DUITSCHLAND Strijdt voor europa MAANDAG 2 FEBRUARI 1942 33ste Jaargang No. 10166 Bureaux PapengracLt 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMS 1 REKEN Giro 103003. Postbns 1L Quisling premier in Noorwegen V Zijn wl| leugenaars? Men kan menschen ontmoeten, die eer lijk en openhartig een fout erkennen, b.v. de fout van driftigheid, opgewondenheid. Maar men zal moeielijk iemand vinden, die van zichzelf getuigt, dat hij liegt. Want de leugen, die den mensch alle waarde en aantrekkelijkheid van de echtheid ont neemt, sluit de mogelijkheid uit van een aangenamen. menschwaardigen omgang. Daarom zal niemand gemakkelijk van zich zelf erkennen, dat hij liegt! En toch zijn er vele leugenaars onder ons. Men zal het onmiddellijk met deze be wering eens zijn, en wijzen naar ande ren, die toch zóó kunnen liegen! Maar mogen wij onszelf en onzen lezers een vraag stellen? zijn wij niet zelf leuge naars -leugenaars in den zin van de woorden van den' apostel Johannes: „Zoo iemand zegt: „Ik heb God lief', maar toch zijn broeder haat, hij is een leugenaar" (I Johannes: 195, 6)? De cultuur van het katholieke volk moet worden gedragen door deze gedachte van Johannes, die ook op vele andere plaatsen van de H. Schrift wordt gepreekt: een Christen moet al zijn medemenschen lief hebben. Geen haat tegen personen, maar alleen en uitsluitend liefde, niet slechts in woor den, "maar in daden dat is een schoone en zegenrijke geestescultuur! Al zou in dezen tijd het katholieke dagblad geen andere bestaansreden hebben, dan de propageering van deze christelijke cultuur, dan nog zou zijn bestaan zeer nut tig kunnen zijn. Tot degenen, die zich vijandig tegenover ons stellen, gaan nooit uit gevoelens van haat, maar hun moeten wy schenken- een hartelijk en. volhardend gebed en een krachtig en levend voorbeeld van Christe lijk geloofsleven! Inconsequenties van menschelijke zwak heid en zonde moeten wij kunnen verge ven, ook omdat wij deze in onszelf graag vergeven zien maar wie welbewust pre dikt haat tegen personen, wie dan ook, ter wijl hij zegt, God lief te hebben, hij is een leugenaar, met al het weerzinwekkende den leugenaar eigen! RUNDVET OP DE BOTERKAART. Voor Donderdag moet bon 09 worden ingeleverd. De secretaris-generaal "van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot het beschikbaar stellen van rundvet voor houders van boterkaarten. Gedurende de distributieperiode van 19 tot en met 27 Februari zullen de houders van boterkaarten in de gelegenheid wor den gesteld op hun bonnen desgewenscht in plaats van boter rundvet te betrekken. De prijs van dit rundvet zal 2 per K.G. bedragen. Dit is dus 40 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die hiervan gebruik wallen ma ken, dienen reeds gedurende het tijdvak van 2 tm. 5 dezer, dus uiterlijk op Donder dag a.s., 4en voor de periode van 19 tm. 27 Februari geldig te verklaren bon van de boterkaart, te weten bon 09, in te le veren bij hun slager; die hun daarvoor een ontvangstbewijs dient af te geven. De sla gers moeten de door hen ontvangen bon nen op Vrijdag 6, en Zaterdag 7 dezer bij den p'aatselijken distributiedienst inleve ren te verkrijging van een toewijzing en zullen op de gebruikelijke wijze door be middeling van de plaatselijke toewijzings commissies van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleescji in het bezit van de hun toekomende hoeveelheid rundvet worden gesteld. Gedurende het tijdvak van 19 t.m. 27 Februari volgt dan de aflevering van het rundvet door de slagers aan de consu menten, die de bij hen met 09 -genum