jouden taaaewiacM Momentje WOENSDAG 4 MAART 1942 33ste Jaargang No. 10192 ^e£cld6cli^(2oti4a4it Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L II ER WAS een Ujd, waarin het geld of het nu goudgeld of zilvergeld was, papier of giraalgeld gehuld was in den glans van goud. Dat was in den tijd van den gouden stan daard, die aanving in het laatste kwartaal van de vorige eeuw en zijn triomfen vier de in de jaren, die aan den wereld-oorlog 1914'18 voorafgingen. Het systeem van den gouden standaard was in opzet zeer eenvoudig. Vooreerst verplichtte de staat, die tot den gouden standaard overging, zich wet telijk, om pen bepaalden prijs voor het goud te betalen. Een ieder, die wilde, kon aan den staat (staatsbank of geoctroieerde circulatiebank) zijn'goud te koop aanbie den voor een vastgestelden prijs; de staat was verplicht het te koopen en er den voor- uil bij wet vastgestelden prijs voor te be talen. Omgekeerd was ook een ieder die daartoe lust gevoelde, gerechtigd om van den staat elke gewenschte hoeveelheid goud te koopen, eveneens tegen denzelf den prijs. Daardoor was het goud in dat land onttrokken aan de schommelbeweging van vraag en aanbod en gestabiliseerd op 'n vasten koers. Want niemand was zoo dwaas om zijn goud goedkoop^ aan te bieden, wanneer hij verzekerd was er bij de staatsbank meer voor te krijgen, ter wijl ook niemand de kans kreeg zijn goud duurder te verkoopen, want dan zei men: Dank je wel, ik kan bij de staatsbank goed- kooper terecht. Dit goud, dat men dus in elke gewensch te hoeveelheid van den staat gegarandeerd koopen kon, mocht men bij de rijksmunt vrijelijk laten aanmunten, dus laten omzet ten in gouden munten. En met deze mun ten kon men alles betalen 'wat men wilde, want zij waren, wat men noemt: wettig betaalmiddel tot elk bedrag. Het heele geldstelsel van het land "was zoodoende gebaseerd op het goud. Het zil ver-, nikkel- of kopergeld ontleende zijn waarde aan den gouden standaardmupt. Het had niet langer een waarde op zich, ontleend aan zij^ metaal-inhoud, neen, het was een fractie van dien standaardmunt. De zilveren gulden had net zoo'n goud randje als de koperen cent, want zij wa ren alle gelijkelijk een onderdeel van het gouden tientje. En ook het papieren geld verheugde zich in den zonnigen glans van het goud, want iedere bezitter van een bankbiljet van tien was er verzekerd van, dat hij maar naar de bank behoefde te stap pen, om zijn biljetje om te wisselen in een blinkend gouden tientje. Het eene land voor, het andere land na ging over tot de invoering van'den gou den standaard en zoo ontstond een interna tionaal blok van staten, die onderling het zelfde geldsysteem hadden en dezelfde, goudprijzen berekenden. Op financieel zoowel als op economisch gebied scheen men met dien gouden stan daard den Steen der Wijzen gevonden te hebben. Alles moest nu van een leien dakje gaan; uit was het met die eeuwig schomme lende prijzen, er zou zekerheid heerschen op de wereldmarkt en de handel zou een ongehoorden bloei^ tegemoet gaan, want nergens bloeien handel en industrie beter dan in een atmosfeer van stabiliteit en ze kerheid. Vooreerst was men verzekerd van een internationaal stabiel muntstelsel. Het geld van ieder .goudland" was n.l. gebaseerd op het goud en dat goud was gestabiliseerd door de macht van den staat. Dat verge makkelijkte het internationale betalings verkeer uitermate. Goud nam iedereen aan; goud kon iedereen als betaling ver langen en goud had een vaste waarde. De wisselkoersen konden wat schommelen op de beurs, over de z.g. goudpunten kwamen zij niet heen. Wie over de grenzen trok, kon rustig zijn eigen bankbiljetten in de zak meenemen. Weliswaar nam niet iedere particulier vreemd geld aan dat ^ou voor hem te lastig zijn maar iedere behoor lijke bank betaalde hem prompt het wissel geld uit, dat op een kleinigheid na van te voren te berekenen was. Maar het v?as niet alleen het geld, dat de gouden standaard