5)e ivacutfieid aaet ACedefciatidócd-Jndië. ZATERDAG 7 MAART 1942 DE LEÏDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Ijlden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. Red. Letteren én Kunst: Pr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon ondet 7.28 uur Zaterdagavond. Zon op 8.13 uur Zondagochtend. Zon onder 7.30 uur Zondagavond. Zon op 8.11 uur Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 8 Maart: De maan komt Zondagnacht om I.12 uur op en gaat Zondagvoormiddag om II.01 onder. 9 Maart: De maan komt Maandagnacht om 2.25 uur op en gaat Maandagvoormid dag om 11.42 uur onder. (Laatste kwartier). 10 Maart: De maan komt Dinsdagnacht om 3.34 op en gaat Dinsdagmiddag om 12.31 uur'onder. 11 Maart: De maan komt Woensdag nacht om 4.35 op en gaat Woensdagmid dag 1.28 uur onder. 12 Maart: De maan komt Donderdagoch tend om 5.27 uur op en gaat Donderdag middag om 2.32 uur onder. 13 Maart: De maan komt Vrijdagmorgen om 6.11 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 3.42 .uur onder. ZWARE NEDERLAAG VAN TWEE SOVJET-CAVALERIEDIVISIES. Naar het opperbevel van de weermacht meedeelt, hebben Duitsche troepen in het Donetz-gebied op 3 Maart een geslaagden tegenaanval ondernomen, waarbij twee Sovjet-cavalerie-divisies en een Sovjet- pantserbrigade een zware nederlaag leden. Volgens de voorloopige gegevens verlo ren de bolsjewieken by deze gevechten 561 man aan gevangenen, ruim 600 man aan dooien, voorts 18 pantserwagens, 21 ka- nonen, 30 zware granaatwerpers en 21 ma chinegeweren. ïn de industriestad Charkof, die zeer van den oorlog te lijden heeft gehad, is de nor male toestand weergekeerd, ook in het cul- tureele leven. Alle apothekèn, 12 polikli nieken en 15 ziekenhuizen rijn heropend. Op het ccfnserva*roum zyn de lessen her vat. Te Kief zyn de 14 musea, die veel schade hadden opgeloopen, hersteld en weder ge opend. HET PROCES VAN RIOM. ZITTING MET GESLOTEN DEUREN. De negende zitting van het gerechtehof te Riom werd met gesloten deuren gehouden. Zij was gewijd aan de bijeenkomst van den defensieraad van den 23sten Augustus 1939, die door den toenmaligen minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, was bijeen geroepen en beslissend was voor de oor logsverklaring van Frankrijk. De voorma lige generalissimus Gamelin wordt er van beschuldigde, dat hy onder verzwijging van de gebreken van het leger verklaard heeft, dat het leger gereed was. Guy la Chambre wordt ten laste gelegd, dat hij in de bijeenkomst van den 23sten Augustus verzekerd heeft, dat de luchtmacht zich in een toestand bevond, die de regeering de vrije hand gaf in haar politieke beslissin gen. De beschuldiging van Daladier luidt, dat hij de verklaringen van Gamelin en Guy la Chambre heeft gedekt. Tijdens deze zitting verbrak Gamelin het stilzwijgen, dat hij tot nu toe in acht had genomen, en las een verklaring ter zake voor. Het proces is verdaagd tot Dinsdag. Naar van bevoegde zijde verzekerd wordt, zal de volgende zitting weer openbaar zyn. Derde verjaardag Pauskroning. Z.H. DE PAUS ZAL DE PARTICULIERE AUDIëNTIES HERVATTEN. Ter gelegenheid van den derden verjaar dag der'kroning van Z.H. Paus Pius XII zal op. Donderdag 12 Maarf a.s. in de Six- tijnsche Kapel odor den deken der Kardi- JEUGD ACHTER TRALIES EEN BEZOEK AAN DE BIJZONDERE STRAFGEVANGENIS VOOR JONGE MANNEN. (Van een specialen V.P.B.