DUITSCHLAND VRIJDAG 30 JANUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 STADSNIEUWS UITVAART EN BEGRAFENIS EERW. ZUSTER HELENA. Geheel overeenkomstig den eenvoud van haar kloosterlijken staat heeft heden morgen in de kapel van het St. Elisabeth Ziekenhuis de plechtige uitvaart plaats ge had voor de zielerust van de eerw. zuster Helena, de oudste religieuse van de Congre gatie der Zusters Franciscanessen van Breda. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den weleerw. heer F. Bernefeld, rector van het ziekenhuis. De uitvaartdienst werd o.m. bijgewoond door den hcogeerw. deken A. Komulle, den zeereerw. pastoor Th. Beukers, de wel eerw. paters Tesser, Metsemakers en Vis ser en de weleerw. heer J. Jansen. Voorts waren aanwezig de Algemeen Overste der Congregatie, de zeereerw. moeder Assisia, de eerw. moeder. Huberta, overste van het ziekenhuis, de eerw. moeder Sebastiana, overste van cie St. Margarita van Cortona Stichting en Huize Elisabeth, benevens de eerw. moeders Agatha, Petra en Xaveria, resp. oversten te Noord wijk. Lisse en Hil- legom; benevens talrijke zusters van het huis, doktoren en verdere inwonenden. Rector Bernefeld hield na de H. Mis een korte lijkrede naar aanleiding van de tekstwoorden:. „Verheugt u, want de Heer is nabij" (Phil. 1:4). I De eerw. redenaar schetste hoe1 zuster Helena bijna 90 jaar heeft geleefd, zoodat van haar getuigd kan worden, dat zij was een van de heel sterken, Van al die jaren heeft zij bijna 60 jaren doorgebracht in den'dienst van God en den naaste. Wat dat wil zeggen? Dat beteekent heel in het kort: een heelen dag werken tot 's avonds laat, soms dan nog waken en an ders den volgenden ochtend om kwart over vijf opstaan om den nieuwen dag aan God op te dragen.- Maar het meest verwonderlijke is wel, dat Zuster Helena al die jaren God en den naaste gediend heeft in een nooit te ver storen blijmoedigheid. Spr. verklaarde dan het geheim dezer blijmoedigheid. Dat was niet omdat haar leven zooveel gemakkelijker is geweest dan het leven van haar medezusters, van andere menschen. Om dit te begrijpen herinnert spr. eraan, dat zij het geweest is, die met enkele an dere zusters den grondslag van dit huis heeft gelegd. Zij heeft voor den bloei van dit huis haar hartebloed, haar liefde en levenskracht gegeven. Wat was zij trotsch op dit huis, hoezeer h/d zij gehoopt het 50- jarig bestaan ervan te mogen meevieren. En terecht mocht zij hierop trotsch zijn, want is het niet iets grootsch wat in die vijftig jaar met zoo weinig hulpmiddelen is tot stand gekomen. Zij telde de moeilijkheden niet. Zuster Helena had slechts oog voor de toekomst. De laatste jaren was dit het gouden be- staansfeest en daarna haar diamanten pïo- fessiefeest. Maar toen zij ging begrijpen, dat zij het feest hier op aarde niet zou mee maken, aanvaardde zij, alweer met blij moedigheid, den dood uit Gods hand. Spr. weidde dan verder uit over de le venstaak van den mensch, door Zuster He lena zoo goed volbracht. Haar levensop vatting was eigenlijk een uiterst eenvou dige. Nu' is de Heer, diq haar altijd nabij was, zelf gekomen om haar te halen tot de vreugde van het eeuwig bruiloftsmaal. Spr. besloot met te zeggen, dat de ach- terblijvenden de taak van Zuster, Helena zullen voortzetten in blijmoedigheid, waar bij de herinnering aan haar allen daarbij zal helpen. Te elf uur had op de begraafplaats aan de Zijlpoort de begrafenis van het stoffelijk overschot plaats. De liturgische plechtig heden werden daarbij weer verricht door rector F. Bernefeld. Verschillende geestelij ken en doktoren gaven ook hier blijk van hun belangstelling. ZILVEREN JUBILEUM M. J. A. BRONSGEEST Zooals wij reeds in ons nummer van 26 dezer mededeelden, zou de heer M. J. A. Bronsgeest, chef