stabiliseerde, ook het geheele economische leven kwam er door in vaste banen. Hier was de mogelijkheid van schommelen grooter", doch het even wichtspunt moest automatisch weer terug- keeren. Wij citeeren hier een passage uit een boek van A. Oesterheid, getiteld: „Goud", waarop wij straks nog nader te rugkomen. De schrijver geeft de automati seering der internationale economische be trekkingen door den gouden standaard als volgt weer: „Verondersteld, dat in een land de prij zen der waren zouden stijgen. Het gevolg moest zijn, dat de exporteur op de we reldmarkt nigt meer kon concurreeren. Zijn waren werden te duur, de uitvoer van het land verminderde. De invoer van buitenlandsche goederen echter stijgt. Want ;n het teeken van den vrijhandel doet de koopman dadelijk moeite, de goed- koopere buitenlandsche producten te koo- pen. Hij zal ze in zijn vaderland bij de hooge prijzen direct kwijt raken. Zoo ontstaat er een schuld aan het bui tenland. Om deze te vereffenen trekt tiet gcud over de grenzen. Op hetzelfde oogenblik wordt echter het ëeld schaarsch omdat al het geld goud en al het goud geld is. De ondernemer krijgt moeilijker crediet, hij moet het in ieder geval duurder met een hoogere rente betalen. Dat ontneemt hem den lust, hoo ge prijzen voor zijn waren te vragen. Om aan geld te komen, doet hij de waren goed- kooper van de hand. Het algemeene peil Ier prijzen van het land daalt weer. De -•reffening der prijzen is door den gou- n automaat bereikt. Omgekeerd moet het goud stimulee- Japansche troepen bedreigen Java. Regeering verlaat Batavia. LUCHTAANVAL OP BANDOENG. Aan de Noordkust van Java gelande Ja pansche troepen dringen voortdurend ver- dier het land in, zoo wordt van het Japan sche front gemeld. Sterke Japansche af- deeliingen zijn van 'de baai van Indrama- joe uit in Zuid-Westelijke richting opge trokken naar Bandoeng. Na een marsch van twee dagen, waarin bijna 100 k. over moeilijk terrein werd af gelegd, bereikten Japansche troepen Maan dagavond de onmiddellijke nabijheid van Bandoeng, waarmede beide spoorwegver bindingen tusschen Oost- en West-Java verbroken zijn. Volgens een speciaal bericht van het Ja- nansChe blad Nitsji-Nitsji heeft de voor hoede der Japansche strijdkrachten, dde op Java opereeren, een niet nader ge doemd punt in het gezicht van Bandoeng bereikt. De Japansche strijdkrachten hebben een strategisch punt bezet aan de spoorlijn tusschen Batavia en Bandoeng, aldus meld de een Japansch frontberiéht d.d. 2 Maart des middags half een. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Bata via meldt, hebben de Japanners gisteren een grooten aanval op Bandoeng onder nomen. De Japansche bommenwerpers ble ven negentig minuten lang boven de stad. Op een bepaald oogenblik nam men 42 bombardementsvliegtuigen én 18 jagers boyen de stad waar. Omtrent de aange richte schade wordt niets vermeld. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de regeering van Nederlandsch-Indic Dinsdag Batavia „wegens de groote kwets baarheid van de- hoofdstad veriaten. De regeering heeft zich naar Bandoeng bege ven, waar zich reeds het -militaire cen trum bevindt. Volgens mededeelipg van het Japainsche hoofdkwartier is die geallieerde vloot in de zeeslagen bij Soerabaja en Batavia, vrijwel vernietigd. Het communiqué van het Japansche hoofdkwartier zegt, dat 6 kruisers, 8 torpedobootj agens, 7 duikboo- ten, een kanonneerboot en een mijn veger van den tegenstander tot zinken zijn ge rend werken, wanneer het bedrijfsleven verschijnselen- van vermoeidheid begint te toonen. Wanneer de prijzen der waren be ginnen te dalen, rendeert een grootere uit voer. Want de wereldmarkt neemt altijd waren,-die het goedkoopst zijn. Er komt goud in het land. Daardoör wordt de geld voorraad grooter, dat door zijn bezitters noodgedwongen tegen een lageren rente voet moet worden uitgeleend. Goedkooper crediet moedigt den ondernemingsgeest aan Er wordt gebouwd, er