DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Luchtactiviteit boven Ned.Irdlsch gebied De regeerfngswisseling in Noorwegen DUITSCHLAND DINSDAG 3 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10167 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Principlëele Christenen Dat wij een geestelijk-moeilijken tijd beleven, zal niemand tegenspreken. Dat de tijd nog moeilijker wordt, zouden wij niet durven ontkennen. M&ar.... dat i^ geen reden voor pessimisme! Een geèslelijk- moeilijke tijcfkan èen froot goed zijn voor éen verfrisschinig, een vernieuwing van ons geestelijk leven. En z a 1 dat zijn, als wü dien tijd weten te benutten; als wij voldoen aan de voorwaarden, waaraan wij moéten voldoen, om in zulk een tijd te kunnen innemen de plaats, waarop Wij geroepen zijn, waarop de christen, de ka tholiek als zoodanig is geroepen. Geestelijk-moeilijk is deze tijd alleen reeds om deze reden, dat heel veel zoo heel anders is dan voorheen, dat er ook veel heel anders gaat worden en zal blijven, dat het is en worden zal: een nieuwe tijd. Aan welke voorwaarden moe ten wij in den nieuwen dus geestelijk- moeilijken tijd voldoen? '„"Als er in den nieuwen tijd iets noodig is, dan is het dit, dat, ieder onzer leeft als christen, als principieel christen" ald-us onze Bisschop in de predicatie, jl. Zondag in de dekenale kerk te Leidén gehouden, en in deze woorden ligt kort en kernachtig uitgedrukt, hoe wij in den nieuwen tijd kunnen innemen de plaats, waar wij ge roepen zijn, hoe wij kunnen medewerken aan een goede, een zegenrijke vorming van den nieuwen tijd. Als wij ons van dezen plicht klaar bewust zijn van den plicht n.l. om als prin cipieel christen te leven dan zullen wij 't ook elkaar onderling niet zoo lastig maken als nu, zeifis in een geestelijk toch al moeilijken tijd, helaas, nog zeer vaak gebeurt: door laster en kwaadspre ken, door bedil- en bemoeizucht, door lief deloosheid! Mocht ieder voor zich het vasfce voornemen maljjpn, te leven "als principieel christen. UITREIKING TOESLAGKAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de toeslagkaarten voor zwa ren, zeer zwaren en bijzonderen arbeid voor de derde periode van 1942 op nader door de plaatse'ijke distributiedieristen be kend te maken tijdstippen vóór 21 Februari a.s. zullen worden uitgereikt. Ook ditmaal zullen da kaarten worden uitgereikt door den distributiedienst in de gemeente, waar de rechthebbenden hun arbeid verrichten. Slechts schippers kun nen de toeslagkaarten in ontvangst nemen bij den distributiedienst in de gemeente, waar zij ligplaats gekozen hebben. De regeling betreffende de verschillende groepen van personen, die recht kunnen doen gelden op een toeslagkaart voor zwa ren, zeer zwaren of langdurigen arbeid, blijft geheel ongewijzigd. Aan hen, die geen toeslagkaart voor langdurigen arbeid voor de tweede perio de ontvingen, doch wel rantsoenbonnen, wordt alleen dan een kaart uitgereikt, in dien sedert he4 tijdstip van uitreiking dier rantsoenbonnen dertien weken verloopen zijn. Ten behoeve van hen, die de hie-he- doelde toeslagkaart voor de tweede perio de van 1942 ontvingen, moet niettemin een aanvrage worden ingediend om in aanmer king te komen voor een nieuwe toeslag kaart. Chineezen en personen, behoorende tot een der in den Indischen archipel inheem- sche rassen, kunnen de broodbonnen van hun toeslagkaart omruilen tegen rijstbon- nen. STANDEN VAN DE MAAN IN FEBRUARI op onder 1 Februari 18.52 9.Ö7 (volle main) 2 19.55 9.38 3 21.11 10.06 4 22.24 10.33 5 23.37 10.58 .6 11.24 7 0.51 11.59 8 2.07 12.23 (laatste kwartier) 9 3.22 12.59 10 4.34 13.43 11 5.42 14.35 12 6.41 15.36 13 7.33 16.44 14 8.14 17.47 15 8.49 19.12 (nieuwe maAn) 16 9.20 20.25 17 9.46 21.36 18 10.11 22.46 19 10.35 23.53 20 10.59 21 11.25 0.58 22 11.53 3.01 23 12.26 3.02 (eerste kwartièr) 24 13.02 4.00 25 13.46 4.53 26 14.36 5.42 11 15.34 6.25 28 16.36 7.04 DE AANVAL OP SINGAPORE. Beslissende aanval op de Phllippiinen ZWAAR-GEVECHT TE PONTIANAK. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede dat Vliegtuigen der marineluchtmacht Vrij-' dag massale aanvallen hebben gëricht op vliegvelden op het eiland Ambon, op Namlea op het eiland Boeroe, op Koepang op Timor, in het gebied van de Banda Zee en daarbij zeven vliegtuigen van den te genstander hebben neergeschoten, terwijl militaire installaties werden vernield. Voorts wordt medegedeeld, "dat, andere formaties Japansche marinevliegtuigen Vrjjdag een aanval hebben gedaan op een Vijandelijk konvooi in de Bankariraat, bui ten de Oostkust van Sumatra, waarbij treffers werden geplaatst, die drie vijan delijke transportschepen van resp. 8000, 6PC0 en 5000 ton tot zinken brachten of volkomen onklaar maakten. De te Pontianak aan land gezette Ja pansche troepen hebben bij Sanggtu in '*pt Noord-Westelijke deei van Neder- landsch-Borneo een zwaar gevecht gele verd met 200 man Nederlandsche en 700 man Indische troepen, die na achterlating van 300 dooden vluchtten. De Japanners maakten drie tanks en pantserwagens als mede talrijk ander oorlogsmateriaal buit. Volgens het te Batavia uitgegeven leger, bericht zijn Japansche troepen -eland in Fernangkat aan de Westkust v Borneo, terwijl tegelijkertijd te land druk van de Japanners uit Koetsjing kan worden waar genomen. Het legerbericht vermeldt, dat de Nederlandsche troepen feilen tegenstand bieden, maar erkent, dat de Japanners plaatselijke successen behalen. Eenheden •lei Nederlandsche luchtmacht der marine hebben getracht het opdri^en der Japan ners tegen te houden. Emmahaven op West-Sumatra is- wederom door Jaoansche vliegtuigen gebombardeerd. Daarbij zijn verscheidene schepen in de haven getrof fen. Gisteren werd matige activiteit in de lucht boven verschillende nlaatsen gemeld, aldus het A. N. P. uit Batavia. Boven het eiland Bangka viel echter een verhoogde activiteit waar te nemen. Op dv. plaats Po~o (eiland Celebes, residentie Men ado) heeft een luchtaanval plaats ge vonden. JAVA THANS ERNSTIG BEDREIGD. De V. P. B. melden uit Berlijn: Nadat reeds veertien dagen geleden het gerucht de ronde deed, dat de Japanners op Am- bon waren geland, meldt thans de Britsche berichtendienst, dat de Japanners er in derdaad in geslaagd ziin op dit eiland vas ten voet te krijgen. Voor de verdediging van Tfr. O. I. betcekent dit een groot ver lies, aangezien de ooorlogshaven van Am- bon na Soerabaja de belangrijkste is, waar over N. O. I. beschikt. Volgens radio Mel bourne verschenen er Zaterdagochtend drie kruisers, zes destroyers en vier trans portschepen voor Ambon, welk eiland in de laatste dagen opnieuw aan hevige lucht bombardementen was blootgesteld. Nadat de artillerie der Japansche oorlogssche pen de kuctbatterijen van Ambon tot zwij gen had gebracht, zetten de transportsche pen troepen aan land. Daarmede is in de omsingeling van Java, dat kennelijk het uiteindelijk doel der Jaoansche strategie is, een nieuwe schakel gesloten. Uit berichten van Japansche verken ningsvliegtuigen van het front op Malak- ka blijkt, naar Domei meldt, dat de Engel- schen hun troepen terugtrekken naar de verdedigingswerken in het Zuidelijke deel van het eiland Singapore.. De beschieting van Singapore van de landzijde die begonnen is met innem'nig van Johore-Baroe, heeft tot een recht- streekschen artillerieslag geleid, daar de Engelschen het vuur vooral van het Noor delijk deel van Singapore uit hevig be antwoorden. De Japanners bombardeeren de Britsche artilleriestellingen voortdurend om ze tot zwijgen te brengen. Van het Noorden komen aanhoudend nieuwe Japansche troepen in den sector van Johore-Baroe aan. Voor den aanval op Singapore worden zorgvuldige voorbe reidingen getroffen. Aan de Zuidwest- en Zuidoostkust van Malakka worden thans nog de laatste ge vechten met afgesneden Britsche strijd krachten geleverd, die geen andere keus hebben dan overgave of velledige vernie tiging. Zij