DONDERDAG 5 FEBRUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Kou gevat O <0 O Tllijnfiaxdtfe* Helpen veilig en vlug. Doos 10en50ct SPORT WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag vastgestelde voetbal-, korfbal- en hockeywedstrijden zijn afge last. SCHAATSENRIJDEN RECORDS OP DE 1500 EN 3000 M. DOOR BUYEN EN KEIZER VERBETERD. Buy en nj, l van' het algemeen klassement. Achteraf bezien blijkt het een geluk, dat de nationale kampioenschappen op de lan ge baan op 25 Januari niet konden door gaan, want de rijders blijken thans pas in topvorm té zijn gekomen. Dat bewijzen recordverbeteringen op de 1500 en 3000 meter. Deze sensatie leverde gistermiddag de Berger IJssportvereeniging, hie nationale wedstrijden had uitgeschreven over 500, 1500 en 3000 meter, waarbij twee records zijn gebroken, t.w. dat van S. Heiden op de 1500 m. en dat van Van der Scheer op de 3000 meter. De wedstrijd, die 24 deelnemers had ge trokken, waaronder de beste rijders van ons land, begon al goed, want op de 500 meter werden uitstekende tijden geno teerd. Keizer en Van Hoorn vochten op dit sprintnummer naast elkaar en eerst genoemde werd met 0.2 sec. verschil win naar in 48.8 sec. Buyen, onze nationale kampioen, deed het nog beter en gaf zijn tegenstander Strijbis geen schijn van kans. Zijn strijd won hij in 47.6 sec. De 1500 meter. r Dit was nog slechts een voorspel, want de 1500 meter bracht de eerste sensatie. Ritten, als die van Ekelschot tegen Have- kotte waren al het aanzien volkomen waard, toen echter Buyen en Keizer aan den start kwamen, voelde het publiek als het ware de spanning. Buyen werd eerste, maar niet dan na spannenden strijd. Zijn tijd was 2 min. 31.4 sec., terwijl Keizer er 2 min.. 32.8 sec. over deed. Beiden verbeterden dus het re cord van S. Heiden, dat op 2 min. 33.4 sec. stond en in 1929 gemaakt werd. -De 3000 meter. Buyen en Keizer kwamen op de 3000 meter tegen elkaar uit en bijna 4 ronden lang had Buyen de leiding. Toen echter passeerde Keizer hem. Wel was de voor sprong niet groot, wel zette Buyen alles op alles, maar ook Keizer reed voor wat hij waat-d was en het gevecht duurde voort tot den laatsten meter. Toen moest Buyen zich gewonnen geven en met een tijd van 5 min. 14.9 sec. won Keizer dit nummer. Buvens tijd was 5.16.4. Met deze'tijden bleven beide rijders ver beneden het record van v. d. Scheer, dat deze in 1929 maakte ot> het Alkmaarsche meer. Biint 12 jaar heeft v. d. Scheer met 5 min. 20.4 sec. dit record op zijn haam gehad. Nu zijn twee sterke rijders er in geslaagd het te verbeteren. De voornaamste uitslagen luiden: 500 meter: 1. Buyen 47,6 sec.; 2. Keizer 48.8 sec.; 3. Van Hoorn en Jinker 49 sec. 1500 meter: 1. Buyen 2 min. 31.4 sec. (nieuw Nederlandsch record); 2. Keizer 2 min. 32.8 sec.; 3. Van Hoorn, 2 min. 35.8 sec. 3000 meter: 1. Keizer, 5 min. 14.9 sec. (nieuw Nederlandsch record); 2. Buyen, 5 min. 16.4 sec.; 3. Van Hoorn, 5 min. 23.2 sec. Algemeen klassement: 1. Buyen 150.800; 2. Keizer 152.216; 3. Van Hoorn 154.800. -DE KAMPIOENSWEDSTRIJDEN. A.s. Zaterdag en Zondag'te Zutfen. Naar wU vernemen zullen a.s. Zaterdag en Zondag de wedstrijden schaatsenrijden om het kampioenschap van Nederland hardrijden voor amateurs, op de ijsbaan van de Zutfensche ijsvereeniging worden gehouden. AKE SEYFFARTH VESTIGT NIEUW WERELDRECORD OP DE 3000 M. De Zweed Ake Seyffarth heeft tijdens den landen wedstrijd tusschen Zweden en Zwitserland te Davos gereden, een nieuw wereldrecord gevestigd op de 3000 meter. Hij knabbelde niet mind-jr dan 3.9 secon- len van het oude wereldrecord, dat op ream staai van den Noor Ivar Ballangrud met 4.49.6, af en bracht het dus op 4.45,7. ^Ook de 500 meter Wist hij te winnen in den '''.yd van 44.1 sec. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Zware straf voor clandestien slachten. Dat er zware straffen uitgedeeld worden aan hen, die trots zoo vele voorbeelden, tooh met hunmisdadige praktijken door gaan, bewees de zaak tegen E. D. J. v. d. Beek uit L e i d s c h e n d a m. Hy had zich te verantwoorden wegens clandestien slachten van vier schapen en een rund. Hij had reeds eerder een gevoelige waarschu wing gehad, maar trok zich daar blijkbaar niets van aan en ging gewoon door. Toen ambtenaren weer eens kwamen controlee ren betrapten ze verdachte bij het slachten van een rund. Te ontkenpen viel er na tuurlijk niets. De officier was in het geheel, niet te spre ken over verdachte en achtte een zware straf hier op haar plaats. De eisch werd een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De Economische rechter vond deae straf te gering en veroordeelde verdachte tot veertien maanden gevangenisstraf met bevel tot zijn onmiddellijke gevangene ming. Een koe verkocht zonder vergunning. H. C. v. d. Akker uit Leidschen- d a m had zich voor den Economisohen rechter te verantwoorden, omdat hij zon der vergunning een rund had verkocht, hetgeen hij prompt bekende. De officier vond, dat verdachte blij mocht zijn als hij er met een geldboete af zou komen, al zal het dan ook een zware geldboete moeten zy'n. De eisch werd f 300 subs. 3 maanden hechtenis. De Economische rechter vond ook hier de straf te laag en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 400 subs, vier maanden hechtenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Drie maanden gevangenisstraf voor het bestelen van zijn collega. N. S. afkomstig uit Leiden had in Duitschland gewerkt. Toen hij met verlof naar Holland ging, had een collega, die nog niet met verlof kwam, hem een brief mee gegeven voor zijn- vrouw, waarin hy om een manchesterbroek, wat pakjes sigaretten en shag verzocht, die zijn vrouw dan aan S. mee moest geven. De vrouw had er een keurig pakketje van gemaakt en dit aan S. overhandigd, die wel zou zorgen, dat het ter bestemder plaatse zou arriveeren. Ter 'bestemder plaatse was het nooit gekomen, want S. had alles voor zich zelf gehouden. De officier hield een fel requisitoir, waar in hij het buitengewoon schandalig noem de om een kameraad en collega, die hem volledig vertrouwde, op zulk een gemeene manier te bestelen. Hij eisohte," hoewel het pakket geen groote waarde vertegenwoor digde, drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter was dezelfde meening toegedaan en veroordeelde verdachte dien- overeönkomstig. HAAGSCHE RECHTBANK. Fietsen gestolen en helpen stelen. De 20-jarige B. O. uit Leiden, thans gedetineerd, was1 op heeterdaad betrapt toen hij in den Haag een rijwiel weg nam. Op het bureau nader ondervraagd gaf hij toe te hebben geholpen bij het stelen van meer dan. dertig rijwielen. Volgens de of ficier hadden het er wel zestig bedragen, die verdachte, te samen met eenige colle ga's, te Den Haag, Gouda en ook Leiden had gestolen of had helpen stelen. Na een fel requisitoir had de officier een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heden uitspraak doende, wilde, aangezien verdachte nog een blanco strafregister heeft, wel wat meer over hem weten en verwees de zaak terug naar den rechtercommissaris. Nog een rijwieldief, die in het groot werkte. F. J. N. afkomstig uit Leiden, thans gedetineerd, had een jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen zich hooren/eischen, wegens het stelen van meer dan tien rij wielen en een bakfiets in hoofdzaak ge pleegd in Den Haag en omgeving. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. FAILLISSEMENTEN Gedeponeerde uitdeelingslijsten: A. N. Mank, gehandeld hebbende te Langeraar onder de firma Comm. Venn. Zuid-Hollandsche Zaadtelerij en Plantenkweekery. M. Mank's Zaodhandel, thans te Leiden. Geëindigd door het ver bindend worden der slotuitdèelingslijst. Uitk. 4.1 pet. aan 'conc. cred. M. Mank, in leven rozenkweeker en zaadhandelaar te Langeraar. Geëindigd door het verbindend worden der pitdee- lingslijst. Uitk. 12.5976 pet. aan conc. cred. Hoofdredacteur. I"h- Wllmer. Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. UeUe. Leiden. - Red. Stad en Sport: M- Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozea weiden. Red Letteren en Kunst Fr Schneider*. Leideo. WEERBERICHT ZONS UP- en ONDtKGANG. Zon onder 6.33 uui Donderdagavond. Zon op 9.14 uur Vrijdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 5 Februari: De maan Komt Donderdag avond om 11.37 uur op en gaat Vrijdag- •voormiddag om 11.25 uur onder. 7 Februari; De maan komt Zaterdag nacht om 0.52 uur op en gaat Zaterdag voormiddag om 11.53 uur onder. 8 Februari: De maan komt Zondagnacht om 2.07 uur op en gaat Zondagmiddag om 12 24 uur onder. (Laatste kwartier). 9 Febr.: De maan komt Maandagnacht om 3.21 uur op ep gaat Maandagmiddag om 1 uur onder. 10 Februari: De maan komt Dinsdag nacht om 4.34 uur op en gaat Dinsdagmid dag om 1,43 uur onder. 11 Februari: De maan komt Woensdag morgen om 4.41 uur op en gaat Woensdag- middag'om 2.35 uur onder. WIJZIGING VAN DE PENSIOENWET. In de Staatscourant is opgenomen èen beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken tot wijziging en aanvulling van eenige artikelen der pensioenwet 1922, wel ke wijzigingen in werking treden met in gang van 1 Maart a.s. In de eerste plaats zal dan het tweede lid van artikel 2 als volgt luiden: „In vasten dienst worden voor de toepasssing van deze wet mede geacht te zijn personen,.die in een betrekking of achtereenvolgens in twee of meer betrekkingen donder wezenlijke on derbreking een tydelijken dienst van tenminste twee jaren hebben ver vuld, tenzij zy belast zijn met werk zaamheden, die een tijdelijk karakter dragen. Wezenlijke onderbreking wordt geacht niet aanwezig te zijn, indien de onderbreking ten hoogste een maand enA voor zoover het betreft onderwij zend peysoneel bij inrichtingen van onderwijs, ten hoogste twee maanden heeft geduurd." Volgens de tot dusver geldende redac tie was het zijn van ambtenaar in den zin der pensioenwet verbonden aan de be trekking, welke men bekleedde, waarvan het gevolg was, dat iemand, die na twee jaren tydelijken dienst in dezelfde be trekking het ambtenaarschap had verwor ven, dit ambtenaarschap weder verloor, wapneet hij naar een andere betrekking overging, en dan in zijn' nieuwe functie eerst weer twee jaren werkzaam moest zijn, om opnieuw ambtenaar in den zin der pensioenwet te worden. Hierin is thans verandering gekomen, waardoor men ambtenaar wordt na twee jaren tijdelijken dienst, ook al is deze dienst in verschillende betrekkingen ver vuld, terwijl men ambtenaar blijft ook by latere verandering van functie in ty'dely- ken dienst. Voorts is de uitreiking -van een schrifte lijke aanstelling meer algemeen gesteld. Volgens het gewijzigde artikel 27 zal voortaan een schriftelijke aanstelling wor den gegeven aan ieder, die in rechtstreek- schen ofzijdelingschen dienst, vast of ty- del ijk, een bezoldigde of onbezoldigde be trekking bekleedt in dienst van de in de pensioenwet genoemde lichamen. In geval de tewerkstelling