DINSDAG 3 MAART 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden." Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden. "Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneider», Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG: Zon onder 7.20 uur Dinsdagavbnd. Zon op 8.22 uur Woensdagochtend. Tusschen deie tijden moet worden rer- ioisterd. MAANSTANDEN. 1 Maart: De*maan komt Maandagavond om. 6,55! uur op en gaat Dinsdagmorgen om 8.35 uur onder. 3 Maart. De Maan komt Dinsdagavond om 8.09 uur op en gaat Woensdagmorgen on. 9.02 ónder. 4. Maart: De maan komt Woensdag avond om 9.23 op en gaat Donderdagmor gen ,om 9.28 uur onder. 5 Maart: De maan komt Donderdag avond om 10.39 uur op en gaat Vrijdag-' morgen om 9.56 uur onder. 6 Maart: De maan komt Vrijdagavond om. 11.56 uur op en gaat Zaterdagmorgen om 10.26 uur onder. 8 Maart: De maan komt Zondagnacht om I.12 uur op en gaat Zondagvoormiddag om II.01 onder. 9 Maart: De maan komt Maandagnacht om 2.25 uur op en gaat Maandagvoormid dag om 11.42 uur onder. (Laatste kwartier). Installatie Landstand Zuid-Holland De leider van den Nederlandschen Landstand, de heer E. J. Roskam Hzn. L P. en R. S.-Landstandpersdienst Gistermiddag heeft het hoofd van den Nederlandschen Landstand, boerenlieder E. J. Roskam Hzn., den Landstand in Zuid-Holland geïnstalleerd. Tot provin ciaal boerenleider voor Zuid-Holland werd benoemd boer A. de Waard te Nu- mansdorp. De zaal, die stampvo\ genoödig- den was, bood een feestelijk aanzien. Onder de genoodigden waren om. de Beauftragte van den rijkscommissaris, dr. ^Kerkhoff, de vertegenwoordiger van de „Hauptgruppe Ernaehrung und Landwirt- Bchaft" Schiebe, de commissaris der niet- eommercieele vereenigingen en stichtin gen, Mueller-Lehning, de voedselcommis- saris voor Zuid-Holland, ir. L. P. Huisman, de Scharfuehrer der S.S. Bruggeman, de gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Zuid-Holland, J. W. baron van Haer- eolte van Haerst, de heerbanleider der W. A. Feepstra, de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid en veeartsenijkundigen dienst dr. Te Hennepe, verschillende pro vinciale bc/erenleiders, de vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage en burgemeesters van verschil lende Zuid-Hollandsche gemeenten. Voorts waren' de onderscheidene afdeelingshoof- den van den Nederlandschen Landstand en de stafleiders aanwezig. De vergadering stond onder leiding van het hoofd van de afd. „Voortbrenging" in Zuid-Holland, C. A. van Beveren Czn., die de gasten en eere-gasten in het bijzonder Verwelkomde. Hierop sprak boerenleider Roskam zijn rede uit. Boerenleider Roskam wees in zijn rede de Zuid-Hollandsche boeren op hun plich ten en rechten, die zij tegenover den Ne derlandschen Landstand hebben en schet ste het doel, wezen en de beteekenis van den Nederlandschen landstand. Dr. Kerkhoff, Beauftragte van den rijks- Beste Kinderen l gaan voor de radio tingen. Maar het loopt slecht met hen af. Als je graag wilt weten hoe, dan kun je het men in hun tOe avontuur, dat je gratis wordt verstrekt, wanneer je komt smullen in onderstaande taken. En als je hcLprach~ tig gekleurde Inplakboek nog niet hebt, dan lain je het tegelijkertijd meenemen. Bet kost slechts 25 cent. Ook aanvraag- kaarten voor ontbrekende avonturen s1jn verkrijgbaar in Cafetaria-Restaurant Station neeg 7-17 LEIDEN commissaris bracht de felicitaties en groe ten over van dr. Schwebel, die momenteel in Duitschland is. Hij wenscht den Land stand in Zuid-Holland succesvol werken - toe. Het is hem bekend, dat door de oor logsomstandigheden een volle ontplooiing van het werk niet mogelijk is, maar is er van overtuigd, dat de Landstand ook in Zuid-Holland zal doen waf van hem