DUITSCHLAND DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942 3jbte Jaargang No. 10181 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSiKEÜEN Giro 103003. Postbus ÏL Uit de papieren van gezant de Vitroiles Een sensationeel document Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder de papieren van den vroegeren Franschen minister-president Daladier is een rapport gevonden van den Franschen gezant te 's-Gravenhage. de Vitroiles, dat het authentieke bewijs levert, dat de vroe gere Nederlandsche regeering met een weergalooze misdaad de kroon wilde zet ten op haar schending der neutraliteit en haar huurlingenpolitiek. Het rapport van den Franschen gezant, dat deze op 12 October 1939 per koerier naar Daladier stuurde, brengt het feit aan het licht, dat de vroegere Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, van Kleffens, plannen koesterde om een aan slag te plegen op den Führer en op den Duitschen minister van buitenlandsche za ken en dat hij trachtte de Duitsche regee ring omver te werpen. Om het plan voor deze aanslagen, waar achter de Engelsche regeering en haar In telligence Service stond, in samenwerking met alle vijanden van Duitschland uit te voeren, probeerde van Kleffens zich te verzekeren van de hulp van de Fransche regeering. De medeplichtigheid en de hulp van president Roosevelt achtte hij hierbij vanzelfsprekend. Uit het document blijkt, dat er verband bestaat tusschen de plannen van den Ne- derlandschen minister van buitenlandsche zaken en het bekende incident te Venlc, waardoor destijds de kuiperijen van de te 's-Gravenhage gestationneerde centrale van den Britschen Intelligence Service voor West-Europa onthuld werden. Deze cen trale trachtte zooals bekend in Duitschland complotten te smeden en aanslagen te or- ganiseeren en probeerde hiertoe in contact te komen met zoogenaamde in werke lijkheid niet bestaande revolutionnaire organisaties. Deze omwentelingsplannen van den En- gelschen Intelligence Service te 's-Graven hage waren de Duitsche regeering natuur lijk bekend. Om alle bijzonderheden dezer plannen te weten te komen, kregen des tijds ambtenaren van den veiligheidsdienst der S.S. opdracht zich uit te geven als le den van revolutionnaire organisaties in Duitschland en op deze wijze contact te verkrijgen met de Britsche terreur-en re volutie-centrale te 's-Gravenhage. Deze opdracht had, zooals men zich her innert, tot gevolg, dat de Britsche Intelli gence Service in de opgestelde val liep en dat zijn chef en consorten, ook de hem vergezellende officier van den Nederland- schen generalen staf, aan de Duitsch-Ne- derlandschen grens bij Venlo gearresteerd konden worden. Het rapport van de Vitroiles aan Dala dier, dat door het ministerie van buiten landsche zaken thans aan de openbaarheid wordt prijsgegeven, bewijst opnieuw de moordplannen van den Intelligence Servi ce, doch toont tevens aan, dat deze plan nen door den toenmaligen Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken per soonlijk op zeer nadrukkelijke wijze wer den bevorderd en uitgevoerd. Van Kleffens liet den Franschen gezant weten, dat hij naar hy meende be trekkingen onderhield met vooraanstaan de nationaal-socialistische kringen, waar aan hij zijn „goede diensten" had aange boden. In werkelijkheid waren deze „voor aanstaande nationaal-socialistische krin gen" de gevolmachtigden van den Duit schen veiligheidsdienst, die, om deze Haagsche centrale onschadelijk te maken, daarmee contact hadden verkregen, welkë centrale op haar beurt zeer nauw samen werkte met toonaangevende Nederland sche kringen, en naar thans blijkt ook met den toenmaligen Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, Van