij „De Frapsche Kroon", voorheen Hartevelt en Zoop, Lei den, Langegracht 55/67. Overl. Comm.: Mr. W. A. Cqsman, Leiden. 2751a. J. van Hooidonk, Leiden, Heeren straat 61. Melkhandel. De zaak is met in gang van 1 Jan. 1942 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: fir ma van Hooidonk. (B.P.) Vepn-: J. van Hooidonk Sr. en J. van Hooidonk Jr., Lei den. OMGEVING VOORSCHOTEN Aanrijding. Zaterdag had een aanrij ding plaats op de Papelaan tusschen een auto van de P. T. T. en een wielrijdet, ge- heeten de Graaf, die paar ijn werk reed, De wielrijder had een gebroken enkel en werd door. de auto van de P. T. T. gebracht naar dokter M. van der Stoel, die de eer ste geneeskupdig.e hulp verleende, waarna hij naar de Anna-kliniek te Leiden werd veryoerd. De g!adiieid: Mef. v. d. P. alhier viel Zaterdagmorgen wegens de gladheid van den weg op straat neder en liep een her senschudding op. Doktep C. Kerkhof verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna zij op een brancard naar haar wo- n;ng werd vervoerd. Dadhuisbeoek. Het badhuis mag zich m een steeds gïooter bezoek verheugen, wat blijkt uit het bezoek gedurende de maand Februari j.l. Toen'hebben 685 man- ren en 431 vrouwen, in totaal dus 1116 personen gebruik gem^akf van het badhuis terwijl in Februari 1941 dit aantal bedroeg 857 personen. GEMENGDE BERICHTEN lijk VAN EEN ZWERVER GEVPNDEN. Onbekenden hebben zich door verbre king yan een balcondeur toegang verschaft tot eén perceel aan de Hanenburglaan te 's-Gravenhage. Het geheele huis is over hoop gehaald, daar de in'brakers door de uitstedigheid van de bewoners zeer rustig tè werk konden gaan. De inbraak werd ontdekt door een dame, die tijdens hun af wezigheid: toezicht op het huis hield. Een agent, die een onderzoek instelde, deed voorts 'een eigenaardige ontdekking. In een schuurtje achter het huis vorid hij n.l. het lijk van den 73-jarigen zwerver M. W., dat hier al geruimen tijd moest liggen. Deze man heeft niets met de in braak uitstaande, doch heeft het schuurtje hoogstwaarschijnlijk alleen maar gebruikt als slaapplaats. Het lijk is naar het zieken huis Zuidwal overgebracht. KRANIGE REDDING DOOR EEN MEISJE Vrijdagavond is epn lfi-jarige bestuurder vap eep bakfiets op den Gruttersdijk te Utrecht met voertuig en al in het water langs den Gruttersdijk terecht gekornep. Hij kwam onder het voprtuig terecht, zoo dat zijn positie uiterst "hachelijk werd. Door het kranige optreden van de. 16-jarige Annie Ligthart. die eenige malen in het ijs koude water dook, kon de jongeman met behulp van een lid van den ordedienst op het droge worden geholpen. Hij was be wusteloos, zoodat overbrengipg naar het Stads- e» Academisch Ziekenhuis noodza kelijk werd geacht. Dank zij een langdurige kunstmatige ademhaling koncjen de levens- geestep wórden opgewekt. RECHTZAKEN HAAGSCIIE POLITIERECHTER. Geld van zijn familie gestolen? W. J. L. te Leiden zou, volgens de tenlastelegging, op 16 October yan het vo rig jaar, een geldsbedrag van eenige hon derden guldens gestolen hebben ten na deele van een familielid bij v.-ien hij nog al veel op bezdek kwam. Hij ontkende zulks ten stelligste, maar getuigende fami lieleden leg,dén bezwarende getuigenissen tegen verdachte af. Verdachte bleef er bij. dat alles gelogen was, omdat de familiele den onderlinge en groote haat tegen elkaar koesterden De O'tfipier vopd ljet fpit bpwyzen. al wees hij er op, dat men de getuigenverkla ringen van de familieleden heel voorzich tig moest hanteerpn. De eisch werd'zés maanden gevangenisstraf. Uitspraak pver 14 dagen. Agenda lederen werkdag om half twee „Een kwar tier voor God" in de Uarte^ru8-, kerk. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Maart 20 uur tot Zaterdag 14 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel, 20523. Te Oegstgeest door: de Óegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LAATSTE BERICHTEN Dr. VAN'MOOK IN AUTRALIë. STOCKHOM, 9 Maart (A. N. P.). Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Ade laide (Australië), is dr. van Mook, lt.-G.G. van Ned.-Indië, en veertien leden van het bestuur, per vliegtuig uit Bandoeng aldaar aangekomen. HET BOMBARDEMENT VAN PARIJS. PARUS, 9 Maart (D. N. B.). Naar thans van bevoegde zijde wordt bexend gemaakt, zijn in totaal bij den Engelschen bomaanval oj. Parijs van 5 dezer 82 huizen totaal ver woest, 156 zwaar beschadigd en 129 licht. Het definitieve apntal dooden is nog niet bekend, daar de bergingswerkzaamheden r.og niet zijn beëindigd. Nog steeda wor den lijken aangetroffen en ook zijn er nog menschen levend begravep. TREINBOTSING IN AMERIKA. STOCKHOLM, 9 Maart. D. N. B.). Vol gens een Uniter-Pressbericht uit New 2ijn bij een ernstig spoorwegongeluk ton Cranby (Missouri) ongeveer zestig p?>>o nen om het leven gekomen. Twee b o*io«n zijn in volle vaart op elkaar gebote'. - door de wagons in elkaar schoven*. Onin: de puinhoopen liggen nog talrijke dooden en gewonden. Volgens hetzelfde United Pressbericht wordt melding gemaakt van een ander ern stig ongeluk on Selma (Noord-Carolina), waar een met munitie en handgranaten ge laden vrachtauto met een andere auto in botsing is gekomen. De vrachtauto geraakte in brand en de heele lading ontplofte, itierdoor werden zeven personen gedood en zestig gewond. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Wilhelmina Catherina Ja- coba, dochter van J. Dreef en W. C. J. Corba Sjoers Roelof Johan, zoon van C. D. Timmermans en N. Weima Anna Wilhplmipè Maria, dochter van L. A. Over- devest. en M. M. Duijnisveld Wilhelmus Evert, zoon van W c. v. d Blij en J En gelenburg Albertus Dominicus Antonius. zoon van A. de Wit en J. de Bruijn. Ondertrouwd: J. J. Geuke jm 25 jaar en M. Tol jd. &5 jaar C. W. Wessel jm. 26 jaar en C. van Egmond jd 25 jaar - J. Tol jm 22 jaar en M. Gressie jd 18 jaar Overleden: Huibert Mol man 45 jaar Hendrik Vpllaard jm 38 jaar Anna Catharina van der Steen j<}- 86 jaar. Heden overleed, tot onze' diepe droefheid, geheel onverwacht, onze gelief de Broeder, Behuwdbroe- der en Oom in den ouderdom van 48 jaar. Uit allep naam: N. H. A. v. d. MEEL. Eenige kennisgeving. De H. Uitvaartdienst zal gehquden wojrden in de Parochiekerk O. L. Vr. Onbevl. Ontv. op Woens dag 11 Maart te 8.20 uur, waarna de begrafenis vpnuit de kerk te 10 uur op het R.K. Kerkhof. Rozqnkrans-bidden Maan dag en Dinsdagavond te 7.30 uur ii- het St. Elisa- betbziekenhuLs. 499,0 Tot onze diepe droefheid nam God weder tot Zich, de door Hem aan ons ge- schpnken Lieveling ALIDA LIBORLA ip den aanvalligen leeftijd vap bijna 2 jaar. Haar diepbedroefde Ouders en Broertje S. N. ZWETSLOOT M. ZWETSLOOT— MEN KEU- Leiden, 9 Maart 1942, Haarlemmerweg 3. Epnigo kennisgeving. 4991 Heden overleed, in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, na een' lang durige» geduldig gedragen ziekte, onze innig ge liefde Dpchter, Zuster en Tante, Mej. TRUUS VOETWATER zijn van de Genademiddelen der U- Kerk, in den leeftijd van 41 jaar. Uit aller naam: JAC. VQLWATER. A. VOLWATER— DE JONG. Roelofarendsveen, 8 Maart 1942. Noordeinde 25. Eenige en algemeene kennisgeving. 4983

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3