ge vraagd wordt. Spreker schetst dan waar om de Landstand door den rijkscommis saris is ingesteld. Wie tegen den Landstand handelt uit valsche politieke argumenten, benadeelt hiermede slechts zichzelf en zijn eigen volk. Spreker wilde, dit eens duide lijk op den voorgrond stellen. Voor kleine gedachten is -er nu geen plaats. Het kan den Nederlandschen boer niet onverschil lig zijn of de bolsjewisten en plutocraten al of niet overwinnen. Spreker eindigt dan zyn betoog met zijn persoonlijken geluk- wensch aan te bieden bij de installatie van den Landstand in Zuid-Holland. Dr. F. E. Posthuma, de generaal-adviseur yan den Nederlandschen Landstand, wil juist in deze provincie het woord voeren, omdat hij in dit gewest werkt. Dr. Posthu ma heeft tot deze provincie drie dingen te zeggen. Ten eerste ..eigen schuld kwelt het meest". De boerenleider heeft zooveel mogelijk van het oude willen laten be staan. Zelf heeft spr. willen onderhande len over hetgeen bestond en daarop willen bouwen, natuurlijk in nationaal-socialisti- schen zin, maar men heeft niet gewild. En daardoor mist men het recht te zeggen, dat degenen, die nu de plaatsen innemen, daar niet behooren. En de leden.....? aldus vangt spreker de behandeling van zijn tweede punt aan. Het gaat er niet om, hoe de leiaer van een vereeniging denkt over de gebeurtenissen, neen, men behoort slechts aan de leden te denken, niet aan zichzelf. De leden zul len medewerken aan den Landstand, dat staat vast en dan geeft het geen pas, dat de bestuurders hun eigen gang gaan. Het derde punt van dr. Posthuma's be toog is de felicitatie aan den Landstand in Zuid-Holland en in geheel Nederland met de totstandkoming van één ondeelbare boerenorganisatie. De jarenlange verdeeld heid en versnippering is nu voorbij en de boeren zijn nu geroepen te werken in het belang van niet alleen ons e'gen volk, maar van geheel Europa. Dr. Grünewald sprak vervolgens als vertegenwoordiger van de Hauptabteilung Ernaehrung und Landwirtschaft van het rijkscommissariaat en deed dit vol vreug de, omdat heden, midden in den oorlogs tijd, de Zuid-Hollandsche boeren aange treden zjjn om offers te brengen en hun plichten in vollen omvang te vervullen. Spr. wèes er nadrukkelijk op, dat het ver vullen van de boerenplicht uitsluitend en alleen is om de voedselvoorziening van het eigen volk veilig te stellen. Tenslotte wees spr. erop, dat eerst, neer de oorlog voorbij is, de Landstand zich in vollen omvang zal kunnen ont plooien. Daaraan met vollen inzet van de geheele persoon mede te werken, is op dit oogenblik de taak van iederen rechtgeaar- den Zuid-Hollandschen boer. De boerenleider voor Zuid-Holland, boer A. de Waard, hierna het woord voerende, zegde toe, dat hij zal trachten alles te doen in het belang van het platteland en de gemeenschap. Spr. wees op de groote, maar moeilijke taak, die de buurtleiders en de boerenra- den te verrichten krijgen en wekte op, zooveel mogelijk van de voorlichting ge bruik te maken. Degenen, die in de gemeenten wettelijk boven hen staan, moeten zij trachten voor hun ideaal te winnen, strijdend met open vizier en eerlijke wapens, maar wij moe ten zoo spoedig mogelijk voorwaarts en dus geen ongemotiveerde tegenwerking dulden. Naar rang, stand of politiek wordt niet gevraagd, wij vragen slechts mede te wer ken aan de toekomst van ons volk en va derland, om een land te scheppen, waar het heerlijk is te leven naast het Groot- Duitschland, dat ons bestaan waarborgt, mits wij met opgeheven hoofd naar het Oosten willen zien. Nadat boer Rijlaarsdam uit Bodegraven de Zuid-Hollandsche boeren had toege spreken en hierbij had gewezen op "het feit, dat zij het contact met hem door zijn benoeming' tot voorzitter der veestapel