DUITSCHLAND Advertentiën MEDEDEELING RIJWIELBANDEN DINSDAG 3 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS PASSIESPEL „DE 14 STONDEN". Er staat Katholiek Leiden en tevens de katholieken uit Leiden's wijde omgeving een grootsche, een voornaam cultureele gebeurtenis te wachten. Het R.K. Alma Materkoor wilde ook dit jaar weer een passiespel uitvoeren, maar iets nieuws en iets grootsch en het deed een voortreffelijke vondst. Het ontdekte „De veertien Stonden" van Guido Gezelle, een kruisweg in dichtvorm, waarin Jezus zelf, de heilige maagden en de Joodsche oversten sprekend worden opgevoerd. Het liet dezen kruisweg in muziek bewerken door Hendrik Andriessen, die er prachtige composities voor gemengd koor bij. schreef. Dit heeft het Alma Materkoor nu in studie en de opvoering ervan wordt waarlijk tot eefi grootsch passiespel gemaakt. Het zal ten tooneele worden gebracht in een driè- Juik, waarin dus gezongen zal worden, aan den anderen kant de tekst van Guido Gezelle zal worden gespeeld, terwijl in .het midden-luik de veertien staties van het lijden onzes Heer en zullen worden vertoond aan de hand van een kruisweg van Albert Servaes. De décors worden vervaardigd door den bekenden kunst schilder Dode Sengers. Een grootsdie uit voering van een passiespel. Reeds ftu, tij dens de voorbereidingen, is het Alma Ma terkoor met dit passiespel naar Haarlem uitgenoodigd en de katholieken uit Leiden en omgeving mogen dit unieke passiespel zich dus zeker niet laten ontgaan. Voor de katholieken uit de omgeving en voor jon gelieden beneden 18 jaar zal, zoo de kaart verkoop dit toelaat, een aparte middaguit- voeririg worden- gegeven. Moge een volle zaal het Alma Materkoor loon en voor dit prachtig initiatief. ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING Vanwege het Centraal Verband der St. Jos. Gez. Vereeniging wordt op verlangen van vele leden overwogen om te komen tot een schriftelijken cursus in de Neder landsche taal. Deze cursus, welke wordt gegeven door bevoegde onderwijskrachten en admi nistratief wordt verzorgd door het Cen traal Verband, wordt gegeven in de spel ling Marchant. Er zijn 24 lessen en wel 2 per maand, zoodat de cursus ongeveer een jaar duurt. Het cursusgeld, dat nog niet definitief is vastgesteld (afhankelijk van het aantal deelnemers) zal ten hoogste 6 bedragen, terwijl papier en enveloppen worden ver strekt. Leden, die dezen cursus wenschen te volgen, gelieven zich zoo spoedig moge lijk op tegeven bij senior of ass.-senior. Rhapsodie Espagnole" voor cello en orkest van Carl Oberstadl. Vanzelfsprekend lig gen aan dit vijfdeelig werk Spaansche volksliederen als basis, 't Merkwaardige is, dat van. Isterdael deze liederen persoonlijk cadeau kreeg in Spanje en zijn vriend Oberstadt deze tot een effectvolle compo sitie (voor hem) verwerkte, waarin elke mogelijkheid voor het instrument benut werd. En van Isterdael, die bij zijn bin nenkomen met een opmerkelijk vriend schappelijk applaus begrpet werd, speelde het groote en technisch moeilijke werk grandioos, op zijn kalme rustige wyze weelderig van toon, volzongen de cantile ne, meesterlijk de techniek. Hij had gele genheid te trilleeren met zijn instrument, dat van Isterdael met zoo'n enthousiasme en bewogenheid bespeelt. De dirigent zorg de voor een geacheveerde begeleiding, waarin het orkest blijk