DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V&Uw-uufen in de taedomót DUITSCHLAND Momentje -J DONDERDAG 5 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10169 3)e Ccid^elveSou/fcci/tit Bureaux Papengracht 32. Telefoon:' Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1^. V Eenheid Wij noemden deze week den tijd, waarin wij leven, een geestelijk-moeilijken tijd. Zulk een tijd heeft zy<n consequenties voor een volk in zijn geheel en voor ieders persoonlijke verantwoordelijkheid. Een dezer consequenties is, dat meer dan anders de eenheid noodzakelijk is. Op de eerste plaats de eenheid van het volk in zijn geheel. De feitelijk onder verschillend op zicht groote verscheidenheid onder het Nederlandsche volk mag zeker in een tijd Als deze niet be teekenen een even groote gescheidenheid. Naar een redelijke, gezonde eenheid in het Nederlandsche volk te streven, is een plicht, die op ieders persoonlijke verant wóórdelijkheid zwaar drukt. Op den een meer, op den ander minder, naar gelang de positie, die men in de samenleving in neemt. Maar op allen in zekere mate. Daar zijn er in alle kringen, die zich van dezen plicht klaarblijkelijk niet vol doende bewust zijn. De gevolgen van dit plichtsverzuim of deze kortzichtigheid kunnen ernstig zijn. De katholieken van Nederland moeten zeker in een tijd, als deze, in hun geestes gesteldheid en in htm handelend optre den beantwoorden aan en demonstreeren de waarheid van het fiere woord van Al- berd ingk Thijni: er zijn wèl even goede, maar er zijn geen betere vaderlanders dan de katholieken. En als goede vaderlanders zullen zij in dezen tijd moeten inzien de noodzakelijk heid van een redelijke, gezonde eenheid van het Nederlandsche volk. En daarop, op die eenheid, htm streven moeten rich ten. Dat streven zal, naar onze overtuiging, dat? het meeste suoces hebben, als zij zelf in eigen kring een zoo groot mogelijke een heid bewaren en wensdhen! De katholieken kunnen juist krach tens hun geloofsovertuiging een redelij ke, gezonde volkseenheid als hun ideaal nastreven. Het Katholicisme is geen' seete, is niet sectariseh. Het Katholicisme is universeel universeel ook in dezen zin,*dat het a 1 het goede steunt, bevordert en aanmoe digt; dat het met allen, die het goede willen, kan. samenwerken. Maar zoo zal men opwerpen dan moet men toch tot overeenstemming zijn gekomen over de vraag, wat „goed" is. Inderdaad. Maar wat de hoofdzaken be treft is er, gelukkig, in het maatschappe lijk streven héél veel, waarbij met we- derkeerigen goeden wil zulk een over stemming gemakkelijk kan worden ver kregen. „De menschelijke ziel is van nature christelijk" d.w.z. dat heel veel van wat de christen wenscht ook in het verlangen - van de ziel van een n iet-christen verant- kerd ligt. Er kan in ons volk, ondanks de feitelijke verscheidenheid, een groote, vruchtdra gende eenheid zijn. DRIE ROODE STREPEN De bekoring van ons nieuwe feuille ton, „Drie roode strepen", waarmee wij heden een aanvang maken, is voor al gelegen in de geheimzinnigheid, het raadselachtige van de menschen. Mo hammedanen en Boeddhisten, die le ven rond de bosschen in Nederlandsch Indië. Het verhaal speelt in Bila, aan Sumatra's Oostkust en éen politiecom missaris vertelt er zijn belevenissen over den diefstal van den tulband van den Profeet en de heilige wetsrollen en over het magisch, optreden van den fakir Si Margaga. De kinderlijke ziel van den Indiër, tochten door haast on begaanbaar oerwoud, alles houdt den lezer in adembenemende spanning. Het is het leven en de levenswijzen, welke zoover van ons af liggen, die ons zoo