merde bonnen van dé boterkaart hebben ingeleverd. Elke bon geeft recht op 100 gram rundvet. De bonnen 09, die niet in het tijdvak van 2 t.m 5 Februari by de slagers zijn ingeleverd, kunnen van 19 t.m. 2 Februari niet eerder worden ge bruikt voor het koopen van het normale rantsoen boter, dat is dus 125 gram per bon. Ter vermijding van elk misverstand, wordt er met nadruk op gewezen, dat dit maal rundvet beschikbaar wordt gesteld op de boterkaart en niet, zooals voorhepn eenige malen is geschied, op de vetkaart. He^ Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd vestigt er nader de aandacht op dat het naar keuze verkrijgbaar stel ler. van rundvet op bon 09 van de boter kaart niet betrekking heeft op rauw rund vet, doch/op gesmolten rundvet. Het te distribueeren vet is verpakt in beken, of tabletten en beslaat voor hon derd procent uit zuiver gesmolten rund vet. In verband hiermede is dan ook het rantsoen gesteld op 200 gram, dit is dus het normale vetrantsoen, gelijkstaand met 25C gram boter. Een nationale regeering PLECHTIGHEID IN DE AKERHUS- VESTING. Op een verzoek van de Noorsche minis ters, dat het Noorsche Hooggerechtshof als staatsrechtelijk onaantastbaar heeft er kend, heeft Vidkun Quisling zich belast met het minister-presidentschap. Rijks commissaris Terboven heeft zijn toestem ming hiertoe gegeven en het aangeboden ontslag van de tot dasver fungeerende re geering aanvaard. De vorming eener nationale Noorsche regeering wordt door minister-president Quisling ten uitvoer gelegd. Naar aan ei- ding hiervan is gisteren in de Oslosche Okershusvesting een officieele plechtig heid gehouden. Ter gelegenheid hiervan waren de voor naamste straten ert de '•openbare gebou wen in de Noorsche hoofdstad rijk met vlaggen versierd. Eereformaties van de Noorsche en Duitsche politie en van de „Hird"-organisatie waren aangetreden om de plichtigheid een waardig kader te ge ven. In aanwezigheid van talrijke promi nente Duitsche en Noorsche persoonlijkhe den nam Rijkscommissaris Terboven het woord. Rede Rijkscommissaris Terboven. „Het is een logische consequentie van de ontwikkeling der Nasjonal Samling", zoo zeide hij, „dat alle Noorsche ministers, on der overlegging van een rapport van het Hooggerechtshof, dat tot een positief resul taat komt ten aanzien van den staatsrech-* telijken kant der aangelegenheid, aan Quisling het verzoek hebben doen toeko men als minister-president de leiding op zich te nemen van de Noorsche regee ring." Rijkscommissaris Terboven besprak in zijn rede allereerst de ontwikkeling van de „Nasjonal Samling". Deze door een hoog idealisme en diepe liefde tot het volk en het vaderland gedragen revolutionnaire beweging heeft, onverschillig of plutocra ten of andere door Engeland betaalde agenten haar uitscholden dan wel of Marxisten haar terroriseerden, ongestoord haar rechten weg gevolgd. Niets is kenmer kender voor dé juistheid van den weg der „Nasjonal Samling" dan het feit, dat de meerderheid harer leden bestaat uit arbei ders, boeren en visschers. Voor het suc ces der „Nas;cnal Samling" spreekt niet al leen, dat zij reeds in steeds toenemenden omvang het openbare leven van Noorwe gen in bestuur, bedrijfsleven en sociale po litiek doordrongen heeft van de nationaal- socialistische wereldbeschouwing, maar vooral ook het beslissende feit, dat de „Nasjonal Samling" reeds thans ook zui ver numeriek de sterkste partij is, die Noorwegen ooit heeft gehad. Rijkscommissaris Terboven zegde den Noorschen ministers en hun medewerkers dank. Zij zijn op het moeilijkste oogenblik van Noorwegen