hebben geen kans meer om te on ticomen, d aar de kusten ge heel in Ja- pansche handen zijn en voortdurend wor den gecontroleerd door de Japansche lucht macht. Japansche verkenningsvliegtuigen héb ben in de haven van Singapore een groote vloot opgemerkt, die uit twee stoomsche pen van 10.000 ton, tien van 5 tot 6000 ton en talrijke kleinere schepen bestaat. Deze scehpen, waarmede waarschijnlijk het ver voer der Britsche troepen naar Java en Sumatra zal geschieden, vormen thans een der voornaamste doelen der Japansche bombardementsvliegtuigen. De verken ners hebben in elk geval geconstateerd; dat zich in het kilometerslange havengebied duizenden menschen, onder wie talrijke soldaten, verdringen om op de schepen te komen De aanhoudende luchtaanvallen, die juist in deze haveninstallaties zeer zwa re schade hébben aangericht, hebben een buitengewone paniek veroorzaakt. JAPANSCHE AANVAL OP VIJANDE LIJKE VLOOT BIJ MARSHALL EILANDEN. Het Japansche hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat Zondagochtend vroeg een vloot van vijandelijke vliegtuigmoeder schepen, kruisers en torpedoboot jagers ver schenen is in het het ge-bied van de Mars hall-eilanden. Deze schepen 'zijn terstond aangevallen d-oor Japansche marine-een heden, die een kruiser in brand deden vlie gen en 11 vijandelijke vliegtuigen neer schoten, terwijl andere schepen aanzien-' Üjke schade kregen. De Japansche strijd krachten leden slechts 'lichte schade aan. een klein hulpschip, terwijl de andere schapen, evenals de milita'rs installaties op de eilanden, onbeschadigd bleven. Hier aan wordt toegevoegd, dat er» 28 dooden en gewonden zijn gevallen. OP DE PHELIPPIJNEN. Volgens berichten van het front hébben de Japansche troepen een algemeen offen sief ingezet tegen de Amerikaansche en Fillippijnsche troepen, die belegerd worden in hst gebied van Mariveles, in het uiterte Zuiden van Bataan. Dit is de beslissende aanval op de hardnekkige verdedigers. Leidersprincipe hersteld Ht Noorsche telegraaf-agentschap publi ceert den tekst van het Zaterdag genomen besluit, krachtens hetwelk alle Noorsche ministers aftreden en waarbij zij tegelij kertijd Vidkun Quisling verzochten de functie van minister-president van Noor wegen op zich te nemen. Deze beslissing ge- sphiedde uit de navolgende in zeven pun ten opgenomen overwegingen: 1. Omdat de vroegere koning en zijn re geering, die verantwoordelijk moeten wor den gesteld voor den ongelukkigen oorlogs toestand in Noorwegen, sedert langen tijd het land verlaten hebben en geenerlei in vloed meer oefenen op den Noorschen staat. 2. Omdat het Noorsche parlement niet m^er bestaat en ook" alle politieke partijen met uitzondering van Nasjonal Samling niet meer fungeeren. 3. Omdat de grondwettelijke organen bui ten werking zijn. 4. Omdat Nasjonal Samling als eenige politieke organisatie en wel als de krach tigste, die ooit in Noorwegen heeft bestaan de belangen van het Noorsche volk kan be hartigen. 5. Omdat de eenige weg naar vrijheid en zelfstandigheid via Nasjonal leidt. 6. Omdat de Noorsche ministers, die in dertijd als ware Noorsche patriotten de taak op zich genomen hebben de belangen van-het land te behartigen, niet door een Noorsche staatshandeling benoemd werden en ook geen regeeringscollege vormden. 7. Omdat de zelfstandigheid en welvaart van het land een nationale regeering be hoeven. Tegelijkertijd wordt de tekst gepubli ceerd van de goedkeuring, die het Noorsche Hooggerechtshof, samengesteld uit tien rechters, heeft verleend. Daarin wordt gezegd., dat de Noorsche minister van justitie onder verwijzing naar den huidigen staatsrechtelijken en "oolitie- ken toestand op 25 Januari van dit jaar in een schrijven om een verklaring heeft verzocht of ten aanzien van de machtsover neming door Vidkun Quisling staatsrechte lijk bezwaren bestonden. Het hopggerechts- hof heeft zijn standpunt ten aanzien van deze kwestié bepaald en op 30.Januari van dit jaar