gaf van zijn voor name kwaliteiten. Warm applaus viel den bijzonder kunstzinnigen cellist ten deel, die hierin gaarne den dirigent en het or kest liet deelen^ Tot slot dirigeerde Verhey Dvorak's 5e symphonie, heel dikwijls, maar toch altijd gaarne gehoord; muziek- van een klare structuur, bloeiend van poëzie en levens- weelde en als er te klagen is, is dit mee warig zacht. Ongekunsteld en eenvoudig brengt deze muziek den hoorder tot dicht bij de zon. Verhey dirigeerde eenvoudig en waar. Zonder tmanireerdheid. zonder overdrijving realiseert hü zijn ontroering. Gepassioneerd, maar zeerbeheerscht en -uiterst positief, leidt zijn directie tot een zeer gunstig resultaat. Het orkest was in uitnemende conditie en onder deze merk waardige leiding werd het een middag van grandiose muziek vertolking. Een langdu rig applaus Viel ten deel aan den dirigent en het, orkest voor de hoogstaande inter pretatie. J* Kortmann. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 704. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen AL phen aan den Rijn N.V. Alphen aan den Rijn, Julianastraat 65. De N.V- is met in gang van 1 Jan. 1941 in liquidatie getre den. Liq.: W. de Ridder, Alphen aan den Rijn en J. Chr. Kortvan Dam, Leiden. 6161. N.'V. Huis Donkersteeg 9. Leiden, Nieuwktraat 28. Exploitatie van het Pand Donkersteeg 9, Leiden. De N.V. is met in gang van 1 Jan. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: P. T. de Jong, Leiden. De exploitatie wordt voortgezet door de venn. onder fir ma: Erven C. H. de Jong. Venn.: P. T. de Jong, Leiden, G. Hulst, Leiden, J. M. Groen Leiden, J. H. Chr. v. Koolbergen, Boskoop en A. A. M. Meerburg—de Jong, Drieber gen. Opheffing. Meijer en Co. Voor schoten, Papelaan 108. Land- en tuinbouw- benoodigdheden, machines, enz. Nieuwe inschrijv i n g e n. 7970. Firma J. Kolijn en Zonen (B.P.) Leimui- den, Oude Wetering 28. Rietwerkersbedrijf. Venn.: Joh. Kolijn Sr., P. Kolijn en J. Kolijn Jr., Leimuiden. 7972. Terrazzomaterialen v. h. H. v. Leeu wen (B. P.). Leiden, Rijnkade 4. Fabricage van terrazzomaterialen, exploiteeren van bouwterreinen, enz. Venn.: M. van Nood en A. van Nood, Leiden. De heer G. J. <Masseling alhier is ge slaagd voor het examen godsdienstkennis diploma' A, aan de R.K. kweekschool te Den Haag. Hedenmorgen te half zeven is de 74-ja- rige H. J. B. in zijn woning in het Broek- hovenhof van de uit 18 treden bestaande trap gevallen. Hij liep een ernstige bloe dende verwonding aan het rechteroor en een hersenschudding op en werd door den E. H. D. Verbonden. Daarna is hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. RE SEDENTEE-ORKEST., Toon Verhey gastdirigent. De capaciteiten van den dirigent Toon Verhey, die zich gisterenmiddag hier in troduceerde met Voormolen's „de drie Ruitertjes" en Dvoraks 5e Symphonie e kl. t. „Aus der Neuen Welt" hebben te recht de volle belangstelling genoten. Het Residentie-orkest is onder jijn directie goed ingespeeld en volgde uitstekend zijn intenties. Verhey doet knappe, technische dingen, heeft de benoödigde routine en geeft aan het uit te voeren werk een groo te kracht van uitdrukking. In zijn optre den heeft hij persoonlijkheid aan den dag gelegd. Hij beheerscht het orkest en het werk is levendig en tevens overwogen; hij weet de klankverhouding in prachtig evenwicht te brengen en is in zijn