De geheimzinnige vijand DINSDAG 3 FEBRUARI 1942 JÏIDSCHE ^URANT 2 Hoofdredacteur I*h. WUmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden. Red. Stad en Sport; M Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. ^eiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDtKUANG. Zon onder 6.26 "uur Dinsdagavond. Zon op 9.18 uur Woensdagochtend. Tusschen deze tijden moet wgrden ver duisterd. MAANSTANDEN. 3 Februari: De maan komt Dinsdagavond te 9.12 uur up en gaat Woensdagmorgen om 10 33 uur onder. 4 Feoruan: ue maan komt Woensdag avond om 1U.22 op en gaat Donderdagmor gen om 10.59 onaex*. Februari: De maan komt Donderdag avond om 11.37 uur op en gaat Vrijdag voormiddag om 11.25 uur onder. 7 Februari: Da maan komt Zaterdag nacht om 0.52 uur op en gaat Zaterdag voormiddag om li.53 uur onder. 8 Februari: De maan komt Zondagnacht om 2.07 uur op en gaat Zondagmiddag om 12.24 uur onder. (Laatste kwartier). 9 Febr.: De maan komt Maandagnacht om 3.21 uur op en gaat Maandagmiddag om 1 uur onder. 10 Februari: De maan komt Dinsdag nacht om 4.34 uur op en gaat Dinsdagmid dag om 1,43 uur onder. NEDERLANDSC11E KULTUURKAMER. Verplichte aanmelding voor het persgilde. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten van 22 Januari 1942 (Neder- landsche Staatscourant van 22 Januari 1942, no. 15) is het persgilde opgericht. Mitsdien zijn, op grond van de artikelen 3 t/m 6 en 33 van de' verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de Nederland- sche Kultuurkamer (verordening no. 211/ 1941), allen, die werkzaam zijn op het ge bied van het perswezen, verplicht, zich ter stond, doch uiterlijk op 19 Februari 1942, bij de Nederlandschg kuituurkamer aan te melden. Daartoe behooren o.a.: 1. Uitgevers van dagbladen, nieuwsbladen en tijdschriften. 2. Pers-, fotopers- en correspondentie- bureaux. 3. Journalisten. 4. Uitgeverspersoneel, n.l.: a. directeuren (voor zoover niet geldend als uitgevers); b. adjunct- of onderdirecteuren; c. procuratiehouders; d. exploitatiechefs of commercieel lei ders; e. chefs der advertentie-afdeeling; f. chefs der abonnementen-afdeeling. g. cfyefs der acquisiteurs; h. cnefs der expeditie; personeelchefs; j. chefs (houders van bijkantoren); k. secretarissen; 1. advertentie-acquisiteurs; m. abonnementen-acquisiteurs; n. rayon-beheerdërs; o. inspecteurs (van bijkantoren e.d.); p. adVertentie-opmakers (voor zoover geen typografen); q. advertentie-redacteuren. Zij,, die als lid van het Verbond van Nederlandsche journalisten, de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", het Ver bond der provinciale en periodieke pers en het Verbond van Nederlandsche pers- bureaux zijn ingeschreven, behoeven niet opnieuw aangifte te doen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat diegenen, die aan hun aan meldingsplicht niet voldoen, zich blootstel len aan strafmaatregelen en eventueel van de uitoefening van hun werkzaamheid op het gebied der Kultuurkamer zullen kun nen worden uitgesloten. Aanmeldingen dienen te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer (Pers gilde) 2de v. d. Boschstraat 44, 's-Graven hage. Verplichte aanmelding voor het theatergilde. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten van 22 Januari 1942 (Neder landsche Staatscourant van 22 Januari 1942, no. 15) is het gilde voor theater en dans opgeribht. Mitsdien zijn op grond van de artikelen 3 t/m 6 en 33 van de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de Nederland sche Kultuurkamer (verordening 211/1941) allen, die werkzaam zijn op het gebied van theater en danswezen verplioht zich ter stond, dochv uiterlijk op 19 Februari 1942 EERSTE ZWITSERSCHE AMBULANCE. De eerste Zwitsèrsche ambulance is van Oostfront te Bern teruggekeerd, zoo meld de gisteravond de B. N. O. De tweede Zwit- sersche ambulance vertrekt 8 Februari. De leider van de teruggekeerde ambu lance verklaarde, dat de gewonden, Duit- sche zoowel als Russische, een uitsteken de behandeling hebben géhad.... De Nederlandsche ambulance zal weldra afreizen. Hebt u reeds gestort? Zoo niet, doe het dan heden op giro rekening Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. bij de Nederlandsche Kultuurkamer-aan te melden. Daartoe behooren o.a: 1. Schrijvers van tooneelstukken, van revue en cabaret-teksten, libretto's e.d. 2. Uitgèvers van tooneelstukken (too- neelfonsden e.d.). 