op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht heeft plaats gehad, geldt als zoodanig een afschrift van die overeenkomst. HOOGLEERAAR BIJ RIJKSACADEMIE VAN BEELDENDE KUNSTEN. Met ingang van 1 Maart 1942 is aan prof. dr. P. H. van Moerkerken op zy'n verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar bij de Rijksacademie van Beeldende Kun sten te Amsterdam en is als zoodanig be noemd dr. ir. J. H. Plantenga, directeur van de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenihage. PRIJZEN VOOR GEZOUTEN GROENTEN. Voor gezouten groenten zijn thans ook prijzen vastgesteld. In de Staatscourant van heden is een beschikking gepubliceerd, waarin de prijzen, welke door fabrikan ten, grossiers en winkeliers mogen worden gevraagd, zijn bekend gemaakt. Voor nadere bijzonderheden wordt naar de cfficieele publicatie verwezen, welke dezer dagen in de bladen zal verschijnen. FEUILLETON Q t ie wade Ue pwi door GERT HARTENAU—THIEL. In Bila, aan Sumatra's Oostkust, liep de dag ten einde. De zon kleurde zich bloed rood en. zonk met groote snelheid van haar trotsche hoogte tusschen de boomkruinen vanohet oerwoud. De hemel gloeide in lich tende, roseroode, kleuren, kleine witte wol ken dreven traag daar langs heen en een dunne nevelsluier sprpide zich over de aarde, ragfijne witte draden spinnend van boom tot struik, van tafc tot tak. Nacht vlinder, kevers, vliegen en muskieten gonsden door de lucht, die aan een broei kas deed denken; het .gekrijsch der apen en het getjilp der vogels verstomden en donkere schaduwen verkondigden het aan breken van den nacht. Op de voorgalerij van mijn bungalow lag ik behaaglijk in mijn ligstoel, genietend van een goedé sigaar en half droomend luisterend naar; een van die vele Indische fabels, welke mijn huishoudster, een kleine- elegante Japansche, mij bijna fluisterend vertelde. De breede, houten jalouzieën van de veraida wéren opgerold en zoo had ik een volkomen vrij uitzicht over het, door de volle maan in verblindende pracht be- TELEGRAM VAN IR. MUSSERT AAN STAF DE CLERQ. De leider der N.S.B., ir. A. A. Miussert, heeft aajn Staf de Clerq, leider van het Vlaamsoh. Nationaal Verbond te Brussel, het volgende telegram gezonden: „Miet het sneuvelen van uw trouwen medewerker Tollenaere aan het Oostfront in den grooten strijd tegen het bolsjewis me betuig ik u mijn hartelijke deelneming. Zijn bloed vloeide voor Europa. Het stolde voor Vlaanderenland. Moge zijn offer, evenals dat van honderden andere zonen van Neerlands stam, ten voorbeeld zijn aan onze jeugd. Mussert!" KERKNIEUWS Benoemingen In het Aartsbisdom. Zijne Hoogwaardige Exc. de Aartsbis schop van Utrecht heeft benoemd tot Pa stoor te Geesteren den Zeerèerw. heer A. J. Mulder, tot Pastoor te Langeveen dan Zeeyeerw. heer B. Bouwhuis en tot assis tent te Boroulo de Weleerw. heer W. J. Jongerius '(Neom.). De liturgie der Kerk VRIJDAG 6 Februari, Mis an den H. Titus, Bisschop en Belijder:Statuit. 2e ge bed van de H. Dorothea, Maagd en Marte lares; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. De heilige Titus, bisschop van Kreta, was een leerling en metgezel van den H. Paulus en aan den grooten Apostel bijzon der dierbaar om zy'n yvèr in het verkon digen van het H. Evangelie en om zyn ge trouwheid. N.B, Wegens de eerste Vrijdag is geoor loofd een gezongen Votiefmis van het H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Gloria en Credo. Prefatie van het H. Hart. Kleur: Wit. GEMENGDE BERICHTEN DIPHTERIE-GEVLLEN IN NOORD BRABANT. Verschillende gevallen met doodelijken afloop. Verschillende gemeenten in West-Bra bant worden reeds geruimen tyd geplaagd door een hardnekkige