leiding suggestief. De ornamenteering en belich ting is decoratief en fraai, zoodat het re sultaat welluidend is. De variaties over het Nederlandsche liedje' „De Drie Ruitertjes" voldeden onge meen. De instrumenteering, hoe knap ook en met kennis geschreven, deed Voormo len toch niet de karakteristiek van het geven uit het oog verliezén. Kleur en genkleur, thema en tegenthema in een voor zich zelf sprekende orkestratie. De dirigent ljeeft dè mooie en knappe vonds ten van den componist elke variatie naar aard en karakter met veel zorg ge geven, in volkomen eenheid van het ensemble. Charles van Isterdael speelde hierna „de Denkt om het kwartiertjeiederen tcerkdag om half twee precies in de Hartehrugkerk te Leiden. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De 21-jarige textielarbeider J. J. V., de 21-jarige monteur F. J. S. en de rijwielher steller M. H. P., allen uit Leiden, had den ingebroken in de zeepfabriek van de firma Sanders te Leiden en daar o.a. 100 staven scheerzeep, stukken toiletzeep enz. weggenomen. De Officier had tegen V. tien maanden en tegen S. en P. elk zes maan den gevangenisstraf-geëischt. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde V. tot acht maanden gevangenis straf met aftrek, S. tot zes maanden gevan genisstraf met opschorting van het vopnis, terwijl over P. een rapport zal worden in gewonnen. Agenda Zaterdag. R.K. Reclasseeringsver. Leiden, bureauzitting St. Vincentiusge- boüw,r Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur Iederen werkdag om half twee „Een kwar tier voor God" in de Hartebrug- kerk. Apotheken. De avond-,' nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Februari 20 uur tot Zaterdag 7 Maart uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, T"1 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsch Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND BEJAARD ECHTPAAR DOOD GEVONDEN. Het bejaarde echtpaar A. Zwaan-Prins, te Egmond aan "Zee, was sedert j.l. Maan dag niet meer gezien, zoodat de buren van meening waren, dat zij op familiebezoek waren. Toen men echter de geheele week niets van hen hoorde, werd de politie ge waarschuwd. Deze heeft zich Zondagmor gen toegang tot de woning verschaft. Men vond het echtpaar dood ii\ hun slaapver-'. trek. Vermoed^ wordt, dat zij door gas- of kolendampverg'iftiging om het leven zijn gekomen. KOLENDAMP IN EEN KERKGEBOUW. In de kerW van de Baptistengemeente te Hoogezand zijn Zondagmorgen tijdens de godsdienstoefening enkele kerkbezoekers ongesteld geworden, terwijl ook de leider van den dienst, de evangelist R. Wolters uit Foxhol. zich genoodzaakt voelde zijn preek af te breken. Een spoedig ontboden ge neesheer constateerde bij allen kolendamp vergiftiging Allen werden ter verpleging naar hun woning overgebracht, terwijl de dienst moest worden afgelast. LEIDEN Geboren: Johannes Wilhelmus Gerar- dus Jozef z. v. G. J. Bik en W. M. Tuit- hof. Marinus Henri z, v. M. H. de Ree- de en A. J. v. d. Stoel. Elisabeth Wil- helmina Maria d. v. A. P, J. v. Ulden en J. C. Verhoeff. Johannes Gijsbertus Petrus Josephus z. van J. G. P. J. Duivestijn en M. v. <L Reijden. Johanna Maria d. v. A. Jè v. Tienen en* A. P. W. Suijker. Barend z. van G. C. Landman en S. Dij- kema. Ernest Albert z. v. E. Réti en M. A. Ridder. Franciscus z. v. J. Rusman en E J. Oostveen. Catharina