in voltallige zitting het volgende besluit genomen. "„Het Hooggerechtshof heeft er bij den huidigen staatsrechtelijken en politieken toestand geen doorslaggevende bezwaren tegen, dat de leider van Nasjonal Samling, V' 'kun Quisling, op verzoek van de minis ters, ter overneming van de regeerings- macht een Noorsche nationale regeering vormt". DE PERSOON VAN VIDKUN QUISLING Wie Vidkun Quisling, den leider van de „Nasjonal Samling", de groote Noorsch .vernieuwingsbeweging ziet, heeft niet den indruk een man voor zich te hebben, die het midden van de vijftig reeds bereikt heeft. Energiek ziet deze voormalige ma- jcorvóA het Noorsche leger,en latere mi nister van defensie, eruit, en men krijgt dadelijk de overtuiging: deze» man weet, wat hij wil, hij weet, wat goed is voor zijn Noorsche vaderland. Wie hem ziet, weet echter ook: deze man is geen verrader van re«eerintf. Fngeland en de ioodscbe machthebbers hem probeeren voor te stel len. Quislng heeft veeleer vanuit een hoo- ger inzicht met begrip voor het Euro- peesche toekomstige doel gehandeld, toen, hij zich aan het hoofd! van de nationale be weging van zijn land stelde eri er sedert het binnenmarcheeren der Duitsche troe pen in Noorwegen voortdurend naar streefde, de samenwerking met de bevoegde Duitsche instanties in Noorwegen, zoowel als met het Groot-Duitsche Rijk zelf tot stand te brengen en deze samenwerking te verzekeren. „De Duitsch-Europeesche overwinning in de Sovjet-Unie en een Europeesch-conti- nentale nieuwe ordening zullen aan de oor logsverwikkelingen op het EuroDeesche continent in dezen historischen tijd een einde maken en de basis vormen voor een vreed in Europa". Uit zoo'n overtuiging, zooals hij deze eerst onlangs weer in een massabetooging in Oslo uitsprak, leeft en handelt Quisling. Zijn strijd berust op het heldere inzicht dat ook Noorwegens toe komst slechts veilig kan zijn, wanneer het bolsjewisme,, dat ook voor Noorwegens poorten stond, uitgegroeid wordt Tegelij kertijd geldt echter zijn geheele strijd En geland, dat hij „als den vijand van de nieu we orde in Europa" beschouwt en door welks verraad aan Noorwegen-hij zijn. va derland in het grootste gevaar gebracht zag. STRIJDT VOOR EUROPA Krachtige gevechtsactie aan Oostelijk front HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 Febr. (D.N.B.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front is hetr ondanks hevige sneeuwstormen, wederom tot krachti ge gevechtsactie gekomen. In den centralen en den Noordelij ken sector zijn talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Artillerie van het leger heeft voor den oorlog vitale fabrieken in Lenin grad doeltreffend onder vuur geno men. Voor de Zuidoostkust van Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen treffers met bommen geplaatst op drie groote koopvaarders, waarbij een tankschip. In Cyrenaica hebben formaties van het pantserleger Afrika Baroe en El Abiar bezet. Gevechtsfoimaties van het luchtwa- pen hebben de achter-vol"' s'vech ten gesteund en materiaal plaat sen van den vijand bij M latroe in brand doen vliegen. Duitsche duikbooten hebben voor de kust van Canada een torpedobootjager to zinken gebracht, ten Westen van Gibraltar een corvet in den grond ge boord, en aan de kust vap Cyrenaica en voor Moermansk en bewakings vaartuig. In den tijd van 24 tot 30 Januari heeft het luchtwapen der bolsjewieken 164 vliegtuigen verloren. Hiervan wer den 94 tijdens luchtgevechten en 13 loor afweergeschut neergeschoten, de rest werd op den grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Ooste lijke front 33 eigen vliegtuigen verlo- Noorwegens weg zal in de toekomst aan de zijde van Duitschland naar het komende Europa voeren. Deze grondstelling zette Vidkun Quisling eenige tijd geleden in een redevoering duidelijk uiteen. Hij be wees eerst, dat Noorwegen in den huidigeö strijd slechts voor Duitschland, dus te- g e n Engeland stelling nemen kan. Wartt