Kleffens knoopte aan het denkbeeld van een toekomstige „samenwerking" met Duitschland de voorwaarde vast, dat „rijkskanselier Hitler en von Ribbentrop op de een of andere wijze niet meer aan de macht waren". Van Kleffens stelde den Franschen gezant er verder van in kennis, dat hij reeds enkele hem bekende Fran sche personen van zijn planen tot het ple gen van een aanslag op de hoogte had ge steld en dat hij deze ook reeds aan de Belgische regeering ter kennis had ge bracht. Toen de Fransche gezant de opmerking maakte, dat een vrede met elk nationaal- socialistische regime moeilijk was, daar de Führer en zijn minister van buiten landsche zaken later toch weer aan de macht zouden kunnen komen, maakte van Kleffens, naar uit het rapport verder blijkt, enkele ondubbelzinnige toespelin gen, „als zou deze uitschakeling definitief" kunnen zijn. Deze woorden zijn niet anders dan een alleszins doorzichtige omschrijving voor een in Engelsche opdracht voorgenomen politieken moord, waaraan de Fransche en Belgische regeering hand in hand met den voornaamsten schuldige aan den oorlog, Roosevelt, actieve medeplichtigen wilden zijn. Thans volgt een afschrift van het docu ment. dat de toenmalige Fransche gezant in Den Haag, de Vitroles,, per koerier op 12 October 1939 aan Daladier heeft ge stuurd, en dat onder het opschrift „ge heim" de met de hand geschreven aantee- kening draagt: ..Ontvangen te Parijs 14 October des avonds". De Vitroiles werd naar Parijs ontboden, waar hij op 18 October door den minister president werd ontvangen. In zijn rapport beroept de Vitroiles zich op een onder houd met den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, van Kleffens, die hem zoo juist zijn bezorgdheid had doen weten over bolsjewiseering van Duitschland". Alle inlichtingen, die van Kleffens uit Duitschland heeft ontvangen, zoo schrijft de Vitroiles in zijn rapport verder, verkla ren eensluidend dat men rekening moet houden met het gevaar van het uitbreken van een ernstige crisis in het Duitsche rijk, indien de oorlog niet snel tot een einde wordt gebracht en indien het niet aan een autoritaire regeering zou geluk ken de huidige Duitsche regeering op te volgen. Deze opvatting klopt, naar van Kleffens volgens het rapport van den Franschen gezant verklaarde, met die van „verschil lende nationaal-socialistische personen, die met toenemende bezorgdheid de crisis, die zich aankondigt, tegemoet zien". In het rapport wordt letterlijk het volgende ge zegd: „Ik bracht hem vervolgens tot de erken ning, dat hij persoonlijke betrekkingen met de genoemde vooraanstaande perso nen van het nationaal-socialisme onder houdt, dat hij zich genoodzaakt heeft ge zien u zijn diensten aan te bieden en dat hij een antwoord van u verwacht. Ver trouwd met den gedachtengang van zijn zegslieden, gelooft hij, dat de onderhan delingen ongeveer op de volgende basis gevoerd zouden kunnen worden, zonder dat hij echter, alvorens nauwkeurige in lichtingen hierover zijn verkregen, een de finitieve toezegging kan doen. Staking der vijandelijkheden en ontwa pening van de tegenover elkaar staande partijen, onderhandelingen tusschen de vroegere vijanden en de belanghebbende neutralen op voet van volledige rechtsge lijkheid, zoodra rijkskanselier Hitier en von Ribbentrop op de een of andere wijze uitgeschakeld zouden zijn; handhaving van het nationaal-socialistische regime, dat alleen in staat is de massa bijeen te hou den, doch een nationaal-socialistische re gime, dat verbeterd en menschelijker is. De latere onderhandelingen zouden, naar zijn meening, de volgende punten betreffen: Herstel van Polen zonder de door de Russen