Mamentje WOENSDAG 25 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10186 3)e frwcbehe 6oti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L HERDENKING OPRICHTING NiS.D.A.P. De oorlog In den Ned. Indischen Archipel HET PROCES TE RIOM. BOODSCHAP VAN HITLER De oudste medestrijders van den Führer hebben gisteren in de feestzaal van het Hofbrauhaus te München een plechtig heid gehouden ter gelegenheid van het feit, dat 22 jaar geleden de N.S.D.A.P. werd opgericht. Op dezen gêdenkwaardigen dag had Adolf Hitler voor de eerste maal. voor een duizendkoppige menigte de 25 punten van het partijprogram afgekondigd. De Führer, die dit jaar door de voorbe reidingen voor de definitieve afrekening met het bolsjewisme was verhinderd, dezen dag in den kring van zijn oudste mede strijders door te brengen, had groeten ge zonden, welke door gouwleider Wagner werden voorgelezen. Hitier zegt in deze be groetingswoorden o.a.: Voor de eerste maal sedert vele jaren is het mij niet mogelijk aan den herinne ringsdag van mijn oudste medestrijders deel te nemen. Ik kan echter het hoofdkwartier juist in den tijd, waarin een winter zijn einde nadert, waarvan onze tegenstanders alles hebben gehoopt, niet verlaten. Deze winter zooals er sedert honderd jaar geen is vootgekomen heeft ons reeds eind November 1941 overvallen. Sneeuw en vorst brachten daarmede den in de his torie unieken zegevierenden opmarsch der Duitsche weermacht tijdelijk tot staan. Nu hoopten onze tegenstanders het Duitsche leger het lot van den Napoleontischen te rugtocht te kunnen doen ondergaan. Deze poging is jammerlijk mislukt. Mislukt vooral door de dapperheid en de offervaar digheid van onze weergalooze mannen, die zij aan zij met onze bondgenooten in de ijzige stormen van December, Januari en Februari even hard standgehouden hebben als zij tevoren in de gloeiende hitte van Juni, Juli, Augustus en September hun onvergankelijke overwinningen bevochten. Thans, nu de zwaarste koude voorbij is, op de Krim en in het Zuiden van Rus- :land de sneeuw reeds begint te dooien, is het mij niet mogelijk mijn plaats te ver laten, waar de voorbereidingen worden ge troffen voor de definitieve uiteenzetting èn afrekening met de samenzwering, die van de bankiershuizen der plutocratische we reld tot de gewelven van het Kremlin het zelfde doel nastreeft: uitroeiing der Ari sche volken en mensohen. Ons, ouden nationaal-socialisten is deze gemeenschap van Joodsch kapitalisme en communisme niets vreemd. Zooals in het binnenland van ons land voor en na den- eersten wereldoorlog, zijn het ook thans alleen Joden en steeds weer Joden, die ver antwoordelijk gesteld moeten worden voor de volkerenverfcreemding. Er bestaat ech ter één onderscneid, wanneer wij den we- reldstrijd van thans vergelijken me't het einde van den oorlog der jaren 1914-1918. In 1919 waren wij, nationaal-socialisten een klein groepje overtuigden, die den inter nationalen vijand der menschheid niet slechts zagen, doch ook bestreden. Thans hebben de gedachten van onze nationaal- socialistische en die der. fascistische revolu tie groote en geweldige staten veroverd en mijn voorspelling zal worden vervuld, dat door dezen oorlog niet de Arische mehsch- heid vernield, maar de Jood uitgeroeid zal worden. Wat ook de strijd met zich mede zal brengen, hoe lang hij ook duren mag, dit zal zijn uiteindelijke resultaat zijn. En dan eerst, na het uit den weg ruimen van deze parasieten, zal voor de lijdende we reld een lange tijd van volken verzoening en daarmede van waren vrede komen. Ik ben derhalve thans meer dan ooit in den geest by u, myn oude nationaal-socia listen. Ik ben efhter op dezen dag ook per-v soonlijk nog meer doordrongen van onwan kelbaar vertrouwen en het heilige geloof, dat de geweldige stryd, waarin wij ons thans bevinden, en die op 24 