vreemd zijn en daardoor ons aantrek ken. Het verhaal van Si Margaga, het meisje Batta en anderen brengt u in een nieuwe romantische en avontuur lijke wereld. OPENT UW BEURS TEN BEHOÉVE VAN UW NOODLIJDENDE LANDOENOOTEN» GIRO 5533 HARD, vastberaden en zeker van de overwinning, gaat de Führer zijn weg, Duitschlands weg. Hij weet, dat zijn volk hem door dik en dun volgt, want hij kent zyn volk en wéét, dat het behoort tot de flinke opkomende volkeren, aan wie de toekomst is beschoren". Aldius schreef de „Voelkisohe Beobachter" naar aanleiding van de redevoering van den Führer op den 30sten Januari. Uit deze rede, die scherp was tenopzióhte van Duitschlands tegenstanders, zoodat de Duitscbe bladen spraken van een „vecht rede". bleek toch vooral een rotsvast ver trouwen. Vertrouwen in eigen kracht, ver trouwen in het Duitsche volk, vertrouwen in de toekomst. Deze drie vertrouwenselementen hangen ten nauwste samen. Vertrouwen in eigen kracht kan in dit geval slechts gebaseerd zijn op vertrouwen in eigen volk en dit vertrouwen in hetgeen men wil en in het geen men kan, voert vanzelf tot de zeker heid van de overwinning, tot vertrouwen in de toekomst. Zoo zeide Hitler over zijn besluit, negen jaar geleden genomen, om het Duitsche volk uit zijn verval op te heffen, dat hij de kracht tot dit besluit slechts verkregen had uit de kennis van het volk. Het was een geweldig besluit. „Ik ben dezen strijd begonnen, aldus zei- de Hitler in zyn rede, tegen de domheid en traagheid van onze zoogenaamde hoo- gere kringen, tegen de lafheid, die zich overal verspreidde. Ik moest voorts strij den toentertijd, tegen zoovele belangen van alle enkelingen. Daarbij kwam de tra ditie, waarin iedere epkeling opgegroeid was, waarvan hij geloofde, zich niet te kunnen losmaken. Het was een strijd te gen bijna alle levensgewoonten en boven dien nog een strijd tegen de meest natuur lijke belangen" En verder: „Toen ik den strijd toenter tijd begon, was ik mij er nauwkeurig van bewust, dat het een strijd tegen de gqheele wereld was en hoe moeilijk het* was. In dien tijd moest ik de beweging op de proef stellen en natuurlijk ook mijzelf. Het be slissende voor onze partij was daarbij mis schien de overweging: overwinningen/'be halen kan iedere zwakkeling, slagen van he' noodlot doorstaan, kunnen alleen de sterken. Ik heb mij toen het woord van eer. groot Duitsch filosoof ter harte geno men: een stoot, die een sterken man niet omver werpt, versterkt hem nog slechts te meer". Wij hebben reeds eerder gewezen op het program, dat Adólf Hitier zich in zijn eer ste proclamatie tot het Duitsche volk na de overneming van de maoht gestéld had. De beloften, in dat program gedaan, heeft hij vervuld. Met sterke hand heeft hij zijn volk geleid en het van zwak. Overwonnen volk gemaakt tot de sterkste militaire macht ter wereld. En uit de wetenschao, dat hy heeft kunnen doen, wat hij wilde doen, volgt het vertrouwen in de toekomst, dat in deze woorden tot uiting komt: „Een 1918 zal zich, zoolang ik leef, niet voordoen; ik zal nooit deze vlag laten neergaan" en „Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn". Uit de rede van den Führer is veel te leeren en een der groote lessen, welke te putten zijn zoowel uit .deze rede, als uit het verloop.der historie van de laatste ja ren, is wel deze, welke vervat is in het Hollandsche spreekwoord: „Waar een wil •is, daar is een weg". De toekomst van ons land teekent zich nog af als een weg met vele vraag teekens, maar één vraagteeken moeten wij schrap pen. Ons vertrouwen in de toekomst en in de kracht van ons volk mag geen vraag