geannexeerde en door Wit-Russen en Oekrainers bewoonde gebieden, die Po len in 1920 gekregen heeft; inlijving van Dantzig en de „door den avonturier Kor- fanty in Silezië veroverde gebieden" bij het Duitsche rijk; een volksstemming on der internationale controle zal over het lot van Tjechoslowakije en Oostenrijk be slissen. Bovendien moet overwogen worden, dat dergelijke perspectieven, hoe onzeker zij ook zijn. toch door hun karakter bij ver schillende neutralen den wensch doen op komen om de ontwikkeling van het hui dige conflict in den geest van een politiek comnromis te vergemakkelijken. Door een der^elijken wensch bezield, zouden deze neutralen ertoe verleid wor den zonder twiifel te goeder trouw verschillende intrigues te bevorderen, waarvan de draden niet allemaal aan den anderen kant bijeenkomen. De minister beskot met de mededeeling, dat hij aan verschillende Fransche perso nen. met wie hij persoonlijke betrekkin gen 'onderhoudt. hiervan mededeeling heeft gedaan. Hii heeft ook de medewer king van de Belgische regeering bij de ge meenschappelijke doorzending van het door hem uit Berlijn verwachte antwoord verzocht: dit antwoord heeft betrekking op voorstellen, waarin hij in zekeren zin de gezichtsounten van zijn zegslieden heeft geconcretiseerd en hun ter goedkeu ring heeft voorgelegd. Hij gelooft ook, als het zoover komt, op de medewerking van president Roosevelt te mogen rennen, die „met het oog op zijn ver verwijderde af stamming op het oogenblik werkelijk sym pathie voor Nederland koestert". „De onlangs door Uwe Excellentie ge houden radiotoespraak tot het Fransche volk heeft overigens 's ministers levendi ge goedkeuring weggedragen. In overeen stemming echter met hetgeen ex-minister president Colijn in het in mijn telegram no. 301 genoemde artikel heeft gezegd, wees van Kleffens met nadruk op het be lang iets naders te vernemen over den concreten aard der garanties, die de Fran sche en Engelsche regeering in overeen stemming met elkaar van Duitschland wil len ei^chen, voordat zii eenigerlei onder handelingen willen beginnen. Hij voegde hieraan toe, dat hij in geval deze garanties niet openbaar behandeld kunnen worden, in staat was deze streng vertrouwelijk aan zijn Duitsche zegslie den over te brengen. Toen ik hem tenslot te vertelde van het wantrouwen, dat door het voeren van onderhandelingen met de vooraanstaande personen van het natio naal-socialisme te allen tijde gewekt wordt, daar bij voortbestaan van het nationaal-socialistische regime Hitier en zijn minister van buitenlandsche zaken, slechts van de machten uitgeschakeld, la ter weer aan de macht zouden kunnen ko men, verklaarde van Kleffens my, dat hij niet wist hoe deze uitschakening verkre gen moest worden en hij scheen te geloo- ven, dat zij definitief zou kunnen zijn". Tenslotte wijst de Fransche gezant erop, dat het boven weergegeven onderhoud in het kader van de wekelijksche audiëntie van den minister heeft plaats gehad. De Vitroiles noemt het ongewoon, dat de chef der diplomatie van een traditioneel zoo voorzichtigen staat geloofd heeft ook maar op indirecte wijze te moeten afgaan op voelhorens, waarvan het resultaat wanneer het al niet alleen comediéspel zou zijn toch ten minsse in een paleis revolutie in Duitschland tot uitdrukking zou komen. Tenslotte verklaart de Vitroiles letterlijk het volgende: „Een dergelijke vermetel heid zou, voor het geval geruchten hier over ter oore zouden komen aan onge- wenschte personen, niet alleen den Neder landschen minister of zijn regeering, doch ook het geheele land duur te staan komen. Dat de heer van Kleffens ook maar de De W.A. in dienst der gemeenschap De heerbanleider der