MAANDAG 16 FEBRUARI 1942 er iets nog niet in orde was, dan gaf hij |wel achter den rug van den professor om stil een teeken, wat zij moesten doen. Toen hij zich als chirurg gevestigd had, werd hij voor goed de man, die met raad en daad het ziekenhuis hielp opbouwen. Hü gaf les aan de zusters zonder vertoon van geleerdheid; hij zorgde voor een dic- tionnaire voor de latijnsche woorden; hij leerde hun, hoe zij recepten moesten lezen en klaarmaken, enz. Als er een nieuwe operatiekamer moet komen in 1909, dan reist hij naar Ween en en Berlijn om daar de modernste inrichtin gen te bestudeeren; van zijn reis terug bouwt hij de modernste operatiezaal op van die dagen, een zaal, die nu na 33 jaren nog aan alle eischen voldoet. Als hij op reis geweest is, dan brengt hij altijd een cadeautje mede, een of ander modern instrument. Toch denkt hij nog met pleizier terug aan dien eersten tijd van behelpen; weet je nog zuster Agnes, zegt hij dan, toen wij in de keuken opereerden? (de operatiekamer uit dien eersten tijd geleek meer op een keu ken, dan op een operatiezaal). Hij wist de goede bedoelingen en de toe wijding van de zusters te waardeeren, maar was er toch voortdurend erop uit haar zelf en het ziekenhuis steeds meer voor hun taak te bekwamen. Het is het lot van menig groot man, dat hy de bekroning van zijn werk niet mag meemaken. Zoo is het ook hem gegaan: nog zijn de resultaten van zijn studies niet te overzien, ook „zijn" ziekenhuis is nog altijd niet af gebouwd. Niet alleen zijn oud-patiënten, niet al len het St. Elisabeth-gasthuis, neen ook anderen, die met hem in aanraking kwa men, dragen een dankbare herinnering aan hem door hun verdere leven ipede. Het is altijd een weldaad een goed en edel mensch te mogen ontmoeten. Zulk een mensch was de dokter. In den goeden zin van het woord was hij een humanist, vol waardeering voor al le menschelijke waarden. Bij uiterlijke stugheid was hij een char mant mensch, een voornaam mensch, die nooit voornaam deed. Na een leven voor anderen had hij ge hoopt nog enkelen tijd të mogen krijgen om zooals hij het zelf uitdrukte: nog over vele dingen na te denken.^ Op zijn ziekbed was hij weer aan de stu die van de klassieken begonnen, maar zijn belangstelling ging voral uit naar het die pere weten over het leven en over den Schepper van het leven. Het was een groot verdriet voor hem te zien, dat zijn ziekte het hem verder on mogelijk maakte om te lezen en graag aan vaardde hij het aanbod om hem voor te lezen. Veel fijd is hem niet meer gegeven. Moge hij nu weldra vinden de belooning voor zijn naastenliefde bij Hem, die bij het oordeel zal zeggen: wat gij aan den min ste der mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan. Hij, die er altijd vor zorgde, dat de Zus ters zoo min mogelijk bij haar gebed ge stoord werden, mag op haar gebed reke nen, maar zeker ook op het gebed van de velen, die hem dankbaar zijn. Moge hij in vrede rusten bij God. F. A. M. BERNEVELD, Rector van het St. Elisabeth- gasthuis. IN MEMORIAM DR. A. J. BRUÏNE GROENEVELDT. Een lang en uiterst pijnlijk lijden heeft dit ijzersterke gestel uiteindelijk gesloopt. Op Zaterdag 14 Februari twaalf uur is hij rustig uit dit leven heengegaan. In het ziek-worden en ziek-zijn van een medicus ligt voor hem altijd het tragisch «'.