3. Tooneelspelers en regisseurs, voor drachtskunstenaars, cabaret-, revue- en variëté-artisten, souffleurs, leeraren in tooneel- en voordrachtkunst e.d. 4. Danskunstenaars (choreografen, bal- Jetdansers, dans-paedagogen, leeraren voor rhythmiek e.d.). 5. Werkgevers in het theaterbedrijf (ondernemers, exploitanten, directeuren van tooneelgezelschappen, revue's caba rets, schouwburgen e.d.). IS. Opera- en operette-zangers (solis ten, koorzangers, regisseurs e.d.). 7. Chefs van het technisch theaterperso- neel (tooneelmeesters, belichtingsmeesters, decor-ontwerper, costuum-ontwerper, kap pers, grimeurs, e.d.). 8. Bemiddelaars in het theaterbedrijf (impresario's, theater-agenten), 9. Gezelschapsdansleeraren. 10. Vereenigingen, groepen, clubs, comi- të's van rederijkers (afhateur- of dilettan- ten-tooneelvereenigingen, hieronder begre pen, alle vereenigingen, wier hoofdd&el ligt op een ander terrein doch die van tijd tot tijd tooneel-uitvoeringen geven voor en door hun eigen leden) 11. Vereenigingen, groepen en clubs voor amateur-dansers, bev/egingskoren e.d. Zij die reeds bij eenige voórloopige vak groep zijn ingeschreven behoeven niet op nieuw aangifte te doen. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat diegehen, die aan hun aanmel dingsplicht niet voldoen, zich blootstel1eh aan strafmaatregelen en eventueel van de uitoefening van hun werkzaamheid op het gebied der Kultuurkamer zullen kunnen worden uitgesloten. Bij de aanmelding moet worden ver meld, of de aangever in hoofdberoep dan wel in nevenberoep werkzaam is op het gebied van het theater- en danswezen. Aanmeldingen dienen te worden' gericht aan de Nederlandsche Kuituurmaker (gil de voor theater en dans) 2de v. d. Bosch straat 44, 's-Gravenhage. MUZIEKUITVOERINGEN. Programma's inzenden. Het departement van volksvoorlichting en kunsten maakt bekend: De groote orkesten en muziekverenigin gen hebben de goede gewoonte aangeno men, om geriïïmen ty'd voor de uitvoerin gen het programma ter kennisneming aan het departement op te zenden, dat- deze ge gevens gebruikt voor het verkrijgen van een overzicht en voor het samenstellen van statistieken. Er zijn echter tal van vereenigingen, die niet bekend zijn met dezen gang van za ken en uitvoeringen voorbereiden waarbij geen 'rekening wordt gehouden met het feit, dat eF muziekstukken zijn waarvan het spelen of zingen ongewenscht is, met het gevolg, dat kort voor de uitvoering soms iets van het programma moet wor den geschrapt. Het is derhalve noodzakelijk, dat al de genen die muziek uitvoeren of doen uit voeren, tijdig de programmes met vermel ding van den componist en bewerker op zenden en indien gezongen wordt, tevens de teksten. Muziek welke geregeld tijdens kerk diensten wordt gespeeld en gezongen valt hier niet onder. BURGEMEESTERS. By besluit van- den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is J. E. van Nes van Meerkerk opnieuw tot burgemeester van de gemeente Korten- hoef benoemd. is jhr. mr. H. Roell opnieuw tot bur gemeester van de gemeenten Breukelen- Nijenrode en Breukelen-St. Pieters be noemd; is D. A. van dr Schans opnieuw tot bur gemeester van de gemeente Eethen be noemd. Beste Kinderen „NEKKIE RAF™ APIE SNUIF" komen in Arnhem aan, doch ieder op tijn manier. Dat kun je tien in hun 16e avontuur, dat dcee toeelt gratia ioordt verstrekt, als je komt smullen in onderstaande ealcen. Bet kleurrijke Inplakboele ts e ent en aanvraag- kaarten voor ontbrekende avonturen blijven verlcrijgbaar in tpmtf'i&H Cafetaria au Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 LEIDEN GEMENGDE BERICHTEN KERK TE SMILDE AFGEBRAND. Zondagavond om ongeveer zeven uur, een half uur na het einde van de godsdienst oefening, werd brand ontdekt in de gere formeerde kerk aan de Jonkerstraat te Smildq. In een minimum van'tijd stond het geheele gebouw in lichter laaie. Terstond werd" door de brandweer te Smilde assis tentie gevraagd aan de brandweer te As sen, die reeds na korten tijd met twee spui ten," onder leiding van den brandmeester- generaal de Vries, aanwezig was. Ondanks het harde werken brandde het kerkge bouw geheel af, doch men slaagde er in het cathechesatielokaal en de pastorie te behouden. