DUITSCHLAND MomentjeN MAANDAG 9 MAART 1942 33ste Jaargang No. 10196 ^eC^l^6cH^Soii^ant Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11 V De pessimist op de tram „Mooi weer, vandaag. Een heerlijk zon netje. De lente is op komst". Een ontboe zeming gisterenmiddag op het achter- balcon van de tram door een man, die de zon zag en ervan genoot. Een der andere reizigers Van het achterbalcon reageerde op deze zonnige opmerking onmiddellijk: „Het is Maart En we kunnên nog heel wat slecht weer en vinnige kou krijgen. Ik geef niet veel om zoo'n ééndags-zonnetje. Morgen hébben we weer sneeuw". Ziet die laatste, dat is de mensch met een hu meur, d^t we vooral in een moeilijken tijd, als welken wij nu beleven, niet gebruiken kunnen! Dat is de mensch, dien we pes simist noemen: die in het heden het goede niet ziet ep in de toekomst,alteen do slecht te mogelijkheden. Dat is de mensch,'die zichzelf en anderen niet héén helpt over de feitelijke moeilijkheden, maar die f e i- t e 1 ij k e moeilijkheden nog verzwaart door er nog wat mogelijke moeilijkheden dié kunnen komen - op te stapelen. Dat is de mensch, die zelden of nooit bly kan zijn. Toen we gisteren dat gesprek op het ach terbalcon van de tram naar Q,egstgeest hoorden, dachten we aan een bekend versje, dat we dien zwart-kijkenden medereiziger wel zouden willen thuis sturen met fraaie letters op een mooi bord; om het in zijn huiskamer te hangen en 1 in zijn hoofd te prenten: „Een mensch lijdt dikwijls 't meest Door hét lijden, dat hij vreest En dat nooit op komt dagen. Zoo heeft hij meer te dragen Dan God te dragen geeft. Het leed, dat is, weegt niet zoo zwaar Als vrees voor allerlei gevaar. En komt. dat eens in huis Dan ftelpt God altijd weer En-geeft Hij kracht naar kruis". Dit eenvoudige versje zet ons voor een levenswijsheid, die als we er naar leven ons optimisten maakt, ware optimisten! DE GEZONDHEIDSTÓESTAND VAN DEN H. VADER geen aanvulling van het kardinaalscollege tijdens den oorlog? De verbetering in den gezondheidstoe stand van Z. H. den Paus duurt voort. Niettemin moet de H. Vader zich nog in acht nemen, aangezien zijn gestel onder de in fluenza geleden heeft. Z. H. moet daar om rust houden en aansterken. Ook zijn stemgeluid is door de influenza verzwakt. De Paus zal zich er derhalve in de komen de dagpn toe beperken, de leidende perso nen van het staatssecretariaat te ontvan gen,. als kardinaal Maglione, diens plaats vervanger mgr. Montinni en den secretaris voor bijzondere kerkelijke aangelegenhe den mgr. Tardini, alsmede eenige familie leden. De pauselijke lijfarts, professor Gal- leazzi, bezoekt den Paus tweemaal per dag. Uit -kringen van het Vaticaan wordt voorts bekend, dat de H. Vader waarschijn lijk de thans in het H. College van Kardi nalen aanwezige 19 vacatures tijdens den oorlog niet zal aanvullen. Men zal echter dienen af te wachten, zoo merkt men in deze kringen verder op, of de Paus bij dit besluit zal volharden, indien het einde van den oorlog nog niet in zicht 'zou komen en de leemten in het Heilig College nog zou den toenemen, temeer daar het overlijden van Kardinaal Lauri en Kardinaal Boggia- ni juist vacatures heeft doen ontstaan op de belangrijkste Kardinaalsposten. Kardi naal Lauri n.l. had de functie van Camer- lengo der Heilige Roomsche Kerk. De Ca- rrierlengo bestuurt na 's Pausen dood de H. Kerk tot aan de verkiezing van den nieu wen Paus.