•cent wel te weten waar hij aan toe is. Een gewone leek onder doktersbehande ling stelt in dien dokter al zijn vertrou wen maar hij doktert bewust of onbewust zoc'n beetje mee. Hij bekijkt met leekenoogen zijn koorts- lijst, volgt de verschijnselen van zijn on gesteldheid en zoekt zich een lichtpuntje waarlangs hij den weg naar de beterschap meent te kunnen zien. Bij een arts, bij een dokter is dat anders. Als een arts ziek wordt, en zeker een arts die bijna vier en veertig jaar alle kwa len heeft aanschouwd in hun sluipende of plotseling uitbarstende werking, als een arts ziek wordt, die heeft geleerd en pijnlijk door het meeleven met z'n patiën ten aan eigenyhart heeft ondervonden dat voor vele' kwalen nog geen kruid ge wassen is. zelfs in den tuin van hedendaag- sche medische kennis, als een arts ziek wordt die zoo lange, lange jaren de hon ger naar het leven heeft gelezen in de ang stige, vragende oogen van tallooze patiën ten, als die arts op zekeren dag aan zich zelf de symptomen ontdekt van een kwaal waarvan hij precies het verloop kent, de verschijnselen, de laatste stadia, waarvan Vj weet ten gronde te gaan. dan beseft een ieder welk een lact daar wordt bedragen, welk een leed daar wordt geleden. Iedere mejsch heeft het leven lief. Het leven is als de zee: opdanks ram pen en róuwOjljjft zij altijd even verlok kelijk. De liefde voor het leven bezit iedere mensch, daaruit groeit de hoop op een lafcg leven, daarop wortelt het geloof aan een lang leven. Aan een arts, een dokter, een chirurg wordt dit geloof veer vroeger ontnomen: in zijn gedachten staat vroeger dan bij andere mensch en d® zekerheid: er is niets meer aan te doen, het raakt afgeloo- pen. Zoo was het oók bij Dr. de Bruine. Hij wist precies hoe het ging en met dezelfde kalmte waarmee hij de moeilijk,- ste operaties deed controleerde hij zich zelf: ,,toen kon jk dit nog doen, veertien lagen geleden zat ik nog daan, zoo gaat het steeds verder." Hij heeft er veel onder geleden. Hü heeft het dapper gedragen. Zijn aangeboren rechtvaardigheidszin en zijn" nobel karakter hebben hem geen mo ment verlaten, en „het oude boek" ver troostte hem met zijn diepe gedachten en wondere geheimen. Nu is hij heen. In vele gezinnen zal zijn naam worden genoemd, zijn persoon worden herdacht. Vele zullen in hun geest zijn groote. for- sche gestalte weer zien zooals hij stond aan hun ziekbed en zich herinneren de goed heid, het begrijpen van 'smenschen getob dat uit zijn gebaar, zijn woord en zijn ma nier-van-doen naar buiten trad. Er zal veel voor dezen dokter gebeden worden. DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS Dr. J. R. De Bruine Groeneveldt '4:-'- 'f -■ V'l Foto „L. Crt." Zaterdagmiddag is hier ter stede overle den dr. J. R. de Bruïne Groeneveldt, die gedurende tal van jaren tot September van het vorig jaar chirurg was in het St. IJlisa- beth-Ziekenhuis. Jan Rudolph de Bruïne Groeneveldt werd den 13den October 1872 te Molenaars graaf geboren. Hij bezocht de gymnasia te Dordrecht en Haarlem, studeerde daarna in de medicij nen aan de Leidsche Universiteit eh werd den 29sten April 1898 tot arts bevorderd. Na zijn artsexamen bezocht hij verschil lende klinieken in Weenen en Berlijn en werd in Februari 1899 assistent te Leiden van prof. van Iterson en na diens dood van prof. Korteweg tot 1907. Intusschen had hij zich te Leiden gevestigd als chirurg. Vanaf 1910 heeft hij zich aan de studie van het kankervraagstuk gewijd, speciaal de vroegtijdige diagnose. In zijn laborato rium is o.a. de kwestie-Bendien opgelost. Op Vrijdag 29 April 1938 herdacht de thans overledene onder vele blijken van belangstelling zijn veertigjarig artsjujbi- leum. In September 1941 legde dr. de Bruïne Groeneveldt zijn arbeid neer waartoe een slepende ziekte hem noodzaakte. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal a.s. Woensdagmiddag te 1 uur plaats hebben op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest. IN DANKBARE HERINNERING AAN Dr. JAN RUDOLF DE BRUÏNE GROENEVELDT. Voor talloos velen zal het een reden'zijn tot blijvende dankbaarheid, dat zij dr. de Bruïne in hun leven mochten leeren ken nen. Dankbaar zijn hem vooral de ontel- baren, die aan hem na God hun gezondheid te danken hebben. Voor zijn patiënten heeft hij geleefd en gewerkt. Hij was echter niet alleen een knap chi rurg. die met bijna onfeilbare zekerheid het operatiemes hanteerde, hij was vooral ook een mensch, voor wïen 'n patiënt nooit een geval werd, maar een levend wezen was met een groot verlangen om weer be ter te worden. Zijn patiënten waren voor hem men- schen en, als hij wist, dat het arme men- schen waren, dan behoefden zij niet te be talen* en kregen soms de met moeite bijeen gegaarde guldens 'weer mee naar huis terug. Hij kon nooit een mensch pijn doen, wel een heel lastige eigenschap voor een chi rurg. Hij wist echter iedere behandeling zoo voor te bereiden, dat weer bleek te zijn, wat hij altijd voor de behandeling zeide: neen, je zult zien, het doet geen pijn. Als hij dan volgens gewoonte vroeg: het doet toch geen pijn, dan moest men hem gelijk geven. Heel dikwijls moest hij ondervinden, dat men te laat bij hem kwam, dat een ziekte, meestal kanker, reedsi in een stadium geko men was, waarin operatie niet meer mocht baten. Daarom heeft hij tijd, noch moeite, noch geld gespaard om een methode te vinden, om kanker in dat stadium te ontdekken, waarin genezing nog mogelijk is. In Amsterdam had hij een laboratorium voor dit onderzoek en het was- voor hem een voldoening, toen eenige jaren geleden een boek het licht zag, waarin hij tesamen met dr. de Kromme de voorloopige resul taten van zijn onderzoekingen kdn vastleg gen. Veel wordt nog voor de toekomst van dit zijn werk voor de lijdende menschheid verwacht. Al zijn werk was er op gericht om de rqenschen te helpen en hen gelukkiger te maken. Hij wist Ook, dat genezing niet alleen af hangt van een juiste medische behande ling, zoo was hij er voortdurend op uit oin zijn fnenschen op te beuren en moed te geven. Als een van zijn oude of arme patiënten jarig was, kon hij b.v. met een bos bloe men aan het ziekbed verschijnen. Wie bij hem patiënt was, kon hem nooit vergeten, omdat hij geweest was een knap geneesheer met een groot menschenhart. Heel bijzonder zal de herinnering aan hem blijven leven in het ziekenhuis, welks geschiedenis en opgang bijna geheel samen valt met zijn doktersleven. Wel vreemd is het, dat dr. de Bruïne nooit officieel door eenigen band met het St. Elisabeth gast- huis verbonden is geweest en dat hij er toch altijd de ziel van was. Als straks het 50-jarig bestaan van dit huis herdacht zal worden, dan zal de dank baarheid van allen, die nu nog daarin wer ken, uitgaan naar hem, dia van het begin af, door alel moeilijkheden neen, de motor is geweest van alle activiteit. Door zijn zorg en toewijding kon dit huis uitgroeien tot de moderne inrichting van vandaag. De enkele oudere zusters uit dien eer sten tijd vertellen nog graag over dien eer sten tijd en erkennen dan ook eerlijk, haar eigen onervarendheid van die eerste tijden, hoe zij zoo prachtig geholpen werden door de professoren Iterson en Treub en vooral door dr. de Bruïne. Als er een operatie moest plaats vinden door een van de professoren, en een van hun assistenten de Bruïne was, dan was alle zenuwachtigheid verdwenen; wanneer w V In den bijbel waarin hij zooveel troost heeft gevonden staat in het Boek Eccle- ciaticus Hfdst. XXXVIII veel schoons te lezen over den arts. Daar lezen we „dat de geneesheer om zijn kennis wordt geëerd en voor vorsten staat als hun gelijke". Daar lezen we dat we den arts moeten eeren die van God zijn kennis kreeg en die met zijn talenten woekerde. Daar lezen we dat er in 's menschen le ven een tijd komt dat alleen de hand van den arts hem nog kan redden. ,,Want ook hij bidt tot God" als er heel moeilijke gevallen waren kon dr. de Bruine de Zusters van het Elisabeth „haar de kapel jagen": ga jullie maar bidden, ik heb gedaan wat ik kon, nu is het jullie beurt. Zoo heeft menigeen