-verslaggever). Drie vlaggen hingen in de gym nastiekzaal van de Jeugdgevange nis. Een groene vlag, de gestichts- - vlag, symbool van de hoop en twee klassevlagigen. De vlag van de tweede klasse is groen met een ster en een wassende maan, de vlag van de derde klasse vertoont een ster op een groen veld. Oo-k de^ vlaggen zyn symbolen. De wassende maan symboliseert het nieuwe, dat in den jeugdigen ge vangene groeit, de gemeenschaps gedachte, bet nieuwe zedelijke fundament, waarvoorfciier de eer ste grondslagen worden gelegid. De vlag met-de ster is het sym bool van de maatschappij, die wel dra haar poorten zal openen voor den gestruikelden jongeman, de zich weer heeft weten op te rich ten en die, bezield mét nieuwen moed, het leven tegemoet durft treden. De Bijzondere Strafgevangenis voop jon ge mannen gaat thans het vyfde jaar in. In 1929 werd tot oprichting besloten, eerst op 1 October 1937 werd de gevangenis ge opend. Het gesticht is bestemd voor de op name van jonge mannen, die veroor deeld tot een gevangenisstraf van een tot drie jaren op bevel van den rechter de ze straf in em Jeugdgevangenis zullen hebben te ondergaan. De leeftijd van de veroordeelden kan tussohen 16 en 24 jaar varieeren. In deze jaren van bestaan zag de gevan genis honderden jonge mannen binnen haar muren. Honderden, die gestruikeld waren maar voor wie struikelen nog niet altijd vallen beteekende. Talloozen immers zyn, moreel en lichamelijk gesterkt, aan de maatschappij teruggegeven en de harde levensschool, die zij in de jeugd gevangenis .hebben doorloopen, bleek uiterst heilzaam. Helaas waren er ook, diie uit de inrichting verwijderd moesten wor den en bun aantal is de laatste jaren steeds grooter geworden. Hier wreekt zich het verleden;' velen dezer joh^e mannen im- mers moeten beschouwd worden als de" slechte vruchten van een lauwen, deca denten tijdgeest en de harde leerschool van de Jeugdgevangenis kwam voor hen te laat Een voormalige gevangene schrijft Doch daarnaast heeft de directiestaf van de Jeugdgevangenis onder leiding van den heer Schotsman ook talrijke resultaten kunnen boeken die hoopvol zijn en nog eens duidelijk het nut van een hare'e leer school, gebaseerd op karaktervorrriing, tucht, arbeid en discipline onderschrijven. •De heer Schotsman toont ons brieven van ontslagen gevangenen. Een jongeman schrijft: „Ik geloof niet, directeur, wan neer ik diien tijd in een andere plaats had moeten doorbrengen, dat ik het dan nog gered zou hebben, maar nu kom ik er, daar ben ik vast van overtuigd, dank zij de harde training, die ik bij u gehad heb, al ging het dan ook niet altijd zooals het moest en al wilde ik dit in Zutfen ook niet altijd inzien. Maar nu zal ik toch mijn ge- heele leven dankbaar blijven, dat ik by u in de inrichting terecht ben gekomen". Er zijn er ook, zoo vertelt, de directeur, die getrouwd zijn en vader en die niet ge schroomd hebben om hun vrouw aan ons te komen voorstellen. Dergelijke gevallen spreken voor zich zelf. Een ander voorval typeert eveneens den geest, welke onder de jeugd gevangenen heerscht en die hoop vol is voor de toekomst. De gevangenen krijgen zakgeld. Geen groot bedrag, integendeel. Zij kunnen een gedeelte hiervan in de cantine besteden, het grootste gedeelte wordt voor hen opge spaard en bij ontslag overhandigd. Welnu, spontaan offerden de jongens, na een toespraak van den directeur over het zegenrijke werk van Winterhulp Neder land op 21 Oct. j.l. een bedrag van 12.80. Jeugd opvoeding ln de toekomst. In de werkkamer van den directeur komt het gesprek opnieuw op de crimina liteit' van de jeugd en over de mogelijkhe den om dergelijke ontsporingen in de toe komst te voorkomen. Bij vele jonge men* sehen ontbreekt op het oogenblik elk fun dament en het gevolg hiervan is, dat zij alleen en ongewapend staan in een tijd, waarin het egoïsme van individu en groep