MAAMMfl n 1942 STADSNIEUWS klassikaal schoolzwemmen hedenmorgen begonnen. Zooals wij onlangs berichtten lag het in het voornemen der onderwijs-autoriteiten hier ter stede het zwemmen als leervak in het lesrooster der lagere scholen op te nemen. Aan deze plannen is thans nadat vroe ger reeds op beperkte schaal aan school zwemmen werd gedaan uitvoering gege ven en hedenmorgen te 10 uur zijn de aan de Haarlemmerstraat in de Overdekte ayn de Haarlemmerstraat. Er was van den Zaterdag op den Zondag en van den Zon dag op den Maandag extra doorgestookt, anders waren de kleuters, die hedenmorgen .onder het mes" kwamen, verkleumd van ie koude. Thans was het evenwel anders. Er heerschte een bejasgelijke temperatuur in de „Overdekte" en het water was ruim 22 graden, zoodat het in de zwemschool zomer was. De eerste, klas vanmorgey was er een van de school van den heer Van .Heteren en nadat allen onder de douche geweest waren traden ze in zwemcostuum aan voor den zweminstructeur, den heer J. Teunlssen, die hen allereerst de- noodige dingen onder het oog bracht; vooreerst boe zij zich in de inrichting hebben te gedragen en vervolgens wa' de grondbe ginselen van het zwemmen zijn. Daarna kwamen de kleutel^ in het kikkerbad en werden zij met het water vertrouwd ge maakt. De lessen worden wekelijks aan pl.m. 1200—1300 leerlingen gegeven. De heer Teiinissen wordt hierin bijgestaan door den leeraar Bestebreur, die speciaal met het oog op het schoolzwemmen is aangeno men. De eerste lessen werden hedenmorgen bijgewoond door den burgemeestef, mr. r. n. de Ruyter van Steven inck, den. wtthouder van Onderwijs mr. A. F. L. M. Tepe, den inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden, den heer B.»van Julsin- gha, alsmede den inspecteur bij het Ge meentelijk Onderwijs, den heer H. A. Vriend. leiden huldigt willy derby. Als alleen een volle Stadsgehoorzaal een maatstaf zou zijn om iemand's populari teit te meten, dan had" de jubileerende Willy Derby reeds ruimschoots tevreden kunnen zijn. Driemaal een totaal uitver kochte groote Stadszaal is het geworden en nog moesten velen teleur gesteld wor den. Maar niet deze duizenden alleen wa ren het, die deze huldiging déden slagen. Het was de sfeer, die het deed. Zal er wel één zanger van het levenslied zijn, die zulk een hartelijkheid heeft ondervonden, nu hij er op kon roemen, een kwart eeuw lang, een lach en een traan te hebben ge bracht aan zijn gehoor. Hij is ouder ge worden Willy Derby, natuurlijk, -maar zijn hart en zijp stem zijn jong gebleven. Willy Derby van vijfentwintig jaar gele den Willy Derby van nu. Aan hartelijk heid en medeleven heeft het hem dan ook niet ontbroken in zijn geboorteplaats. Toen de jubilaris op de planken verscheen werd het al een ovatie, welke nog aanzwol, toen h;j oude herinneringen ging ophalen. Zyn bekendste liedjes passeerden de re vue. Hét lied waar hij zijn debuut mee maakte „Moeder". Trouwens wie kent ze niet, deze oude schlagers uit vervlogen jaren. Denk maar aan „Pinda-pinda", „Het fiere schqoiershart", „Scheiden doet' lijden". zijn parodie op „Dichter und Bauer", rijn „Mooie molen", teveel om op te sommen. Is het dan te verwonderen, dat er zich een huldigingscomité -had gevormd, dat bij monde van haar voorzitter, den heer J. Dragt,. die tevens als voorzitter van den bond van Harmonie- en fanfarevereenigin- gen en als voorzitter van het Leidsch Po- litiemuziekgezelschap den jubilaris toe sprak. huldigde en hem prees als een zan ger van het levenslied, die een kwarteeuw zijn publiek heeft weten te boeien en te vermaken, die het eene moment een snik wist te ontlokken om het daarna onbe daarlijk te laten lachen. Spr. besloot dit korte woord "met de hoop uit te spreken, clat de jubilaris zijn publiek nog vele ja den datgene mocht blijven benreng, wat hij in de afgeloopen vijfentwintig jaar ge bracht neeft. Deze woorden gingen verge zeld van een grootsche bloemenhulde, terwijl het duizendkoppig publiek