Februari 1920 begonnen is in deze zaal, waarin 'gij thans bijeen zijt, niet anders kan eindigen en niet anders zal eindigen dan^onze eigen wonder baarlijke worsteling om de macht in het Düitsche Rijk. Zooals in de toenmalige lange jaren de Voorzienigheid onzen strijd gezegend heeft, zal zij hem ons thans laten winnen. Wat toen een partijprogram was, zijn thans reeds de thesen van een nieuwe en beter wordende wereld. Churchill over den stand van den oorlog EEN OVERZICHT IN HET LAGERHUIS Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis een overzicht gegeven van den stand van den oorlog. Hij sprak daarin van een „vrij lange periode van nederlagen", waardoor Engeland „als gevolg van den plotselingen aanval van Japan" zich heeft moeten heen- worstelen. De premier gaf uiting aan de hoop, dat de tóekomst voor Engeland gun-, stiger zou worden en wel vooral op grond van de „geweldige kracht en macht van de Sovjetunie, alsmede van de Amerikaansche deelneming aan den oorlog". Vervolgens sprak Churchill over de wij zigingen in het kabinet en gaf hij te ver staan, dat in de functies van de onder staatssecretarissen nog meer verschuivingen zullen plaats hebben. Daarna bracht hij de „zware belasting van de Engelsche scheep vaart" ter sprake, die ontstaan is uit de geweldige uitbreiding van den oorlog. Voor al de laatste twee maanden zijn „de scheeps- verliezen op zeer ernstige wijze toegeno men", daar de Britsche flottille duikboot- dagers, en de lichte marinestrijdkrachten maximaal in beslag werden genomen. Zin spelend op de capitulatie van Singapore en de gebeurtenissen in den Stillen Oceaan merkte Churchill op, dat de vijand de su perioriteit in de lucht heeft en dat de En- gelschen derhalve „nog vele harde, on aangename ervaringen" zullen moeten op doen. Slag om Java reeds in vollen gang DE BEZETTING VAN BAI.I. Radio Mundial meldt uit Londen: Volgens de laatste berichten uit Batavia is de slag om Java reeds in vollen gang. De positie van de verdedigers is, zooals uit deze berichten blijkt, slechter geworden doordat de Japanners in den loop van de zen nacht er in geslaagd zijn aanzienlijke hoeveelheden troepen op Bali aan land te zetten. Het wekt den indruk alsof Bali zich reeds geheel in handen der Japanners bevindt. Naar Radio Londen gistermorgen bekend maakte hebben de Japanners het belang rijkste vliegveld van Bali veroverd. Het is hun nu. mogelijk, zoo zeide de commentator Fraser, van daar uit doeltrefende luchtaan vallen op Java te ondernemen. De situatie van Java zou daardoor nog kritieker wor den. TANDJOENGKARANG OP ZUID- SU1MATRA BEZET. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat Japansche strijdkrachten in den ochtend van 20 Februari de strategisch belangrijke stad Tandjoengkarang op Zuid-Sumatra hebben bezet. Het hoofdkwartier bevestigt voorts, dat af deeling en valschermjagers der marine op 20 Februari bij verrassing zijn gedaald in de nabijheid van Koepang op Timor. Deze troepen hebben, volgens Domei, op 21 Februari om 2 'uur des middags een be langrijk vliegveld op 15 K.M. ten Zuidoos ten van Koepang bezeè. DE BEZETTING VAN DE VLIEGVELDEN OP TIMOR. In een door Svenska Dagbladet weerge geven bericht van de Times uit Java is het verlfts van de vliegvelden op Timor voor de geallieerdèn even ongelukkig als inder tijd het verlies van het vliegveld \^an Mergui op Malakka. Zonder Mergui is het riet meer mogeliik geweest, vliegtuigver sterkingen naar Singapore te brengen en BRIEVEN VAN NEDERLAND. SCHE SOLDATEN IN HET OOSTEN S.S. Schuetze J. C. Siegburgh schrijft: Het gaat mij uitstekend, alleen vind ik het "niet prettig, dat het nog zoo lang 'duurt, voor wij worden ingezet, op zijn vroegst zal dit in Januari of Februari 1942 gebeuren. Zoo zie je, dat je je nooit aan voorspellingen moet wagen, uit de twee weken opleiding, welke