sterker dian ooit naar voren komt. „De jeugd heeft thans meer dan ooit be hoefte aan leiding", zoo luidt in het kort STADSNIEUWS Waarom prijsregelingen. En hoe zij worden nageleefd. Bijzondere tyden brengen immer bij zondere maatregelen met zich mede. De ondervinding van iederen dag doet dit de de laatste jaren overduidelijk zien. Tot de maatregelen, die de overheid reeds voor het uitbreken van den oorlog getroffen heeft, behoort de prysbeheer- schingspolitiek. Daarbij stond voorop, dat het economische leven zoo regelmatig mo gelijk moest worden voortgezet en daar voor was noodig, dat de normale prijzen voor diverse artikelen zooveel mogelijk gehandhaafd dienden te worden en zoo de prijken al verhoogd zouden moeten wor den dat zulks door de officieele instanties zelf zou geschieden dan wel slechts met hun goedkeuring zou plaatsvinden en dat de winst op een normaal peil zou blijven. Over het algemeen kan men zeggen, dat het vry lang geduurd heeft vooraleer men voldoende ovetuigd was van de nood zakelijkheid der prijsbeheersching en bij een dëel van het bedrijfsleven bestond gedurende langen tyd nog onbekendheid met den aard en de strekking van de gel dende pijsvoorschiften. 't Mag daarom geen verwondering wek ken, dat er van officieele zijde bij voort during op gehamerd werd dat de getroffen maatregelen gehandhaafd dienden te wor den, zoowel in het belang van den zaken man zelf als dat van het geheele economi sche leven. Terwijl men op het oogenblik wel kan zeggen dat vrijwel iedereen overtuigd is van de noodzakelijkheid der getroffen prijsvoorschriften bestaat er menigmaal zoowel bij den verkooper als bij den kooper nog onzekerheid omtrent de toe pasing van de voorschriften en het ge beurt dan ook menigmaal nog wel, dat er onopzettelijk overtredingen worden be gaan. Het is daarom, dat wij hier in het kort eenige der voornaamste bepalin gen nog eens nader onder de loupe willen nemen om mogelijk nog bestaard misver stand bij den verkooper weg te nemen en tevens om het publiek te doen weten waar het aan toe is by het kooperi van diverse artikelen. Een van de voornaamste maatregelen op het gebied der pfijsbeheesching is wel het „prijsaanduidingsbesluit". Van 24 Mei 1941 af zijn n.l. voorschriften in werking getreden, die aan den kleinhandel in be paalde groepen van artikelen de ver plichting opleggen deze waren te prijzen. Hierdoor wordt de controle op de naleving de prijsvoorschriften aanmerkelijk ver gemakkelijkt Voorloopig beperkte deze verplichting zich tot de groepen voedings» en genot middelen, textielwaren en lederwaren.- (Onder lederwaren worden ook de bont- waren gerekend). De Gemachtigde voor de Prijzen kan haar echter uitbreiden tot den verkoop van andere roerende goede ren, tot het verhuren van roerende goede ren en tot het verrichten van diensten. Van deze bevoegdheid is inmiddels gebruik gemaakt ten aanzien van huurauto's, schoenreparatiebedrijven den handel in vaste brandstoffen en het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Het besluit stelt den eisch, dat het prij zen op duidelijk zichtbare en leesbare wijze geschiedt. Behalve de prijzen moeten ook de kwa liteitsaanduiding en de verkoopeenheid, zooals die in den handel gebruikelijk zijn, worden vermeld. Met de gebruikelijke kwaliteitsaanduiding wordt die bedoeld, welke in het verkeer mqt de koopers ge bruikelijk is. Aanduidingen, welke alleen in den groothandel gebruikelijk zijn, be hoeven riet te worden vermeld. Aanduiding van de verkoopeenheid kan achterwege blijven in die gevallen, waar in het zonder meer vaststaat welke een heid wordt bedoeld. Dit is b.v. het