~ Kaï-dinaal Boggiani was kanse lier van de Heilige Roomsche Kerk en als zoodanig t belast met het uitschrijven van de bullen voor de oprichting van diocesen, de benoeming van bisschoppen 'en andere belangrijke handelingen. Voor de benoeming der opvolgers van deze beide Kardinalen zal men, naar men in het Vaticaan opmerkt, het volgende con sistorie moeten afwachten, daar de Paus deze belangrijke posten niet door een be noeming zonder meer pleegt aan te vullen. Er zijn op het oogénblik 51 Kardinalen, van wié negen-en-twintig Italianen, vijf Frahschen, drie Duitschers, twee Spanjaar den, twee Noord-Amerikanen, alsmede een Belg, een Pool, een Hongaar, een Portur gees, een Ier. een Braziliaan, een Canadees, een Argentijn, een Engelschman en een Syriër. NIEUW APOSTOLISCH VICARIAAT OP MIDDEN-JA VA Bij -de Missionarissen van het H. Hart te Tilburg Werd bericht ontvangen, dat de Apostolische Prefectuur van Poerwokerto (Midden Java) welke de Missionarissen van het H. Hart bedienen, verheven is tot Apostolisch Vicariaat, en dat Mgr. B. Vis ser, 'die tot nu toe Apostolisch Prefect was van deze Prefectuur, benoemd is tot tApos- tolisch Administrator van het nieuw opge richte Vicariaat. «Tijd". Java's verdediging op het punt ineen te storten Hoofdaanval concentreert zich op Bandoeng staking der vijandelijkheden? Het D.N.B. meldt uit Bangkok: .Te Bangkok is Zondagochtend een radio uitzending* in de Nederlandsche taal opge- vanged, volgens welke de vijandelijkheden op Java Zondagochtend zouden zijn ge staakt. Een bevestiging hiervan is totdusver nog niet ontvangen. Ook volgens nog niet officieel bevestig de berichten uit Tokio heeft het Ned.-In- dische leger Zaterdag wapenstilstand ge vraagd en onder zekere voorwaarden capi tulatie aangeboden. De onderhandelingen daarover met het Japansche opperbevel schnen nog gaande te zijn. Aangenomen wordt, dat van Japansche zijde zooals bij Singapore onvoorwaarde lijke overgave wordt geëischt. Volgens een bericht van het front op Java is den Ned. Indischen troepen de te rugtocht van Batavia naar Bandoeng afge sneden, nu Japansche troepen van het Westen uit Bandoeng hebben bereikt. Tegelijk met de operaties op West-Java is een Japansche legerafdeeling, die in het midden van het eiland opereert, tot Soe- rakarta doorgedrongen, xj/aar sterke for maties tanks en pantserauto's van den te genstander zijn geconcentreerd. Radio Bandoeng, die tot dusver steeds de oorlogsberichten heeft uitgezonden, heeft Zaterdagmiddag plotseling de uit zendingen gestaakt. Volgens mededeelingen van de New-. Yorksche kabel- en radiömaatschappijen, zoo meldt Reuter in een extfB-bericht uit New-York, hebben alle radio- en telefoon verbindingen met Java sinds Zaterdag op gehouden. Tot nu toe is de verbinding nog steeds niet hersteld. Naar Domei van een legersteunpunt meldt, acht men daar de volledige ineen storting der verdediging op Java een kwes tie van weinige dagen, nu Bandoeng ste vig omsingeld is en Soerabaja belegerd wordt. De laatste 150 uur heeft, zoo ver klaart men, de bliksemorlog op Java den Nederlandsch-Indisthen tegenstand ver lamd. Tijdens den veldtocht op Java wer den de verdedigers overal door het snelle oprukken van de Japanners in verwarring gebracht. Deze verwarring ontstond voor al door het gebrek aan verkenningsvlieg tuigen van de Nederlandsch-Indische troe pen, -dbt een gevolg was van de vernieti gende luchtaanvallen op Nederlandsch-In dische luchtsteunpunten, die voorafgingen aan de landingsoperaties. De Japansche troepen zouden reeds tot dicht bij Soerabaja genaderd zijn. De hoofdstrijd schijnt zich echter geheel in den sector Bandoeng te concentreeren. De ieder oogenblik te verwachten ineen storting van de Nederlandsche verdedi ging op Oost-Java was reeds sinds ver scheidene dagen te voorzien, toen de Ja pansche troepen op 6 Maart des avonds tót in de nabijheid van Lamongan, een sleu telpositie ten Westen van Soerabaja, op rekten, naadt zij op 3 Maart Borjonegoro, ten Noord-Westen van Soerabaja, en op 5 Maart Behad hadden