Wilt U iels weten? DINSDAG 17 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden/ Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- EN ONDERGANG: Zon onder 6.54 uur Dinsdagavond. Zon op 8.51 uur Woensdagochtend. Tusscüeu deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 17 Februari: De maan komt Dinsdagmor gen om y.45 uur op en gaat Dinsdagavond om 9.86 uur onder. 18 Februari. De maan komt Woensdag morgen om 10.10 op en gaat Woensdag avond om 10.46 onder. 19 Februari: De maan komt Donderdag morgen om 10.34 uur op en gaat Donder dagavond om 11.53 uur onder. 20 Februari: De maan komt Vrydagvoor- middag om 10.59 uur op en gaat Zaterdag nacht om 0.57 uur onder. 21 Februari: De maan komt Zaterdag voormiddag om 11.25 uur op en gaat Zon dagnacht om 2.01 uur onder. 22 Februari: De maan komt Zondagvoor middag om 11.54 uur op *n gaat Maandag nacht om 3.01 uur onder. 23 Februari* De maan komt Maandag middag om 12^6 uur op en gaat Dinsdag nacht om 3.59 uur onder. MOEDER EN KIND. Extra sterkkingen. Den laatsten tyd zyn eenige veranderin gen aangebracht in ae verstrekkingen aan aanstaanae en jonge moeders, waardoor op den duur misschien eenig misverstand kan ontstaan. Vooral .wanneer, zooals vaak gebeurt, a.s. moeders te rade gaan bij haar die de blijde gebeurtenis al eenigen tijd achter den rug hebben. Ter vermijding daarvan leek het ons nuttig den heer De Hoo van het Centraal distributiekantoor een overzicht te vragen, van de extra-ver strekkingen. voor deze 'bijzondere catego rie. Uit dit overzicht kan men tevens zien voor welke aanvragen een attest moet wor den overgelegd, zoodat medicus of vroed vrouw hiervoor slechts eenmaal behoeven te worden lastig gevallen. Hieronder volgt bedoeld overzicht: Levensmiddelen. Ingevolge de nieuwe regeling d.d. 17 Ja nuari j.L kunnen a.s. en jonge moeders, gedurende 26 weken, ml. 20 weken vóór den vermoedelijken datum van bevalling en 6 weken daarna bonnen verkrijgen voor een extra hoeveelheid van 3 1/2 liter melk per week, benevens, naar keuze, 1000 gram havermout per week of 1000 gram got per week of 1000 gram biood per week of 750 gram brood en 125 gram boter per week. De uitreiking van deze extra-bonnen ge schiedt door den plaatselijken distributie- dienst voor de geheele periode van 26 we ken tegelijk op aanvraag van belangheb bende. Bij de aanvraag moet een attest van een medicus of vroedvrouw worden overgelegd. De aanvraagster kan bij de aanvang opgeven hoeveel weken zij, met inachtneming van het totaal van 26 weken, één van bovengenoemde keuze-artikelen wenscht te ontvangen. Induétrieele artikelen. a. toilletzeep: aan aanstaande ipoeders, die op een attest van een medicus of vroed vrouw extra-rantsoenen voor melk, haver mout enz. hebben ontvangen, kan één bon „een rantsoen toiletzeep" worden verstrekt, wanneer de bevalling thuis zal plaats heb- ben. - b. vaste brandstoffen: bij bevallingen kunnen sedert 27 October vorig jaar ex tra-brandstoffen worden verstrekt op ver toon van de. distributiestarhkaart van de(n) jonggeborene. De exfra-verstrekking kan ook plaats hebben, indien het kind le venloos ter wereld komt of wel kort daar na overlijdt. Inplaats van vaste brandstoffen kan ook een extra-rantsoen gas of electrictieti wor den toegestaan, waarvoor door den distri- butiedienst een verklaring wordt afgege ven. c. textiel: Voor de baby-uitzet kan tegen overlegging van een schriftelijke verkla- 'ring van een geneeskundige of vroedvrouw aan de a.s. moeder een baby-textielkaart worden uitgereikt. Voor het benoodigde beddegoed voor een wieg of kinderledi- kantje kunnen speciale punten worden verstrekt, terwijl voor bekleeding van de wieg eveneens punten kunnen worden af gegeven. Indien de bevalling thuis plaats heeft, kunnen ten behoeve van de moeder spe ciale punten voor lteddegoed worden ver strekt. Voor een positie-japon worden in het al gemeen geen speciale punten verstrekt. Al leen indien de a.s. moeder op haar textiel- kaart geen voldoende aantal punten meer beschikbaar