een „Lang zal hij leven" zong. Met eenige ge zellige woorden dankte de gehuldigde voor het gesprokene. Het uitgebreide programma werd daarna verder afgewerkt. Daar was eerst weer Willy Dorbv weer met een groot aantal van zijn nieuwste liederen, zooals Lily Marleen". ..Verloochen nooit je Vader land" en „Dvorabc Humoresk". Dan was er Roland Wagter. die de menigte ver stomd deed staan, door zijn vaardigheid met een nijpje krijt en wat vellen papier. Vooral ziin caricaturen waren buitenge woon goed. Jan Hagvart nam wederom de aanwezigen in het ootje met ziin goochel- kaaten Vooral, het te voorschijn tooveren van tientallen afloopende wekkers uit een hoed was buitengewoon goed. Katinka Kuster zong op goede wijze een drietal liederen Er was een dolkomische schets waarom braaf gelachen is, enz. enz. Alles bijeen genomen kunnen wii con- stateeren, 'dat Leiden niet apht°rpebléven is in de reeks v=n steden, die Willy Der by gehuldigd hebbe" ^*T'"'''OR A AT. Vrijdag 27 Februari a.s. zal het 50 jaa$ ge1 ;'.en zijn, dat dr. J. H. Th. Herrriege, wonende te Maastricht, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Zaterdag te 6.50 uur is ae 37-jarige A. K., aannemer te Leimuiden op het empla cement der N.Z.H.TM. over een wissel gestruikeld. Hij brak den rechterboven- arm en werd bloedend aan den neus ver- woncj. Door den E.ïI.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmorgen is de 75-jarige Jacob K. bij zijn logement in de Janvossenslepg door de gladheid gevallen. Ernstig ver wond boven het linkeroog werd hij door dén E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Gisteren is de 16-jarige C. B. uit de Rijndijkstraat bij het schaatsen in de Oude Waard tusschen de Spanjaards- en Wilhelmmabrug gevallen. Met een hersen schudding werd hij door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. „EEN KWARTIER VOOR GOD". Het „E^n kwartier voor God" iede- ren werkdag te 1.30 uur in de Hartebrug- kerk te Leiden wordt deze week geleid door den zeereerw. heer Th. Beukers, pas toor der St. Petrus-parochie. FILMOCHTEND „VREUGDE EN ARBEID" In het Trianontheater werd gistermor gen voor „Vreugde en Arbeid" een ver tooning gegeven van de film „Bali, het eiland der Demonen". Deze film, welke reeds eerder hier ter stede Werd vertoond, laat ons Bali in haar veelzijdige schoon heid zien. Daar is allereerst het sawah-' landschap met de glimmend natte karbou wen, traag voortzeulend door het vette water, terwijl de inlander met plat groot hoofddeksel ze aanspoort met een lang touw aan een stok. Er is het oerwoud, on doordringbaar voor menschen, maar een elaorado voor de dieren. Er zijn vele prach tige Hindoe-tempeltjes, want in Bali we- me't het van goden en geesten. En er moet heel wat gebeuren voordat die tevreden ge steld en verjaagd zijn. Een groot deel *Van ae film is daarom gewijd aan den goden dienst, die het gewone leven van den Bali nees beheersihi Door deze prachtige opnamen op Bali, is .is verhaal gevlochten: een liefde tusschen een inlandschen jongen en een meisje, w aarvan de vader niet duldt, dat zijn doch ter, Sari, zal trouwen met den zoon van een heks. Want de moeder van Wajan, den verliefden jongeman, is de kwade geest van het dorp. Maar naar den wil van den be schermgod sterft zij tenslotte waarna het kalme leven der Balineezen wee. door gaat en Wajan en Sari gelukkig worden. Het bijprogramma werd verzorgd door het komisch muziekkwartet „De Zwer vers' dat veel bijval oogstte. TOONEEL De Zondaak-. Zesde abonne mentsvoorstelling. Het tooneelstuk „De Zondaar", dat gis teren in de Schouwburg door 't Gemeente lijk Theaterbedrijf (niet te verwarren met het water-, licht- of reinigingsbedrijf) ten tooneele werd gebracht is eigenlijk een groteske. En deze bestaat hierin,, dat „de zondaar" de man, die na vier jaren onver wacht uit de gevangenis terugkeert de eenige is, die zijn phiiosophische kalmte be waart, terwijl zijn geheele omgeving in de grootste opgewondenheid