W.A., J. E. Feen- stra, heeft het volgende medegedeeld over zijn bevindingen bij het inzetten van de Haagsche W.A. bij de bijzondere omstan digheden in de laatste weken. „De weerafdeeling der N.S.B. bestaat uit politieke soldaten, die zich in dienst van het algemeen belang willen stellen, die willen dienen en offeren. Zij willen het volksbewustzijn wakker maken met 'betrekking tot de begrippen en daar mede samenhangende vraagstukken van den nieuwen tijd. Om dit te bereiken zijn zij te allen tijde bereid zich persoonlijk met daden in te zetten. Zij doen dit met volkomen wegcij feren van persoon, van eigen ik. Ons volk was en is nog in breede lagen politiek onmondig. Het verzet zich tegen de opdringende woorden en begrippen van de;: nieuwen tijd. Onze taak is het om het op veelzijdige manier den wil tot medewerking te geven. Onze taak is het, door het geven van een voorbeeld, door het zich steeds weer indienst stellen van de volksgemeenschap, dit volk de oogen te openen voor den nieuwen tijd. Vele duizenden marcheeren reeds mede in onze gelederen als zwarte soldaten, ge dragen door den W.A.-geest, gedragen door bun idealen, als strijders en voorvech ters van een nieuwen tijd. Voor hert geldt alleen, met uitsluiting van alle persoon lijke doeleinden, het bevorderen van het volksbelang, het zioh geheel belangloos in dienst stellen van de volksgemeenschap. In tegenstelling hiermede doet de ne gatieve houding van verschillende licha men en organen, die uit hoofde van het door hen bekleede gezag en het in hen ge stelde vertrouwen belast zijn met de be langen der gemeenschap, zeer onaangenaam aan. Niet alleen worden de aan hen toe vertrouwde belangen niet, of onvoeldende door hen behartigd, maar zij schromen zelfs niet door hun negatieve en afwijzende houding een gevaar op te leveren voor de volksgemeenschap. Onder hen bevinden zioh lieden, die uit politieke vooringenomenheid niet alleen weigeren mede te werken met de W.A. in het belang der volksgemeenschap, maar die, wanneer zij van de zijde der W.A. op hun tekortkomingen worden gewezen, wanneer hun aangetoond wordt, dat zij in hun eigen arbeid te kort zijn geschoten, blijven volharden in hun afwijzende hou ding en daardoor een misdaad begaan aan ons volk en zijn toekomst. Ik ben in de afgeloopen weken in de gelegenheid geweest deze ernstige te kortkomingen vast te kunnen stellen en heb hierbij de volgende ervaringen opgedaan. Stagnatie aardappelenvoorziening. Eenige weken geleden schakelde ik hon derden mijner weermannen ten bale van de volksgemeenschap in om te helpen de moeilijkheden te overwinnen, welke zijn ontstaan door de verkeersstremmingen ten gevolge van de bijzondere omstandigheend van de laatste weken. Zij hebben onmid dellijk daadwerkelijke hulp verleend, zoo wel bij alle voorkomende transportmoei lijkheden, als bij het opheffen van tram- stoornissen, het helpen van zwakken en ouden van dagen en het vervoer van brandstoffen. Aangezien de aardappelenvoor ziening geheel dreigde mis te loopen, bij gebrek aan voldoende transportmidde len eenerzijds en door gebrek aan organi satie-inzicht van de V.B.N.A., het li chaam dat in het geheele land den opslag der aardappelen in de steden in verschil lende depots en de verdeeling van hieruit aan de winkell.rs regelt, anderzijds, stelde ik mij in verbinding met den heer van Zaanen, secretaris der V.B.N.A., wien ik mijn hulp aanbood in den vorm van het b esch ikb aars tellen van vrachtauto's en eenige honderden weermannen. Deze hulp werd geweigerd onder de me dedeeling, dat alles voortreffelijk functio neerde en dat men over voldoende trans portmiddelen beschikte. Dit was weer een treffend voorbeeld