je ons had toege dacht, zijn vijf of zes maanden gegroeid. Stel je voor dat de mannen, met wie ik h!er te zamen dien, reeds zeven maanden onder de wapenen zijn. Nee, een man als Adolf Hitler zet zijn menschen niet in als kanonnenvleesch, hii weet veel te goed, wat een oorlog is. Hij is tegelijk vader en moeder van hen. die de Duitsche uniform dragen. Het is granpig, dat ik, hoewel ik met hart en ziel Hollander bert en blijf, hem toch vereer als mijn hoogsten Fuehrer Ik begrijp niet,, dat men bij ons in Holland n'et in wil zien, wat voor een ongelooflijk werk deze man heeft verricht. Hij heeft en volk van vele millioenen, dat in zich zelf verdeeld was, weer tot een geheel ge maakt en nu stelt hij alles in het werk om geheel Eüropa de oogen te openen en» te laten, zien, wat een ongelooflijke bende het in den loop der tijden geworden is. Ik zou zoo zeggen dat hü nu toch genoeg, bewijzen in handen heeft en toch willen de menschen het maar riet inzien.... S.S. Schuetze J. B. je Boer schrijft: Wij staan hier onder de leiding van mannen, die reeds, in Rufland hebben ge vochten. Zij hebben in dit groote land van joden en tartaren zooveel "beleefd, waar over men zich verwonderd afvraagt hoe dit in de twintigste eeuw nog mogelijk is. Het bolsjewisme heeft van de vroeger zoo Irotsche Russische menschen, verdierlijkte b°nden gemaakt, wreed, moordlustig en zonder een grein menschehik gevoel. De kerken in Rusland zijn gebruikt om er likeurstokerijen of godloozen tentoonstel- l'ngen in te vestigen. De geestelijkheid en ieder, die in God geloofde, is op de meest gruwzamewijze vermoord. Het. gezin be staat in het rood° Rusland niet meer. De vrouw is pen gebruiksartikel geworden fde zoogenaamde „vrije liefde") ik zou nog langer hierover kunnen schrijven. Ik blijf er bij, dat het een geluk is voor geheel EuroDa en ook voor ons land. dat dit ver schrikkelijke gevaar voor de wereld einde lijk door Duitschland en zijn bondgenooten Fmland, Roemenië, Hongarije, Italië, Kroa tië. Slowakije en de legioenen uit Spanje, Nederland, België. Noorwegen, Zweden, Denemarken en Frankrijk onschadelijk wordt gemaakt, zij hpt dan ook m^t groote offers. Eigenlijk moest ieder Nederlander dankbaar zijn voor elk offer, want wan neer Rusland vlugger geweest zou ziin en de geweldige oorlogsmachine, welke Stalin heeft laten bouwen, zou aan het rollen zijn geslagen voor Duitschland toesloeg, dan zou geheel Europa en ook ons land door de roode pest overstroomd zijn. Ik neem aan, dat je weet, wat de bolsjewistische bescha- v'ng voor de menschheid beteekent..,. 1 even moeilijk is het thans, zonder Timor vliegtuigen van Australië naar Java te .zenden. Als de Japanners het eiland als vliegtuig- en vlootsteunpunt gebruiken, hebben zij een ideale basis, zoowel voor aanvallen op Noord-Australië als op de zeeverbindingen tusschen Java en Austra lië. Naar uit berichten van hete front blijkt, aldus meldt het D.N.B. uit Tokio, is het eiland Banka reeds de vorige week Woensdag, drie dagen na de Japansche larding, geheel bezet. Eerst werd een vlieg veld genomen, dat in de bosschen in het Noord-Westen verborgen lag, daarna wer den ondanks de hitte de belangrijke plaat sen Pankalan-pinang, Koba en Abdere veroverd. De Japanners beheerschen thans Straat Karimata, tusschen Banka en Borneo IN STRAAT BANKA. Domei maakt melding van groote succes sen van een Japansch eskader, dat in Straat Barka opereert. -Sedert 17 Februari werden in drie dagen meer dan 30 Britsche en Nederlandsch-Indische schepen tot zin ken gebracht of beschadigd. Meer dan 500 gevangenen, waaronder de commandant van een formatie Britsche patrouillevaar tuigen in Singapore, vielen in Japansche handen. De meeste der vijandelijke sche pen waren onderweg van Singapore raar Java of Australië. AMERIKAANSCHE AANVAL OP DE JAPANSCHE .MANDAATSEILANDEN VERHINDERD. Naar Domei uit bevoegde marinekringen verneemt, heeft de Japansche luchtmacht op 20 Februari een vijandelijke poging tot het doen van eert aanval op de Japansche mandaatseilanden verhinderd. Een sterk eskader, bestaande uit Amerikaansche kruisers en vliegkampschepen, dat uit de richting Hawaii naderde, werd door vlieg tuigen ontdekt. De Japarsche toestellen vielen onmiddellijk aan en bracht den te genstander, die naar het Oosten vluchtte, zware schade toe. In marinekringen vèrklaart mem dat deze tweede mislukte poging het voor Washing ton duidelijk moet hebben gemaakt, dat het onmogelijk is Japan aan te vallen. Tevens deelt men mede. dat, in tegen stelling tot de Amerikaansche beweringen, Japan sedert het begin van den oorlog in de Zuidzee geen enkelen kruiser en ge°n enkel vlieekampschip heeft verloren. Er ziin vier Japansche toroedobootiagers tot zinken gebracht en vier beschadigd. met in- begrin van den jager, die on 20 Febn'ari in de Straat van Lombok werd beschadigd. Voorts heeft Japan twee duikbooten ver loren, twee andere worden vermist. De verliezën_ aan transportschepen zijn, in verhouding tot den omvang der operaties, buitengewoon klein. IN EEN PAAR RVGFL.S BrRsche bommenwerpers boven Duitschland neergeschoten Een gering aantal Britsche vliegtuigen is in den afgeloopen nacht naar de Duitsche bocht ^gevlogen. Voor zoover thans bekend, werden drie Britsche bommenwerpers door den Duitschen afweer neergeschoten. Bulgaarsch schip met 800 Joden getorpedeerd? Het Bulgaarsche schip „Stroema", dat met 800 Joden aan boord sedert maanden in de haven van Istanboel heeft gelegen, zou, buiten de Turksche territoriale wate ren door een onbekend oorlogsschip ge torpedeerd zijn. Amerikaansche kustwacht kruiser getorpedeerd Het Amerikaansche ministerie van Ma rine moet het verlies van den kustwacht- kruiser „Alexander Hamilton" toegeven. Het schip is ter hoogte van IJsland getor pedeerd. Een deel der bemanning zou ge red zijn. Twee Amerikaansche schepen verloren gegaan Voor New Foundland zijn door noodweer de Amerikaansche torpedojager „Truxton" en het vrachtschip „Pollux" verloren ge gaan. Aari boord van de „Truxton" kwa men 7 officieren en 90 man om, aan boord van de „Pollux" één officier en 92 man. Sovjet-duikboot valt Turksch schip aan. Tet Turksch motorschip „Tsjanhays", groot 300 brt., zou op weg van.Boergas naar Istanboel door een Sovjet-duikboot zijn aangevallen en met geschutvuur tot zinken zijn gebracht. De ontploffing te Marseille Volgens nadere berichten zijn bij de ont ploffing in de gasfabriek te Marseille slechts tien menschen om het leven gekomen. Aan vankelijk vreesde men, dat er meer slacht offers zouden zijn. Paus ontvangt prinses Josephine-Charlotte Z.H. de Paus heeft gisteren prinses Jo sephine Charlotte van België in particu liere audiëntie ontvangen. Kathedraal ingestort De kathedraal van Gioia del Colle in Zuid-Italië is op 23 Februari ingestort. Een geestelijke werd bedolven'alsmede vermoe delijk enkele kerkbezoekers. Ook in de om liggende huizen vielen als gevolg van het neerstortende gesteente enkele slachtoffers. Ambassadeur de Brinon, de algemeen gevolmachtigde der Fransche regeering in de bezette zone, heeft tegen Japansche journalisten zyn persoonlijke meening weergegeven over den loop van het proces. Hij zeide, dat naar zijn meening dit proces veel te laat komt en het Bovendien in een verkeerd vaarwater schijnt terecht te ko men. De eigenlijke vraag, waarom Fran sche staatslieden lichtvaardig uit demo- cratischen hartstocht evenals uit haat te gen het nationaal-socialisme en fascisme Duitschland een oorlog verklaarden, dien Frankrijk in het geheel niet kon winnen, is steeds meer verschoven naar de andere vraag: wiens schuld is het, dat Frankrijk zoo zwak is, dat het den oorlog heeft ver