het is absoluut onmogelijk. waar het om het lot vari het géheeie continent en zijn bewoners gaat, zich heden nog een staat in Europa afzijdig zou houden. Maar de hoop blijft, dat, na het beëindigen van het conflict met de wapens, het inzicht doorbreekt en de volkeren van het Noor den samenwerken, en dan eindelijk de lang gewensebte en op verschillende wijze voorbereide eenheid in de Scandinavische ruimte verkregen wordt. Daaruit vloeien niet alleen voor Noorwegen, maar voor ge heel Scandinavië in het nieuwe Europa groote mogelijkheden voort. EEN INTERVIEW MET QUISLING. De Noorsche minister-president Quisling heeft den vertegenwoordiger van het D.N. B. een onderhoud toegestaan, waarin hij sprak over de positie en taak der nieuwe nationale regeering. Deze regeering ver- eenigt de bevoegdheden des konings, van de vroegere regeering en van het parle ment en bezit daardoor sedert de overne ming van de macht door de Nasjonal Sam ling een macht als geen der vroegere Noor sche regeeringen heeft gehad. Het leiders- en verantw oordel ijkheidsprincioe is het be ginsel volgers hetwelk in Noorwegen thans evenals in den oudgermaanschen tijd de staatszaken geleid worden en thans heeft men het' leidersprincioe als een erfenis van oudsher weer hersteld. Het reeiem in Noorwegen is autoritair, d.w.z. het ver- eenigt de wetgevende en uitvoerende macht en garandeert tegelijkertijd de onaf- haokehjkheid dér rechteri'ike macht. Dóch een sterke regeering alleen kan de zaak van Noorwegen niet dienen, daarbij moet een geesteliike hernieuwing van het volk, een teruggrijpen naar den waren natio^a- len geest en ziin idealen, komen. De natio nale re^eering is onvoedster in den zin van het nationale idealisme, de nationale dis cipline en de vólkscbe saamhoori',heid. HET ITALIA ANSCHE W^ER^CHTSBERICHT. Het 611e Italiaansche weermachtsbericht luidde gisteren als volgt: In den Djebel werden de vijandelijke troepen bij plaatselijke gevechten versla gen door de Duitsch-Italiaansche strijd krachten. die den opmarsch voortzetten. De luchtmacht, hoewel zij gehinderd werd door het slechte weer, verscheidene malen den terugtrekkenden vijand aangevallen en schepen, die in de haven van Tobroek ge meerd lagen, gebombardeerd. Op Malta zijn bij aanvalsoperaties van de Duitsche luchtmacht eenige voltreffers geplaatst op een vliegveld, waardoor een groote brand ontstond. Enkele geparkeer de vliegtuigen werden vernield. Het is gebleken, dat bij den in het weer machtsbericht No. 609 genoemden aanval op een onzer convooien drie vijandelijke torpedovliegtuigen in plaats van een met zekerheid neergehaald zijn. RIJKSVELDMA ApcCHALK GOERING IN ITALIë. Rijksmaarschalk Goering bevindt zich sedert den 27sten Januari in Italië. Den 28Sten Januari heeft hij een bespreking van eenige uren gehad met den Duce. Den 29sten Januari heeft de koning-keizer van Italië hem ontvangen. In den avond van Momentje ZELFMOORD. Terwijl wij, verkleumde stervelin gen, onze koude vingers al wrijvend tot nieuw leven trachten te wekkén en wij, in ernstige twijfel gerakend ons zelf afvragen of wij toch niet in Alaska wonen in plaats van in ons eigen kleine vaderland, gaan er drie menschen baden. En dat niet in een verwarmde badkamer,' in water, dat eerst zorgvuldig op de vereischte tem peratuur is gebracht, maar ergens aan het strand in een temperatuur, die met een bontjas aan doodelijk kan zijn. Ik heb het plaatje in een krant gezien. De drie rfienschen staan elkander na het „bad" met sneeuw af te wrijven en het is mij een raadsel, hoe zij, onder weg naar hun bovenkleeding, hun be- v---en teenen niet verlièzen en welke m node zij overigens gebruiken om hun bloed weer vloeibaar te maken. Er stond trouwens een artikel bij van een professor, die daarin betoogde in wat wetenschappelijker termen dat het iet of wat krankzinnig, gevaarlijk en ongezond was en in alle nederig heid, dat hadden u en ik hem ook kun nen zeggen. Ik verwacht nu