zijn hulp ondervon den en het behoud van zijn leven aan God maar door hem te danken gehad. Er zal veel voor dezen dokter worden gebeden. Hij was bemind bij zijn patiënten. Hij heeft ontzaggelijk goed vooral aan de sociaal zwakkeren. Daarom blijft hij in dankbare herinne ring. Zijn ambt was geen baan maar hij zag het zooals het ook is als een roeping. Het echte ,,nobile officium", gedr&gen door een onverbloemde rechtvaardigheids zin, een groote naastenliefde, een nobele onbaatzuchtigheid. Het is van de naastenliefde dat de Schrift getuigt dat haar waarde op een lijn wordt gesteld met de liefde en de daadwerkelijke GodsVereering. Het is om die naastenliefde en zorg voor armen en zwakken dat zijn katholieke pa tiënten, die uit eigen ervaring weten dat niemand volmaakt is en zonder vlek, hem in hunjgebed en herinnering met groot ver trouwen begeleiden voor den troon van Gods genade. H. L. J. M. SONDAAL, Pr. DOOR PAARD MEEGESLEURD. Zaterdagmiddag te 2.45 uur is de 41-jari- ge melkslijter J. H. uit Zoeterwoude, toen hij op de Doezastraat op zijn met paard bespannen wagen wilde stappen, uitgegle den. Hij kwam tusschen het lemoen en het paard terecht, dat daardoor schrikte en aan het loopen ging. De man werd mee gesleurd met het gelaat over den grond, dat ernstige ontvellingen opliep, terwijl het slachtoffer tevens eën gat in; het ach terhoofd bekwam-. Door den E.H.D. is de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Van een vrachtauto is tusschen Sassen- heim en Leiden een zak met een dozijn wilde eenden ontvreemd. De kinderen A. en E. R„ een 5-jarig broertje en een 3-jarig zusje in de Hansen straat, hadden de aardigheid elkander met kamferspiritius in te wrijven. Daarbij is deze vloeistof gedeeltelijk in hun oogen te recht gekomen, zoodat de E.H.D. er aan te pas kwam. die de kinderen naar het Acad. Ziekenhuis meenam. De 30-jarige mevh. S. is in haar woning aan de Pieterskerkstraat bij het achteruit loopen gestruikeld over een teil. Zij klaag de over inwendige pijn en werd door den E.H.D. voor onderzoek naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. INBRAKEN. Gisteravond hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot het perceel Rijnsbur- gerweg 80, bewoond door den heer B. de K. Ooor verbreking van een ruitje in de voordeur heeft men de deur kunnen ont sluiten. Een gouden horloge en eenige gou den ringen worden vermist. In,den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in dé Leidsche Drukkerij aan den Morschsingel 15. Uit een geldkistje werd een bedrag van 56 ontvreemd. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 282 N.V. Dakpannenfa- briek voorheen Firma van Rijn en Kloot Alphen aan den Rijn, 's Molenaarsbuurt 31. Overl. Dir: H. H. van der Kloot Mey- burg, Alphen a. d. Rijn, dd. 26 Jan. 1942. 7623. H Amersfoort, Dorpsstraat 50- 52. Timmerfabriek. Bovengenoemde zaak is d.d. 1 Jan. 1942 omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: H. Amersfoort en Zoon (B.P.). Venn.: H. Amersfoort en :J. Amersfoort, Oegstgeest. 6252. PapendrechtVandervoet, 13 Febr., Sassenheim. Teylingerlaan 70. han del in en kweekerij van bloembollen, za den. planten, gewassen enz. Overl. Comm.: L. Verdegaal, Sassenheim, d.d. 30 Dec. 1941 Nieuwe inschrijving: 7956. N. V. Zélandia Fabrieken van Melkproducten, Leiden, Galgewater 18. Hoofdz. Zoeter- rreer, Dorpsstraat 96. OMGEVING LEIDSCHENDAM Rijwieldiefstal. Ten nadeele van v. W. aan de Damlaari te Leidschendam is uit de schuur achter zijn woning een heeren rijwiel ontvreemd. Van de dader geen spoor. VOORSCHOTEN Winterhulp Nederland. .Gedurende deze winterperiode heeft de provinciaal directeur van de stichting „Winterhulp Ne derland" voor Zuid-Holland ter uitreiking aan hen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. in