ingenomen. Op 5 Maart des middags werd Djömbang, ten Zuid-Westen van Soerabaja ingenomen. De Japansche legerautoriteiten te Bata via hebben Zaterdagmiddag de Neder landsch-Indische autoriteiten formeel in kennis gesteld van de instelling van een militair bestuur in Nederlandsch-Indië. In de proclamatie wordt de nadruk er op gelegd, dat het militaire bestuur streeft haar een snel herstel van rust, orde en nor male verhoudingen in Nederiandsch-Indië. De plaatselijke wetten én bestuursorga nen blijven in werking,, voor zoover zij het militaire bestuur niet hinderen. De Japansche autoriteiten zullen leven, godsdienst en het rechtmatige bezit van het volk respecteert, dat op zijn beurt de be velen van het Japansche leger en de Ja pansche autoriteiten in acht moet nemen. De gulden en het militaire geld zijn wet tig betaalmiddel in de oorlogszone. ZUID-SUMATRA IN JAPANSCHE HANDEN. Het Japansche hoofdkwartier heeft me degedeeld. dat 'Zuid-Sumatra thans geheel in Japansche handen is, doordat de Ja pansche troepen op 4 Maart de strategisch belangrijke stad Djambi heben bezet. Ook de petroleumvelden in* de omgeving vie len'in Japansche handen. DE HULP DIE UITBLEEF. De Australiërs en Nederlanders zijn zfeer verbitterd over het uitblijven van de hulp vap Engeland en de Vereenigde Staten, meldt de Londensche corresponlent van de „Svenska Dggbladet". De Nederlanders be klagen zich er over, zoo vervolgt de cor respondent, dat vliegtuigen, die zij langen tijd geleden besteld en betaald hebben, on danks alle beloften door de Ve.r Staten niet geleverd zijn. Ook de duizenden goed uit geruste soldaten, matrozen en vliegers, die verwacht werden, kwamen niet. Daar de Nederlanders de beteekenis van Malakka voor de verdediging van Neder- landsch-Indië begrepen, wierpen zij op Ma lakka ongeveer 500 machines van allerlei types tegen de Japanners in den strijd. Thans zijn zij door het uitblijven van de ersterkingen op Java tegenover de Japan ners meer in het nadeel dan het geval was géweest indien zy de Engelschen op Ma lakka niet gesteund hadden. Deze stemming van de Nederlanders, zoo wordt in het be richt gezegd, Wordt ook door de Austra liërs gedeeld. Volgens een bericht van United Press uit Melbourne is aan het eind van de vorige week een eskader zware Amerikaansche bommenwerpers van Java teruggetrokken. De formatie kon, naar het bericht verder zegt, niet langer in den strijd gebracht worden, daar er geen beschermend ja gers meer waren. RANGOON BEZET. Radio Saigon meldt: Nadat in Birma sterke Britsche strijd krachten in, de jprovincie Pegoe verslagen waren, hebben de Japanners Zondagoch tend om 10 uur Rahgoon bezet. Een bevestiging van dit bericht van an dere zijde ig nog niet ontvangen. RESIDENT VAN TIMOR GEVANGEN GENOMEN. De Japansche -troepen op Timor hebben,, naar Domei meldt, den Nederlandschen re sident van Timor gevangen genomen. Bo vendien wordt gemeld, dat de assistent-re sident van Timor den dood- gevonden heeft, toen het vliegtuig waarmee hij voor de landing der Japansche troepen te Koepang wilde vluchten, door een. Japansch vlieg tuig werd neergeschoten. JAPANSCHE LANDING BIJ SALAMAUA Volgens den Londenschen nieuwsdienst zouden de Japanners zijn geland bij Sala- la in de Huon-baai op Nieuw-Guinea. de Toestand in britsch-indk. Sir Joenilal Mehta, voorzitter der Indi sche kamers van koophandel, heeft te Delhi de onmiddellijke vorming van een zuiver Indische, nationale, regeeripg geëischt op grond van den kritieken toestand, waarin Indië verkeert. Naar 'volgens een bericht uit Londen van „Svéhska Dagbladet" verluidt, is de verklaring, welke binnenkort door de Britsche regeering over de Indische kwestie zou worden