binnen kort een van de twee: een begrafenis of een rechtzaak. De begrafenis van de slachtoffers of in het gunstigste ge val de behandeling dezer zaak vóór de rechtbank wegens poging tot zelf moord. En het Nederlandsche volk zou het wellicht niet eens onaardig "vinden, als een of ander doortastende veldwach ter deze drie in bevroren badpakken het politiebureau binnen bracht op heeterdaad betrapt bij een poging tot zelfmoord. den 29sten Januari begaf rijksmaarschalk Goering zich naar Zuid-Ita!ië en den 30en Januari bezocht hij zijn op Sicilië liggènde formaties om zich van hun strijdvaardig heid te overtuigen. Den tweeden Februari is hij voor verdere besprekingen naar Rome teruggekeerd. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft onder verwijzing naar de verordening van den commissaris-generaal vpor de veiligheid, resp. naar het verbod van het gebruik van namen van levende leden van het huis Oranie-Nassau van 17 September 1941, per 3 Januari 1942 door hét afkondigen van een besluit aan de se cretarissen-generaal in de Nederlandsche ministeries verordend, dat straten, pleinen, parken en waterwegen, alsmede publiek rechtelijke lichamen, privaatrechtelijke lichamen waaraan een publiekrechtelijk lichaam verbonden is, of inrichtingen die nende voor openbare doeleinden als scho len, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen enz., voor welker kenmerking de na men van levende leden van het koninklijk huis gebruikt zijn, een nieuwe benaming moeten krijgen. Ter uitvoering van deze verordening zul len de bevoegde Nederlandsche dienstin- stanties in den allernaasten tijd tot de noo- dige naamsveranderingen overgaan. DUÏTSCH TOONEEL IN NEDERLAND. Een vast gezelschap zal te 's-Gravephage worden gevestigd. Het Riikscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister dr. Seyss Inouart, heeft in overleg met rijks minister dr. Goebbels tot oprichting van een •blijvend, Duitsch theater in Nederland, besloten. Het „Duitsche theater" in Nederland zal zoowel toneelstukken als opera's en operettes uitvoeren en zijn vasten zetél in Den Haag hebben. Tot intendant heeft rijksminister dr. Seyss Inquart benoemd dr. Wolfgang Nufer tot dusver inten dant van de Stadtische Bühnen te Freiburg /i Breisgau. Het is de bedoeling, dat de eerste voorstellingen van het Duit sche theater in Nederland in het speelsei zoen 19421943 zullen plaats vinden. DE VITAMINE D-VERStREKKING Nu de verstrekking van rijkswege van vitamine D-tabletten aan aanstaande moe ders, zuigelingen en kinderen van drie jaar gedurende eenige maanden aan don gang is, heeft het A.N.P. te bevoegder plaatse de vraag voorgelegd hoe het tot heden met deze verstrekking is gegaan en hoe de bevolking hierop heeft gereageerd. Er werd gegeven per week een tablet met 5.000 internationale eenheden, hetgfeen vol doende wordt geacht om rachitis te voorko men. De mogelijkheid zat hier in de distri butie. Daarom zijn via de burgemeester zooveel mogelijk de consultatiebureaux voor zuigelingen, waarvan er ongeveer 1900 in ons land zijn, voor dé distributie inge schakeld. Deze bureaux hebben als regel groene- en wit-gele kruiszusters beschik baar. In de grootere plaatsen namen de gemeentelijke geneeskundige diensten de lasten op zich. In de tweede helft van Oc tober ziin de eerste zendingen tabletjes van de fabriek naar de burgemeesters verzon den. Als indruk van deze a 'iviteit kan gezegd worden, dat een zeer groot aantal kinde ren van de verstrekking heeft gebruik ge maakt. Het ligt in de bedoeling er tot en met April mede door te gaan. De vraag of het gerader. zou zijn deze vitamine ook te geven aan kinderen boven drie jaren, wérd ontkennend beantwoord. Op^lateren leeftijd komt de ziekte, die dan rachiti# tarda heet, zelden voor en wan neer zij zjch openbaart, is de patiënt doör toediening van een zeer ruime hoeveelheid vitamine D bijna steeds te g?n?z®n:

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1