commissie geenszins zullen verliezen, sloot C. A. van Beveren de bijeenkomst met woorden van dank aan de aanwezigen voor hun belangstelling. i SCHOLINGSDAG N.S.D.A.P. EN N.S.B. Zondag hebben de N.S.D.A.P. en de N. S.B. in den Dierentuin te Den Haag een gezamenlijken scholingsdag gehouden. Als eerste voerde Oberschulingsleiter Sommer het woord, die als thema voor zijn rede had gekozen: De historische verhou ding tusschen de Nederlanden en het Rijk. Vervolgens sprak het hoofd der af dee ling vorming, der N.S.B., dr. R. van Ge- nechten, die als zijn overtuiging uitsprak, dat Adolf Hitler in staat zal zijn, zonder den eigen aard van ons volk aan te tasten, de groote Germaansche en Europeesche eenheid tot stand te brengen. Oberdienstleiter Schmidt wees er in zijn rede op, dat velen na Mei 1940 zich bereid verklaarden tot samenwerking, maar de N.S.B. werd uitverkoren, omdat Duitsch land alleen kan vertrouwen op hen, die als nationaal-socialistïsche strijders bereid zijn tot het volbrengen der gemeenschappelijke taak en daarvan bewijzen hebben afgelegd. Wie getuige is geweest van het jongste on derhoud tusschen Adolf en Hitier en ir. Mussert, weet dan ook, dat op dat moment een nieuw tijdperk werd ingeluid van sa menwerking tusschen twee Germaansche volkeren, en niet zooals de Londensche zender wist te vertellen: toen de Ned. kolo niën werden verkocht. Hierna hield de leider der N.S.B. een rede, waarin hij zijn kader het parool gaf voor den komenden tijd. Aan hgt einde van zijn rede zfeide ir. Mussert, dat de N.S.B. bouwt aan de toe komst door het verrichten van positieven arbeid. Daartoe, aldus spr., is noodig, dat geleidelijk diegenen worden verwijderd uit posten, die ons in stilte saboteeren en een spaak trachten te steken in het wiel." Mili tair en economisch moeten wij ons volk brengen aan de gpede zijde, het de schul digen aan den neergang toonen, de goed- willenden rondom ons verzamelen, ons volk moed en vertrouwen geven, zijn ver trouwen winnen en voor ons 'volk zorgen. HET BEWAREN VAN AFVALSTOFFEN BLIJFT EEN PLICHT In eenige bladen is een bericht versche nen, als zou het mogelijk zijn, dat, nu de ophaaldiensten van oude materialen en af valstoffen tengevolge van de weersomstan digheden minder vlot hebben kunnen wer ken, dispensatie wordt verleend van het verbod, deze grondstoffen voor onze indus trie te vernietigen of ze mee te geven aan de gemeentereiniging. Het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen Den Haag, vestigt er de aan dacht op, dat, zooals ieder zonder meer dui delijk zal zijn, van een dergelijke onthef fing geen sprake kan z!iin. Belangrijke grondstoffen, waaraan onze industrie 'dagelijks dringender behoefte heeft, te vernietigen, is niet alleen een overtreding van het desbetreffende verbod, maar bovendien een zonde tegen het eigen volk. En dat blijft het, ook wanneer men door omstancV' 'ïeden, waaraan niemand iets kan verhelpen, ze eens wat langer moet bewaren, omdat de ophaler niet in staat is, ze te komen weghalen. Zooals reeds werd vermeld, doet het rijksbureau voor oude materialen en af valstoffen al, wat het kan, om de ophaal diensten zoo goed mogelijk te doen func- tioneeren. Het verwacht dan ook mede werking van het Nederlandsche publiek, ook wanneer het op den ophaler moet wachten. Hoe grooter de voorraad is, die men in deze weken verzamelt, hoe grooter de vol doening zal zijn, wanneer men dien kan afgeven aan den wijkophaler, die in zijn inkomsten óók sterk is gedupeerd, en wien een extraatje na deze moeilijke weken ze ker uiterst welkom zal zijn. Dr. ING. W. A. HERWEYER OVER DE RADIO. Wühebben gisteren een verslag gege ven van de feestelijke bijeenkomst te Hil versum naar aanleiding van den „dag