afgelegd, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Naar de meening van den Zweedschen correspondent kan deze ver rassende wending, wanneer zij juist zou blijken, slechts beteekenen dat de mee- ningsverschillen in de boezem der regee ring, tusschen de Britsche regeering en de vooraanstaande politici in Britsch-Indië zoo groot zijn, dat zij niet overbrugd kun nen worden. Het bombardement van Parijs. In de Notre Dame te Paxijs is Zondag ochtend een plechtige TH, Mis voor de slachtoffers van 3 Maart opgedragen. Kar dinaal Suhard las de H. Mis in tegenwoor digheid van de leden der regeering, die zich *te Parijs bevinden, en van het ge meentebestuur. Later begaven zich de leden der regee ring naar de plechtigheid op de Place de la Concorde, waar een katafalk was opge richt ter nagedachtenis van alle Franschen, die sedert den wapenstilstand door de Engelsche bombardementen om het leven zijngekomen. De bevolking defileerde langs deze katafalk. Aan het slot van de rouwplechtigheden hebben eenige Britsche vliegtuigen Parijs wederom aangevallen. Bijzonderheden om trent dezen Britschen overval zijn in Ber lijn nog niet ontvangen. - Boodschap van Pétain. Naar aanleiding van de begrafenis der slachtoffers van den Britschen bomaanval op Parijs is een boodschap van maarschalk Pétain voorgelezen. Daarin wordt o.a. ge zegd: De Britten hebben Frankrijk in- net diepst van zijn ziel getroffen. Woorden van haat kunnen zich o^ dit uur niet men gen onder die van het medelijden. De ge schiedenis zal reéht spreken over de mis dadige handelingen van den vroegeren- bondgenoot, die de Fransche soldaten slechts in den dood liet trekken om twee jaar later met de meest koelbloedige vast- "beslotenheid op te treden". IN EEN PAAR REQELS Britsche luchtaanval op Duitschland. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht verscheiden plaatsenin West-Duitschland aangevallen. De burger bevolking leed verliezen. Militaire schade valt niet te melden. Generaal majoor Campbell omgekomen. Naar de Britsche berichtendienst uit Cairo meldt, is generaal majoor Jack Campbell, drager van het Victoria-kruis, door een auto-ongeluk om het leven ge komen. Grieksche schepen in den grond geboord. Het Grieksche ministerie voor de veilig heid heeft in een officieele bekendmaking bevestigd, dat twee Grieksche motorzeil schepen door Engelsche duikbooten tot zin ken zijn gebracht. Aan boord van het eene schip vielen 10 dooden en 5 gewonden; het aantal slachtoffers aan boord van het tweede schip is nog niet bekend. De Engelsche verliezen ter zee. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat bij het tot zinken brengen van de drie Britsche schepen „Matabelo", „Curkha" en „Culver", 372 officieren en manschappen om het leven zijn gekonfen. STRIJDT VOOR EUROPA Vernietigende slagen aan hel Oostfront Het Duitsche weermachtsbericbt van Zaterdagmiddag luidt: In het Oosten zijn verscheidene aan vallen van den vijand/afgeslagen. De luchtmacht ondersteunde de eigen aan- valsoperaties door vernietigende sla gen toe te brengen aan vijandelijke stellingen en troepenconcentraties aan de boven-Wolga zoowel als in den sec tor Lowat. Finsche luchtstrijdkrachten dreven aan het Karelische front met forma ties gevechtsvliegtuigen en jagers co lonnes en troepenconcentraties van den vijand uiteen. In de periode van 25 Februari tot 5 Maart heeft de Sovjet-luchtmacht 197 vliegtuigen verloren, waarvan 165 in luchtgevechten en 16 door luchtdoel- artillerie, de rest op den grond. In de zelfde periode gingen aan het Oost front 31 eigen toestellen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsche troepen een succesvollen verkennings tocht ondernomen. Stuka's en forma ties lichte gevechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht bestreden in Oost-Cyrenaica tentenkampen, auto parken en benzine-opslagplaatsen van den vijand. Bij de aanvallen op Brit sche luchtbases en spoorwegdoelen in Noord-Egypte werd 5 Maart ook een groote vrachtboot ten oosten van Mer- sa Matroeh door bommen beschadigd. Op Malta hebben de Duitsche ge vechtsvliegtuigen met bommen van het zwaarste kaliber de citadel en an kerplaatsen van de haven La Valetta getroffen. Ten minste 2 onderzeeërs werden zwaar beschadigd. Mislukte Sqv jet-aanvallen In Donetsgebied Het Duitsche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: „In het Donetsgebied1 en aan het front ten Oosten van Charkow zijn tal rijke door sterke vijandelijke afdeelin- gen ondernomen aanvallen mislukt. Op anderè plaatsen wordt nog gevochten. In de centrale en de noordelijke zone van het Oostelijke front duren de af- we erge vechten voort. Bij eigen aan- valsoperaties hebben af deelingen van het leger en de Waffen-S.S. den vyand uit verscheidene steunpunten verdre ven en in weerwil van den hardnek- kigen tegenstand terrein, gewonnen. De vijand verloor daarbij talrijke ge vangenen, onder wie een divisiecom mandant, en meer dan 3000 man aan dooden. In luchtgevechten hebben Duitsche jagers 22 Sowjetvliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen op vlieg velden werden 9 vliegtuigen op den grond vernield. In Noord-Afrika levendige verken ningsbedrijvigheid aan weerskanten. Duitsche Stuka's hebben in de haven van Tobroek een vrachtschip van 3000 ton en 3 lichters door treffers tot zin ken gebracht. Door aanvallen in scheervlucht door Duitsche gevechts vliegtuigen werd de West-Egyptische spoorweg op verscheidene plaatsen vernield. Overdag en des nachts zijn geslaag de bomaanvallen gedaan op de mili taire installaties van Malta". BEKENDMAKING. VAN DEN COMMISSARIS- GENERAAL VOOR DE OPEN BARE VEILIGHEID BETREF FENDE HET VERBOD VAN DANSVERMAAK IN OOR LOGSTIJD. 's-Gravenhage, 9 Maart. Onder opheffing der openbare bekend making van 26 Juni 1941 betreffende het verbod van dansvermaak (afgekondigd in beschikking no.1 van den* commissaris- géneraal voor de openbare veiligheid en hoogere SS- en politieleider van 10 De cember 1941, blz. 7) wordt op grond van artikel 45 der verordening no. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde be paald: Artikel 1. Verboden zijn tot nader order: 1) openbaar dansvermaak; 2) dansvermaak in clubs, vereenigingen en soortgelijke bijeenkomsten, ook wan neer deze niet openbaar zijn; 3) alle* dansvermakelijkheden van dans scholen met uitzondering van zuiver dans- onderwys door middel van cursussen voor personen in den leeftijd tot 20 jaar of door middel van privaatlessen. Artikel 2. (1) Hij die opzettelijk of door schuld handelt in strijd met deze beschikking wordt overeenkomstig de in den aanhef vermelde bepaling gestraft. (2) Op gelijke wijze wordt gestraft hij die opzettelijk of door schuld aan verbo den dansvermaak deelneemt. Artikel 3. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. 's-Gravenhage, 5 Maart 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: Gez. RAUTER, SS-Gruppenfuehrer und General- leutnant der Polizei. MEJ. IR. De kranten hebben in opgetogen bewoordingen geschreven overdat Zaansche meisje, dat dezer dagen het diploma behaalde voor waterbouw kundig ingenieur en nu het 'ir. voor haar naam mag zetten. Men vindt het wel aardig dat zij nu bruggen en slui zen zal gaan bouwen en in een zoo bij uitstek mannelijk beroep den strijd tegen onzen ouden erfvijand, het water, zal gaan voeren. Er heeft een heele levensbeschrijving van haar in de kranten gestaan, haar portret werd gepubliceerd en mej. Ir. Uut Plooyer kan zich verheugen in de gunst van