loren? De Brinon wees de veronderstel lingen van de Engelsch-Amerikaansche propaganda van de hand, dat Duitschland Frankrijk tot dit proces zou gedwongen hebben en voegde er aan toe, dat integen deel in Duitsche kringen bij voorbeeld Da- ladier als oud-frontstrijder ben tyd lang bepaald een gunstig vooroordeel genoot, terwijl men Mandel en Revnaud voor schul dig hield. Daladier heeft evenwel in zijn loopbaan vele gunstige gelegenheden laten voorbijgaan en daarmede in karakter kracht' gefaald. Het afglijden van het pro ces van Riom van de verantwoordelijkheid aan den oorlog naar, het verliezen van den oorlog brengt voor de buitenlandsche en binnenlandsche politiek gevaren met zich mede, want dit proces beteekent een her rijzing van het oude parlementaire beeld. PERMANENTE RAAD VAN DRIE- MOGEND HEDENPACT BTJEEN. Onder voorzitterschap van den rijksmi-' nister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, is gisteren de permanente raad van de landen van het Driemogendheden- pact t£ Bbrlijn voor een speciale conferentie bijeengekomen. Aan de conferentie werd deelgenomen door ambassadeur Dirio Al- fieri als vertegenwoordiger van de Italiaan- sche regeering, Osjima als vertegenwoor diger van de Japansche regeering. Met de vertegenwoordigers van de drie regeerin gen waren ook de leiders der verschillen de commissies van het Driemogendheden- pact aanwezig. NIEUWE VERKLARING DER GEALLIEERDEN TE VERWACHTEN. De .Times" kondigt, naar de Tondensche correspondent van „Svenska Dagbladet" meldt, in een hoofdartikel een nieuwe ver klaring der geallieerden in den geest van de „Atlantische verklaring" aar. Aan deze nieuwe verklaring zal de Sovjet-Unie recht streeks deelnemen. IN 'T VERLEDEN LIGT HET HEDEN/ IN HET NU! ^DE WINTERHULP" WINTERM ULP - COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI l__i__-iJ Winterhulp mag vooral in dezen tijd re kenen op aller medewerking. Er zijn, helaas, nog zoo vele hardvochtige menschen! Menschen b.v., die genoegelijk rondom een fel brandende kachel zitten, welke zij hebben gestookt met brandstof, gekocht op bonnen van een arme op welke „han digheid" zij trotsch gaan terwijl zij er niet aart denken, dat die arme nu waar schijnlijk zelf in de kou zit, en dat zij dien arme ook de bonnen hadden kunnen laten houden, hem zelf of door middel van Win terhulp het geld verstrekkend om brand stof te koopen. Winterhulp komt ter leniging van nood, waar anders niet geholpen zou worden. Winterhulp helpt op doeltreffende wijze, waar anders gebrekkig zou geholpen zijn. Winterhulp is talrijken een zegen. En daar om: steunt Winterhulp! RECEPTEN. Tot de geliefkoosde lectuur van myn lijfblad behooren nog altijd, de recep ten, die bij tyd en wijle in zyn belang rijk beknotte kolommen verschijnen. Tk houd vol, dat in een tijd van voed- selschaarsohte de lezing van menu's een verkwikking beteekent en een driedeelig Fransch werk met niets an ders dan de uitgelezenste menu's heeft dan ook een eereplaats in mijn boeken kast. Ik geef toe, dat de daarin sa mengestelde menu's eenigszins uit den tijd zijn, vermits er een en ander ont breekt aan sla-olie, eieren, spek en en kele andere ingrediënten, dié merk waardig in geen enkele van deze vijf duizend menu's schijnen te kunnen worden gemist en dus spannen de krantenmenu's zoo niet in smakelijk heid dan wel in bruikbaarheid ongeluk kig genoeg momenteel de kroon. En ik kook tegenwoordigook wel eens. Ik vind dat gepruts in ae keuken een aan gename bezigheid al begeef ik mij wel dikwijls schoorvoetend naar de kraan die telkens opnieuw de belangrijkste grondstof van onze maaltijden moet le- veren. Ik doe dan alles aan de hand van de krant en ik herhaal dan de kop van het eetbericht en zeg tegen mijin ega: eet eens schorseneeren! Dan sla ik aan 't koken precies volgens het recept in de krant. En