van den omroep". In aansluiting daarmede komen wü nog nader terifg op de jaarrede van den direc teur-generaal dr. ing. W. A. Herweyer. De heer Herweijer ving zijn rede aan met de vraag: Waarom een „Dag van den Omroep?" En hij antwoordde daarop: Om dat het goed is, dat éénmaal per jaar de aandacht van het geheele volk wordt geves tigd op'deze grootsche nationale instelling, die met ongelooflyke snelheid haar beide voorgangsters, de pers en de film terzijde is gestreefd. Het is noodig jaarlijks een dag te wijden aan den Omroep, omdat de invloed van de radio op het gemeenschaps leven voortdurend toeneemt. Verder heb ik dezen dag ingesteld om jaarlijks verant woording te kunnen afleggen. Want de omroep is geen ivoren toren. De omroep staat midden in het volle volksleven. Het Nederlandsche volk heeft er derhalve recht op jaarlyks te vernemen hoe het met den omroep staat, wat er gedaan is en wel ke plannen er zyn voor de toekomst. On danks de groote veranderingen, die de so ciale omwenteling van heden, de volksche herwording en de vrijheidsstrijd van Europa ook op omroepgebied hebben ge bracht, is de Nederlandsche luisteraar na een aanvankelijk lichte aarzeling- trouw ge bleven aan zijn omroep. Tot mijn groote voldoening kan ik mededeelen, aldus spr., dat het ^pntal ontvanginrichtingen on danks de moeilijke-materiaalpositie, op 31 Januari j.l. grooter was dan ooit te voren, terwijl zelfs het vooroorlogsche cijfer is overtroffen. Het totaal aantal aangeslotenen be droeg 31 Januari 1.437.330. Van September' 1941 tot 31 Januari 1942 is'het totaal aan tal aansluitingen met ongeveer 50.000 stuks gestegen. Het kenmerkende hierbij is, dat hiervan c.a. 35.000 nieuwe aansluitingen bij de radiocentrales zijn en 15.000 nieuwe toe- stelbezitters, zoodat dus blijkt, dat de aan trekkingskracht van ortze eigen uitzendin gen grooter is dan de aantrekkingskracht van de Engelsche zenders. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de ontwikkeling van den omroep in Nederland. Na een zeer uitvoerige beschouwing over taak en werkwijze van den Ned. Omroep, verzorging van de programma's enz., schet ste spr. de radio als kunstuiting en als een der belangrijkste cultureele factoren in ons volksleven. De radio aldus besloot spr. is een huisvriend geworden, die ons aldoor meer diensten bewees: zij komt ons tegemoet in de behoeften van hoofd en hart. Duizen den, tienduizenden millioenen, die vroe ger aan onze cultuur geen deel hadden, waren er door de verbreiding van de ra dio bjj betrokken geworden. De massa werd ongemerkt opgetild, doordat zij van diverse taken meer begrip kreeg dan zij ooit had kunnen hebben. En zij werd er niet toe gedwongen. De omroep werd zoo een zegen voor den arbeider, die hij kunst, voorlichting en ontspanning in huis bracht, waarvan deze volksgenoot vroeger nooit had kunnen droomen. De omroep bevrijdde den arbei der uit het geestelyk proletariaat en maak te- hem tot volwaardig volksgenoot door hem deel te doen hebben aan het natio nale cultureele leven, ^oo was de radio tot een grootsche sociale instelling gewor den. De radio werkte als een weldaad, die ons de cultureele -prestaties' van het le ven nader bracht dan ooit. Spreker eindigde met een herhaling van wat hij in het eerste nummer van de ,,Luis- tergids" aanwees als de taak. welke voor ons ligt, namelij-k -dat de Nederlandsche Omroep de levensblijheid en de levens moed wil opwekken, die geschraagd door een zuiver op eigen volksaard gegrond vest cultuurbesef en gedragen door een helder inzicht in de geschiedenis van ver leden en heden aan ons volk het geloof in eigen kunde en eigen kracht hergeven zullen, waardoor dit volk weer met ver trouwen de toekomst tegemoet zal zien. Dit na te streven opdat ons volk zyn aandeel aan de opbouw van een nieuwe Europeesche toekomst zal by dragen, is onze taak bü' onzen marsch door het voor ons liggend jaar". UITREIKING VAN BIJZONDERE BONKAARTEN. Toeslagkaarten voor. zwaren arbeid en melkkaarten in de z.g. volle- melkgebieden. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in het tijdvak van 9 tot en met 21 Maart a.s. de toeslagkaarten der volgende distributieperiode voor bij zónde ren arbeid zullen worden uitgereikt: Aan hen, die zeer waren arbeid verrich ten, zal 'worden uitgereikt eên bonkaart m 101, aan hen, die zwaren arbeid verrich ten, een bonkaart m 201 en aan hen, die RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 4 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtend gymnastiek 8.30 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 1L00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Timm 12.00 Ensemble Joan Lancé 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- pn economische berichten 13.00 De erf vijand van onzen veestapel 13.15 Het Nationale Trio 14.00 Gramofoonmuziek 14.15 Omroeporkest 15.00 Voor de vrouw 15.20 Kinderkoor „Tuindorp Buiksloot" en gramofoonmuziek 16.00 Cyclus: „Verschuivingen in de oud—Chris telijke Kerk" I. 16.20 Voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 B. N. O.': N'euws-, economische- en beursberichten 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier - 17.45 Zang met pianobegeleiding en -soïi 18.00 Volksgezondheid 18.15 Zan.g- en piano 18.50 B., N. O.: Nieuwsberich- tpn 19.00 B. N. O.: Binnenlandsch eco nomisch praatje 19.10 Gramofoonmuziek 19.30 Melodie en poëzie. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales dié; over een lijnverbinding met de studio beschik ken 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban 20.45 Gramofoonmuziek 21.00 Ramblers 21.30 Gramofoonmuziek 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek 23.3024.00 Klaas van Beeck en zijn orkest (opn.). HILVERSUM n, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie' Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek - 10.00 Morgenwijding 10.15 Fluit, ?1.00 Pjanovoordracht 11.30 Gramofoon muziek 12.00 Otto Hendriks en zijn or- viool en altviool 10.45 Voordracht mische berichten 13.00 Romancers en kest 12.45 B. N. O.: Nieuws, en eoono- soliste 13.45 ,Roemeen5ch orkest Gregor Serban 14.15 -Radiotooneel 14.30 Gra mofoonmuziek 15.00 Het groote Omroep orkest en soliste 16.00 Cello en piano on gramofoonmuziek 16.40 Gramofoon muziek 17.00 Voor de jeugd 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten 17.30 De Omroep in Groningen (opn.) 18.30 In en om de N. S. B. (Voor- berend door de N. S. B.) 18.45 Zang met pianobegeleiding en -soli 19.00 Om- roep-Volkszangkoor 19.30 B. N. O.: Nieuwsberichten 19.40 Spiegel van den dag19.50 B. N. O.: Brabantsch praat je van den Dré 20.00 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest (opn.) (Vanaf 20.15 Al leen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). -T 21.00 Voor de rijpere jeugd 21.15 Rot terdamsch Philharmonisch orkest (opn.) 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek 22.102.15 Avond- wijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum I.. ..2e Programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma.' 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. langdurigenr of nachtarbeid verrichten, een bonkaart m 301. De uitreiking zal geschie den door den distributiediertst der gemeen ten, waar de betrokkene zijn werkzaamhe den verricht. De bonkaarten m 101 en m 201 zullen worden verstrekt aan hen, die bij de vorige uitreiking overeenkomstige kaarten hebben ontvangen en thans nog dezelfde soort arbeid verrichten, tenzy de inspectie der distributie heeft beslist, dat bepaalde arbeiders niet meer in aanmer king komen voor e^n toeslagkaart. /Voor hen, die thans in het bezit zijn van een toeslagkaarte voor langdurigen of nacht rarbeid moet opnieuw een aanvaag wor den ingediend. Ten behoeve van hen, dk£ nog geen toeslagkaart voor den 'hierb^- doelden arbeid bezaten, doch in de pla?