Worden machi nes besteld; alle handen hebben meer te doen en het goud heeft een nieuwe vlucht van het economische leven veroorzaakt. De prijzen, die voorheen-voor de fabrikanten en handelaren geen behoorlijk bestaan meer mogelijk maakten, gaan weer in de hoogte." Men ziet het: dat kan niet missen, het klopt alles als een bus. De gouden stan daard reguleert het wonderlijke rader werk van het ingewikkelde economische leven met de preciesheid van een feilloos werkende automaat. Doch wil deze auto maat feilloos blijven werken, dan is één voorwaarde absoluut noodzakelijk, zooals uit de geciteerde passages blijkt, n.l., dat de wereldhandel absoluut vrij is. Begint daar wat aan te haperen, dan werkt de automaat ook automatisch verkeerd. Een schot viel in 1914 en weldra dreun de de aarde van het gebulder,,der kanon nen. Het raderwerk van het wereldhan- delsverkeer stond stil en toen het na 1918 weer knarsend en piepend op gang ge bracht werd, bleek de vrijhandel tusschen de verroeste raderen den geest te hebben gegeven. Toen was de tooverkracht van het gou£ spoedig verbroken; het werd ten grave gedragen in de kelders der Danken. Hierover een volgende maal. Mr, H. G. Bonnen-handel Er wordt gehandeld in bonnen. Dit wil óók zeggen,' dat arme menschen, die geen geld hebben, om hun bonnen te besteden, deze verkoopen, direct of indirect, aan rijkeren, met het gevolg, dat de eersten gebrek hebben,, beneden de door de distri butie toegestane consumptie blijven, terwijl de» tweeden er boven uitgaan. Als die arme menschen het geld voor bepaalde bonnen hebben gekregen, kunnen zij dit gebruiken, om tenminste voor andere bonnen wat te koopen, of om iets te koopen, wat niet in de distributie valt. Intusschen moeten echter die rijkere menschen, als zij bonnen voor levensbehoeften van armen hebben gekocht, bij het besteden van die bonnen tóch wel eens even naden kenHadden zij niet beter dien armen de bonnen kunnen laten houden, er geld bijvoegend, om er - levensbehoeften op 'te kunnen koopen? Dat geld zou dan goed zijn besteed, beter zijn besteed, dan b.v. voor sigaren van vijftig cents of iets der gelijks, beter enchristelijker! bracht. De zes tot zinken gébrachte krui sers zijn: De zware Amerikaansdhe kruiser Hou ston (9.050 ton); de zware Britsche kruiser EXetef (8.390 ton); de lichte Australische kruisers Perth (6.830 ton) en Hobart (6.980 torT); de lichte Nederlandschie kruisers De Ruyter (6.450 ton) en Java (6.670 ton); van de acht torpedoboot jagers .zijn er twee gestrand. De zware Amerikaansche kruiser, die bij den zeeslag van eenigen tijd geleden ver nietigd werd gemeld, blijkt de .^ugusta (9.050 ton) te zijn geweest en#de Neder- landsche kruiser De Ruyter, welks onder gang werd gemeld, was de Tromp (3.350 ton). Het communiqué zegt: Hoewel gemeld werd, dat vier kruisers zwaar beschadigd warenin den slag bij Soeralbaja, werd later medegedeeld, dat twee kruisers bij Batavia tot zinken waren gebracht, terwijl de beide andere een tor pedoboot jager en een kanonneerboot wa ren, d'ie men in de duisternis voor kruisers had aangezien. Een Japansche mijnenveger is tot zinken gebracht, een Japansche torpedoboot jager licht beschadigd. „EERBIEDIG GROETEN WIJ ONZE MARINE". Volgens een bericht uit Batavia schrijft het te Bandoeng verschijnende blad Indië- bode in een commentaar op den slag op de Javazee o.m.: Eerbiedig groeten wij onze marine', die met alle haar ter beschikking staande krachten volgens het bevel van Helfrich bereid is te overwinnen of te sterven en die een vele malen sterkeren vijand heeft aangevallen. Voor vele schepen be- teekende dit het einde; onze marine is uit den slag buitengewoon verzwakt te voor- sohenn gekomen, zoodat zij, wanneer niet versterkingen in den verin van geallieer de oorlogssohepen snel arriveeren, niet meer tot een groote actie in staat zal zijm Omtrent de militaire en strategische maatregelen, dlie in Ned.