zijn, maar blijve een rotsvaste sekerheid. WANNEER VERTREKT DE NEDER LANDSCHE AMBULANCE? Ziedaar een vraag, die van tijd tot tijd wordt gestéld en die zeer zeker by velen met nog meer nadruk gerezen zal zijn, bij het lezen der berichten over de toe standen aan het Oostfront. Het versterkte veldlazaret van het Vrij willigerslegioen Nederland vertrekt op het oogeniblik, dat door het Kommandoambt der Waffen SS zal worden bepaald. Dat oogenblik komt zeker en komt ook even zeker toch nog onverwacht. Het komt echter eerst nadat de militaire en special lïstische opleiding der manschappen is vol tooid. Deze opleiding geschiedt bij alle an dere eenheden van het Vrijwilligerslegioen Nederland in Duitsch land; bij het ver strekt veldlazaret echter vindt zij geheel in ons land plaats. Officieren en onderofficieren van de Duitsche weermacht, regelrecht komende van het Oostfront zijn aan deze eenheid afgestaan en hebben de opleiding ter hand genomen. Een militaire opleiding minder omvangrijk, doch even streng doorgevoerd als bij de infanterie. Daarnaast een spe ciale opleiding voor de specifieke taak, die het veldlazaret later zal wachten. Dat deze opleidifig eenige maanden in beslag neemt, zal bij de ingewijden geen verwondering verwekken. Gedurende de ze maanden wordt dus niet eewacht of ge rust, doch intensief gewerkt om de ambu lance Oostfront voor te bereiden voor de zware taak, die zij eens, als volledig uit geruste en afgerichte eenheid aan het Oostfront zal vervullen. ALGEMEEN OFFENSIEF OP SINGAPORE GEOPEND. TOKIO, 5 Febr. (D.N.B.) Het algemeen offensief op Singapore is Woensdagavond om 6 uur geopend. STRIJDT VOOR EUROPA Levendige activiteit in het Oosten Het Duitsche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt als volgt: Aan het Oostelijk front levendige gevechtsactiviteit. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht ha venwerken in Z.W. Engeland gebom bardeerd. In Noord-Afrika werden Indische strijdkrachten, die den Britschen te rugtocht moest - dric'-en. verslagen en teruggedrongen. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben autocolonnes in het «rebied rond Tobroek alsmede vijande lijke opslagplaatsen van materiaal na bij Marsa Matroek met bommen be stookt. De luchtaanvallen op vliegtuigsteun punten, luchtafweerstellinfen en an dere militaire werken op de eilanden Malta en Gozo werden voortgezet. De strijd in Oost-Azië DE LUCHTAANVAL OP SOERABAJA. Naar uit Soerabaja wordt gemeld, zijn i bij den luchtaanval van Dinsdag aan- Ne- derlandsch-Indische zijde aanzienlijke ver liezen geleden. Verschillende watervlieg tuigen werden beschadigd. Het luchtalarm duurde van 1010 tot 12.30 uur. Behalve de reeds genoemde plaatsen in den Oosthoek van Java, heerschté ook activiteit boven de plaatsen Toeban (res. Rembang en Gris- see (res. Soerabaja). De Japansche luchtmacht bestond uit *70 tot 80 bommenwerpers, benevens tiental len jachtvliegtuigen. Twee Jaoansche bom menwerpers en acht jachtvliegtuigen zijn neergeschoten. SINGAPORE DOOR EEN VERREKIjfcÉR BEZIEN. In een speciaal bericht uit Johore Baroe geeft een vertegênwöordiger %van Domei zijn laatste indrukken weer van de vesting Singapore. Boven het Noordelijk deel der eilendvesting, aldus het bericht, hangen dikke rookwolken, want van de 26 groote petroleumtanks te Singapore branden er vijf. Met een verrekijker kan men in de oorlogshaven een gezonken kruiser zien, die nog met het voorschip boven water uit steekt. De gebouwen van het Britsche hoofdkwartier, die zich .daar achter ver heffen, schijnen uitgestorven te zijn. Ook de straten zijn volkomen verlaten, vooral