van politieke vooringenomenheid, waarbij een verantwoordelijke instan tie liever het volksbelang schaadde dan hulp van de W.A. aan te nemen. Nadat ik persoonlijk een onderzoek bij enkele depots had ingesteld, bleek dat alles bij het oude was gebleven. Er waren geen auto's aanwezig en het tempo van uitgifte was veel te langzaam. De kleine winkel.er, die zijn rantsoen aardappelen aan de de pots moest halen, werd door dezen gang van zeiken ernstig gedupeerd. Hij kon de zware vracht niet alleen door de sneeuw trekken en had geen geld beschikbaar voor dure hulpkrachten. Bovendien moest hij vaak uren wachten eer hij geholpen werd. Ik heb toen onmiddellijk ingegrepen, weer mannen als trekkrachten ingeschakeld en daardoor bereikt, dat op verschillende pun ten der stad de in lange rijen wachtenden bediend konden worden. Den heer van Zaanen heb ig daarop in het belang der volksgemeenschap verzocht, zich persoonlijk op de hoogte te stellen van het slechte functioneeren van zijn dienst en maatregelen te willen treffen, dat de mogelijkheid van een dergelijke vermetel heid onder oogen heeft gezien, veroorlooft ons den graad van ongerustheid te peilen, die hier door de gevaren van een totale omwenteling ontstaan is, welke een eveneens totalen oorlog met zich zou medebrengen". STRIJDT VOOR EUROPA Sovieltormalie vernietigd Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als vo'.gt: In den centralen sector van het Oos telijk front is wederom een vijande lijke formatie van haar verbindingen afgesneden en vernietigd. Talrijke ge vangenen-, 11 kanonnen, vele machine geweren en groote hoeveelheden ar- der oorlogsmaterieel vielen ons in handen. Meer dan 1000 dooden van den vijand werden op het slagveld ge teld. De luchtmacht bracht ter onder steuning van het leger vooral in den centralen sector en den Noordelijken sector van het Oostelijk front sterke formaties gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers en jachtvliegtuigen in den strijd. Zij dreef verscheidene vijandelijke colonnes uiteen en ver nietigde groote hoeveelheden rollend materiaal. Bij de gevechten van gis teren werden 28 vijandelijke pantser wagens vernield en 51 vliegtuigen van den vijand neergeschoten. Voor de Engelsche Oostkust be schadigden gevechtsvliegtuigen over dag een klein koopvaardijschip. An dere luchtaanvallen waren gericht te gen ravitailleeringsinstallaties in de haven Great Yarmouth. In Noord-Afrika verkenningsactie in het gebied ten Z.O. van El Mechili, Tien Britsche pantserverkenningswa- gens werden buiten gevecht gesteld. Formaties van de Duitsche en de Ita- liaansche luchtmacht bombardeerden Tobroek alsmede een Britsch vliegveld en vielen vijandelijke colonnes met bommen en boordwapens aan. In de wateren rondom Kreta werd een Britsche duikboot waarschijnlijk tot zinken gebracht. Enkele Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht vruchtelooze storingsaanvallen op N. W. Duitsch gebied. aardappelenvoorziening in een vlotter tem po geregeld werd, eensdeels door het in schakelen van meer transportmiddelen, waartoe ik mijn bemiddeling had verleend door my in verbinding te stellen met het bureau van den rijksvoedselcom m issaris, anderdeels door het tewerkstellen van meer personen voor de distributie. Dank zij dezen door de W.A. uitgeoefenden druk, is in de aardappelvocrziening van de be volking in de volgende dagen eenige ver betering gekomen. Stagnatie groentenvoorziening. Behalve de aardappelvoorziening dreigde ook de groentenvoorziening geheel mis te loopen. Ook hier drong ik, na van te voren advies te hebben ingewon nen bij ter zake bevoegden, op verbetering aan. Van de zyde van het gemeentebestuur is