-Indië getroffen waren voor de verdediging van het eiland Java,^ worden thans te' Tokio eenige bjj-* zonderheden bekend gemaakt. Java is in vier verdedigin^ssectoren ge splitst, met Soerabaja, Semarang, Ban doeng en Batavia als kernpunten. Bulten de genoemde centra beschikte nog Tjilat- jap over vrij sterke verdedigingsstellingen. Over heel Java liggen ongeveer 70 vlieg velden verspreid, waarvan de grootste ge legen zijn bij Batavia, Bandoeng en Soe rabaja. Vóór het uitbreken der vijandelijk heden tusschen Japan en Ned.-Indië werd Java verdedigd door een leger ter sterkte van ongeveer 50.000 man, dat inmiddels door versterkingen uit Engeland en Austa- lië tot meer dan 100.000 man is a am ge groeid. Van de zes kruisers en tien torpedoboot- jagers, waarover de Ned.-Indisdhe vloot oorspronkelijk beschikte, zullen na de ver nietigende 'zeeslagen ter hoogte van Soe rabaja en Batavia wel even weimig sche pen nog geveohtsklaar zijn als van de zee- strijdkrachten, die Engeland en Amerika ter versterking gezonden hebben. Hetzelfde zal wel gezegd kunnen worden van de Ned. Indische luchtmacht, die bij het uitbreken van den oorlog geschat werd op ongeveer 670 machines. De Japansche verkennings vliegtuigen hebben nl. de laatste dagen boven Sumatra noch boven Java vijande lijke vliegtuigen kofiinen waarnemen. Naar te Tokio verder verluidt, worden de Japansche operaties na de landingen op Java zoo voortgezet, dat Bandoeng niet minder gevaar loopt dan Batavia. Daar komt nog bij, dat de op het Oostelijke deel van het eiland verrichte landingen de vlootbasis Soerabaja nagenoeg waardeloos hébben gemaakt. In Japan heerscht de algemeene opvat ting, dat het lot van Java thans reeds als bezegeld beschouwd kan worden. Volgens een bericht uit Melbourne heb ben Japansche vliegtuigen gisterochtend de Australische havens Broome en Wyind- ham aan de Noordwestkust gebombardeerd De aanvallen waren in hoofdzaak gericht op vliegvelden. Toegegeven wordt, dat in beide plaatsen eenige schade is -aangericht. Het Australische legenberieht maakt mel ding van het ^verpen van bommen» boven Braome en schrijft de te Wyndham aan de Golf van Cambridge aangerichte schade' toe aan kanon- en machinegeweervuur. OFFENSIEF TEGEN BIRMA. In Japansche militaire kringen te Sjang hai is men van meening, dat de rust, die sedert ongeveer twee weken aan het front in Birma heerscht,wijst op Japansche voorbereidingen voor de ttweede etappe van het offensief tegen Birma. De eerste etape, aldus zegt men, wordt gevormd door de bezetting van de strook land in het Zuiden, die een duizend kilo meter lang'is en toegang geeft tot Thailand 'en Malakka. Nu het gevaar van een Brit- schen inval is verdwenen, is .de opmarsch in de rest van Birma begonnen. Uit Tsjoengking wordt in dit verband gemeld; dat in het Noordwesten van Thai land vrij groote Japansche troepenconcen traties gereed staan. Volgens berichten uit Mandalay is men van meening, dat de da gen van Rangoon geteld zijn. Vrijwel alle regeeringsorganen hebben Rangoon verla ten. Plunderingis aan de orde van den dag, zoodat de uitzonderingstoestand moest worden afgekondigd. Ook uit het gebied ten Noorden van Rangoon vertrekt de be volking in groepen naar het Noordwesten VAN DE ANDERE FRONTEN. Als aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. onder meer het volgende: In het Oosten is de scherpe koude iets verminderd. In den. centralen err Noorde lijken sector bedragen de gemiddelde tem peraturen tien graden onder nul. Daardoor is de strijd, vooral in den Zuidelijken sec tor, weer opgeleefd. De bolsjewisten probeeren daar met ster ke strijdkrachten door de Duitsche afweer- fronten heen te breken, en wel bij Se- bastopol en op het schiereiland Kertsj. De ze pogingen zijn echter onder bloedige verliezen voor de bolsjewisten mislukt. De Duitschers endernamen succesvolle tegen aanvallen en behaalden plaatselijke suc cessen bij eigen aanvalsoperaties. De zware gevechten in het Zuiden en