met hun naam en hun ge- heele kracht als werkelijke patriotten er voor opgetreden, dat in Noorwegen* orde en rust gewaarborgd werden. Aan hen is het op beslissende wijze te danken, dat de werkloosheid is verdwenen, het bedrijfsle ven op volle toeren is gebracht en de ravi tailleering ondanks de moeilijkste omstan digheden is beveiligd. Aan het slot van zijn rede richtte de Rijkscommissaris de volgende woorden tot den nieuwen Noorschen minister-president: „Mijnheer de minister-president, gij hebt uit plichtsgevoel jegens uw volk opnieuw een groote en moeilijke, maar tevens ook dankbare taak op u genomen.» Daarbij breng ik u de hartelijkste wenschen van den Führer over. Ik ben er van overtuigd, dat gij Noorwegen niet slechts naar een groote en trotsche toekomst zult leiden, doch een in het nationaal-socialismé ver- eenigd, sterk, Noorsch volk zal ook een be slissend en onmisbaar bestanddeel vormen van de Germaansche gemeenschap. Onder de krachtige leiding van deze Germaan sche gemeenschap echter zal in onaf scheidelijke verbondenheid met het fascis tische Italië het tot dusver onrustige en vferscheurde Europa een tijdperk van eeuwenlangen vrede intreden om in de be- scherming en onder de zegeningen van de- zqn vrede een in de historie unieken so cialen, economischen en cultureelen bloei tot ontwikkeling te brengen." Rede van Quisling. In aansluiting op de rede van den Rijks commissaris nam minister-president Quis ling het woord voor het geven van princi- pieele uiteenzettingen, waarin hij sprak over het program en den arbeid van zyn regeering. Ter inleiding richtte hij woorden van dank tot den Rijkscommissaris. Terboven, in diens kwaliteit van vertegenwoordiger van den Führer. „Wat'thans hier geschiedt, bewijst voor de geheele wereld", zoo ver klaarde Quisling, „dat Duitschland, on^ Germaansche broedervolk, een eerlijke en vriendschappelijke gezindheid heeft voor het Noorsche volk. Duitschland heeft nooit den wensch gehad of de bedoeling, van Noorwegen of Scandinavië een tweede Ier land te laten worden. Duitschland is niet als aanvaller hierheen gekomen, maar als vriend, ten einde Noorwegen te bescher men voor den reeds aan den gang ge- brachten Engelsche overval en om de eigen legitieme levensbelangen tegen de arglis tige Engelsche inbreuk op de neutraliteit te beschermen Niet in de laatste plaats moet ik den Führer, Adolf Hitler, uit naam van het geheele Noorsche voll&dank zeg gen voor het grootmoedige beg«'ip, dat hij heeft getoond voor den diepsten wensch van ons vrijheidlievende volk. Ik ben er rotsvast van overtuigd, dat wat thans hier geschiedt, van de grootste beteekenis voor de toekomst zal zijn en in vérgaande mate de gemeenschappelijke belangen vai^ onrc beide Germaansche volken zal bevorde ren". Quisling deelde mede, dat, zoodra de omstandigheden dit zouden veroorloven, een Rijksthing bijeengeroepen zal worden uit vertegenwoordigers van het arbeidende leven, ten einde invloed te geven op de leiding van den staat.' Er zal gelijkheid voor de wet bestaan en ieder individu zal dezelfde voorwaarden krijgen. Het ideaal van het nieuwe Noorwegen is de sociale gerechtigheid. Qukëling wees er op, dat de ..Nasional Sanding" thans volgens juridisch stand punt de eenmé legitieme Noorsche en staatdragende autoriteit is. Vervolgens behandelde hij de beteekenis van den tegenwoordigen oorlog voor Noor wegen. ..Het is voor iederen van zijn ver antwoordelijkheid bewusten Noor duide lijk", zoo verklaarde hÜ- „dat deze oorlog een vrijheidsstrijd van Noorwegen, van de Germanen en van geheel Europa