diphterie-epi^emie, waarop tot dusver alle bestrydingspogm- gen van overheidswege zijn afgestuit. Vooral te Etten-Leur en omgeving schijnt deze epidemie zich te hebben vastgezet. Inenting en herinenting der schoolkinde ren heeft de ziekte niet kunnen verjagen, zoodat in den loop der laatste weken weer verschillende personen, oudere zoowel als jongere, naar de barakken van Breda en Oudenbosch moesten worden overgebracht. In die gemeente, zoomede in de dorpen Sprundel en St. Willebrord, hebben zich verschillende gevallen met doodelijken af loop voorgedaan. De ziekte heeft ook te Baarne Nassau en te Baarle Hertog ver ontrustende afmetingen aangenomen. Na dat daar de scholen wegens de véle geval len van diphterie waren gesloten, heeft de cpidfïi.ie zich intusschen nog uitgebreid. Reeds een vijftal kinderen is er aan bezwe ken. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermorgen is de kapitale boerderij van den heer C. Hoogenschagen te Cal- lantsoog tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel, waaronder groote voorraden hooi en stroo, alsmede vele landbouwwerktuigen, ging verloren. Met moeite kan het vee, ongeveer vijftig stuks, in veiligheid Worden gebracht. De oorzaak is de uitbreiding van een niet tij dig bemerkten schoorsteenbrand. Verzekering dekt gedeeltelijk schade. SLUIKHANDEL TE OUDE PEKELA. In samenwerking met ambtenaren van den C.C.D. heeft de marechaussee een on derzoek ingesteld naar het verhandelen van rogge en tarwe buiten de wettelijke voorschriften om te Oude Pekela. Het onderzoek wees uit, dat van den oogst 1941 weer dan 100 hl. door fraude aan de normale distributie waren onttrok ken. Hierbij waren betrokken twee mole naars, zes bakkers en vijftig landbouwers, allen te Oude Pekela. Het onderzoek is nog niet geëindigd. GELD VAN LOTERIJPRIJS VERDWENEN. De heer N., inwoner van Rotterdam, had een geldprijs uit de loterij gewonnen. De zer dagen heeft hij het geld in ontvangst genomen en met een portefeuille met 1600 bezocht hij enkele gelegenheden, waar hij het groote nieuws aan belangstel lenden mededeelde. De belangstelling bleek' voor dit feit grooter te zy'n, dan wensche- lijk was, want toen de gelukkige prijswin naar thuiskwam, bleek zijn portefeuille met het geld verdwenen. licht, tropisch boschlandschap, waaruit slechts zoo nu en dan de kreet van een^ nachtvogel of van een opgeschrikt stuk" wild weerklonk. Overigens was ér niets, dat de stilte, het twijgen en de nachtrust van de geweldige natuur verstoorde. Eenige meters -van mij vandaan, by de deur van de eetkamer hurkten eenige Ja- vaansche bedienden, evenals ik half soe zend of ingespannend luisterend naar het verhaal van de Japansche en in den uiter- stek hoek van de galerij zat met gekruiste beenen op zy'n met zorg uitgespreid matje een Maleier Si Magaga, de fakir. Si Margaga had de politie reeds ettelijke malen onschatbare diensten bewezen, me nig onoplosbaar schijnend raadsel met zeldzaam gemak ontward en de bedrij vers van een of andere misdaad een ver diende straf doen ondergaan. Zijn zeld zame magische kunst, waarvoor wij Euro peanen gewoonlijk weinig gevoel toonen en die wij derhalve voor goochelarij en sug gestie houden, gebruikte hy slechts «Is werktuig der wrake. Hy was een rechtsfa- r.aticus, die zich door Mohammed geroe pen achtte de misdaad, ja zelfs het kleiriste onrecht met onverbiddelijke gestrengheid te vervolgen om daarmee den profeeF zijn gehoorzaamheid te bewijzen. Sinds hij in Tandjong Balei een beroovingszaak op even doortastende als voor ons onbegrijpe lijke wijze had opgehelderd, had de politie bij moeilijke gevallen meer dan eens