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in het feit, dat de kachel, die midden in de kerk stond, te hard is gestookt, en dat via het rookkanaal vonken tusschen het plafond en het dak zijn gekomen. Een groote menigte sloeg het blusschings- werk gade. GEZONKEN VAT WIJN NA ZEVEN JAAR TERUGGEVONDEN. Liefhebbers van een gratis glas wezen den weg. Uit Lemmer wordt gemeld: Het was op gevallen, dat in de laatste dagen verschil lende personen uit den drooggelegden pol der kwamen,, die kennelijk boven hun bier waren. Daar er tot nog toe geen café in den polder is, ging de politie eens op on derzoek uit, en had het raadsel spoedig opgelost. Het bleek n.l. dat op ongeveer 7 K.M. van Lemmer een vat wijn in den modder lag, dat aanvankelijk ongeveer 650 L. be vatte Het bleek afkomstig te zijn van een in 1935 daar gezonken boot der Groningen- Lemmer Staombootmij. Bij enkele personen werd nog een flink kwantum wijn in beslag genomen. Door de politie ën rijksambtenaren is het res tant uit het vat getapt en te Lemmer op geslagen. SPORT WANDELSPORT P. P. A, P.P.A. opende het wandelseizoen door met de P.P.A.-wandèlgroep aan den eer sten tocht van de serietochten, uitgeschre ven door de Haagsche Wandelsportver- eeniging „De Haagsche Vierdaagsche", deel te nemen. Het parcours leidde door het schitteren de winterlandschap van de omgeving van Scheveningen en Den Haag. De organisatie was in alle opzichten af. Deze voorjaarsserie wordt op 15 Fe bruari, 1 en 15 Maart voortgezet, terwijl een 8-tal leden van P.P.A. op Zaterdag aan deze serie deelneemt. WILT II IETS WETEN? Vraag: betreffende autobus van Am sterdam naar Amstelveen. A n t wo ord: De bussen naar Amstel veen vertrekken te Amsterdam vanaf het Haarlemmermeer-station (aan het Cen traalstation lijn 16 nemen). De uren van vertrek zijn: 8.25, 9.10, 11.10, 12.00, 13.10, 15.10, 16.00, 17.10, 19.00, 19.10 en 2^30. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER ERNSTIGE WAARSCHUWING AAN DE BEWONERS VAN DE KAASSTREEK. „Ik weet heel goed, dat er in de kaas streek, rondom Bodegraven, heel wat kaas clandestien wordt verhandejd. Daar moet een eind aan komen. Er is nu weer een complot ontdekt, waarbij ongeveer twintig personen betrokken zijn. Zoo kan het niet larger doorgaan. In het vervolg zal ik zware straffen gaan eischen", aldus de Officier van J,ustitie bij den Economi- schen rechter te 's-Gravenhage. Deze ernstige waarschuwing werd gege ven naar aanleiding van de zaak tegen J. A. ten Brink uit Bodegraven, die vijf kazen zonder bon had gekocht. Verdachte had gedacht, dat het niet zoo erg was, maar de Officier vond het feit wel degelijk ern stig. Hij wilde alleen rekening houden met het feit, dat dit iTbg een, oude zaak was en volstond met het eischen van 200 subs, vier maanden hechtenis. De Economische rechter veroordeelde verdachte conform dezen eisch. P. A. Verhagen uit A 1 p h e n a. d. R ij n voerde tot zijn verdediging aan, dat de melkrijder vergeten had de melk bij hom weg te komen halen. Hij kon die melk toen niet meer afleveren en had er maar een paar kazen van gemaakt. Daarna had hij de medèdeeling gekregen, dat hij zulks niet. mocht doen. Het standpunt van ver dachte was, dat hij niet clandestien had gehandeld, want hij had de kazen normaal gemerkt en ingeboekt. De Officier vond echter, dat verdachte in overtreding was geweest en eischte des wege een geldboete van ƒ10 subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen kaas. De uitspraak werd conform dezen eisch. De .Officier wilde in de zaak tegen G. C. Dingjan uit Koudekerk met twee fei ten rekening houden en wel, dat het al een tijd geleden was, dat het gebeurd was en dat het hier geen groote hoeveelheid betrof. Verdachte had n.l. ka&s gekocht zonder bonnen. Daarom werd volstaan met het eischen van een geldboete van ƒ200 subs, vier maanden hechtenis en verbeurdverklaring van de kaas. De Economische rechter vonniste con form dezen eisch. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Verduistering in dienstbetrekking. J. S. te Alphen a. d. Rijn had zich te verantwoorden wegens verduistering in dienstbetrekking. Hij was in dienst ge weest van de wasscherij „De Ster" en had in die functie kwitanties moetenJ innen. Hij had ze inderdaad geih.l, maar een be drag van 400 niet afgedragen. De Officier eisohte voor dit feit een genvangeisstraf voor den tijd van drie maanden met bevel tot opschorting Van het vonnis. De uitspraak werd een gevan genisstraf van een maand met bevel tot opschorting van het vonnis, totdat over het in te dienen gratieverzoek zal zijn beslist Verstoring van een godsdienstoefening. J. Z., die verstek liet gaan, had zich voor uen, gelukkig, maar zelden voorkomend misdrijf te verantwoorden. Een dominé 'uit Bodegraven had een klacht ingediend dat verdachte, in September, een godsdienstoefening op zettelijk had verstoord. Aangezien verdachte niet was verschenen, hetgeen de Politierechter jammer vond. daar hij wél eens iets meer van verdachte en over het feit zelf wilde weten, kwamen er geen wetenswaardigheden van het hoe en waarom aan het licht. De Officier „eischte een geldboete van 25 subs. 25 ciagen, waarna het vonnis werd. 10 subs. 20 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF. POGING TOT DOODSLAG TE WASSENAAR. J. C. Kooyman te Wassenaar was door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van poging tot doodslag gepleegd op den smid P. J. Hendriks. Verdachte had, toen de smid zich niet legitimeeren kon, hem op den grond ge worpen en zijn keel dichtgeknepen. De smid had zidh ten laatste kunnen bevrij den en was naar buiten gevlucht, bij-wel ke gelegenheid hij nog met zijn pols door een ruit geslagen was, waardoor zijn slag ader doorgesneden was. De Officier van Justitie was van dit vrij sprekend vonnis in hooger beroep gekomen 'bij het Haagsche Hof, alwaar de advocaat- generaal, na een uitgebreid getuigenver hoor, tegen verdachte ontslag van rechts vervolging had geëisoht, zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar en ter beschikkingstelling van de regsering. Het Hof uitspraak doende ontsloeg ver dachte van rechtsvervolging^ Agenda LEIDEN Dinsdag, Tentoonstelling „Het Nederland sche Eoek", Foyer Stadsgehoor zaal, 10—12, 3—5, 7—9 uuf. Donderdag, „Elcerlyc", Leidsche Schouw burg, 7.30 uur. Zondag, Leidsche Kunstkring „Voor Al- len", piano-matinée George van Renèsse, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Januari 20 uur tot Zaterdag 7 Februari 8 uur, waargenomen door: de Apotheek D. C, Kok, Rapenburg 9, -Tel. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeerische Apotheek, Wilhelminapark 8, Tql. 26274. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 4 FEBRUARL 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek 9,15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramo foonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen, en so list. 12.00 Pianosoli en gramofoonmu ziek. 12.25 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Bij den hoef smid. 13.15 Viool met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. -- 14.00 Gramofoon muziek. 14.15 Otto Hendriks en zijn or kest. 15.00 Voor dë vrouw. 15.20 Pianovoqrdracht en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de rijpere jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. y- 17.30 Nationale jeugdstormkwar tier. 17.45 Zang met pianobegeleiding. -®- 18.15 De economische rechter hordt zit ting. 18.30 Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Melodie en poëzie (opn.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken. 20.15 Roemeensch or kest Gregor Serban. 20.45 Het Omroeo- Operette-orkest en solisten. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 2-2.00 Gramofoonmu ziek. 22.35 Orgelspel (opn.) 23^05 24.00 Amusementsorkest en soliste, en het kleine Onrroeo-Mannenkoor (opn.). HILVERSUM n, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie; Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.45 Voordracht. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sylvestre-Trio. 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten. 13.05 Fraiis Wouters en zijn or kest. 13.40 Orgelconcert en zang. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.15 Voor dracht. 14.35 Gramofoonmuziek. 16.00 Flüit en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische en beursberichten. 17.30 Schram- melkwartet en solist. 18.00 Gramofoon muziek. 18.15 Omroeporkest. 19.00 BNO: Brabantsch praatje. 19.10 Nieuws berichten. 19.20 Omroenvolkszangkoor. 19.45 In en om de NSB. (Voorbereid door de NSB). 20.00 Residentie-orkest en solist. (Vanaf 20.15 Alleen vor de Ra dio-Centrales die over een liinverbinding met de studio beschikken). 2-1.00 Lezing: ,-Wat doet uw kind in zijn vrijen tijd". 21.15 Residentie-orkest. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.1022.15 Avond wijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie programma: 8.0024.00 Hilversum I. 2e programma: 7J522.15 Hilversum II -• 22.1524.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 7.00—24.00 Duitsch programma. De liturgie der Kerk WOENSDAG 4 Februari. Mis van den H. Andreas Corsini, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e .gebed; voor dien vrede. Kleun Wit. In zijn jonge jaren vroom en verstandig opgevoed, helde Andreas toch langzamer hand over naar hot kwaad, waarom hij dikwijls berispt werd en vermaand door zijn moeder. Getroffen door haar verma ningen en vernomen hebbend, dat zijn ouders hem aan Maria hadden toegewijd, trad hij in de Orde van de Camjelieten en leefde ondanks vele en velerlei beko ringen, als een -heilig kloosterling. Hij stierf als bisschop van Fiësole in 1373,- o,p die dag hem door Maria voorzegd. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen: WOENSDAG. Mis van den H. Jozef van Leonessa, Belijder: Justus. 2e gebed van den H. Andreas Corsini; 3e voor den vrede. FEUILLETON door A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 51) Dr. Berrick besloot toen, voorlcopig geen beslissing te nemen; als reden daarvoor wees hij op het ontbreken van den halven ring. De oproepingen in de Europeesche b aden werden toen herhaald. Wat „Ernst Holzmann" betreft, die vertrok naar Europa. Hij zeide, daar nog eens in de din gen, door zijn vader nagelaten, te willen zoeken naar de' helft van den ring; bij bloedverwanten te Berlijn had hij nog esr_ paar kisten staan,' welker inhoud tot de nalatenschap behoorde. Sindsdien had men niets meer van hem gehoord en ook de opsporingen naar den hynoliseur John Clifton waren vruchte loos gebleven. Dat hij bestond, leed geen twijfel, want zijn naam was ingeschreven op het doopregister van zij ngeboortestad. Velen ook beweerden, hem te kennen, of zijn voorstellingen bijgewoond te hebben, maar zijn toenmalige verblijfplaats kwam men niet op het spoor. Dit alles stond, zeer beknopt maar zake lijk en duidelijk, in het door Silas Hempel ontvangen telegram. Acht dagen later kwam er een brief van dr. Berrick, die al les aanvulde. John Cliffton, die zich te G. als „Dr. Fos ter" had laten inschrijven, poogde in den beginne, alles, wat hem ten laste werd ge legd, te loochenen. Toen men zich daaraan niet stoorde en de instructie met kracht voortzette, zweeg hij hardnekkig en ant woordde op niet één van de hem gestelde vragen meer. Zijn „moeder", die zich onmiddellijk na haar aanhouding als een jonge, mooie vrouw had ontpopt, was niet zoo „sterk". Aanvankelijk loochende ook zij, maar al spoedig begort ze nu eens op dit, dan weer op een ander punt toe te geven, en niet lang duurde het, of zy legde een volledige bekentenis af. Zij was geboren te Lotharingen en had als gouvernante een familie vergezeld naar Saint Louis, waar zy kennis maakte met John Clifton, die haar drie maanden later trouwde. Van toen af was ze als zijn me dium bijna voortdurend met hem op reis tot hij haar zekeren dag zeide, dat ze naar Duitschland moesten; hij stond op het punt, in het bezit van een reusachtige nalaten schap te worden gesteld, waarvoor hij zich nog eenige documenten moest verschaffen. Voorts zeide