heeft, kunnen haar het ont brekende aantal punten worden afgegeven. A.s. moeders kunnen voorts 3 4 maan den voor de bevalling een soeciale ver gunning en speciale punten verkrijgen voor een positie-wintermantel, een positie-zo mermantel en bustehouders. Op een desbetreffendè vraag deelde de heer De Hoo ons nog mede, dat de gerin ge stagnatie in de aflevering van kinder meel en havermout veroorzaakt werd door de vervoersmoeilijkheden der afgeloopen periode. Te dien aanzien stelde hij ons echter gerust. De aflevering daarvan zal geleidelijk weer normaal worden. Wat de aflevering van wol oo punten betreft, kan niet worden gegarandeerd, dat deze in iédere zaak, doch wel dat deze hier en daar verkrijgbaar is. v RADIOLUISTER-yERGUNNINGEN De inwisseling Ter voorkoming van misverstand en on- noodige correspondentie wordt in verband met de inwisseling der radio-luisterven.un- ningen de aandacht gevestigd op het vol gende: De luisterbijdrage kan mep voldoen door bet plakken van maandzègels voor den vijf tienden van iedere maand of door storting of overschrijving op postrekening no. 4002$ van het staatsbedrijf der P.T.T., per kwar taal, half jaar of heel jaar, voor den vijf tienden dag van eiken termijn. De luis terbijdrage der aangeslotenen op een ra dio-distributiecentrale wordt automatisch verrekend bij inning der abonnementskos ten. Door de aansluiting zelve worden deze geacht in het bezit te zijn eener luister vergunning. De gelegenheid tot inwisseling der luis tervergunningen staat voor hen, die hun bijdrage voldoen door het plakken van ze gels, op voor ieder bepaalde dagen open aan de postkantoren tot 12 Maart. Wie voor dien datum daartoe geen gelegenheid heeft gehad, moet de volgeplakte kaart opzenden naar de derde afdeeling hoofdbestuur P.T. T., afdeeling administratie luistervergun ning, te 's Gravenhage. Hij is feitelijk In overtreding. Degenen, die hun luisterbijdrage voldoen door giro-storting loggen hun nieuwe luis- tervergiinning toegezonden. Wie een luistervergunning had, behoeft dus niet opnieuw aangifte te doen van het bezit van een radio-toestel. Evenmin die nen aangeslotenen van een radio-distribu tiecentrale aangifte te doen aan bovenge noemd adres. Slechts in geval van aan- of afschaffing van een toestel dient aangifte te worden gedaan met gebruikmaking van een ten postkantore verkrijgbaar formulier en voorts op dezelfde wijze bij verhuizing uiterlijk zeven dagen daarna. Voor het indienen van verzoeken tot ont heffing of vrijstelling dient een eveneens ten postkantore verkrijgbaar formulier te worden ingevuld, dat na volledige en dui delijke invulling en onderteekening in de daarbij versterkte enveloppe rechtstreeks kan worden doorgezonden naar het ge meentebestuur- Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de postkantoren, voor de verzor ging der radio-programma's uitsluitend tot den Ned. Omroep te Hilversum. WERKTIJDEN IN VERBAND MET DE GASLOOZE UREN. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft bepaald, dat in fabrieken of werkplaatsen, waar ge bruik wordt gemaakt van de door hem, in verband met de gaslooze uren, geopende mogelijkheid tot werktijdverschuiving, de arbeidstijd niet na 41/2 uur arbeid be hoeft te worden afgewisseld door een half uur rust. Echter zal dan na 51 '2 arbeid een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur moeten plaats vinden. Mocht tengevo^e van bepaalde verordeningen niet tot 9 uur des namiddags kunnen wor den gewerkt, dan is het geoorloofd met een onafgebroken rusttijd van een kwar tier te volstaan. De liturgie der Kerk WOENSDAG 18 Febr. Aschwoensdag. Begin van de Veertigdaagsche Vasten. Vóór dé Hoogmis wijding van de asch. Mis: Mi- sereris. 