Petronella Maria d. v. D. Tegelaar en C. P. M. Malgo. Jannette Johanna Wilhelmina d. van J. Hoogervorst en C. F. Marsman Robert v. G. J. H. v. Tuijl en S. E. Momberg.' Hendrik z. v. J. v. Houten en M. Roef- strb. Kitty d. v. D. Roest en S. M. C. Sie- val. Dirk Johannes z. v. J. C. Falentijn en C. P. Nieuwenburg. Christina Jo hanna Elisabeth d. v. C. Helder en C. J. Klein. Gehuwd: J. J. J. G. v. Randwijk jm. en M. P. M. Bertels jd. Overleden: J. Betgem wedn. 84 j. A. L. v. Beeck m. 76 j. C. Willekes vr. j. P. A. M. V. Rohde hsvr. van J. J. Strotmann 38 'j. M. C. Schoondergang wed. van: L. A. Righart v. Gelder 79 j. C. Onvleef wed. van. W. F. Roozendaal 87 j L. C. Zweistra vr. 41 j. M. J. J. v. d. Aart dr. 14j. C. L. v. d. Zwet z. 15 j. C. A. Bosch vr. 63 j. De liturgie der Kerk WOENSDAG 4 Maart. Mis v. d. H. Ca- simirus. Belijder: Os Justi. Gloria. 2e ge bed (en laatste Evangelie) v. d. Woensdag in dë 2e week v. d; Vasten; 3e v. d. H. Lu cius 1. Paus en Martelaar; 4e voor den vre de. Kleur: Wit. Of:De Mis v. d. Woensdag in de 2e week v. d. Vasten: Ne defelinquas. "2e gebed v. d. H. Casimirus; 3e v. d. H.-Lucius;, 4e voor den vrede. De heilige Casimirus, Poolsch konings zoon, is een voorbeeld en toonbeeld van versterving en kuischheid. Hij stierf op 25 jarigen leeftijd in de 15e eeuw. GEMENGDE BERICHTEN 41.000 SIGAREN GESTOLEN. Toen het personeel vap de sigarenfabriek „Albatros" te Nieuwe Pekela Zaterdagmor gen in de fabriek kwam, bleek, dat een groote partij sigaren, n.l. 41000 stuks, en een groote partij tabak, welke voor verzen ding gereed stonden, waren ontvreemd. Onmiddellijk werden politie en marechaus see gewaarschuwd, die een onderzoek in stelden, tot dusverre echter zonder resul taat. SPORT SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP 1942 VAN LEIDEN EN O. In verband met het weer en de slechte wegen zullen de voorronden voor boven- genoemden wedstrijd pas beginnen op Woensdag 1 April a.s. in „De Harmonie". Er zijn nu 21 liefhebbers, zo<?dat nog 3 spelers" kunnen geplaatst worden, ,om dan 4 groepen van 6 spelers te vormen. Lief hebbers kunnen zich dus alsnog ten spoe digste aanmelden bij defi wedstrijdleider, den heer C. V.' d. Graaf, Spaargarenstraat 48 te Oegstgeest. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie. Het programma voor Maart. Dit luidt als volgt: 3 Maart: VTL II—Leithen II, Oegstg. I— Taveno I en Philidor IIVTL I. 7 Maart: Alphen IGym. I, Alphen IIVTL I. 10 Maart: Oegstgeest IPhilidor I. 13 Maart: Leithen IIPol. Sch.cl. I. 14 Maart: Gym. INoordw. I. 20 Maart: Pol. I—GAS I. 23 Maart: VTL II—Leithen I. 24 Maart: NZH ILeithen II; Schaakgen. IPhil. II. WANDELSPORT NEDERL. WANDELSPORTBOND. De jaarvergadering te Utrecht. Zaterdag vond te Utrecht de jaarlijkscRe aigemeene vergadering van den Ned. Wan delsportbond onder praesidium van den neer N. J. M. Munzert, plaats. In zijn uit voerige openingsrede gaf de voorzitter een overzicht van de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Verheugend achtte hij het e enerzijds dat het contact met den N. W. B. sterker is geworden, doch hij betreurde het anderzijds, dat de Ned. Reisvereeni- ging nog steeds weigerachtig blijft met den TI. W. B. samen te werken. Wat betreft de Vierdaagsche te Nijme gen, hoopt men overeenstemming te berei ken, daar deze Vierdaagsche in de toe komst