/ts hiervan rantsoenbonneh hebben ontvangen, zal slechts een toeslagkaarte worden uit/ge-, reikt, indien sedert het tijdstip der uitrei king van deze rantsoenbonnen dertien, we ken zyn verloopen. Belanghebbenden dienen hun distributie- stamkaart aan den uitreikenden ambte naar te toonen. Zelfverzorgers kunnen geen aanspraak maken op een toes/lagkaart. Voorts zullen in het tijdvak varA 2 tot en met 21 Maart a.s. in die gemeenten, waar de verkoop van volle melk is toegestaan, nieuwe melkkaarten worden ui tgereikt De nieuwe kaarten zyn bestemd om te'wor den gebruikt gedurende drié distributie- perioden van vier weken er.i zijn daarom samengesteld uit drie groepen van bon nummers. Voor de hierbndoelde kaarten komen in aanmerking personen van veer tien jaar en ouder. Belanghebbenden wordt verwezen naar de bekendmaking van den disTtributiedier/st in de gemeente hunner inwoning. FEUILLETON Shie xaade öOtepjm door GERT HARTENAU—THIEL. £2) „Ooo! Oooü" jammerden nu weer klein tjes de geestelijken. „Maar ging ik voort, op elk woord den klemtoon leggend, „als de geloovigen zich rustig gedragen, wanneer zy als op eiken anderen dag hun werk doen en geen aan leiding geven tot twist en stryd, dan zal ik den drie arrestanten hun vrijheid terug geven. Alles hangt dus geheel van jullie zelf af. Gedraag je daarnaar!" Ik gaf den soldaten een wenk: „Leidt hen weg!*' Maar Si Timbo rukte zich los uit den greep van zijn bewakers en richtte zich op. „Heer", riep hij fanatiek, „ik vrees den dood niet! De profeet zal zyn dienaren be schermen en de geloovigen wreken. Het bloed over u allen, dat/dardoor vergoten zal worden!" Zijn donkere oogen fonkelden en het schuim stond hem op de lippen. Opnieuw gaf ik den soldaten een wenk. Dezen pakten den geboeiden man vast en duwden hem naar de deur. Ei Timbo brul de van woede en spuwde een der mannen, die hem wat al te hardhandig aangreep, in het gelaat: „Adjing!" Dan viel de deur achter hem in het slot. De achtergebleven priesters stonden als aan den grond genageld met neergeslagen oogen. Eernstig keek in hen aan: „Jullie kunt kiezen: strijd of onderwerping. Be hoedt jezelf en de geloovigen! Gaat. Gllah moge jullie wegen leidenI" Zwijgend kruisten zij hun armen en bo gen het hoofd. Daarop drongen zij naar de deur, geheel ontdaan en verslagen. En buiten ontving hen een gloeiende zon en joelende,'opgewonden menschenmassa nam hen in haar midden. „Sodikromo", wendde ik mij tot den ad judant, „ga eens zien, of alles behoorlijk toegaat! Neem demoefti's hun boeien af en zorg er voor, dat zij als heeren, als gy- zelaars worden behandeld!" De onderofficier verliet het vertrek. Van Trassen staarde mij zwijgend aan. Hoe zal dat afloopen? scheen hij te vra gen. De situatie was inderdaad bedenkelijk; zelden was een zwaardere last op mijn schouders gelegd. „Van Trassen", zei ik na een korte pauze, „wij mogen niets verzuimen, probeer tele fonisch verbinding met den controleur te krijgen. Breng hem in het kort van een en ander op de hoogte en vraag om in structies. Intusschen zal ik schriftelijk rap port uitbrengen." Toen hy vertrokken was, liet ik de ge beurtenissen van het .laatste halve uur nog eens de revue passeeren. Si Timbo moest ik innerlijk erkennen, je bent een pracht kerel. Natuurlijk, onbetrouwbaar en, fana tiek zooals zoovele van je geloofsgenoo- ten. Maar toch» een