is. Zoo wel tegenover Engeland en Amerika als ook tegenover de bolsjewieken zijn de na tionale levensbelangen van Noorwegen volkomen solidair met die van Duitschland. Duitschlands overwinning is de overwin ning van Noorwegen. Duitschlands neder laag is ook de nederlaag van Noorwegen. Engeland', tyrannie od zee zal in de toe komst gebroken worden en daarmede zal L Duitsch succes bi) Koersk Het Duitsche -weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt als volgt: Op verscheidene plaatsen aan het Oostelijk front hebben Duitsche, Ita- liaansche, Roemeensche en Slowaak- sche troepen bij het afweren van plaatselijke vijandelijke aanvallen, alsmede bij eigen aanvals- en stoot troepacties den vijand opnieuw zware verliezen toegebracht. 'Daarbij wer den 19 vijandelijke pantserwagens vernield en talrijke vijandelijke stel lingen verwoest/ In het gebied ten N. O. van Koersk heeft een tegenaanval van Duitsche infanterie- en pantser troepen onder bevél van generaal.-majoor Breith na gevechten van verscheidene dagen tot een volledig succes geleid. Een uit verscheidene divisie? en pantserfor maties bestaande vijandelijke strijd macht, die de Duitsche linies was binnengedrongen, werd met zware verliezen voor den vijand verslagen en naar het Oosten teruggedrongen. In het zeegebied rond Engeland hebben vliegtuigen in het bestek van de gev/aoende verkenning een militai re inrichting aan de Oostkust van het eiland aangevallen en spoorweg doelen in Noord-Ierland met de boordwapens beschoten. In Noord-Afrika verkenningsactie. In het Noorden van de Cyrenaica heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtui gen automobjelenconcentraties der Britten uiteengedreven. De aanvallen der Duitsche lucht macht op vliegtuig- en vlootsteun- punten van het eiland Malta werden overdag en des nachts met succes voortgezet. De staatswerf te La Va- letta werd met brisant- en brandbom men bestookt. Actie van bet Duitsche luchtwapen Set Duitsche veermachtsbericht van Zondag luidt: In het Oosten duren de wisselvallige gevechten voort. Ondanks hevige sneeuwstormenuitgevoerde eigen aan varen leverden bij ongewoon groote verlieszen voor den vijand verdere plaatselijke successen op Talrijke vijandelijke tanks en kanonnen wer den buitgemaakt. In de wateren rondom Engeland heeft hot luchtwapen bij aanvallen overdag en des nachts op afzonder» lük varende schepen en konvooien vijf groote vrachtschepen met bom men beschadigd. De vernietiging van twee schepen kan worden aangeno men. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben overdag in scheervlucht ravitaillee ringsbedrijven van een haven aan de Oostkust van Schotland in brand doen. vliegen en vannacht militaire instal laties in het Zuiden en het Zuid-Oos ten van het eiland met bommen be stookt. In Noord-Afrika verdere succesvol le gevechtshandelingen. Met voltreffers van bommen op 't vliegveld Luka op Malta werd een groot aantal vyande- lüke vliegtuigen op den grond ver nield. Bij aanvalspogingen van Britsche bommenwerpers aan de kust van de bezette Westelijke gebieden heeft de vijand twee vliegtuigen verloren. In den tijd van 21 tot 30 Januari verloor het Britsche luchtwapen 38 vliegtuigen, waarvan 15 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tyd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 18 eigen vliegtuigen verloren. ook een einde worden gemaakt aan het Britsche werelddespotisme en de Britsche werelduitbuiting, aan de Engelsche zeeroo- versmethoden en aan de Engelsche aansla gen op het volkenrecht. Voor niets hebben Europa en Noorwegen