en ellende komt te verkeeren. Men zou het bij den terug keer van den man, die wegens fraude en bedriegelijke bankbreuk is veroordeeld,juist andersom verwachten, vooral als hij juist terugkeert op den dag, dat zijn zoon zich verlooft met de dochter van zijn vroegeren procuratiehouder. Er is trouwens nog veel meer, dat hij niet weet, o.a. dat zijn vrouw zich van hem heeft laten scheiden, met zijn vriend 'is hertrouwd en nu met hem in zijn vroegere huis woont en dat de procuratie houder de man is geweest, die de valsche handteekening zette. Maar hij is de „zon daar" en wenscht dat te blijven. Hij neemt dat alles met wijsgeerige kalmte op en op al de wroeging der anderen antwoordt hij slechts met milde gelatenheid, welke, zoo nu en dan niet vrij is van iropie. Hij be- heerscht de-situatie volkomen, hij spreekt zijn gewezen vrouw, zijn zoon en zijn vriend moed in en weet zelfs de in wroe ging gedane aanklacht van zijn vroegeren procuratiehouder ongedaan te maken. Dan gaat hij heen na 24 uur in zijn oude huis te hebben vertoefd. Het leven gaat verder. Dit stuk rechtvaardigt zich alleen door de rol van den „zondaar" (door Cor van der Lugt Melsert feilloos gespeeld), maar zelfs van deze rol had hij nog meer kun nen maken door de wijsgeerige berusting van den hoofdpersoon nog' sterker op den voorgrond te plaatsen.' Eenige gezellige sofismen zouden in zijn opvattingen niet "hebben misslaan. Maar ook zoo is deze rol vooral door het spel van Cor v. d. Lugt een groot succes geworden en alle ove rigen sloten zich daar wel bij aan. Wij noe men Tilly Périn Bouwmeester als zijn vrouw Emmy, Ludzer Eringa als haar tweede man en vooral de dienstbode van Marie Faassen. De volle schouwburg heeft genoten en het herhaald applaus gold hoofdzakelijk den „zondaar". -t,, Fr. Schneiders. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER Het was maar een heel klein varkentje. A. G. Fasseur te Leiden betoogde voor den Economischen rechter, dat het maar een heel klein Varkentje geweest was, dat hij clandestien geslacht had. Het gezin had behoefte aan vet en vleesch en daar om had hij de big maar geslacht. De Offi cier vond, dat hier bijzondere omstandig heden golden en daarom had hij geen opzet ten laste gelegd,. Omdat geen opzet ten laste was gelegd, wilde de Officier vol staan met het opleggen van veertien da gen hechtenis. &De Economische rechter was een geheel andere meening toegedaan en vond, dat ook hiér de minimum straf voor clandes tien slachten moest worden opgelegd en veroordeelde verdachte tot zes maanden hechtenis, doch voegde er het advies aan toe, dat verdachte het beste deed om gra tie aan te vragen. Voor zijn gezin een schaap geslacht. H. J. van Rijn te Zoeterwoude, moest zich verantwoorden, omdat hij clan destien een schaap had geslacht. Hij voer de tot zijn verdediging aan, dat hij het niet uit winstbejag gedaan had, maar uit sluitend ten behoeve van zijn gezin. Re kening houdende met de bijzondere om standigheden in dit geval wilde de,, Offi cier volstaan met het eischen van een geldboete van 100 subs, drie maanden gevangenis. De Economische rechter achtte zich niet verantwoord, als hij de minimum straf niet op zou leggen en veroordeelde ver dachte tot zes maanden hechtenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een groot aantal verdachten in een zaak. W. v. d. B. uit L e i d e n, die nog nader terecht zal staan, 'had coupons stof, voering, knoopen enz. gestolen van- den kleerma ker C. van Valderen uit Leiden, bij wiens vader hij een kamertje had gehuurd. An deren hadden de gestolen waar verkocht en getracht ze te verkoopen. De 32-jarige DE LEIDSCHE COURANT koopman A. L. te L e i d e n had een cou pon verkocht voor f 35. Hy had tegen de anderen gezegd er f 25 voor ontvangen te hebben. Hij had dius eerst even 10 in zijn zak laten glijden. Daarna had hij nog 7 aandeel ingepikt, zoodat hij het meeste er aan „verdiend" had. De eisch werd twee maanden gevangenisstraf. Vonnis