man, die niet laf is; een kerel, die er niet voor terugdeinst zijn tanden te laten zien. Jammer, je strijdt voor een verloren zaak. Je zou voor betere din gen te gebruiken zijn. Papier en pen lagen gereed. Ik begon te schrijven, maar telkens weer dwaalden mijn gedachten af naar Si "fimbo en zijn moefti's, die het zoo dapper voor hun ge- loofsgenooten hadden opgenomen. Het was móeilijk, neen, het was helaas ondoen- 'lijk deze menschen te overtuigen, dat hun niets te kort werd gedaan. Van eenige be voorrechting der Chineezen was natuurlijk geen sprake, maar de voorloopige invrij heidstelling van de sluwe juweliers werd door de inlanders nu eenmaal zoo opgevat. Zij eischten het recht, deze menschen te straffen, wier schuld nog geenszins wettig en overtuigend bewezen was. Hun fanaitsme en. gebrek aan objectiviteit bracht de zaak waarin zy het recht aan hun zijde hadden, aan het wankelen. Zy dreigden het in hun blinden geloofsyver en animositeit jegens de Chineezen voor zichzelf te bederven. In daglicht bezien, was ook onze ppsitie Verre van benijdenswaardig. Voor mij stond het vast, dat de Chineezen de eenige schuldi gen waren, maar de kinderlijke mentaliteit der inlandsche bevolking/ gesteund door den rassenhaat, had voor de zooveelste maal van een simpele zaak een probleem gemaakt. En met een zucht greep ik weer naar de pen om mijn klacht te beëindigen een aanklacht tegen de klagers.... 13. Luitenant van "trassen keerde terug, ging zwijgend by het raam zitten en staarde naar de verzamelde menigte op het zon overgoten plein. Ik lette nauwelijks op hem en schreef door. Na een poosje vroeg ik tusschen twee zinnen door: ,.Heb je den controleur ge sproken?" x Hij schudde ontkennend het hoofd. „Nee, geen verbinding te krijgen!" Geërgerd vervolgde ik mijn rapport. We zouden dus op eigen initiatief verder moe ten handelen. Luitenant Karsten verscheen en meldde zich present* Ik knikte en mijn pen vloog nog sneller over het papier. Buiten klonk een hoornsignaal, gevolgd dopr korte commando's, het geluid van zware'voetstappen en het afzetten van ge weren. Het drong- nauwelijks tot me door; de resident moest zoo spoedig mogelijk van den dreigenden toestand op de hoogte worden gebracht Sodikromo trad binnen en deelde mede, dat de patrouilles gereed stonden om te vertrekken. Van Trassen en Karsten.ston den op, grepen hun troepenhelm, rukten hun koppels recht en verlieten het ver trek. Van buiten drong de stem van Van Tras sen tot my door. Kort^ bevelen, het geklet ter van wapens en <p,e gelijkmatige schre den van afn^rcheerende soldateivolgden elkaar op. -Daarna: Karstens 6tem, bevelen, dreunende voetstappen. De venster ram melden. Uit de verte klonk, steeds zwak ker wordende, de alarmeerende kreet van den .voorman: ,-Aaarrriii-aattii!" Plaats voor de politie!* Nog eenmaal vloog ik haastig het rap port door om het daarna in een diénstcou vert te sluiten. Met een zucht stond ik op en greep naaj de tafelbel. Een schrille toon verscheurde de stilte en een bediende ver scheen. „Kasi bir sama saja!" verzocht ik. „Saja, toean!" BÜ boog en keerde zich om. teneinde het verlangde te halen. „Laat Sodikromo hier komen!" riep ik hem na. „Saja, toean!" Hij verdween haastig. Djp onderofficier trad binnen ik gaf hem den brief. „Itoe soeras sama toaen Resi dent, angkas langkat! <Deze brief is voor den van afmarcheerende soldaten volgden den resident: direct bezorgen." „Stuur- onmiddellijk een betrouwbaren, man naar het postkantoor in Dwaji-Dja^ wi! De toean karni (postambtenaar) mooit den brief als ambtelyk expresse-stuk be handelen, dus onmiddellyk doorzenden. Begrepen?" „Saja!" Hij salueerde en spoedde zich naar buiten. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2