in het Noordelijke deel van het eiland. Slechts hier en daar ziet men zwaarbeladen vrachtwagens in de straten tusschen de marinehaven en de stad Singapore. De stil te wordt nu en dan onderbroken door vliegtuigen, die van het vliegveld Selatar op stijgen en in de richting Batavia ver dwijnen. Geen enkel vijandelijk gevechtsvliegtuig of bommenwerper, aldus het bericht ver der, valt te bespeuren. Of de vijandelijke luchtmacht, die te Singapore was gesta- tionneerd, is volkomen vernield, óf zy is naar de vliegvelden in Nederlandsch-Indië overgebracht. De tegenstander heeft de laatste dagen op de straten en terzijde daarvan nieuwe verdedigingswerken aan gelegd met front naar Johore Baroe. Deze herinneren er aan, dat de groote stryd om het Gibraltar van het Oosten, ondanks het vreedzame beeld, binnenkort zal beginnen. Naar de Tokio Asahi Sjiemboen schrijft, zal slechts de strijd over het lot van Sin gapore beslissen. Het blad waarschuwt ervoor te meenen, dat de Engelschen ge dwongen zouden zijn wegens pe'-'-ek aan water en levensmiddelen de vesting na eenigen tijd zonder strijd over te geven. De verhoudingen zijn hier anders dan b.v. te Hongkong, waar inderdaad het water gebrek tot de overgave heeft gedwongen, nadat de reservoirs bij de beschieting ver nield waren Te Singapore bevinden zich twee of drie groote waterreservoirs. Bo vendien is het eiland rijk aan grondwater. Als het dus alleen om het water gaat, zoo verklaart het blad. dan kan Singapore het minstens zes maanden volhouden. Wat de voedselvoorziening betreft, kan door rant- soeneeringsmaatregelen de voorwaarde ge- schaoen worden voor een langen weer stand. ondanks de door de vluchtelingen sterk toegenomen bevolking. DAGORDER VAN GENERAAL WAVELL De Britsche opperbevelhebber in het Zuidwesteliik deel van den Stillen Oceaan, generaal Wavell, heeft, naar de Britsche berichtendienst mededeelt,, een speciale order tot zijn troepen gericht met betrek king tot de verdediging van Singapore. Daarin zegt hij, dat het hun plicht is tfld te winnen voor het zenden van versterkin gen. waartoe Engeland en de Ver. Staten het plan hebben. Verder wordt in deze spe ciale order gezegd: Wij moeten Azië red den, door de Jaoanners te bevechten. Gij moogt geen duim gronds zonder taaien strijd prijsgeven en niets onvermeld ach terlaten, dat den vijand ook maar in het geringste van nut zou kunnen zyn. BRAZBLIë STELT NATAL TER BESCHIKKING VAN WASHINGTON. In Engelsche. kringen te Lissabon ver luidt, dat de regeering van Brazilië den Vereenigden Staten heeft toegestaan om de Braziliaansche haven Natal militair te versterken en met Amerikaansche strijd krachten te bezetten. Felle slrifd blf Leningrad MISLUKT ONTLASTINGSOFFENSIEF DER BOLSJEWIEKEN. Sedert weken hebben< naar het D.N.B. van bevoegde zijde te Berlijn wordt ge- ideld, de bolsjewisten met sterke troepen massa's getracht op te rukken, ten einde de te Leningrad ingesloten bolsjewisten te ontlasten. De Duitsche afweer door Olden- burgsche en Holsteinsche troepen heeft echter tot volledig succes geleidr Den bol sjewisten werd de mogelijkheid ontnomen het ingesloten Leningrad te ontlasten. De artillerie van het Duitsche leger zet de be schieting van voor den oorlog belangrijke doelen in de belegerde stad nog steeds voort. De troepenmassa's der bolsjewisten hebben 123 maal in de afgeloopen weken storm geloopen op de Duitsche linies en zijn 123 maal met bebloede koppen terug geslagen. Bij een koude van vaak 30 gra den onder nul deden de Duitsche infan teristen in zware gevechten van man tegen man de bolsjewistische aanvalsgolven stranden. Het