in de laatste 300 jaar zoo moeten lijden en offeren als voor de Engelsche machtspolitiek". Quisling verklaarde voorts, dat zoo spoe dig mogelijk gezorgd dient te worden voor eert wijziging van den toestand, dat de be landen voor de Noorsche burgers in ver schillende landen door Zweden worden behartigd. Er moet een regeering gevormd worden, waardoor het mogelijk wordt, dat Noorwegen in deze verschillende landen zijn be^ngen zelf kan behartigen. In dit verband sprak Quisling over de houding, welke Zweden tot dusver tegenover het nieuwe Noorwegen heeft aangenomen, waarbij hy uiting gaf aan zijn hoop, dat de openbare meëning in Zweden zal in zien, dat thans bet oogenblik gekomen is, om de methoden, die tot dusver jegens Noorwegen werden toegepast, te herzien. Noorwegen van zijn kant wenscht slechts een verhouding van gozde nabuurschao op het Scandinavisch schiereiland. In plaats van het streven naar een Noordsche sa- menwerkirtg, die, zooals gebleken is, een illusie is geweest, en waardoor Noorwegen in zijn geschiedenis helaas genoeg ontgoo chelingen heeft beleefd, wil het nieuwe Noorwegen, door ervaring wijs geworden, ook hier een eerlijke nuchtere, van wer kelijkheidszin getuigende politiek voeren. De strlfd in N.-Afrika TROEPEN VAN DE AS VOORBIJ BARCE Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: Barce is bereikt en gepasseerd. De Ita- liaansch-Duitsche troepen gaan voort den vyarfd op de hielen te zitten. De luchtmacht valfc de As heeft onver moeibaar haar aanvallen voortgezet op de Britsche strijdkrachten, die op den terug tocht zijn en op het gebied achter het vij andelijk front. Ook verscheidene vracht auto's werden in brand gestoken en ver nield. Engelsche luchtaanvallen op Tripolis en Misurata hebben onbeteekenende schade aangericht. Er zyn hierbij geen slachtoffers gevallen. Puitsche vliegtuigen zetten hun vernie lende operaties dag en nacht voort op de bases van het eiland Malta. IN 'N PAAR REGELS Lawines. In dé nabijheid van het plaatsje Gurtr nellen (Zwitserland), heeft een lawine een boerenhofstede vernield. Alle bewoners, drie volwassenen en zes kinderen, kwamen daarby om het leven. Een reusachtige lawine heeft een deel van het dorp St. Colomban-de-Villars (Frankrijk) bedolven. Een hotel in het centrum van het plaatsje werd verwoest Drie personen werden levend begraven. Door lawinenvorming zyn in de Fran- fMomentje v CONCURRENTIE. Er verschijnen hier en daar in de pers onrustbarende berichten over de voorraad tabak, waar enkele millioe- nen Nederlanders iederen dag een plukje afnemen om aan hun begeer te naar tabaksrook of deszelfs sappen te kunnen voldoen. Er wordt bij ver teld, dat tabaksbonnen of rookerskaar- ten wel niet zullen worden ingevoerd en dat alles dus zal afhangen van het dikwijls veel omstreden beleid van den sigarenwinkelier. Mijn sigarenwinkelier is een winke- liersche, bij wie ik op geregelde tij den plaéht te koopen en op ongere gelde tyden placht te betalen. Die houd ik dus in eere. Maar dat is niet voldoende. Zy moet m ij in eere hou den door van haar schamele voorraad steeds zooveel af te zonderen, dat zy tenminste aan mijn bescheiden wen schen kan voldoen. Zij staat nu ach ter de toonbank niet te verkoopen, maar alleen om de menschen met een zonnig gelaat en een vriendelijke lach, maar zonder rookgery weer op straat te krijgen. Ik weet nu al, dat ik myn kans moet afwachten. En speculeeren op het goede klantschap uit béter da gen. En dat gaat soms. Deze dame, die nu beslist over het wel en wee van mijn rookrantsoen, draagt my een goed hart toe. Dat