de bureau van het Assu rantiekantoor L.T.B. alhier, op 29 Januari zijn zilveren jubileum vieren. Deze dag is niet ongemerkt voor hem voorbijgegaan. Des morgens om half 11 werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto naar het kantoor gebracht, waar hij door den direc teur, den heer N. van Ommen, mevrouw van Ommen en de beide zoons in het privé- kantoor werd ontvangen. Hartelijke toespraken volgden, waarbij den jubilaris hulde werd gebracht voor het vele, wat hij in deze 25 jaren in het be lang van de verzekeringszaken heeft ge daan. De directeur roemde vooral zijn plichts betrachting, eerlijkheid en ongetemde werklust. Mooie cadeaux en vele bloemen werden den jubilaris aangeboden. Kort daarop kwam het geheele personeel van binnen- en buitendienst het privé- kantoor en bestuurskamer bevolken, waar bij het woord werd gevoerd door den heer H. Hegenbarth namens den binnendienst en door' den hoofd-inspecteur, den heer H. J. Rot namens den buitendienst. Ook thans werden weer stoffelijke blijken van waardeering aangeboden, welke zicht baar alle verwachtingen van den jubilaris overtroffen. Hoewel geen receptie was aangekondigd, kwamen verschillende directeuren en chefs van verzekeringsmaatschappijen den jubi laris hun gelukwenschen aanbieden Des namiddags öm 3 uur vereenigde het geheele personeel zich met directie en be stuursleden aan een diner in een der zalen van restaurant „Zomerzorg", waar weldra een gezellige sfeer heerschte. Aan tafel werden wederom vele toe spraken gehouden, waarbij o.a. ook het woord werd gevoerd door een drietal voor zitters van de verzekeringsinstellingen, wel ke bij het Assurantiekantoor zijn onderge bracht. De directeur deed aan tafel ook nog de verheugende mededeeling, dat juist dezer dagen de acte was geteekend waarbij be paald is dat de verzekeringsinstellingen vrij en onafhankelijk zullen blijven voort bestaan. Door het wegvallen van de organisaties van boeren en tuinders waren ae laatste maanden daarover onderhandelingen met de autoriteiten gevoerd, die tot dit ver heugende resultaat hebben geleid. Op deze mededeeling volgde langdurig applaus, waarbij de aanwezige voorzitters het vertrouwen uitspraken, dat de mooie verzekeringsinstellingen nog vèel in het be lang van de boeren en tuinders zullen ZINLOOZE BOMBARDEMENTEN. Dat fa de „hulp" die Engeland zijn „bondgenooten" verleent. Als nachtelijke sluipmoordenaars zweven de machines bo- ven de slapende stad en werpen op wille keurige plaajsen hun projectielen uit. Bombardementen, zinlooze „hulp". Daar is ook een ander soort hulp. Dat is daadwerkelijke hulp aan c^n mensch, die in levensgevaar is. Doe mee aan deze hulp verleening. Helpt de gewónde strijders, steunt de Nederlandsche Ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. kunnen doen. Ook de Bedrijfsvereenigingen voor uit voering van de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet en de Ziektewet, nl. de Boeren en Tuinders Onderlinge en de Bedrijfszieken- kas voor Land- en Tuinbouw zullen onaf hankelijk blijven voortbestaan. Aan het slot van dezen feestdisch sprak de jubilaris zelf vele woorden van dank voor alles wat hij op dezen dag heeft mo gen ondervinden. Hij dankte mede namens zijn vrouw en kinderen, die tevens aan dezen feestdisch waren geschaard, voor alles wat hen dezen dag tot een onvergetelijke had gemaakt. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Amsterdam, rangeerder en over- wegwachtér %bij de Ned. Spoorwegen aan den Haagweg alhier, in dienst trad bij de Ned Spoorwegen. In verband met de tijds omstandigheden had de huldiging niet op het station, maar ten huize van den jubi laris, Lombokstraat 57, plaats. Met harte lijke woorden en gelukwenschen huldigde de hoofdstationschef, de heer D. Slebos, den jubilaris en bood hem namens de di rectie der Ned. Spoorwegen een oorkon de voor 25-jarige trouwe dienstvervulling met het gebruikelijke geschenk onder cou vert aan, waarop de chef-commies, de "heer J. Ras, namens het personeel een rooktafel aanbood, met de namen der gevers. De ju bilaris dankte hierop, waarna men nog eenigen tijdogezellig bijeen bleef. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Pardon bij de fa. Clos en Leem bruggen in dienst kwam. De jubilaris werd namens den patroon toegesproken door den heer Overduin, die Pardon als een ijverig en goed werker schetste en schonk een enveloppe met inhoud. Van zyn col lega's mocht Pardon een bloemenhulde ontvangen. Het verdere van den dag mocht hij in huiselijken kring doorbren gen, waar het aan belangstelling 'niet heeft ^ontbroken. GASBEDWELMING. Gistermorgen voelde het echtpaar v. d. K., wonend aan de Uiterstegracht, zich on wel bij het opstaan. De 27-jarige echtge noote ging daarop weer naar bed, doch toen zij 's middags uit wilde gaan, geraak te zij bewusteloos. Door den E. H. D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Wat precies de oorzaak geweest is, valt nog niet te zeggen. Een lek in de gaslei ding kón niet gevonden worden. Mogelijk, dat rioolgas de reden is. DE HTM GAAT WEER LANGER R1JDËN Vanaf Maandag a.s. rijden de Haagsche trams weer ongeveer een half uur langer. Het vertrek van de laatste trams is dan als volgt: HaagLeiden: van Turfmarkt 20.40 uur, van Turfmarkt tot Rijnsburgerw. 21 uur, van Turfmarkt tot Remise 21.20, van Turfmarkt tot Deijl 21.40 uur; van Leiden 2Ï.50 uur; van Rijnsburgerifreg 21.52 uur; van Remise 21.57 uur; van Deijl 22.12 uur. DERDE TOONKUNST-CONCERT. Op het derde gewoon concert der Maat schappij voor Toonkunst op Maandagavond 2 Februari a.s. in den „Leidsehen Schouw burg" zal het trio Johan Feitkamp, fluit, Piet Ketting, piano, Jaan Stotijn, hobo. werken ten gehoore brengen van Loeillet, Telemann, Saint-Saëns, Ketting, Roussel en Couperin. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 1043. N. Warmer dam, Leiden, Gerrit Doustraat 2. Melk handel. Overl. E.: N. Warmerdam, d.d. 22 Jan. 1942. 6920. Nederlandsche Havermout- en Rijstindustrie N.V. Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 144. De N.V. is met ingang van 1 Jan. 1941 in liquidatie getreden. Liq.: I. J. Struys, Wassenaar. 2898. J. Rührwiem en Zoon. Leiden, "Nw. Beestenmarkt 17. Handel in landbouwarti- kelen, ijzerwaren, hout-, touw- en borstel waren. De zaak is omgezqt in een vennoot schap onder firma onder den naam: J. Rührwiem en Zoon (B.P.). Venn.: J. O. Rührwiem en J. Rührwiem, Leden. Nieuwe inschrijving. 7941. Firma J. Witsenburg en Zoon (B.P.). Leiden, Hoefstraat 11. Ovenbouwers en handel in ovenbouwartikelen. Venn.: J. Witsenburg en M. L. Witsenburg, Leiden. Men neme goede nota van de bepalingen inzake uitreiking inlegvellen voor de di stributiestamkaart, onder gemeentelijke aankondigingen. Agenda LEIDEN Zondag, „De Bruiloft van Kloris en Roos je", „Schuttershof', 2.30 uur. Zondag, Tentoonstelling „Het Nederland sche Boek", Foyer Stadsgehoorzaal 19 uur. Zondag, „De Nacht in Zevenbergen", vijf de abonnementsvoorstelling, Leid- sche Schouwburg, 2 uur. Maandag, M. voor Toonkunst, Leidsche Schouwburg, 7.30 uur. Maandag, Tentoonstelling „Het Nederland sche Boek", Foyer Stadsgehoorzaal, 10—12, 3—5, 7—9 uur. Dinsdag, Tentoonstelling „Het Nederland sche Boek", Foyer Stadsgehoor zaal, 1012, 35, 79 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt 'van Zaterdag 21 Januari 20 uur tot Zaterdag 31 Januari uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274 Gemeentel. Aankondiging Uitreiking van inlegvellen voor de distributiestamkaart (UITKNIPPEN EN BEWAREN). De