ik moet erkennen, dat er nooit iets van terecht komt. Maar ik heb nu de fout ontdekt. Er staan in de krant nooit anders dan recepten voor 4 personen. En dan hebben wij er ook niets aan, want wij zijn thfiis met z'n zessen. Dat is een bevoordeelen van de vierpersoonsgezinnen, welke niet door den beugel kan. Laat Mevr. Wittop- Koning ook eens om andere gezinnen den ken VJ BINNENLAND PROF. HUIB LUNS. In een groot gedeelte van ons vorig num mer hebben wij nog kunnen vermelden het overlijden van den bekenden promo tor van het Nederlandsche Kuituurleven prof. Huib Luns. Hubert Marie Luns werd op 6 Juni te Parijs geboren. Hij bezocht te Amsterdam de H.B.S. en de Rijks Normaalschool voor Teekenleeraren en ging vervolgens naar de Academie voor Beeldende Kunsten te Brussel. Daarna trok hii \yeer naar Parijs om zijn opleiding als schilder en teekenaar te voltooien. Huib Luns werd in 1908 hoofdleeraar aan de Academie voor beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotter dam. In 1918 trok hjj naar 's-Hertogen- bosch waar hij directeur werd van de pas opgerichte school voor kunst, techniek en ambacht. Vijf jaar later ging hij naar de hoofdstad om het directeurschap van het Rijksinstituut voor teekenleeraren, behoo- rende bij "het Rijksmuseum, te aanvaarden. Hij bleef dit tot 1931 toen hij, als opvol ger van prof. Gips, aan de technische Hoo- geschool te Delft werd benoemd tot hoog leeraar in het handteekenen en in de ge schiedenis der schiW-.r- en beeldhouw kunst. Sedert jaren was prol. Luns voorzitter yan de maatschappij „Arti et Amicitiae". voorts maakte hij deel uit van de afdee- ling vakonderwijs van den onderwijsraad. Huib Luns heeft een zeer werkzaam! le ven achter den rug. Hij beperkte zich ifiet tot teekenen en schilderen maar ook als graficus, beeldhouwer en medailleur le verde hij vele kunstwerken. Hij was een vlot en aangenaam causeur en zijn vaar dige pen schonk ons vele populaire verha len en beschouwingen over zijn tallooze reizen in de zuidelijke landen. Herhaalde lijk trad hy als spreker op voor tal van vereenigingen. (De leden van G. en W. te Leiden b.v. herineren zich meerdere kos telijke avonden, .waarop Huib Luns als causeur optrad). Aan de volksuniversiteiten was hij de gewaardeerde docent. Van zijn hand verschenen: Rembrandtiana (1926), de Rubens symphonie (1927), Tien wande lingen in Florence (1928), Tien Wandelin gen in Gent, Brugge, Antwerpen (1929), Tien wandelingen in 'Venetie, Ravenna en Pad.ua (1929), tien wandelingen m Rome (1930), Spaansohe schilders (1932). Van zijn vele kunstwerken noemen wij: Het altaarstuk voor de oudkatholieke Pa- raddjskerk te Rotterdam, de beschildering' van koepel- en priesterkoor in de kapel van het klein-seminarie „Hageveld" tc Heemstede, tal van portretten, verschillen de gebrandschilderde ramen in groote ge bouwen, het ontwerp voor e£n monument van de Fransche vluchtelingen te Maas tricht, en een dertigtal penningen, welke door Begeer werden uitgegeven. AFSCHEID JAN ELOY BROM. ALS CONSERVATOR VAN HET AARTS BISSCHOPPELIJK MUSEUM Het béstuur van het aartsbisschoppelijk museum te Utercht heeft Dinsdagmiddag, in tegenwoordigheid van talrijke autoritei ten, afscheid genomen van den conserva tor, den heer Jan Eloy Brom, die zich i*i verband met drukke werkzaamheden ge noodzaakt zag zijn functie neer te leggen. Nadat pastoor Rientjes (voorzitter van het museumbestuur), jkvr. dr. De Jonge (directrice van het centraal museum), pas toor v. d. Burg (penningmeester van het bestuur) en burgemeester Ter Pelkwijk van Utrecht de verdiensten van den con servator hadden gehuldigd, nam de aarts bisschop mgr. dr. J. de Jong het woord .en deelde hem mede de hooge pauselijke on derscheiding van de ridderorde van den heiligen Gregorius den Grooten.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1