weet ik. Maar het ellen dige is, dat zy veel van die klanten heeft gehad, zooals ik er een was. Vroeger had mijn sigarendame con currentie. Nu heb ik het. En ik weet nu pas hoe moeilijk het is de concur rentie het hoofd te bieden. V.J sche Alpen en in Opper-Savoye verkeers- en spoorwegen dusdanig versperd, dat het verkeer op sommige plaatsen moest wor den stilgelegd. Vlot met Fransche matrozen omgeslagen. Naar de „Matin" uit Marseille verneemt, is een vloot met 15 matrozen op het als luchthaven gebruikte Berremeer omgesla gen. Zeven matrozen lieten hierbtf het leven. Daden van sabotage In Znld- Afrika Zondagochtend zijn de telefoon- en te legraafverbindingen tusschen Johannes burg, Kaapstad en Kimberlèy, East-London en Port Elisabeth doorgesneden. De regee ring van Zuid-Afrika zal niet aarzelen met het nemen van drastische maatregelen in de streken, waar deze daden van sabotage zijn gepleegd. „EEN, WOORD OVER DE W. A." Hedenavond^van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl óver Hilversum 2 in zyn po litiek weekpraatje. over het onderwerp: „Een woord over de W. A." STRIJD OM SINGAPORE BEGONNEN JAPANNERS HEBBEN JOHORE BAROE BEREIKT. Het Japansche hoofdkwartier deelt me de, dat de Japansche troepen reeds Zater dag de stad Johore Baroe, tegenover Sin gapore, hebben bereikt. Volgens de laat ste berichten van het front is de strijd om het eilarid Singapore reeds begonnen. Terwyl Japansche snelle troepen via den dam naar het eiland oprukken, hebben de luchtmacht en gemotoriseerde artillerie be langrijke militaire doelen, zooals vliegvel den, kazernes, olietanks en belangrijke ver keerswegen onder vuur genomen. De vijan delijke tegenstand in de lucht is gering. In den loop van den dag heeft de Ja pansche luchtmacht, naar Domei meldt, een zwaren aanval gedaan op Singapore, waarbij het groote Britsche drijvende dok i 50.000 ton tot zinken werd gebracht. Verkenningsvliegtuigen van de marine, die later waren opgestegen, bevestigden het tot zinken brengen van dit dok. Zooals be kend, werd het dok by het uitbreken van het Japansch-Chineesche conflict van En geland naar Sihgapore gebracht. Japansche troepen hebben het waterre servoir van Singapore bezet, dat op 20 ki lometer ten Noord-Oosten van Pontian Rech:'). is gelegen. De Britsche strijdkrachten hebben de brug in den dijk tusschen Singapore en Malakka op twee punten vernield en daar mede tevens de waterleiding, die de be woners van Singapore van water voorziet. De Japansche troepen hebben van de Thaiiar.dsche grens af binnen vijf en vyf- tig dagen een afstand van 1600 K.M. afge legd. In den loop van de uitgebreide ope raties, hebben de Japansche strijdkrashten in totaal 250 tanks en verkenningspantser wagens buitgemaakt 330 kanonnen, 3600 vrachtauto's, 550 machinegeweren en reus achtige hoeveelheden oorlogsmateriaal en proviand. 8000 vijandelijke soldaten raak ten in gevangenschap. MOELMEIN ONTRUIMD. Naai te Tokio bekend wordt, kan de val van Moelmein elk oogenblik verwacht wor den. De Japansche troepen vallen de stad uit Zuidelijke en Oostelijke richting aan. Het Britsche opperbevel heeft Zaterdag medegedeeld, dat de Britsche troepen zich uit Moelmein hebben teruggetrokken over de Salween. JAPANNERS BEZETTEN PONTIAN AK. Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat troepen van het Japansche leger Pon- tianak, de hoofdstad van Nederlandsch- Bornco, hebben bezet. Volgens een te Sjanghai ontvangen be richt zyn Japansche troepen reeds Vrij dag op Ambon geland. KAART VAN PBLT

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1