uitreiking van inlegvellen voor de Distributiestamkaart zal plaats vinden ge durende het tijdvak van Maandag 2 Fe bruari 1942 tot en met Zaterdag 28 Fe bruari 1942. Uitgereikt zullen worden aan houders van boterkaarten: Inlegvel KI (egaal rose), aan personen van 21 jaar en ouder, dus geboren voor 2 Januari 1921. Inlegvel K2 (egaal blauw), aan perso nen van 14 tot en met 20 jaar, dus gebo ren na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928. Inlegvel K3 (egaal groen) a»i kinderen van 4 tot en met 13 jaar, dus geboren na 1 Jan. 1928, doch voor 2 Jan. 1938. Inlegvel K4 (egaal grijs) aan kinderen van 0 tot én met 3 jaar, dus geboren na 1 Januari 1938. Voor alle leeftijden wordt afgekruist bet vakje BI van de stamkaart. Aan houders van vetkaarten: Inlegvel LI (rose, schuin wit gestreept) aan personen van 21 jaar en ouder, dus ge boren vóór 2 Januari 1921. Inlegvel L2 (blauw, schuin wit ge streept) aan personen van 14 tot en met 20 jaar, dus geboren na 1 Januari 1921, doch voor 2 Januari 1928. Inlegvel L3 (groen, schuin wit ge streept) aan kinderen van 4 tot en met 13 jaar, dus geboren na 1 Januari 1928, doch .1 1938. Inlegvel L4 (grijs, schuin wit gestreept) aan kinderen van 0 tot en met 3 jaar, dus gttoren na 1 Jar.üari 1938. Voor alle leeftijden v/ordt afgekruist het vakje AB3 van de stamkaart. Van de stamkaarten van personen 'geboren in het jaar 1921, 1928 of 1938, die in den loop van het jaar 1942 na hun verjaardag in aan merking komen voor het inlegvel van een andere leeftijdsgroep, zal bovendien het vakje SI worden afgekruist, deze personen zullen in den loop van het jaar 1942 het l.un uitgereikte inlegvel voor een ander moeten inruilen. Ter controle van de uit te reiken inleg vellen zal tevens bon 13 van de bonkaart „Reserve" worden ingehouden, dus: van personen van 21 jaar en ouder, bon Reserve 13A; van personen van 14 tot en 20 jaar, bon reserve 13B; van kinderen van 4 tot en met 13 jaar, bon reserve 13C; van kinderen van tot en met 3 jaar, bun reserve 13D. Bij deze uitreiking is ieder dus verplicht, behalve de Distributiestamkaart tevens de bonkaart Reserve van het bonboekje, aan den uitreikambtenaar over te leggen. De uitreiking dezer inlegvellen zal uit sluitend plaats- vinden, aan personen, hou ders van stamkaarten, die zijn opgenomen in het. bevolkingsregister der gemeente Leiden; en aan hieronder genoemde cate- goriën personen: a aan schippers en woonwagenbewoners, die hun lig- of standplaats hebben in de gemeente Leiden; b. aan de vaste bewoners van kostscho len, gestichten en dergelijke inrichtingen; c. aan te Leiden gedetacheerde mare- chausseés; d. aan hen, die tengevolge van de oorlogs omstandigheden te Leiden tijdelijk verblijf houden. Zij die elders zijn ingeschreven en niet vallen onder bovengenoemde categoriën personen, dienen hun stamkaarten met de hierbovengenoemde bon 13 van' de bon kaart „Reserve" aangeteekend te zenden aan den Distributiedienst in de gemeente v/aar zü zijn ingeschreven. Op ieder rust de verplichting aan de hand van bovenstaande gegevens na te gaan of het juiste inlegvel door hem Is ontvangen, voor dat hij de tafel waaraan de uitreiking geschiedt, verlaat. Belanghebbenden dienen zich te ver voegen aan onderstaande uitreikkantoren, die op de werkdagen in bovengenoemd tijds vak zullen zijn opengesteld van 9.30 tot 12 uur en van 12.30 tot 17 uur, Morschweg 34 (Voormalig Militair Te huis) Stille Rijn 3 (voormalig bureau van BeT vclking); v. d. Werffstraat 98 (hoek Oude Vest, voormalige bewaarschool); Utrechtsche Veer 3 (voormalig gebouw van den Burgerwacht); Hyacinthenstraat* 18 (gebouw woning- bouwver. „De Tuinstadwijk"). Bovendien zal op werkdagen, behalve op Zaterdagen, voor hen, die overdag niet in de gelegenheid