geval bij kousen en schoenen, die per p^ar wor den verkocht. Bij waren, welke in etalages, uitstalkas ten binnen of buiten den winkel, ver koopstands of op andere wijze zichtbaar worden uitgestald, moeten prijskaartjes worden aangebracht. Bij waren, welke voor onmiddellijken verkoop gereed worden gehouden, maar die niet zichtbaar zijn uitgestald, moet het pry zen gebeuren hetzij door de goederen zelf, of hun verpakkingen of de voor werpen, waarin zij worden bewaard, van desbetreffende opschriften of van pryj- kaartjes te voorzien, hetzy door pryslijsten op te hangen of ter inzage neer te leggen. Indien behalve de verlangde prijzen nog toeslagen of andere kosten in rekening worden gebracht, dient dit bij de prijzen te borden vermeld. De verplichting tot prijsaanduiding geldt niet alleen voor artikelen, welke van een winkel, uit worden verkocht, maar ook voor artikelen, welke op karren, bakfietsen e.d. ten verkoop worden aangeboden. Dit beteekent dus, dat bakkers, groente- verkoopers, vischventers enz. hun artike len op de wagens duidelijk zichtbaar ge prijsd moeten hebben. Wat de groenten betreft nog dit. Voor dit artikel zijn maximumprijzen vastgesteld. Iedere week opnieuw kan men de veel varieerende prijzen daarvoor na slaan in de couranten. De groenteverkooper mag nimmer boven de vastgestelde maximumprijzen gaan en deze mag hij slechts berekenen voor eer ste.klas kwaliteit, ijn winstmarge bedraagt 21 procent. Blijft hij dus met zijn inkoop prijs plus winstmarge bereden den maxi mumprijs, dan mag hij den maximumprijs niet in rekening brengen. Dit laatste is voor den consument niet altijd te controleeren, doch door de prijs aanduidingsvoorschriften loopt de ver^- kooper altijd risico in handen van een con troleur of opsporingsambtenaar te vallen, die gemachtigd is den, veilingbrief op te vragen. Bij een rondwandeling, welke wij dezer dagen door de stad mochten maken met een ambtenaar der Prijsbeherschirig, heb ben wij eenige gegevens kunnen verzame len over de naleving der prijsvoorschriften Over het algemeen kunnen wy zeggen, dat vöor zoover zulks bij een controle „aan den buitenkant" kon worden geconstateerd de Gemachtigde voor de Prijzen hier geen reden tot klagen zal hebben. Geen winkel kondeh we bekijken of de prijsaanduidingen vielen in het oog. In een enkel geval betraden we een slagerswinkel, waar uitgestalde waren naast de toonbank njet waren geprijsd, doch de winkelier beriep zich op de prijs lijst, welke duidelijk zichtbaar in den winkel was opgehangen. Dat hij overigens te goeder trouw was moge hieruit blijken, dat hij juist een pri.iskaartie had wegge nomen van een verpakt artikel, waarop de priïs zij het klein gedrukt stond. Een fout, welke door sommige winke liers nog wel gemaakt wordt, Is, dat zij ledige blikken of doozen als opvulling van hun etalages gebruiken, doch niet kenbaar maken, dat zij ledig zijn. Daardoor wordt de indruk gewekt, dat zij toch niet ledig zijn. Een klejne moeite is het deze aandui ding daarop aan te brengen en de consu ment is tevreden. Over het algemeen mochten wij bij onze rondwandeling concludeeren, dat de winr keiiers volkomen beseffen, dat het in het algemeen belang is de prijsvoorschriften zoo getrouw mogelijk op te volgen en die goede wil stemt tot tevredenheid. De goede gang van het economisch bedriifslg'ven zal er wel by varen. TIEN JAAR VAKONTWIKKELING EN SOCIALE JEUGDZORG Van 12 tot 19 Maart zal in de Stadsge hoorzaal een tentoonstelling worden ge houden, genaamd: „Tien jaar Vakontwik keling en Sociale Jeugdzorg". Deze tentoonstelling heeft ten doel zoowel aan ouderen als aan jojngeren, aan werkgevers en werknemers een indruk te geven van hetgeen in de afgeloopen 10 jaar op het gebied van de zorg voor de jeugdige werkloozen tot stand is gebracht en ook thans nog gedaan wordt. Op Donderdagmorgen te 11 uur zal de officieele opening der tentoonstelling plaats hebber. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN GESLOTEN Het Rijksmuseum van Oudheden is, met het oog op de brandstoffenschaarschte, voorloopig voor het publiek gesloten. Geveilde Perceelen. Ten overstaan van Notaris A. A. van Haaften alhier: Het huis met tuin te Oegst- geest Terweeweg 36 in bod: 4.250.— kooper de heer A. Hartevelt q.q. alhier voor 4.310.—. Hier worden de jonge gevangenen geschoold Geen uur. geen minuut brengen tij In ledigheid door. In de hlssche Werkplaatsen hebben reeds velen, die vroeger hun ÜJd ln ledigheid verknoeiden, een vak geleerd. IPolo V.PB -1P R S.-v Suchlelenl nalen, Z. Em. Pignatelli di Belmonte, een plechtige Hoogmis worden opgedragen, waartoe uitnoodigingen verzonden zyn aan alle Kardinalen, in Rome aanwezige Aarts bisschoppen en Bisschoppen en andere ker- kelyke hoogwaardigheidsbekleeders, als mede aan het diplomatieke corps, het Ro- meinsche patriciaat en den Romeinschen adel. Zondag 8 Maart zal in de Sint Jan van Lateranen een plechtig Te Deum ge zongen worden ter herdenking van de Pauskeuze (2 Maart) en van de Pauskro ning (12 Maart). Naar men in het Vaticaan aanneemt, zal de H. Vader de volgende week zijn parti culiere audiënites hervatten. De algemeene audiënties zullen echter waarschijnlyk tot Paschen achterwege blyven. De influenza, waaraan de H^ Vader een week lang heeft geleden, heeft de ademha lingsorganen aangetast en de stem van den Paus verzwakt. de conclusie van den heer Schotsman, „aan de hulp en den steun van een opvoe der, vooral daar, waar de opvoeding in het huisgezin heeft gefaald, of de huiselijke sfeer ontbreekt .In de Jeugdgevangenis is daarom het voogdenstelsel ingevoerd. Een kleine groep van gevangenen is toegewe zen aan bepaalde ambtenaren, die als spe ciale raadgevers en opvoeders fungeerden. Iets dergelijks zal in het groot voor de ge heele jeugd noodig zyn. Een nationale jeugdorganisatie, waèrin de grondslag ge legd wordt voor de zoo nood-zakelyke ze delijke fundamenten, waarin de jeugd op nieuw idealen vindt en de richtlijnen voor de toekomst, is misschien wel de beste op lossing. Sluit dan hierop de Arbeidsdienst aan, waarin de jeugd arbeidsvreugde en discipline leert en de jongelui gevormd worden tot karaktervaste (jonge mannen en vrouwen, dan zal ongetwijfeld ook het brandende probleem van de jeugdcrimina liteit in de naaste toekomst opgelost kun nen worden". De ondergang van een koloniaal rijk. door W. I. ISPERT. Eind 1941 stond de Nederlandsche emi- grantenregeering 'te Londen na felle on derlinge discussies aan de Ver. Staten de militaire bezetting van Suriname toe. De Nederlandsche gezant te Washington, Lou don, motiveerde dezen stap met de nood zakelijkheid, de aldaar gelegen troepen voor Nederlandsch-Indië vry te maken, en met het feit, dat Noord-Amerika het bauxiet van Suriname voor zyn vliegtuig productie noodig had. In een tot het moe derland gerichte radiotoespraak verklaar de de gezant, dat de Ver. Staten de over gave van Suriname tot voorwaarde gesteld hadden voor hun militaire steunverlee- ning aan Nederl.