vuur van het Duitsche ge schut verstikte elf andere aanvallen van den vijand reeds tijdens de voorbereiding. Bij de steeds weer herhaalde bestormingen hebben vijf bolsjewistische divisies en tviree bolsjewistische brigades bijzonder zwaar geleden. Vóór de Duitsche linies liegen 7000 doode bolsjewisten. Er werden 979 gevan genen gemaakt, terwijl de bolsjewisten 2100 gewonden niet meer met zich mede konden nen.en. De gevangehen deelden mede, dat het aantal bevrorenen enorm geweest moet zijn, daar de boljewisten zonder beschut ting in de sneeuw en koude voor de Duit sche stellingen lagen. Aan materiaal verloren de bolsjewisten 33 pantserwagens. 121 stukken geschut, 28 granaatwerpers, 47 machinegeweren en een groot aantal andere iinfanteriewanens, die alleen in het gebied van een divisie in den tijd van vier weken zijn buitgemaakt of vernietigd Dinsdag zijn 58 Sowjet-vliegtuigen ver nietigd. Drie Duitsche toestellen worden vermist. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen waren gericht op kolonnes op marsch, spoorwegen en industrieele instal laties aan de midden-Wolga. In de vroege ochtenduren van 2 dezer hebben troepen van een Duitsche divisie infanterie in het midden van het Oostelijke front, verscheidene opeenvolgende bolsje wistische aanvallen afgeslagen. Vijf maal achter elkander deed de vijand op dezelfde plaats een aanval op de Duitsche linies, zonder ook maar het geringste succës te bereiken. Elk der aanvallen strandde met aanzienlijke vijandelijke verliezen bp het afweenmiT van de Duitsche infanterie en de artillerie. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen en stuka's hebben Dinsdag in het Noordelijke deel van het Oostelijke front bolsjewistische troepenbewegingen en ra- vitailleerinvscolonnés met goed succes aan gevallen. Twee vliegtuigen zijn op den grond vernield Duitsche jachtvliegtuigen hebben zonder zelf verliezen te lijden, ze ven vliegtuigen van den vijand neerge schoten. ROMMEL MAAKTE GROOTSTE DEEL VAN BRITSCHE VOORRADEN IN AFRIKA BUIT. In een beschouwing over de gebeurte nissen in Noord-Afrika schrijft de „Daily Mail" o.a.: Het is geen geheim meer, dat wij enor me hoeveelheden benzine, munitie en an dere oorlogsvoorraden voor ons offensief naar de voorste linies gebracht hadden. Het meeste daarvan heeft Rommel buitge maakt. De snelheid van den Duitschen te genaanval verschaft de zekerheid, dat thans een groot aantal Duitsche voertui gen op Engelsche benzine rijdt en dat een deel der troepen van de Asmogendheden gevoed wordt uit de Engelsche voorraden. De „Times" verneemt omtrent het Cana- neesche regeeringsvoorstel tot invoering van den algemeenen dienstplicht uit Otta wa, dat in den Fransch-taligen staat Que bec «het grootste verzet hiertegen aan den dag treedt. De Fransche Canadeezen. die een deel der libqrale meerderheid in het parlement vormen, koesteren tegenzin in den alge meenen dienstplicht, daar zij weigeren te gelooven. dat de vrijheid van Canada door een nederlaag ^-•"eland in dezen we reldoorlog in dezelfde mate zou verioren gaan als door een feitelijke vijandelijke in vasie in Canada zelf. Bovendien hebben zij in 1914'18 onaangename ervaringen met den dienstplicht opgedaan. Zij hebben hun bijzondere geaardheid lief en vreezen, dat deze te lijden zou heb ben onder den dienstplicht en vooral door uitzending van hun soldaten naar elders. Maar ook andere Canadeezen dan de Franschen uit Quebec wijzen den algemee nen dienstplicht af. ARGENTIJNSCHE MAATREGELEN. Het Argentijnsche kabinet heeff giste ren vergaderd. Na afloop verklaarde vice- president Castillo ten