totaal een bedrag van 3076 aan waarde-bonnen voor deze gemeente be-' schikbaar gesteld. Tot heden zijn van dit bedrag 148 gezin nen tot*, aankoop van levensmiddelen e.d., van een gift voorzien. Deze hulpverleening is voor deze gezin nen, die het financieel moeilijk hebben, van groote waarde geweest. Laat een ieder voor zoover dat in zijn vermogen is, bij de geldinzamelingen voor de W. H. N. mild geven, waardoor het mo gelijk zal blijven vele nooden te lenigen. Waterondepzoek. De burgemeester de zer gemeente heeft vanaf 1 Januari 1942 het chemisch en bacteriologisch onderzoek van het leidingwater opgedragen aan het ingenieursbureau „Eksteen" te Bilthoven. WARIiOND Se. Josephsgezellen. Hedenavond om half acht vastenavondviering, welke zal bestaan uit prijsjassen en dammen om si garetten en tabak. UTRECHTSCHE JAARBEURS AFGELAST. In aansluiting bij de heslissing, welke is genomen tot het doen vervallen van de in 1942 in het Duitsche Rijk te houden jaar beurzen, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het ge- wenscht geoordeeld, dat ook de Nederland sche Jaarbeurs, welke van 14 tot 23 April a.s. zou worden gehouden, niet doorgaat. Mitsdien is de a.s. Voorjaarsbeurs afgelast. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Aan de gevolgen overleden. De 86-ja- rige v. d. B. uit de Prinsenlaan, die door de gladheid was gevallen en een been brak, is thans .in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, alwaar hij ter verpleging was op genomen, aan de gevolgen van zijn val overleden. Schapendiefstal. In den afgeloopen nacht werden uit de weide van de wed. v. L. aan de Kromme Aar twee schapen ontvreemd. Gevallen. Gisteravond kwam mej. H. door de gladheid te vallen, waardoor zij een arm brak. Dr. v. W. verleende de eer ste heelkundige hulp. Geboren: Cornelia, d. van J. W. Moen en A. van. der Linden Geertje Adriana, d. van P. Zwaan en C. Ram. Ondertrouwd: D. Klein 20 j. en A. van Leeuwen 18 j. W. van Leeuwen 28 j., wonende te Nieuwveen, en J. Boer 25 j. BOSKOOP Boskoopsche Veiling. Bovengen, ver- eeniging kwam in vergadering bijeen. De voorzitter, Adr. v. Leeuwen, besprak in zijn openingsrade cfë moeilijkheden, die thans zich voordoen. De kasruimte moet voor 50 pet. worden ingeruimd voor kwee ken van groenten. Het ongerief, dat het vei linggebouw niet kan worden gebruikt, is zeer groot. Volgens verslag van den pen ningmeester bleek, dat de inkomsten be droegen ƒ.17086.18 en de uitgaven 16585.98, zoodat er een batig saldo is van ƒ500.20. Hierna werd het financieel verslag van den veilingmeester uitgebracht. Door 123 le den werd in 1941 geveifd voor een bedrag van 100383.20, door niet-leden voor ƒ16944.04. Beshulst werd aangevoerd 1580 K.G. voor een bedrag van 122239, alzoo te zamen totaal 129666.24. Vervolgens bracht de heer C. v. d. Willik Hz. verslag uit over de boeken en bescheiden, die door de com missarissen in de beste orde waren bevon den De heer J. P. Kerkman. tweede voorz., huldigde den heer H. v. Gemeren, die 25 jaar in het bestuur werkzaam is geweest. Namens het bestuur werd de heer Van Ge- meren een wandelstok met inscriptie over handigd. Tevens werd door den veiling meester namens kantoor- en veilingpérso- neel een vaas Azalea mollisbloemen aan geboden. De heer van Gemeren dankte hierop voor het aangebodene. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren Adr. van Leeuwen, J. P. Werkman en L. Dekker en tot commissaris de heer W. J. Ravestein. In de vacature van den heer A. Looman werd tot commissaris gekozen de heer Tom Soet. De begrooting voor het jaar 1942 werd vastgesteld op ƒ65000, terwijl de contribu tie werd bepaald op f 1.50 per lid. Voorts nog eenige mededeelingen: In 1942 wordt 42 pet. ingehouden voor doorge draaide' bloemen, hetgeen over de Ned. Sierteeltcentrale zal loopen, terwijl dit be drag aan het einde van het boekjaar zal worden uitbetaald. Vervolgens, dat. aan de leden 4 pet. van de geveilde bedragen zal worden terugbetaald en voorts, dat leden, die willen uittreden, waarvan drie maan den vóór het eindigen van het jaar, schrif telijk aan het bestuur moeten kennis ge ven. Ten slotte bad de uitloting plaats van dertig obligaties; Geboren: Elizabeth Maria d. van J. A. de Jong en W. A. Meyer. Quirinus Lambertus Jacobus Maria z. van T. van Es en P. J. v. d. Meer. Johannes Marinus z. van J. M. van Veen en N. W. van Eyk. Cornelia Bertha Maria d. van I. P. P. Gazan Schoordijk eiyG. Rosbergen. Pe- tronella Tjitska Maria d. van J. C. van Groas en M. Tijsma. Getrouwd: A. Straver 30 j. en P. Snabel 25 j. NIEUWKOOP Geboren: Johannes Cornelis, z. van J. Th. Beuk en C W. H. M. den Hartog Petrus Joannes Maria, z. van W. Mourits en A. C. Verdam Overleden: F. Killestein 67 j.. wedr. van Th. van Leeuwen Thomas Otto, 76 j., ongehuwd. ZOETERWOUDE Uitvaart en begrafenis van Zuster Dionysia. De uitvaart en begrafenis! van Zuster Dionysia heeft Zaterdagmorgen plaats ge had. Op den vóóravond van de uitvaart wérd het stoffelijk overschot door het dragers korps van de St. Barbaravereeniging uit het H. Hartgesticht gedragen naar de Sint Janskerk, alwaar het lijk tusschen de bran dende fakkels zinnebeeld van schitte rend Geloof. hemelwaarts rfende Hoop en brandende Charitas werd opgebaard. De meisjes van de school, leerlingen van de overleden Zuster, schaaraen zich in lange rijen langs de doodsbaar om afscheid te nemen van hun hoofdonderwijzeres. Dan vormden hun handen zich samen tot het rozenkransgebed, om den goeden God te vragen, de ziel van Zuster Diony sia de eeuwige rust te geven als belooning voor den grooten ijver voor de godsdiens tige vorming van de jeugd. Zaterdagmorgen werd een H. Mis van Requiem opgedragen do'or den zeereerw- heer W. Janus, pastoor te Bodegraven, broeder van de overledene. Hierbij waren aanwezig de eerw. zusters van het H. Hartgesticht, de familieleden, deken C. M.' Jonckbloedt, pastoor G. J. Klaverweyden, kapelaan W. Vroom, bur gemeester H. J. J. A. Smeets en imevr. Smeets-de Gouw en wethouder L. Onder water. De schoolkinderen gingen onder het H. Misoffer ter H. Tafel en na de H. Mis ver richtte pastoor Janus de absoute en ook de begrafenisplechtigheden. Toen de liturgische gebeden ten einde waren, bad de priester met de kinderen en de vele parochianen aan de groeve nog maals een gebea voor de zielerust. Gebor en: Johannes Quirinus z. vah A. A. van Bergen Henegouwen en J. B. On derwater. Adrianus Wilhelmus Maria z. van G. J. Ammerlaën en Q. A. Warmer dam. Cornelis Wilhelmus z: van L. A. van der Hoeven en P. M. de Jong. Jo hanna Maria d. van P. H. van der Poel en C H. Boks. Nicoliaas Jozef Bartholo- meus z. van N. Hoogeveen en A. C. van der Poel. Anha Cornelia d. van G. P. van der Krogt en J. H. van der Kleij. Overleden: B. van Wetten m. 79 j. C. W. van-Meurs m. 60 j. J. C. Bour- gois wed. van' W. H. van Zahn. Adr. de Jong 78 j. echtgenoote van P. Vergeer. H. van Beveren m. 63 j. overleden te 's-Gravenhage). L. M. Janus vr. 49 j. Ch. Gutterswijk 77 j. wedr. van C. C. Com ter. LAATSTE BERICHTEN BENOEMINGEN BIJ HET PERSGILDE. Naar het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten bekend maakt zijn bij het persgilde van de Nederlandsche Kultuur kamer benoemd: Met ingang van 28 Januari 1942 tot gil- deleider Max Blokzijl te Wassenaar, met ingang van 5 Februari 1942 tot ply. gildeleider mr. J. Huyts, Rotterdam, tot lei der van den vakgroep de Nederlandsche dagpladpers C. E. W. Kredit te 's-Graven- hage, tot leider van den vakgroep de pro vinciale en periodieke pers H. J. Kerk meester te Bussum, tot bestuurder van den vakgroep de Nederlandsche dagbladpers A. j. van Dijk te Amsterdam en tot be stuurder van den vakgroep de provinciale en periodieke pers J. van Nes te Utrecht. Als leider, resp. bestuurder van den vak groep van het Verbond van Nederlandsche journalisten treden op P. J. van Megche- len, algemeen voorzitter en J. Learbuch, zakelijk leider van dat Verbond, beiden p 's-Gravenhage. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 17 FEBRUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Politiek Y/eekpraatje (opn.) 8.15 Gramofoonmu ziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 B N O.: Nieuwsberichten 8.45 Graino- foonmuzieik S.15 Voor de huisvrouw -- 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de '/rouw 11.20 Orkest Gerard Lebon 12 00 Ensemble Francis Keth 12.40 Al manak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en eco nomische berichten 13.00 Voor de rij pere jeugd vnn het platteland 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest —14.00 Groninger 'Orkestvereeniging solist en gramofoonmu ziek 16.00 Ziekentroost 16.20 Gra mofoonmuziek 16.45 Sport en spel voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Ramblers 18.00 Voor de werkende vrouw 18.15 Omroep orkest 19.00 Actueel halfuur 19.30 Het A. B. C. in de lichte muizek Vanaf 20.15 Al leen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15 Roerr.eensch orkest Gregor Ser- ban, en pianospel 21.10 Molodisten en solist 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek 23.3024.00 Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I 8.00 Gramofoonmuziek 8.15—8.45 Zie Hilversum I 8.-15 Gramo foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Concertgebouworkest (op.) 10.40 Vroeger en nu 11.00 Viool met pianobe geleiding 1;.30 Orgelconcert 12.00 Melodisten 12.45 D. N. O.: Nieuws- en economische berichten 12.00 Zang met nianobegeleiding en gramofoonmuziek 14.00 Zweden zingt (Gramofoonmuziek met toelichting 14.30 De Lichte Toets 15.30 Voor de zieken 16.00 Cyclus: „Het Volkslied" VIII 16.45 Pianovoordracht 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursberichten 17.30 Romancers en so list 18.15 Boekbespreking 18.30 Roe- meensch orkest Gregor Serban 18.45 Cyclus: In eeii nieuw licht bezien. (Voor bereid door de N. S. B.). 19.00 B. N. O.: Praatje in Zeeuwsch dialect 19.10 B. N. O.: Nieuwsberichten 19.20 Dirk Schaf er-Herdenking '(qr.pl.) 19.30 Gra mofoonmuziek 19.40* Reportage 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de .studio beschikken 20.15 Viool en piano 21 00 Amusementsorkest on soliste (opn.) 21.45 B. N. O.: Nieuws berichten 22.00 B. N. O.: Toelichting op het weermacht/bericht - 22.1022.15 Avond wijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum I. 2e Programma: 7.1522.15 Hilversum H 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 11 Febr. Bloemenhandel. Peach Blossom 4554,Murillo 4044, Mr. Tubergen 3135, Electra 4854, Mr. v. d. Hoeff 5054, Oranje Nassau 5056, Gen. de Wet 44—47, Will. Copland 26—30, Rose Copland 3038, Couronne d'or 38— 42. Oranje Globe 35—38, Wallstreet 66—70, Will. Pitt 5870, Sonja 3034. Gele Prins 3145, Goudvink 4751, Golden King 35 40, Ibos 3842, La Reine 2023. Vic- toir l'Olivierre 4347, King of the Yellow 2834. Scarlet Wonder 3540, Aviateur 5762, El Toreador 2732. Nare.: Ornatus 1720, Ornatus Max 2123, Alfred 1620, Spur 911, Helios 913, L. Koster 1016, P. Perfection 1719. Hyac.: Dr. Lieber 6.20 8.Bismarck 811. Mr. Dames 55 50, L'innocence 710.40. Gertrude 3.205. P. Pearl 4.207.La Victoire 5.106.20, Crocnssen f 1—1.40. KATW" C a. d. RIJN, 14 Febr. Veiling, waspeen f 7.509.40, kroten I 4.605.80, idem II 3.404.30, gekookte kroten 10.4012.60, uien 5.607.00, rapen 3.1' grove peen 2.50—3.10.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3