onder auspiciën van den N. W. B. zal moeten worden gehouden. Nadat afgevaardigden hadden aange spoord tot het organiseeren van school- wandeltochten en meer aandacht te beste den aan touristisch wandelen, ging de ver gadering tot het afwerken van de agenda over. De afgevaardigde van Zuid-Holland, de heer de Bruyn, stelde een motie van wan trouwen tegen den voorzitter, nadat hij gewezen had op enkele tekortkomingen. Zonder repliek ging de voorzitter tot stem ming over, met als resultaat, dat deze mo- tie met 104 tegen 25 stemmen (die van Zuid-Holland) werd verworpen. BOKSEN WEDSTRIJDEN TE LEIDEN. In de Stadsgehoorzaal te Leiden worden 19 Maart- a s. bokswedstrijden gehouden, waaronder de interessante profpartij tus- schen J. de Pauw (den Haag) alsmede Luc van Dam. ATHLETIEK „DOCOS". Op Zondag 8 Maart organiseert Docos voor haar leden onderling veldloopen op het R. K. Sportpark „Haagweg". De af stamden zullen behagen 3000 M. voor hen, die reeds eerder aan athletiek wedstrijden deelnamen, 2000 M. voor hen, die nog nimmer aan éthletiekwedstrijden hebben deelgenomen en 1000 M. voor juniores tot den leeftijd van 17 jaar. Voor deze veld- .oopen bestaat een ongekendebelangstel- lirg en reeds werd spontaan verzocht alle leden der athletiek afd. zonder uitzonde ring voor deze loopen"als deelnemer in te schrijven. Echter zijn ook de leden der afd. Voetbal en Gymnastiek welkom. Zij kun nen zich tot 5 Maart a.s. opgeven bij den secretaris H. J. Averdieck, Melchior Treub- ic.an 4 of a.s. Vrijdag op de indoortraining in dc R. K_School Potgieterslaan. Alle leden van Docos-Athletiek, die den leeftijd van 18 jaar nog niet Hebben be reikt, moeten zich nog deze week bij den voorzitter-den heer Joop Pollmann, Hoog straat 4 opgeven. Voor hen, die in gebreke bjijven, kan niets meer worden gedaan in zake de nieuwe verordening over het .ver bod om zich na 8 uur op straat te begeven en zij zullen dan dus niet meer de trainin gen kunnen bezoeken. Meldt u dus direkt! OMGEVING NOORDWIJKERHOUT 40-JARIG PRIESTERJUBILEUM PASTOOR L. A. A. M. WESTERWOUDT Felicitatie-bezoek van den Bisschop De hoogeerw. heer kanunnik L. A. A. M. ,Westerwoudt, pastoor der St. Victor-kerk, vierde gisteren zijn 40-jarig priesterfeest. De parochieele viering heeft morgen plaats, doch gisteren, den dag zelve, kwamen toch velen den jubilaris gelukwenschen. Omstreeks 11 uur kwam de Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, die per tram arriveerde en ongeveer een half uur op de pastorie vertoefde. In den loop van den dag kwamen nog de Vicaris- generaal, Mgr. N. L. A. Ammerlaan, de proost van Kathedraal Kapittel, Mgr. H. J. M. Taskin, de deken van Amsterdam, Mgr. dr. G. C. van Noort, de praeses van het Theologicum, de hoogeerw. heer W. J. J. de Jongh, de plebaan van de Kathedraal, de hoogeerw. heer F. E. K. Filbry, de deken van Delft, de zeereerw. heer Th. H. Kok, de geestelijkheid van Noordwijkerhout, de paters Redemptoristen van het Retraite huis en de paters Jezuieten van Leeuwen horst, verscheidene pastoors en kapelaans uit de omgeving, de burgemeester van Noordwijkerhout, de edelachtbare heer A. I. C. M. van Iersel, en echtgenoote en andere notabelen. Voorts waren vele tqlegrammen toege-" zonden. VOORSCHOTEN Diefstal. Ten nadeele van den heer H J. L. alhier is een rijwiel gestolen. WARMOND HET JUBILEUM VAN PASTOOR A. J. OUDE.TANS Hudiging door de jeugd De jeugd van Warmond heeft gisteren avond haar herder gehuldigd bij zijn 40- jarig priesterfeest. De viering had plaats in de zaal van hotel „De Stad Rome", wel ke zaal keurig was versierd. De leden van alle jeugdvereenigingen, K.J.C., Graal en Maria-congregaties waren bij deze huldi ging aanwezig. De pastoor, vergezeld wan kapelaan G. v. d. Bijl en de professoren H. van Dodewaard en C. van Trigt.