een maand gevangenisstraf. G. K. uit Leiden was toevallig op vi site geweest bij L. toen deze de coupon zou gaan verkoopen. Enfin hij ging ook maar mee toen er verkocht zou worden. Deelde toen ook mee, zijnde f 2.50. Hij zei- de gedachte te hebben, dat het eerlijk was. „Meneer, ze hebben me beduveld", ver telde hij. „Man je hebt je laten beduvelen". „Of hij nooit een krant las" vroeg de of ficier hem waarin zaakjes van schtildheling staam". De eisoh werd een maand gevangenis straf. Uitspraak 20 subs. 20 dagen. De gebroeders Willem S., Wouter S. en C. S. allen uit Leiden zouden de rest van de gestolen stof eens eventjes in Den Haag te gelde gaan maken. Toen ze déar zoo met een koffertje rondwandeleden had den ambtenaren van den crisiscontrole dienst willen weten wat er in was en daar mede was tevens de „handel" afgeloooen.. Wegens heling kregen Willem en Wou ter elk drie weken^gevangenisstraf, terwijl Cornelis een maand gevangenisstraf kreeg. Twee bankbiljetten van 20 gestolen. De 24-jarige loèse arbeider P. J. L. te Leiden had op een kamertje gewoond bij T. v. Valderen. Op dat kamertje stond nog een doos, waarin zich bankpapier be vond. L. had uit deze doos twee bankbil jetten van 20 genomen. Verdachte ont kende zulks ten stelligste, maar schoof de schuld op zijn kamergenoot W. v. d. B. Zijn ontkentenis hielp hem niet veel, want de officier eisch te drie maanden ge vangenisstraf. De Politierechter veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. Des avonds om half elf waren twee jon gens bij G. uit Leiden gekomen met twee vette kippen en of deze ze wilde koopen. „Me hebbe ze van me-opa gehad", had den ze gezegd. O f G. zoo iets onwaarschijn lijks had geloofd, fcullen wij in het mid den laten. In ieder geval, hy had ze ge kocht en nu verweet de Officier hem, dat hij best had kunnen begrijpen, dat opa aan kleine knapen, des avonds om half elf niet twee vette kippen zal overhandigen. Zulk een onvoorzichtigheid noemt de wet heling, omdat de knapen de kippen ge stolen hadden. De onvoorzichtige G. zal voor. dit feit ƒ25 boete moeten betalen. De jeugdige personen M. D. van E. en B. W. Z. uit Leiden hadden zich schul dig gemaakt aan Reling, door zich in te la ten met het verkoopen vah gestolen si garetten. Verdachten, die zelf niet roo- ken, zeiden het gedaan te hebben, om collega's op de avondschool aan sigaretten te helpen. Gezien het feit, dat zij nog een blanco strafregister hadden en weinig geld verdienen, kwam Z. er af met een geld boete van vijf gulden, terwijl van E. tien gulden kreeg toegemeten. J. S. uit L e i d e n had een karpet op af betaling gekocht, maar het karpet was al verdwenen, toen het nog niet afbetaald was. Dit kwam doordat de kwaliteit nu bepaald niet „,ie dat" was geweest, waar door het geval na een jaar totaal versle ten was. Toen had_verdachte maar' opge houden met betalen. Zulks mag nu eenmaal niet en daarom eischte de Officier een maand gevangenis straf. Het vonnis werd drie weken. Mej. A. de G. uit Leiden zou een ko nijn gekocht hebben, welk knaagdier van diefstal afkomstig was. Zij zeide. trots drie verklaringen, die bij de politie afgelegd waren, van niets te weten. ^„U hebt an ders drie konijnen plus gestolen katoen "gekocht", vond de Politierechter. Maar aangezien ze bleef ontkennen zullen de drie „leveranciers" als getuigen gehaald worden. Zij kreeg de waarschuwing mee, dat de straf wel eens zwaarder zal kunnen worden door haar halsstarrige houding. E. M. de K, M. M. 