2e gebed v. d. H. Simeon, Bisschop en Martelaar; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Wij moeten vasten en ons versterv en, om dat God barmhartig is en een rouwmoe dige "en boetvaardigen zondaar gaarne van harte vergeeft. (Epistel). Doch dan moeten wij dat doen, zooals Christus ge leerd heeft; met een blij hart (Evangelie). Beste Kinderen! „NEKKIE RAF.» AP1E SNUIF» in het spookachtiije 18e avontuur. Ben heel schip setten sij op stelten en paan er non mee varen ook. Dit avontuur krijg je van Woensdcn a.s. tot Dinsdag gratis, wanneer Je v r eens gesmuld hebt in onderstaande taken. Wie het prachtig gekleurde Inplakboek niet heeft, kan het nog krijgen d £5 cent terwijl aanvraankaarten voor ontbre kende avonturen ook nog uitgereikt Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 LEIDEN GEMENGDE BERICHTEN Een vierjarig dochtertje van den heer P. van der Wal te Langerak, kreeg Zater dag in de ouderlijke woning den inhoud van een ketel heet water, die van de ka chel viel, over het lichaam. Met ernstige brandwonden overdekt is het kind naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Daar is het gisteren aan de gevolgen over leden. AAN GEVOLGEN VAN KOLENGAS- BEDWELMING OVERLEDEN. Te Hengelo was de ruim 70-jarige we duwe W. J. Keppels-Bracse naar bed ge gaan. Zij had de kachel geheel afgesloten en, teneinde het vuur nog meer te tempe ren, het kacheldeurtje op een kier laten staan. Tengevolge van de vrijgekomen ko- lengassen en doordat de vrouw in een ka mertje gelijkvloers haar slaapgelegenheid éad, geraakte zij in bewusteloozen toestand. Toen haaf dochter haar den volgenden dag wilde bezoeken, trof deze de moeder nog in dezen toestand aan. Onmiddellijk werd hr-t slachtoffer naar het algemeen zieken huis overgebracht, waar een zuurstofbehan deling echter geen baatoneer mocht heb ben. Eenigen tijd later is de vrouw over leden. f BRAND IN EEN BOERDERIJ TE NIJEVEN. Gistermorgen om negen tuur is tengevol ge van kortsluiting een felle brand uitge broken in de boerderij van den heer L. Buitenhuis te Nijeveen. Zes koeien, twee geiten en twee scha pen en een paard zijn in de vlammen om gekomen. Een droogmachine en een trac tor werden zwaar beschadigd. BAKFIETS MET BROODEN GESTOLEN. Gistermorgen kwam een broodbezorger te Rotterdam tot de onaangename ontdek king dat men zijn carrier die hij even on beheerd in de Rochussenstraat had laten staan, gestolen had. De bakfiets bevatte 180 brooden, 125 broodjes en drie zakjes meel. SPORT Warmerdam heeft tijdens atletiekwed strijden in. Boston het wereldrecord polstokhoögspringen wederom verbeterd. Hij sprong 4 76 meter. Het wereldrecord van Warmerdam, da- teerende van 1940 en 4.60 m. hoog, verbe terde hij zelf 10 Juni 1941 te Los Engeles door 4.718 m. te springen. Thans verbeter de hij dit laatste nog niet gehomologeerd record wederom. WIELRENNEN DE DRIEDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Gisteren werd de derde en laatste dag der driedaagsche wielerwedstrijd in het Antwerpsche sportpaleis gehouden. In de eindklasseerim bezetten onze landgenoo- ten de derde plaats achter de koppels KaersBruneel en De KuysscherDe Bruycker. De uitslagen van den kopnelwedstrijd over 10 km. was: 1. BuysseBilliet in 1 uur, 3 min., 12.4 sec.; op een ronde: 2. SchulteBoeyen. 3 KaersBruneel, 4. de Kuvsscher—de Bruycker. De totaal-uitslag der driedaaesehe luidt als volgt: 1. KaersBruneel, met 5 punten, 2. De KuysscherDe Bruvcker, 9 puten, 3. SchulteBoeyen, 11 punten. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 18 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtendgym nastiek 8.30 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw -- 9.20 Gramofoonmuziek M.00 Voor de kleuters 11.20 Orkest Willv Eberle 12.00 Orgelconcert en viool 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Reoor- tyge 13.15 Zang en piano 14.00 Gra mofoonmuziek 14.15. Sylvestre Trio 15.00 Voor de xvrouw 15.20 Pianovoor- cracht 16.00 Bijbellezing 16.20 Voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 1715 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Nationale jeugd- stormkwartfer 17.45 Zang viool en cla- .'tcimbel 18.30 Volksgezondheid 18.45 Gvamofoönmuz'ek 19.00 Actueel half uur 19.30 Melodie en poëzie _(oon.) Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centra les die beschikken over een lijnverbinding met de Studio 20.15 Omroeporkest 21 00 Gr-mofoonmr-dek 21.15 RamVe^s 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 —24.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM TT, 301.5 M. 7.15—8 45 Zie Hilversum. I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgrrv/'C':ng 10.15 G-a^ofoon- muziek 10.40 Voordracht11.00 Zang met oianobegeleiding en gramofoonmuziek 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 1? 45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13,00 Melodisten en .solist 14.15 Uit Neerlanda Gouwen 14.3C Gramofoonmuziek 13.00 Haagsch trio 16.45 Gramofoonmu ziek 17.00 Voor de jeugd 17.15 B. N. O.' Niei'"'?-. economische- en beursberich ten 17.30 Romancers en solist 18.15 Arrmsementsorliest en soliste 19.00 B. N. O.: Brabantcch praatje 19.10 B. N. O.: Nieuwsberichten 19.20 Omroeo-Volks- zangkoor 19.45 In en öm de N. S. B. (Voorbereid door de N. S. B.) 20.00 Fragmenten uit'de opera „II Trovatore" (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Cen-: trales die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 21.00 Ca'icerie „Uit oude tijden: „Ouderliefde" 21.15 Frag menten uit de opera Martha 21.'45 B. N O.: Nieuwsberichten 22.00 Gramo foonmuziek 22.1022.15 Avondwijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum I. 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. Vraag: betreffende de kanarie, die na de rui niet meer wil zingen. Antwoord: (Meestal is de oorzaak van niet zingen na de rui; dat de vogel te vet is en steeds maar kleinè donsveertjes blijft verliezen, dus als het ware niet af ir geruid. Het geneesmiddel is dan groote kooi, zonnige plaats, maar altijd zorgen, da. het beestje een schaduwpl.aatsje heeft als hij het te warm krijgt, een stukje kar ton voor de kooi is reeds voldoende. Ver der beslist 2 maal per week een stukje zacht zure appel, andijvie, spinazie of een blaadje van een spruitje, wat de tijd ven helpen, liefst brenge men een zingen zaak, dus verliest de vogel geen veertjes, dan kon een vroolijke plaats dus alsbo- ven helpen, liefst brengt men een zingen de kanarie in dezelfde kamer, of brenge de vogel bij eer. of anderen liefhebber, zoodat hij een poosje soortgenooten hoort, wat meestal resultaat heeft. Verliest de vogel echter steeds kleine veertjes, dan is hi; te vet en is als zaad.vöedsel enkel raap zaad aangewezen. Vraag: Daar ik gaarne een volkstuin l.ad, liefst een, die door de gemeente ge- Agenda Zaterdag, bureauzitting li, K. Reclassee- ringsver., Leiden, St. Vincentius- geb., Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam lederen werkdag om half twee „Een kwar tier voor God" in de Hartebrug- kerk. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Februari 20 uur tot Zaterdag 21 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steen straat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Qegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. -26274. ploegd wordt beschikbaar gesteld, zou ik willen weten waar ik mij daarvoor moet aanmelden? Antwoord: Wend u tot den heer Smit, Javastraat 1, secr. van den Leidschen Bond van Volkstuindersvereenigingen. Vraag: betreffende de inlevering van bonnen, ook van de toeslagkaarten voor zwaren arbeid bij huisslachting. Antwoord: Regel is, dat bü vergun ning voor huisslachting ook de extra- rantsoenen moeten worden ingeleverd. Men kan echter huisslachting aanvragen voor een bepaald aantal leden van het gezin en wel in verband met het gewicht van het te slachten varken. Een gezin bestaat b.v. uit 7 personen. Indien het varken nu niet al te zwaar is kan men b.v. huisslach ting aanvragen voor 4 of 5 personen van het gezin. Voor dezen behoeven dan slechts de bonnen te worden ingeleverd en men kan dan de leden van het gezin, die toe slagkaarten h^Dben voor zwaren arbeid er buiten laten vallen. Geldt de huisslachting echter voor het geheele gezin, dan moeten alle kaarten, dus ook de toeslagkaarten, worden ingeleverd. Vraag inzake verpleging, kraam- of