waren de inlegvellen op een der hierbovengenoemde uitreikkan toren in ontvangst te nemen van 19 tot 20 uur op het Distributiekantoor, Breestraat 117 daarvoor gelegenheid bestaan. Belanghebbenden zijn verplicht op te fcomen in de hieronderstaande volgorde: Maandag 2 Februari: zij wier geslachts- naar begint met de letters A en B tot en met Bekkering; Dinsdag 3 Februari: zij wier geslachts naam begint met de letters B. vanaf Bek kers tot en met Blansjaar; Woensdag 4 Februari: zij wier geslachts naam begint met de letter B vanaf Blan- sjee tot en met Braams. In de plaatselijke pers Van Dinsdag 2 Fe bruari a.s. zullen de namen bekend wor den gemaakt van hen die moeten opkomen van Donderdag 5 tot en met Zaterdag 7 Februari e. k. Aan de gepubliceerde en nog te publl- ceeren volgorde zal zeer streng de hand dienen te worden gehouden. Dit geldt tevens voor afhaaldiensteu, weeshuizen, ziekenhuizen en dergelijke in stellingen. Voor deze instellingen is een aparte ta fel voor houders van boterkaarten en een voor houders van vetkaarten op het uitreik- kantoor, Stille Rijn no. 3 ingericht. Leiden, 30 Januari 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. KOOKKOLEN VOOR PENSIONS. Hiervoor komen in aanmerking alleen pensions, die: 1. aan ten minste 5 personen volledig pension verleenen; 2 voor het bereiden van maaltijden uit sluitend' op vaste grondstoffen aangewezen zijn, 3 indertijd een z. g. n. kookkaart (M. N. cf O) hebben ontvangen, jDeze regeling geldt voor pensions, waar met haarden en kachels, dan wel met cen trale wordt gestookt, 'voor het tijdvak 1 Februari 1942 tot 1 Mei 1942. De Aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald en terugbezorgd van 2 Febr. a.s tot en met 15 Febr. 1942, Breestraat 119 afd. brandstoffen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat na 15 Februari a.s. geen gelegenheid meer bestaat tot aanvragen voor de periode 1 Febr.—1 Mei 1942. Leiden, 30 Januari 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. 2e Publicatie. SCHOENENDISTRIBUTIE. Met ingang van Maandag 2 Februari a.s. tot en met Dinsdag 10 Februari e.k. zal rnen voor het aanvragen van een schoenen bon een formulier MD 119 dienen af te ha len aan de Schoeiselafdeeling van het Distributiekantoor. Men heeft zich te ver voegen aan den achteringang in de Wol- steeg. De Distributiestamkaart van de persoon, voor wien een bon wordt aange vraagd moet overgelegd worden. Er kan niet meer dan één bon worden aange vraagd voor een gezin van zeven personen cf minder. Het kantoor is geopend van 9 tct 12 uur en van 14 tot 17 uur. Aanvragen voor leden van eenzelfde gezin dienen op velschillende formulieren te worden inge diend. De aanvraagformulieren moeten ingevuld en onderteekend weer aan het Distributie kantoor worden toegezonden of bezorgd an zullen zoo spoedig mogelijk in behande ling worden genomen. Alle vorige aanvragen, ook die welke in gediend zijn van 1 tot 10 December jl. wor den als vervallen beschouwd en kunnen, voor zoover feij geen resultaat hebben op geleverd. opnieuw worden ingediend. Leiden, 30 Januari 1942. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. STRIJDT VOOR EUROPA Successen te land en ter zee HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 30 Jan. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsohe weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijke front voortdu rende gevechtsactie. Op de Faroer eilanden en aan de Noord-Oostkust van Schotland heb ben gevechtsvliegtuigen havenwerken en ravitailleeringsbedrijven gebom bardeerd. Voor de Zuid-Westkust van Engeland heeft de luchtmacht een koopvaardijschip van 4000 brt..tot zin ken- gebracht. Dultsche duikboot en hebben zoo als in een extrabericht is bekend ge maakt aan de Noord-Amerikaansche en Canadeeesche kust nog 13 schepen van tezamen 74.000 brt. tot zinken ge bracht Hierbij heeft de duikboot van den corvettenkapitein Kals zich bijzon der onderscheiden. Zooals eveneens in een extrabericht is bekend gemaakt, hebben in Noord- Afrika Duitsch-Italiaansche troepen fierghasi ingenomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben Britsche colonnes voertuigen bij Barce en Oos telijk van Solloem alsmede in met woestijngebied van Cyrenaica vernie tigd. Bij luchtaanvallen op dehaven van Tobroek werden bomtreffers ge plaatst op havenwerken en luchtdoel stellingen. Vliegvelden op het eiland Malta werden door gevechtsvliegers overdag en des nachts met bommen bestookt. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN MARGARINE. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd* dat de voor de distributie- periode van Zondag 1 Februari t/m Maan dag 9 Februari a.s. aan te wijzen. bon van de boter eft vetkaart niet reeds op Zater dag 31 Januari recht zal geven op het koo- pen van de daarop verkrijgbare artikelen. In verband hiermede zal het nummer van dezen bon eerst' op Zaterdag 31 Jan. worden bekend gemaakt. VERLENGING AARDAPPELBONNEN. 1 De Secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met „06a" en „0§b" gemerkte bonnen dier aard- appeldistributiebonkaart is verlengd tot en imet Zaterdag 7 Februari a.s. De bovenbedoelde maatregel houdt ver band met het feit, dat in verband met plaatselijke transportbezwaren niet alle kleinhandelaren in aardappelen deze week in staat zijn geweest al hun klanten te be dienen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ge bot-en: Apolonia Petronella Fran- cisca d. van H. J. v. d. Hoeven en M. E. Dubbelaar. Ondertrouwd: J. v. d. Burg gesch. 38 j. en E. A. C. Crijm jcL 40 j. Overleden: P. A. v. d. Broek vr. 88 j. J. C. Mieog wed. van A. Kasteelen 09 j. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake de uitkeering van 55.— b(j bevalling. Antwoord: De gewijzigde Ziektewet luidt in dit opzicht: „Aan de echtgenoote alsmede aan de dochters, stief- en pleeg dochters van den verzekerde, die in diens gezin leven, wordt bij bevalling voor één maal een bijdrage in de kosten der beval ling groot 55, toegekend". Hieruit volgt, dat een vrouw, die recht streeks verzekerd is (doordat zij zelfstan dige arbeid verricht) deze uitkeering niét krijgt bij haar eigen bevalling. Indien de man werkloos is, is hy niet meer verzekerd en vervalt ook de uitkee ring van 55. Bij ziekte van den man, wordt de uit keering wel toegekend, indien zijn dienst betrekking voortduurt; hij is dan nog al tijd verzekerd. Is de man werkloos gewor den, dan kan hij binnen één maand wel een uitkeering uit de Ziektwet krijgen, doch is niet meer verzekerd. In dat geval ontvangt hij die ƒ55.niet. Vraag betreffende het verwijderen van een kwikzilveren laag van een spiegel. Antwoord: Een onzer lezers schrijft ons, dat de door ons gegeven methode niet altijd afdoende is en bovendien door het ont breken van de grondstoffen momenteel moeilijk kan worden toegepast. Hij geeft ons nu de volgende methode: Nadat de ruiten op maat gesneden zijn verwijdert men met een gebruikt veilig heidsscheermesje de verflaag, waarbij al een flinke hoeveelheid zilver meegaat. Dan smeert men de ruit in met een weinig geest van zout en na verloop van 5 k 10 minuten heeft al het zilver los gelaten, nu naspoelen met water, en de ruit is voor het gebruik gereed. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Jan. Vee. Aanvoer 12 stie ren, 17 kalf- en melkkoeien, 29 varekoeien e. a.; 140 vette koeien, 2 pinken, 364 gras kalveren, 50 nuchtere slachtkalveren, 92 vette schapen en 3 zeugen geen handel; Jó7 biggen 1219, 13 bokken en geiten 3050 handel matig. Boter. Aanvoer 2 partijen Goudsche kaas le soort f 62.50 per 50 kg. DELFT, 29 Jan. Vee. Aanvoer: 118 run deren, 9 graskalveren, 85 nuchtere kal veren, 16 magere varkens, 50 biggen, 3 schapen of lammeren, 3 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 350650 per stuk. LEEUWARDEN, 30 Jan. Vee. Aanvoer: 410 vette koeien; 406 melk- en kalfk. 275 —525; 120 pinken 190—240, 5 vette kal keren, 433 nuchtere kalveren, 100 vette en weideschapen, 35 vette varkens, 31 varkens drachtige f 120180, magere f 75130, loopers 2035, 22 kleine biggen 817, CO bokken of geiten, 2 paarden. Overzicht: Melk- en kalfkoeien en pinken, aanvoer kort, handel kalm, prijzen ongeveer prijs houdend; Drachtige en magere varkens, loopers en biggen, aanvoer zeer kort, han del matig, prijzen prijshoudend. De N. V. C. nam heden 400 koeien, 30 varkens, 400 nuchtere kalveren, 100 schapen en 100 pinken over. Woensdag 4 Februari a.s. zal de eerste paarderimarkt van dit jaar wor den gehouden. Kaas. Vereen, van Zuivel Mij.: Prijzen Edammer kaas 20 plus 0.87, idem 40 plus 1.12, Goudsche kaas 20 plus 0.87, idem 40 plus 1.12, broodkaas 40 plus 1.12 en Leidsche kaas 20 plus 1.02 per kg. SPORT DISTRICT ZUID-HOLLAND VAN DE N. A. U. Aan het jaarverslag van het district Zuid-Holland van de Nederlandsche Ath- letiek Unie, dat op den jaarlijksche alge- meene vergadering, te houden op Zaterdag 14 Februari te Dordrecht, zal worden uit gebracht, ontleenen wij het volgende: Het jaar 1941 was voor het district Zuid- Holland een record-jaar en kenmerkte zich door een ongekende belangstelling voor de sthletiek-sport in de provincie Zuid-Hol land. Het aantal leden steeg met een klei ne honderd procent n.l. van 892 tot 1717, een vermeerdering dus van 825 leden, t.w. 363 heere.i, 317 jongens, 104 dames en 41 meisjes. Hoewel het districtthans onge veer 500 junoren telt, en het afgeloopen Jaar een vooruitgang aangeeft van 317 junioren, is men wel tevreden, maar niet voldaan. De jeugd-athletiek wordt nog door te veel vereenigingen verwaarloosd. De vereenigingen V. en L., S. H. O. T. en Al- phia gaven een uitstekend voorbeeld, dat zeker navolging verdient. In het afgeloo- ren jaar hebben 2 vereenigingen dé Unie verlaten, doch daartegenover gingen 10 clubs tot het lidmaatschap van de Unie over. 1941 werd beëindigd met 32 veree nigingen en 1746 leden. De secretaris van het district, de heer B. Wirtz, maakt voorts gewag van de prettige en vlotte wijze, waarop met de plaatselijke athletiek-commissies is samen gewerkt. De nota van verlies en winst geeft een voordeelig saldo aan van 236.93. De ka pitaal-rekening van het district bedraagt f 772.66. SCHAATSENRÏTDEB NOORWEGEN W*NT DEN LANDEN- WEDSTRIJD VAN DUITSCHLAND. Zooals reeds het resultaat van dén eer sten dag liet verwachten, hebben de No ren den landenwedstrijd in het hardrijden op de schaats tegen Duitschland, welke in Kiagenfurt werd gehouden, overtuigend gewonnen met 99 tegen 47 punten. De eenige overwinning, die de Duit- schers in de wacht konden sitepen, be haalde Werner Egerland uit Berlijn Don derdag jl. op den 5000 meter, in den tijd van 9 min. 5.3 sec. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: 1000 M.: 1. Hans Engnestangen (N.) 1.33,1 sec.; 2. Finn Hodt (N.) 1.35,2 sec.; 3. Godfret Berntsen (N.) 1.35,5 sec.; 4. Wolff (N.) 1.35,6 sec.; 5. Roman May (D.) 1.39,6 sec.; 6. Bernd Geuer (D.) 1.40,8 sec.; 7. Willi Loewinger (D.) 1.41,6 sec.; 8. We- r er Egerland (D.) 1.43. 5000 M.: 1. Egerland (D.) 9.05.3 sec.; 2. Engnestangen (N.) 9.10.7 sec.; 3. Wolff (N.) 9 11,1 sec.; 4. May (D.) 9.18,3 sec.; 5. Hodt (N.) 9.24,6 sec.; 6. Berntsen (N.) 9.39,3 sec.; 7. Geuer (D.) 9.39,6 sec.; 8. Loewin ger (D.) 10.14,8 sec.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3