'de V. en D. W., drie jeugdige knapen uit Leiden hadden kistjes gestolen sigarenverkocht voor.... 50 cent per kistje van 50 stuks, alzoo voor één cent per s^uk. Gezien hun .jeugd Werd hen een kans gegeven en kwamen de K. en W. er af met een geldboete van zeven gulden, terwijl de V. tien gulden boete werd opgelegd. OUD-BURGEMEESTER VAN SQHOON- HOVEN VRIJGESPROKEN. De Haagsche vrederechter, mr. P. van der Grijp, heeft vonnis gev/ezen in de zaak Vc»n den1 heer H. A. v. V. v. B.. oud-burge meester van Schoonhoven, die verleden wei-k terecht heeft gestaan, verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberooving. Hij had tijdens de Meidagen van 1940 op lact van de regeering vier leden der N. S. B. geinterneerd. De vrederechter sprak hem vrij BURGRFJJKE STAND LEIDEN. Geboren: Suzanna d. van W. Borre- man en M. S. Neuteboom Margaretha Gerarda d. van P. C. Steenvoorden en P. C. de Lange Teunie Alida d. van M. G. Hoogendijk en C. v. Dam Theresia Maria Theodora d. van A. Fianen en M. E. Voor bij Trijntje Grietje Agnes d. van F. G. E. Zoons en A. M. Groot Lucia Ida Anna d. van S. A. v. Leeuwen en A. M. L. Ver- degaal Maria d. van H. v. d. Reijden en C. v. d. Linden Ferdinand Willem Dirk z. van C. Witteman en H W. Roggeveen Maria Johanna d. van J. W. Carton en M Phiüppo Petronella Anna Maria d. van G. H. v. Brussel en A. J. v. Wijk Wil helmus Hendricus Maria z. van W. A. B. Oostdam en A. de Frankrijker Pieter z. van J. Visser en M. de Vos Arendje d. van G. J. v. Oeveren ij C. J. v. Does- bufg Marry d. van J. Hoek en Z. Varke- visser Andreas z. van A. Mol èn J. F. Herling. Wilhelmus Hendrik Jen Buo z. van T. C. Wang en E. J. Keereweer. Ondertrouwd: J. P. Kloet jm. en H. E. Stoeken jd. H. Aalten jm. 23 j. en M. A. Nieuwelink jd. 22 j. G. Verlind jm. 21 j. en D. Heesterman jd! 25 j. Overleden: N. Oesman zn. 26 j. C. v. Duijn m. 63 j. W. F. Hartendorf wed. van D. J. Diederiks 79 j. H. Berg man vr. 78 j. M. C. de Graaf dr. 22 j. -r- W. v. Leeuwen m. 77 j. A. T. Zeestra ten z. 1 j. M. E. J. PostmaOverpelt 39 j. Aanmeldingsplicht voor werkloozen Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Justitie betreffende den aanmeldings plicht van werkloozen. Ingevolge dit besluit moeten mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste achttien en ten hoogste veertig jaar, die hun woon plaats of gewoon verblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun le vensonderhoud te voorzien, zich bij het bevoegde gewestelijk arbeidsbureau ter in schrijving als werkzoekende aanmelden. Niet tot aanmelding verplicht is hij, die: '1) in een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2) zich reeds voor het in kracht treden van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijfplaats be voegde arbeidsbureau als werkzoekende heeft aangemeld; 3) wegens wetenschappelijke of vakstu die niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4) wegens geestelijke of lichamelijke ge breken niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet geschieden: v 1) indien hij, die tot aanmelding gehou den is, op den dag van het in werking tre den van dit besluit niet in dienstbetrek king staat, binnen veertien dagen na dit tijdstip; 2) in- andere gevallen binnen 48 uur na dat de dienstbetrekking een einde heeft genomen, tenzij de aanvaarding van een nieuwe dienstbetrekking onmiddallijk daarop volgt. Als bewijs der inschrijving geldt de door het gewestelijk arbeidsbureau afgegeven inschrijvingskaart. Hij, die een voorgeschreven aangifte niet tijdig, onvolledig, onjuist of in het geheel niet doet, wordt gestraft met hech-~ tenis van ten hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste drie duizend gulden De strafbaar gestelde handelingen zijn overtredingen. Voor vervolging wegens overtredingen zijn economische rechters in eerste instan tie bij uitsluiting bevoegd. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1942. Uitvoeringsbesluit betreffende het beperken van werk In het heden verschenen Verordenin- gelblad is opgenomen 't derde uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het dppartement van Sociale Zaken betref fende het beperken Van werk. Hierirr wordt onder meer het volgende bepaald: De leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, alsmede degenen, die een vrij beroep uitoefenen, behoeven toe stemming om: 1. Den wekelijkschen weéktijd van het bedrijf, van een afdeeling van het bedrijf of van afzonderlijke werknemers op min der dan 48 uren vast te stellen; 2. werknemers te ontslaan, tenzij artikel 1639p van het Burgerlijk Wetboek toepas selijk is. Toestemming behoeft eveneens een op het tijdstip van het in werking tre den van dit besluit bestaande werktijdre geling van minder dan 48 uren per week. Het verzoek om toestemming moet in vier voud aan het .bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie worden gericht en dient met redenen te zijn omkleed. Bevoegd tot het vsrlCenen van de toe stemming zijn de directeur-generaal van den Arbeid of de hiertoe dor hem gemach tigde instanties. De toestemming kan van de vervulling, van bepaalde voorwaarden afhankelijk worden gesteld. Overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden en met geldboete.van ten hoogste tien duizend gulden of met een dezer straf fen. Wordt een strafbaar gestelde handeling begaan in het kader van het bedrijf van een rechtspersoon, dan wordt de strafver volging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem. die de opdracht tot de straf bare handeling heeft gegeven of die de fei telijke leiding had bij het verboden han delen of nalaten. De strabaar gestelde handelingen zijn overtredingen. Dit besluit treedt heden in werking dag* zijner afkondiging. Tegelijkertijd treedt het eerste uitvoeringsbesluit buiten werking. Twee Nederlandsche missionarissen vermoord Het generalaat van de paters Francisca an te Rome heeft aan den provinciaal overste dezer paters in ons land bericht, dat de weleerwaarde paters Wilgisius van Dijk uit Rotterdam en Mathias Scholberg uit Maastricht op hun missiepost in China op 22 December van het vorige jaar zijn vermoord. Nadere bijzonderheden worden niet ver meld. De laatste missiestatie, waar pater Scholberg in het Chineefche gebied van de paters Franciscanen werkzaam was, was Licheng. Pater Wilbisius van Dijk werd ln 1894 geboren en in 1921 tot priester gewijd. In datzelfde jaar vertrok hij naar de missie in China. Pate- Mathias Scholberg werd in 1899 geboren en in 1925 tot priester gewijd. In^ 1926 vertrok hij naar de missie in China. LAATSTE BERICHTEN de luchtgevechten boven java. JAPANSCHE LUCHTBASIS. 23 Febr. (Domei). Omtrent de actie der Japan- sche luchtmachc, Zaterdag en Zondag bo ven Java ontplooid, wordt nader verno men, dat Zaterdag bij den aanval op de vliegvelden van Kalidjati en Bandoeng 17 groote en zes kleine vliegtuigen op den grond werden gebombardeerd, wharvan er zeven in brand vlogerr, evenals een deel van een militair gebouw. In de omgeving van Bandoeng bonden Japansche jachtvliegtuigen den strijd aan PAG. 3 Gemeentel. Aankondiging Ingevolge het desbetreffende besluit der Commissie voor het Stedelyk Museum „De Lakenhal* wordt bekend gemaakt, dat het museum tot nadere bekendmaking ge sloten is. 4653 De Commissie voornoemd, A. F. L. M. TEPE, Voorzitter. F. G. ROSIER, Secretaris. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 24 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 4.5.5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Politiek Weekpraatje (opn.) 8.15 Gramofoonmu- z:ek8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 B. N. O:: Nieuwsbericten 8.45 Gramofoon muziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de vrouw 11.20 Ensemble Rentmeester 12.00 Amabilesextet 12.40 Almanak 12.45 E N. O.: Nieuws- en economische berich ten 13.00 Boerenland in boek en krant 13.15 Het groote Omroeporkest en so listen 13.45 Orgelopnamen 14.00 Gooisch strijkorkest, soliste en gramofoon muziek 16.00 Ziekentroost 16.20 Gra mofoonmuziek 16.45 Voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17,30 „Roemenië in het lied", gramo- foonplatenprogramnaa 18.00 Voor de plattelandsvrouw 18.15 Salonorkest 19.00 Actueel halfuur 19.30 „Vreugde en Arbeid", gevarieerd programma Van- ai 20.15 alleen voor de Radio-Centraleö, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Ensemble „De Kwint- lag". 