zoo goed als alle Neder landers. Ik wil die hulde niet verkleinen en niets afdoen aam dit glorieuze feit. Maar ik meen, dat men onzen Neder landschen vrouwen tekort doet, als men zegt, dat dit beroep een beroep alleen voor mannen zou zijn. Ik weet heel goed, wat er door onze voorvaderen op waterbouwkundig gebied is tot stand gebracht. Ik ken het gezegde: „God schiep de wereld, maar Nederland is «door de Nederlan ders zelf gemaakt". Goed, laat het zoo zijn. Maar toch houd ik vol, dat geen sexe ooit zulk een .strijd tegen het water heeft gevoerd als de vrou welijke. En vooral vrouwen met kinderen. VJ MAX BLOKZIJL SPREEKT YOOR DE RADIO. Hedenavond van 19.1519.30 uur houdt Max Blokzijl voor den zender Hilversum 2 zijn politiek weekpraatje. „Zware sjraffen". Bij een controle op de naleving van de verplichte inlevering van metalen wérden in talrijke gevallen overtredingen van de algemeen bekende bepalingen geconsta teerd. In vier gevallen wordt thans een voorbeeld gesteld. Wegens het niet inle veren van voorwerpen, bestaande uit non- ferrometaal zijn de volgende Nederland sche staatsburgers gearresteerd, -die bin nenkort naar een concentratiekamp zullen worden overgebracht. Jan B„ bankier, te Amsterdam; Theodorus K., winkelchef te 's-Graven hage; Simon de V., Joodsch vertegenwoordi ger van een ferzekeringsmaatschappij te Deventer; Hendrik B., verzekaringsinspecteur te Gorsel. DISTRIBUTIE-VAN KAARSEN De secretaris-generaal van het departe ment van Handel,, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 9 Maart tot en met Maandag 23 Maart 1942 wederom kaarsen ten behoeve van de verlichting van koeien- en paardenstallen, van handkarren en van door dieren getrokken voertuigen, beschik baar zullen worden gesteld, voor zoover een andere wijze van verlichting niet mo gelijk is. Aan iederen verbruiker zal hetzelf de aantal rantsoenbonnen worden uitge reikt, als hij bij de vorige uitreiking heeft ontvangen. Het is derhalve niet noodig, voor de verbruikers een nieuw aanvraag formulier M.D. 10 of M.D. 11 uitreiken. Met eventueele mutaties zal dan ook in geen geval worden rekening gehoudpn. Wel bestaat echter de mogelijkheid, dat ook aan nieuwe verbruikers bonnen wor den uitgereikt. Betrokkenen dienen in dit geval een aanvraagformulier M.D. 10 (voor stal verlichting) of M.D. 11 (voor verlichting van voertuigen of handkarren) in te die nen. Deze formulieren zijn bij den plaatse lijken distributiedienst verkrijgbaar» ge steld. Voorts zullen thans ook aan degenen, die de vorige maal te laat het aanvraagformu lier hebben ingediend en wier aanvrage niet meer in beHandeilng is genomen, bon nen voor kaarsen worden uitgereikt, zoodat ook zij geen nieuw aanvraagformulier be hoeven in te dienen. De aandacht wordt er evenwel op gevestigd, dat zij slechts het voor de komende periode aantal bonnen zullen ontvangen en dat zij niet in aanmer king komen voor het voor de vorige pe riode beschikbaar gestelde rantsoen. Evenals zulks de vorige maal het ge val was, zullen bonnen, voorzien van het opschrift „een rantsoen kaarsen", worden uitgereikt, welke onbepaalden tijd geldig zijn en elk op het koopen van één pak (a 300 gram) kaarsen recht geven). Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de handelaren in de meeste gevallen niet onmiddellijk in staat zullen zijn, de kaarsen op de in ontvangst geno men bonnen af te leveren, daar zij niet over voldoende voórraad beschikken. Zij dienen derhalve eerst in de gelegenheid te worden gesteld, de kaarsen van hun le verancier te betrekken. Over het algemeen zal dan ook de aflevering aan het publiek eerst eenigen tijd na de afgifte van de bon nen plaats vinden.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1