inhetDonetz- gebied 'duren nog voort. Van de door En geland en de Ver. Staten aan de Sowjet- unie beloofde hulp heeft men tot dusver weinig bespeurd. Integendeel. Engeland begin't thans de weinige vliegtuigbestuur ders, die het den bolsjewisten ter beschik king gesteld had, uweer terug te trekken. Naar het opperbevel der Duitsche .weer macht mededeelt, hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den vorigen nacht binnen Jiet bestek van een groote actie militaire installaties ill het gebied van het Suézkanaal aangevallen. Toen de totale maansverduistering afliep bereikten de vliegtuigen de aangegeven doelen en bestookten vooral het vliegveld El Kabrit aan den Zuidelijken oever van het groote Bittermeer met bommen van zwaar kaliber. De Britsche afweer werd volkomen verrast. Bij helder licht van de volle maan en een wolkenloozen hemel konden de bemanningen van de Duitsche vliegtuigen de installaties van het vlieg veld nauwkeurig zien. Na middernacht waren ook haveninstal laties van Port Said met bommen be stookt. Treffers in de onmiddellijke nabij heid van de electrische centrale van Port Said richtten groote vernielingen aan. HET ZINKENDE SCHIP. GENERAAL WAVELL VERLAAT JAVA. Zooals gemeld, heeft generaal Wavell het eiland Java verlaten en is reeds in Britsch- Indië aangekomen. Naar de Britsche berichtendienst uit Bandoeng meldt, heeft het bericht van het vertrek van generaal Wavell en de ont binding van het gemeenschappelijke A. B. D. A.-opperbevel op Java een schok te weeggebracht. De doorsnee Nederlander heeft daarop onmiddellijk gereageerd met de overweging, dat het geallieerde opper bevel het Javaansche schip verlaat, daar het vreest, dat het zou kunnen zinken. Te Berlijn wijst men op het precedent met admiraal Hart, die door admiraal Hel frich werd vervangen. Men meent, dat Wa vell, evenals Hart heeft gefaald, waarop men van Nederlandsche zijde de zaak bqu werd en zelf weer de verantwoording op zich nam. Anderen zijn van meening, dat Wavell nu nog gelegenheid heeft om naar Britsch- Indië te ontkomen en dus zijn laatste kans waarneemt. Opmerkelijk is, dat deze ver andering in opperbevel door Wavell op eigen verantwoording moet zijn doorge voerd en dat zijn Amerikaansche plaats vervanger door hem ten gunste van gene raal Tempoorten is gepasseerd. Men wijst hier op de vele verschillende mutaties in Wavelis commando's en besluit daaruit de radeloosheid van de geallieerde oorlogvoe ring. Van Engelsche zijde geeft men als reden voor de wisseling in opperbevel op, dat de verbindingen tusschen Java en Birma toch definitief verbroken zijn en dat Wavell zijn oorspronkelijke en gewichtigste taak weer op zich moest nemen n.l. het opperbevel over Indië en Birma in nauwe samenwer king met China. De toestand op Java is thans, naar men van Engelsche zijde toegeeft, ernstig. Een groote Japansche vloot moet weer in aan tocht zijn met nieuwe versterkingen. Te Batavia heeft men, gezien het opruk ken der Japanners, eenerzijds door Indra- majoe en anderzijds door het Bantamsche naar de hoofdstad, die aldus in een tangbe weging wordt genomen, verschillende in stallaties vernield. Welke deze precies zijn, is moeilijk na te gaan, doéh daarbij behoort waarschijnlijk het fraaie K.N.I.L.M.-lan- dangsveld Kemaioran in het centrum en het vliegveld Tjililitan ten Z.O. van Mees ter Cornelis. Van Amerikaansche zijde helpt men weer met verklaringen als van admiraal King en generaal Marshall, met groote credieten door den Senaat toegestaan en met fabel achtige getallen over wat men wel zou gaan doen. In dit geval de bouw van 16 millioen ton schepen in één jaar. Intuse schen staat, volgens Wavell's laatsten op roep, aan de geallieerde troepen in Java, „het laatste bolwerk der democratie in den Zuid-Westelijken Pacific op het spel, waar om men nu niet meer verdedigen, doch aan vallen moet". Als steeds is men ook hier mee weer te laat. UIEN. Naar het mij voorkomt, hebben de