een vergadering van groentenhandelaars bijeengeroepen, uit welker midden een commissie van samenwerking werd samen gesteld. Toen o.m. in deze commissie een grossier zitting nam, die nationaal-socia- list wast, weigerde een zekere Vogelaar (voorzitter binnenlandsoh koopliedenver- bond), daartoe ook aangezocht, hierin even eens zitting te nemen, omdat hij als „man van eer" niet met een nationaal-socialist wensch te samen te werken. De houding van dezen Vogelaar heeft ten gevolge gehad, dat hierdoor in Den Haag de groentenvoorziening voor twee dagen geheel gestagneerd is ge weest. Wederom een treffend voorbeeld van po litieke vooringenomenheid, dat temeer ver ontwaardiging wekt, omdat deze Vogelaar door zijn houding het volksbelang ten zeerste heeft geschaad. Welke twyfelach- tigo individuen zich vaak in dergelyke omstandigheden het recht aanmatigen ruecksiChtslos als schender van het volks belang op te treden, moge blijken uit het geval van den „man van eer": Vogelaar. Men wete, dat dit individu reeds vijfmaal is bestraft, o.a. wegens diefstal, valschheid in geschrifte en „dood door schuld". Voge laar is onmiddellijk in arrest gesteld, niet om zijn beleedigend optreden tegen de W.A., welke door een dergelijk persoon niet beleedigd kan worden, maar wegens het schaden van het volksbelang. Ook in de groentenvoorziening is, dank zij den door verschillende organen hierop uitgeoefenden druk, eenige venbeterirjg gekomen. Als laatste en meest frappante voor beeld van iemand, die met gezag en met verantwoordelijkheid bekleed, to taal in gebreke is gebleven de hem toevertrouwde belangen te behartigen, disne het geval van den wethouder van sociale zaken van den Haag, Buur man. Optreden van een Haagschen wet- Bijzondere vermelding verdient op de eerste plaats, dat Buurman als verant- woordelü k man, by de door ce by- zondere omstandigheden geboden tydelijke vermindering van het melkrantsoen, geen rekening heeft gehouden met de bijzondere belangen van een bepaalde categorie per sonen, i.e. moeders met zuigelingen en kleuters, maar door een zuiver schemati sche indeeling voor allen hetzelfde rant soen heeft aangegeven. Hierdoor liep de volksgezondheid ern- Momentje INVOERRECHTEN. Vriendschap is verkwikking en troost voor het hart. Dat bemerkt men eerst in dagen van druk, een vriend, die zich dan laat zien, die dan een be- wys van zyn medeleven zendt, is een goede vriend. Zulk een bewys ont ving ik gisteren. De post, de goede pakketpost, die rondgaat als Sint Ni- colaas met zijn geschenken, kwam aan mijn deur. Hij overhandigde een pak ket van een waarlijk goeden vriend en het pakket bevatte een flesch wyn. Dat kwam van een vriend, in jaren niet gezien. Slechts vanuit de verte konden wij aan elkander denken. Hy dacht wyn en dat is immer een goe de gedachte, maar vooral nu. Hij had dat gevoeld en een gave gezonden, welke een verkwikking is voor het hart en een streeling voor de tong. Zulk een gave ontroert. En het was dan ook met droefheid in zyn stem en tranen in het oog, dat de postbeambte het papier met de invoerrechten over handigde. Ik las en zag. Invoerrech ten op één flesch wijn f 4.43. Waar om moet zoo'n invoerambtenaar nu roet gooien in het feestmaal der vriendschaD. Allen gaan wij naar een nieuwen tyd. De man der invoerrech ten niet? Hij zou in staat zyn de vriendschap te dooden voor een paar kwartjes. De shylock! Maar komt u vanavond nu niet op visite, omdat u weet, dat ik een fleSch wijn bezit. Of, u moogt komen, maar dan meebetalen in de invoerrechten. En het ergste is rog, dat men dat rechten noemt. stig gevaar. Dank zy tijdig ingrypen van de zijde van den Beauftragte voor Zuid- Holland, kon