zijn hulp ingeroepen en dit blijk van vertrou wen in zijn buitengewone speurderscapa citeiten had hij nooit beschaamd gemaakt. Het zeer behoorlijke honorarium, dat hy voor zijn diensten ontving, verdeelde hy na aftrek van een.gering bedrag, dat hij voor zyn eigen levensonderhoud noodig had, onder zieken, armen en behoeftigen. Als kapitein n commandant van de ge wapende politie in het district Bila had ook ik den fakir laten komen en hem .de afwikkeling van eenige strafzaken opge dragen, die -mij heel wat hoofdbrekens kostten, maar door hem bijna spelender wijs waren opgelost. Nu vertoefde hij als gast in mijn huis; stil en bescheiden zat hy op zyn matje en het viel me op, dat hij me schier onafgebroken aanstaarde. De fakir was een m^n van ongeveer 40 jaar, lang en mager met een zwarten punt baard en donkere, vurige oogen. Hij droeg een bonte sarpng, het daarbij gebruikelijke witte jasje met wijde mouwen en een Ma- leische hoofddoek, waarop een breede, groene streep duidelijk zichtbaar was. Deze streep was voor zijn volk een teeken, dat hij een uitverkorene, een met wonderkrach ten begenadigde dienaar van Mohammed was en daarom meer gevreesd dan graag gezien. In tegenstelling met de meeste In dische religieuse fanatici onderscheidde Si Margaga zich in het bijzonder door zijn zindelijk en welverzorgd uiterlijk. Bij een of andere gelegenheid had hij mij eens het volgende toevertrouwd: „Dé mensch eert Allah, als hij dat omhulsel van den goddelyken adem (lichaam en ziel) tegen den onreinen adem der wereld beschermt". Van de politiekazerne,' die tegenover mijn woning lag, klonken dreunend luide gong slagen, die het achtste avonduur en daar mee de aflossing van de wacht-aankondig den. Bij het wegsterven -fan den laatsten galm werd het zijden gordijn voor de eet kamer terzijde geschoven en een jonge Chinees trad naar binnen. „Makan, toean besar!" (Eten mijnheer!) zei hij de armen kruisend met een diepe buiging. Na ja, de Japansche, stond haastig op en trippelde vooruit om te zien of alles in orde was, terwijl ik mij nog eens lui uit rekte om haar daarna langzaam te volgen. Ik aarzelde echter, toen mijn blik toevallig op den fakir viel, die zich plotseling hoog oprichtte en met een hol klinkende 6tem die iéts huiveringswekkends had, zei: „Wacht, toean comandant, wacht een oogenblik!" Met ingehouden adem scheen hij naar iets te luisteren, dat buiten hoor baar moest zijn. Verbaasd keek ik hem aan: „Waarop moet ik wachten, Margaga? Je beeft Mar gaga, wat is er aan de hand?" „Heer, heer", fluisterde hij huiverend, „ik zie drie vlammende, bloedige streepen de dood, de dood rijdt door bosch en nacht, gevolgd door zijn dienaren!" „De dood? Je fantaseert, Margaga!" Onwillekeurig liep ik naar de trap van de galerij en hoorde niets dan de bekende nachtelijke geluiden van de dierenwereld rondom mijn woning. En wederom, na een korte pauze, klonk 8—7—6—0—0 Zoo u het vergeten was: acht zeven zes dubbel nul is het gironummer van de Ne- derlandsche ambulance. Op dit gironummer kunt u uw bijdrage storten voor de -Nederlandsche hulpexpe ditie, die aan het Oostfront haar mensch- lievende taak zal gaan verrichten. Acht zeven zes dubbel nul is het giro nummer waarop dagelijks honderden ver jaardagsstortingen binnenkomen. Acht zeven zes dubbel nul is een belang rijk getal. Stort uw bijdrage voor de Ne derlandsche ambulance op gironummer 8—7—8—0—0 Nederlandsche ambulance, Koninginne- gracht 22, 's-Gravenhage. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 6 FEBRUARL HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuzièk 8.20 Ochtend gymnastiek 8.30 BNO: Nieuwsberichtën 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 10.15 Ensemble „De Kwintslag" 11.00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Rent meester 12.00 Molto Cantabile 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten 13.00 Productieslag 13.15 Romancers en soliste 14.00 Utrechtsch Stedelijk Orchest, solist en gra mofoonmuziek 16.00 Godsdienstige le zing 16.20 Zang met pianobegeleiding 16.45 Roemeensch orkest Gregoi; Serban 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Voor de jeugd 17.45 Cello met pianobegeleiding 18.10 Sportwetenswaardigheden 18.30 Uitzen ding voor Nederlaïidsche arbeiders in Duitschland 19.00 Actueel halfuur 19.30 Gevarieerd programma. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding/ met de studio beschik ken 20.15 Gramofoonmuziek 20.45 Moeilijkheden met Fluffy 21.00 Geva rieerd programma 21.45 BNO: Nieuws berichten 22-0024.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Arnhem- sche Orkestvereeniging en solist (opn.) 10.40 Causerie: „Morgenschemer in Am sterdam" 11.00 Pianovoordracht 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Amabile-sextet 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 13.05 Melodisten en soliste 13.50 Gramofoonmuziek 14.00 Orkest Willy Eberle 14.45 Gramofoonmuziek 15.00 Voor de vrouw 15.45 Salonorkest 16 30 Voor de jeugd 17.00 Gramofoon muziek 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche en beursberichten 17.30 Musettë- orkest en -pianospel 18.15 Gramofoon muziek 18.30 Tweegesprek: „De orga nisatie van het bedrijfsleven in actie" 18.45 Gramofoonmuziek 19.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden gelconcert, zang 19.45 Reportage 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een liin- 19.10 BNO: Nieuwsberichten 19.20 Or- verbinding met de studio beschikker* 21.00 Boekbespreking 21.15 Gramofoon muziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek 22.1022.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 8.0024.00 Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e programma: 7.0024.00 Duitsch pro gramma. 4e programma: 7.0021.00 Duitsch pro gramma 21.00—22.00 Gramofoonmuziek R. R. D. 22.0024.00 Duitsch program ma. (Polygoon-Leemktt) de stem van den fakir: „Heer, ik zie een Europeaan, een toean op een hinnikend paard; Vier bedienden volgen hem m^t brandende fakkels. Zij ko men naar u toe de vrees voor den dood dryft hen hierheen!" „Raadselachtig", mompelde ik, terwijl ik ongeloovig het hoofd schudde. Maar toen hoorde ook ik plotseling in de verte het gehinnik van een paard en zag ik een flauw lichtschijnsel, dat echter steeds ster ker werd en ten slotte zelfs het grillige maanlicht overtrof. Het donkere groen der boomen glinsterde als goud en zilver, tak ken en bladeren trilden ruischend en de in hun slaap gestoorde apen brulden en krijschten verschrikt dooreen. Reeds enkele oogenblikken later ont waarde ik een troep ruiters, die nu snel naderbij kwam. Een woedend geblaf van myn vele honden ontving hen, zoodat hun paarden' schichtig werden en op de achterpooten gingen staan. Aan het hoofd van den stoet liep een fraaie schimmel- hengst, welke bereden werd door een plan ter in tropenkleeding, die met inspanning van alle krachten het schuwe dier in be dwang trachtte te houden en vloekend een regen van zweepslagen deed neerdalen op de ruggen der honden, tot deze eindelijk 'ankend wegvluchttend. De overige ruiters waren zijn bedienden, die toen zij op het erf waren gekomen, snel van hun paarden gleden, om den vurigen schimmel van hun meester by den teugel te vatten.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2