-Indië. Aan de officieele overgave van het re- geeringsgezag in Suriname waren zeer lange onderhandelingen voorafgégaan, die aan Nederlandsche zijde ernstige bezwa ren hadden uitgelokt. Dat minister-presi dent de Geef niet alleen zijn functie neer legde, doch zelfs via Portugal naar Ne derland terugkeerde, duidt ondubbelzinnig op het afpersende karakter yan deze on derhandelingen. Kort voordat de overeen komst tot stand kwam, traden nog twee andere leden van het kabinet af: zy wil den zich niet schikken in de Noord-Ameri kaansche afpersing. Niettemin kwam het pact tot stand. Bezield door den angst voor Indië, stemde de Nederlandsche emigran tenregering tenslotte met alle voorwaar den in. Op 12 December 1942 werden Aruba en Curagao „op wensch van de Nederlandsche regeering" afgestaan. Daarmee werd de rest der Nederlandsche bezittingen op het Westelijk halfrond geliquideerd. Tezelfdertyd hadden zich in Oost-Azië gebeurtenissen van wereldbeteekenis afge speeld; tusschen de Ver. Staten en Enge land eenerzijds en Japan anderzyds was de oorlog uitgebroken, die begon met de vernietiging der Noord-Amerikaansche zware vlootstrijdkrachten op Ha\vaii. Wel werd in een Nederlandsche mededeeling van 5 Februari beweerd, dat slechts „een deel van de .Noord-Ameri^aansche vloot in den Stillen Oceaan te Pearl Harbour tijde- lyk gevechtsonklaar was gemaakt", maar in werkelijkheid had Japan vyf slagsche pen en een reeks zware kruisers tot zin ken gebracht, alsmede verscheidene ande re slagschepen en kruisers zwaar bescha digd. Hoewel de Japanners daardoor on dubbelzinnig de superioriteit op vlootge- bied hadden verkregen, en er geen toerei kende bescherming voor Nederl.-Indië meer aanwezig was, haastte zich de Ne- derl.-ïndische regeering, Japan den oorlog te verklaren, in weerwil van het feit, dat haar van Japansche zijde tevoren stellige verzekeringen gegeven waren voor de on schendbaarheid vap het Nederlandsche grondgebied. Men rekende er op, dat Sin gapore niet zou kunnen worden ingeno men en men rekende ook op de verster kingen. die zoowel door de Britten als door de Noord-Amerikanen waren toege zegd. Op 4 Februari verklaarde Londen aan ook, dat Wavell als opperbevelhebber der geallieerden meldde, dat Engelsche en Noord-Amerikaansche versterkingen in Singapore zouden' aankomen. Op 13 Fe bruari waren zy daar nog niet aangekomen, maar waren zy er ook niet meer noodie. daar inmiddels de „onneembare vesting" in een stryd van acht dagen door de Japan ners was veroverd. Japan valt aan. Inmiddels had Japan een reeks Neder landsche eilanden bezet. Thans begon de aanval op Sumatra en de omsingeling van Java. De nood steeg van dag tot dag, de eene hulpkreet na den ander werd tot de Ver. Staten gericht, die immers den koop prijs voor hun hulpverleening reeds in den zak gestoken hadden. Op 5 Februari zeide dr. van Mook in een rede te New York: „Wy staan tegenover een vyand, die over eenheid beschikt, en wy kunnen hem niet verslaan alvorens wij dezelfde eenheid bezitten". Op 3 Februari verklaarde mi nister van Kleffens na een conferentie van een 'uur met Cordell Huil, dat hij zeer ont moedigd was over het algemeene beeld der geallieerde samenwerking in den Stil len Oceaan. „Ons doel is en blyft de aan val". Op 9 Februari kon men verheugd me- dedeelen, dat „ook in Nederl.-Indië ver sterkingen waren aangekomen", doch de sterkte daarvan werd in het geheel noet bekend gemaakt. Op 11 Februari meldden Noord-Amerikaansche persbureaux. dat Japan Nederl.-Indië een afzonderlijken vrede had aangeboden, waarop men niet was ingegaan. Men hoopte no& altijd op hulp, maar Cordell Hull, die garant stond voor de beloofde hulp aan Nederl.