erger worden voorkomen en is opdracht verstrekt, dezen voor de volks gezondheid absoluut noodzakelyken maat- tegel onmiddelijk volledig ten uitvoer te brengen. Op de tweede plaats, dat hy ca tegorieën arbeiders, die tot het invallen der vorst geregeld werk hadden, maar nu door de bijzondere weersomstandigheden werkloos waren, geweigerd heeft te steu nen en hun den raad heeft laten geven, maar aan de deuren te gaan bellen, te trachten hun diensten aan particulieren voor sneeuw opruimen aan te bieden en op deze wijze in hun kost te voorzien. O p deze wijze werden f a n t s o em- lijke arbeiders gedwongen te gaan bedelen. Een overtuigend bewijs, dat deze oude bewindhebber van het overleefde demo cratische regime niet het minste begrip heeft, dat voor den arbeider „een a r- beidsfatsoen en arbeid s- e e r" bestaat. Op de derde plaats, dat in gebreke is gebleven activiteit té ontwikke len, toen ernstige ontstemming onder de bij het sneeuwruimen te werk gestelde ar beiders heerschte over het uitbetalen van het loon. De voornaamste grief was, dat het departement van sociale zaken eenige dagen voor het uitkeeren van loon had ge publiceerd, dat aan de by het sneeuwop- ruimen tewerk gestelden 2/3 over hun „meerloon" zou worden uitbetaald, waar- aar. door de gemeente Den Haag geen ge volg was gegeven. Toen ik dit vernam, stelde ik my in ver binding met den heer Buurman, wees hem op de m.i. gemotiveerde klachten en ver zocht zyn medewerking. Buurman ant woordde tijdens dit telefonisch onderhoud, waarbij hem o.a. gevraagd werd of hy de gunstige bepaling, uitgevaardigd door het departement van sociale zaken, niet in de krant had gelezen, letterlyk: „dat hy nooit kranten las en nooit naar de radio luister de". Hij verklaarde zich verder incompe tent stappen te ondernemen, waarmede dit onvruchtbare gesprek ten einde was. Op de vierde plaats, dat hij zich niet over tuigd, heeft, dat werkloozen bij het sneeuw ruimen werden ingeschakeld, wier kleeding en schoeisel hen hiertoe niet in staat stelde. Waar als gevolg van dit a-sociale op treden van den wethouder van sociale za ken bij de duizenden gedupeerde arbeiders groote verbittering heerschte, dat nog ge voegd by het veelal nijpend gebrek aan brandstoffen en het groote tekort aan aardappelen en groenten, was dit voor mij aanleiding, mij te wenden tot den Beauf- tragte voor Zuid-Holland en zyn mede werking in te roepen om een einde te ma ken aan bovengeschetste ontoelaatbare toe standen. Bijzonder verheugend voor de W.A. en een bewijs hoe de arbeidersbevolking na het stellen van onze daad vertrouwen in ons kreeg, is, dat de klachten over de slechte uitkeering der sneeuwopruimers te myner kennis'gebracht werden door een aantal vrouwen, geen van allen lid der N.S.B., die onafhankelijk van elkaar, zich aan het W.A.-tehuis aan het Spui vervoeg den. De door de W.A. der N.S.B. gevoerde ac tie, waarbij de W.A. zich steeds op het standpunt heeft gesteld als voorvechter van een nieuwen tijd, zich volledig in dienst van het volk te stellen, heeft tot gevolg gehad, datv mede dank zij den krachtigen steun van de Duitsche autori teiten, de aardappel- en groentenvoorzie ning van Den Haag, welke geheel dreigde spaak te loopen, thans beter is geworden en dat aan de gegronde klachten der ar beiders gevolg is gegeven. Naar mijn meening moet, op grond van het bovenstaande, de heer Buurman zoo snel mogelijk verdwijnen als wethouder van sociale zaken, omdat hij als a-sociaal element volkomen in gebreke is gebleven de volksbelangen te dienen, neen erger, zich getoond heeft als iemand, die schad lij'k is voor het volksbelang".

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1