hy, dat ze daar onder een an deren naam zouden verblijven en niemands aandacht mochten trekken; dat ze een oude Fran<;aise zijn moeder moest voor stellen, omdat een valsch erfgenaamzijn aanspraken wilde betwisten, hen scherp in het oog zou laten houden en hen misschien zelfs naai het leven staan. Zij en Sally, die haar reeds jaren zeer verknocht was geweest, kregen nauwkeuri- 'ge instructies en geloofden ook alles, wat haar door Clifton op <ie mouw werd ge speld. Jeannette Romain, zoo heette de vrouw van den avonturier, wist dat er nu en dan een jonge dame kwam, die door den „dok ter" werd gehynotiseerd. Maar zij vond daar niets verdachts in, want „Foster" zei de haar, dat het een zieke was, die haar toevlucht tot zijn „gave" nam, om genezing te bekomen. Maar dat moest voor iedereen streng geheim worden gehouden, want volgens de wetten van het land was het strafbaar, iemand te hypnotiseeren. Toen Jeanette Romain vernam, hoe het eigenlijk gesteld was en dat haar man in koelen bloede een moord had gepleegd, om met betrekking tot de erfenis zijn doel te bereiken, ontstelde zij zoo hevig, dat zij een zenuwaanval kreeg en naar de ziekenzaal moest worden overgebracht. Uit het verhoor van de negerin bleek, dat Jeanette de waarheid had gezegd. De twee vrouwen hadden inderdaad niets geweten van'Cliffton's doeleinden en han delingen en aangezien men haar geen ern stige vergrijpen ten laste kon leggen, wer den zij na verloop van eenige dagen in vrij heid gesteld. Toer. de rechter Cliffton de verklaringen der beide vrouwen voorhield, haalde hij met een spotlach den schouders op. Dezelfde verstokt® onverschilligheid bleef gedurende de geheele behandeling der zaak zijn gedrag kenmerken. Slechts f bij het vernemen der uitspraak: „Levenslang" slaakte hij een ongearticuleerde kreet en verloor het bewustzijn.... Hartwig Henter was daags te Clifton's aanhouding -op vrije voeten gesteld. Wat een blijdschap voor hem naar zijn apparte ment te mogen teruggaan! Want eerst op het laatste oogenblik had de rechter van instructie hem'verteld, hoe onvervaard en dapper freule von Traumetz openlijk had verklaard, zijne verloofde te zijn, en met hem de samenkomst i nhet Ybbenburger- park te hebben gehad. Den 6den December had Serena haar een en twintigstén verjaardag gevierd, 't Was nu 22 December; zij was meerderjarig, kon doen wat zij wilde. Zou hij thuis een paar regels van haar vinden, het bewijs, dat haar gevoelens voor hem niet veranderd waren? Neen er was geen brief voor hem afgege ven. Maar hoe kon zij ook weten, dat hij juist dien da^ in vrijheid zou worden gesteld? xxvm Op denzelfden dag dat Hartwig naar zijn eenzame vrijgezellen woning terugkeerde, zat professor Köningshofen met den heer von Marchstatten in dienst studeerkamei". 't Zag er in dat vertrek niet bijster gezel lig uit. De gordijnen waren afgenomen de stoelen en zetels met katoenen overtrek ken bekleed, het tapijt opgerold. „Ik vind het alleraardigst van u, waar de professor, dat u nog eens gekomen bent", zei de majoor. „Jammer, dat wij u niet kunnen overhalen met ons aan het Gardameer Kerstmis te gaan vieren. Wat zou dat prettig zijn geweest." „O ja!" „Is het dan onmogelijk?" „Onmogelijk, dat woord is te sterk. Bij na al mijn collega's profiteeren van de Kerstvacantie voor een reisje naar het Zui den „Nu dan? Professor, u schijnt niet te be grijpen, welk plezier u ons zoudt. doen, door mee te gaan. U bent ons allen zoo dier baar geworden en wij hebben u oneindig veel te danken." „Och, mijnheer von Marchstatten, spreek daar niet meer van. U weet immers hoe gaarné ik mij in dienst der goede zaak stel en hoe gelukkig ik mij acht, mevrouw uw dochter te hebben ontrukt aan de sombere schaduwen, die haar leven verduisterden. Ik schaam mij, dank daarvoor aan te ne men en het zou me waarlijk grieven, als u mij nog bovendien wilde betalen. Ik heb mij daarom de vrijheid veroorloofd, nog eens te komen en u het mij toegezonden, veel te schitterend honorarium terug te brengenNeen.geen woord van pro testIk kan.,,, ik wil dat geld niet aannemen!.,,," (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2