^werd met een welkomst lied begroet Door de prefecte van de Ma- ria-congregatie, mej. A. Walenkamp, werd hem in Hartelijke bewoordingen gezegd voor zijn goede zorgen. Door de Graal werd een schimmenspel ,,'t Wezeltje" opgevoerd, dat zeer fijnzinnig was, waarna door de jongens het ontroe rende „Gastmaal der kinderen" van Henri Ghéon werd gegeven. De regisseur, de heer G. G. van Elburg, had veel voldoening van .zijn leiding; de waardeering was algemeen. Tenslotte werd door de rrjeisjes-congre- gatie een tooneelsfukje „De Mantel van Maria" opgevoerd, dat eveneens een succes was. De jubileerende herder heeft een warm dankwoord gespróken. Met een feestlied werd deze zeer aardige hudiging van de jongeren besloten. WILT U IETS WETEN? Vraag: Dezer dagen wordt het kam pioenschap verspeeld 2e klasse groot bil jart in Den Haag. Kunt u mij mededeelen hoe laat de aanvangstijden van de avond partijen zijn en hoeveel partijen er onge veer op een avond gespeeld worden. Wat zijn de toegangskosten? Antwoord: De wedstrijden vangen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag te half twee, Zondag te twee uur aan, de avond partijen beginnen te 6.45 uur. Iederen avond worden er vier partijen gespeeld op 2 biljarten. Er wordt geen toegangsprijs ge heven. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 3 Maart. Vee. Heden werden ter veemarkt aangevoerd: 2080 dieren, waaronder 45 paarden, 23 veulens, 37 schapen, 874 runderene 835 nuchtere kalveren, 65 graskalveren, 197 bokken en geiten, 4 lammeren. Prijzen per stuk: Melk koeien 605500400, Kalf koeien 600- 500400 Varekoeien 435—325—275, Vaarzen 400305320, Pinken 300 220185, Graskalveren 18514065. De aanvoer van graskalveren was iets klei ner met stroeven hahdel en iets stijvere prijzen. Melk- en kalf koeien aanvoer als vorige week met iets vlottere handel en prijshoudend. Varekoeien aanvoer tame lijk, kalmen handel en onveranderde prij zen. Vaarzen en pinken aanvoer klein met tamelijken handel en de prijzen bleven con stant - STRIJDT VOOR EUROPA Krachtige bolsjewistische aanvallen algeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 3 Maart. (D. N. B.. Het opperbevel der Duitsche weermacht maak bekend: Op de Krim en in het Donetsgebied zijn krachtige aanvallen van den vij and, gesteund door tanks, in verbit terde gevechten afgeslagen. Door on ze luchtaanvallen op de stad Kertsj en een haven in de buurt ontstonden branden van vrij grooten omvang. Ook in de overige sectoren van het Ooste lijk front mislukten talrijke Vijande lijke aanvallen. Eigen offensieve on dernemingen brachten plaatselijke suocessen. In Noord-Afrika hebben Duitsche Stuka's en lichte gevechtsvliegtuigen succesvolle aanvallen gedaan op Brit- sche autoparken en tentenkampen, in Marmarica. De haven van La^Valetta op Malta is door Duitsche gevechtsformaties voortdurend met bommen bestookt. Voltreffers op de installaties veroor zaakten omvangrijke verwoestingen en uitgestrekte branden. De vliegvelden van het eiland werden overdag en 's nachts gebombardeerd. Tijdens een gewapende zeeverken ning zijn in de Engelsche wateren ten Oosten van Dundee twee vrij groote koopvaarders door voltreffers zwaar beschadigd. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. BEZOLDIGING EN VERZORGING PERSONEEL VOORMALIGE ZEE- EN LANDMACHT. Naar aanleiding van het onder boven staand hoofd in de dagbladen verschenen bericht inzake een wijziging van de bepa lingen, regelende het toepassen van kor tingen op de aan het militair- en burger lijk personeel der voormalige Nederland sche zee- en landmacht toe te kennen pen sioenen, zijn bij het commissariaat voor de belangen van de voormalige Nederland sche weermacht van belanghebbende zijde vragen binnengekomen omtrent de betce- kenis van deze wijzigingen. Deze is de volgende: Waar tot dusvèrre slechts korting op de pensioenen kon worden toegepast, indien een nieuwe overheidsbetrekking was aan vaard na het ontslag uit den militairen dienst, opent dit besluit de mogelijkheid om de cumulatiebepalingen tevens toe te passen, indien de nieuwe overheidsbetrek king is aanvaard gedurende non-activiteit of verlof, onmiddellijk voorafgaande aan het ontslag. Er is hier dus geen sprake van een algemeene korting op de pensioenen, zoodat er in dit opzicht ook geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Met de tijdelijke waarneming van de functie van rector-magnifictis der techni sche hoogeschool te Delft is belast prof. dr. H. Bremekamp. BUITENLAND. VERKLARING VAN Mr. VAN KLEFFENS BjJENOS-AIRES,' 3 Maart. (D. N. B.) Volgens 'n bericht van de „Critica" uit Lon den heeft de minister van buitenlandsche zaken der uitgeweken Nederlandsche re geering, mr. van Kleffens, verklaard, dat de oorlog in de Stille Zuidzee ai vrijwel verloren is, als hij op den huidigen voet voortgaat. Zijdelings stelde mr. van Kleffens Enge land en Amerika aansprakelijk voor de catastrophe in Ned. Indië. ftij verklaarde, dat de geallieerden de dingen steeds door een fose bril bekeken en den tegenstander noodlottig onderschat hebben. JAPANNERS BEZETTEN MOEARATEBO EN SOEROELANG0EN OP SUMATRA. SUMATRA, 3 Maart. (Domei.). Een Ja- ppnsche colonne, welke in Noord-Weste lijke richting oprukt, heeft op 21 Februari Moearatebo, gelegen op 300 kilometer ten Noord-Wseten van Palembang bezet. Ja- pansche strijdkrachten hebben eveneens Soeroelangoen op 200 kilometer ten Westen van Palembang bezet. De Japansche verliezen bij de bezetting van Moearatebo bedroegen slechts tien ge wonden. DE HERTOG VAN AO STA OVERLEDEN. STOCKHOLM, 3 Maart. (D. N. B.). Naar Reuter uit Nairobi meldt, is de hertog van Aosta overledenè Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons innig geliefd Doch tertje en Zusje ANNA THEODORICIA JOHANNA MARIA in den aanvalligen leef tijd van ruim ly£ jaar. Haar diepbedroefde Ouders: P. TH. MENS C. M. MENS— v. d. BOSCH. Broers en Zusjes. Hiermede bericht ik mijn geachte cliënteele, dat ik op last van hoogerhand MIJN ZAAK TOT NADER AAN- KONDIGING HEB MOETEN SLUITEN Hoogachtend, Vleeshouwerij TH, WESTGEEST, Mare 90 WORDEN DOOR ONS GELEVERD I MA A PT OP BONNEN, U1TGEREIRT NA I IlIHHJl I Rijwielhandel VAN ZIJP, Haerlemmerstr. 295

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3