21.00 Roemeensch orkest Gregor Serijan en pianospel 2i.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.0024.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zit- programma Hilversum I '8.0,0 Gra mofoonmuziek i8.15 8.45 Zie program ma Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramo foonmuziek 10.40 Radiotooneel 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 Zang en piano 12.00 De melodisten en solist 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Cello en piano, en zang en piano - 14.00 Het groote Omroeporkest 14.30 De Lichte Toets 15,30 Voor de zieken 16.00 „Vergeten opera's van Rossini", dis co-causerie 16.45 Viool en piano 17.15 B. N, O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30 Omroeporkest 18.15 Boekbespreking 18.30 Gramofoonmuziek 18.45 Cyclus „In een r.ieuw licht be zien" (Voorbereid door 'de N. S. B.). j- 19.00 B. N. O.: Groningsch praatje 19.10 B. N. O. Nieuwsberichten 19.20 Gramo- feenmuziek 19.30 Reportage over den wederopbouw Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken 2°. 15 Vocale duetten met pianobegeleiding en gramofoonmtiziek 21.00 „Vreugde en Arbeid", gevarieerd programma 21.45 E. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 B, N. O.: Toelichting op het weermachtsberkrht -- 22.1022.15 Avondwijding. gem. radio-distributiebedrijf. Ie Programma. 7.1524.00 Hilver sum I. 2e Programma. 7.15—22.15 Hilver sum II. 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma. 7.0024.00 Duitsch programma. met veertien vijandelijke toestellen. Als gev'qlg van het slechte zicht waren de re sultaten niet na te gaan. Wel hebben deze eenheden aan de uiterste Zuidpunt van Sumatra in de omgeving van Tandjoeng- karang een Blenheim neergeschoten. Gis teren verraste een Japansche formatie het vliegveld van Buitenzorg en schoot twee vijandelijke toestellen neer. Andere vlieg tuigen bombardeerden dit vliegveld, be schoten het met machinegeweren en be schadigden zestien vliegtuigen op den grond, waarvan er vier vlam vatten. de strijd op timor. JAPANSCHE BASIS, 23 Febr. (Domei). De Japansche strijdkrachten, die Vrij dag bij Dillie, de hoofdstad van Portu- geesch Timor, zijn geland, hebben dien- zeifden dag het vliegveld aldaar volledig bezet, na de Australische en Nederlandsch- Indische strijdkrachten terug geslagen te hebben. Intusschen verluidt, dat de Jaoanners, die Vrijdag geland zijn in de nabijheid van Koepang, de hoofdstad van Nederlandsch 1 mor, deze sta'' insluiten. denpasar bezet. TOKIO, 23 Febr. (Domei). Het hoofd kwartier heeft gemeld, dat Japansche zee- en landstrijdkrachten in nauwe samenwer king Donderdag Denpasar geheel hebben bezet, een strategisch punt in het Zuiden '•an Bali. VERKLARING VAN VAN MOOK. SJANGHAI. 23 Februari. (A.N.P.) Tij dens zyn oponthoud in de Australische stad Sydrey heeft de Nederlandsch-Indische lui tenant-gouverneur-generaal van Mook een energieke'offensieve tactiek in Oost-Azië geëischt. Deze eisch van van Mook wordt beschouwd als een symptoom van de steeds grooter wrijvingen tusschen Nederlandsch- Indische en Engelsche kringen in Oost-Azië. In Batavia wordt scherpe critiek geoe fend op het falen van de strategie van het Empire. Men wijt dit falen aan gebrekkige voorbereiding door en gemis aan initiatief bij de verantwoordelijke personen. Thans, nu Batavia onmiddellijk bedreigd wordt, eischt Nederlandsch-Indië nog krarh tiger dan, voorheen een stem in het kapit tel bij alle belangrijke militaire beslissin gen. Van Mook oefende scherpe critiek op het instellen van verschillende oppercomman do's en oorlogsraden in Oost-Azië en ih het gebied van den Stillen Oceaan, temeer daar het werkingsgebied en de competentie van deze lichamen buitengewoon onduide lijk zijn omschreven. Van Mook noemde het ongehoord, dat men in een oogenblik van het grootste ge vaar voor Nedcrlandsch-Indië en Australië zyn tijd moet verdoen met dergelijke strijd vragen.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3