kinderverplging. Tot wien men zich moet wenden en wat de kosten zijn. Antwoord. U moet een aanstelling zien te krijgen als leerling-verpleegster in een ziekenhuis, dat verpleegsters opleidt. Meestal wordt daarvoor vereischt het Mulo diploma. De opleiding duurt 3 jaar voor het diploma A (ziekenveruleging), waarna nog een laar voor het dioloma kraamver- pleging. Gedurende die jaren is men dan werkzaam als leerling-verpleegster en wor- den tevens lessen gegeven. Kosten zijn daaraan niet verbonden, in tegendeel, u ontvangt salaris. STADSNIEUWS BOEKHOUDBUREAU HOOGSTRATEN. Het boekhoudbureau van den heer Hoog straten, voorheen gevestigd aan de Crone- steinkade, is met ingang van gisteren over geplaatst naar Plantsoen 1. De uitbrei ding der zaken den laatsten tijd leidde tot steeds meer ruimtegebrek, doch in het nieuwe pand, hoewel door de tijdsomstan digheden nog niet volledig geinstalleerd, kunnen alle afdeelingen en leslokalen be hoorlijk worden ondergebracht. Gistermiddag te ruim half vier was de 35-jarige A. v. D. in de vuurwerkfabriek der firma Kat achter de Haarlemmertrek vaart bezig met het vullen van vuurpijlen. Door onopgehelderde oorzaak volgde plot seling een ontploffing, waardoor v. D. vrij ernstig aan beide handen en minder ernstig aan het hoofd werd .gewond. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Jubileum Willy Derby. Er heeft zich een comité gevormd om Willy Derby Zaterdagavond te huldigen bij zijn 25-jarig jubileum. Vele stadge- nooten zullen er prijs op stellen dezen Leidenaar-van-geboorte op zijn jubileum- toumée te zien en zich door hem te laten opvroolijken. De 56-jarige metselaar *M. H. D. is gis teren op het terrein der Stedelijke fabrie ken door een vallenden steen aan' het hoofd gewond. De E. H. D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis over. Denkt om het kwartiertjeiederen middag om half tiree 'precies in de Bartehrugkerk te Deiden. De radja knikte trots: „Saja, saja, di rect! En de toean kapitein heeft reeds een- strijd achter den rug" hij kuchte astmatisch „en heeft honderd dooden en driehonderd gevangenen gemaakt!" Verrast sprongen de ministers en de prinsen van hun zetels op. „O, o!" schal den hun stemmen door het lage vertrek, „honderd dooden en driehonderd ge vangenen? O, Ik maakte een afwerende beweging. ,,Nee nee het zijn maar vijf dooden en tien gevangenen! Meer niet." Maar deze mededeeling scheen eerst recht hun verwond'ering op te wekken. „Zooveel? O, o! Zooveel?" „En de toean commandant heeft de bandieten overwonnen", vervogde de rad ja. „De bandieten, die de heiligdommen uit de moskee hebbe gestiDlen de kist met den tulband van den profeet!" Allen schudden verontwaardigd 't hoofd alsof zij voor het eerst van den diefstal hoorden. „O, o, de groene tulbank van den profeet! Allah is groot en heeft de roo- vers gestraft dor de hand van een van een ongeloovige van een sapa van een giaur!" tWofdt vervolgd). FEUILLETON hie made faep&i door GERT HARTENAU—THIEL. 10) -f- Ook de luitenant en de beide soldaten warén verschrikt van hun ligplaatsen op gesprongen en snelden toe. Het walgelijke, dier draaide nog steeds sissend en boos aardig blazend met zijn kop in het rond, om plotseling woedend naar een hem al te dicht naderenden soldaat te happen. Het was een allerzotst gezicht, hoe het daar bij zijn door den buit sterk gezwollen lichaam achter zich aan sleepte, terwijl zijn staart zich in alle mogelijke bochten wrong. Nochtans vermocht de aangevallen sol daat slechts door snel en handig opzij te springen in veiligheid te stellen. Met een welgericht schot maakte ten slotte luitenant Karsten een eind aan de onverkwikkelijke scène. De beweeglijke slangenkop wentelde zich stuiptrekkend door de half verrotte bladeren en na een korten doodsstrijd lag het geweldige dier uitgestrekt voor ons. Het mat 5.70 meter en had een gele. kleur met eenige rijen donkerbruine vlekken. De soldaten sneden het reptiel open, haalden er een reeds half verteerde dwergree uit en ontdeden de slang