huisvrouwen, die toch immers het op perbevel hebben over ons aller ma gen, eenige moeilijkheden met de sa menstelling van het menu. Nader ge preciseerd zitten zij met de moeilijk heid eenige afwisseling in het menu te brengen. Als ik goed ben ingelicht zijn er kroten, peen, rapen en roode kooL Dat is een menu van vier dagen voor wie de kroten, peen, rapen en roode kool beminnen. Maar roode kool bijvoorbeeld moet, om smakelijk te zijn, met zeven andere ingrediënten worden vermengd o.a. met schijfjes appelen en dat maakt de zaak alweer moeilijker. Bovendien blijven er dan nog drie dagen over. Wat dan? Daarom adviseer ik den huisvrouwen het volgende. Neem eens uien! Er moe(en, althans volgens mijn ervaring, geweldig veel uien zijn. Veel te veel! Wij eten uien, gebakken, rauw en ge kookt en het is mij een groote opluch ting geweest, toen ik bemerkte, dat de dagelijks behuilde oogen onzer ge dienstige hun oorzaak niet vonden in 's levens verdrietelijkheden, maar In de uien. Daarom begrjjp ik altijd nog riet hoe men een grap een ui kan noemen, nademaal tranen meer aan het verdriet dan aan den lach eigen zijn. Maar uien welke uien dan ook zijn gezond. En soms als mijn ega 's avonds uien bakt en ik sta toe te zien hoe een bijzonder groot exem plaar op het punt staat te worden ver snipperd, zeg ik wel eens: dat is een reuze-ui! Maar als u zich aan uien al heeft tegengegeten, moet u het maar met raapjes doen. Ik kan voorloopig zelfs geen ui meer hooren. Laat staan zien. dienste, dat spreekt van zelf. Daarom moet verwacht worden, dat dit proces om de vraag gaat, waarom Frankrijk den oor log met Duitschland is aangegaan, niet echter om de secundaire vraag, waarom Frankrijk den oorlog verloren heeft. Het verloop, van het prcces zou den indruk kunnen wekken, alsof men in Riom de stelling wilde motiveeren: ware de oorlog beter voorbereid, dan zou zulks voor Frankrijk en.Europa een gelukkige om standigheid geweest z\jn. Dergelijke con clusies kan Duitschland niet toelaten en derhalve wordt aan het Fransche volk in herinnering gebracht, dat het een groote misdaad was, den oorlog met Duitschland te beginnen. Heel algemeen bezien, moet het voor werp van het proces van Riom volkomen valsch geacht worden. Wanneer men niet het kernvraagstuk wil ophelderen, waar om Frankrijk op aansporing van Enge land, tot een oorlog met Duitschland be sloten heeft, had men aan het proces in het geheel niet .mogen beginnen. Het ver loop van het proces, zooals dit tot dusver is gebleken, kan slechts tot een blamage voor het Fransche volk en ook voor zijn regeering worden. IN EEN PAAR REGELS Amerikaansche torpedojager getorpedeerd. Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gerfiaakt, dat de Ame rikaansche torpedojager „Jacob Jones" in den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd en gezonken. Ontploffing in Engelsche munitiefabriek. Volgens een mededeeling van den En- gelschen berichtendienst, heeft het Engel sche ministerie voor de voorziening be kend gemaakt, dat Maandagmiddag in een munitiefabriek in het Noordwesten van het land een ontploffing plaatsvond. Tot nu toe werd melding gemaakt van één doodc en twee zwaar gewonden. Vaticaan spreekt boodschap van Stal in tegen. In welingelichte kringen van het Vati caan wordt het door het agentschap „Ra dio Urbe" verspreid bericht omtrent een boodschap van Stalin aan het Vaticaan ten stelligste tegengesproken. Men ver klaart in genoemde kringen, dat dit be richt volkomen uit de lucht is gegrepen. Het proces van Riom. DUITSCHLANDS STANDPUNT. De leider der persafdeeling van het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Ber lijn heeft gisteren omtrent het proces van Riom o.a. het volgende opgemerkt: Het proces goed te voeren, is geen ver- BONNeKi IM EEN OPEN TA3CH BONNEN IN EEN OVECJJAa BOOZ.E Dl &VhN AAN UW ZJJ BROOD ervj VLtESCH UW NE.U5 v/OORBIj •Poiyeoon-Swa)

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1