overstag» van pers vertegenwoordigers, dat beraadslaagd is over beschermende maatregelen om opge wassen te zijn tegen de te verwachten mi litaire situatie. De reserve-officieren van de beide laat ste lichtingen zullen terstond worden op geroepen, aldus Castillo. Voorts is de dienstplicht der lichting, die eigenlijk in Maart met groot verlof zou gaan, verlengd tot het eind van het jaar om de nieuwe lichting te ontlasten. Ten slotte is ook be sloten tot versterkte kustbewaking. SNEEUW OP STRAAT. De menschheid zwoegt temidden van ongeregelde bergen sneeuw en wij le ven nu in steppen en ijzige toendra's. De wereld ziet er erbarmelijk uit, de sneeuwstapels worden hooger en het lijkt er op of al het puin na het bom bardement haastig is opgeruimd. En zoo is het ook. Het sneeuwbombarde- ment is slechts wat vredelievender, al is de voorraad in de hemelsche schu ren grooter. Want nauwelijks hebben wij alles weggeschept of weggeveegd of er wordt een nieuw wit wollen kleed over de wereld gelegd, schooner en voornamer en bevalliger dan de sluier van een bruid. Het is eigenlijk zonde om er in te stappen. En dat denken de melkboer en de bakker ook. Mevrouw, neemt u maar melk voor twee dagen. Morgen kom ik niet De arme man heeft gelijk. Het is een ongemakkelijk werkje een paar melk bussen op een sleetje voort te zeulen, uit te glijden of in sneeuwhoopen te blijven ?teken. lederen morgen trekt de sneeuw ploeg uit en graaft. Weg te werken is het niet'en het komt dus boven op de voorraad van vroeger, dagen. Nu wor den het loopgraven. Ons hoofd steekt er nauwelijks boven uit^Den volgenden dag is het pad wéér verdwenen be dekt met nieuwe sneeuw. Wéér treKt de sneeuwploeg uit. Wie Had ooit ge dacht, dat sneeuwruimen nog eens vaste betrekking zou kunnen worden? „BRANDENDE KWESTIES". Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilvèrsum 2 in de serie „Brandende Kwesties" over het onderwerp: „Een achttienjarige wil antwoord hebben". IN 'N PAAR REGELS Engelsche verliezen ter zee. De Engelsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat twee groote Engelsche trei- lers tot zinken zijn gebracht Er vallen geen menschenlevens te betreuren. Volgens den Britschen berichtendienst is té Londen officieel de volgende wijzi ging in het kabinet bekend gemaakt: lord Beaverbroók heeft het ministerie voor Oorlogsproductie, Sir Andrew Duncan dat voor Voorziening en kolonel J. J. Llewel- lin dat voor Handel overgenomen. De voormalige partijleiders van de ont bonden Grieksche politieke partijen heb ben tijdens een bespreking besloten den te rugkeer van ex-koning George II van Grie kenland na afloop van den oorlog onder alle omstandigheden te verhinderen. Bomaanslag in Tel Aviv. De Joodsche chef der landelijke politie in Zuid-Palestina, majoor Sief, 4s in Tel Aviv het slachtoffer geworden van een bomaanslag. Zijn assistent Goldimann is met hem om het leven gekomen. Uit Patras wordt gemeld, dat in de na bijheid van Kalawryta troepen hongerige wolven zyn verschenen, die Onder de kud den schapen in de omgeving groote scha de hebben aangericht Ook een jeugdige herder, die zijn schapen tegen de wolven wilde beschermen, viel ten prooi aan de roofdieren. VOLKSGENOOTEN, HELPT ELKAN DER. STEUNT DE WINTERHULP, NEDERLANDER. Giro Winterhulp Nederland 5553. Mannen van den daad Nederlander», ook Uw vaderland is In gevaar Helpt mede. het bolsjewisme te vernietigen, doo' dienst te nemen bij de Waffen SS. Voo» aanmelding enlnliehtlngen wende men rich tot de Waffen SS, Stadhouderslaan 32. Den Haag Foto Fallings-Peters

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1