-Indië, begon met te verklaren, dat hy de griep had en eerst eens een flink verlof moest nemen. Washington voegde daaraan toe, dat Pearl Harbour voor Hull'een zware slag geweest was, die hem zwaar gede primeerd had. Desondanks had van Mook alle hoop nog altijd niet verloren. Op 8 Februari nam hij afscheid vgn Roosevelt met de verklaring, dat de geallieerden het op alle punten der oorlogvoering volkomen eens waren Hy rekende toen nóg niet op den val van Sin gapore, want nog op 10 Februari, dus kort voor den val van de vesting, bracht Lon den de mededeeling „dat het politieke evenwicht in Zuid Oost Azië zich ten na- deele van Japan had gekeerd en wel als gevolg van de vele Engelsche en Noord- Amerikaansche gevechtsvliegtuigen, die onlangs op de Philippijnen, op Malakka en in 'Nederlandsch-Indië waren aangeko men". Na den val van Singapore veran derde de stemming echter spoedig. Def1 eene hulpkreet volgde na den anderen. Op 17 Februari smeekte van Kleffens drin gend om versterking voor Ned.-Indië. Wanneer die versterkingen niet terstond verstuurd werden, zoo zeide hy, zou het lot van Ned.-Indië binnen zeer korten tijd beslist zijn. Van Mook evenwel koesterde altyd nog hoop. Op 12 Februari verklaar de hy nog te Sydney, dat de Ver. Staten alles wat zij konden opbrengen in den stryd om het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan zouden werpen, en dat de tyd thans ryp was voor een grootscheepsch ge allieerd offensief, dat nog van Java zou kunnen uitgaan. De arme opti mist. Maar optimistisch was ook de Koningin. In haar rede van 21 Februari zeide zy let- teriyk: „Het is mij een groote voldoening, dat de zware inspanningen, welke het le ger ter verdediging en als voorbereiding tegen den aanval van den vijand ontplooid heeft, thans zulke voortreffelijke vruchten afwerpen". De vruchten waren inderdaad voortreffelijk, want acht dagen later wa ren de Japanners reeds op het laatste groo te eiland, op Java, geland. Roosevelt doet toezeggingen. Roosevelt, de oude menschenvriend en knappe zakenman, liet inmiddels niet na, de*oude beloften te- vernieuwen. In zijn praatie aan den Jiaard van 24 Februari zei de hij: „Het voornaamste doel van Noord -Amerika is op Hfet oogenblik zijn b<?ndge- nooten te helpen door het vervaardigen van oorlogsmateriaal in geweldige hoe veelheden. Helaas is daarvan tot dusver nog niets op zijn plaats van bestemming aangekomen. Denzelfdén dag had van Kleffens tevens weer moed gevat. Hij ver klaarde, dat zyn regeering zeer bevredigd was, dat Groot-Brittannië en Noord-Ame rika alles wat hun mogelijk was in het werk stelden om aan den toestand jn het Zuidelyk deel van den Stillen Oceaan het hoofd te bieden..Er wordt in het ge heel niet aan gedacht, aldus van Kleffens, Java te verlaten. Ohdanks alle optimisme kon het echter niet langer een geheim blijven, dat de toe stand in snel tempo bergafwaarts ging. Ba tavia. dat iets dichter bij het vuur zat dan van Kleffens, uitte precies op dcnzelfden dag, waarop laatstgenoemde zijn optimisti sche rede hield, n.l. op 24 Februari, wan hopige kreten om hulpverleening. Bata via maakte een redevoering bekend van den gouverneur-generaal, die deze hulp in de volgende dramatische woorden ep- eischte: „Stuur thans hulp, ge kunt, ge kunt het absoluut, en ge hebt de plicht, dit kunnen onverwijld metterdaad te too- nen!" De hulp bleef uit, hoewel gy, zooals be kend, door de overgave van Suriname. Curagao ep Aruba en behalve dit met baar geld reeds vooruit betaald was. Ook de laatste hulpkreet van van Mook kon daar niéts meer aan helpen. Toen hij op 25 Fe bruari tegenover den Amerikaanschen journalist Knickerbocker aandrong op de onverwijlde levering der door Neder land reeds betaalde vliegtui gen Er kwam niets, het drama naderde zijn hoogtepunt. (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2