van haar fraaie, kostbare huid. De rest lieten we over aan de vliegen, die zich onmiddellijk in groote zwermen op het aas neerlieten. Wij echter trokken verder en begonnen opnieuw den strijd met doornen, lianen en moeras. Maar ditmaal was het geluk met ons. Want spoedig vonden we een althans' eenigszins begaanbaar pad, waarlangs we verder zonder noemenswaardige hindernis sen de residentie van den radja bereikten. In Negri Lama was alles iri opstand. Reeds lang voor ons was de onderofficier met het transport gevangenen aangekomen en dit ze'.dzame scouwspel had honderden Chineezen en inlanders op de been ge bracht. Het gevolg hiervan was, dat ook wij met veel tam-tam werden ontvangen. Eén groote menigte vergezelde ons jeelènd en schreeuwend naar het gerechtsgebouw en de gevangenis, waarin de bandieten wa ren opgesloten en hier bezetten zij luid ruchtig en hevig met elkaar twistend het open plein en de omliggende straten. Chi- neesche, Maleische en Javaansche scheld woorden en bedreigingen vlogen over en weer. ,De Mohammedanen stonden in een groote groep bijeen en tegenover hen de Chineezen, die in verwenschingen en drei gementen niet voor hen onderdeden. Er heerschte een uiterst vijandige stemming en er was maar weinig voor noodig, om het tot een massale vechtpartij te laten komen. Het gevaar van ernstige ongeregeldheden Inziende, gaf ik den soldaten bevel, de menigte, zoo noodig met geweld, uiteen te drjjven en daar men voor vermaningen niet meer vatbaar bleek, moestel al spoe dig gummistok en sabel er aan te pas ko men, om de orde te herstellen. Ten slotte brachten wij het zoover, dat het plein ont ruimd werd, maar op een veiligen afstand verzamelden de kemphanen zich telkens weer opnieuw en begon het schelden en dreigen van voren af aan. Bij den ingang van het gerechtsgebouw werden wij ontvangen door den onderoffi cier, die ons meedeelde, dat het transport vlot verloopen was en de gevangenen veilig waren opgeborgen. Nadat de dienst was geregeld, begaf ik mij met eenige man schappen aan boord van het stoombootje, om met wat te verfrisschen. In een schoon wit pak voelde ik me na een verkwikkend bad en een stevigen maaltijd een ander mensch en ik stond juist op het punt, om me nu ook nog wat rust te gunnen, toen mij een bezoek van den radja werd aan gekondigd. Zuchtend stond ik op, om den vorst tegemoet te gaan en hem te begroe ten, maar toen ik aan dek kwam, stond de radja reeds op de loopplank onder een omvangrijk zonnescherm en omgeven door de edelen van z'n rijk. Hij lachte en wenk te allerminzaamst en schreed daarna waar dig over de loopplank tot op het dek, waar ik hem eerbiedig begroette^ en hartelijk welkom heette. Reeds sinds lang verbond mij een op rechte vriendschap met dezen kleinen, donkeren en bijna kogelronden inland- schen vorst. Ik was eenige malen in de ge legenheid geweest hem een^dienst te be wijzen en dat scheen hij nooit te zullen vergeten. Even vriendelijk begroette ik zijn gevolg, In het .bijzonder zijn^beide ministers Tjitro en Soko, waarna ik de. heeren voorging naar de kleine kajuit, waar we het ons gemakkelijk maakten. Hoewel een deel van het gevolg aan dek was gebleven, daar de kléine kajuit niet voor een groot gezel schap was ingericht, vulden ook de wei nige menschen, die er nu vertoefden, o.w. de vorst, diens ministers en twee prinsen, de bekrompen ruimte reeds geheel, zoodat de atmosfeer al spoedig veel te wenschen overliet. Ik liet koffie en sigaretten serveeren en weldra slurpte en smookte het gezelschap, dat het aan dek te hooren en te zien was. Hoe verstikkender en ondragelijker de lucht werd, des te behaaglijker schenen de bruine gasten zich echter te gaan voelen. Eindelijk begon de vorst met een ver klaring van zijn bezoek:. „Toean kapitein, ik ben u zeer erkentelijk, dat u onmiddel lijk aan mijn verzoek gevolg hebt gegeven en hierheen bent gekomn." „O, o!" vielen zijn ministers hem bij, ,,de toean commandant is direct gekomèn!"

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2